Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Kulturë dhe Art! / Alban Dega: I have a dream... Ismail kadare te enjten Nobelist
Autor Mesazhi juaj
Alban Dega
Anëtar
# Postuar më: 5 Tetor 2010 21:08


I HAVE A DREAM...

Ismail kadare te enjten Nobelist

- Nga Alban Dega, Nju Jork


Te gatohemi te festojme denjesisht cmimin e trete me te larte boteror "Nobel" per nje shqiptar.
Te enjten Ismail Kadare do te kurorezohet me cmimin e Nobelit per letersi.
E treta e verteta, thote filozofi popull. Pas Nene Terezes me cmimin Nopbel per Paqe, pas Ferid Muratit me cmmin Nobel per Mjekesi, tani e ka radhen Ismail Kadare!
Nje nderim i dyfishte dhe i ndersjelle per korifeun e letrave shqipe Ismail Kadare dhe per Alfred Nobelin e famshem. Nje nderim per cdo shqiptar...
I have a dream: Ismail Kadare te enjten Nobelist! .... Amen!Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Tetor 2010 09:52 - Modifikuar nga: Skender Maci


Lista e favoriteve dhe kuotat e basteve per cmimin nobel per literature 2010:

Ngugi wa Thiong'o 3/1
Cormac McCarthy 6/1
Haruki Murakami 7/1
Tomas Transtromer 9/1
Adonis 11/1
Gerald Murnane 11/1
Ko Un 12/1
Les Murray 15/1
Adam Zagajewski 16/1
Alice Munro 16/1
Thomas Pynchon 20/1
Joyce Carol Oates 18/1
Philip Roth 20/1
Claudio Magris 22/1
E.L Doctorow 22/1
Nestor Amarilla 25/1
Assia Djebar 25/1
Amos Oz 25/1
Mario Vargas Llosa 25/1 ( Peru/Spanje)
Antonio Tabucchi 30/1
Gitta Sereny 30/1
A.S. Byatt 33/1
Don DeLillo 33/1
Maya Angelou 33/1
Carlos Fuentes 33/1
Michel Tournier 35/1
Vaclav Havel 35/1
Yves Bonnefoy 40/1
Arnošt Lustig 40/1
Javier Marias 40/1
Ulrich Holbein 40/1
Margaret Atwood 45/1
Milan Kundera 45/1
Peter Handke 45/1
Cees Nooteboom 45/1
Ernesto Cardinal 45/1
Juan Marse 45/1
Bei Dao 45/1
Shlomo Kalo 45/1
Chinua Achebe 45/1
Anne Carson 50/1
A.B. Yehoshua 50/1
David Malouf 50/1
Antonio Lobo Antunes 55/1
Eeva Kilpi 55/1
William Trevor 55/1
Umberto Eco 55/1
Elias Khoury 55/1
Ian McEwan 55/1
Luis Goytisolo 66/1
Patrick Modiano 66/1
Bella Akhmadulina 66/1
Ismail Kadare 66/1
Jonathan Littell 66/1
Michael Ondaatje 66/1
Salman Rushdie 66/1
Eduardo Galeano 66/1
Per Petterson 75/1
Paul Auster 75/1
Jon Fosse 75/1
Harry Mulisch 75/1
Atiq Rahimi 75/1
Mahasweta Devi 100/1
Julian Barnes 100/1
F. Sionil Jose 100/1
Marge Piercy 100/1
Mary Gordon 100/1
John Banville 125/1
Kjell Askildsen 125/1
Peter Carey 125/1
William H. Gass 125/1
Vassilis Aleksaskis 125/1
Yevgeny Yevtushenko 150/1
Bob Dylan 150/1

Herta Müller vjet e kishte kuoten 50/1.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Tetor 2010 10:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


Ekspertet thone qe, neqoftese do te vendoset qe ti jepet cmimi nje europiani atehere si opcione te mundeshme llogariten shqiptari Ismail kadare ose suedezi Tomas Transtromes

Pra me afer se kaq ska ku shkon, me afer se kaq nuk besoj se kemi qene kurre!!!

E gjithe bota e di tashme qe cmimi nobel pervecse cmim letrar eshte edhe cmim politik!!!

Zoti na ndihmofte!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2010 04:57 - Modifikuar nga: Skender Maci


Shkrimtarit/artistit Kadare po i behet fatalitet Shqiptari Kadare.

Sikurse thame cmimi nobel eshte po aq cmim letrar sa edhe cmim politik.

Vendet skandinave jane mbajtur gjithmone qe kane qene dhe jane gjithmone me te civilizuara/emancipuara se resti i europes.

Le te shpresojme qe kjo gje te vleje edhe ne lidhje me kombin shqiptar dhe cmimi nobel per letersine per shqiptaret te mos behet me shume cmim politik se sa cmim letrar, duke i futur shqiptaret prape dhe prape vetem tek te perjashtuarit nga rregulli, tek te perjashtuarit nga normalja.

Nuk e kuptoj se me cfare e kemi fituar kete antipati tuajen o komision i cmimit nobel, o vende skandinave, o popull skandinav!!!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Shtator 2012 17:33 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.j-zeit.de/archiv/artikel.232.html


Gazeta hebreje (06.09.2012)

...

Megjithese aresyeja se pse kadareja mund te shprehej me lire/me lirshem se cdokush tjeter ne kohen e diktatures ne shqiperi ka qene fama e tij nderkombetare qe gezonte

ai prapeseprape po perballet qe prej fillimit te viteve te 90-ta sidomos ne perendim/sidomos ne vendet e perendimit me kritiken e te pasurit qene afer regjimit stalinist.

Keto verejtje te cilat nga pikepamja letrare/nga kendveshtrimi letrar jane krejtesisht te pajustifikuara/jane krejtesisht pa lidhje mund ti demtojne seriozisht ambiciet e tij per cmimin nobel kandidat i te cilit ai konsiderohet prej vitesh.

Me romanin e tij te ri sa madheshtor aq edhe trondites "pasuesi" kadareja e nenvizon edhe nje here vertet dukshem kete ambicje te tij te merituar...

...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Shtator 2012 13:28 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.j-zeit.de/archiv/artikel.1650.html

Gazeta hebreje

Sic duket shkrimtarit shqiptar 72 vjecar dhe kandidatit realist/te vertete shume vjecar per cmimin nobel nuk do ti behet me perfundimisht favori I marrjes se ketij cmimi nderkombetar te famshem qe dikur jepej per merita/per kontribute te shkelqyera/te jashtezakonshme ne lemin/ne fushen e literatures.

Sigurisht eshte dicka qe nuk vihet ne diskutim fare qe letersija e madhe nuk mund dhe nuk duhet patjeter qe te jete e afte qe te jete popullore/qe te perfshije shumicen/qe te arrije shumicen/qe te kuptohet/qe te shijohet dhe lexohet nga shumica.

Nga kjo perspektive/kendveshtrim vendimi per le clezion ne kete vjeshte ka kuptim patjeter.

Ishte shperblimi I merituar per cuarjen deri ne fund te nje rrugetimi te fokusuar te ndjekur me vendosmeri te nje shtegetimi te vetmuar por krejtesisht/qartesisht te dallueshem letrar.

Ne vitet e shkuara/kaluara komiteti I cmimit nobel natyrisht ka marre gjithashtu edhe vendime gjithnje e me shpesh te dyshueshme/te dyshimta te cilat ne rastin me te mire/sidoqofte nga pikepamja politike ishin te kuptueshme/kishin kuptim/kane qene te kuptueshme.

Por neqoftese ndermjet vepres se nje shkrimtari dhe teresise se qenies se personit ne fjale /respektiv/perkates nuk behet me dallim kjo do te ishte jo vetem nje humbje/nje mundje/mposhtje per literaturen ne pergjithesi por gjithashtu edhe nje katastrofe per perceptimin/gjykimin e vepres se plote te jashtezakonshme te kadarese.

Qe kadareja si anetar I parties komuniste deputet per shume vite dhe qe mund te jete mbrojtur/qe mund te jete marre ne mbrojtje prej diktatoirit enver hoxha sigurisht qe nuk mund te lihet pa u permendur/kete gje nuk po e veme ne diskutim -kjo eshte krejtesisht e kuptueshme.

Por megjithate neqoftese do te vrojtonim vepren tij letrare/tregimore te krijuar qe prej fillimeve te viteve 60-te dhe te njohur gjithashtu qe ne fillimet e saj edhe ne europen perendimore na shfaqet na del perpara nje pamje krejtesisht tjeter.

Nuk eksiston asnje shkrimtar tjeter nder shkrimtaret e ish bllokut te lindjes qe te kete krijuar nje veper letrare te tille kritike ndaj totalirizmit/diktaturave kaq te larmishme dhe me nje specter kaq te gjere.

Kjo pershtypje vertetohet/behet e qarte gjithashtu edhe nga permbledhja e 12 romaneve te shkurter dhe tregimeve te gjate qe tashme gjenden per here te pare ne gjuhen gjermane nen titullin "vjedhja e gjumit mbreteror"

ku I ofrohet lexuesit mundesia per te hedhur nje veshtrim si mbi temat e shumellojshme fantazine e pakufishme/fantazine qe shperthen te gjithe kufijte sikurse edhe ne stilin ekselent/te shkelqyer te ketij autori te jashtezakonshem.

