Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 .
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 30 Qeshor 2017 17:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/1996/45/Land_der_falschen_Etike tten/seite-9

vendi i etiketave, vendi i etiketave fallco...

rilindja shqiptare ka deshtuar - me ndihmen aktive/energjike te perendimit...

ne vend qe tja venin theksin institucioneve te pavaruara per ta ndihmu shqiperine me u fut ne brazden e demokracise europa perendimore beri/ju fut edhe ajo lojes se polarimit me miq dhe armiq.../i hodhi benzine zjarrit...

keshtu ne vendin e vogel te pafat te europes transformimi nga sundimi komunist ne demokraci dhe ekonomi tregu ka deshtuar - nen kontributin energjik dhe ndihmeses se perendimit...

opozita futet ne zgjedhje kot sa per te shpetuar ato poste qe mund te marri si opozite...

gjithmone eshte fjala per nje sherr mes dy burrash, per jete a vdekje...

...instanca neutrale ose gjykata nuk eksistojne fare...

kriteri/kuti se kush eshte socialist dhe kush demokrat eshte rastesija...

demokrat apo socialist jane thjeshte emra sugjestionues etiketash pa lidhje...

neper kongreset e ps-se mbilidhen njerez qe se dine as vete se pse jane aty dhe dikush lexon dicka qe te tjeret se marrin vesh se cbehet pastaj nje grup brohoret dikush emrin e nje lideri dhe keshtu zgjidhen shefat...ne menyre unanime...

pa bo debat fare socialistet denuan enverin dhe ramizin...

listat e kryesise qe propozojne shefat zgjidhen ashtu sic i do shefi dhe pike...

me kaq mbaroi reformimi...

kurse te pd-ja eshte ndryshe aty votohet...

populli : ne avion ishin 3 veta...berisha, klintoni dhe jelcini...avioni do te rrezohej dhe ata kishin vetem nje parashute...berisha thote qe ta hedhim ne votim se kush ta marri parashuten...votimin e fiton berisha me 6 vota pro...

antagonizmi ne shqiperi ka tradite... dikur e bente ligjin kanuni dhe familja...

edhe komunistet ashtu vazhduan me kanunin e hasmerirave kunder atyre qe kishin mendim ndryshe...

prandaj as prej tyre nuk ngeli as prej atyre koncepti i ligjit te se drejtes...

koncepti i institucioneve te pavarura eshte dicka abstrakte ne shqiperi,

sikurse edhe mendimi qe duhet me e bere kete apo ate keshtu se ashtu thote ligji i drejtesise/ligji i se drejtes...

fjala popullore ruhu nga zjarri uji dhe shteti tregon maredhenien e tyre me shtetin...

atyre ju punon truri me miqesi, nder, besnikeri dhe tradheti...

lufte tribush...

zgjedhje te lira dhe komunikim i civilizuar midis kundershtareve politike eshte per ta nje gje e huaj...

sqarimi i fakteve dhe te folurit me fakte po ashtu...

edhe vrojtuesit e huaj ata ashtu i ndajne ne, i joni dhe i atyre...

kjo menyre te menduari bardhe e zi eshte spjegimi/burimi per te gjitha manimpulimet qe behen neper procesese zgjedhore...

bene nje here nje ligj per mbrojtjen e demokracise, nje ligj gjoja,

se ne te vertete me ate ligj ndiqnin vetem njerezit e krahut kundershtar...

ose ligji anti genocid...ligji kapte gjithmone ata te kampit kundershtar dhe ndonje te keputur/mbaruar pa lidhje, kurse te fuqishmit jo...

sistemet zgjedhore i nderrojne sipas interesave te tyre... edhe me ndihmen e perendimoreve...eksperteve perendimore...

zihen me njeri tjetrin si gjelat se kush eshte reformuesi me i madh, por ne fakt e kane te gjithe punen/hallin tek pushteti i tyre personal...

koncepte per vendin dhe per njerezit as qe behet fjale, nga asnjeri...sikurse edhe stili agresiv i te berit politike jane njelloj...nga te gjitha palet...

demokraci quhet cfare ju sjell atyre perfitim...

presidenti i italise luigi skalfaro si nje kalamo kopshti:

ju jeni te semure dhe ju duhet nje doktor dhe doktorin ja ku e keni...

e kishte llafin per berishen...

kurse ligji i dhjere zgjedhor me shume maxhioritar dhe me pak proporcional i erdhi nga gjermanija...

leni fisher qe ne gjermani se njef kush tha qe shume mire e keni bo me kete ligjin antigenocid... keshtu ta benim meqene edhe ne per gjermanine lindore...

asaj ju dha medalja nene tereza...

