Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 15 . 16 . >>
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Prill 2015 12:29 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/korruption-i n-albanien-die-bankraeuber-von-der-zentralbank-1.2 139099

...ne banken qendrore bitraj ishte pergjegjes per te hequr nga qarkullimi kartmonedhat e vjetra dhe per te futur ne qarkullim kartmonedhat e reja...

...cdo mbremje, deri ne mes te qershorit kur e arrestoi policija, perpara se te linte punen ai i mbushte xhepat plot me leke perpara se te ikte per ne shtepi...

...me arrestimin e tij filloi nje skandal i cili tregon qe vendi 3 milionesh i sapo graduar ne qershor me titullin kandidat per ne be, ka akoma nje rruge te gjate per te bere ne luften kunder korrupsionit te gjithekundperhapur dhe vetesherbimit qe bejne sherbetoret e shtetit ne arken e shtetit...

...bankieri i arrestuar u rrefye...sipas ketij rrefimi ai ksihte prej 4 vitesh qe grabiste/e rruante pasurine e bankes qendrore...

...ne shumicen e rasteve bitraj fuste duart tek kartmonedhat e reja/e fresketa te cilat shqiperija i shtyp ne zwicer dhe per te cilat bitraj ishte pergjegjes..., por me raste ai i bente sherbim vetes edhe me ane te kartmonedhave te vjetra te cilat ai ne te vertete do te duhej qe ti azgjesonte...

...demi i perllogaritur: rreth 5,1 milione euro...

...por me shume per te vene duart ne koke se sa vjedhja ne vetvete jane detajet qe hetuesit i kane treguar medieve ne shqiperi per menyren se si arriti te ndodhte kjo gje...

...thesari i bankes qendrore ne afersi te kryeqytetit ne te cilin ruheshin kartmonedhat e reja eshte i siguruar me tre dryna/celesa dhe keto celesa per te menjanuar/shmangur vetesherbimin do te duhej qe ti kishin ne dore tre punonjes te ndryshem te bankes...

...por ne te vertete bitraj i posedonte qe te tre celesat dhe mund te bente me to cfare ti donte qejfi...

...ne vend te kartmonedhave bankieri hajdut vendoste libra te vjeter, gje qe nuk ra ne sy/nukka rene ne sy sepse inspektimet/kontrollet e parashikuara me rregullore nuk u kryen/nuk u bene asnjehere...

...pervec kesaj sipas prokurorise ne dijeni per grabitjet prej vitesh te bitrajt kane qene gjithashtu edhe punetore te tjere te bankes...por asnjeri prej tyre se ka ngritur zerin/se ka bere problem/se ka raportuar kete pune...

...shkurt: banka qendrore/kjo histori te sjell nder mend me teper nje kazino ne ndonje ishull piratesh sesa institucionin qendror te lekeve te nje vendi kandidat per ne be...

...ky skandal eshte akoma me shume per turp sepse per shqiperine ne luften e saj kunder stanjacionit ekonomik dhe borxheve ne rritje, te varur prej krediteve te fondit monetar dhe bankes boterore,

soliditeti/qendrueshmerija e bankes qendrore luan/duhet te luaj ne kete mes nje rol shume te rendesishem...

...qe prej arrestimit te bitrajt rrathet e valeve te skandalit u zgjeruan: hetuesit besojne/mendojne qe bankieri hajdut nuk ka vepruar i vetem dhe vjedhjet e vertetuara mund te jene vetem maja e nje ajzbergu...

...policija arrestoi 19 punetore banke, nder ta te gjithe ata qe ishin pergjegjes per kasafortat e filialeve te bankes qendrore jashte kryeqytetit...

... me 5 shtator u arrestua gjithashtu edhe shefi i bankes qendrore : adrian fullani nje bankier karriere i cili eshte prej rreth nje dekade/dhjetevjecari ne krye te bankes qendrore...

...kur fullani u gjend me 15 shtator perpara gjykatesit qe vendoste per arrestimin ose jo te tij ai i quajti te gjitha akuzat e ngritura ndaj tij si te motivuara politikisht: "une kam punuar gjithmone me korrektesi dhe ndershmeri"...

...i vetmi faj i imi eshte kontrolli i pamjaftueshem...

...posti i zevendes drejtorit te bankes qendrore post i cili eshte pergjegjes normalisht per kontrollet e brendeshme te institutit eshte qe prej vitit 2006 vakant/bosh - ishte detyre e fullanit qe te perkujdesej per plotesimin me patjeter te ketij posti...

...gjithashtu edhe bitraj qe me pergjegjesine per te hedhur ne qarkullim kartmonedhat/leket, kishte/mbartte ne vetvete nje pozicion kyc, sic duket nuk eshte kontrolluar kurre me themel nepermjet revizionit te brendeshem te shtepise/bankes dhe po ashtu as edhe nga sherbimi sekret shqiptar, ashtu sic eshte e percaktuar ne fund te fundit edhe nga rregullorja - nje here ne vit/cdo vit...

...jashte mureve te thesarit te saj banka qendrore e shqiperise nen drejtimin e fullanit ka rene ne sy per nje politike monetare shume te disiplinuar duke e mbajtut monedhen vendase ne menyre te vazhdueshme stabile/te qendrueshme...

...por muaj perpara plasjes se ketij skandali ne lidhje me punetorin hajdut te bankes shefi i bankes qendrore ra ne sy ne festen e djalit te tij duke gostitur me shampanje te ftuarit dhe duke u shpernare atyre mijera euro...

...tani me thene te drejten, jeta e luksit nder sherbetoret e shtetit shqiptar nuk eshte dicka e rralle - tersi i fullanit ishte se ne kete mbremje/feste ishte i pranishem edhe nje fotograf...

...dhe keshtu demostruesit ne rruge kerkuan doreheqjen e fullanit kohe perpara daljes ne drite te skandalit te thesarit te shtetit...

...te enjten parlamenti shqiptar shkarkoi nga detyra me shumice shefin e bankes qendrore...

...sipas shefit te qeverise edi rama ne krye te bankes qendrore do te vihet nje specialist me fame/eksperience nderkombetare...

...procedimi/menyra e te vepruarit ndaj fullanit eshte rasti i pare qe qeverija rama e zgjedhur me vere te 2013-tes arreston nje sherbyes te shtetit me emer/prominent...

...lufta me vendosmeri ndaj korrupsionit ben pjese tek kerkesat kryesore/qendrore te be-se per ti hapur rrugen hapjes se bisedimeve per futjen e shqiperise ne be...

...me pikepyetje ngelet, nese fullani eshte/ishte vecse nje koke turku apo rama e ka vertet seriozisht me deklaratat e tij: "do tja ndryshoj fytyren shqiperise"

...ambasadori i asokoheshem amerikan john withers raportonte ne gusht te 2009-tes ne washington qe te gjithe partite kryesore te shqiperise, edhe socialistet e ardhur ne pushtet ne 2013-ten se bashku me aleatin e tyre te koalicionit lsi-ne, kane te gjithe ne perberjen/rradhet e tyre deputete qe jane te lidhur me kriminalitetin e organizuar, me tregetaret e droges dhe me larjen e lekeve....

...dhe permendte aty edhe emrat e tyre...

...pothuajse te gjithe ata emra gjenden sot ne parlamentin aktual te shqiperise...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 5 Prill 2015 14:09 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://blog.br.de/studio-wien/2015/03/25/albanien- die-langen-schatten-der-vergangenheit/

shqiperija - hijet e renda te se kaluares/hija e rende e se shkuares

...ne mbanim veshur rroba qe s`mbahej mend se kur ishin lare per here te fundit dhe qe i kishin pas mbajtur veshur te tjere perpara nesh...tregon 63 vjecari visar zhiti per kohen e burgut te tij 7 vjecar ne nje kamp pune ne malet e veriut te shqiperise...

...ai duhej te nxirrte krom...norma ditore ishte nje kamion plot ne dite me gjithe rimorkjo ... thote mesuesi i dikurshem... faji i tij : kishte shkruar poezi...

...me shume se 120 mije shqiptare jane degdisur/hedhur neper keto kampe pune gjate diktatures staliniste te enver hoxhes...

http://www.deutschlandfunk.de/albanien-blick-in-ei ne-dunkle-vergangenheit.795.de.html?dram:article_i d=315241

...rreth 6 mije opozitare i shkoi ne plumb diktatori stalinist enver hoxha sapo mori pushtetin me 1944-tren...

...per nje fjale goje/per nje fjale goje gabim dhe njerezit perfundonin ne kampet e punes/ne gulagun shqiptar...

...rojet thonin kush nuk ben normen do tja marrim shpirtin...

...prej viktimave u bene/u kthyen shume edhe ne bashkefajtore/bashkepunetore...

...sigurimi i shtetit shqiptar rekrutonte njerez edhe ne kampet e punes se detyrueshme...

...simon miraka drejton nje klub ish te burgosurish politike...

...ai thote qe me hamendje: nje pjese e mire e tyre, ndoshta me shume se gjysma jane bere spiuna/bashkepunetore per shkak te dhunes se tmerrshme dhe te torturave...

...ne duhet ti shofim faktet sot ne sy - gjykatesit, hetuesit dhe prokuroret e dikurshem jane sot ne majat e sistemit te drejtesise...

...te burgosurit e dikurshem nuk kane marre vecse nje pjese te vogel te demshperblimit...

...po fajtoret/ata qe i kane bere keto pune? dhjetera mijera akte jane azgjesuar deri ne vitin 1991,
por edhe me vone gjate rremujave te 97-tes po ashtu thote zevendesministri i brendeshem ilirian mustafaraj...

...asokohe u sulmua magazina kryesore e ministrise se brendeshme ne krrabe aty ku ruheshin dokumentat...per cudi te gjitha dokumentat e rrethit te tiranes mungojne...

...perpjekjet e derisotme per hapjen e dosjeve kane qene/rezultuar te deshtuara...

...tani po i futet edhe njehere kesaj pune qeverija socialiste e kryeministrit rama...

...osbe-ja e mbeshtet kete projektligj i cili orientohet sipas modelit gjerman...njerezit qe jane spiunuar mund ti shikojne dosjet e tyre... se kush i ka spiunuar dhe si...

...nje ligj lustracioni qe parashikonte largimin e ish bashkepunetoreve te sigurimit nga postet kryesore te shtetit deshtoi perpara gjashte vjetesh ne gjykaten kushtetuese...

