Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Kulturė dhe Art! / Rregulla pėr tė jetuar nė paqe me veten
Autor Mesazhi juaj
Arjan Kallco
Anëtar
# Postuar më: 21 Prill 2016 06:51


1. Flake, shite ose dhuroje atė pėr tė cilėn vėrtet nuk ke nevojė. Ndiqe kėtė guidė tė vogėl qė tė ndihmon tė vendosėsh se ēfarė ėshtė e tepėrt mes atyre sendeve qė ruan. Nėse ka diēka qė tė ndihmon tė ēlirohesh menjėherė nga ankthi, duke qėnė komod, ėshtė pikėrisht akti i zgjedhjes qė sendeve qė do tė ruash, cilat sende kryejnė njė funksion preciz, apo ato qė nė sytė e tu marrin njė kuptim pozitiv.

2. Planifiko gjithēka qė bėn, pikėrisht gjithēka. Tė gjitha dokumentet duhen mbushur, tė gjitha faturat me rregull siē vijnė duhen arkivuar sapo e kalojnė pragun e shtėpisė. Sipas radhės rrobat e tuab duhen vendosur nė mėnyrė tė tillė qė ta kesh tė lehtė t'i gjesh dhe gjėrat pėr tė cilat ke nevojė ēdo ditė duhen ruajtur nė njė vend ku ti mund t'i gjesh lehtė. Duke vepruar kėshtu do i shmangėsh ngatėrresat dhe kėrkimin e sendeve tė veēanta qė i pėrdor vetėm disa herė nė muaj.

3. Mos e konsumo atė pėr tė cilėn nuk ke nevojė. Kjo ėshtė njė shtesė mė e komplikuar – tė ēlirohesh nga gjithēka qė nuk e pėrdor: mė pas nuk do tė mund tė shkosh tė belsh rroba pa vlerė qė ta zėvendėsosh atė qė ishte mė parė. Pra bli vetėm ushqime rezervė qė do t'i konsumosh dhe ji shumė i kujdesshėm dhe pėrzgjedhės nė rrobat dhe prodhimet qė do blesh. Bėje pyetjen : do i pėrdorėsh vėrtet? Vėrtet tė duhen apo vetėm qė tė ndihesh mirė nė atė ēast? Mė beso : njė llogari bankare mė e pasur, siguria qė tė kesh mė shumė vetėkontroll tė bėjnė tė ndihesh mė mirė.

4. Vendose veten nė vend tė parė para punės dhe bėje sa mė shpesh tė jetė e mundur. Sigurisht qė ka pėrjashtime, sikur tė duhet tė kujdesesh pėr pėrgjegjėsitė e tua dhe nė emėr tė tyre tė heqėsh dorė nga minuta gjumi pėr njė email tė rėndėsishėm, ose tė paktėn mbetesh me mendimin se nuk je ti puna qė ke. Vlen mė shumė se ajo qė bėn dhe shuma qė fiton.

5. Bėj diēka qė tė ndihmon tė meditosh. Nėse nuk ėshtė punė pėr ty tė ulesh kėmbėkryq dhe tė marrėsh frymė, gjej diēka qė ėshtė mė mirė pėr ty. Kryej njė veprimtari qė tė bėn tė ndihesh mė i sigurtė dhe i pranishėm pėr veten nė atė ēast. Nėse kjo do tė thotė tė marrėsh makinėn dhe tė ecėsh pėr disa kilometra me dritare tė hapura dhe muzikėn e radios me zė tė lartė, bėje. Nėse kjo do tė thotė tė vallėzosh, bėje nė dhomėn tėnde ēdo ditė. Nėse do tė thotė tė fillosh tė pikturosh, planifikoje kohėn qė ta bėsh edhe kėtė.

6. Mėso t'I transformosh veprimtaritė e tua shtėpiake nė praktika me natyrė terapeutike...p.sh dushin. Duhet ta bėsh dhe kombinimi i ujit tė ngrohtė dhe akti fizik i pastrimit dhe relaksit pėr shkak tė njė dushi tė vakėt apo banjoje nė fund tė ditės qė s'ka fund e bėjnė njė praktikė ideale tė pėrditėshme qė tė t'i qetėsojė nervat e tua. Ndize njė qiri, vėr pak muzikė dhe pėrdor kripėra pėr t'u larė. Bėj tė mundur qė ruitualet e tua tė marrin njė nmatyrė medituese dhe pėrqėndrohu tek akti i relaksit dhe i larjes.