Te gjitha vendngjarjet si ne kinen e vjeter ose ne italine e musolinit shpalosen ne tregimet e tij si nje pasqyre absurde-fantastike e realitetit te realizmit socialist qe nga ana tjeter permban/mbart ne vetvete pervesitetin/anormalitetin e cdo diktature.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 25 Shtator 2012 01:56 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.videoportal.sf.tv/video?id=ab2a33cd-8ec 5-4a52-b2d4-6dd81b0e0e2d

Ismail kadare eshte nje nga me te medhenjte e literatures boterore... qe vjen nga nje vend shume i vogel/krejtesisht i vogel nga shqiperija.

Atje sundonte deri thelle/deri ne fund te viteve 80-te nje sistem puro/i vertete totalitar ndoshta diktatura me brutale e europes.

Kadareja asokohe nuk ishte disident por nje shkrimtar shqiptar qe e kishte vene veten ne sherbim te vepres se tij letrare te cilen ai nuk donte qe te demtohej/shkatarrohej qofte edhe duke bere leshime/kompromise te zgjuara ndaj diktatorit te pameshirshem enver hoxha.

Kadareja donte te mbijetonte per te shkruar, per ti dhene librave te tij nje shanc. Dhe vertet librat e tij kane bere buje te madhe/jane bere shume te famshem ne perendim.

Ai ka perjetuar fundin e nje diktature ndoshta te diktatures me te eger ne europe...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 25 Shtator 2012 01:58 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.faz.net/aktuell/feuilleton/buecher/auto ren/im-gespraech-ismail-kadare-glauben-sie-noch-an -die-nation-herr-kadare-1651334.html

Ne bisede me ismail kadarene

A besoni akoma ne komb ju zoti kadare?

Pyetje: Kush eshte ndryshimi midis kombit dhe atdheut?

Pergjigje: Atdheu i ka/i mban/i permban ne gjirin e vet patriotet dhe ata jane aty qyshse para se te lindi kombi...

...Atdheu nuk njeh kufij, ai udheton se bashku me te neqoftese patrioti/atdhetari eshte i detyruar/i shtrenguar ta lere/ta leshoje vendin e tij...

Pyetje: Atehere atdheu ka/paska me shume lidhje me ndjenjat se sa me gjeografine?

Pergjigje: Ai/Atdheu ka te beje/ka lidhje me patriotet/atdhetaret dhe patriotizmin/atdhedashurine...

Pyetje: Ne gjuhen gjermane kjo fjale perkthehet me "dashuri per atdheun"

Pergjigje: ... Ajo/kjo fjale/ky nocion nuk ka te beje fare me shovinzmin dhe/ose as me racizmin/dhe aq me pak me racizmin, koncepte/nocione me te cilat fashistet i bene gropen/e degjeneruan/e shnderruan/e transformuan ate duke e bere qe te behej tabele qitjeje, duke e cuar ate drej shkaterrimit.

Nocionet "patriotizem/atdhedashuri" dhe "atdhe" duhet te dallohen nga "nacionalizmi".
...
...

Pyetje: Ajo cka i bashkon shqiptaret nder te tjera deri ne ditet e sotme eshte toleranca fetare. Jo vetem sepse shqiperija e hoxhes ka qene per 30 vjet rrjesht i vetmi shtet ne bote ku nuk lejohej feja por sepse kjo ceshtje edhe me perpara edhe gjate sundimit turk nuk ka luajtur asnje rol ne identitetin shqiptar. A vlen kjo gje akoma edhe sot?

Pergjigje: Po. Kjo eshte dicka per te cilen ne kemi aresye te jemi vertet krenare. Eshte vertet nje model prej te cilit duhet te marrin shembull edhe kombe te tjera. Ne kemi myslyman, ortodokse dhe katolike. Ne kemi patur deri para disa dekadash gjithashtu edhe hebrej- te cilet ne, me qe ra fjala, ne dallim nga shume popuj te tjere te europes i kemi mbrojtur dhe shpetuar prej nazisteve...

Pyetje: A ka perpjekje sot per turbullimin ose shkatarrimin e kesaj pasurije te pacmuar kombetare, te bashkejeteses paqesore te pandikueshme nga perkatesija fetare, pra te kesaj tolerance fetare?

Pergjigje: Ka fondamentaliste qe mundohen te na devijojne nga kjo rruge. Si nga ana islamike po ashtu edhe nga ana kristiane. Gjithashtu edhe nga jashte vendit vijne impulse shkatarruese. Gjer me sot keto perpjekje kane qene te pasukseshme. Shqiptaret kane probleme te tjera. Ata duan te fitojne leke dhe sa me shpejt qe te jete e mundur. Ata jane shume pragmatike per ta lene veten qe te perdoren/shperdoren/shfrytezohen per te ashtuquajturen lufte midis kulturave.
...
...

Pyetje: Pas largimit tuaj nga shqiperija zgjati afro nje dekade derisa ju arritet te ktheheshit ne shtepi. Ju jeni kthyer me 1999 ne tirane dhe banoni aktualisht atje. Ju perziheni ne debate politike/ne politike dilni ne televizor shkruani artikuj neper gazeta dhe ndihmoni/mbeshtetni shkrimtaret e rinj. Do te thote kjo qe ju e rigjetet perseri atdheun tuaj? Pavaresisht mafias dhe korrupsionit qe eksiston atje?

Pergjigje: Une megjithese kam dy pasaporta dhe banoj si ne paris ashtu edhe ne tirane une kam qene shqiptar, une jam shqiptar dhe do te ngelem shqiptar deri ne vdekje...

Une shpresoj qe ne/qe ne shqiptaret te arrijme ti kundervihemi ketij zhvillimi aktual teper te eger ekonomiko-shoqeror me dicka qe eshte me e forte se paraja...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 25 Shtator 2012 02:01 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.multikulti1.de/index.php?id=225&tx_ttne ws[tt_news]=1299&tx_ttnews[backPid]=118&cHash=105 d324336

Ismail Kadare

Lirike e te shkuares dhe te tashmes shqiptare.

Ismail kadareja eshte te themi shkrimtari me i rendesishen ose sidoqofte shkrimtari me i njohur shqiptar i sotem.

Romanet e tij jane perkthyer ne te gjitha gjuhet boterore/ne te gjitha gjuhet e rendesishme boterore dhe edhe ne shume gjuhe te tjera.

Ai ka korrur/marre lavderime jo vetem ne shqiperi por edhe ne vende te tjera ku atij i jane bere shume nderime dhe i jane dhene shume dekorata dhe grada. Ai eshte jo vetem anetar i shume akademive te ndryshme por ai eshte gjithashtu edhe aficer i legionit francez te nderit dhe prej shume kohesh konsiderohet edhe si kandidat per cmimin nobel.

Ne gjuhen gjermane aktualisht gjenden afro nje dyzine prej librave te tij.

Biografi:
Ismail kadareja ka lindur me 1936-ten ne qytetin jugor te shqiperise gjirokaster.

Pas provave te para te talentit te tij per te shkruar qe jane shfaqur qysh ne rini ai vazhdoi studimet ne tirane dhe ne instittutin e literatures gorki ne moske.

Ne fillim te viteve te 60-ta ai ishte kryesisht si lirik i dashur per rinine. Me vone kadareja ka shkruar vetem me raste poezi/vjersha.

Akulli i tij letrar u thye per te me 1964-tren me romanin "gjenerali i ushtrise se vdekur"

Libri eshte bere disa here film nder te tjera edhe ne france me marcelo mastrojanin dhe michel pikoline ne rolet kryesore.

Lidhja/fejesa/lidhja dashurore e kadarese me skenen letrare te vendeve gjermanofolese nuk ka ecur natyrisht edhe aq shume pa probleme.

Deri me 1990-ten kritika letrare i ka ngritur veprat e tij ne qiell si vepra qe i kishin hedhur menjane/tej regullat idiote te realizmit socialist.

Me vone u kthye pllaka dhe autori u be tabele qitjeje te kritikave dhe gjykimeve qe shpesh i kalonin kufijte e te aresyshmes/te llogjikshmes/te pranueshmes(si psh. me shprehje si: "diktatura hoxha-kadare") te cilat me teper kishin parasysh rolin e tij te perulur se sa te luajturin e ndonje roli te vertete ne regjimin e enver hoxhes.

Sigurisht ka vend per te supozuar qe ndonjehere edhe rivalitete profesionale dhe xhelozirera kishin gisht ne kete pune/kane patur gisht ne kete pune ose kane akoma edhe sot. Ose edhe motive te tjera oportuniste per ti vene sterkembshin/per ta rrezuar.

Me sigurine me te madhe (dhe kjo me te drejte) ne emrin dhe famen e kadarese ka ndikuar per keq qe ai nga fillimi i viteve te 90-ta ne disa shkrime te tij u perpoq qe ta stilizonte veten e tij si nje luftetar te rezistences/si disident qe ne te vertete nuk ka qene kurre/asnjehere.