...nje ligj tjeter alternativ tani i kerkon te dyja:

edhe hapjen e dosjeve edhe pastrimin e zyrave te shtetit/lustracionin...

...kete pozicion perfaqeson edhe elsa ballauri - ajo drejton nje grup per te drejtat e njeriut...

"une nuk besoj qe shqiptareve i ben pune vetem hapja e dosjeve, pa lustracion, sepse keshtu dosjet do te shperdoreshin akoma edhe me tej por jo me fshehurazi si deri me sot por hapur fare...

...une per veten time nuk shikoj fare asnje lloj vullneti te mire per tu perballur me te kaluaren/historine/per perpunimin e se kaluares/historise, sepse bile gjithashtu edhe viktimat qe jane kthyer ne bashkepunetore po bejne rezistence/qendrese....ata kane frike nga zbulimi i tyre/ata i frikesohen zbulimit te tyre..."

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 7 Prill 2015 15:48 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/47 02784/Tirana_Premier-Rama-droht-mit-Grossalbanien

rama kercenon me shqiperine e madhe... dhe... ja heq prape petllen/trunin...serbise

"...neqoftese udhetimit tone te perbashket i merren kembet rruges per ne be...atehere shqiperija dhe kosova do te ndjehen te shtrenguar/detyruar per tu bashkuar ne menyre klasike..."

http://derstandard.at/2000013955249/Albaniens-Prem ier-erwaehnt-Vereinigung-mit-dem-Kosovo

...deklarata duhet pare si kritike ndaj be-se ne lidhje me politiken e saj ndaj kosoves...

...konkretisht rama veren/ben verejtje/ngren zerin per pritjen pa fund/ne pafundesi te liberalizimit te vizave per shtetin me te ri te europes...

...qytetaret e kosoves jane te vetmit ne ballkanin perendimor qe ju duhet vize per te udhetuar per ne vendet e be-se...

...gjithashtu po ashtu ne procesin e afrimit me be-ne kosova ndodhet me shume distance shume me mbrapa vendeve te tjera te ballkanit perendimor...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 8 Prill 2015 14:58 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://wirtschaftsblatt.at/home/nachrichten/europa _cee/4688568/Albanien-setzt-auf-das-Olbusiness

...shqiperija po i futet me koke bisnesit te naftes

kraeministri shqiptar do me dhene/shperndare licensa per fusha naftembajtese ne toke dhe ne det/bregdet...

...shqiperija, potenciali i se ciles me i madh energjitik sipas eksperteve qendron ne fuqine ujore te saj duket se po don me i kthy shpinen energjise se rinovueshme dhe do me ju fut ne te ardhmen lendes djegese fosile...

...pervec kesaj kandidati per ne be do me nis edhe nje perpjekje tjeter per privatizimin e industrise se saj te naftes...

...albetroli nje ndermarrje thjeshte upstream/qe punon si gomori e cila eshte e fokusuar vecse ne zbulimin e naftes dhe te gazit dhe qe nuk posedon me asnje rafineri te saj te naftes do te ishte shitur qe para dy vjetesh, por qeverija nuk e pranoi oferten e nje kompanije shqiptaro - amerikane...

...shelli dhe petromanas energy kane gjetur tashme nafte perpara bregetit shqiptar por sipas reutersit ata nuk thone se per cfare sasije behet fjale...

...investore te zhgenjyer

...gjer me sot shqiperija investoreve ne sektorin energjitik jua ka shpif me shume se i ka entuziasmuar...

...firma austriake te medha dhe te vogla/me te madh e me te vogel jane qare per ndryshime rregullash sipas qejfit dhe per pasigurine juridike/ligjore...

...nje firme hirocentralesh per shembull i ngriu investimet e saj sepse qeverija e ndryshoi papritur llogaritjen e cmimit te korentit cfare do te thonte nje perkeqesim per investoret...

...pse pikerisht nafta?

...ngelet per pergjigje/pret pergjigje pyetja se pse ju ngref tani shqiperise per naften kur para disa vitesh i kishte vene qellim vetes qe nepermjet zhfrytezimit dhe zgjerimit te potencialeve te saj ujore te behej ne 10 deri 15 vjet krejt e pavarur nga importet e korentit...

...thashethemet thone qe kjo gje ka lidhje me lekedhenesit...

...per tregjet/lekedhenesit finaciare boterore te botes nafta eshte gjithsesi/sidoqofte monedhe me e forte se uji...

...potencialet naftore te shqiperise jane te panjohura...

...platforma e naftes ne itali qe gjendet ne anen italiane direkt perballe platformave shqiptare te shellit dhe petromanasit nxjerr 85.000 fucija nafte ne dite...

...firma me e madhe qe operon ne shqiperi ne kete sektor eshte firma kanadeze bankers petrlolium e cila sipas balkan insight ekonomikon/jep 5,5% te prodhimit te brendeshem bruto te shqiperise...

...prodhimi ditor arriti ne 2014-ten ne 20.690 fuci nafte ne dite...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 17 Prill 2015 10:31 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.mapo.al/2015/04/tani-qe-erdhi-fbi-kusht etuesja-rrezon-byrone-e-hetimit

Kushtetuesja rrėzon Byronė e Hetimit

Kushtetuesja pak ditė pasi njė delegacion nga Byroja Federale e Hetimit nė SHBA (FBI), mbėrriti nė Shqipėri pėr tė asistuar nė ngritjen e mė vonė funksionimin e Byrosė Kombėtare tė Hetimit, Gjykata Kushtetuese e ka rrėzuar atė si antikushtetuese.

Kėrkues: Njė e Pesta e Deputetėve tė Kuvendit tė Shqipėrisė (Anėtarė tė Grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike)


Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 18 Prill 2015 18:04 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.bundesheer.at/pdf_pool/publikationen/14 _sr5_06.pdf

...Per ceshtjen kombetare shqiptare del vetvetiu perfundimi:

...celesi per zgjidhje nuk gjendet as ne tirane as ne prishtine dhe as ne tetove...

...aktoret shqiptare qe kane sot e 100 vjet qe nuk e kane patur situaten ne dore per me shume se sa per te siguruar mbijetesen/per mbijetese nuk jane gjithashtu as ne kete fillim shekulli ne gjendje per me shume...

...ashtu sikurse baballaret dhe gjysherit e tyre edhe politikanet e sotem shqiptare/edhe politika e sotme shqiptare duhet te rrije dhe te presi dhe te shofi se cdo te bejne fuqite e medha per ceshtjen e tyre kombetare...

...shqiperija e madhe nuk eshte nje mankth vetem per shtetet e saj fqinje ...

...duke pasur parasysh gjendjen katastrofale ne token meme te shqiptareve...

...shume vrojtues shtrojne pyetjen se per cfare bashkimi flasin shqiptaret/politikanet shqiptare, per nje shqiperi me rreth 7 milione njerez, kur ata s`jane ne gjendje me qeveris dhe me administru as 3 milione banore...

...shqiperija e sotme s`ofron/nuk ofron fare as kushtet/premisat politike dhe as ato ekonomike per te luajtur rolin e nje motorri per zgjidhjen e ceshtjes kombetare...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Prill 2015 03:02


http://www.mapo.al/2015/04/prokuroret-e-felliqur-p se-ky-sulm-i-ashper-i-ganajt

Ganaj:"Prokurorėt e fėlliqur"!...

... Sipas tij, prokuroria po i vė kazmėn vendit...

"Prokuroria... prokurorė tė korruptuar e tė fėlliqur, qė po i vėnė kazmėn jo vetėm institucionit tonė, por po i vėnė kazmėn gjithė vendit," tha Ganaj.

Kryeinspektori Ganaj ka kėrkuar ndryshime ligjore nga parlamenti...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Prill 2015 11:16 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/pd-rama-negociata-sekrete -ne-turqi-per-skavicen/

PD: Rama, negociata sekrete nė Turqi pėr Skavicėn...

shen.im:

... kjo qeveri, qeveri shqiptare sigurisht, me c`po shofim sinjalin e makines e ka hap nga krahu i europes dhe ca sinjali bile sinjal me ti qerru syte, por per tu kthyer ama po kthehet nga ana tjeter, nga anet e tjera...

...skemi pse me pas gjo as kunder bisneseve me kinezet dhe aq me pak me turqit por gjonat kane rradhe, them une...

...ja dha rrugen kinezeve dakort,

por a kishte pyetur me pare italine nese ishin ata te gatshem per kete pune, dhe per zhvillimin e ketyre bisedimeve duhej te informohej opinioni...

pse italine?

...pervec te tjerave se me ate aks rrugor dhe me infrastrukturen rrugore tonen ne pergjithsi, italija ka lidhje tradicionale dhe edhe te lashta...pastaj neqoftese italija thote jo apo ku ta di une etj... atehere duhej te shkote tek austriaku ...e pastaj tu pa tu bo...etj...

...i jep turqise me bo skavicen kur dihet boterisht qe austrija pervec te tjerave ne lidhje me ne eshte edhe njish ne bote per pune hirocentralesh...

...shkoi ne gjermani gjoja sa per ti hedh hi syve njerezve se ja ketej e kam ndez sinjalin e makines...dhe gjermani i tha po co do ketu ne shqiperi ke banka austriake...etj...

...ca i thote menja xhanem...

...gjonat perendimi i ka te ndame...kane rregulla ata midis njeri tjetrit...

...kane gjuhe komunikimi perendimore, por po se dite ose po s`deshe me e msu ate gjuhe nuk ke si komunikon me ta...

...nuk shkohet ne europe me gjuhen/shkollen e shejtonit...

...apo kush e ka n`men thuj...!!!!!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Maj 2015 06:58 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetaexpress.com/lajme/gruaja-e-genc-s efes-te-arrestuar-ne-maqedoni-leter-prekese-presid etes-jahjaga-100888/

E enjte, 14 Maj 2015 11:58

Gruaja e Genc Sefės i dergon leter jahjages : ata jane djem heronj kurse ti je nje kukull...

Zonja Presindente qysh jeni?

A po lodhesh duke shetit neper botė me taksat e qytetareve te Kosoves, per te cilet s'ndjen pergjegjesi, as morale e as njerezore te pakten!!!

Si po ndjehesh pas lajmit skandaloz qe sapo konfirmoi Milaim Zeka per RTK...ai foli per tortura ē'njerėzore mbi te arrestuarit ne Maqedoni!!!

