Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 15 . 16 . >>
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Shtator 2015 14:15 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://shqiptarja.com/sport/2726/tkz-te-irrituar-f emrat-u-kontrolluan-nga-meshkuj-na-ndaluan-simbole t--314218.html

Tifozat Kuq e Zi tė irrituar: Femrat u kontrolluan
nga meshkuj, na ndaluan 'shqiponjėn'


Grupi mė i madh i tifozėve tė Kombėtares "Tifozat Kuq e Zi" pėrmes njė deklarate shprehen tė indinjuar pėr sjelljen e policisė pėr ndeshjen me Portugalinė.

Sipas tyre, janė ndaluar veshjet me simbolet kombėtare, ndėrkohė qė tifozet femra janė kontrolluar nga punonjės meshkuj tė policisė.


Deklarata e plotė

Drejtuar: Federata Shqiptare E Futbollit dhe Ministria e Punėve tė Brendshme

Ishim koshient pėr masat qė do tė merreshin pėr sfidėn ndaj Portugalisė, kur ajo ėshtė vetėm njė muaj larg ndeshjes sė rėndėsishme me serbinė.

Por sigurisht askush nuk priste njė trajtim tė tillė poshtėrues, si ai qė kemi vuajtur nė ''Elbasan Arena''. Njė hyrje nė stadium qė ngjasonte me hyrjen nė njė doganė tė njė shteti armik qė tė identifikonte nga veshja.

1. Transparentėt tanė ''Tifozat Kuq e Zi'' dhe "O sa mirė me qėnė Shqiptar!'' janė ndaluar nė fillim tė ndeshjes tė vareshin nė tribunėn tonė duke kėrkuar tė hiqeshin apo vendoseshin nė stadium sipas qejfit tė momentit qė kishte secili prej ''shefave'' qė i kontrollonte. Transparent qė na kanė shoqėruar nė tribunat shqiptare tash e 12 vite tė veprimtarisė tonė.

2. Janė ndaluar veshje me figura kombėtare, si ato tė: Isa Boletinit, Ismail Qemalit, Ēerēiz Topullit, si dhe shprehja Autochtonous. Duke zhveshur, dhe mė pas plackitur, nga Policia e Shtetit Shqiptarė (veshje apo gjėsende tė tifozave qė nuk u kthyen kurrė mbrapsht).

3. Nė hyrje tė sektorėve nuk kishte kontrollore femra, dhe tifozet femrat janė detyruar tė kontrolloheshin prej policėve meshkuj, ose pėrndryshe nuk do tė mund tė futeshin nė stadium. Pėrsėri njė sjellje tejet arrogante (ju kėrkojmė tė merrni kamerat e sigurimit nė stadium pėr verifikim).

4. Na u ėshtė cunguar e drejta bazike pėr ujė tė pijshėm. Nė 5 orė qėndrimi nė stadium nuk kishim mundėsi tė blinim qoftė dhe njė gote ujė. Nderkohė kjo e drejtė nuk ju ka munguar policisė apo sigurimit tė stadiumit.

Prandaj u bėjmė thirrje dhe kėrkesė tė gjitha institucioneve shqiptare qė marrin pėrsipėr mbarėvajtjen e ndeshjeve tė Kombėtares, qė pikėsėpari tė respektojnė ligjin shqiptar dhe jo "tekat" e shefave apo eproreve, ligjin i cili nuk ndalon asgjė nga pikat e sipėrpėrmėndura.

Nė rast tė mos marrjes sė masave paraprake qė nga ndeshja me Serbinė kėto institucione duhet tė marrin pėrsipėr edhe pėrgjegjėsitė pėr situatat e pakėndshme qė mund tė ndodhin nė stadium, gjė qė nuk do t'i sillte pėrfitime askujt.

Tifozat Kuq e Zi
O sa mirė me qenė Shqiptar!

shen.im:

kur isha sivjet ne shqiperi ne nje ambient shlodhjeje dhe argetimi ne bythe te tiranes ne ambientet e lokalit/kompleksit po luhej vetem muzike e huaj dhe e shemtuar fare...

...u cova dhe bere 5 mije lekeshin gati me ja dhone te zotit te muzikes dhe thashe me vete shqiperi mo hesapi, por djaloshi duke me kuptuar pa folur qe nga larg ma beri me dore qe te largohem...

...i thashe qe dua te porosis me leke muzike shqip dhe ai mu pergjigj qe nuk lejohet muzika shqiptare...po pse i thashe ...ate nuk e di une me tha por po deshe me u sqaru shko pyet te administrata...

...per nje moment me erdhi ne koke: po keta si e kane hallin duan me i bo njerezit me zor terrorista...

...pastaj me vone mendova ndoshta per me qetesu disi veten qe ka qene me siguri tersi im, pra do ta kem pasur une fajin me siguri, apo dicka e tille...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Shtator 2015 14:27 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.kohajone.com/index.php/aktualitet/cikal leshi-perplaset-me-policine-i-dhunohet-i-vellai-pa s-ndeshjes

Cikalleshi pėrplaset me policinė, i dhunohet i vėllai pas ndeshjes
Marte, 08 Shtator 2015 14:32 Cikalleshi pėrplaset me policinė, i dhunohet i vėllai pas ndeshjes
Sulmuesi i Kombėtares shqiptare, Sokol Cikalleshi, pas ndeshjes me Portugalinw ėshtė pėrplasur me policinė nė "Elbasan Arena".

Afro 15 minuta pas ndeshjes, vėllai i sulmuesit tė Kombėtares ka dashur tė hyjė nė ambientet e stadiumit, me qėllim qė tė takonte Sokolin.

Ai ėshtė prezantuar si vėllai i tij dhe ka thėnė se donte tė takonte Sokolin, por pa e kaluar kufirin e lejuar, ndėrkohė qė policėt i kanė bėrė me dije se nuk mund tė hynte kurrsesi brenda ambienteve.

Pas njė debati qė pėrfundoi edhe nė prekje me duar, vėllai i futbollistit ėshtė larguar me forcė prej aty. Pas pak minutash ka dalė nga stadiumi Cikalleshi, i cili ėshtė vėnė nė dijeni pėr incidentin e tė vėllait me policėt dhe ka nisur tė pyesė uniformat i irrituar se me ē'tė drejtė i kishin goditur familjarin e tij.

Jashtė rrethimit tė stadiumit ka nisur njė debat verbal i ashpėr mes futbollistit dhe policėve.

Ky i fundit u thoshte se ata mund tė mjaftoheshin vetėm duke mos e lejuar tė hynte brenda, por jo ta dhunonin, ndėrkohė qė policėt i kėrkuan sulmuesit kuqezi tė largohej dhe tė mos e zgjaste me kėtė bisedė.

Ka pasur edhe kontakte fizike mes lojtarit dhe forcave speciale, por pa kaluar nė dhunė tė mirėfilltė.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Shtator 2015 15:21 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://it.wikipedia.org/wiki/Stadio_Qemal_Stafa

stadiumi qemal stafa

...stadiumi qemal stafa thirret prej tifozave te kombetares shqiptare ndryshe edhe "ferri", sepse shqiptaret humbasin rralle tek ky stadium...

...qe prej shtatorit te vitit 2001 deri ne tetor te vitit 2004 shqiperija nuk eshte rrahur asnjere ne kete stadium...

...qe prej vitit 2010 shqiptaret flasin/llomotisin qe duan me e bere te ri ose me e restauruar kete stadium, ...por nderkohe kane dale tek restaurimi i stadiumit te elbasanit...

...punimet ne stadiumin qemal stafa nuk kane filluar akoma as sot e kesaj dite...

http://www.telegrafi.com/sport/duka-objektivi-yne- eshte-ndertimi-i-stadiumit-kombetar-5-0-57226.html

Armand Duka, presidenti i Federatės Shqiptare tė Futbollit (FSHF)... ka thėnė se 'Elbasan Arena", nuk do tė jetė stadiumi mė i madh nė Shqipėri.

Ai synon ndėrtimin e stadiumit kombėtar "Qemal Stafa".

...Kurse, kryeministri Edi Rama, ėshtė shprehur i kėnaqur me ecurinė e punimeve nė stadiumin e elbasanit dhe cilėsinė e tyre.

"Sfida e radhės, do tė jetė ndėrtimi i pistės me tartan/me tartan ne elbasan, pėr zhvillimin e garave tė atletikės, jo vetėm pėr kampionatin kombėtar por edhe pėr aktivitete ndėrkombėtare"

-ka deklaruar pėrpara mediave Kryeministri...

shen.im:

pra shqiperija eshte kryeqyteti i vetem europes pa stadium/edhe pa stadium!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=UZ6kXsMDeT0

https://www.youtube.com/watch?v=nSyVEoWibO8

https://www.youtube.com/watch?v=EdR6-Lm0Xm8

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 10 Shtator 2015 16:55 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/1950/14/gefaehrdetes-land-zwisc hen-tito-und-stalin

...viti 1950

shqiperija ne rrezik/vend i rrezikuar...

tirana - kriza e re - shqierise po i vjen fundi/eshte duke i ardhe fundi

...nje interviste e ish mbretit te shqiperise zogut qe jeton sot ne aleksandri me nje gazetar amerikan po ben/po na ben me kthy vemendjen/koken nga shqiperija...

...ahmet zogu po thote qe ka zera/thashetheme qe thone qe titos i eshte bere nje oferte ne te cilen jugosllavise do ti lihet dore e lire ne shqiperi neqoftese ai heq dore nga pretendimet ne trieste...

...zogu nuk e tha se nga kush kishte dale kjo oferte...

...por veshtire me u mendu qe nje oferte e tille te vije/te kete dale nga amerikanet dhe anglezet sepse futja e titos ne shqiperi do te sillte automatikisht si kunder reaksion futjen/nderhyrjen e stalinit ne jugosllavi...

...kush vjen sot ne shqiperi me anije nga durresi do te kete kenaqesine te shofi nje fare/lloj hekurrudhe ...

me dy binare e cila eshte ndertuar prej teknikeve jugosllaveve

...nje linje nga durresi per ne pekin
dhe tjetra nga durresi per ne tirane.