Shkrimtaret dhe artistet nuk jane gjithmone interpretuesit dhe ndermjetesit/ndermjetesuesit me te mire te vetvetes por pikerisht per kete ata kane te drejten qe te gjykohen ne baze te veprave te tyre si te atyre te arrira po ashtu edhe te atyre me pak te arrira.

Ne diktaturat totalitare ka/eksistojne ne thelb/kryesisht tre kategori artistesh:

Kllounet dhe apologjetet pa vlera artistike te regjimit per te cilet duhet te vleje vetem percmimi.

Mbrojtesit e pamposhtur te se vertetes te cilet zakonisht guximin e tyre e paguajne me koke dhe qe pikerisht per kete meritojne nderimin tone me te madh

dhe pastaj ka edhe nje kategori tjeter qe gjendet midis dy te pareve te cilet mundohen qe te manovrojne dhe perpiqen qe te bejne/realizojne art te vertete. Kadareja nuk eshte autori i vetem me fame boterore europian i lindjes qe ka bere pjese ne kete kategori/qe ka zene kete pozicion/vend.

Shkrimtare te tille qe kane bere kompromise me sistemin ndoshta nuk e meritojne qe tja marrim kete gje edhe aq shume per keq ose sic e thame meritojne te pakten qe ti gjykojme ne baze te vepres se tyre ne teresi/ne total.

Vepra e kadarese eshte vertete nje veper me integritet te qarte/te dukshem qarte letrar.

Nga ana tjeter integriteti moral nuk eshte garanci per shkruarjen e librave te mire.

Pervec kesaj elozhe(elozhe te detyrueshme-detyra shtepije-elozhe) per regjimin kane shkruar gjithashtu edhe te tjere midis te cileve disa nga kritiket dhe armiqte me te rrepte/te ashper te kadarese.

Sidoqofte konstatohet/arrijme ne perfundimin qe ka vertet/eksistojne vertet shume pak libra qe na transmetojne pamje kaq te qarta/qe na hapin nje dritare per te pare kaq qarte ne menyren e funksionimit te sistemeve totalitare si romanet e kadarese.

Sidomos si qytetare te pasluftes qe nga zyrat komode/qe prej zyrave komode te redaksive nuk duhet me u nxitu me gjyku/per te gjykuar mbi moralin e artisteve te cilet kane qene te detyruar te jetojne dhe punojne ne kushte krejtesisht te tjera.

Neqoftese ketu(sikurse ne pergjithesi kur eshte fjala per kadarene)kryesisht u fol per gjera politike kjo eshte ne nje fare menyre e gabuar/kjo eshte nje gje qe te con ne rruge te gabuar sepse kadareja nuk eshte ne asnje menyre nje autor politik ndoshta nuk eshte as nje njeri politik.

Vertet librat e tij na cojne ne vende dhe ngjarje qe ne mendojme se i dime/i njohim nga gazetat ose mesimi i historise por ne te vertete referencat/ganxhat historike jane/sherbejne tek kadareja vecse si material ndertimi me te cilin ai nderton mbreterine e tij imagjinare nje mbreteri qe ka ne vetvete dhe perfshin distanca te pamasa ne kohe dhe hapesire midis tokes dhe qiellit midis legjendes dhe realitetit te cilat bashkohen dhe shkrihen me njeri tjetrin.

Ne teresi eshte ne vetvete nje bote e zymte dhe prandaj ndoshta per lexuesin hyrja ne te nuk eshte shume e lehte por kush trembet dhe ngurron te futet brenda do te humbasi pervec te tjerash gjithashtu edhe skena te medhaja humaniteti dhe poezije magjepsese.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 25 Shtator 2012 14:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.welt.de/print-welt/article393362/Wo-die -Legenden-auf-den-Strassen-liegen.html

Atje/ne ate vend ku legjendat jane rrugeve/gjenden rrugeve.

Kujdes!/vemendje! Shqiptari ismail kadare shkruan romane/qe veprojne si droge/qe te bejne te varur si droga...

Prilli i thyer

...eshte nje material per te lepire gishtat per cdo autor, por jo cdo autor mund ti beje pershkrimet e kadarese/si kadareja...

...sigurisht kadareja ka fat qe vjen prej nje vendi ne te cilin legjendat arrijne/eksistojne deri edhe ne ditet tona, ku historira nga me te jashtezakonshmet jane/gjenden rrugeve, ku realiteti i ka edhe ca dimensione me shume se sa tek ne edhe dimensione rreziqesh/rreziku bile po ashtu...

...por kadareja din se c`te beje me kete material...

...art sublim/te paarritshem/madheshtor...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Shtator 2012 07:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://sports.ladbrokes.com/en-gb/Awards/Nobel-Lit erature-PrizeAwards/Nobel-Literature-Prize-t210003 519

Kuotat e basteve:

Haruki Murakami 5/1
Bob Dylan 10/1
Mo Yan 12/1 ( Kina )
Cees Nooteboom 12/1
Ismail Kadare 14/1
Adonis 14/1
Ko Un 14/1
Assia Djebar 14/1
Dacia Maraini 16/1
Philip Roth 16/1
Cormac McCarthy 16/1
Amos Oz 16/1
Tom Stoppard 16/1
Alice Munro 20/1
Enrique Vila-Matas 20/1
Eduardo Mendoza Garriga 20/1
Les Murray 20/1
Ngugi wa Thiog'o 20/1
Chinua Achebe 20/1
Thomas Pynchon 20/1
Umberto Eco 25/1
Leonard Nolens 25/1
Mircea Cartarescu 25/1
Adam Zagajewski 33/1
Karl Ove Knausgard 33/1
Don DeLillo 33/1
Peter Nadas 33/1
Nurridin Farah 33/1
Joyce Carol Oates 33/1
E L Doctorow 33/1
Merethe Lindstrom 50/1
Andrea Camilleri 50/1
Chimamanda Ngozi Adichie 50/1
Chang-Rae Lee 50/1
Ian McEwan 50/1
Margeret Atwood 50/1
Gerald Murnane 50/1
Peter Carey 50/1
Bei Dao 50/1
Antonio Lobo Antunes 50/1
Carol Ann Duffy 50/1
Ernesto Cardenal 50/1
Yves Bonnefoy 50/1
Michel Tournier 50/1
Maya Angelou 50/1
Mahasweta Devi 50/1
A B Yehoshua 50/1
Azar Nafisi 66/1
Dai Sijie 66/1
Daniel Kahneman 66/1
Javier Marias 66/1
Kazuo Ishiguro 66/1
Ursula Le Guin 66/1
David Malouf 66/1
Hanan Al-Shaykh 66/1
Salman Rushdie 66/1
Ben Okri 66/1
Herman Koch 66/1
Colm Toibin 66/1
Claudio Magris 66/1
A S Byatt 66/1
Milan Kundera 66/1
Patrick Modiano 66/1
Juan Marse 66/1
William H Gass 66/1
Yevgeny Yevtushenko 66/1
Julian Barnes 66/1
F Sionil Jose 66/1
John Ashbery 66/1
Ulrich Holbein 100/1
Atiq Rahimi 100/1
Kjell Askildsen 100/1
Jon Fosse 100/1
Michael Ondaatje 100/1
Paul Auster 100/1
Eeva Kilpi 100/1
Vassilis Alexakis 100/1
Mary Gordon 100/1
Marge Piercy 100/1
Jonathan Littell 100/1
Juan Goytisolo 100/1
Anne Carson 100/1
Elias Khoury 100/1
Shlomo Kalo 100/1
William Trevor 100/1
Peter Handke 100/1
Victor Pelevin 100/1
Ferreira Gullar 100/1
Antonio Gamoneda 100/1
Louise Gluck 100/1
John Banville 100/1
Rajendra Bhandari 100/1
Jonathan Franzen 100/1
Christian Jungersen 100/1
Sofi Oksanen 100/1
Shyam Selvadurai 100/1
Roberto Saviano 100/1
Olga Tokarczuk 100/1
Leila Aboulela 100/1
Daniel Chavarria 100/1
Anna Funder 100/1
Tim Winton 100/1
Peter Hoeg 100/1
Gosta Agren 100/1
Michael Frayn 100/1
Tadeusz Rozewicz 100/1
Per Petterson 100/1
E.L. James 500/1

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 5 Shtator 2013 08:28 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.br.de/themen/wissen/literaturnobelpreis -nobelpreis-2013-literatur-100.html

Cmimi nobel per litereaturen 2013

Llogaritet/konsiderohet si nje nga cmimet nobel me te debatueshem/diskutueshem nder cmimet nobel...

Ne fillim te tetorit po vjen perseri momenti.