ose ambasadori gjerman brenda ne fushate zgjedhore tha qe gjermanet do te blejne bulqizen dhe do te investojne...

mbas zgjedhjeve si ra me ne mend njeriu me i ra mbrapa muhabetit qe kishte qene mashtrim...

edhe nje gjerman tjeter kur zerat po rriteshin per vjedhje votash,

ai erdhi ne shqiperi dhe tha se vendi eshte ne rruge te mbare...europen e keni me vete...dhe do tju sjelli pune dhe mireqenie...

kur donin me e hedh ne gjyq qe si perzihesh ne zgjedhje ne nje vend tjeter ai tha qe jam njeri i lire, ti shpreh simpatite e mija per berishen...

shqiptareve ju vjen turp per shtetin e tyre dhe shpesh ne emigracion e fshehin qe jane shqiptar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 30 Qeshor 2017 18:35 - Modifikuar nga: Skender Maci


kur filluan revoltat per permbysjen e regjimit funksionare te partise dhe femijet nga familjet komuniste dolen ne balle dhe u bene heronj,

pavaresisht nga biografija e tyre...

edhe ata qe kishin sherbyer si qen roje per ideologjine komuniste po ashtu...

tek e fundt keta ishin produkt i komunizmit me genjeshtrat dhe me spiunlliqet deri edhe ne sferat me te larta kishte nxjerre/prodhuar me kete pune vecse hipokrite dhe njerez pa bosht/pa shtylle kurrizore...

revolucioni mbaroi dhe te gjithe e ndjenin veten si viktima te cliruara...

alternativa per krijimin e elites se re sunduese te vendit u gjet tek femijet e gulagut...

ata kishin me breza qe kishin jetuar si fise te internuar, pa shkollim,

por me nje urrejtje shume te madhe ne shpirt...

njeri qe takova une me tha qe edhe pas permbasjes se diktatures une prape ne gulag jetoj me familjen... ku te shkoj...por tani kam marre te pakten shtepine e komandatit te gulagut...e rojes se gulagut...

me keta femijt e gulagut u ndertua sisemi i drejtesise...

me kurse 6 mujore femijet e gulagut u bene gjykatesa...pazaret e vendimeve gjyqesore beheshin neper kafe per te bere pazarin e dollareve...

dhe perendimi bente tfozllik duke ju thene qe jeni mire fare, jeni ne drejtimin e duhur...

skenari i shtetit me nje parti i maskuar si me dy parti...

se kush eshte zgjidhja askush nuk di ta thote...as ne perendim...

po ashtu deshtuar ka ne shqiperi edhe hapja ekonomike...

rritja ekonomike eshte vetem nje numer ne statistika...

plus qe ata e bejne krahasimin dhe nivelin ekonomik te vitit 1992 ku gjithshka ishte rrafsh me token....dhe jo me perpara kur prodhohej dhe punohej...

thone ekspertet qe do te kemi rritje 5-6 perqind nga mjerimi total, instituti statistikave i shton edhe nja 4 perqind... ministrija e finanncave edhe ajo e shton edhe ca nga vetja, kurse politika e con tek 20 perqindeshi...

keto llogari i bejne 50% me bujqesine... kur bujqit mezi prodhojne me mbajte frymen e vet gjalle...

ti kerkosh me qiri frutat dhe perimet shqiptare ne shqiperi... te gjitha vine nga maqedonija dhe greqija...kurse industrija ka vdekur fare...

sa shqiptare kane vdek tu marre rruget e botes...

pavaresisht shqiptaret shumica, hane me shume dhe vishen dhe vishen me mire dhe jane me mire nga ana materiale ne krahasim me kohen e komunizmit sepses atehere skishin njeri ne emigracion...

kurse sherbimi shendetesor eshte pertoke dhe funksionon vetem me rryshfet...cmimi i bukes eshte rritur...

po te mos pezihesh me politiken nuk te ngacmon njeri, por po i dhe gojes dhe fillon me llap atehere si ke punet mire...

nuk lene gje pa e share njeri tjetrin,

por me fjalen diktatur bejne kujdes te madh, qe te perdoret vetem per hoxhen... eshte e rezervuar vetem per hoxhen...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 1 Korrik 2017 09:47 - Modifikuar nga: Skender Maci


historija e kishes katolike shqiptare...