...pervec kesaj nuk shef/nuk te ze syri asnje gje tjeter nga ai modernizimi shqiptar i ngritur ne qiell prej komunisteve...

...rrjeti rrugor relativisht i mire per shqiperine/si per shqiperi i mire eshte ndertuar prej italianeve dhe tubacionet moderne te naftes po ashtu...

...edhe ato pak ndertesa qeveritare ne tirane jane ndertuar/financuar po ashtu prej italianeve gjate kohes se regjimit te zogut

...si permbledhje mund te themi qe udhetari ne shqiperi shikon nje ekonomi qe eshte pertoke fare dhe ku njerezve u ka shkuar thika ne kocke...shqiperija po vuan urije...

...duket sikur ka ardhur koha per nje ndryshim/plugim te ri...

...vertet enver hoxha pas heqjes qafe te konkurrentit,te te plotfuqishmit koci xoxe e ka tashme pushtetin policor ne dore,

por pas prishjes me titon ai nuk po ja del dot per me gjet ndihme te mjaftueshme ekonomike tek sovjetiket.

...ne veri te vendit njerezit po vegjetojne nen peshen/trysnine e urise dhe te gjendjes se mjerueshme ekonomike...

...akoma deri me sot nuk ka pushuar rezistenca e tyre ndaj regjimit komunist

taktika e titos gjate luftes

...komunistet shqiptare gjate luftes kane ndjekur dhe vene ne jete te njejten taktike si taktika e titos ne jugosllavi...

...asokohe trupat gjermane e kishin pushtuar shqiperine/ishin te shpernara ne shqiperi ne menyre sporadike/tek tuk...

...dy grupet e medha qe kishin luftuar fashizmin legalitetin e mbretit dhe republikanet e ballit kombetar kominstet u munduan qe ti likuidojne edhe duke i futur ne sherr me njeri tjetrin nepermjet spiunlliqeve dhe intrigave...

...ne 1944 komunisteve shqiptare i/ju dolen ne krah anglezet te cilet asokohe njelloj si ne konfliktet e titos me mihajllovicin ne jugosllavi gjeten/menduan se gjeten tek komunistet shqiptare koleget e tyre me te dobishem dhe prandaj i furnizuan deri ne nje fare mase edhe me leke dhe arme...

...si rrjedhim/tani kur u larguan gjermanet komunistet ishin fuqizuar aq shume saqe edhe me ndihmen e titos ja dolen me i shfaros te gjithe kundershtaret e tyre politike...

...rolin kryesor ne kete histori e ka pasur/luajtur gjenerali i te ashtuquajtures ushtri shqiptare koci xoxe,

i cili e kishte zgjeruar dhe fuqizuar aq shume aparatin e tij te pushtetit saqe kryeministri i vendit enver hoxha s`ishte gje tjeter vecse si emer kryeminter/formalisht kryemister dhe ishte i rrethuar nga te kater anet nga njerezit spiunet dhe krijesat/monstrat e xoxes

shqiperija vend i rrezikuar midis titos dhe stalinit

...diktatori djaloshar...

kush eshte enver hoxha?


Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Shtator 2015 08:45 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.bild.de/politik/ausland/viktor-orban/da rum-baut-ungarn-einen-zaun-gegen-fluechtlinge-4254 4402.bild.html

interviste exluzive me kryeministrin e hungarise Viktor Orban

...Pergjigje - Orban:

...permasat e problemit:

eshte fjala per dhjetera miliona njerez: nga pakistani, bangladeshi, mali, etiopia, nigerija...neqoftese i marrim te gjithe ne europe, europa do te marri fund...

pyetje : atehere cfare duhet te beje europa?

pergjigje :

...ne kemi nje plan te cilin ne do tja paraqesim edhe kryeministrave te vendeve te tjera te be-se...

...ne kete plan ben pjese edhe ajo qe ne, vendet fqinje me sirine ti mbeshtesim ne menyre masive financialisht...

tek keto vende bejne pjese turqija libanoni jordanija...

turqija ka kushedi sa kohe qe eshte teper e angazhuar ne ceshtjen e te larguarve nga lufta..

...ne europianet ne te vertete duhet te mbajme nga nje meshe jave per jave per presidentin erdogan/duhet ti puthim bythen erdoganit,

pavaresisht prej diferencave politike...

vende si turqija ne nuk duhet ti leme ne balte dhe nuk duhet te tregohemi kurrnace/doreshtrenguar me ta...

..pyetje: do ti qendroni jo-se ne lidhje me kuotat qe do me vendos be-ja per marrjen e emigranteve nga vende te ndryshme te be-se edhe neqoftese be-ja kercenon me gjoba dhe sanksione?

pergjigje:

ah... per kete se/nuk e vras mendjen shume...

...kush na qenka denuar deri me sot sepse na paska shkelur rregullat e be-se...

...sa ku rrime e vrasim mendjen per pune kuotash brukseli do te bente me mire ta rriste nje cike trysnine ndaj greqise...sepse atje jane kufijne e jashtem te be-se te cilet ka kushedi se sa kohe qe nuk mbrohen/ruhen me...

...ne s`do ti kishim keto probleme sot sikur greqija ti kishte bere detyrat e veta te shtepise/ti ishte permbajtur detyrimeve...

...sdo ti kishim as ne berlin dhe as ne buapest...por ca me bo keshtu jemi ne europianet, duam te behemi/duam me qene te mire me te gjithe edhe me greket e shkrete edhe me te ikurut nga lufta... por vecse pasojat joooo pasojat qe sjell kjo pune nuk duam ti shofim dhe ti pranojme ne asnje menyre...

pyetje:a shikoni ju ndonje shanc/mundesi se si me e luftu shkakun e kesaj krize: luften civile ne siri

pergjigje:

ne shperthimin e kesaj lufte ka gisht/dore si perendimi po ashtu edhe bota arabe dhe edhe shtete te tjera...

...keshtu qe edhe zgjedhja e konfliktit do te jete e sukseshme neqoftese do te marrin pjese perfshihen/do te vene dore te gjitha keto parti/lojtare per ta frenuar/per ti dhene fund barbarise se kesaj lufte

...ne kete aleance duhet te jene te pranishem/te behen bashke me domozdo perpara te gjitheve cunat e medhenj/e forte amerika dhe rusija,

por edhe europa dhe vendet arabe dhe bile edhe kina duhet ta thote fjalen e saj...

pyetje: po si do ti behet puna me keta qe jane futur tashme ne europe?

pergjigje:

tani mos ta rrejme veten kot/mos te na rreje menja kot, nga ata veshtire se do qe te kthehet me dikush mbrapsht... ata kam frike se kane me ndejte/do te ngelen ketu...

shen.im: pra orbani, me ate timen, thote : gjella me kripe dhe kripa me karar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 18 Shtator 2015 14:35 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/online/2009/23/albanien-kosovo- autobahn

tyneli i ribashkimit

...eshte 5,6 km i gjate dhe bashkon kosoven me shqiperine...

...ky tynel eshte zemra e autostrades 170 kilometershe qe lidh durresin me morinen...

...ndertimi i kesaj autostrade zgjati 3 vjet dhe kushtoi 1 miliarde euro...

...amerika dhe europa po kane frike se mos ky tynel po ja ngre akoma me shume shqiptareve menjen per ribashkim...

...prandaj dhe kosoves kur ju dha pavaresija ju desh qe ta akceptonte/pranonte kushtin qe "e ka te ndaluar bashkimin me shqiperine"...

shen.im:

...rezultatin po jemi tu e pa...

...shqiperija dhe kosova si dy atome te te njejtit lloj/si dy shtete-atome po sillen si pordha neper breke dhe po rrine tu i zi/grind me kanatjeren e vet apo me rraqet e trupit te vet....dhe sjane duke nxjerre dot ndonje gje te hajrit ne drite...

...vetem fuzionimi i ketyre dy atomeve do te cliroje energjne e nevojshme pozitive per shqiptaret dhe per te gjithe rajonin...

...nuk mendoj se po e kerkojne shqiptaret bashkimin e tyre, por eshte koha eshte epoka jone sot qe po bertet me te madhe per ribashkimin e shqiperise me kosoven...

...por a e zoterojne shqiptaret teknollogjine/aftesine per mbareshtrimin, shtrimin, per orientimin ne rruge te mbare te kesaj energjije? vetem jo...

por me ameriken ne krah po...pse jo...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 20 Shtator 2015 08:45 - Modifikuar nga: Skender Maci


vazhdimi...kush eshte enver hoxha...

...enveri perpara luftes shkoi ne paris me studime me nje burse shteterore dhe u njoh atje dhe ne bruksel me mesimet e komunizmit...

...pastaj punoi ne shqiperi si mesues...

...pas pak kohesh u pushua nga puna me akuzen qe kishte hyre ne marredhenie te palejuara me nje nxenesen e vet...me vone ...u mor me tregeti duhani/punoi ne nje dyqan duhani... dhe menjehere pastaj u be zyrtarisht anetar i partise...

...ne parti e futi... qemal stafa i cili ja njohu menjehere aftesite...

...kur erdhen italianet enveri ju bashkua krahut te partise komuniste qe donte me kolaboruar/bashkepunuar me italianet, per ta luftuar keshtu me mire krahun e zogut...

...keshtu ai u fut ne sherbim te sherbimit sekret ushtarak te italianeve...

...me fillimin e luftes gjermano-sovjeetike enveri i zhduk per ne jugosllavi per ca kohe per tu shfaqur pastaj ne dimrin e vitit 1941-42 ne shtabin e titos ku la me pas perfaqesuesit e tij pasi u kthye ne shqiperi ne vitin 1944 se bashku me koci xoxen si shef i frontit antifashist, front qe luftonte edhe legalitetin dhe ballin kombetar...

...ne fillim amerikaneve dhe anglezeve ai ju paraqit miqesor por me pas ju bashkengjit kursit antiperendimor te titos...