Se kur me saktesi eshte akoma sekret

Kuotat e basteve:

Haruki Murakami 3/1
Joyce Carol Oates 6/1
Peter Nadas 7/1
Ko Un 10/1
Alice Munro 12/1 ( Kanada )
Adonis 14/1
Assia Djebar 14/1
Philip Roth 16/1
Amos Oz 16/1
Thomas Pynchon 20/1
Milan Kundera 25/1
William Trevor 33/1
Cormac McCarthy 40/1
Darcia Maraini 40/1
Nuruddin Farah 40/1
Salman Rushdie 40/1
Margaret Atwood 40/1
Don DeLillo 40/1
Eduardo Mendoza Garriga 50/1
Umberto Eco 50/1
Leonard Nolens 50/1
John Banville 50/1
Ngugi Wa Thiog'o Susp.
Cees Nooteboom 50/1
Ismail Kadare 50/1
Bob Dylan 50/1
Les Murray 50/1
Tom Stoppard 66/1
E L Doctorow 66/1
Peter Handke 66/1
Yves Bonnefoy 66/1
Enrique Vila-Matas 66/1
Daniel Kahneman 66/1
A S Byatt 100/1
Patrick Modiano 100/1
Ben Okri 100/1
David Malouf 100/1
Colm Toibin 100/1
Claudio Magris 100/1
Juan Marse 100/1
Herman Koch 100/1
Junot Diaz 100/1
John Ashbery 100/1
Yevgeny Yevtushenko 100/1
Atiq Rahimi 100/1
Kjell Askildsen 100/1
Jon Fosse 100/1
Ulrich Holbein 100/1
Edward P Jones 100/1
Paula Fox 100/1
Julian Barnes 100/1
Hilary Mantel 100/1
F Sioni Jose 100/1
William H Gass 100/1
Ursula Le Guin 100/1
Ian McEwan 100/1
Javier Marias 100/1
Andrea Camilleri 100/1
Chimamanda Ngozi 100/1
Chang-Rae Lee 100/1
Merethe Lindstrom 100/1
Karl Ove Knausgard 100/1
Adam Zagajewski 100/1
Olga Tokarczuk 100/1
Mircea Cartarescu 100/1
Anne Carson 100/1
Richard Ford 100/1
Kazuo Ishiguro 100/1
Gerald Murnane 100/1
Bei Dao 100/1
A B Yehoshua 100/1
Azar Nafisi 100/1
Dai Sijie 100/1
Mahasweta Devi 100/1
Maya Angelou 100/1
Michel Tournier 100/1
Antonio Lobo Antunes 100/1
Carol Ann Duffy 100/1
Ernesto Cardenal 100/1
Peter Carey 100/1
Michael Ondaatje 100/1
Paul Auster 100/1
Eeva Kilpi 100/1
Jeffrey Eugenides 100/1
ChangRae Lee 100/1
Cesar Aira 100/1
Vassilis Alexakis 100/1
Mary Gordon 100/1
Jhumpa Lahiri 100/1
Marge Piercy 100/1
Jonathan Littell 100/1
Juan Goytisolo 100/1
Elias Khoury 100/1
Shlomo Kalo 100/1
Marilynne Robinson 100/1
Ferreira Gullar 100/1
Antonio Gamoneda 100/1
Louise Gluck 100/1
Jonathan Franzen 100/1
Christian Jungersen 100/1
Sofi Oksanen 100/1
Shyam Selvadurai 100/1
Mia Couto 100/1
Leila Aboulela 100/1
Duong Thu Huong 100/1
Per Petterson 100/1
Daniel Chavarria 100/1
Anna Funder 100/1
Tim Winton 100/1
Peter Hoeg 100/1
Gosta Agren 100/1
Edouard Maunick 100/1
Michael Frayn 100/1
Leif G W Persson 100/1
Jan Guillou 100/1
Ghassan Zaqtan 100/1

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 10 Shtator 2014 05:44 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.fnweb.de/nachrichten/kultur/die-ein-man n-nationalliteratur-1.318288


Literature kombi/Literature kombetare e misheruar prej nje njeriu/burri te vetem

Qe shqiperija, ekonomikisht varfanjakja e europes, po ben emer ne harten kulturore te botes, kjo gje lidhet me emrin e nje personi te vetem : Ismail kadare

Sigurisht qe prej literatures shqiptare njhen edhe emra te tjere si fatos kongoli apo rexhep qosja per shembull,

por ajo qe luan vertet ne ligen e kampineve te literatures bashkekohore eshte vetem vepra e ismail kadarese...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 10 Shtator 2014 05:53 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.nzz.ch/feuilleton/buecher/jenseits-von- gut-und-boese-1.18324985

"Piramida" - nje kryeveper...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Shtator 2014 07:40 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.dw.de/mafiöse-strukturen-verhindern-ann äherung-an-europa/a-1471269

Struktura mafioze po e pengojne afrimin e shqiperise me europen

DW-Pyetje:...Ne shqiperi korrupsioni eshte bere pjese e natyrshme/natyrshmeri e jetes politike. Politikanet, media dhe shoqerija civile reagojne ne lidhje me te keqen me nje indiferentizem qe eshte per te vene duart ne koke

Kadare-Pergjigje:Nje prej humbjeve me te medha qe po mban shqiperija mbi kurriz eshte banalizimi i se keqes. E keqja eshte bere kaq e kudo- pranishme, saqe opinioni publik eshte bere imun/nuk i ben me pershtypje azgje. Kjo eshte nje fitore e se keqes, perderisa e keqja nuk na alarmon, perderisa e keqja nuk shkakton asnje jehone/reagim.
...banalizimi i se keqes, kthyerja/shnderrimi i se keqes ne norme/ne rregull, ne rregulla/ne ligje ne baze te te cilave ne duhet te jetojme...kjo eshte per nje komb nje nga humbjet me te medha... ideja qe ne mund te jetojme pa moral/mund te jetojme edhe pa pasur nevoje per moral eshte shume e demshme/ rrezikshme...

DW-Pyetje: Kush e ka fajin per kete lloj zhvillimi/keto lloj zhvillimesh?

Kadare-Pergjigje: Per kete ka shume faktore qe lindin ngadale dhe se bashku cojne ne nje degradim moral. Ne shqiperi ekziston per fat te keq nje ndjenje papergjeshmerije/mungese pergjeshmerije dhe e njejta gje vlen edhe per kosoven. Gjerat vendimtare kalohen pa u vene re/perpara gjerave shume te rendesishme mbyllen syte. Akoma eksiston nje rremuje e organizuar dhe e planifikuar ideshe dhe mendimesh....per kosoven do te thoja qe... po behen perpjekje per ta ftohur kosoven me perendimin... ka njerez dhe struktura te vecanta qe kane interes ne kete pune.

DW-Pyetje : Kush jane keto struktura/keto rrethe?

Kadare-Pergjigje: ... keto rrethe eksistojne brenda dhe jashte kosoves dhe jane te lidhura me njeri tjetrin. Sigurisht qe serbija do qe kosova ta humbasi shancin e saj te madh shanc qe eshte i bazuar tek simpatija qe gezonte kosova ne perendim... qellimi eshte qe kosova ta humbasi simpatine/dashamiresine e perendimit dhe mundesisht kjo ftohje bile te kaloje ne armiqesi... serbija eshte aktive ne kosove edhe nepermjet njerezve te saj atje. Kush jane keto njerez? Keto jane me lejoni ta them kete fraze, edhe shqiptare te cilet ose nuk i kane mende ne koke/jane te dale mendsh ose jane njerez te blere/te shitur... makrsi ka thene: "komunistet nuk kane atdhe". Sot mund te themi : "mafiozet nuk kane atdhe". Mafia/strukturat mafioze serbe malazeze dhe shqiptare punojne ne menyre te paskrupullt me njeri tjeteren. Kjo mund te duket ne pamje te pare si gje "moderne"... atyre ju pelqen ky bashkepunim, si nje lloj pushtimi dhe per kete ato s`jane te interesuar qe kosova ti afrohet perendimit...

...e njejta gje vlen edhe per shqiperine, vecse me nje ndryshim qe ne shqiperi behet fjale per enverista te vjeter, komunista te betuar qe si baze ideologjike kane, si me thene, e kane te ngullitur ne psiqiken e tyre pothuajse si nje dicka gjenetike, urrejtjen ndaj perendimit dhe ata enderrojne akoma per ta rigjalleruar perseri urrejtjen midis shqiperise dhe perendimit.
Edhe ne shqiperi rrethet mafioze nuk e duan afrimin e shqiperise me perendimin. Sigurisht ata se thone kete gje hapur... askush ne shqiperi s`flet kunder amerikes dhe europes se kjo do te kishte pasoja katostrofale ne popull per ta, si per politikanet ashtu edhe per mafiozet dhe per tregtaret qe jane te lidhur me krimin, por ata jane vertet abjektivisht shume te interesuar qe europa te mos ti afrohet shqiperise dhe bejne gjithshka qe te mos vije ajo dite...

DW-Pyetje : Na pershkruat fenomenet negative. Po a nuk kane shqiptaret edhe prirje te tjera?

Kadare-Pergjigje : Po. Shqiptaret kane dy emblema/simbole te pavdekshme qe deshmojne qe shqiptaret nuk jane ashtu sic pershkruhen shpesh: nene terezen dhe skenderbeun...ne duhet patjeter qe ti nxjerrim ne pah/ne drite anet tona te mira dhe ... ti bejme keto gjera qe te dalin ne dukje, sigurisht pa shume gaffurrje e fryrje sic e kemi ne zakon/huq rendom/shpesh...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Shtator 2014 15:16 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.steinpfalz.com/archiv_article.php?kat=2 9&article=122&show=299

... a do te jene shqiptaret ne gjendje ta ruajne identitetin e tyre kombetar?...

rinija ka marre rruget e botes...