...nene tereza vjen ne shqiperi...

vendos lule tek varri i diktatorit hoxha dhe tek monumenti nene shqiperi...

dhe thote :

ne respekt/nderim te martireve dhe te viktimave...

https://de.wikipedia.org/wiki/Mutter_Albanien

nena shqiperi eshte personifikimi kombetar i shqiperise ne formen e stilizuar te nje trajtje gruaje/ne trajten e nje gruaje ...

allegorija ka gjetur vend gjate sundimit komunist ne nje vjershe te dritero agollit

( https://www.teksteshqip.com/dritero-agolli/poezi-1 06735.php

Cdo gje qe me dhe trashegim e kam mbajtur
Kudo qe kam shkuar ,
Kudo qe kam vajtur...

Jeton dashuria per ty, se birin tend s'e thau
civilizimi...)...

por kjo figure e ka burimin/fillesen/zanafillen me te vjeter...

...tek pashko vasa dhe rilindasit shqiptare :

nena shqiperi qe i mban dyert hapur per te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen pa dallim feje, krahine, ideje...

monumenti eshte ndertuar ne vitin 1971 dhe eshte veper e artistit kristaq rama...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Korrik 2017 16:50 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.nachrichten.yahoo.com/china-macht-alban ien-fit-f%C3%BCr-141946410.html

absurditisht - cuditerisht - ekstremisht e pakapshme dot nga... truni...

kina po ndihmon shqiperine per ne be/kina po ndihmon shqiperine qe shqiperija te futet ne be...

shqiperine, vendin me 3 milione banore,

vendin me nje histori shume te lashte,

vendin me porte te mrekullueshem...

vendin qe ndodhet aq ne veri sa me i arrit kollaj fare aeroportet e tjera te europes...

dhe aq ne jug saqe me anije mund te dalesh pernjehere ne tunezi pa tu desh bile fare me bere fare as edhe nje kthese...

vendin nga i cili kush do me u fut ne adriatik duhet njehere me kalu nga shqiperija...

kinezet blene koncesionet per aeroportin e tiranes, njehere per njehere per deri ne vitin 2025-se...

per 200 milione euro do te ndertojne rrugen me maqedonine...

per rreth 450 milione euro kane blere dy fusha nafte...

per nxjerrjen e naftes kane angazhuar shellin...

fshatareve shqiptare do ti japin 1,3 milione euro kredi per te blere maqina bujqesore...

edhe per shkak te ketyre investimeve kineze shqiperija eshte vleresuar nga standart and poor me noten b+ te besueshmerise per kredite...

kurse be-ja ne 27 vjet ka investuar 1 miliarde euro...

kjo/kjo histori eshte vertet shume... shume ...absurditisht - cuditerisht - ekstremisht e pabesueshme/qe sta kap dot fare truni...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Korrik 2017 17:07 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.nachrichtenxpress.com/2017/06/albanien -neue-fluggesellschaft-mit-hilfe-der-tuerkei/

ne mes te marsit 2017

rama beri te ditur qe shqiperija do me ngrit ne kembe nje linje shqiptare avionesh me ndihmen e turqise...

afate nuk ja ndjeu mideja/nuk ja mbajti me permend,

por tha qe afersisht besoj brenda nje viti...


presidenti i shoqerise ajrore turke tha qe ne po punojme krah per krah per ta bere realitet kete projekt...:

"ne po punojme me dhene maksimumin e me te mires se mundeshme duke punar koke me koke me miqte dhe vellezerit tane shqiptare...me shpejtesine maksimale te mundeshme..."

ne lidhje me pyetjen se si do tja boni me terheq shoqeri te lira avionesh sepse dihet qe cmimet e biletave te avioneve ne shqiperi jane shume shume te shtrenjta...

rama u pergjigj dhe tha qe, po e dime kete problematike, prandaj momentalisht do te ndertojme dy aeroporte,

nje ne vlore dhe nje ne sarande...

ate te vlores do ta ndertojme se bashku me firmat turke...

keshte/ne kete menyre rama do me rrit edhe atraktivitetin e shqiperise per turistat...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 11 Korrik 2017 12:57 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.ata.gov.al/rama-ne-kongresin-boteror-t e-naftes-ne-turqi-shqiperia-mund-te-behet-fronti-i -ri-i-naftes-momenti-me-i-mire-per-te-investuar/

edi rama :

Duke e cilėsuar tė ardhmen e Shqipėrisė si tė shkėlqyer, Rama tha se jemi mjaft tė inkurajuar nga prania e SHELL-it dhe nga lajmi i fundit se janė zbuluar burime gazi nė Shqipėria...

shen.im:

kadareja thote qe jo, te rrezikuar jemi pikerisht, se po na i ze fare syte fare leku/me keq se cna i ka zone...

kadareja thote qe kapitali me i mire dhe me vyer i shqiperise/shqipetareve eshte miqesija me ameriken dhe simpatite qe gezojme ne vende te perendimit...