...gjate kesaj kohe ai ishte kaq i ngushte me titon saqe tito ne mirebesim i hapi zemren atij per mosmarreveshjet qe kishte me stalinin/kremlinin ...

...enveri i premtoi atij qe cfaredo qe te ndodhi mua do te me kesh gjithmone ne krah...

...por shume gjera flasin per ate qe ka qene pikerisht enveri qe e ka informuar kremlinin per planet e titos...

...shefi i asokohshen i misionit ushtrak sovjetik ne tirane gjeneral kowpaku e shprebleu ate per kete duke i dale ne krah enverit dhe duke urdheruar arrestimin e koci xoxes me shoke...xoxja u likuidua sipas skenareve te zakonshen agjenturor, per spiunazh...

...ne muajt ne vijim bashkimi sovjetik ishte shume e interesuar per shqiperine, ne maksimum, sepse sapo plasi lufta civile ne greqi/sepse lufta civile ne greqi plasi keq fare...

...si rrjedhim qarkullonin anije te panumerta ruse dhe polake nga odesa ne dancing duke kaluar edhe ne portet shqiptare...

...ato sillnin drither dhe ushqime per popullin dhe arme per partizanet greke sikurse edhe materiale per fortifikimin e ishullit te sazanit i cili po shnderrohej ne nje keshtjelle kercenimi real sovjetik ne adriatik

...ky ka qene momenti kur hoxha kishte arritur zenitin dhe majat e pushtetit te tij, kur pritej ne menyre madheshtore ne moske prej stalinit dhe molotovit...

...por ne veren e 49 me betejen e dyte ne malin e gramozit kur ushtrija e partizaneve greke u shpartallua filloi ftohja e moskes me shqiperine...

...enveri po fugonte sa andej sa kendej per me u mundu me i qetesu te gjitha palet,

qe kishte qene i shtrenguar nga rrethanat qe ti c`armatoste dhe ti internonte partizanet greke se/sepse s`donte ti jepte shkas ushtrise greke qe te marshonte per ne tirane dhe per kete po i bente keto veprime, qe ti dilte te keqes perpara...

...kur ekonomija shqiptare filloi me ra filloi levizja opozitare me ngrejte koke ne te gjithe vendin...

...levizja opozitare brenda vendit me e rendesishme eshte ajo e ish shefit te xhandarmerise se kohes se zogut muharrem bajraktarit qe gjate luftes ka luftuar kunder italianeve...levizja e tij monarkiste eshte popullore tek rradhet e fshatareve dhe llogaritet te kete rreth 5 mije luftetare/njerez

...grupi tjeter i emigranteve ndodhej ne beograd nen udheheqjen e gani kryeziut vellait te saitit ...

..grupi tjeter jane komunistet titiste qe furnizohen me leke arme dhe me material propogandistik prej jugosllavise

...grupi tjeter eshte ne jug te shqiperise i mbeshtetur nga pakicat greke...

...ne dimer ganiu u fut ne shqiperi dhe ndjeti me mobilizu njerezit e vet atje, njekohesisht zbarkuan ne shqiperi nga italija grupe te pergatitura, por qe u nuhaten nga policija e hoxhes dhe u azgjesuan ...

...me kete gjallerim te emigracionit shqiptar mund te pritet rritje e tensioneve ne shqiperi e cila ne kete moment eshte teresisht e varur nga sovjetiket...

...por opozita me e rrezikshme per hoxhen jane emigrantet shqiptare qe rrine kryesisht ne itali dhe qe kane ne gjirin/perberjen e tyre njerez te klasit te pare, si ish ministri i brendeshem i zogut musa juka, gjeneral husen selmani, major abaz kupi dhe prifti zef pali dhe i perparuari said kryeziu...

...tani qe sic duket perpjekjet e hoxhes per te rilidhur/rilindur marredheniet me angline s`po duken te sukseshme,

ai po perpiqet me i rregullu marredheniet me italine por me shume kujdes duke u ruajt njekohesisht qe te mos e merzisi/mos tja prishi terezine/mos ta acaroje bashkimit sovjetik...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Shtator 2015 11:25 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Wirtschaft_Albaniens

Ekonomija shqiptare

...deri kur moren pushtetin komunistet mbas luftes se dyte boterore shqiperija qe kishte qene nje province ne skajet/kufijte e perandorise osmane kishte vecse tek tuk ndonje punishte industriale...

...infrastruktra ishte teper modeste, pa rruge, pa elektricitet...

punishte te vogla dhe ekonmija bujqesore e dominonin jeten ekonomike te shqiperise...

...gjate me shume se 45 vjeteve te repuplikes socialiste vendi u industrializua fuqishem, por megjithate bujqesise i kushtohej akoma shume rendesi...

...partija e punes se shqiperise me sekretarin e pergjithshem te saj enver hoxhen e moren pushtetin me 1944-tren...

...gjate ketyre rreth 45 vjeteve ne shqiperi u ngrit nje industri e madhe /e fuqishme e rende...miniera qymyri, kromi , bakri dhe hekuri...me dhjetera uzina dhe fabrika...po ashtu u hapen edhe fusha te reja nafte...

...rruget u zgjeruan.. rruge te tjera te reja u hapen dhe hekurrudha u zgjerua duke lidhur me shume qytete...hekurrudha perdorej kryesisht per transport mallrash...

...gjate sundimit te hoxhes u ndertuan gjithashtu edhe shume hidrocentrale...kryesisht me ndihmen e sovjetikeve dhe kinezeve te cilet ishin ne ate kohe partneret me te rendesishem ekonomike dhe politike...

...sikurse e thame edhe me lart pa lene asnjehere pas dore edhe sektorin e bujqesise...

...regjimi hapi zona te reja per mbjelljen e rrushit, mbolli siperfaqe te tera shume te medha me ullinj, me limona dhe sa e sa/shume plantacione portokallesh sikurse hapi edhe zona te tjera te reja per ekonomine bujqesore duke thare zonat kenetore kryesisht ne pjeset bregdetare si per shembull ne fushen e myzeqese ne lushnje, fushe e cila sot eshte pjesa me pjellore e vendit...

...me nje fjale mund te thuhet qe shqiperija gjate socializmit perjetoi nje periudhe relative dinamizmi ekonomik...

...renia e diktatures ne shqiperi erdhi relativisht vone ne krahasim me vendet e tjera te lindjes...po ashtu edhe procesi i renies se diktatures u zhvillua/rrodhi ne shqiperi shume kaotik/ shume rrumpalle...

...mbas vitit 1995 ekonomija shqiptare arriti te kapte nivelin e stabilitetit qe kishte pasur ne vitin 1989...

...kjo kapje e vetes u ngadalesua sidomos prej rremujave te pergjakshme te vitit 1997, kur populli humbi krejt kapitalin ne firmat piramidale dhe si perfundim inflacioni u rrit rrezikshmerisht deri ne 32,1 perqind...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Shtator 2015 14:25 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.mna-ev.de/de/albania/data-and-facts/

...sistemi shendetesor ne shqiperi

...shpenzimet e shtetit per sistemin shendetesor u rriten me 0,3%, nga 2,4% te prodhimit te brendeshem bruto qe ishte ne vitin 2003 shkuan ne 2,7% ne vitin 2010...

...qe ta keni me te qarte se per cfare po flasim krahasimisht gjermanija per vitin 2009 harxhoi 11,6% te prodhimit te brendeshem bruto, per kete pune, kurse austrija 11%...

...keto shpenzime shendetesore publike/shpenzime publike per shendetin e njerezve e vene shqiperine ne nje rang/ne nje shkalle me kenian...

http://www.dw.com/de/marodes-und-korruptes-gesundh eitswesen-in-s%C3%BCdosteuropa/a-1914429
.....

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 1 Tetor 2015 11:22 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.owep.de/artikel/817/albanische-literat ur-erforschung-und-aktuelle-situation

Literatura shqiptare

...po si erdhi puna deri ketu qe une "historine e literatures shqiptare" botimi i vitit 1983 ta quaj "tragjedi kombetare"?!...

...kryesisht/ne vija te trasha sepse qe prej fillimit e deri ne fund/deri ne faqen e fundit te saj ajo eshte e zhbiruar tej per tej nga dy ideologji ekstremisht ekstremiste... te cilat e bejne kete veper si instrument objektiv te shkences pothuajse te pavlere...

...nga njera ane ky liber ja nenshtron te gjithe problematiken e trajtuar ne veper nje interpretimi primitiv stalinist te socializmit

...dhe nga ana tjeter duke i interpretuar 500 vjet doreshkrime/jete letrare/kulturore nga kendveshtrimi i luftes se klasave...

ajo i ndan pothujase te gjithe autoret bile edhe ata te shekujve te meparshem ne kategori artificiale...

...i rreshton/ndan ata ne "progresiv/perparimtar" dhe "reaksionar"...

...te ashtuquajturit reaksionare pershkruhen ose shkurt fare me pak fjale dhe negativisht ose nuk permenden fare...

...shembuli me i mire per kete eshte prezantimi shume i manget dhe pjeserisht edhe i padrejte/i shtremberuar ndaj gjergj fishtes i cili pas botimit/nxjerrjes ne drite te botimit te plote te eposit te tij kombetar 15 mije rrjeshtash "lahuta e malsese" u ngrit ne qiell si homeri shqiptar dhe shikohej deri perpara luftes se dyte boterore si personifikim i poetit kombetar shqiptar...

...ne 1983-shin ai paraqitej si vijon:

"nje nga perfaqesuesit kryesor te ketij kleri ishte gjergj fishta(1871-1940) i cili ishte poet, publicist,mesues dhe politikan...

...ai ka drejtuar shtepine botuese te franceskaneve dhe drejtonte gjithashtu edhe aktivitetet kulturore dhe pedagogjike te urdherit franceskan...

...interesat e kishes dhe te fese ishin per te/qendronin per te me lart se interesat e kombit dhe te popullit...

...mbi kete baze eshte bazuar edhe puna e tij letrare...