A e di, qė mbi gjakun e burrit tim dhe shokeve te tij eshte ndertuar ky Shtet, presidente e te cilit je ti sot!

Lexova dje reagimin tend edhe ashtu te vonshėm, mė shume ishit shqetesuar per prishjen e qetesise se Maqedonise dhe "harmonise" se etnive qe bashkejetojne atje, teresishte te PABARABARTE!

Nuk kishe marrė mundimin te kerkoje asgje te mesoje rreth trajtimit te tyre dhe gjendjes shendetesore, ose te pakten te bėje APEL te mos shkelen te drejtat e te burgosurve te luftes te cilat i percakton konventa nderkombetare?! A mund ta marrėsh me mend qe pas 40 ore luftimesh ata te gjithe kane pasur nevoje per ndihmė mjeksore?

Dhe sot u konfirmua qe edhe te plagosur ne gjendje te rende, pa ushqim, jane marrė nė pyetje e jane keqtrajtuar per 24 ore..!!!

Kėta zemer-luanė kane shkuar atje me nje mision shume me madhor dhe fisnik se sa per tė bėrė gjenocid apo masakra, siq bėn forcat maqedonase!

Ata fatkeqesishte u tradhėtuan dhe s'paten rruge tjeter veq ti kapin armet e te luftonin me nje ushtri dhe artileri te tere ushtarake, atyre besoj nuk u mbeti rrugėzgjidhje tjeter!

Ne baze te asaj qe po shohim e degjojme, ata u tradhetuan edhe kur pranuan te dorezoheheshin ne dore te OSBE-se sipas premtimit te Ali Ahmetit, por jashte u perballen vetem me nje polici dhe xhandarmeri!

Por une dua te besoj deshperimishte...se Avni Rrustema ka ende shqipėtaria!

Jam e terrorizuar kur e di cfare kane kaluar e po kalojne keta njerez ne keto ore kritike! A a di neper cfare po kalojne momentalisht familjet e te vrareve?!!! Nga ti asnje fjalė....!!!

Maqdonia kerkoje 2 dite zie kombetare per policet e saj te vrare qe e nisen vet luften?!

A e dini qe do vije nje dite, kur keta djem historia do ti njoh si HERONJE e ju si nje presidente KUKULLĖ ose Marionete qe flet vetem fjalėt cfare i thone tė tjerėt?!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Maj 2015 13:58


http://www.kosova-sot.info/lajme/10301/sejdiu-kerk on-qe-eshtrat-e-isa-boletinit-te-prehen-ne-mitrovi ce/

Sejdiu kėrkon qė eshtrat e Isa Boletinit tė prehen nė Mitrovicė

Ish presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, ka komentuar rivarrimin e eshtrave tė Isa Boletinit. Sejdiu ka shkruar nė Facebook eshtrat e tij duhet tė jenė nė Kosovė.

Postimi i Sejdiut nė Facebook:

Ėshtė shqetėsues diskutimi i papritur qė ėshtė duke u bėrė lidhur me varrimin e eshtrave tė heroit, Isa Boletini.

Lajmet qė theksojnė se ka njė pajtim pėr zhvendosjen e varrit nė Vlorė, qoftė edhe pėrkohėsisht, shqetėsojė seriozisht, besoj jo vetėm shqiptarėt nė Mitrovicė dhe Kosovė, por edhe nė Vlorė e Shqipėri. Po kėshtu, shqetėsojnė shqiptarėt kudo nė botė.

Isa Boletini si personalitet i rėndėsishėm kombėtar mund tė ketė praninė e tij nė forma tė ndryshme kudo ndėr shqiptarė, por varrin, e do rendi, ta ketė nė Mitrovicė, pėrkatėsisht nė Kosovėn e lirė , pėr tė cilin ai dha kontribut tė jashtėzakonshėm.

Institucionet e Republikės sė Kosovės me urtėsi dhe seriozitet kėrkohet tė rishikojnė kėtė qėndrim tė ngutshėm dhe tė pastudiuar, duke mos lėnė vend pėr shqetėsime dhe interpretime tė llojllojshme. Boletini dhe Mitrovica janė pjesė e Republikės sė Kosovės, shtetit tė pavarur, dhe ato duhet parė si solucioni I pranueshėm pėr prehjen e eshtrave tė Heroit, Isa Boletini.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Maj 2015 13:59 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.kosovaonline.info/?page=1,3,63334

Haradinaj thotė se Isa Boletini duhet tė varroset nė kullėn e tij
PRISHTINĖ - Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės Ramush Haradinaj thotė se eshtrat e Isa Boletinit duhet tė rivarrosen nė kullėn e tij nė Boletin tė Mitrovicės.

Haradinaj pėrmes njė publikimi nė profilin e tij nė rrjetin social facebook, thotė se ajo nuk ėshtė vetėm kullė por 'simbol i luftės tonė kundėr tkurrjes sė trojeve tona'.

"Kulla e Isa Boletinit nė Boletin tė Mitrovicės i ka rezistuar tė gjitha stuhive tė vėshtira nėpėr tė cilat ka kaluar kombi ynė. Ajo nuk ėshtė vetėm kullė. Kulla e Boletinit ėshtė simbol i luftės tonė kundėr tkurrjes sė trojeve tona. Eshtrat e Isa Boletinit janė pjesė e rėndėsishme e testamentit qė ruan kjo kullė ndėr breza dhe aty duhet tė rivarrosen", shkruan Haradinaj.

Sipas tij ėshtė gabim nėse rivarrosen eshtrat e Isa Boletinit kudo tjetėr pėrveē se nė Boletin.

http://www.veriu.info/mitrovica-kembengul-qe-isa-b oletini-te-rivarroset-ne-boletin/

Mitrovica kėmbėngul qė Isa Boletini tė rivarroset nė Boletin
14.05.2015

Kryetari i komunės sė Mitrovicė sot ka organizuar njė tryezė pėr ta kundėrshtuar vendimin e Kėshillit Organizativ pėr organizimin e ceremonisė sė rivarrimit tė eshtrave tė heroit kombėtar Isa Boletini, ku dje u vendos qė Isa Boletini tė rivarroset nė Vlorė mė 10 qershor, e jo nė Boletin siē kishte qenė e planifikuar.

Nė kėtė tryezė tė organizuar nė Qendrėn e Kulturės nė Mitrovicė morėn pjesė intelektualė, historianė, shoqatat e dala nga Lufta e UĒK-sė, pėrfaqėsues tė Bashkėsisė Islame, pėrfaqėsues tė minatorėve tė Trepēės e familjar tė heroit, ku tė gjithė thanė se rivarrosja e eshtrave tė Isa Boletinit duhet tė bėhet nė Boletin, sepse ky ėshtė edhe amaneti i heroit, raporton Veriu.info.

Bahtiri me kėtė rast tha se ardhjes sė tij nė krye tė komunės ėshtė angazhuar qė Isa Boletini tė varroset nė Boletin dhe pėr kėtė ēėshtje tha tė ketė takuar qeveritarėt Kosovės dhe Shqipėrisė, ku tė gjithė pa pėrjashtim ishin tė mendimit qė Isa Boletini duhet tė varroset nė Boletin.

"Eshtrat e heroit tonė kombėtar nuk janė aty ky ishte amaneti i tij. Vitin e kaluar ėshtė formuar edhe komisioni pėr organizimin e ceremonisė se varrimit dhe ishte pėrcaktuar edhe vendi i varrimit, ku ka pasur disa data pėr ta varrosur gjeneralin tone, por 10 qershori ishte data me e qėlluar, sepse lidhej me Lidhjen Shqiptare te Prizrenit", deklaroi Bahtiri, duke thėnė se nxėnėsit qė nga Saranda e Vlora do tė vijnė nė Boletinin tonė qė ta vizitojnė varrin heroit tė tyre.

"Kush po frikėsohet edhe pėr se vdekuri gjeneral Isa Boletini. Jam me ju kėtu sot pėr te mbrojtur kėrkesat tuaja, amanetin e Isqs, e tė bashkėluftėtarėve tė tij", tha i pari i Mitrovicės. /Veriu.info/


http://www.zeri.info/aktuale/32760/historianet-e-d ecanit-isa-boletini-ne-boletin-e-jo-ne-vlore/

Historianėt e Deēanit: Isa Boletini nė Boletin e jo nė Vlorė
13 Maj 2015 • 23:05 •

Historianėt e Deēanit "Ali Hadri" kundėrshtojnė qė eshtrat e heroit Kombėtar Isa Boletini, tė rivarrosen nė Vlorė.

"Kryesia e LHK 'Ali Hadri' dega nė Deēan, kundėrshton ashpėr idenė e tillė dhe nė tė njėjtė kohė i bėnė thirrje kryetarit tė komisionit Haki Demolli, qė ky vendim i turpshėm dhe nėnēmues pėr Isa Boletinin dhe bashkėluftėtarėt e tije tė tėrhoqėt menjėherė", thuhet nė komunikatė tė historianėve.

Kėta historianė e mbėshtesin kryetarin e Komunės sė Mitrovicės Agim Bahtiri, i cili bashkė me disa pėrfaqėsues tė tjerė nė mbledhjen e sotme ka kėmbėngulur qė eshtrat e Isa Boletinit tė rivarrosen nė Boletin.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Maj 2015 14:03 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.telegrafi.com/lajme/rexhep-selimi-isa-b oletini-duhet-te-qendroje-ne-boletin-2-63463.html

Rexhep Selimi: Isa Boletini duhet tė qėndrojė nė Boletin

Ndaj vendimit tė Qeverisė sė Kosovės pėr rivarrosjen e eshtrave tė Isa Boletinit nė Vlorė ka reaguar edhe deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi.

Ai ka thėnė se Isa Boletini duhet tė qėndrojė nė Boletin, aty ku ėshtė trualli dhe toka e tij.

Lexojeni tė plotė postimin e Selimit nė Facebook:

"ISA BOLETINI SHKOI NE VLORE PER TA MBROJTUR EDHE BOLETININ EDHE GJITHE KOSOVEN E JO PER TA BRAKTISUR BOLETININ E AS KOSOVEN.

