Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Kulturė dhe Art! / BANJAT PĖR NXĖNĖSIT - tregim nga Pierangelo Filigheddu
Autor Mesazhi juaj
Arjan Kallco
Anëtar
# Postuar më: 6 Tetor 2016 15:03


Pėr myslimanėt Parajsa ėshtė njė kopsht i mbushur plot me lule dhe pemė me fruta tė pjekura qė varen, ku rrjedhin lumenj me qumėsht dhe mjaltė qė duhet pirė nė shoqėrinė e virgjėreshave tė kudogjindshme.
Pėr tė krishterėt Parajsa ėshtė e gėzuar dhe pėrjetėsi dridhėse, ku tė vazhdosh tė jetojė pranė Atij qė ėshtė burim jete.
Pėr budistėt Parajsa ėshtė njė gjendje mendore, ku individi arrin tė shkrihet dhe pėrzihet me Gjithēka dhe shumėfishi rikthehet qė tė jetė Njėshi.
Pėr nxėnėsit tanė Parajsa ka format e njė banjoje tė bardhė porcelani tė ciflosur me njė kapak kurorė tė kutisė sė shpėlarjes, pranė sė cilės bėjnė figurė tė mirė njė lavaman pėrjetėsisht i bllokuar nga mijėra bishta cigaresh dhe pllaka tė ilustruara me vizatimet mė tė ndyra dhe shprehjet mė tė pista qė gjuha jonė dhe tė tjerat ta arrijnė ta shprehin.
Era e natyrshme e kanaleve tė zeza pėrzihet me retė e pėrjetėshme tė duhanit qė mbeten aty, sapo e ėmbėlsuar nga aromat me mente nga ndonjė tub vrasės; nė tokė njė gropė me ujė e pėrzjerrė me lėngje tė qelbur lag njė arqipelag tė dendur me copa letrash tė grisura, tė ngjyera dhe tė hedhura pėrtokė.
Nuk ka pėr nxėnėsit tanė vend mė tė dėshiruar, tė lutur dhe dėshiruar, sesa banjoja. As ligjet, as rregulloret e shkollės nuk parashikojnė qė profesorėt s'duhet tė shkojnė nė banjė. Nuk mund tė shkojnė para mėsimit, pasi duhet t'i paraprijnė me pesė minuta hyrjes sė nxėnėsve. Nuk munden gjatė mėsimit, sepse nuk ėshtė e pranueshme t'ia besosh klasėn rojes.
Nuk munden nga njė orė nė tjetrėn, sepse duhet ta shmangin qė klasa tė rrijė bosh. Aq mė pak nuk munden gjatė pushimit, kur kanė lejėn pėr mosparaqitje. Ėshtė e parashikuar qė njė nxėnės, edhe pse plot shėndet dhe ende i ri, tė shkojė nė banjė, jo mė pak se dhjetė, apo dymbėdhjetė herė gjatė paradites.
Mjerė t'ia mohosh daljen nga klasa! Nė kėtė rast nxėnėsi, i stėrvitur shumė mirė me imitimet e dhimbjeve mė therrėse tė shkaktuara nga urgjenca e pandalshme e urinimit, mblidhet kruspull dhe i kryqėzon kėmbėt, duke i mbajtur duart nė baqth, sikur t'i vėrė fre fluksit tė papėrmbajtur, tash gati tė dalė nga shtrati, ndėrsa nga goja e tij dalin si njė kurorė pasthirrmat
mė prekėse... Ahhhh, Ohhh!
Pėrballė kaq dhimbjesh, pėr mė tepėr tė akredituara nga fytyrat fallco tė shqetėsuara tė shokėve, e mposht zemrėn e butė tė mėsuesit, qė e lejon nxėnėsin tė largohet, sa hap e mbyll sytė qė nė gjergun e urinimit e merr emrin "pakėzė".
I thėnė pakėzė dallohet nga ēasti i vėrtetė nga elasticiteti i kohėzgjatjes sė tij qė, me shumė lehtėsi mund tė arrijė
nė dhjetė, apo dymbėdhjetė minuta. Kohė e mjaftueshme pėr ēdo orkestėr skene qė tė luajė katėr, apo pesė motive, por qė dukshėm nuk mjaftojnė pėr ta plotėsuar urgjencėn (por qė kaq urgjente nuk ishte).
Marifete tė shumta kanė qėniet qė t'i kufizojnė ecejaket e padurueshme. Nė fillim tė vitit iu dedikua shumė frymė Rregullores shkollore qė tė ndalon daljen e mė shumė se njė nxėnėsi (me pėrjashtimin e vetėm tė seksit tė dobėt qė sebepin e ēelsave tė banjave tė prishura janė tė autorizuara tė dalin dyshe).
Mė pas u mendua qė tė shėnohen nė regjistėr emrat e pėrfituesve, qė tė mos ishin mė shumė se dy, apo tre herė nė ditė, nė vend tė pesėmbėdhjetė herėve, por edhe atij mjeti nuk i eci fati. Kėshtu u propozua "banjoja e mirė": njė numėr i pafund ēeqesh qė i dorėzohej secilit nxėnės dhe i vlefshėm pėr njė xhiro nė karuzelin e shumėdėshiruar, por rezultati ishte njė tregti e pandershme e ēeqeve, tė paguara me cigare dhe detyra tė kopjuara, por edhe me para tingėlluese.
Mė nė fund u dorėzuam. Tė ndėrgjegjshėm pra se llumi i haleve do tė ishte gjithmonė, nė sytė e fėmijėve, mė tėrheqės dhe i dėshirueshėm, se mėsimi mė i ditur dhe i shkėlqyer, tė shpjeguara nga mė i dituri dhe i shkėlqyeri midis mėsuesve.

Pėrgatiti pėr botim Arjan Kallēo

Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.