rrenjet e kesaj peme jane noli dhe konica me shoke,

jane pasardhesit/trashegintaret e tyre, trashegimtaret e denje te tyre, trashegimtaret mese te denje te tyre ne amerike..

qe e kane mbajtur gjalle kete peme me nje perkushtim te jashtezakonshem...

por qe kjo peme te jetoje dhe lulezoje duhet perkushtim dhe perkujdesje nga te gjithe....nga te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen neper bote, pa dallim feje krahine ideje...

shume histori tregohen per shqiptaret ne njeren prej tyre thuhet qe kur pashai apo veziri i tha shqiptarit pasi ky i fundit i kishte shpetuar jeten qe fol sa pare do,

shqiptari i thote qe nuk dua pare por miqesi...

turperohem kur shikoj se sa kane shkruar dhe shkruajne gjermanet per shqiperine dhe shqiptaret per historine dhe kulturen tone... eshte... nje siklet teper i madh...

cfryjne se pse be-ja s`po afrohet ne shqiperi me shume, me shpejt, shfryjne zgenjim per europen...

pergjigja dihet dhe ata e dine...

gjyshja ime thote qe zoti thote qe nimo ti veten tate, thote zoti, qe te ndihmoj edhe une ty...

udheheqesve shqiptare do tju shkonte shume per shtat qe te dali muhabeti sikur sna do ne europa, por nuk eshte ashtu,

jeni ju qe se doni europen,

por/se doni dallaveren, rryshfetin, dhe gjykatat e klubeve...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Korrik 2017 15:47 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.dw.com/de/albanien-religionen-bauen-br% C3%BCcken/a-39095378

tre shtepija te zotit, nje xhami, nje kishe katolike dhe nje ortodokse...

qyteti i elbasanit eshte ne kuptimin e vertete te fjales nje simbol i tolerances fetare ne shqiperi...

kur gezim karaj, imami i xhamise shikon ne rruge pater nikollen ne rruge, ai ndalon makinen dhe e merr zoterine e moshuar dhe e con ne shtepi...

nga kopshti i kishes ortodokse duket kisha katolike e kohes bizantine...ketu prej dhjetera vjecaresh ka predikuar peshkopi josif papamihali, i cili para nje viti u shpall prej papes martir i kishes katolike...

ne elbasan ti shikosh hoxhen, dhe priftin duke pire kafe me njeri tjetrin eshte normale na thote ilir hoxholli, ekspert feshe...

ai thote qe kjo harmoni e feve eshte artikulli/malli me i mire per eksport i shqiperise, per eksport ne cdo skaj te botes...

pater nikolla na thote qe ky perqafim i feve eshte nje dhurate per ne...por tek e fundit ne s`bejme gje tjeter vecse mbajme traditen e te pareve tane...

banoret e elbasanit tregojne me krenari, qe ne shkojme ndersjelltas neper festat fetare te njeri tjetrit...ne martohemi me njeri tjetrin...ketu ka njerez me emra te krishtere dhe me mbiemer myslyman...

kjo nuk do te thote qe fete shkrihen me njera tjetren dhe e humbin kuptimin, jo, secili mban identitetin e tij dhe respekton edhe te tjetrit na thote lulgjuraj...

arben ramkaj na thote qe shqiptaret kane jetuar gjithmone midis lindjes dhe perendimit...ata jane europian ne shume e shume tradita, megjithese jane me shumice myslymane...identiteti jone multifetar ka nje karakter te theksuar kombetar...

https://www.nzz.ch/international/protestantische-m inderheit-ein-segen-fuer-albanien-ld.1305487

harmonija/toleranca fetare ne shqiperi ka dy aresye:

e para,

te cilen ne shqiperi perfaqesuesit fetare skane qejf fare ta permendin fare eshte diktatura e hoxhes...

ai himnin e rilindasve e kapi e mori dhe e radikalizoi aq shume/deri ne ate fare feje...sa...duke e kthyer deri ne anti fe...duke e reduktuar keshtu deri ne paperfillshmeri fare rendesine e fese ne shoqeri...

dhe e dyta eshte koncepti i nacionalizmit shqiptar...

ideologet e rilindjes u gjenden perpara nje problemi te madh, perpara nje popullsije heterogjene fetare shqiptare...