Heqja dorė nga varrosja e eshtrave tė Isa Boletinit nė truallin e tij nė fshatin Boletin nuk duhet tė kamoflohet me asnjė simbolikė tjetėr. Vlora ėshtė qyteti i Pavarėsisė sė Shqipėrisė, qyteti i flamurit tonė kombėtar dhe qytet i gjithė shqiptarėve. Vlorėn e duam shumė, poaq sa e deshti edhe vetė Isa Boletini ku u perkul para flamurit tone kombėtar. Ndarja e Isa Boletinit nga Boletini nuk ėshtė respekt ndaj qellimeve tė vetė Isės.

Mė shumė do ta respektonim Vlorėn dhe Isa Boletinin duke e mbajtur Boletinin sesa duke e braktisur atė. Isa Boletini nuk pat shkuar nė Vlorė pėr ta shpetuar vehten por per ta shpetuar Boletinin e krejt Kosovėn.

Prandaj mosguximi i Qeverisė per t'i varrosur eshtrat e Isa Boletinit nė vendlindjen e tij, ndonėse po tentohet tė shfaqet si spektakėl se varrimii i eshtrave nė Vlorė po bėhėt pėr arsye simbolike, s'ėshtė gjė tjetėr pėrveq braktisje e trojeve tė Isa Boletinit, ideale tė tij dhe tė Levizjeve Kombėtare Shqiptare nė mbrojtje tė ēdo pjese tė atdheut.

Isa Boletini iu bashkua Ismail Qemalit nė mbrojtje tė tokave shqiptare dhe ai e dinte se edhe Boletini ėshtė truall dhe tokė shqiptare ku ngrihej kulla e tij.

Prandaj si respekt ndaj 28 Nentorit, si repsekt ndaj Vlorės dhe Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Isa duhet tė qendrojė nė Boletin. Le tė jetė varri i Isės aty ku eshte edhe trualli dhe toka e tij. Kėshtu e nderojmė edhe mė shumė Vlorėn e flamurit" (sic), ka shkruar Selimi nė facebook. /Telegrafi/

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Maj 2015 14:04 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.radiokosovaelire.com/?nav=70,2&id=26940

Frank Shkreli: Rivarrimi i eshtrave tė heroit kombėtar, Isa Boletini

"Njė komb qė nuk nderon heronjtė e vet, do tė zhduket!" - Abraham Linkoln

Komuna e Mitrovicės njoftoi mė herėt kėtė muaj se ėshtė vendosur qė rivarrimi i eshtrave tė heroit tė Kombit Shqiptar, Isa Boletinit tė bėhet me 10 qershor tė kėtij viti. Pas shtyrjeve tė herė pas hershme tė rivarrimit tė eshtrave tė kėtij heroi tė kombit, njoftohet se mė nė fund Kryetari i Komunės, Agim Bahtiri ka zhvilluar mbledhjet paraprake tė kabinetit tė tij dhe nė lidhje me organizimin e rivarrimit tė eshtrave tė Isa Boletinit, ai ka takuar gjithashtu edhe Gjeneral-Brigade, Zymber Halimin, Drejtorin e Policisė rajonale nė Mitrovicė, Nehat Thaēin si edhe pėrfaqėsuesin e familjes sė Isa Boletinit, Gazmend Boletinin. Nė njoftim thuhet gjithashtu se Mitrovica po bėn pėrgatitjet e nevojshme pėr rivarrimin sa mė dinjitoz tė eshtrave tė kėtij burri tė madh tė Kombit Shqiptar.

Natyrisht se organeve kompetente tė Mitrovicės u takon organizimi dhe pėrgatitjet e nevojshme pėr kėtė ngjarje historike por ky ėshtė njė moment nė historinė shqiptare, i cili duhet tė tėrheq vėmendjen jo vetėm tė Mitrovicės dhe Kosovės, por duhet tė nxitė interesimin dhe pjesėmarrjen zyrtare dhe jo zyrtare tė autoriteteve shtetėrore dhe qeveritare nga tė gjitha trojet shqiptare nė Ballkan, pėrfshirė Shqipėrnė, sepse Isa Boletini jetoi, veproi dhe u vra pėr idealet dhe tė drejtat mbarė kombėtare tė shqiptarėve.

Nė mbledhjen e Bordit tė Drejtorėve tė Komunės sė Mitrovicės qė u mbajtė mė heret kėtė muaj, Kryetari Agim Bahtiri ka shpallur se duke filluar nga 6 Qershori Mitrovica do tė ketė festė, duke kėrkuar njėkohsisht edhe angazhimin e plotė tė tė gjitha strukturave tė komunės qė rivarrimi i eshtrave tė Isa Boletinit tė dalė sa mė me sukses dhe tė bėhet nė mėnyrėn sa mė dinjitoze qė meriton ky burr-shteti shqiptar i tė gjitha kohėrave dhe ashtu siē i ka hije kombit pėr tė nderuar herojė tė dalluar tė tij, si Isa Boletini.

Ndoshta, si rrallė nga figurat mė tė ndritura tė historisė sė Shqiptarėve, Isa Boletini -- dorė e djathtė e Ismail Qemalit dhe Luigj Gurakuqit -- me dorė nė pushkė dhe me pushkė nė dorė gjithmonė nė mbrojtje tė interesave territoriale kombėtare, nė thjeshtėsinė e tij posedonte vlerat mė tė mira tė kombit shqiptar, vlerat fisnore tė tij -- siē janė nderi dhe burrėnia, por mbi tė gjitha atdhedashurinė - tė jetuara, tė zbatuara dhe tė mishėruara nė qėnjen e shqiptarit me shekuj, e tė cilat janė trashėgimi e shėnjėt e patriotėve dhe herojve tė kombit shqiptar, si Isa Boletini.

Ai jo vetėm ka lėnė njė trashėgimi tė shkėlqyer pėr bashkatdhetarėt e vet, por megjithėse i pa shkollė, Isa Boletini ka lėnė njė pėrshtypje mbresėlėnse edhe nė fushėn e diplomacisė ndėrkombėtare dhe nė radhėt e tė huajve me tė cilėt ai ishte takuar, si pjesė e delegacioneve tė ndryshme. Aubrey Herbert, njė diplomat anglez i asaj kohe me pėrvojė ballkanike, kishte lidhje tė ngushta me Shqiptarėt, por veēanėrisht me Isa Boletinin i cili, sipas tij, ''kalonte orė tė tėra nė shtėpinė time'' gjatė qendrimit tė tij nė Londėr -- shkruan nė kujtimet e tija se '' Shqiptarėt qė erdhėn nė Angli lanė njė pėrshtypje tė shkėlqyer''. Ai e pėrshkruan Isa Boletinin si "mė tė pashmin dhe mė i shprehuri i delegacionit''. Ai shton se megjithėse Boletini ''ishte i pa shkollė, ai gėzonte njė reputacion qė e dallonte atė pėr kurajon dhe trimėrinė pėr tė cilat ishte i njohur. Veprat e tija ishin madhėshtore dhe arratisjet e tija nga serbėt dhe turqit ishin kėthyer nė legjendė.'' Gjatė takimit me pėrfaqsuesin e lartė britanik, Z. Lloyd George, sipas kujtimeve tė Aubrey Herbert, Isa Boletini iu drejtua pėrkėthyesit tė delegacionit shqiptar, Tonin Prekės duke i thėnė: "Thuaji atij, (Lloyd George) se unė jam malėsor, ashtu si ėshtė ai dhe se unė e di qė zemra e tij ėshtė e sjellshme karshi atyre qė vuajnė."

Po, Isa Boletini ishte dėshmitar i vuajtjeve tė popullit tė tij, por jo vetėm dėshmitar, ai bėri ē'mos gjatė gjithė jetės sė tij, si nė fushėn ushtarake ashtu edhe atė diplomatike , nė pėrpjekje qė vuajtjet e popullit tė tij tė lehtėsoheshin sadopak ose tė zhdukeshin duke u pėrpjekur qė kombit tė vet -- tė njėrit prej popujve mė tė vjetėr tė Europės -- t'ia siguronte lirinė dhe pavarėsinė e mohuar prej shekujsh.

Jeta, sakrificat dhe veprimtaria e tij ushtarake dhe diplomatike, nė mbėshtetje tė lirisė dhe tė drejtave tė shqiptarėve nė trojet e veta, duhet tė jetė shembull pėr tė gjithė ata qė ia duan tė mirėn kėtij kombi tė vogėl nė Ballkan, por mbi tė gjitha,

Isa Boletini duhet tė jetė frymėzim pėr ata qė sot janė vėnė nė krye tė kombit shqiptar dhe tė cilėt nė dorė tė tyre kanė fatin e shqiptarėve sot.

Deklarata e Isa Boletinit edhe sot, pas pothuaj 100 vjetė ē'prej vrasjes sė tij nga serbo-malazezėt se, "Unė nuk kam dalė malit pėr tė mirėn time, por pėr tė mirėn e Atdheut tim, pėr lirinė e popullit tim", duhet tė tingėllojė aq aktuale sa edhe i denjė pėr tu kopjuar.

Cili prej politikanėve tė sotėm qė i janė futur politikės kėto 25-vitet e fundit anė e mbanė trojeve shqiptare, mund tė pohojė me Isa Boletinin se, "Unė kam ngrit krye pėr hakin e Shqipnisė. Nuk lypi shpėrblime pėr vete. Unė jam mirė kur ashtė mirė Shqypnia?"

Rivarrimi i eshtrave tė Isa Boletinit nė Mitrovicė me 8 qershor, ėshtė njė ngjarje historike jo vetėm pėr Mitrovcėn dhe pėr Kosovėn, por pėr mbarė Kombin Shqiptar, pasi atij ai i pėrket.

Ai punoi, luftoi dhe u vra pėr lirinė dhe pavarėsinė e kombit tė vet. Pėr tė, ai flijoi gjithēka, pėrfshirė edhe familjen.


Mbarė kombi i ka borxh kėtij heroi njė rivarrim tė suksesshėm dhe tė denjė, me njė pjesėmarrje sa mė tė madhe mbarė kombėtare, ashtu si i ka hije kombit dhe vlerave pėr tė cilat dallohej Isa Boletini: nderi dhe burrėnia, atdhedashuria dhe vetflijimi pėr tė mirėn e Shqipėrisė dhe tė Shqiptarėve.

