Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Kulturė dhe Art! / Nė jetė shikimi duhet tė jetė para - cikel i poetit Iannacone
Autor Mesazhi juaj
Arjan Kallco
Anëtar
# Postuar më: 7 Mars 2016 12:48


Amerigo Iannacone lindi dhe jeton nė Venafro. Nė botimet e veta ka njė numėr tė madh veprash, rreth 40, dhe prej tyre 15 janė poezi si Dhoma e poetit, Fjalė klandestine, Pastaj etj. Ka marrė nė karrierėn e vet shumė vlerėsime dhe ēmime dhe veprat e tij kanė qėnė objekt i studimeve tė ndryshme letrare.

Jeta

Shumė ditė gri, por
Dhe ndonjė rreze drite
Ndonjė lot, por
Dhe ndonjė buzėqeshje
Gabime, uh, sa gabime, por
Dhe ndonjė objektiv i realizuar
Dhashė dashuri
Dhe ndonjėherė mora
Pak vlerėsime
Shumė zhgėnjime
Djepe e varre
Ndėrsa koha
I bluante vitet dhe
Gjysmėshekullit po i drejtohet
Si kėrcėnim.

Petale kalimtare

Ngjajmė me njė imazh
Qė kalon para pasqyrės,
Dhe me erėn qė largohet tutje.
Jemi si fluturat,
Si petale kalimtare jemi
Prej lulesh tė gėnjeshtra.

Njė buzėqeshje

Dhe sot
Tė rrjedhė nė gota
Vera bujare,
T'i shtyjnė notat nė vallėzim
Largojeni melankoninė
Torturat, shqetėsimet
Antipatitė,
Nuk ka mė fatkeqėsi
Nė ēdo fytyrė
Tė ndriēojė e shndritur
Njė buzėqeshje.

E bukur

Ėshtė e bukur, shumė e bukur
Ėshtė vėrtet e bukur
Kjo ditė pėr ta jetuar
Pėr ta regjistruar
Protokolluar
Futur nė kornizė.
Ditė pėr ta kujtuar
Si guri themelor
Fillestar
I jetės.

Rota

Thuhet se ėshtė rota
Ėshtė rrota qė vėrtitet.
Vėrtitet ndonjėherė me tronditje
Pėrgjatė rrugėve tė ndryshme
Shpesh me aksidente,
Por kėmbėt nė tokė
Dhe shikimin gjithmonė para,
Hiqe frenon
Dhe jetoje jetėn
Dhe gjithmonė i vetėdijshėm.

Kjo ditė

Kjo ditė
E mbyllur nė solemintetin e vet
Miqtė mė tė afėrt
I kini pėrreth
Qė t'ju bėjnė tė lumtur
Dhe
Miqtė qė janė shumė miq.

Mėngjes

Ėndrrat
E natės
Ia lėnė vendin
Ėndrrave tė sėmura
Ditore.

Muza ime e gjorė

U mplak
Muza ime.
S'i ka mė shokė
Drithėrimat e pranverės.
Ndihet e lodhur, po pushon,
Dhe vetėm herė pas here
Shafqe, por
Mė s'mė pyet
Si je?
U mplak muza
Qė edhe pse e pashtershme
Mė shoqėroi
Nė tė pasigurtin rrugėtim.


Edhe unė

Le ta ngrejė dorė ai
Qė prej jetės
Nuk ėshtė i zhgėnjyer.
A ka?
Po e ngre edhe unė
Atėherė.
Kush mund tė vijė vallė
Tė na kontrollojė?


Me hėnė

Sonte, me hėnė
Qyteti im duket i bukur.
Merr frymė nga lashtėsia
Si fėmija e ka zemrėn
Virgjėrinė e vet rigjen
Dikur tė harruar.


@Pėrktheu Arjan Kallēo

Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.