...si me ja percu njerezve vetedijen kombetare ne nje kohe/epoke kur njerezit definoheshin /identifikoheshin prej fese:

"mos shifni kisha e xhamija feja e shqiptarit eshte shqiptarija" shkruante poeti patriot pashko vasa ne vitin 1880...

se sa/deri ne cmase e le ne hije identiteti kombetar i shqiptareve fene sot eshte e debatueshme...

antropologja schwandes terheq vemendjen qe ka hasur ne shqiperi te krishtere ne shqiperi qe ju duket vetja permbi myslymanet, se u ndjekan me te kulturuar se qenkan me te orientuar nga perendimi...

por keto ferkime i ka kap nacionalizmi dhe si ka lene me marre fryme...

keshtu ne kete fushe/fushe loje ferkimesh midis kombit dhe fese, pozicioni i protestanteve eshte nje pozicion vertet specifik/i vecante/rendesishem/specifik i rendesishem...

ylli doci president i evangelistave na thote qe ne jemi te vjeter sa kombi...protestantet kane luajtur nje rol te shkelqyer ne kohen e krijimit te kombit...

gjerazim qiriazi me motren e tij kane hapur ne shkoder shkollen e vajzave ne vitin 1891...

shpirti debatues protestant dhe mendja protestane e hapur per dije,

kane dhene nje kontribut te cmuar ne idene e kombit shqiptar dhe ne shoqerine shqiptare...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Korrik 2017 08:01 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spinnet.eu/images/2015-08/frasheri1913. pdf

feja dhe besimi jane ceshtje private te ndergjegjes se njerezve...

kurren e kurres askujt/askush/asnjenjeri nuk duhet me ja dhene te drejten vetes me marre kete te drejte qe si takon kurrkujt,

per te detyruar tjetrin per te besuar ne kete apo ate religion,

ose te detyroje njeri te beje ate ose kete veprim ne emer te fese...

njerezit e fese te gjithe duhet ta drejtojne popullin ne rrugen e mbare vecse me fjale dhe vepra te mira...

dhe kete duhet ta bejne perjashtimisht/absolutisht vetem brenda mureve te xhamijave, teqeve ose kishave...

jashte tyre atyre duhet tju ndalohet te bejne agjitacion e propagande fetare...

askush nuk duhet te detyrohet me dhene/hedhur leke per vepra fetare, ose ne vendet e shenjta, pervec asaj qe ata duan ta japin me deshiren e tyre...

te gjitha besimet duhet te shijojne ne shqiperi lirine e plote fetare...

hebrejte, protestantet etj...

do te kene edhe ata, po ashtu si gjithe te tjeret, shefin e tyre fetar

dhe do te kene mbi koke edhe ata, si gjithe te tjeret,

ministrine e kultures...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 2 Shtator 2017 16:12 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://konica.al/2017/09/skenderbeu-veliaj-te-jape -shpjegime/

Nėse mbulimi i monumentit tė Skėnderbeut ėshtė bėrė nė ditėn e faljes sė Barjamit pėr arsye fetare,

e konsideroj njė aksident tė rėndė dhe njė vepėr penale...veliaj te japi spjegime...


Nuk lejohet pėr asnjė arsye dhe pa njė autorizimin tė veēantė mbulimi apo rrethimi i Monumentit tė Skėnderbeut, tė heroit tonė kombėtar.

Bashkia dhe Erjon Veliaj duhet tė japin shpjegime pėr kėtė.

Feja dhe Kombi janė tė ndryshme, por nė historinė tonė kombetare kanė qėnė plotėsuese pėr mbijetesėn tonė.

Skėnderbeu ėshtė heroi i ēdo shqiptari, pa dallime fetare apo krahinore.

Me veprėn e Skėnderbeut krenohet e gjithė Europa dhe Perendimi duke vendosur monumentin dhe emrin e tij nė rrugėt dhe sheshet kryesore tė qyteteve.

Nuk duhet tė friksohemi nga identiteti ynė europian dhe duhet tė vazhdojmė rrugėn tonė tradicionale tė tolerancės dhe harmonisė fetare.

Tė gjjthė shqiptarėt jemi vėllezer dhe Skėnderbeu ėshtė heroi ynė!

http://www.gazetatema.net/2017/09/02/imami-myslima n-kthejini-menderen-skenderbeut-ne-e-kemi-per-turp -qe-nje-merecenar-te-quhet-heroi-yne-kombetar/

imami armand aliu thote qe,

ai e ka per turp qe skenderbeu te quhet hero kombetar...

ai thote qe ai, armand aliu, nuk eshte as arab as turk,

por, ndjehet i detyruar me theksu, e ndjen si shume te rendesishme me na theksu!!!, qe jo vetem qe eshte shqiptar.!!!.., por qe ka edhe gjak shqiptari bile!!!...

...nuk jam as turq dhe as arab dhe nuk punoj as per arabin dhe as per turkun...

