Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Kulturė dhe Art! / Cikėl poeti nga poeti grek DINOS KUBATI
Autor Mesazhi juaj
Arjan Kallco
Anëtar
# Postuar më: 11 Mars 2016 11:07


PRITJE
Zgjidhi flokėt dhe lėri tė lirė,
si ēdo mbrėmje tė t'i ledhatojė hėna.
Silueta jote nė pus pasquroi kthjelltėsinė,
do ta shohėsh se kalorėsi yt i dashur
rreshti sė shkuari natėn.

FJALĖT
Nuk i kamharruar ato qė u thanė
dhe ē'nuk u thanė, kjo duhet theksuar,
se ato e pėrvijuan librin nė trurin tim.
Fjalėt mbetėn pėrherė nė kujtesė,
kur varrosen dhe jo kur thuhen.

MOSQĖNIA

Nuk i mbylle sytė qė ta shikoje ėndrrėn
dhe kur tė fola, buzėt nuk i hape.
Nė heshtje e vetmja gjė qė rrėfeve
ishte se tė mbėshtolli mosqėnia.

PĖRSE

Pėrse kanė dhimbje fėmijėt – pyes.
Por nuk marr asnjė pėrgjigje.
Pėrse kam dhimbje si fėmijė?-pyes.
Por nuk gjej asnjė pėrgjigje!...
Pėrse?

DRITHĖRIMĖ

Drithėrimė pranverore pritja jote
nė kopshtin plot blerim,
ndėrsa yjet e ledhatojnė vazon
qė u fali jaseminė.

Frymėmarrja jote e butė, njė pėrkdhelje
nė lehėt me violeta, ndrėsa unė
sonte lėshoj rrėnjė dashurie,
thellė nė zemrėn time.

QYTETI

Qyteti ėshtė ndėrtuar me dhimbjet tona.
Dhimbjet tona na ndėrtuan brenda qytetit,
ndėrsa ne pa e ditur mirė pėrse,
u ndėrtuam prej muresh dhe beton armeje.

NDĖRSA KOHA

Ndėrsa koha kalon
dhe i fshin shenjat e qėnėsisė,
zvetėnimi ngre fole brenda teje.
Ti kacaviresh
e pranishme pėrherė e mė shumė,
pikėrisht nė kėtė kohė.

SHENJAT

Shenja nė shpirtin tim - orėt qė shkuan
Dhe orėt qė do vijnė - shenja do tė bėhen.
Gdhendės i gurėve me shenja,
Do ta shėnoj kohėn pashlyeshmėrisht.


YLBERIZIME

Ylberizime me tone tė butė,
Dashuria qė mė vjen nga pafundėsia
E zemrės tėnde.
Ylberizim me tone tė matur,
Dashria qė vjen prej zemrės sime
Drejt teje.

NĖ STACIONIN E TRENIT

Sa kanė ikur
Dhe unė ende kam mbetur
Nė stacionin e trenit.
Pres mė kot
T'i kaloj shinat...
Kam njė ankth pasigurie.

@Perkthimi Autore te ndryshem

Red. Arjan Kallēo


Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.