...ne vepren e tij kryesore lahuta e malcis ai sulmon shovinizmin e fqinjeve tane te veriut, propagandon ndjenja antisllave dhe e konsideron luften kunder pushtuesve omane si nje gje te planit/rangut dytesor...

...ai ka hymnizuar nderin e patrialkalizmit dhe feualizmit, obskurantizmin klerikal dhe luante/bente cirk me ndjesite patriotike sa here qe binte fjala per historine tone kombetare dhe rilindjen e kombit tone...

...punimet e tij te tjera si psh vjersha satirike "gomari i babastasit" sulmohen egersisht edukimi laik dhe idete demokratike...

...keta gjera ishin karakteristike per luften e eger qe ka bere kisha katolike per te influencuar jeten intelektuale te vendit dhe per rritjen dhe mbajtjen e ndikimit te saj ne popull...

...me artin e tij ai synonte ti sherbente formes letrare tejet afer folklorit popullor...

...per kete perdorte efekte te marra nga thellesite e thella fare te kohes,

retoriken, brutalitetin e shprehjes, brutalitetet bile deri ne vulgaritet,

argumenta te stisura dhe fallco e te gabuara, te cilat ai i nxirrte me qellim dhe jo pa dashje per te magjepsur njerezit...

...me nje qendrim tejet te jashtezakonshem konservativ/arkaik ne fushen gjuhesore...

...fishta ishte me ne fund edhe anetar i akademise se italise fashiste..."

...por nga ana tjeter vete vepra e historise se literatures e vitit 1983 eshte e zhytur dhe e mbytur me ideologjine e nacionalizmit shqiptar...

...shkrimtarija ne shqiperi aty/ne kete veper paraqitet nga fillimi deri ne fund vecse si shprehje e patriotizmit...

...megjithese duhet thene qe ne shume raste kjo keshtu ka qene vertet dhe ske ca me thene se tek e fundit rilindja e literatures shqiptare eshte e lidhur ngushte me levizjen kombetare shqiptare, por megjithate,

njeriu shpreson gjate leximit qe te pakten qofte edhe sa per variacion te permendet qofte edhe nje shkrimtar shqiptar i cili te mos na paska pas qene patriot dhe te mos na paska pas luftuar kunder shtypjes dhe pushtuesve te huaj dhe kunder tradhetareve vendas...

...por jo direktiva per kete liber duket qarte qe ka qene :

lieratura e mire ska se si te jete e mire po qe se nuk eshte literature patriotike...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 2 Tetor 2015 14:51 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://shqiptarja.com/Politike/2732/tomasova-cez- -sht----shtja-juaj-vetoja-ishte-p-r-reformat-31901 9.html

Tomasova: CEZ ėshtė ēėshtja
juaj,

vetoja ishte pėr reformat


ELBASAN - Ambasadorja e Republikės sė Ēekisė nė Shqipėri Broislava Tomasova ka hedhur poshtė tė gjitha zėrat e kthyera nė akuza politike tė opozitės kundėr qeverisė, se vendi i saj kishte vėnė kusht pėr heqjen e vetos ndaj Shqipėrisė firmosjen e marrėveshjes me CEZ.

Ajo tha se Ēekia e bazon veton pėr statusin e vendit kandidat pėr nė Bashkimin Evropian siē ishte Shqipėria, vetėm nė reformat dhe progresin e bėrė.

"Marrėveshja CEZ ėshtė mbyllur para se tė diskutohej veto pėr statusin e vendit kandidat.

Banka Botėrore dhe KE e kanė mbėshtetur kėtė marrėveshje me CEZ.

Ndėrkohė republika ēeke si njė vend kandidat para se tė japė veton shikon progresin e njė vendi, integrimin dhe reformat", tha Tomasova.

Qeveria zgjidhi konfliktin me CEZ nė qershor tė 2014-ės duke zgjidhur mosmarrėveshjet qe ish-mazhoranca e djathtė kishte nė arbitrazh me kompaninė ēeke tė Shpėrndarjes sė Energjisė. Opozita shqiptare ju referuar dėshmisė sė drejtorit tė Sekretariatit tė Energjisė Janez Kopac, pėr tė akuzuar shumicėn e majtė se ka blerė me 600 milionė euro veton e Ēekisė pėr statusin nė kėmbim tė firmosje sė marrėveshjes me CEZ-in.

Kėto deklarata ambasadorja Tomasova i bėri nga Elbasani ku takoi kryebashkiakun Sejdini nė kuadėr tė projekteve mbėshtetėse pėr kėtė qytet nga qeveria ēeke.

Edhe ambasadorja i ėshtė bashkuar zėrave se CEZ-i ėshtė njė cėshtje qė i pėrket politikės shqiptare dhe se zgjidhja duhet tė vijė nga faktori i brendshėm.

"Nuk besoj se problemi kryesor ėshtė CEZ-i.

Si njė diplomate e huaj nuk dua tė merrem me kėtė ēėshtje tė cilėn e konsideroj njė ēėshtje ndėrpolitike nė Shqipėri.

Gjithsesi dua t'i ftoj tė gjithė tė kenė parasysh se sundimi i ligjit dhe njė gjyqėsor i pavarur kanė rėndėsi pėr operimin e kompanive nė vend, pėr zhvillimin e suksesshėm tė punės sė tyre nė vend dhe pėr prosperitetin e vendit tuaj", tha Tomasova.

Ndėrkohė e pyetur se cili ėshtė mendimi i saj pėr reformat nė Shqipėri, ajo u pėrgjigj se ecuria e tyre merret gjithnjė ne konsideratė nga vendet anėtare dhe se po pritet progres-raporti i Komisionit Evropian tė cilin vend anėtar edhe Ēekia do ta diskutojė nė muajin dhjetor.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

https://de.wikipedia.org/wiki/Albanien_und_die_Eur op%C3%A4ische_Union

me 3 korrik te vitit 2014 u mblodh konferenca e ballkanit perendimor...

...menjehere pas konferences vendet e europes ja dhane miratimin per statusin shqiperise...

deri ne fund fare/deri ne momentin e fundit ishte cekija qe kercenonte me mosdhenien e votes/bllokimin e statusit, sepse cekija ishte ne sherr me shqiperine per shkak te ndermarrjes se shperndarjes se energjise cez,

por ne sekonde te fundit palet arriten me u marre vesh me njeri tjetrin dhe keshtu me 24 korrik te vitit 2014 shqiperise ju dha statusi...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Tetor 2015 07:44 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/CEZ_Shp%C3%ABrndarje

cez shperndarje ka qene nje ndermarrje e shpernarjes se energjise qe operonte/e zhvillonte aktivitetin ne shqiperi prej 1 tetorit te vitit 2010
...deri ne janar te vitit 2013 ajo eshte paraqitur ne treg me kete emer..
...seline kryesore e kishte ne tirane

historija

me 11 mars te vitit 2009 cezi cek bleu 76 perqind te aksioneve te operatorit te shperndarjes, shkurt ossh, nje firme bije e korparates shteterore elekroenergjitike shqiptare per rreth 102 milion euro...ne tetor te 2008 cezi e fitoi tenderin kurse kontrata u firmos me 30 mars te vitit 2009...

...ne dhjetor te vitit 2012 cezi deklaroi se do me e shit ndermarrjen e shperndarjes...sepse sic thote nuk ja kishte dale me u marre vesh me qeverine se si me i ul humbjet qe po kishte/po ishte duke pasur

...ne janar te vitit 2013 institucionet shqiptare ja hoqen licensen cez-it dhe ne vazhdim cezi e hodhi ne gjyq qeverine shqiptare...

prej 10 janarirt te vitit 2013 aksionet e cezit jane ne treg per tu shitur nderkohe punet/detyrat e cez-it i ka marre persiper institucioni i rregullimit te energjisa shqiptare...

qeverija e re e sapo ardhur ne pushtet deklaroi nepermjet ministrit te saj te energjise gjinkuri ne tetor te vitit 2013 qe do te merremi vesh jashte gjyqit me firmen ceke...kjo ujdi u mbyll me 24 qershor te vitit 2014 pasi cekija kishte kercenuar qe do ta bllokonte statusin kandiat per shqiperine ...

...sipas ujdise cezi do ti jepen deri me 2018-ten 100 milione euro si kompensim nga shteti shqiptar...

detyrat e cezit

cezi kishte per detyre te kujdesej per rrjetin e tensionit te mesem dhe te ulet... gjithashtu kishte per detyre edhe shitjen e energjise...

shen.im: pra me ate timen kjo kuptohet keshtu qe cezi erdhi per pune dhe biznes ne shqiperi dhe ne vend qe te bente biznes e pune i qiu nja tre-kater vjet te mira mire taksapaguesit dhe klientet e saj shqiptare(me dhune a me deshire ska me rendesi) dhe ne fund kur ata i thane mire qe s`bone asnje lek pune por ca perfitimi sado te vogel patem ne nga kjo pune, atehere cezi i tha qe perfitimi jot eshte qe te mi japesh te gjitha leket mbrapsht mua se te bera nder dhe te qiva...

...futi 100 milione boni orgji 3-4 vjet rrrjesht dhe i mori prape leket dhe iku...

...o sa mire eshte me bo bisnes ne shqiperi!!! hudh leket ben qejf, rrezikun e bisnesit tend/rrezikun e te berit bisnes e mban taksapaguesi shqiptar...

perrallza ne lesh, shneti/shnetja prej nesh...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Tetor 2015 08:23


http://www.diha.al/news/mitglieder-news/single-vie w/artikel/die-albanische-energieregulierungsbehoer de-entzieht-dem-tschechischen-energiekonzern-cez-d ie-lizenz-zur-stromverteilung/?cHash=9149f85f44419 4317ef42fe36fe2aea0

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Tetor 2015 15:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/tentoi-te-shuante-zjarrin -te-liqeni-artificial-rrihet-nga-6-rome-shtetasi-g jerman/

Tentoi tė shuante zjarrin te Liqeni Artificial, rrihet nga 6 romė shtetasi gjerman

Postuar mė: 29 Shtator, 2015

Njė shtetas gjerman qė banon pranė njė komuniteti romėsh nė afėrsi tė Liqenit Artificial ėshtė rrahur barbarisht nga gjashtė pjesėtarė tė kėtij komuniteti, pasi tentoi tė shuante njė zjarr.