...por frenat dhe timonin e kmsh ne shqiperi fatkeqesisht e kane gylenistet...

skenderbeu eshte sponsorizuar, mbeshtetur, ndihmuar nga venediku...

kurse ne, une armando aliu me shoke,

jemi gjak shqiptari dhe nuk jemi as gjak arabi dhe as gjak turku...

dhe nuk jemi mercenare as te arabit dhe as te turkut...

http://www.deutschlandfunk.de/albanien-vom-atheism us-zum-islamismus.1773.de.html?dram:article_id=394 820

ne vitin 92 u lejua prape feja ne shqiperi,

por shteti e la kete pune ne meshire te fatit...

dhe jo per pak, por per plot 27 vjet...

sigurish te tjeret nuk ndenjen me duar ne xhepa, duarkryq/ me dur n`i/me duar ne ije/me duar ne mes dhe...

e mbushen kete vakum, boshllek...

edukim fetar tek ne skishte,

keshtu qe pas rrezimit te diktatures shqiptaret shkuan per studimin e fese jashte shtetit,

ne arabine saudite, ne turqi, siri, jordani dhe vendet e gjirit persik...

historija e kishes katolike shqiptare

enver hoxha:

...feja eshte nje gje/ceshtje private...

ne si kemi ndaluar njerezit qe te falen e luten...neper shtepijat e tyre, ne shtepijat e tyre...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Shtator 2017 13:38 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/viti-i-skenderbeut-nisi-s hume-cuditshem/

Viti i Skėnderbeut,
nisi pak ēuditshėm,
e rrethoi me beze,
Bajrami i ndritshėm!

Po pse tė ketė ndodhur,
gjithė kjo ēudi,
dhe unė si tė tjerėt,
me tamam s'e di!

Rrjetėn kush e vuri,
s'e thotė Myftinia,
e vunė ata vetė,
a e vu Bashkia?!

Ti mos u mėrzit,
Zoti Skėnderbe,
se njė vend ēudirash,
gjithnjė jemi ne!

Dje vėrtetė tė vunė,
beze edhe rrjetė,
po gjithė viti mbrapa,
i yti do jetė!

Kėtė Edi Rama,
e ka deklaruar,
dhe mbase na thotė,
pse tė kanė mbuluar!

Ka mundėsi tė thotė,
fare pa mundim,
se kishe nevojė,
pėr restaurim!

A.Duka

http://www.gsh.al/2017/09/01/ekskluzive-myftiu-i-t iranes-sqarim-per-vellezerit-e-krishtere-pse-u-vu- ekrani-ne-shesh-skenderbeu-heroi-yne-kombetar-me-k ercenuan-me-jete/

Myfiti i Tiranės:

"Dua tė jap njė sqarim publik pėr vėllezėrit katolikė e ortodoksė dhe gjithė shqiptarėt.

Nuk kemi pasur asnjė qėllim tė fyejmė apo tė mbulojmė Skėnderbeun.".

shen.im:

ja ku e ke sqarimin o duke: myfiti po i kerkon falje vellezerve katolike, vellezerve ortodokse, te globit dhe tek e fundit edhe ju palo shqiptareve, qe myslymanet e globit nuk kane asnje problem me skenderbeun...

pra kemi katolike, ortodokse dhe myslymane dhe resti qe ngelet jane shqiptare si puna jote, me qarte sbohet mo...

http://shqiptarja.com/m/aktualitet/incidenti-me-sk -nderbeun-veliaj-harmonin--fetare-ta-kurojm---do-d it--439152.html

Incidenti me Skėnderbeun, Veliaj:

ky eshte nje muhabet kush e lagu dhe kush nuk e lagu,

le tė bėjmė atė qė bėjnė organizatat si Papa Xhovani edhe ALSAR...qe po i dekoroj une me kete rast...

shen.im:

ja dhe sqarimi tjeter duke:

veliaj po i thote vatikanit qe skemi asnje problem me ju per skenderbeun!!!...

kurse shqiptareve u thote qe rrini urte mos u merrni me llafe...

po se pate kuptu akoma aresyen o duke atehere nuk di ca me te thone paske qene i trashe shum...

http://www.insajderi.com/kercenohet-jete-myftiu-ti ranes-tregon-pse-po-sulmohen-myslimanet-per-skende rbeun/

Sipas Myfitit tė Tiranės e gjithė kjo krijohet pėr efekt tė pėrēarjes sė besimtarėve.