Jam i sigurt se shqiptarėt nga tė gjitha trojet e veta autoktone nė Ballkan, nė mėnyrė tė oganizuar dhe nė nivelet mė tė larta, do tė jenė tė pranishėm nė Mitrovicė me 10 qershor pėr tė rivarrosur eshtrat e njėrit prej bijve mė tė mirė tė tij, duke treguar, siē ka thėnė ish-presidenti amerikan Xhon F. Kennedy,

"Se njė komb e dallon veten jo vetėm nga burrat qė dalin prej tij, por e dallon vetėn edhe nga burrat qė ai nderon, si dhe nga burrat qė ai kujton.....".

Burra mė tė mėdhej se sa Isa Boletini, rrallėherė ka lindur kombi shqiptar! Si i tillė, ai duhet tė nderohet dhe tė kujtohet nga tė gjithė qershorin qė vjen nė Mitrovicė.

Le tė shėrbejė rivarrimi i eshtrave tė kėtij burri tė madh tė historisė shqiptare si njė frymėzim edhe pėr brezat e sotėm dhe tė ardhėshėm tė udhėheqsve shqiptarė pėr tė ndjekur shembullin e jetės dhe tė veprimtarisė sė Isa Boletinit, tė nderit e tė burrėnisė, tė atdhedashurisė, tė vetmohimit dhe tė vėllazėrimit shqiptar. Ashtuqė mė nė fund -- duke u zhveshur nga interesat e tyre politike, personale dhe partiake,dhe si pėrfaqsues tė zgjedhur tė jenė dėshmitarė dhe lehtėsues tė vuajtjeve tė popullit tė vet, duke shpresuar se zemėrat e tyre, sipas Isa Boletinit, "tė jenė tė sjellshme karshi atyre qė vuajnė." Po, ai me tė vėrtetė ishte dėshmitar i vuajtjeve tė popullit tė tij dhe bėri ē'mos qė t'ia lehtėsonte ato vuajtje, por a janė tė aftė pėrfaqsuesitpolitikė tė sotėm tė shqiptarėve kudo nė trojet e veta, tė pohojnė sė bashku me Isa Boletinin, se ata janė mirė, "Kur ashtė mirė Shqipėnia". A ėshtė mirė sot Shqipėria dhe a janė mirė shqiptarėt? Ėshtė nė dorė tė tyre, si asnjėherė mė parė, qė Shqipėria dhe shqiptarėt, t'a ndjejnė sot veten mirė nė trojet e veta autoktone!

Rivarrimi i eshtrave tė Isa Boletinit, ėshtė njė rast i mirė reflektimi serioz mbi vlerat qė pėrfaqėson ky burr i denjė i kombit shqiptar dhe njėkohėsisht duhet tė jetė edhe njė rast solidarizimi mbarė kombėtar rreth kėtyre vlerave!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 18 Maj 2015 13:41 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.telegrafi.com/lajme/familja-jashari-mbe shtet-rivarrimin-e-isa-boletinit-ne-boletin-2-6364 9.html

Familja Jashari mbėshtet rivarrimin e Isa Boletinit nė Boletin

18.05.2015

Kryetari i Mitrovicės, Agim Bahtiri, familja e heroit Isa Boletini dhe qytetarėt e Mitrovicės,

kanė marrė mbėshtetjen edhe tė familjes sė komandantit legjendar Adem Jashari, pėr rivarrimin e eshtrave tė heroit Boletini, nė vendlindjen e tij nė Boletin.

Nė njė takim qė kishte sot me Rifat Jasharin nė Prekaz, kryetari Bahtiri mori mbėshtetje tė plotė nė pėrpjekjet qė po bėn pėr tė realizuar nė mėnyrė sa mė madhėshtore e dinjitoze rivarrimin e eshtrave tė heroit Isa Boletini.

"Unė nuk do tė pajtohesha qė ndonjė anėtar i familjes time tė varroset jashtė vendlindjes, kur pėr kėtė ekzistojnė mundėsitė. Mirėpo, qėndrimin e familjes tonė lidhur me kėtė ēėshtje do ta bėjė tė ditur Murati", tha Rifat Jashari, vėllai i komandantit legjendar Adem Jashari, transmeton Telegrafi.

Edhe Murat Jashari, duke e bėrė tė ditur qėndrimin zyrtar tė familjes Jashari lidhur me kėtė,

ka thėnė se familja e tij mbėshtet vendimin e kryetarit Agim Bahtiri e tė Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, si dhe kėrkesėn e familjes sė Isa Boletinit e tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės e mė gjerė, qė rivarrimi i eshtrave tė heroit Isa Boletini, tė bėhet nė vendlindjen e tij nė Boletin, e jo gjetiu.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 20 Maj 2015 11:08 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/vota-jone-nje-license-per -korrupsionin/

Vota jonė - njė liēensė pėr korrupsionin!

Arben Duka

Njėzet e pesė vjet me radhė,
ne pa fund kemi votuar,
mė tė shumtit qė janė zgjedhur,
a s'kanė dalė tė korruptuar?!

Po ne pėrsėri votojmė,
zgjedhim iksin-ypsilonin,
dhe nė fakt ėshtė vota jonė,
njė liēensė pėr korrupsionin!

Janė bėrė milionierė,
qė tė gjithė sa kemi zgjedhur,
nė heshtje biem dakord,
se janė zgjedhur pėr tė vjedhur!

Kundėr tyre asnjė ligj,
nuk ka qėnė i efektshėm,
se kanė vjedhur sa kanė plasur,
dhe kanė mbetur tė paprekshėm!

Gjer tani asnjė prej tyre,
nuk ka qėnė nė fill tė perit,
mes kusarėve tė ēdo ngjyre,
funksionon "kodi i nderit!"

Langot bėjnė sikur zihen,
dhe koha kėshtu kalon,
mbas tetė vitesh korrupsioni,
asnjė nė burg s'pėrfundon!

"Kodi i Nderit" nuk ėshtė shkruar,
me tė zezė mbi tė bardhė,
po s'do shumė pėr t'u kuptuar,
ujqit do shqyejnė me radhė!

Gjer nė ēastin e tanishėm,
kjo kėshtu ka funksionuar,
unė e di si funksionon,
ndaj nuk ndihem i mashtruar!

E gjithė klasa politike,
ka nevojė pėr njė bojkot,
po kur nismėn merr Kreshniku,
as bojkotin s'e bėn dot!

Jo se ai s'ka tė drejtė,
tė dalė tė bėrtasė nė pjacė,
por se dhe ai pėr dreq,
ėshtė nga e njėjta rracė!

Ai ėshtė i dėshpėruar,
se beson qė ja kanė hedhur,
se nė lojė s'e kanė pranuar,
s'ja dhanė shansin pėr tė vjedhur!

Ne do shkojmė tė votojmė,
kė partia na afron
dhe prapė vota jonė do jetė,
njė liēensė pėr korrupsion!

Po tė vrojtosh nėpėr emra,
nuk e mendoj vetėm unė,
shumica qė na afrohen,
janė tė prerė pėr atė punė!

Duket nuk do bojkotojmė,
sėrish nė zgjedhje do vemi,
me ngushėllimin abstarkt,
se fajin e ka sistemi!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Maj 2015 15:10 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.telegrafi.com/lajme/betohen-familjaret- e-isa-boletinit-rivarrimi-i-ises-vetem-ne-boletin- 2-63603.html

Betohen familjarėt e Isa Boletinit: Rivarrimi i Isės, vetėm nė Boletin

...Duke e ripėrsėritur se pėrveē Boletinit, nuk ka alternativė tjetėr pėr rivarrosjen e eshtrave tė heroit Isa Boletini,

familjarėt thanė sė nėse institucionet e Kosovės nuk e mbėshtetin vullnetin e familjarėve dhe tė qytetarėve qė rivarrimi tė bėhet nė Boletin,

atėherė do ta bėjnė kėtė bashkė me institucionet komunale, apo edhe vetėm ata, me ceremoni tė thjeshtė familjare...

http://sq.wikipedia.org/wiki/Isa_Boletini

...Sulltani i dha titullin Bej, e i dha edhe ēifliqe nė Stamboll, vetėm tė rrinte atje, por ai iu pėrgjigj:

"Ma i mirė asht Boletini, se Stambolli"...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Maj 2015 17:00 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazeta-shqip.com/lajme/2015/05/14/qeveria-m iraton-ligjin-per-legalizimin-e-60-mije-banesave/

Qeveria miraton ligjin pėr legalizimin e 60 mijė banesave

Kėtu pėrfshihen edhe ndėrtimet pa leje, pėr tė cilat subjektet nuk kanė kryer aplikimin pėr legalizim, sipas afateve dhe procedurave tė pėrcaktuara nė kėtė ligj...

Pronėsia

Ndėrkaq, lista e poseduesve tė objekteve pa leje dhe sipėrfaqet e parcelave ndėrtimore, pėr tė cilat kryhet kalimi i pronėsisė, do tė miratohen nga Kėshilli i Ministrave.


"Vetėdeklarimet pėr legalizim, tė bėra pranė njėsive tė qeverisjes vendore, pėrfshirė dhe ato qė kanė mangėsi nė elementet e formės, si dhe kėrkesat pėr legalizim, konsiderohen tė mirėqena", nėnvizon qeveria nė projektligjin e saj.

http://www.balkanweb.com/site/legalizim-60-mije-nd ertimeve-pa-leje-qeveria-con-ne-kuvend-projektligj in/

...ne procesin e legalizimit do te perfshihen ato ndertesa qe jane ngritur ne truall shteteror dhe edhe ato ndertesa qe jane ndertuar ne truall qe/i cili eshte ne pronesi te paleve te treta/te privatit/te pronarit te vertete te tokes...

...qeverija sqaron qe ky ligj nuk rrezikon te krijoje mosrakordime me ligjislacinon qe e konsideron ndertimin pa leje veper penale, sepse me kete aminsti qe shteti po i ben ndertimeve pa leje/ketyre ndertimeve shkelesit e ligjit behen/kthehen automatikisht ne jo me shkeles te ligjit...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Maj 2015 17:13 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://telegraf.al/sociale/ramiz-alia-ja-kush-do-j ete-demokracia-jone

Ramiz Alia: Ja kush do jetė "Demokracia" jonė

Zbulohet diskutimi top-sekret i Ramiz Alisė nė mbledhjen e Byrosė politike nė vitin 1989 dhe platforma qė ai mori nga Gorbaēovi

Mė vdekjen e E. Hoxhės agjencitė e huaja lajmėruan qė zėvendėsuesi i tij ishte shefi i Policisė Sekrete partiake...