...prandaj s`eshte per tu habitur qe autori na hedh nje veshtrim te lodhur kur ja hapim kete muhabet/teme/bisede... megjithate/sidoqofte thote kadareja "nje gjest shume fisnik/shume fisnike nga ana juaj qe e vrisni mendjen per kete"...

...ne monedhen-lek (akoma s`ka euro shqiperija!) vendi quhet "republika e shqiperise"

...eshte interesant ketu te vihet re qe nga ana gramatikore kemi nje konstruksion te tipit: "nje grua dhe e bukur/nje grua qe eshte edhe e bukur" (jo si ne gjermanisht qe themi "grua e bukur")...

...ndoshta - ndoshta shqiperija nuk eshte fare pjese e europes dhe aq me pak sekreti i fundit i saj, por nje kontinent me vete/eshte nje kontinent me vete, nje kontinent me vete i krijuar/i formuar/i gdhendur/i skalitur/i ngjizur prej kohes...

...neqoftese europa ndonjehere do ta marri guximin per ta hapur dhe pare librin e historise/historise se saj nga fundi/te hapi themelet e historise, atehere ka per tu dritheruar/do ta kapin djerset/ka per ti shkuar djersa ne lug te bythes...

...ne shqiperi gjendet ndoshta jo vetem sekreti i fundit i europes por ndoshta edhe celesi per shpetim/ndricim/celesi i hapjes se syve...

...por sic e njohim ne kete dynja/kete bote/kete njerezim, kesaj bote te vjeter/te lashte qe s`eshte perkedhelur shpesh/asnjehere nga fati, edhe kete here do ti iki shanci nga duart.....

dhe keshtu cmimi nobel nuk do ti jepet prape dhe prape dhe prape epikut kadare...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2014 07:58 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.nicerodds.de/nobelpreis-fur-literatur


Lista e favoriteve dhe kuotat e basteve per cmimin nobel per literature 2014:

Ngugi Wa Thiong'o 4,50
Haruki Murakami 5,50
Svetlana Aleksijevitj 7,00
Adonis 11,00
Ismail Kadaré 11,00
Patrick Modiano 11,00
Jon Fosse 13,00
Peter Handke 13,00
Philip Roth 13,00
Assia Djebar 15,00
Péter Nádas 15,00
Joyce Carol Oates 17,00
Adam Zagajewski 21,00
Nawal El Saadawi 21,00
Bei Dao 26,00 26,00
Bob Dylan 26,00 26,00
Cees Nooteboom 26,00
Javier Marías 26,00
Les Murray 26,00
Milan Kundera 26,00
Mircea Cartarescu 26,00
Thomas Pynchon 26,00
Amos Oz 34,00 34,00
Antonio Lobo Antunes 34,00
Dacia Maraini 34,00
Don De Lillo 34,00
Don Paterson 34,00
Juan Goytisolo 34,00
Karel Schoeman 34,00
Karl Ove Knausgĺrd 34,00
Ko Un 34,00 34,00
Margaret Atwood 34,00
Nuruddin Farah 34,00
Paul Muldoon 34,00
Richard Ford 34,00
Umberto Eco 34,00
Chimamanda Ngozie Adiche 51,00
Colm Toibin 51,00
Cormac Mc Carthy 51,00
Joan Didion 51,00
John Le Carre 51,00
Nina Bouraoui 51,00
Salman Rushdie 51,00
Sofi Oksanen 51,00
Tom Stoppard 51,00
William Trevor 51,00

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 2 Shkurt 2015 09:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.berliner-zeitung.de/archiv/der-albanisc he-schriftsteller-ismail-kadare-wird-siebzig-aus-d em-unbewussten-unseres-kontinents,10810590,1035757 2.html

...cfare do te dinim ne pa kadarene per shqiperine?...

per ate vend per te cilin autori polak staziuk thote qe

"ne te gjithe duhet te udhetojme per/te marrim rrugen per ne ate vend sa here qe te na e zeje goja fjalen europe,

sepse shqiperija eshte ndergjegja e vrare e kontinjentit tone/ajo qe kemi fshehur per ta harruar/per te dashur per me e harru/eshte subkoshienza e kontinentit tone"

...ai eshte shkrimtari kombetar i fundit i europes ose te pakten i vetmi qe ben pjese/qe e meriton te futet ne te medhenjte e literatures boterore...

...prej dekadash shqiptari me i famshem pas nene terezes llogaritet si kandidat per cmimin nobel...

...thuhet qe rrenjet e menyres se tij te te rrefyerit arrisin deri tek homeri...

...dhe vertet kadareja me legjendat dhe eposet e tij duket sikur lidh/shkrin ne nje realitetin politik, mitin dhe historine, menyren e jeteses perendimore dhe orientale si nje trashegimtar i denje i rabsodit te vjeter/lashte...

...ku takohet groteskja me absurden qe karakterizojne autorin e modernes/modern...

...meqe ra fjala shqiptaret qe shpesh jane te panjohur per perendimin nuk jane sllave por pasardhes te fiseve te vjeter ilire te ballkanit...

...disa kritike te tij thone: "neqoftese eshte fjala per vendin e tij kadarese nuk i bejne me drite syte/ behet po aq i verber sa edhe homeri"...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Shtator 2015 18:05 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://sports.ladbrokes.com/en-gb/betting/awards/ nobel-prize-in-literature/2015-nobel-prize-for-lit erature/220019571/

Thu 08/10 11:00
2015 NOBEL PRIZE FOR LITERATURE
Nobel Prize in Literature

Lista e favoriteve dhe kuotat e basteve per cmimin nobel per literature 2015 :

Svetlana Aleksijevitj 5/1
Haruki Murakami 6/1
Ngugi Wa Thiong'o 6/1
Philip Roth 10/1
Joyce Carol Oates 12/1
John Banville 14/1
Jon Fosse 14/1
Adunis 16/1
Ismail Kadare 16/1
Ko Un 20/1
Peter Handke 20/1
Amos Oz 25/1
Cees Nooteboom 25/1
Cesar Aira 25/1
Laszlo Krasznahorka 25/1
Marilynne Robinson 25/1
Peter Nadas 25/1
Ursula Le Guin 25/1
Adam Zagajewski 33/1
Bob Dylan 33/1
Cormac McCarthy 33/1
David Malouf 33/1
Lydia Davis 33/1
Milan Kundera 33/1
Nawal El Saadawi 33/1
Peter Carey 33/1
Thomas Pynchon 33/1
A B Yehoshua 50/1
A S Byatt 50/1
Anne Carson 50/1
Antonio Lobo Antunes 50/1
Bei Dao 50/1
Colm Toibin 50/1
Daniel Kahneman 50/1
Darcia Maraini 50/1
Don DeLillo 50/1
Don Paterson 50/1
E L Doctorow 50/1
Eduardo Mendoza Garriga 50/1
Eeva Kilpi 50/1
Enrique Vila-Matas 50/1
F Sioni Jose 50/1
George RR Martin 50/1
Gerald Murnane 50/1
Hilary Mantel 50/1
Ian McEwan 50/1
James Kelman 50/1
Javier Marias 50/1
Joan Didion 50/1
John Ashbery 50/1
Juan Goytisolo 50/1
Juan Marse 50/1
Karel Schoeman 50/1
Karl Ove Knausgard 50/1
Kjell Askildsen 50/1
Leonard Nolens 50/1
Les Murray 50/1
Margaret Atwood 50/1
Merethe Lindstrom 50/1
Mia Couto 50/1
Michel Tournier 50/1
Mircea Cartarescu 50/1
Neil Gaiman 50/1
Nuruddin Farah 50/1
Paul Muldoon 50/1
Richard Ford 50/1
Rohinton Mistry 50/1
Salman Rushdie 50/1
Tom Stoppard 50/1
Umberto Eco 50/1
William Trevor 50/1
Yan Lianke 50/1
Yevgeniy Yevtushenko 50/1
Yves Bonnefoy 50/1

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 8 Tetor 2015 09:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/1988/20/der-grosse-winter

viti 1988

Dimri i madh

...shkrimtari shqiptar ismail kadare eshte i njohur vetem per nje grusht publiku gjerman ne fillim te viteve te 70-ta, nepermjet romanit "gjenerali i ushtrise se vdekur"...

...libri pershkruan misionin e nje gjenerali italian per riatdhesimin e eshtrave te te reneve te vendit/bashkekombesve te tij gjate luftes se dyte boterore ne shqiperi...

...nderkohe eshte shfaqur romani i dyte i kadarese ne gjermanisht: "dimri i madh"

...edhe ky liber trajton material/teme kombetare...

...tema eshte prishja midis shqiperise dhe bashkimit sovjetik ne dimrin e vitit 1960/61...

...kadareja eshte ndoshta romancieri i fundit kombetar-romantik i europes...

...ai e dashuron vendin e tij dhe e prezanton ate ne nje menyre qe per ne eshte prej kohesh e paimagjinueshme...

...shqiptaret e dashurojne vendin e tyre mbi gjithshka...bile te behet me besu qe ata jane patriotet e fundit te europes...

...heroi besnik i vepres, besnik struga, eshte me kenaqesi shqiptar...ndryshe nga heronjte letrar ne veprat tona qe deshtojne ne profesionin e psiqiatrit...etj...