"Ushqyerja e ndasisė, e urrejtjes, sado minimale tė jetė ėshtė nga rreziqet mė fatale, mė goditėse...

shen.im:

pra edhe nje here myfiti po thote qe se cjane ca njerez qe po dune me fut percarje...

veliaj:

"Secili mund tė ketė mėnyrėn e vet sesi adhuron perėndinė, por kjo nuk ėshtė arsye pėr tė mbjellė ndasi, nuk ėshtė arsye pėr tė mbjellė sherr, nuk ėshtė arsye pėr tė hapur njė debat...

shen.im:

pra edhe veliaj po thote se cjane ca njerez qe duan me mbjell percarje, por ne nuk percahemi se basjkepunimi shtet privat bisnes shtet shtetbiznes eshte nje model njish...

debate koti...pa vlere...kush po i bo gjo shqiptareve...po i merr njeri leke...po skenderbeut po i merr njeri leke...jo...atehere ku eshte problemi, ska ca problemi te kete atehere...

e shof o duke qe ti smushke fare, dhe si fshatar qe jam po ta perkthej shqip-shqip :

veliaj dhe myfiti po prashisin ne det...mo qarte sbohet mo...

ata po thone:

jemi mbledhur ne lendina
peshkun e kapim me dore
ne shkolle marrim vetem dhjeta
babi im eshte traktorist...

ti thu jo kush ja dha lejen jo kush sja dha
a thu se po behet fjale per leje ndertimi...
muhabet koti e lagu se lagu...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Shtator 2017 16:36 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://klankosova.tv/myftiu-i-tiranes-paralajmeron -padi-per-spartak-ngjelen/

Myftiu i Tiranes :

...jam krenar per ate qe,

i Madhi ZOT me ka dhene shqiptarine si kombesi

e Shqiperine si Atdhe,

PAQEN e fese İslame si bosht e udherrefyese per shpirtin dhe jo vetem...

Perkushtimi ndaj vendit,

atdheut e qytetareve me ben me te vertete me besimtar shqiptar.

FE – ATDHE binom i perjetshem per gjithkend shqiptar te ketij nenqielli...


https://www.voal.ch/mesazhe-te-fuqishme-dashurie-n ga-nene-tereza-nga-frank-shkreli/

...me shume dashuri dhe respekt pėr njėri tjetrin, si vėllėzėr dhe motėra tė njė gjaku, me njė histori dhe identitet tė pėrbashkėt — pa marrė parasyshė dallimet dhe pikėpamjet politike, fetare ose krahinore...

Bota shqiptare nė pėrgjithėsi duket sikurė jeton nė njė konflikt tė pėrhershėm.

Shoqėria shqiptare kudo nė trojet tona nė Ballkanin Perėndimor dallohet pėr konflikte e mosmarrveshje me njėri tjetrin,

jo vetėm midis politikanėve dhe partive qė ata pėrfaqėsojnė — dhe jo vetėm nė kohė zgjedhjesh.

Shoqėria shqiptare duket si e paralizuar nga inatet politike, personale dhe profesionale.

Ndihet njė mungesė e madhe dashurie dhe respekti pėr njėri tjetrin, njė boshllek, pėr tė mos thėnė njė gjėndje e rėndė shpirtėrore qė ka kaplluar jo vetėm shoqėrinė shqiptare, por mbarė botėn, nė ēerek shekullin e parė tė shekullit 21.

Asnjėri prej nesh nuk jemi Nėnė Tereza,

por ka mundėsi qė sado pak tė influencohemi nga jeta e saj dhe tė frymėzohemi nga disa thėnje tė saja duke ndjekur sado pak edhe shembullin e saj nė kėtė jetė – ashtu,

qė bota shqiptare tė ketė mė shumė dashuri dhe respekt pėr njėri tjetrin, si vėllėzėr dhe motėra tė njė gjaku, me njė histori dhe identitet tė pėrbashkėt — pa marrė parasyshė dallimet dhe pikėpamjet politike, fetare ose krahinore.

Kombi shqiptar ėshtė NJĖ dhe si i tillė meriton, pikėsėpari, tė bashkjetojė nė paqė e nė dashuri me njėri tjetrin, por edhe me tė tjerėt pėr rreth.

Nene Tereza :

"Nėqoftse nuk kemi paqe midis nesh, kjo ndodhė sepse kemi harruar se i pėrkasim njėri tjetrit"

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 8 Shtator 2017 15:27 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.deutschlandfunk.de/albanien-vom-atheism us-zum-islamismus.1773.de.html?dram:article_id=394 820

nga ateizmi tek islamizmi...

...pas vitit 1992 hyni leku, hyni edhe ndikimi islamik ne shqiperi...

ne shqiperi, kosove bosnje dhe maqedoni jetojne 8,5 milione myslymane/aliene (shen.im. njerez o njerez, njerez, jo aliene, njerez te besimit myslyman...

nga shqiperija kane shkuar ne siri e irak 145 persona me gra e fmi...