Nėse do tė jetė e nevojshme do tė kemi edhe mbėshtetjen e aleatėve tė jashtėm ideologjikė nė PUSHTET, qė ju i dini mirė se sa na kanė ndihmuar...

Pavarėsisht konflikteve qė kemi pasur me ta, duhet ta dini se na bashkon kauza e pushtetit tė komunistėve pavarėsisht nga nuancat dhe pėrplasjet e pėrkohshme" (Projekt Pluralizmi, R. Alia mbledhja e Byrosė Politike nė 1989)

Gazeta "Telegraf" nėpėrmjet burimeve tepėr konfidenciale nga njė mik (shtet) i madh perėndimor ka mundur tė sigurojė njė faksimile tė mbledhjes sė Byrosė Politike qė u mbajt nė tetor tė vitit 1989. Ja teksti i plotė i pacensuruar:

Ja kush do tė jetė demokracia jonė

Marrė nga vendimet e Byrosė Politike nė tetor, viti 1989

Sistemi ynė ka kapitulluar pėrballė atij Kapitalist, ndaj jemi tė detyruar tė ndryshojmė strategji, u tha Ramiz Alia tė pranishmėve.

Kjo strategji do tė synojė nė dy drejtime:

1) Nė respektimin e tė drejtave tė njeriut dhe nė

2) Nė krijimin e pluralizmit politik.

Tė drejtat e njeriut janė diēka brenda nesh dhe mund tė abuzohet me to deri diku, por pluralizmi do tė bėhet se s'bėn.

Do t'i nxisim tė krijohen parti sa tė duan; tė majta dhe tė djathta e tė qendrės, por gjithsesi kėto parti duhen tė kontrollohen e tė drejtohen nga ne, programet e themelimit tė kėtyre partive do i formulojmė ne.

Nė krye tė tyre duhen tė nxirren njerėz qė tė pėrkrahin strategjinė. Partia qė do tė marrė pushtetin do tė shajė komunizmin nė themel e nė ēati, nė kėtė mėnyrė do tė fitojmė simpatinė e Perėndimit dhe tė Disidencės anti-komuniste.

Ata qė janė nė burgje, tė dėnuarit dhe tė persekutuarit politikė, do tė thonė pėr ne: Dhe kėta e urrejnė Komunizmin. Do tė aferohen e do na pėrkrahin. Ne na intereson karta morale e tyre, do t'i aferojmė dhe do t'u japim punė tė parėndėsishme; Por kurrė nuk do ti lemė tė marrin pushtetin, sepse ata sapo tė marrin fuqinė, fillojnė dhe hakmerren, Neve bėhemi izmeqarėt e tyre.

Nė zbatimin e tė drejtave tė njeriut, duhet qė tu japim dhe kompensim nė para tė burgosurve e tu kompletojmė komoditete banimi.

Tė sekuestruarve dhe tė ē'pronėsuarve do t'u japim nga njė letėr nė dorė, qė ju njihet prona, por asnjėherė nuk do tu a japim.

Nė forma tė ndryshme do ti ngatėrroni, nga Gjykata e Shkallės Parė nė tė Dytėn dhe pėr difekte teknike kthehen pėr rigjykim nė Shkallėn e Parė.

Kėta janė tė moshuar dhe fuqi nuk kanė, duhet tė kemi kujdes nga fėmijėt e tyre; Por kėta duke ju dhėnė njė pasaportė dhe me pak presion i largojmė jashtė, ata qė do pretendojnė dhe do tė kėmbėngulin, do tė lėndohen. Pasuria, e tėra na pėrket ne. Se ne e bėmė.

Materialin qė mė dėrgoi Gorbaēovi, kam dy vjet qė studioj dhe ata kanė ecur shumė pėrpara, pėr kėtė jeni nė dijeni.

Neve kemi kuadėr sa pėr shtatė Komitete Qendrore dhe tė mos kemi frikė. Ne kemi studimin dhe platformėn gati pėr zbatim, do tė ketė shumė intelektualė qė do kundėrshtojnė, kėtyre nuk do ju japim punė.

Njė shqetėsim mund tė intelektualėt pensionistė, kėtyre do tu aferojmė krijimin e Shoqatės Veteranėve tė Luftės dhe tė Punės, do u japim njė mini pension dhe do ju mbajmė ison. Kosova ėshtė nė pragun e shpalljes sė Kushtetutės, le tė bėjnė si tė duan, neve kemi Platformėn tonė.

Ēdo gjė e kemi programuar, strategjinė e kini tė gjithė tė qartė dhe kemi caktuar rrugėt pėr qėllimin e misionit tonė.

Nėn njė propagandė ekstreme kundėr Komunizmit dhe me disa ndėshkime tė vogla tė nomenklaturės sė Lartė Komuniste, Ne Komunistėt Reformatorė do tė zbatojmė strategjinė tonė nė ekonomi, qė kapitalistėt dhe pronarėt e ardhshėm nė njė vend socialist tė jemi ne Njerėzit tanė.

Me kėtė strategji brenda dy a tre legjislaturave do tė kemi ish-klasėn komuniste nė klasė kapitaliste.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Maj 2015 10:54


http://www.sot.com.al/aktualitet/ligji-i-ri-p%C3%A Br-arm%C3%ABt-nuk-p%C3%ABrfitojn%C3%AB-ata-me-prob leme-familjare


Ligji i ri pėr armėt

Sunday, May 24, 2015

...Nė bazė tė ligjit tė ri armėt e zjarrit do tė mund tė jepen lirisht...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Maj 2015 15:58 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2015 -05/mazedonien-kumanovo-22-verletzte-gefechte

dyzine te vraresh gjate kembimit te zjarrit/gjate luftes me uck-ne

...ne kumanove gjate luftimeve midis policise dhe luftetareve kosovare kane humbur jeten 22 vete...

...ne vitin 2001 ka pasur nje kryengritje te shqiptareve etnike ne maqedoni...

...kjo kryengritje u mbyll me nje marreveshje qe i premtonte shqiptareve me shume te drejta...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Qeshor 2015 15:44 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.welt.de/politik/ausland/article14075341 5/Labilstes-Land-Europas-vor-einem-neuen-Krieg.htm l

vendi me labil/i paqendrueshem/pa taban i europes perpara nje lufte te re

...gjate luftimeve midis policise dhe luftetareve guerrilas vdiqen rreth 40 njerez...

...shumica e te vrareve jane nga rradhet e tigrave- njesija speciale e ministrise se brendeshme...

...rrezikohet nje konflikt midis sllaveve dhe shqiptareve si nje vitin 2001... nje rol luan ketu edhe rusija...

...ne vitin 2001 ka pasur nje konflikt midis midis shqiptareve dhe sllaveve te maqedonise... asokohe pati me shume se 200 te vrare dhe rreth1000 te plagosur...

...konflikti e mbyll me nje marreveshje paqeje ne oher ne fun te vitit 2001, marreveshje ne te cilen udheheqja maqedonase premtoi per ti dhene me shume te drejta kolektive shqiptareve te vendit...

...ne te vertete luftimet ne kumanove ishin resultat/pasoje e aksionit te policise...

...eshte e pritshme qe konflikti te perhapet/zgjerohet neqoftese nuk reagon menjehere politika...neqoftese kjo nuk ndodh atehere duhet me i bo llogarite qe gjithmone e me shume te rinj shqiptare do ti bashkohen kryengritesve...

...jehona ne politiken e jashme ne rritje...

...qeverija ruse mbeshtet gruevskin dhe i ka denuar luftimet duke i konsideruar si lufte kunder gruevskit...

...ministrija e jashtme e moskes foli per perpjekje te rretheve perendimore per ta destabilizuar maqedonine...

...kosova dhe shqiperija jane te lidhur me ameriken dhe synojne nje integrim te tyre sa me te shpejte nje be,

ndersa nga ana tjeter si serbija-kundershtari i shqiptareve ne luften e kosoves sikurse edhe gjithashtu maqedonija simpatizohen me mosken...

...pa nje zhgjidhje te shpejte politike rrethet e sigurise ne prishtine e shohin maqedonine ne rrezik...

maqeonija eshte shteti me i brishte i europes, i cili nuk ka as edhe ndonje ushtri te vertete...

...bullgarija i konsieron sllavet e maqeonise si bullgare dhe ministrija e jashtme bullgare shkoi menjehere ne vendngjarje dhe kerkoi nje sqarim te plote te ngjarjeve...

...serbija i konsideron maqeonasit si serbe dhe e pozicionoi qysh te dielen ushtrine dhe policine ne kufi me maqeonine...

...greqija e konsideron bile edhe emrin e saj maqedoni si grek...prandaj edhe ne kombet e bashkuara vendi zyrtarisht njihet akoma vecse si ish republika jugosllave e maqeonise...

dhe pastaj kemi edhe shqiptaret te cilet megjithese nuk kerkojne ndryshimin formal te kufijve enderrojne per nje shqiperi te madhe faktike...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Qeshor 2015 17:27 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.taz.de/1/archiv/print-archiv/printresso rts/digi-artikel/?ressort=au&dig=2014%2F04%2F24%2F a0138&cHash=fb0f1a6370407f054a8476f679c7dfe4

UCK-ja ne banken e te akuzuarve

...por direkt pas luftes shkoi ne kosove nje grup ekspertesh amerikane te fbi-se per te provuar akuzat serbe kunder uck-se...por ashtu sikurse edhe komisionet e tjera te mepasme te okb-se dhe te gjykates se hages edhe ata nuk gjeten asnje prove...

...keto akuza u shfaqen ne publik prape ne vitin 2010 pasi reporteri amerikan i luftes chuck suetic-perpiluesi i memuareve te shefes se gjykates se hages klara del ponte nxorri prape me miratimin e kesaj te fundit prape kete teze...

...ne raportin e prokurorit zvicerian dick marty qe beri per keshillin e europes u rinovua prape kjo teze prape...por prape pa prova...

...ne vjeshte te 2011-tes brukseli ngarkoi prokurorin clint williamson per te bere prape hetime...

...ne qender te hetimeve jane sipas shtypit kosovar politikane me emer si xhavit haliti kadri veseli azem sula...

...xhavit haliti dhe kadri veseli kane qene anetare/pjestare udheheqes te sherbimit te fshehte te uck-se...