...ai ndjehet i dashuruar me gocen e bukur te nje zevendesministri, ndihet rehat/mire nen lekuren e tij derisa e nxjerr fati nga kjo perditshmeri komode socialiste dhe e vendos si perkthyes midis hoxhes dhe krushovit ne tavolinen e konferences se moskes ne vitin 1960...

...sipas paraqitjes zyrtare ne librin "historija e partise se punes se shqiperise" i botuar ne tirane ne vitin 1970 hoxha thote ne konference nder te tjera :

"pse mos ta kete kina bomben atomike? ne mendojme qe duhet ta kete".... ose "vepra e pavdekshme e stalinit do te mbrohet prej te gjithe neve"...

...keshtu gjerash nuk gjenden gjekund tek kadareja...

...ketu hoxha duke i meshuer zerit i thote mikojanit: "ne kishim buke vetem per 15 dite... ne ju kerkuam 50 mije tone grure dhe pritem 45 dite me kot qe te na e sillshit/qe te na pergjigjeshit"...

...kush pret me pa ndonje vetekritike/autokritike shqiptare do te zhgenjehet, megjithate pershkrimet e kadarese nuk jane te padiferencuara...

...te keqinjte sovjetike veprojne/gjallojne krej natyrshem, por per me teper/permbi dukjes/shfaqjes/pershkrimit te gjallerise se vertetesise/pershkrimit te gjalle te vertetesise eshte/qendron padyshim nje vello humori...

...besnik struga perkthen deri ne kufijte e stermundimit/sfilitjes...me e tmerrshmja eshte me fjalet e urta: "atij s`i kishte shkuar mendja kurre qe ne bisedat zyrtare do te gjejne/do te mund te gjenin nje perdorim kaq intensiv fjalet e urta, kurre si kishte shkuar mendja qe njeriu ta filloi fjaline me: `nje fjale e urte e popullit tone thote...´ate e kapin djerset e ftohta"

..."ju po mi ndryshoni fjalet" thote/pretendon krushovi. "a di ky perkthyes mire rusisht apo jo?" heshtje varri... te gjithe kthejne koken nga besniku.... me te vertete ai ishte ngaterruar pak... a do te mendonin te gjithe valle qe ai u be shkaku i prishjes? dukej absurde. "ky njeri po na percan/po na fut ne sherr... ky perkthyes eshte nje tradhetar... "por hoxha nuk e le besnikun ne balte, perkthimi ishte korrekt/i sakte" thote hoxha ne frengjisht...

...besniku kthehet nga moska me barren e sekretit mbi vete/e ketij sekreti mbi vete...ai e di se cfare po e pret shqiperine, por nuk i lejohet te flasi me njeri...ai vuan...e fejuara nuk po shef me ate besnikun e pare tek ai...vjerra i tregon shefit te besnikut per gjendjen e tij te mbaruar...ai akuzohet qe ka shkelur rregullat e moralit proletar...por eshte i detyruar te heshte...ne nje skene groteske merr fund edhe puna e futjes se tij ne parti...ai ndahet me te fejuaren ne te njeten dite kur i behet e njohur edhe bazes se partise prishja me mosken...

...besniku humbet dashurine e tij, kjo eshte e dhimbshme, por - paralelja eshte e qarte, klasike, konvencionale - ai i mbijeton kesaj goditje ashtu sikurse shqiperija i mbijeton dhe perballon terheqjen e eksperteve sovjetike, nderprerjen e punes ne digen e hidrocentralit bllokaden ekonomike, dhe kercenimet ushtarake...

...skena hapet/zgjerohet... nje dyzine aktoresh te vegjel/dytesore hyjne e dalin me rradhe duke u shfaqur nje here ne paraskene dhe pastaj ne prapaskene: pastruesja jopolitike/apolitike, komunistri intrigant, nje projektues pijanec, partizane inatcor, malesore te mocem dhe nje asamble e tere figurash te trishtuara, te cuditshme dhe qesharake...

...ne fund fare besniku ngelet prape ne parti... historija shqiptare e ka peshuar punen e tij dhe ka pare qe ai ben pjese vertet tek te miret...qe kete fat nuk e kane te gjithe/nuk eshte i shkruar per te gjithe/qe kete fat nuk e ndan c`dokush kadareja nuk e fsheh...

...me ngjyra te ndezura pikturon ai klanin e komunisteve te vjeter berema... albumin e familjes se te cileve e zbukurojne shume pika boje te vogla...shoke partije qe jane nxire me boje..."per shembull ky ketu" thote nje pjesetar i ri i familjes "eshte nje kusheri i yni i grades se dyte... ai ka qene kandidat i komitetit qendror por u perjashtua pas ngjarjeve ne hungari nga partija"

...me kujtohet se si une ne 1973-shin ne vitin e publikimit te pare ne shqip te dimrit te madh ne plazhin e durresit po debatonim me nje restaurator gjerman ne lidhje me retushimet e fotove ne muzeun e tiranes/museun historik te tiranes qe atij i kishin lene pershtypje jo te mire....

kurse sot pyes veten se cfare me ve ne mendime akoma ne boten e kadarese...?

nje epos herojsh 15 vjecar i vjeter, i cili pershkruan vecse nje moment te historise shqiptare, qe ka ndodhur para 28 vjetesh!

mos eshte ndoshta gjuha/stili e tij?

apo mos jane figurat anesore si psh garderobieri i pare i salles ne shen georg ne kremlin, puna e te cilit e vetme ishte qe te kujdesej per garderoben dhe mantelat e anetareve te byrose politike dhe te sekretareve te pare te partise?

apo eshte rruga e tij e dibres - leopoldstrasja jone e tiranes, ku fshesaxhiu Rreme naten e perkedhel /i meshon fsheses me aq respekt/butesi/delikatese a thua se ka frike se mos ta zgjoje ate nga gjumi?

apo mos eshte nostalgjija e fjalive te tilla/nostalgjija per fjali te tilla si : "korrieret e keshillit te ministrave pershkronin rruget e tiranes te shoqeruar/dyshe me nje zhurme me ti shurdhuar veshet/me nje zhurme shurdhuese?"

mos eshte ndoshta prishja me kinen e shqiperise qe po ndjehej nga larg, ne kohen kur kadare ishte duke e shkruar kete roman?

apo eshte valle shtangja/shtangia qe zgjat pothuajse ne pafundesi dhe nuk do me mbaru qe perfshin/kap nje gjerman perpara nje shperthimi te tille fishekzjarresh patriotizmi?

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 10 Tetor 2015 17:55 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.tagesspiegel.de/kultur/erzaehlungen-von -ismail-kadare-macht-ist-wahnsinn/12269332.html

Pushteti eshte doping/mani/paranoja/cmenduri/marri/ekstaze

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 13 Tetor 2015 18:04


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-45140773.htm l

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Qeshor 2016 16:50 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.sueddeutsche.de/kultur/zum-geburtstag-v on-ismail-kadare-unbeirrter-patriot-1.2836523

me rastin e 80 vjetorit te lindjes se Ismail kadarese

nje Patriot i patundur/i paepur

ai eshte zeri letrar i patriotizmit shqiptar, prandaj dhe vendi i tij do me patjeter me e pa dhe me e ndihmu ate me marre cmimin nobel per letersine...

gjer me sot sja kane dale...

tashme Ismail kadareja eshte 80 vjec...

Ismail kadareja i lindur me 28 janar te vitit 1936 ne gjirokastren e shqiperise jugore eshte nje nga tregimtaret europine me te medhenj te kohes sone...

ne vepren e tij shume vellimore dhe te larmishme/me zera te larmishem/tone/nota te larmishme ai ka hulumtuar pas mureve, miteve dhe paragjykimeve nje bote te panjohur, te fshehur duke ja bashkengjitur/integruar keshtu shqiperine literatures boterore...

romanet e tij i kendojne hymne krenarise shqiptare,

vuajtjeve te nje populli te vogel i cili ne historine e tij me shume se nje here ka qene i rrezikuar per tu zhdukur,

e ketij populli te cilin ai njehere e ka cilesuar si kombi me rebel/kryengrites/luftarak midis te gjithe kombeve...

ne romanin e tij stanges/qe te le pa fryme kamarja e turpit, ku behet fjale per nje revolte kunder sundimit shekullor osman thuhet :

shpirti i rebelimit/kryengritjes ishte kaq i kudondodhur gjithkund dhe i pandryshueshem/stabil/konstant sikurse edhe vete klima e vendit...