7. Fillo ta krijosh librin tėnd tė citimeve. Ėshtė njė pėrmbledhje fjalish, idesh dhe paragrafesh qė rezultojnė veēanėrisht frymėzues dhe reflektues qė tė shkruash, organizosh dhe arkivosh me kujdes, nė mėnyrė qė ti tė mund ta gjesh ēdo gjė qė kėrkon nė njė ēast tė duhur. Ndaje nė kapituj kushtuar frymėzimit, shėrimit, marrėdhėnieve njerėzore apo punės dhe ruaji gjurmėt e atyre gjėrave tė vogla ku pengohesh pasi do tė japin frymėzimin pėr tė cilin ke nevojė.

8. Mbaj njė ditar tė ndryshueshėm. Mos u shqetėso pėr t'i dhėnė jetės tėnde njė formė tregimtare..por si libri I citimeve, saktėso idetė e tua, zbulimet e tua, varrejtjet e tua dora dorės qė tė mėsyjnė nė jetėn e pėrditėshme. Mė pas do tė jesh i lirė tė reflektosh pėr tė gjitha gjėrat qė mė shumė se tė tjerat tė ēuan tek kujdesi pėr veten dhe kjo do tė jetė nė gjendje tė tė japė njė ide se ēfarė ke nevojė tė ndryshosh brenda dhe nė kompleksitet do tė sjellė atmosferė.

9. Kur vjen mbrėmja ndizi qirinjtė. Vetė flaka e tyre ėshtė hipnozė dhe nė gjendje tė ushtrojė njė efekt relaksues; do tė pėrhapė nė hapėsirėn ku banon njė aromė tė mirė dhe do t'I japė atmosferė.

10. Zėvendėso dozėn tėnde tė pėrditėshme tė ēajit/kafesė me ujė tė ngrohtė me mjaltė dhe limon. Ėshtė njė pije relaksuese dhe ofron pėrfitime tė pabesueshme pėr shėndetin. Pėr mė tepėr ėshtė padyshim mė ekonomike dhe e natyrshme sesa alternativa jote e zakonshme kafe me qumėsht. Mėso ta ēmosh.

11. Paguaj vetėm me lekė nė dorė. Do ta kesh tė vėshtirė derisa tė bėhet zakon, por kur t'ia dalėsh mbanė nuk do jesh mė nė gjendje ta imagjonosh si bėje mė parė. Tė bėn tė vetėdijshėm sesa shpenzon, tė ndihmon ta kontrollosh buxhetin, do ta shmangė plotėsohst rrezikun se i ke prishur tė gjitha, pas blerjeve, lekėt e faturave.

12. Recito lutje. Edhe pse nė momentin e parė kjo praktikė mund tė tė duket e tepėrt, nė stilin mosha e ere, ėshtė diēka jashtėzakonisht e fuqishme. Kur ta kuptosh thellėsinė e eefekteve qė do marrė, do fillosh tė reflektosh se ēfarė ėshtė kjo qė po pėrsėrit. Ēfarėdo qoftė ajo qė tė mungon, apo atė qė do tė deshe me shumicė, mjafton tė thuash se ajo ekziston. P.sh Unė jam i siguruar. Kam gjendje ekonomike tė mirė. Jam kujdesur gjithmonė. Kam sukses nė jetė. Kjo krijon kushte qė profecia vetėrealizuese tė pėrmbushet. Unė ekzistoj ose jam ėshtė lutja mė e fuqishme qė mund ta shqiptojmė.

13. Mos u shoqėro me ata njerėz qė nuk ushtrojnė ndikim pozitiv nė jetėn tėnde dhe mos u ndje i detyruar tė kėrkosh ndjesė.

Nėse ata tė quajnė tė paedukuar apo i pasjellshėm, lėrė tė shprehen. Ti nuk je i detyruar t'u krijosh komoditet nė dėm tė shėndetit tėnd mendor.

14. Pėrgatite darkėn vetė. Mblidhi pėrbėrėsit, pėrgatit tė tjerė dhe gatimi vetė i vafteve tė mban fort me kėmbėt nė tokė. Tė bėn tė ndihesh i lidhur, pėrgjegjės dhe i zoti i vetes nė mėnyrėn mė tė thjeshtė dhe njerėzore.
15. Reflekto pėr gjėrat qė priresh tė tė japin nė mėnyrė tė pavetėdijshme.
Ushqimi, muzika, leximet, televizioni- gjithēka ndikon nė mėnyrėn qė tė gjendesh nė rrjedhėn tėnde tė ditės.Mos e nėnvleftėso fuqinė e gjėrave pėr tė cilat as nuk e vė re se i hapin dyert e jetės tėnde.