...sipas anketave gjysma e popullit te kosoves eshte shume e indinjuar prej ketij gjyqi te ri special...

...ata jane te bindur qe uck-ja ka luftuar per liri kunder shtypjes serbe...

...shumica e 13 mije viktimave te luftes ne kosove kane qene shqiptare...vecse para pak ditesh u gjet ne serbi edhe nje tjeter varr masiv me viktima shqiptare...

ata mendojne gjithashtu qe...teza e gjoja tregetise me organe con uje vecse tek mulliri i serbise per te shmangur vemendjen prej krimeve serbe te luftes, masakrave, perdhunimeve e dhunimeve serbe...

...kurse gjysma tjeter e popullit te kosoves edhe ajo po ashtu nuk beson tek tregetija e organeve,

por kjo pjese do qe te sqarohen krimet ndaj kundershtareve politike si psh ndaj anetareve te organizates konkurrente, farkut - farku ishte nje formacion ushtarak nen ndikimin e ish kryeministrit bujar bukoshi

dhe kjo pjese e popullit i kthehet kunder edhe atyre njerezve te uck-se qe jane pasuruar ne menyre te paturpshme pas luftes...

...gjykata speciale eshte menduar qe ti zhvilloje seancat jo vetem ne prishtine por gjithashtu edhe ne hage...

http://www.ostschweiz-am-sonntag.ch/aktuell/intern ational/international-sda/Kosovo-Politiker-koennte n-angeklagt-werden;art253652,3780351

...sipas gazetes bota sot hashim thaci, xhavit haliti kadri veseli dhe azem syla jane ne krye te listes...

...te gjithe keta politikane te permendur nga kjo gazete kane qene te gjithe pa perjashtim udheheqes te uck-se/pjesetare udheheqes te uck-se...

...uckj-ja ne fund te viteve te 90-ta luftoi per shkeputjen me lufte te kosoves nga serbija...

...asokohe ushtrija serbe dhe paraushtaraket serbe perzune/debuan rreth 800 mije shqiptare nga trojet e veta...me mijera te tjere humben jeten...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 20 Qeshor 2015 16:59 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Kommunalwahlen_in_Al banien_2015

zgjedhjet komunale ne shqiperi - 2015

...deri me tani me 25 prill 2015 komisioni zgjedhor ka regjistruar 62 subjekte politike...


1.Partija per evropianizimin dhe integrimin e shqiperise

2.Partija e pakicat etnike greke per ardhmerine

3.Aleanca per te drejta te barabarta europiane dhe drejtesi

4.Partija per mbrojtjen e te drejtave te punetoreve te shqiperise

5.Partija popullore kristian-demokrate e shqiperise

6.Partija e antikapateve/e njerezve me aftesi te kufizuar

7.Partija kristian- demokrate e shqiperise

8.Partija e problemeve/ceshtjeve/halleve shqiptare

9.Partija e unitetit kombetar

10.Liga kristian-demokrate shqiptare

11.Grüne Partei Albaniens(partija e gjerber e shqiperise

12.Partija demokristiane/demokratike kristiane e shqiperise

13.Partija sociale e punes shqiptare

14.Partija e liberaleve te vertete/e liberaleve te vertete me mend

15.Albanische Demokratische Vereinigung(bashlimi demokrat shqiptar)

16.Partei der linken Front(partija e frontit te majte)

17.Konservative Partei(partija konservative)

18.Albanische Partei des Vaterlandes(partija shqiptare e atdheut)

19.Partei der albanischen Zukunft(partija e se arhmes se shqiperise)

20. Demokratische Partei der albanischen muslimischen Vereinigung(partija emokratike e bashkimit te myslymaneve shqiptare)

21.Partei für den Schutz der Emigrantenrechte(partija per mbrojtjen e te rejtave te emigranteve)

22.Albanische Republikanische Partei(partija republikane shqiptare)

23.Partei der Zeit Albaniens(partija e kohes se shqiperise)

24.Allianz der Mazedonier für europäische Integration(aleanca e naqeoneve per integrimin europian)

25.Kommunistische Partei Albaniens(partija komuniste shqiptare)

26.Sozialistische Partei Albaniens(partija socialiste e shqiperise)

27. Kraft der Jugend(partija forca e rinise)

28.Sozialdemokratische Partei Albaniens(partija social emokrate e shqiperise)

29.Moderate Sozialistische Partei(partija socialiste e moeruar e shqiperise)

30.Bewegung für Gerechtigkeit der Albaner(levizja rejtesi e shqiperise)
G 99(g 99)

30.Christdemokratische Allianz Albaniens(aleanca kristian emokrate e shqiperise)

31.Balli Kombėtar(balli kombetar)

32. Neue Partei der verweigerten Rechte(partija e re e te rejtave te mohuara)

33. Partei der Arbeit Albaniens(partija e punes e shqiperise)

34.Echte Sozialistische Partei '91

35.Kommunistische Partei Albaniens 8. November(partija komuniste 8 nentori e shqiperise)

36.Bewegung für nationale Entwicklung(levizja per zhvillimin kombetar)

37. Volksallianz(aleanca popullore)

38. Allianz für Demokratie und Solidarität(aleanca per emokraci dhe soliaritet)

39.Partei der demokratischen Reformen Albaniens(partija e reformave emokratike te shqiperise)
40.Partei für Gerechtigkeit, Integration und Einheit(partija per rejtesi integrim he unitet)

41. Bewegung für Legalität(levizja e legalitetit)

42.Demokratische Allianz(aleanca emokratike)

43.Partei der demokratischen nationalen Front(partija e frontit kombetar emokrat)

44.Sozialistische Bewegung für Integration(levizjasocialiste per integrim)

45. Agrar- und Umweltpartei Albaniens(partija agrare he ambientaliste e shqiperise)

46.Demokratische Bewegung für Veränderung(levizja emokratike per ndryshim)
47.Gesetz und Gerechtigkeit(partija ligj dhe drejtesi)

48.Demokratische Bewegung für Werte, Wohlfahrt und Fortschritt(levizja emokratike per vlera, bollik dhe zhvillim)

49.Partei Soziale Demokratie(partija e emokracise sociale)

50.Partei Vereinigung für die Menschenrechte(partija bashkimi per te rejtat e njeriut)

51. Demokratische Partei Albaniens(partija emokratike e shqiperise)

52. Nationale Arbnorische/Albanische Allianz(aleanca kombetare arbnore)

53. Nationale Allianz(aleanca kombetare)

54.Partei der verweigerten Rechte(partija e te rejtave te mohuara)

55. Partei der neuen europäischen Demokratie(partija e emokratise se re europiane)

56.Liberaldemokratische Vereinigung(bashkimi liberal-demokrat)

57. Ökologische Europäische Vereinigung(bashkimi ekologjik europian)

58. Neuer Demokratischer Wind(era e re emokratike)

59. Nationales Demokratisches Albanisches Bündnis(liga nacional demokrate e shqiperise)

60.Partei Weg der Freiheit(partija rruga e lirise)

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Gusht 2015 15:06


http://www.salzburg.com/nachrichten/meinung/standp unkt/sn/artikel/die-wiener-balkan-konferenz-ist-nu r-dekoration-163086/

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Gusht 2015 15:22 - Modifikuar nga: Skender Maci


konferenca ballkanike e vjenes s`eshte gje tjeter vecse nje dekoracion

...leke dhe perpjekje/pune/energji brukseli harxhon/investon per ballkanin as me shume dhe as me pak me teper se sa aq sa eshte minimalisht e nevojshme sa per mos me i shty/detyru/shtrengu vendet e europes juglindore qe mos ta shesin bythen tek autokratet e moskes dhe stambollit...

...pushtetaret/sundimtaret e vendeve te ballkanit e luajne edhe ata me kenaqesi kete lloj loje me hile/kete lloj loje me te shtremet...

...menyra se si ata kane ardhur dhe rrine ne pushtet dihet qe nuk eshte edhe aq kompatibel me nomat e be-se...

...maqedonise po i lejohet bile qe te funksionoje pothuajse si nje diktature... dhe kjo gje po ndodh perpara syve te brukselit...

...njera pale/njoni krah bo sikur do me patjeter me u fut ne be dhe pala tjeter bon sikur po eshte duke dashur me te vertete me u zgjeru...

...po puna eshte se ketij muhabeti po duket sikur eshte duke i dale boja...

...arratija masive e njerezve ne fillim prej kosoves dhe tani edhe prej shqiperise flet vete dhe ska nevoje per koment...

...dikur njehere e nje kohe gjermano-lindoret thirren:

"a ka nder mend me ardhe deutsche-marka te ne apo ska,

se po s`erdhi/po se pati n`men me ardhe marka te ne atehere do te nisemi ne per me shku/ardhe te deutsche-marka"...

...keshtu u be edhe kjo puna e europes/be-se sot, si puna e kesaj historije asokohe,

dhe tingellon bile edhe jo me pak bindese se asokohe...

...edhe si kercenim por edhe si profeci...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Gusht 2015 17:29 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Sicherer_Herkunftsst aat

vende te sigurta

...si vende te sigurta e thene me pak fjale quhen ato shtete ne te cilat nuk eksiston...trajtimi cnjerezor...

http://de.thefreedictionary.com/unmenschlich

kuptimi i fjales cnjerezore ne fjalorin gjerman :

jete njeriu nen nivelin e dinjitetit njerezor
jete ne kushte cnjerezore
njerez qe vuajne nga urija...

shen.im:

ne shqiperi nuk eshte e sigurte/garantuar as prona dhe as jeta dhe
nuk ka gjykata funksionale...sistemi i drejtesise eksiston vetem ne leter sa per te jystifikuar rrogat e majme te te ashtuquajturve gjykates e prokurore etj...

...ne shqiperi ka zona te tera ku njerezit jane te nenushqyer...
ske nevoje per me qene doktor me i dhene dum kur i hedh syte atyre njerezve....

...per te mos folur pastaj per sherbimin shendetesor...qe sikurse tha ambasadori amerikan para do kohesh : "o zot mos te rafte me u semur ne shqiperi"

...skane uje me pi... nuk nisen me fshatshe si dikur me bucela ne krah per me mbush uje por sot me bidona dhe me mjete te motorrizuara...apo kjo/ky nuk quhet mjerim por quhet zhvillim...