Ismail kadareja eshte nje patriot i palekundur/i patundur, i cili me mjetet e literatures moderne epizmin e sterlashte do me e ringjalle dhe me i dhene jete...

per te mund te thuhet qe ai ceshtjes se mbijeteses se fares se tij/te kombit te tij e ka formezuar/i ka dhene forme ne nje pikture letrare...

dhe si interpretues/sqarues dhe autor identiteti perpiqet te ndikoje tek kolektivi/njerezit sot...

kontradiktore eshte kjo ndermarrje e tij ne perdorjen e formave stilore per te bere te kapshme identitetin e ketij kombi te ardhur nga thellesija e historise,

duke ngritur ne qiell dhe hyjnizuar paperkulshmerine e tij perballe te fuqishmeve ne epoka dhe sisteme te ndryshme...

magji dhe realizem

por po aq me plot kontradita eshte vertet gjithashtu edhe realiteti i vendit, kroniken e te cilit pergjate shekujve kadareja po perpiqet me shkrujt...

ne kete realitet eksistojne bote te huaja per njera tjetren qe/te qendrojne prane njera tjetres...

aty perplasen shpesh edhe brenda perbrenda familjes, po, bile edhe brenda perbrenda shpirtit te nje njeriu te vetem komunizmi, besimi ne mrekullira, supersticionizmi, laicizmi, kodi i nderit, ateizmi shteteror...

qe kadareja perdor shpesh me nderthurje magjine me realizmin nuk ka lidhje vetem me talentin dhe karakterin e stilit krejtesisht/absolutisht origjinal te tij,

por gjithashtu edhe me atdheun e tij,

te cilit ai me nje fuqi mahnitshmerisht te pashtershme deri me sot ne kete moshe,

qe prej 60 vjetesh ja ka dedikuar/perkushtuar cdo liber te tij, secilin njeri pas tjetrit...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Qeshor 2016 15:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


nga kjo magji dhe realizem jane ndertuar romane te tilla grandioze/madheshtore si kronik ne gur...

ne kete kryeveper tregohet/spjegohet/rrefehet historija mizore, nderrrimi i duarve te pushtuesve ne nje qytet gjate luftes se dyte boterore nga kendveshtrimi/perspektiva e nje femije,

qe ca nderthurje/raporte/marredhenie ne boten e te rriturve i kupton gabim,

dhe te tjera nga ana tjeter i perjeton po me aq intensitet

dhe qe eshte i shtrenguar te mundohet pa pushim gjate te gjithe luftes qe shenjat/ndodhite/ngjarjet e luftes me te cilat ai perplaset ngado me i integru ne peisazhin/boten e tij magjike...

shume prej romaneve te kadarese i marrin motivet e tyre historike nga ajo epoke kur shqiperija ishte nje e nenshtruar, por ama nje province asnjehere krejtesisht e paqetuar Osmane...

...burokracija bizare e osmaneve, despotija e kudopranishme, sistemi spiunllues/pergjues i i shtrire nga kudomos, misterioziteti i nje pushteti qe diku dikur shpreblen dhe papritmas ndeshkon/behet ndeshkues...

dhe ne te gjitha keto gjera per cfare ai ja ven/ja vesh sundimit osman kadareja paska ushtruar gjithashtu ne menyre te koduar kritike mbi stalinizmin shqiptar...

qe ai ne nje shtet ku lirike si visar zhiti per nje vjershe te vetme perfundojne ne burg/internim per vite te tera, nuk shnderrit si hero i rezistences mundet ndoshta me e nxi/zbeh disi figuren e tij per njerez qe duan me shit moral nga distanca ne vende te sigurta...

edhe qe ai ne disa romane i thur lavdi rruges se vetmuar te shqiperise komuniste nuk flet patjeter kunder tij...

piktuara kolosale epike dimri i madh qe ne 77-ten feston vendimin me pasoja shume te renda te partise komuniste shqiptare,

me mire me zgjedh izolimin politik nga bota se sa me ju nenshtru bashkimit sovjetik eshte me teper nje kenge hyjnizuese/lavdije per sovranitetin kombetar se sa per stalinizmin...

sigurisht gjenden jo vetem ne kete Roman miniatura/elemente miniature qe e katapultojne diktatorin enver hoxha jashte orbites sone tokesore,

qe bejne qe ai te eklipsoje dhe me lene ne hije edhe figuren legjendare te skenderbeut,

te luftetarit te perjeshem/pavdekshem te rezistences te shekullit te 15...

problem eshte qe kadreja per keto gjera sot, post festum/pas festes/pasi u be i famshem nuk do me ja dite me,

dhe eshte perpjek bile me vone me fut/interpretu brenda librave te tij nje rryme antikomuniste, te cilen ato kurre ne asnje menyre nuk e kane pasur...

...dhe ne shkrimin e tij kurioz/te cuditshem politik pranvera shqiptare ai stilizon veten si me pas pas qene ne 91 pas rrezimit te regjimit, kryedisidenti dhe armiku me i madh i enver hoxhes,

per ngritjen e kultit te te cilit edhe ai nuk eshte pa gje...

udheheqesi bizar/i cuditshem/anormal/jashte normales/jashte te zakonshmes/ekstrem, qe ka vrare me mijera vete

edhe per te, ne pjesen me te madhe te kohes ka qene personaliteti historik me plot merita,

ne vitet e sundimit te te cilit shqiptaret u bene komb,

u bene komb, ne eksistencen e te cilt sot nuk dyshon me asnje njeri,

shqiperija u be shtet, nje shtet, pavaresine/sovranitetin e te cilit sot nuk e ve me askush me ne diskutim...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Qeshor 2016 16:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


patriotizmi i tij e ka cuar kadarene ndonjehere pa dashje neper sokaqe nacionaliste...

me kembengulje thote ai prej kohesh qe shqiptaret jane kombi i vetem me i vjeter i europes ne ballkan...

po ashtu ky patriotizem ne vitet e fundit e ka bere ate gjithashtu edhe nje kritik te pakompromis te ideologjise neoosmane,

ideologji me te cilen turqija se fundmi po mundohet me e fallsifiku dhe me e paraqit sundimin me dhune te ballkanit kunder cdo realiteti deshmishe historike si nje epoke te arte...

rangu artistik i ismail kadarese eshte nje rang i padiskutueshem/qe nuk vihet fare ne pyetje...

...si perpilues i sa e sa veprave tregimtare grandioze/madheshtore atij do ti takonin pa diskutim cdo lloj nderimi dhe cmimesh qe mund te eksistojne per nje shkrimtar...

...por qe ai pikerisht ate cmim nuk ka marre,

ate cmim qe jepet ne stokholm,

ndoshta per kete e kane fajin pikerisht ata qe duan me e ndihmuar ate me patjeter :

shume hapur/ne menyre demonstrative shqiperija qe ne kohen e komunizmit ka lene qarte me kuptu qe cmimi nobel per kadarene eshte direkt nje ceshtje shteterore dhe kombetare, nje cmim qe duhej ti ishte dhene atij me kohe/prej kohesh,

dhe i njejti avaz vazhdohet edhe ne kohen postkomuniste,
qe ky cmim nuk eshte vetem nje cmim per shkrimtarin, por eshte edhe nje cmim per te gjithe kombin...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 8 Tetor 2016 18:34 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://sports.ladbrokes.com/de-de/betting/tv-and- specials/preisverleihungen/2016-nobelpreis-f%C3%BC r-literatur/222574321/

Lista e favoriteve dhe kuotat e basteve per cmimin nobel per literature 2016 :

Ngugi Wa Thiong'o 5.00
Haruki Murakami 6.00
Adunis 8.00
Philip Roth 13.00
Jon Fosse 13.00
Ko Un 15.00
Don DeLillo 15.00
Javier Marias 17.00
Ismail Kadare 21.00
Joyce Carol Oates 21.00
John Banville 21.00
Antonio Lobo Antunes 21.00
Laszlo Krasznahorkai 21.00
Cesar Aira 21.00
Peter Handke 26.00
Peter Nadas 26.00
Amos Oz 26.00
Abraham B Yehoshua 26.00
Adam Zagajewski 34.00
Juan Marse 34.00
Kjell Askildsen 34.00
Doris Kareva 34.00
Mircea Cartarescu 34.00
Claudio Magris 34.00
Mia Couto 34.00
Ursula Le Guin 51.00
Marilynne Robinson 51.00
Nawal El Saadawi 51.00
Milan Kundera 51.00
Thomas Pynchon 51.00
Lydia Davis 51.00
Cees Nooteboom 51.00
Bob Dylan 51.00
Les Murray 51.00
Leonard Nolens 51.00
Gerald Murnane 51.00
Jaan Kaplinski 51.00
Jussi Adler-Olsen 51.00
Olga Tokarczuk 51.00
Yevgeniy Yevtushenko 51.00
Elena Ferrante 51.00
David Malouf 67.00
Peter Carey 67.00
Karol Schoeman 67.00
William Trevor 67.00
Yan Lianke 67.00
Bei Dao 67.00
Rohinton Mistry 67.00
Nuruddin Farah 67.00
Darcia Maraini 67.00
Margaret Atwood 67.00
Richard Ford 67.00
Karl Ove Knausgard 67.00
Paul Muldoon 67.00
Juan Goytisolo 67.00
Salman Rushdie 67.00
Cormac McCathy 67.00
Tom Stoppard 67.00
Colm Toibin 67.00
Joan Didion 67.00
Eduardo Mendoza-Garriga 67.00
Enrique Vila-Matas 67.00
Julian Barnes 67.00
Charles Portis 67.00
Don Patterson 101.00
A S Byatt 101.00
John Ashbery 101.00
James Kelman 101.00
Hilary Mantel 101.00
F Sioni Jose 101.00
Navid Kermani 101.00