Ngjarja ka ndodhur sot paradite, ku nje grup romėsh kishin ndezur njė zjarr pėr tė djegur disa materiale plastike. Teksa pa zjarrin, 35-vjeēari Gregor Mahr rendi pėr ta shuar, pasi ai po shkaktonte ndotje.

Por, ky veprim nuk ėshtė pritur mirė nga pjesėtarėt e komunitetit rom, tė cilėt menjėherė kanė ndėrhyrė duke e sulmuar fizikisht gjermanin.

Ky i fundit banon aty pranė dhe e pa si shqetėsues zjarrin, i cili sipas tij ndot ajrin. Menjėherė pas dhunimit, ai ka njoftuar policinė.

shen.im:

...jevgj/rome qe sulmojne te bardhe!!!!!!!
...dhe aq me teper gjerman!!!!
...te vetedijshem qe po rrafin gjerman se kane qene fqinje!!!!
...per shuarjen e zjarrit te bythes!!!!!

...gjermani ndoshta mund ti haje keto mufka-rastesira...

...ca jane keto filma, ca jane keto lodra?!

...neser do te degjojme qe nje pijanec theri me thike nga pija nje gjerman...

...e keshtu me rradhe...

...he mo se sja vlen me u more me jevgj e me pijanece...he mo se pune jevgjish e pijanecesh...!!!!!????

...ku po i shkel ne kallo o gjermani hajvoneve qe kontrollojne perfekt rrumpallen ne shqiperi, me perfekt se ne kohen e enverit bile... por vetem per keq dhe jo/dhe as edhe pak fare qofte per mire...

...mbas gjermaneve e kane rradhen amerikanet(se te tjereve ja kane pire longun me kohe e me vakt tashme)...

...por kujdes me amerikanet do te thoja se ato nuk lajmerojne policine, por... marinsat...

quo vadis tirone, quo vadis shqiperi?!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Tetor 2015 03:37 - Modifikuar nga: Skender Maci


Ekip kombėtar me njė flamur tė vetėm


Nė kėtė ekip kombėtar, me njė flamur tė vetėm, flamurin e kuq, me shqiponjėn e zezė dykrenore,

bashkohen individė qė ndihen shqiptarė, me gjak dhe me shpirt, nga Shqipėria, nga Kosova, Maqedonia, Presheva, Greqia, diaspora.

Kjo ndjenjė bashkimi e parė nė fushė dhe e projektuar jashtė saj, te tifozėt, nė popullsitė qė ndihen shqiptarė, qė nga rrėnjėt e tyre, ekzalton me tė vėrtetė ndjenjėn e krenarisė kombėtare, ndjenjėn e kompaktėsisė, ndjenjėn e flamurit.

E them kėtė me shpirt, zemėr dhe mendje, aq mė shumė sot si shtetas shqiptar. Kjo ndjenjė pėrkatėsie kombėtare, e shoqėruar me sukseset ndėrkombėtare, me njė imazh tė rilindur pozitivisht, pėrfaqėson njė kontribut tė madh nė historinė moderne tė vendit.

Detyra e njė edukatori, e njė mėsuesi, e njė trajneri, duke llogaritur se ka "kompetencė" ėshtė ajo pėr tė tėrhequr, pėr tė bėrė tė interesuar, dhe pėr t'i pėrfshirė djemtė e vet, duke i ndihmuar tė shprehin ato aftėsi qė kanė brenda vetes, duke shtuar vetėvlerėsimin, dhe vetėdijen pėr atė qė ndihen se janė.

E imagjinoni qė kjo skuadėr fituese, tė jetė nė rastin konkret Kombėtarja jonė, qė ėshtė pjesėrisht e pėrbėrė nga qytetarė shqiptarė qė jetojnė nė vendet fqinjė, apo pjesė e diasporės sė madhe, e qė po lufton e bashkuar nė kėrkim tė njė objektivi madhor?

Cilėt ishin faktorėt e kėtyre kalėrimeve fitimtare?

Para sė gjithash, t'i japėsh besim lojtarėve dhe njerėzve me vlerė tė sigurt, edhe pse janė pak tė njohur; njė projekt teknik qė bazohet nė njė lojė tė shpejtė dhe agresive; kompaktėsia e grupit dhe shpirti i skuadrės.

Nė 25 vjet profesion, kam zbatuar kėto kritere pune, mbi tė cilat kam ngritur njė "skuadėr", njė GRUP

1) KOMPETENCĖ

2) ORGANIZIM

3) BASHKĖPUNIM

4) PĖRKRYERJE E KOHĖVE APO AFATEVE

5) SHPIRT I SKUADRĖS

Vijmė atėherė tek puna ime nė Shqipėri. Duke diskutuar me disa miq shqiptarė, rreth rėndėsisė sė talentit nė sektorė tė ndryshėm, dikush prej tyre mė kujtoi vargjet e njė poeti britanik i cili vizitoi Shqipėrinė nė shekullin e 19-tė, Lordit Bajron. Po pėrpiqem ta them nė shqip, sepse dua tė jap mė mirė kuptimin e tyre:

Tė rreptė bijt' e Shqipes! Po vetitė

Nuk u mungojnė; veē t'ishin mė t'arrira;

Edhe mė parė Shqipėria ka patur lojtarė tė shkėlqyer, madje besoj qė Shqipėria vėrtet ka patur njė grup lojtarėsh me tė vėrtetė tė talentuar. Ndoshta u ka munguar diēka qė njė pėrzgjedhje lojtarėsh tė zotė, tė bėhej njė skuadėr e mirė...

Besoj se njėri nga limitet, nėse mund t'i quaja kėshtu, ėshtė ai qė tė mendosh vetėm pėr interesin personal, para se tė mendosh pėr atė tė skuadrės tėnde: Dmth tė paravendosėsh pėremrin "unė", para atij qė ėshtė shumėpėrfshirės "Ne". Unė luaj-ne luajmė; unė luftoj-ne luftojmė; unė fitoj-ne fitojmė!

Njė aspekt tjetėr, ka qenė vėshtirėsia objektive e prejardhur prej izolimit qė Shqipėria ka vuajtur pėrkundrejt perėndimit. Pamundėsia pėr t'u matur me pjesėn tjetėr tė Evropės, nuk i ka lejuar lojtarėve tė piqeshin nė eksperienca tė rėndėsishme, pėr njė rritje tė qėndrueshme, duke izoluar dhe trajnerėt nga ballafaqimi me shkolla tė tjera futbolli.

Njė kufizim tjetėr, qė e kam hasur nė kėto vite, ka qenė dhe ai i " tė pėrshtaturit", apo i " tė kėnaqurit me pak", d.m.th., me rezultatin e arritur, duke u lodhur pamasė nė fokusimin tek rezultati tjetėr.

Kjo mėnyrė pėr tė konceptuar GRUPIN, mund tė pėrvetėsohet pėr konceptimin e njė SISTEMI SHTET.

SISTEMI FUTBOLL DHE SISTEMI SHTET pėrplotėsohen, pėr t'i dhėnė jetė njė projekti tė pėrbashkėt rritjeje dhe zhvillimi, sepse ēdo sport skuadre merr njė rol tė rėndėsishėm nė formimin e tė rinjve, sepse tė jetosh "si skuadėr", ndihmon nė procesin e rritjes, pėr tė respektuar rregullat, pėr t'u pėrballur me humbjet dhe arritur fitoret.

Sporti duhet tė futet nė njė program shkollor, me njė projekt edukativ tė ri, qė tė pėrfshijė disa disiplina, dhe qė t'i lejojė tė rinjve tė rriten nė njė mjedis konkurues, por me rregulla tė qarta.

Motivacioni i kėtij nderimi thotė: pėr rolin tim dhe Kombėtares nė pėrmirėsimin e imazhit tė kėtij populli, nė rilindjen e njė ndjenje tė re kombėtare shqiptare, nė krijimin e modeleve pėr tė rinjtė e talentuar shqiptarė nė gjithė botėn".

Mė vjen shumė mirė qė ky kontribut yni ėshtė njohur dhe vlerėsuar edhe nė njė mjedis akademik. Nga ana ime jam dėshmitar, por dhe autor sė bashku me tė tjerė pėr kėtė rritje dhe rilindje tė kėsaj ndjenje kombėtare, jo patriotike, por si e them mė sipėr, i njė ndjenje pėrkatėsie. Pėr kėtė jam krenar.

Nė kėtė ekip kombėtar, me njė flamur tė vetėm, flamurin e kuq, me shqiponjėn e zezė dykrenore, bashkohen individė qė ndihen shqiptarė, me gjak dhe me shpirt, nga Shqipėria, nga Kosova, Maqedonia, Presheva, Greqia, diaspora. Kjo ndjenjė bashkimi e parė nė fushė dhe e projektuar jashtė saj, te tifozėt, nė popullsitė qė ndihen shqiptarė, qė nga rrėnjėt e tyre, ekzalton me tė vėrtetė ndjenjėn e krenarisė kombėtare, ndjenjėn e kompaktėsisė, ndjenjėn e flamurit.

E them kėtė me shpirt, zemėr dhe mendje, aq mė shumė sot si shtetas shqiptar. Kjo ndjenjė pėrkatėsie kombėtare, e shoqėruar me sukseset ndėrkombėtare, me njė imazh tė rilindur pozitivisht, pėrfaqėson njė kontribut tė madh nė historinė moderne tė vendit.

Tė rinjtė qė rriten kėtu, apo kudo qė jetojnė shqiptarėt, kanė tashmė modele pėr tė ndjekur, kanė motive jete pėr tė qenė krenarė edhe nė rrafsh ndėrkombėtar. Skuadra shqiptare shihet me respekt jashtė vendit, po ashtu edhe qytetarėt shqiptarė, falė sukseseve futbollistike.