...sigurisht nga bucela tek bidoni nga gomari apo mushka tek motorri apo makina...

etj...etj...

A mund te quhet nje jete ne kushte te tilla jete njerezore dhe dinjitoze/dinjitoze njerezore!!!!

...kurse per shqiptaret e maqedonise ske ca me thone as me shume dhe as me pak por vetem qe ata jetojne nen diktature...

...jetojne ne nje vend ku shqiptaret vriten/vriten nga shteti pa gjyq dhe askush nuk e rruan bythen per kete...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Gusht 2015 18:03


http://telegraf.al/politike/be-i-jep-shqiperise-kr undet-ndersa-miellin-ia-dhuron-serbise

BE i jep Shqipėrisė krundet, ndėrsa miellin ia dhuron Serbisė

Serbia ka pėrfituar 54 milion euro...
Maqedonia ka pėrfituar nė tėrėsi 24 milion euro...
Mali i Zi ka pėrfituar 22, 6 milion euro...
Bosnja ka pėrfituar 10,5 milion euro...
Kosova pėrfiton 7,1 milion euro...
Shqipėria ...pėrfiton nė tėrźsi 4,5 milion euro...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Gusht 2015 18:32 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.juedische-allgemeine.de/article/view/id /5543

"besa" do te thote me ju gjet njeriut/mikut ne kohe te keqe.

...per dipllomacine boterore shqiperija asokohe ishte/konsierohej si atdheu i dyte i cifuteve...

...edhe vete albert einsteini thuhet qe ka qene ne shqiperi fshehurazi me emer tjeter...

...por prapa historise se shpetimit te cifuteve/hebrejve ne shqiperi qendron shume me teper se sa besa legjendare shqiptare,

me teper besen ne mund/duhet ta shikojme si nje kornize,
si nje kornize te nje humanizmi aktiv/humanizmi te jetuar,

te nje mburoje sociale te vertete qe shtrihej qe prej partizaneve komuniste deri tek qeverija kolaboracioniste/tek kolabaracionistet,
prej fshatarit me te thjeshte
deri tek intelektualet e qyteteve...

...shqiperija... eshte atdheu i nene terezes, e cila konsierohet/njihet ne te gjithe boten mbare si simbol i humanizmit...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Shtator 2015 07:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/politik/ausland/angela-merke l-syrer-preisen-kanzlerin-fuer-aufnahme-von-fluech tlingen-a-1050243.html

...merkeli - motra gjermane e nene terezes...


http://web.de/magazine/politik/fluechtlingswelle-e uropa/angela-merkel-fluechtlingspolitik-auslaendis cher-presse-gelobt-30890762

...merkeli shpetimtarja e nderit/ftyres se europes

http://www.spiegel.de/politik/ausland/angela-merke l-syrer-preisen-kanzlerin-fuer-aufnahme-von-fluech tlingen-a-1050243.html

gazeta kineze:

...gjermanija e tregoi edhe njehere qe nuk i shmanget/nuk i ben bisht/nuk nderron rrugen kur i dalin problemet/krizat perpara, por i ven gjoksin perpara dhe perballet me to...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Shtator 2015 07:05 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.mapo.al/2015/09/botohet-intervista-e-ce nsuruar-ja-si-e-zbulova-makinen-e-tahirit

...A ndiheni i kėrcėnuar ju dhe familja juaj?

I kėrcėnuar me shumė se nga kushdo tjetėr ndihem nga shteti dhe falangat e tij aktuale, nga krimi i organizuar i mirėfilltė.

Po krimi dhe shteti nuk janė bashkė?

Nė shumė pika janė tė lidhura. Nė rastin tim janė mish e thua.

Pse ndiheni ku e keni kėtė burim kanosje?

Ju thashė se gjithė informacionet e mia, dhe puna e mirėfilltė policore eshte shitur, nga prokuroria dhe SHKB nga prokurori Martini dhe Shtylla, sepse vetėm kėta kanė nxjerrė materialet nė shtyp.

Kenmi siguri pėr familjen tuja ktu?

Gjatė periudhės qė kam qenė nė burg, familja ime pėrvec se e traumatzuar ka qenė edhe nėn trysninė e frikės, deri nė atė pikė sa nusja ime ka marrė dy fėmijėt dhe ka vajtur nė njė kamp nė Zvicėr pėr tė kėrkuar azil, pėr tė kėrkuar mbrojtje, deri nė momentin qė unė kam dalė nė arrest shpie me 8 nėntor dhe pas daljes sime iu thashė tė kthehen nė shtėpi.

Pėrse tė ktheheshin se jani tė sigurtė tani?

Jo, jo, I kėrcėnuar hapur nga njerėz qė e bėjnė kėtė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė dhe nuk fshihen fare Njė ditė kur po kthehesha nga njė seancė gjyqsore, se kujtoj mirė datėn, nė njė gjyq qė vetėm zvarritet, ndaloj pėr njė kafe para se tė ngjitem nė banesė. Me vjen kameriri dhe mė thotė tė kėrkon pronbari lokalit, qė nuk e njihja dhe i them tė vije ai se nuk e njihja. Kamarieri largohet dhe mė vjen njė djalė rreth tė 30-tave dhe mė prezantohet, jam filani E. H, i them jam Dritan Zagani, tė njhoh mė thotė dhe kam respekt pėr ty. Pavarėsisht asaj qė mė ke bėrė, mban mend qė nė 1998 kamionin dhe mė thoshte, e kasha arrestuar me 180 kile hashash nė shasinė e kamionit , ishte kamioni i parė me drogė sekustruar nga unė nė 1998 kur ky ishte 18 vjec. I jati ishte dėnuar pėr kėtė.

Po ēfarė ke i them?

Ky lokal ėshtė i imi dhe ktu ndodhen disa ēuna qė unė rastėsisht e mora vesh qė donmin tė vinin tė tė fusnin thikėn pas shpine. Unė sdua rrėmujė nė lokalin tim, ndaj tė lutem ik nga lokali im e shko pi kafe diku tjetėr se mezi po i mbaj ata qė mos e bėjnė kėtė punė tė vijnė e tė tė godasin.

I identifikuat?

Pashė lokalin dhe pashė nė njė tavolinė tre persona, njėrin e njihja kushėri i ministrit Tahiri, qė po mė shihnin me iant. Tė nesėrmen mė ka ardhur nė banesė dhe mė ka thėn bėj kujdes mos dil mė se ata duan tė tė godasin dhe mė tha emrat e atyre qė ishin nė lokal. Dhe kta janė kushėrinjt e zotit Tahiri

A keni kėrkuar mbrojtje nga kryeministri, presidenti, nga ndėrkombėtarėt, prokurorit tė pėrgjithshėm??

Duke parė situatėn ku ndodhesha ku vazhdoj nėntė muaj arrest shpika dhe gjashtė muaj e tetė ditė arrest me burg, nga kto tetė ditė pėrtej afateve tė paraburmit, sipas vendimit tė gjykatės, dhe prokuroria hesht pėr kėtė shkelje qė ėshtė vepėr penale konsumuaar ndaj meje. Kma bėrė me dije dhe prokuror e president e trup diplomatik, te qeveria jo pėr mosbesim por sa tė jetė minsitėr z,Tahiri qė ka kėta kushėrinj trafikant unė nuk kam besim.

Ndėrkombėtarėt?

Trupin diplomatik president e prokuror. Si president e prokuror nuk me sqarojnė asgjė. Madje prokurori i Pėrgjithshėm pėr informacionin qė kam dėrguar pėr veēimin e ēėshtjes e ndarjen nga banda e trafikut e dėrgimi nė prokurornė e rrethit gjyqsor fier, prokurori vonon dhe tre muaj tė tjerė dosjen. Kjo ėshtė keqdashje dhe thellim i ligjshkeljes. Prokurori mė kthen pėrgjigje dosja u nis, asgjė tjetėr pėr shkeljet e bėra nga prokuroria nė adresėn time. Presidenca ia ka nis shqetėsimin tim Prokurorisė.

A keni besim te gjykata?

Absolutisht jo.

Sepse mė ka arestuar pa prova. Mė ka mbajtur gjashtė muaj e tėte ditė nė burg pasnjė provė dhe nėntė muaj nė arrest shpie pa asnjė provė duke mos mė lejuar tė punoj qė tė mbaj familjen tre fėmijėt e mi dhe njė grua qė e kam tė sėmurė. Kanė ndryshuar rrethanat si person nė hetim pėr trafik dhe duhet tė ndryshojė masa e arrestit. E njėta gjykatėse ka dėnuar me burg tė arrestuarit ngsa unė duke vlerėsuar tė drejtė punėn timė dhe i njėjti material mė fajėson mua. Edhe Apeli dhe Gjykata e Lartė lanė masė arresti nė burg pėr ktė akuzė trafiku ndėrsa Krimet e Rėnda, Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda transferoi ēėshtjen dhe ndryshoi akuza, duke dėshmuar se unė isha arrestuar pa prova. Dhe dėrgoi ēėshtjen pėr kompetencė nė Fier dhe gjykata e Fierit se merr guximin tė ndryshojė masėn ndonėse kam tjtėr akuzė.

Gjendja juaj familjare, ekonomike, ?

Prej mė se njė viti qė mė ėshtė bėrė arrestimi tė ardhurat janė vetėm dy pensionet e prindėrve tė mi, jemi shtatė vetė me 40 mijė leke, duke future ktu dhe ilacet e prindėrve tė sėmurė edhe ushqimin dhe banesėn e kam me kredi. Ndonėse nė media sipas SHKB, mua mė ka sekuestruar dhjetėra apartamente dhe makina. Ndonėse kam njė maiknė tė viti 2002 qė ka kushtuar 1200 euro

Apel gjykatės?

Seancat janė formale. Mendoj se ka trytsni shumė ndaj gjykatės dhe nuk pres drejtėsi. Ka njerėz qė tremben nga puna qė unė kam bėrė dhe nuk duan qė unė tė jem i lirė dhe tė punoj kėtu.

Do ta ndiqni ēėshtjen dei nė fund?

Derisa tė marr frymė nuk do ti ndahem hetimit nė ēdo shkallė gjyqsori deri nė Strasburg deri nė pafajėsinė e plotė. Kjo ėshtė thjesht njė padrejtėsi, por duhet tė hiqej njė polic qė u ishte bėrė ferrė kundėr trafikantėve.

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 15 . 16 . >>
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.