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Gusht 2017 15:05 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/1992/38/tirana-schweigt

ne vitet 89-90 u shfaqen 7 romane te kadarese ne gjermanisht,

midis tyre edhe kronik ne gur... pershkrimi i mrekullueshen i nje province te harruar...,

por ribotimet e tjera zgjojne/hedhin hije mbi te dyshuarin/presupozuarin/akuzuarin per cmimin nobel...

per kengetarin/rapsodin e shqiperise, sic e ka cilesuar le monde,

per homerin, sic e ka cilesuar martin walser,

per markt twanin, sic e ka cilesuar new york times...

ne vitin 1989 kadareja ka thene qe regjimi stalinist eshte nje terminus/shprehje/koncept qe eshte krijuar jashte shqiperise dhe ska lidhje fare me vendin tim...

kurse sot thote qe vendi im ka qene vendi me stalinist i botes...

ehe...po.. me stalinisti i botes..., qe kishte literaturen me te mire nga te gjitha vendet e lindjes...

ne librin nentori i nje kryeqyteti te botuar ne gjermanisht po ashtu ne vitin 91 behet fjale jo per ndonje nentor dosido,

por per nentorin e vitit 1944, si emri i ekipit te futbollit 17 nentori per nder te fitores mbi fashistet gjermane dhe jo pa qellim ai ketu eshte perqendruar ne ngjarjet e atyre diteve, ne clirimin e stacionit te radios...

shqiperija ka gjemimime e topash, thote partizani sherif, degjon fershellimen e stuhise dhe tufanit neper male e lugina, krismat e armeve, ka kenget e vallet popullore por nje ze jo, nje ze nuk e ka...

nje partizan tjeter mete aliu hidhet me gjithe granate mbi tankun e fundit gjerman...

ai mbijeton, mbijeton per te perjetuar ate se ckishin vendosur komunistet ne nje mbledhje sekrete qe te benin me radiostacionin...

kur papritur na ngjitet dikush shkalleve... dhe ne dore kishte nje disk me hymim kombetar,

por ky/keta revolucionare debohen prej komunisteve dhe radiostacionin e marrin ne dore burokratet/aparatciket komuniste...

ne botimin e pare fillestar thuhet qe shqiperija e gjeti zerin e saj thote aty komandanti...ne fillin do te veme hymnin kombetar thote komandanti, pastaj marshin e brigades se pare sulmuese dhe ne fund internacionalen...

nga disku rrotullues u ngrit nje pluhur mbytes dhe pastaj gjithnje e me me vrull a thua se po cohej ne kembe toka vete shpertheu nje muzike qe ta pershkronte trupin tej per tej si gjemim/klithme e dale prej shpirtit te ketij vendi te lashte...

mete aliu qe i ishte afruar tavolines se spikeres gjate himnit i hedh asaj nje veshtrim te venger me sy te zgurdulluar kur ajo thote ketu eshte tirana/ju flet tirana dhe i rremben mikrofonin dhe me zerin e tij te ashper therret sa i hante fyti/rryli ju flet tirana...

kadareja eshte pyetur nga le monde nese ka ndermend me e perpunuar dimrin e madh...

nje shkrimtar i gjalle ka gjithmone te drejte me i retushu veprat e tij, me i perfeksionu...pergjigjet ai...

sa rri e merret me revizionimin e veprave te tij te vjetra/ne vend qe te na revizionoje veprat e tij te vjetra a thu se po rishkruan dhe aktualizon historine e kominternit...

te na tregoje me mire se si ka mundesi qe tek nje vend me 3 milione banore qe kishte shqiperija asokohe, atij i botohej/shtypej nje tirazh prej 1 milione librash/ai kishte nje milione lexues ne vend...

veprat e tij kane qene lekture e detyruar neper shkollat shqiptare...

kadareja do te bente mire te na tregonte me mire, kete histori, kete histori ne menyre bindese/te besueshme,

sa te cuditshme po aq edhe te trishtueshme/trishte te kesaj bashkeeksistence...

qofte edhe shkrimtar kombetar nuk eshte e thene qe te mos ja futi ndonjehere kot njeriu, ose te flasi percart/ta kete gabim...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Gusht 2017 17:36 - Modifikuar nga: Skender Maci


shen.im: marre nga libri "jeta ime" e marsel reich ranickit:

"...akoma se kisha kaluar mire pragun e deres kur shof brehtin te ulur perpara nje tavoline mbi te cilen binte ne sy nje pjatance e madhe...

brenda pjatances kishte gjera qe une asokohe ne vitin `52 ne varshave as nuk i kisha pare ndonjehere: portokalle, banane rrush...

asnjerit prej nesh te ftuarve ai nuk i ofroi azgje...

kjo piatance me fruta krijoi midis nesh nje distance, nje hendek...

mua mu krijua pershtypja se ai edhe ketu po bente teater...

njeriu e vret mendjen se pse shume shkrimtare piktore dhe komponiste shpesh i kushtojne shume rendesi veteinskenimit te tyre...

shpesh me shume shpenzime dhe ne menyre qesharake...

mund ti shkoje mendja njeriut qe kete tendence e kane artistet e deshtuar apo medioker,

por jo edhe vete ricard wagneri i madh e kishte fiksim kostumimin pompoz dhe me ngjyra te larmishme qe te qitnin syte, tomas mani po ashtu e kishte merak veshjen etj...

nejse...

brechti mu pergjigj te gjitha pyetjeve te mija me shume durim,

derisa une e pyeta per librin qe kishte ne dore dhe i thashe qe po e shkruan kete veper ne stilin e filan vepre tenden te famshme...

brehti u prish ne fytyre, i ndryshoi fytyra dhe mu kthye:

cflet me tha une nuk shkruaj me kurre ashtu si asokohe qe kam shkruar ate liber qe po permendni ju...

une e kuptova qe e dhjeva dhe u perpoqa me e more kthesen me lezet,

ju kuptoj zoti brecht qe sdoni as me ja degju emrin kesaj vepres suaj ne fjale,

njelloj si getja qe sdonte qe tja permendte njeri po ashtu filan veper te tij...

fiks fare u pergjigj brechti... paralele e qelluar...

nje shkrimtari tjeter kur une i cova i tronditur lajmin qe brehti vdiq, ai reagoi i tronditur:

mos mer cpo me thua, si do veje tani halli i librit tim qe e kishim lene me brechtin qe ti hidhte edhe ai nje sy....

nje shkrimtare po i lavderoja romanin e saj me tone te larta...

ajo me degjoi sa me degjoi dhe me tha, leje pra tani ate muhabet, po ta them ty sja kam thene njeriu,

ai nuk eshte libri im, por eshte libri i filan shkrimtareje qe une vecse e kam kopjuar dhe e kam ndryshuar pak...

u bera kurioz shkova e gjeta ate liber e lexova dhe e rilexova por pa gjetur as edhe anologjine me vogel midis dy librave...

se cshifte ajo aty njelloj tek ata dy libra vec ajo mund ta dinte...

nga vitet 60-te po me tregonte nje koleg se ci kishte ndodhur me richard strausin e madh ne vitin 1911 kur po hanin darke bashke...

po bisedonim per elektren...

bashkebisedim i thencin se ishte nje monolog i imi,

ndersa strausi gerrynte kockat e mishit dhe pinte birre...

vetem here pas here hungerinte dicka qe une doja ta kuptoja si miratim te atyre qe po flisja une...

me kapi e qeshmja me vete...

nje njeri ordiner/i rendomte, nje katunar bavarez tu pi birre...

ky ka bere ate muzike aq delikate aq te ndjeshme aq te mrekullueshme...

ky qeka njeri/rob koti fare...ky se paska haberin e muzikes...

ca du me thene une me keta shembuj...

qe shumica e shkrimtareve dhe artisteve marrin vesh aq shume nga ato qe na dhurojne sac marrin vesh zogjte nga zogjologjija/shkenca e zogjve/zoologjija...

neqoftese ka njerez qe mund ti gjykojne veprat e tyre me jo sic duhet/me jo se ci takon nga te gjithe te tjeret, jane ata vete...

zakonisht ata e dine se ckane desh me na dhene dhe ku kane dash me dale me veprat e tyre,

por kjo dije ja turbullon atyre kaq shume shikimin sa nuk arrijne me pa se ckane krijuar vertet...

kritiket duhet ti analizojne veprat e shkrimtareve me themel dhe me sa me shume kujdes qe te jete e mundur, por ate qe ata kane shkruar, kane hedhur ne leter ama...

kurse ate qe thone ata, ata vete per vepren e tyre nuk duhet patjeter qe ta injorojme ne asnjemenyre,

por as edhe kushedi se cfare seriozisht nuk duhet me i marre ato qe thone ata per veprat e tyre..."

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Tetor 2017 15:27 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.wettbasis.com/sportwetten-news/literat urnobelpreis-wetten-2017-infos-favoriten-wettquote n-der-wettanbieter.html

Kuotat e basteve per cmimin letrar nobel :

Kenia Ngugi wa Thiongo: 5,50@Unibet

Japan Haruki Murakami: 6,00@Ladbrokes

Israel Amos Oz: 11,00@Ladbrokes

Kanada Margaret Atwood: 7,50@Unibet

Italien Claudio Magris: 15,00@Unibet

Norwegen Jon Fosse: 25,00@Betsson

Albanien Ismail Kadare: 25,00@Betsson

Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.