Nė intervistat qė kam dhėnė nė mediat ndėrkombėtare kam kėrkuar tė pėrcjell saktėsisht kėtė mesazh. Rezultatet na kanė dhėnė ndihmė, na kanė dhėnė dukshmėri, por rruga vetėm ėshtė pėrcaktuar, dhe ecja ėshtė akoma e gjatė dhe nė ngjitje.

Nuk ėshtė gjė e vogėl, nėse sot revista amerikane mė serioze jo sportive "The New Yorker" i ka kushtuar njė artikull tė gjatė Kombėtares shqiptare.

Sistemi futbollistik shqiptar ėshtė "infektuar" nga ky ferment i ri, qė ndikon si pasojė dhe skuadrat e klubeve. Sot Skėnderbeu ėshtė nė garėn e Europa League, dhe uroj qė shpejt shumė skuadra tė tjera mund tė pėrballen nė skenėn ndėrkombėtare.

Pėr ta mbyllur, ia kushtoj kėtė mirėnjohje, gjithė futbollistėve tė mi, nė veēanti atyre qė kanė patur mė pak hapėsirė pėr tė luajtur.

Faleminderit pėr punėn e madhe qė keni bėrė, pėr besimin, pėr pėrkushtimin, dhe pėr durimin tuaj. Rezultatet e arritura deri kėtu, janė tėrėsisht merita juaj.

Mė lejoni t'ia kushtoj kėtė nderim me mirėnjohje pėr rolin e kryer deri tani, gruas sime dhe vajzės sime nė kėtė rrugė, duke mė ndihmuar qė tė gjej gjithmonė "drejtimin e duhur".

Ndeshja e ardhshme do tė jetė njė rast unik dhe i papėrsėritshėm pėr tė pohuar pjekurinė tonė. Serioziteti, durimi, dhe besueshmėria janė cilėsitė me tė cilat ky Vend, kjo Kombėtare mund tė shohin kah Europa, duke ndjekur rezultate prestigjioze.

Dua tė pėrfundoj duke uruar qė objektivat e kėsaj Kombėtareje tė mund tė bėhen objektivat e kėtij Vendi, e kėtij Kombi.


Faleminderit pėr nderimin, faleminderit pėr vėmendjen.

*Fjalimi i mbajtur nga trajneri i kombėtares shqiptare gjatė marrjes sė titullit "Honoris Causa" nė UET

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Tetor 2015 08:44 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://telegraf.al/politike/marko-dajti-qeveria-e- majte-erdhi-ne-pushtet-per-rilindje-por-perfundoi- ne-rrenim

19 Aug 2015

Marko Dajti: Qeveria e Majtė erdhi nė pushtet pėr Rilindje, por pėrfundoi nė rrėnim

Zoti Dajti sipas jush mosrealizimi i tė ardhurave nė buxhetin e shtetit nė qershor dhe korrik ėshtė vetėm ēėshtje e Tatimeve e Doganave, apo lidhet me politikėn ekonomike tė qeverisė?

Kjo nuk ėshtė cėshtje thjesht administrative, por edhe nėse do tė ishte e tillė, Kryeministri nuk mund ta pėrjashtojė veten nga pėrgjegjėsia pėr njerėzit qė ai ka caktuar tė pėrballen me kėtė detyrė delikate, njėrėz pėr tė cilėt ai garantoi se do tė kenė performancėn maksimale.

Kėtu del qartazi dėshtimi i qeverisė Rama nė fushėn ekonomike.

Rritja e taksave ėshtė e parakohshme, pasi nė kėto kushte gjithė barra e taksave tė larta bie mbi konsumatorin, i cili e paguan kėtė takes, duke paguar njė ēmim mė tė lartė pėr tė njėjtin mall.

Sė pari, duhej bėrė shtetėzimi i pasurive nėntokėsore dhe vėnia e tyre nė shfrytėzim nė favor tė shqiptarėve.

Por asnjė nga reformat e qeverisė Rama nuk e preku kapitalin e madh.

Masat shtrėnguese ranė nė kurriz tė shtresave mė tė varfra dhe tashmė kjo kosto po i kthehet mbrapsh qeverisė nė formėn e faturės pėr mosrealizimin e tė ardhurave.

Sipas jush, cilat janė shkaqet e eksodit tė shqiptarėve sot?

Varfėria mbetet motivi kryesor qė i shtyn shqiptarėt tė braktisin atdheun,
rritja e ēmimit tė energjisė,
e shoqėruar kjo me kėrbaēin qeveritar qė u rri pėrditė varur mbi kokė po se paguan atė.

Por edhe pėr njė motiv tė tretė: Humbjen e besimit.

Qeveria e Edi Ramės erdhi nė pushtet me shpresėn e Rilindjes dhe pėrfundoi nė realitetin e Rrėnimit.

Tradhtia qė haptazi iu bė programit tė majtė shprehet mė shumė se kurrė nė braktisjen qė ata i bėnė shtresave mė tė varfra tė popullsisė. Nė kėto dy vjet tė Edi Ramės tė pasurit u bėnė shumė mė tė pasur dhe tė varfrit u bėnė shumė mė tė varfėr.

Zoti Dajti derisa ėshtė pranuar edhe nga SHBA qė nėparlament ka deputetė me rekorde kriminale, a mundet ky parlament tė bėjė dekriminalizimin?

Ky parlament mund tė bėjė kriminalizimin, por jo dekriminalizimin.

Ėshtė njėsoj sikur t'i varėsh ujkut mėlēitė nė qafė.

Praktikisht, kriminalizimi i politikės ėshtė njė dukuri qė sa vjen e thellohet dhe nuk mund tė presim qė vetė politika e kriminalizuar tė bėjė dekriminalizimin e politikės. Janė ca gjėra qė bėhen me revolucion dhe jo me bindje.

Edhe nėse opozita jep konsensusin pėr reformėn nė drejtėsi, a kemi garancinė politike qė kjo reformė do ta bėjė drejtėsinė tonė tė japė drejtėsi dhe korrupsioni mė nė fund do luftohet?

Nuk ka gjyqtarė tė korruptuar, por ka politikanė tė korruptuar qė korruptojnė gjyqtarėt. E gjithė klasa politike ėshtė e tillė.

Gabimi i madh qė ne bėjmė ėshtė kur pretendojmė tė kemi njė sistem gjyqėsor tė pavarur, i cili do tė ndėshkojė politikanėt e korruptuar.

Ėshtė totalisht e gabuar. Politikanėt e ndershėm mund tė ndikojnė tė ketė njė gjyqėsor tė pakorruptuar dhe jo gjyqėsori tė pastrojė politikėn. Shembullin e qartė e kemi nga periudha e Enver Hoxhės, kur askush nga gjyqtarėt nuk guxonte tė korruptohej, pasi vullneti politik e kishte shprehur qartė se ēdo tentativė e tillė do tė ndėshkohej.

Kush do ta bėjė kėtė reformė nė drejtėsi apo edhe nė ekonomi, kėta deputetė qė kanė ardhur nė atė sallė me vota tė blera apo tė vjedhura? Nė dorėn e kujt do ta lemė miratimin e ligjeve, tė hajdutėve dhe kriminelėve? Ēfarė ligjesh dhe ēfarė reformash mund tė presim prej tyre?

Koalicioni i maxhorancės duket se ka marrė krisje, pasi disa aleatė kanė shprehur haptazi pakėnaqėsi ndaj Ramės. Sipas jush, pėrse ndodh kjo?

Realisht PS po punon kundėr LSI. Nga informacionet qė mė kanė sjellė segmente tė ish-Sigurimit tė Shtetit, brenda PS po zhvillohet njė politikė qė duhet tė ēojė drejt destabilizimit tė LSI-sė nėpėrmjet pėrēarjes, heqjes sė elementėve nė bazė dhe afrimit tė tyre me PS dhe kjo politikė, sipas lidershipit socialist, duhet tė ēojė fillimisht drejt reduktimit tė LSI-sė si forcė politike dhe mė pas pėrjashtimit nga koalicioni dhe asgjėsimit tė saj politik. Provat pėr kėtė janė tė qarta:

Sė pari, goditja e vazhdueshme e njerėzve tė LSI-sė qė bashkėqeverisin nė koalicion, ndėrkohė qė nuk ėshtė goditur asnjė nga ish-zyrtarėt e lartė tė PD, qė kanė qeverisur deri dy vjet mė parė si dhe humbja e disa kandidatėve tė LSI-sė nė zgjedhjet vendore, megjithėse shumicėn nė kėshillat bashkiake e kanė tė majtėt.

A ka ardhur koha tė krijohet poli i tretė? Cilat forca mund tė pėrfshihen?

Poli i tretė nuk ėshtė ēėshtje bashkimi partish, por bashkimi tė njerėzve. Ata qė e ndjejnė veten tė distancuar nga ky moēal nė tėcilin ėshtė zhytur politika shqiptare, qė janė patriotė dhe duan mirėqenien e shqiptarėve, qė janė tė ndershėm dhe ende tė pa kriminalizuar, duhet tė bashkohen nė njė pol tė tillė.

Fronti i Majtė e bėri njė tentativė tė tillė, duke dalė i pavarur nė zgjedhjet e fundit vendore, por ende nuk kemi arritur tė jemi realisht njė pol i tretė.

Pa ndryshuar sistemin elektoral aktual, a mund tė bėhet dekriminalizimi i Parlamentit, kur pranohet qė trafikantėt u bėnė deputetė nga listat e mbyllura tė kryetarit tė partisė?

Ėshtė shumė dritėshkurtėr vetė mėnyra se si u ngrit ēėshtja e dekriminalizimit tė parlamentit.

Prej 25 vitesh nė Shqipėri procesi i kriminalizimit tė administratės ka vijuar me pėrmasa galoponte, por ardhja e trafikantėve nė parlament ishte pika qė bėri tė derdhej gota.