16. Pyete veten se ēfarė jete tė pėlqen tė bėsh dhe nė bazė tė pėrgjigjes orientoi qėllimet e tua. Nėse ajo qė tė frymėzon ėshtė tė krijosh njė sipėrmarrje, mė pas pyete veten nėse tė apasionon e gjithė rutina e pėrditėshme, apo nėse do tė tė interesonte vetėm si fakt qė tė mburreshe dhe tė kishe njė imazh suksesi. Kjo ėshtė mėnyra qė mund ta pėrcaktosh rrugėn mė tė pėrshtatshme pėr veten.

17. Pėrqėndrohu tek qėllimet mė realiste sė zakonisht. Ndoshta realisht nuk do tė arrish asnjė rezultat, apo sa je mėsuar me to, por tė paktėn kėshtu do tė ēlirohesh nga ndjenja e fajita e lidhur me bindjen se duhej tė bėje mė shumė.

18. Gjeje gėzimin tėnd mė tė madh nė thjeshtėsinė e jetės sė pėrditėshme. Tregoji vetes se nuk ke nevojė pėr asgjė jashtėzakonsht ekstravagante pėr ta shijuar pėrvojėn e brendshme vėrtet tė mrekullueshme. Ashtu siē nuk ke nevojė pėr ushqime tė shtrenjta qė tė gatush njė vaft tė shkėlqyer. Qė tė fillosh ta jetosh jetėn qė dėshiron, nuk ke nevojė pėr gjė tjetėr veē atė qė sot e ke. Si ėshtė e mundur? Sepse jeta tek e cila synon shkrihet nė njė analizė tė fundit nė njė ndjenjė...qė mund tė tė ēojė ta provosh thjesht, duke ndryshuar perceptimin tėnd.

19. Bėj kujdes ndaj asaj qė po kėrkon. Sepse megjithatė gjithmonė do ta gjesh. Nėse ajo qė pavetėdije synon do tė thotė tė zbulosh se ēfarė nuk shkon nė jetėn tėnde, qė tė detyron ta ndryshosh, kėtė me saktėsi do ta arrish. Nėse ajo qė po kėrkon ėshtė zbulimi i gjithė synimeve pėr tė cilat nuk ia del dot mbanė, ashtu siē druheshe, edhe nė kėtė rast do tė jetė saktėsisht ajo qė do arrish.

20. Zhvillo njė filozofinė tėnde personale dhe lėre qė ajo tė tė udhėheqė nė jetė dhe nė vendimet e tua tė pėrditėshme. Nėse nuk ke asnjė bindje personale pėrse jemi nė kėtė jetė, se ēfarė ėshtė kjo qė po bėn nė realitet, cili ėshtė qėllimi yt, do tė jetosh njė jetė tė pakėnaqur, plot me shqetėsime, ankthe dhe paqėndrueshmėri. Nuk je i detyruar tė adoptosh bindjet e njė feje tė veēantė, grupi personash, por duhet tė pėrqafosh atė qė do ta ndiesh se tė pėrket. Kjo nuk do tė thotė se dikush ta tha, por do tė jetė koherente me personin qė brenda vetes ke, me mėnyrėn sesi je i prirur tė arsyetosh.

21. Mos u bėj polic i vetes. Ndryshe nga ē'tė thotė instikti, pjesa mė e madhe e pėrpjekjeve qė ushtron qė t'i mbash nė kontroll emocionet e tua, rezultojnė krejt tė padobishėm. Sa mė shumė arrin ta integrosh ēdo aspect tė personalitetit tėnd, aq mė pak do tė priresh tė shpenzosh pavetėdije energjitė nė tentativat pėr t'i mbytur ndjenjat, duke e pėrkeqėsuar situatėn e stresit, duke ecur kėshtu nė njė rrugė qė herėt a vonė do t'i dalė tymi. Ndrydhja dhe injorimi i kėtyre aspekteve negative tė personave qė kemi Brenda ėshtė mė e rrezikshme sesa t'i pranosh.

22. Hiq dorė nga bindja se mėnyra sesi i pėrcepton gjėrat ėshtė dhe mėnyra sesi janė nė realitet. Lėr hapėsira tė duhura qė tė befasohesh. Mendo se kur tė gjendesh nė njė vend qė tė kall frikė, kjo ndodh sepse nuk po i vrojton gjėrat me qartėsinė e duhur, apo nuk po i shijoje sesi janė realisht. Kurrė nuk mund tė bėsh parashikimi tė besueshme se ēfarė do tė tė bėjė tė lumtur, por mund tė kėrkosh mirėnjohjen dhe paqen e brendshme nė atė ēast.

Pėrgatiti pėr botim Arjan Th. Kallēo

Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.