Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Kulturė dhe Art! / Nė epokėn e mediokracisė mungojnė diskutimet
Autor Mesazhi juaj
Arjan Kallco
Anëtar
# Postuar më: 23 Qeshor 2017 06:50


Mediokėr tė tė gjithė botės u bashkuat dhe fituat
Mediokracia: Ilaēi i vetėm ėshtė mendimi kritik

(Alain Deneault lindi nė Utaues, Kebek, nė vitin 1970. Studimet e tij u pėrqėndruan te filozofia gjermane dhe franceze tė shekullit tė XIX dhe XX secolo dhe nė vecanti tė veprės sė filozofit Xhorxh Simmel)

Bota u pėrket mediokrėve. Ndoshta ėshtė njė tezė jo e vėshtirė pėr ta eksperimentuar, por edhe ngushėlluese pėr t'i shpjeguar disa suksese, apo dėshtime tė barazlarguar nga lartėsitė e gjeniut dhe nga humnerat e padenjėsisė. Eseja Mediokracia e filozofit francez Alain Deneault, njė vit nga botimi, ėshtė njė libėr ndėrkombėtar shumė i shitur. Duhet theksuar se nė qindra faqe, ka plot me mendime dhe citime pėr tė gjithė. Nė politikė, nga Trampi tek Ciprasi, shfaqet vetėm njė qendėr ekstreme, nė sipėrmarrjen feja dhe gozhda, konsumatori besimtar, diktatura e humorit tė mirė. Nė punėn pa nerv pėrcakton aftėsinė themelore nė adoptimin me natyrshmėri tė shprehjes: standarte tė larta tė cilėsisė nė qeverisje duke respektuar vlerat e ekselencės. Dhe nė ēdo aspekt nxjerr disa modele foljore pėrdorimi, si tė dish tė luash, tė dish tė shesėsh, tė jesh sipėrmarrės i vetes. Pra, thotė nuk patėm asnjė marrje tė Bastijės, por sulmi u krye: mediokrėt e morėn pushtetin.

Prof. Deneault, ju bėri pėrshtypje ky sukses? Meqė shumė njerėz ju lexojnė, a ua thoni nė sy se janė mediokėr?

Prisja njė jehonė shumė mė tė ngushtė, por ky libėr flet pėr njė gjendje tė keqe shoqėrore dhe qė e pranojnė shumė njerėz. Pra, u pėrpoqa t'i shmangia moralizmat dhe t'i vija pikat mbi i. Qėllimi ishte tė tregoja presionin shumė tė fortė shoqėror qė i inkurajon ata tė mbeten persona ēfarėdo.

Ju jeni treguar i ashpėr me botėn akademike sė cilės i pėrkisni. A u ndje dikush i ofenduar?

Po, meqė mė larguan prej saj. Jap kurse me cikle, prania ime ėshtė episodike. Mjediset universitare gjithnjė e mė pak po formojnė njė elitė tė aftė tė hedhė dritė nė rrugėn e drejtė qė duhet ndjekur nga njeriu i zakonshėm. Ngjajnė me njė oborret e dikurshėm, duke parė rezultatet e kėrkimit por disa prej tyre janė edhe financues. Ka shumė autocensurė, shumė formate tė pėrsėritura me qėllim qė ta kėnaqin pushtetin.

Keni marrė kritika "jomediokre"?

Nė epokėn e mediokracisė nuk diskutohet mė...mendimet ndjekin rrugėt, preferojmė tė marrin lajme ngushėlluese.

Pėrse duhet t'i druhemi mediokracisė?

Sepse tė bėn tė vuash. U kėrkon njerėzve tė impenjuar nė shėrbimet publike tė drejtojė, sikur tė bėhej fjalė pėr njė organizatė private, kėshtu gjenden nė konflikt sepse kishin njė etikė ndryshe; u kėrkon inxhinjerėve tė projektojnė objekte qė tė thyhen, me qėllim qė tė zėvendėsohen; u kėrkon mjekėve tė diagnostikojnė sėmundje qė mund tė bėhen vėrtet tė rrezikshme brenda 130 vjetėve...pa folur pėr manipulimin e konsumatorėve nga ana e marketingut.

Mediokrcia ėshtė paradhoma e diktaturave, edhe tė sheqerosura?

Diktatura ėshtė maniake, mediokracia ėshtė mbrapshtė. Maniake, sepse diktatura nuk ka asnjė dyshim se cili duhet tė vendosė. Hitleri, Musolini, Titoja ishin personazhe tejet tė dukshėm, joshės qė tė shtypin me fjalėt e tyre; mediokracia ėshtė e mbrapshtė, sepse kėrkon tė tretė autoritetin te personat, duke bėrė tė mundur qė ta brendėsojnė dhe tė sillen sikur tė ishte njė vullnet i tyre.

Anglishtja standard, a ėshtė gjuha zyrtare e mediokracisė?


Anglishtja e menaxhimit po, e vret anglishten. Ėshtė njė vetėvrasje gjuhėsore tė flasėsh kėtė gjuhė, kur je anglofon. Nuk mund tė mendohet bota nė kompleksitetin e vet, apo ēdo fenomen shoqėror, duke pėrdorur njė fjalor qė nuk ėshtė i dobishėm veē nė organizatėn private.

Teknologjia, rrjetet, kolosėt e internetit, a dominon edhe aty dominon mediokracia?

Duhet tė imunizohemi nga njė lloj leksiku qė flet pėr progres, inovacion, ekselencė. Mė intereson qė t'i pėrdorin kėto mjete, por duhet analizuar impakti qė kanė tek mendimi, morali dhe politika. Njė pėrdorim i qėllimshėm i rrjeteve sociale e tė medias, p.sh gjatė zgjedhjeve, mund t'i bėjė njerėzit jashtėzakonisht tė manipulueshėm.

I kundėrti i mediokrit ėshtė supernjeriu, heroi?

Jo. Kundėrvepruesi ėshtė mendimi kritik, sepse ia heq maskėn ideologjisė qė ėshtė njė ēėshtje interesi nė dukje shkencore. Dhe pėson njė trajtim kritiko-analitik njė nocion qė dikush dėshiron tė na e ngulė nė mendje, p.sh, pashmangshėmria e shitjes sė armėve, ose i njė autostrade tė re.

Jeni mė optimist pėr tė ardhmen?

Ēdo impenjim politik ėshtė nė mes tė dekurajimit dhe shpresės. Dhe ndodh pikėrisht kur situata ėshtė dekurajuese dhe kėrkohet guxim.

Pėrgatiti pėr botim Arjan Th. Kallēo


Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.