Tashmė kjo nuk ėshtė mė ēėshtje e sistemit zgjedhor.

Ėshtė e qartė se populli ėshtė totalisht i pėrjashtuar nga mundėsia pėr tė zgjedhur pėrfaqėsuesit e tij tė vėrtetė nė parlament.

Kryetarėt e partive emėrojnė deputetėt, organizojnė zgjedhjet dhe numėrojnė votat.

Ėshtė gjithė sistemi i gabuar dhe jo njė segment i caktuar. Ka vetėm njė zgjidhje dhe kjo nuk ėshtė njė ndryshim i vogėl nė sistemin zgjedhor, por njė ndryshim i madh qė do tė nxjerrė zbuluar gjithė klasėn politike:

Politika duhet tė mbajė duart larg zgjedhjeve. Organizimi i zgjedhjeve dhe numėrimi i votave duhet tė bazohet mbi mekanizma jopartiakė..

Vetėm nėse eliminohet fenomeni i vjedhjes dhe bleries sė votave dhe secila forcė politike tė korrė atė qė ka mbjellė, vetėm atėherė politika do tė jete e dekriminalizuar dhe e pa korruptuar.

Faleminderit!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 7 Tetor 2015 08:02 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://kurier.at/sport/fussball/em-quali-skandalsp iel-verantwortlicher-fuer-gross-albanien-drohne-fe stgenommen/157.129.704

Pergjegjesi/shkaktari i shqiperise se madhe - dronit arrestohet

...nje dite para ndeshjes se kthimit me shqiperinen arrestohet prishesi i qetesise/gjumit...

...nje dite perpara ndeshjes se kualifikimit per ne europianien e ardhshem arrestohet nje djale i ri ne... tirane...

...eshte pikerisht djaloshi qe ishte bere shkak per acarimin e marredhenieve midis dy shteteve...

...ismail morina futi flamurin e shqiperise se madhe me dron me 14 tetor te 2014-tes ne stadiumin e beogradit...

...asokohe ndeshja u nderpre...

...vizita e edi rames ne beograd u shty disa here...

...ne gusht te 2015-tes gjykata nderkombetare e sportit e konsideroi/llogariti/gjykoi "ndeshjen e dronit" fitore per shqiperine, me rezultatin 3 : 0...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 7 Tetor 2015 09:15 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://books.google.de/books?id=cq7Md0pmam4C&pg=PA 71&lpg=PA71&dq=albanien+stus+kandidat+nicht+sicher &source=bl&ots=AA1CqeggyJ&sig=2sMJZgFFRk8cDjuJMpMJ bM0MKYc&hl=de&sa=X&ei=dqisUs6wFYHKtQbk3YGYBg&ved=0 CIYBEOgBMAk4Cg#v=onepage&q=albanien%20stus%20kandi dat%20nicht%20sicher&f=false


historija e kishes katolike shqiptare

...ka qe prej 27 vjetesh qe as trupi dhe as shpirti im nuk po gjejne prehje/qetesi...

...shperblimi/ajo cka kam fituar deri me sot gjate jetes sime politike ka qene :

rreziku per jeten,
sharjet e ofendimet ndaj meje dhe... borxhet...

... e megjithate une jam prape sot i gatshen/ne gadishmeri per tja nenshtru veten time te mires se vendit tim...

...por nuk do te vononte shume dhe gurakuqit di ti jepej shperblimi...

...me 2 mars te vitit 1925 vritet ne bari te italise... luigj gurakuqi...

...prej vrasesve/vrasesit te paguar nga kampi i zogut...

...ky pra ishte/eshte shperblimi per patriotet shqiptar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 7 Tetor 2015 10:12 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.tagesspiegel.de/sport/em-qualifikation- albanien-geborene-europaeer/12409600.html

Shqiperija - Europiane te lindur

...pikerisht gjenerata/brezi i humbur i shqiperise mund/mundet ta drejtoje/coje/ udheheqi vendin per here te pare drejt europes/europianit nje kampionati europian futbolli...

...afro 1 milion njerez u larguan ne vitet e 90-ta nga shqiperija

...shqiptaret me te mire luajne ne kampionatet e italise, gjermanise, frances dhe zvicres...

...te gjithe te bashkuar se bashku e mposhten nje here portugaline, me danimarken 1:1...

...nga turniri i pare europian per vendin e tyre ata jane vecse nje fije floku larg...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2015 03:14 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.blick.ch/sport/fussball/euro2016/albani en-serbien-id3155868.html#ui-tabs-1

kane desh vertet/me gjith men shqiptaret me hy te armatosur ne stadium?

retrospektive:

me 14 tetor te vitit 2014 ndeshja serbi shqiperi nderpritet...nje dron me simbolet kombtare shqiptare hyn ne stadium...ne korrik cas-i e gjykoi ndeshjen ne favor te shqiperise...keshtu endrra e shqipes dykrenare vazhdon...

...vendin e trete shqiptaret e kane te sigurte...

nje vit me vone 50km larg tiranes kryeqytetit te shqiptareve ekipi i bodrumit/qe gjendet ne fund/ne bodrum ne tabelen e grupit dhe armiku per vdekje i shqiperise serbija do patjeter me i beshty shqiptareve ne supe/do me i beshty shqiptareve ne supe...

http://www.blick.ch/sport/fussball/euro2016/albani en-serbien-id3155868.html

serbija merzit shqiptaret...

skena wild westi si nje vit me pare ne beograd nuk ka...

...serbija fiton 2:0...

...mundi armikun e saj per vdekje se per gje tjeter nuk i duhej ajo fitore...sepse eshte/gjendet me kohe jashte loje...

...ndryshe eshte puna me shqiperine/shqiptaret...

...me nje fitore me armenine ato kapin/pushtojne vendin e dyte ne tabelen e kualifikimit dhe i vene kapakun/vulen pjesemarrjes se tyre te pare ne europian...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2015 05:29 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetakritika.net//Forumi/dejavu.php/index. php?itemid=7885

Serbėt ti thonė faleminderit Ramės e Tahirit qė trodhėn tifozėt shqiptarė

Nuk di ē'emėr t'i vesh kėsaj, ėshtė pėrtej sureales, tė sjell ndėrmend ndėrhyrjet e byrosė politike nė ndeshjet e atėhershme tė futbollit...

Prej ditėsh Rama s'kishte refren tjetėr nė gojė:

"duhet tė tregojmė se jemi "ndryshe"...

Nuk ka dyshim se termi "ndryshe" ishte njė stėr-tentativė e kompleksit tė inferioritetit tė Ramės pėr tė impresiounuar botėn me qeverisjen e tij gjoja "ndryshe", thjesht e vetėm qė bota ta konsideroj, sepse deri tani po e shumėzon me zero, njė qindarkė si ka dhėnė...

Nė vijim tė kėsaj linje, Ministri i Brendshėm Tahiri (sikur s'kishte punė tjetėr) doli nė TV me "grushtin e hekurt" ... kėrcėnoi tifozėt tanė (edhe ministri tani u dashka tė merret me tifozėt), i quajti "huliganė",

pastaj i arrestoj, seleksionoi hyrjen e tyre nė stadium, duke frikėsuar tė tjerėt, gjė qė uli ndjeshėm entuziazmin e tifozėve nė "Elbasan Arena", element qė goditi lojėn e kombėtares sonė.

Pėr ēfarė "tifozėsh huliganė" fliste..., tifozėt ... shqiptarė s'janė akuzuar kurrė pėr huliganizėm, serbet i njeh bota pėr tė tillė.

Dhe pastaj ... deklaroi "se humbėm nė fushė por fituam jashte saj". Keta janė tė marrė...

Nė futboll llogariten pikėt...dhe ato pikė i pėrlau Serbia, falė edhe strategjisė tėnde bolshevike, tė futjes sė hundėve nė ēdo gjė...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2015 06:03


http://www.dw.com/en/conflict-zone-with-edi-rama/a v-18731628

...edi rama duket se mezi po pret qe te behet realitet endra europiane ...dhe kercenon me pasoja neqoftese kjo enderr nuk arrin te behet realitet...apo e ka mendjen vetem se si me na i marre ne leket/se si me i marre leket europes...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2015 11:01 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/sport/fussball/wettbetrugs-v erdacht-gegen-skenderbeu-korce-aus-albanien-a-1050 352.html

klubi shqiptar dyshohet per shitje ndeshjesh...

...gazetat gjermane dhe spanjolle raportojne qe ne te dy ndeshjet e ekipit shqiptar jane vene re shuma te dyshimta qe jane vene ne bast...

...pasi ekipi i korces kishte fituar ndeshjen e pare 4:1 me" crusadors"
edhe ne ndeshjen e kthimit shqiptaret udhehiqnin me rezultatin 2:1, por pastaj ne minutat shtese dhe brenda dy minutave ata e humben ndeshjen...

...neqoftese shikojme golat mund te te lindin dyshime, por edhe mund te mos te te lindin dyshime,

por kur sheh ama/por ama kur shikon numrat/shifrat atehere e kupton me sigurine me te madhe/shume mire/qarte qe kemi pasur te bejme absolutisht me nje manipulim te ndeshjes - thote francsko baranka shefi i "federbet" nje organizate qe lufton kunder manipulimit te ndeshjeve dhe korrupsionit ne futboll...

http://www.abseits.at/fusball-international/weiter e-lander/spielmanipulation-in-albanien-oder-die-se ltsamen-schlussminuten-in-der-partie-zwischen-flam urtari-und-teuta-durres/

manipulim ndeshje ne shqiperi

minutat e fundit groteske ne ndeshjen e flamurtarit kunder teutes...

http://www.t-online.de/sport/fussball/id_67039300/ wettbetrug-so-tief-steckt-der-fussball-im-manipula tions-sumpf.html

manipulimi/ndeshja vllaznija kunder rapidit te vjenes...

pjesa e pare 1:0 per rapidin...por ne pjesen e dyte 20 minuta pa mbaru ndeshja rezultati katapultohet ne 5:0

...per hetuesit eshte fare e qarte qe ketij rrebeshi golash i prapriu shenja/sinjali i portierit shqiptar...

...portieri shqiptar mori shishen e ujit qe e kishte lene aty ku e le gjithmone dhe shkoi dhe e vuri ne mes te portes...

...ky ishte momenti kur bastet live/live/ne kohe reale ne internet kishin arritur piken e tyre me te nxehte pro nje humbjeje me rezultat te thelle te ekipit shqiptar...

...bile edhe uefa vete e pranon qe ketu ishte/behej fjale per manipulim te paster...

por megjithate llogari nuk ju kerkua as edhe nje njeriu...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2015 16:04 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/i-heqin-shallin-xhupin-dy -bluza-kanotieren-del-tatuazhi-pamundesia-per-te-n daluar-hyrjen-e-simboleve-etnike-ne-stadium/

I heqin shallin, xhupin, dy bluza, kanotieren, del... tatuazhi!

...Radha e gjatė dhe e lodhshme nėn shi e pritjes pėr tė hyrė dje nė Elbasan Arena...

Nė hyrje tė tribunės T2 ashtu si edhe nė hyrjet e tjera tė stadiumit, kontrolli ishte i detajuar dhe i pėrsėritur.

Tifozėt kontolloheshin njėherė para hyrjes nė oborrin e stadiumit, pastaj rikontrolloheshin nė hyrje tė seksioneve, dhe mė pas vinte njė kontroll i tretė brenda stadiumit.

Dy kontrollet e parė ishin me duar, i treti me aparate tė posaēme metal-kėrkues...

...njė tifoz nga Tirana nė hyrje tė seksionit T2...

Policia i ka kėrkuar fillimisht tė heqė shallin sepse kishte mbishkrimin Autochtonus.

Pas heqjes sė shallit kanė parė qė xhupi kishte jakėn, gjysmėn e shpinores dhe mėngėve me hartėn e Shqipėrisė bashkė me trojet jashtė kufijve shtetėrorė.

I kanė kėrkuar tė heqė xhupin.

Por bluza poshtė kishte tė njėjtin vizatim.

Kur i riu i ka ngritur policit bluzėn e dytė poshtė tė parės u pa se edhe ajo kishte tė njėjtin simbol.

Si tė mos mjaftonte mė pas ka zbuluar edhe kanotieren poshtė bluzės sė dytė. I njėjti simbol.

Tensioni ėshtė zėvendėsuar nga tė qeshurat.

Polici i ka thėnė gjysėm me tė qeshur: Ti duhet tė hysh nė stadium i zhveshur...

Por nuk kishte mbaruar me kaq.

Poshtė kanotieres ishte njė... tatuazh ku ishte shkruar...

Shqipėri Etnike.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2015 16:10 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.mapo.al/2015/10/tifozat-kuq-e-zi-mesazh -rames-nuk-na-duhen-falenderimet-e-tua

Koha e maskarenjėve, por atdheu i shqiptarėve!

Nė profilin e tyre nė Facebook, Tifozat Kuq e Zi i kanė bėrė tė ditur kryeministrit Rama, se nuk kanė nevoje pėr pėrgėzimet e tij.

..."Kryeministri i Shqipėrisė, Edi Rama na paska falenderu pėr ndeshjen e mbrėmshme pėr sjelljen tonė.

Nuk e pranojmė falenderimin derisa na shtypni, na shkelni, na censuroni, na burgosni, na pėrdhosni heronjtė kombėtare sikur me u lujtė ndeshja nė Beograd.

Koha e maskarenjėve, por atdheu i shqiptarėve!"

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Tetor 2015 16:26


http://www.gazetadita.al/dhoma-amerikane-ligji-i-r i-i-procedurave-tatimore-shkop-ndeshkues-per-bizne sin/

Dhoma Amerikane: Ligji i ri i Procedurave Tatimore "shkop ndėshkues" pėr biznesin

...Alarmin e jep Dhoma Amerikane e Tregtisė nė Tiranė, e cila thekson se ky ligj do tė falimentojė bizneset. Deklarata thekson se masat penalizuese qė parashikon ligji sjellin penalitete tė shumta pėr bizneset.

"Nė tė gjithė botėn gjobat pėrcaktohen si njė pėrqindje e caktuar mbi nivelin e xhiros apo totalit tė taksave tė paguara, qė do tė thotė se njė biznes me xhiro vjetore 8 milion lekė nuk mund tė gjobitet 10 milion lekė, sepse shkakton falimentin e menjėhershėm tė biznesit.

Bėhet fjalė pėr kategori biznesi tė cilat nuk kanė edukimin e mirėfilltė fiskal, nuk kanė mundėsinė financiare tė kenė ekspertizė nė dispozicion, dhe ndryshimet e bėra nė Ligjin pėr Procedurat Tatimore janė zbatuar pa ju lėnė kohėn e nevojshme qė t'i njohin dhe t'i zbatojnė", thekso Dhoma.

Sipas deklaratės, ligji i ri u lė autoritet tė pakufishėm punonjėsve tatimor dhe nė tė nuk parashikohen penalitete pėr ta, ēka mund tė rėndojnė bizneset nėpėrmjet masave tė ashpra qė mund tė marrin. Pėr Dhomėn Amerikane, kjo rrit masat pėr korrupsion.

"Masat penalizuese nė ligj nuk tentojnė tė edukojnė dhe tė korrektojnė gabimet e biznesit por kanė njė efekt penalizimi tė tejskajshėm qė sjell falimentin e tyre", thuhet nė arsyetimin e kėsaj Dhome

Mė tej thuhet se ky ligj do tė kthehet nė njė "shkop ndėshkues" pėr bizneset dhe nuk do tė formalizojė ekonominė.

"Shqetėsimi ynė ėshtė se ky plan masash nė vend qė tė bėhet njė nxitje pėr formalizimin e ekonomisė do tė kthehet nė njė 'shkop ndėshkues' pėr biznesin duke i prerė rrugėtimin bizneseve tė cilat kanė paqartėsi dhe probleme tė riparueshme, por dhe iniciativave tė reja tė cilat munden tė lulėzojnė nė njė klimė tė tillė.

Masat penalizuese nė ligj nuk tentojnė tė edukojnė dhe korrektojnė gabimet e biznesit, por kanė njė efekt penalizmi tė tejskajshėm qė sjell falimentin e tyre", thuhet nė reagim.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Tetor 2015 08:10


http://www.mapo.al/2015/10/ermir-lenjani-nuk-ka-fe ste-pa-ballist-morinen

Ermir Lenjani: Nuk ka festė pa Ballist Morinėn

Shqiptarėt po festojnė, por ndjehet njė mungesė e madhe.

Edhe Ermir Lenjani, ylli i kuqezinjve, mendon se nuk ka festė pa Ballist Morinėn.

"Nuk ka festė pa ty Ballist Morina", shkruan ai nė FB, teksa poston njė foto sė bashku me tė.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Tetor 2015 08:28


http://www.kicker.de/news/fussball/em/startseite/6 36949/artikel_ein-unmoeglicher-traum_albanien-in-e kstase.html

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Tetor 2015 10:54 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.sueddeutsche.de/sport/albanien-zur-fuss ball-em-unmoeglicher-traum-wird-wahr-1.2688130

http://web.de/magazine/sport/fussball/internationa l/albanien-em-qualifikation-freudentaumel-30989372


http://www.bz-berlin.de/berlin/charlottenburg-wilm ersdorf/berlins-albaner-feiern-ausgelassen-em-teil nahme

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Tetor 2015 16:12


'Bomba' e Tares: Mu ofrua stoli i Shqipėrisė kėtė vit, por e refuzova

"Nėse do tė ktheheshim pas, nė fillim tė eliminatoreve, Shqipėria nuk shihej si favorite nė grup, pėr t'u kualifikuar nė Francė 2016.

Por skuadra ka bėrė njė punė mjaft tė mirė me nė krye trajnerin De Biazi, i cili i ka dhėnė skuadrės njė identitet, duke patur parasysh se kjo skuadėr nuk ndoshta nuk ka shumė kualitet teknik, por ama ka njė shpirt skuadre.

Skuadra ka treguar shpirt gare ndaj Portugalisė dhe Francės, por me kalimin e ndeshjeve, presioni u rrit dhe ndodhi ajo qė ndodhi nė ndeshjen ndaj Serbisė.

Kombėtarja shqiptare ėshtė mjaft e re nė moshė dhe ka nevojė pėr mė shumė eksperiencė. Ne jemi njė skuadėr e vogėl, por kemi personalitet dhe i luajmė ndeshjet si tė mėdhenj"...

De Biazi te Lacio?

I pyetur nėse Lacio po planifikon qė tė firmosė me De Biazin si trajner, Tare, i cili ėshtė edhe drejtor sportiv te klubi italian, i hodhi poshtė kėto spekulime.

"Me sa di unė, De Biazi kėrkon qė tė rinovojė me Shqipėrinė... Unė e respektoj shumė atė si trajner.

Ai ėshtė duke shkruar histori me Shqipėrinė", tha Tare.

A do tė bėhet Tare trajner i Shqipėrisė?

Lidhur me kėtė pyetje Tare zbulon se i ėshtė ofruar njė gjė e tillė gjatė kėtij viti nga FSHF-­ja por ai ka refuzuar.

Por duhet tė kuptoni se unė jam tifoz i ēmendur i Kombėtares Kuqezi dhe nėse nė njė moment tė mėvonshėm do tė mė kėrkohej e njėjta gjė, do ta merrja nė konsideratė.

Mendoj se pėr shumė vite tė tjera, De Biazi do tė ketė mundėsi tė japė mė shumė pėr futbollin shqiptar.

Kjo skuadėr ėshtė e re dhe ka njė perspektivė premtuese pėr 10 vjetėt e ardhshme. Mosha mesatare ėshtė 21.7 vjeē. Ėshtė njė grup qė mund tė ecė shumė pėrpara", vijon Tare

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 15 . 16 . >>
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.