45 - 48 jane kthyer rreth 76 jane akoma me familjet e tyre atje...

shen.im: folni folni...kesaj i thone me mos te lone as me vdek...

shqiperija eshte ne shtratin e vdekjes ne letargji, ne agoni dhe ju flisni e flisni e nuk pushoni e nuk pushoni..po hyni ne gjynof...nuk po e leni me i dale shpirti...

https://de.wikipedia.org/wiki/Gro%C3%9Fe_Moschee_v on_Tirana

xhamija e tiranes do te jete xhamija me e madhe ne ballkan me kapacitet 4500 vetesh...

https://www.bamf.de/SharedDocs/Meldungen/DE/2016/2 0161214-studie-zahl-muslime-deutschland.html

gjermanija ka 5 milone myslymane...vetem gjermanija...

http://www.focus.de/politik/videos/im-vierstellige n-bereich-experten-rechnen-vor-so-viele-moscheen-g ibt-es-in-deutschland-wirklich_id_5725452.html

gjernamija ka rreth 3 mije xhamija...

http://de.cityzeum.com/p/grosse-moschee-von-rom

xhamija e romes ka 30 mije metra katror...

http://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/putin-und- erdogan-eroeffnen-europas-groesste-moschee-1381957 5.html

100 vjet pas ndertimit te xhamise se madhe te moskes rusija nderton nje xhami 20 here me te madhe me 10 mije tifoza...

https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_von_Moscheen_i n_Europa

ketu eshte lista e xhamive te europes...

shen.im: per mendimin tim, akoma edhe sot do ti masim gjerat me kutin e shekullit te kaluar...
kush e ka stadiumin me te madh bajerni i mxnihut apo reali i madridit...

kush e ka k... kullen me te madhe kisha apo xhamija...

http://www.deutschlandfunk.de/albanien-vom-atheism us-zum-islamismus.1773.de.html?dram:article_id=394 820

ballkani perendimor po radikalizohet...

http://www.sueddeutsche.de/politik/europaeische-st udie-europa-hat-ein-rassismus-problem-1.403286

europa ka nje problem racizmi...

racizmi dhe diskriminimi ne europe eshte shume me i perhapur se ceshte menduar...ne europe...

shen.im: ska shpi pa hale/pa halera...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 13 Shtator 2017 15:37 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.koha.net/arberi/44030/haradinaj-ofendon -gazetaret-i-quan-te-pashkolle/

...I pyetur nga gazetarėt se Ambasada Amerikane, sipas raportimeve nė media, nuk do tė pėrkrahė version tjetėr tė demarkacionit, ai ...tha:

Kam respekt pėr media shumė, por shumica prej juve, as nuk dini tė lexoni anglisht, as nuk po dini t'i kuptoni se ēfarė kanė thėnė, problemi ėshtė i juaji, nuk kam ndonjė koment...

shen.im:

per mendimin tim, amerika nuk te terheq zvarre, kurse ne publik, midis syve te te gjithe gjindjes kjo as qe behet fjale fare fare...

as nxenesi i saj me i dalluar(por qe po duket sikur amerika e ka harruar kete... apo e ka harruar gjermanija..., apo e kane harruar te dy...!!!) gjermanija

po ashtu jo,

por vendet e lindjes jane mesuar me u terheq zvarre, nga miqte, dhe aleatet...

cdo sjellje tjeter ta marrin per dobesi...

kjo gje pritet edhe prej... te themi... turqise...

jo te thote qe ky shoku dhe miku qe kam ne krah dhe qe po jam tu e terheq zvarre eshte vellai im...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Shtator 2017 14:39 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.luzernerzeitung.ch/nachrichten/internat ional/albanien-lebt-die-religioese-toleranz;art964 0,1103233

...me rreth 4 mije euro ne vit te ardhura per person shqiperija eshte akoma vendi me i varfer i europes...

per shume shqiptare uji i rrjedhshem dhe kanalizimet nuk ekzistojne/jane fjale e huaj...

si zvicra dhe shqiperija jane te dy popuj maloke me pak vend/siperfaqe...

ne shqiperi shoqerija civile eshte e dobet...

...ndikimi i diktatures komuniste eshte akoma edhe sot i ndjeshem shume ne shoqerine e sotme shqiptare...

ne ate kohe njerezit kishin frike edhe prej pjesetareve te familjes se vet, se mos ishin spiune te qeverise...

do te duhen gjenerata derisa njerezve ti/tu/tju kthehet/ringjallet prape besimi tek njeri tjetri...

ne kemi bere projekte me i tregu brezit te ri se sa te rendesishme jane zgjedhjet dhe vota, dhe sa pergjegjesi kane njerezit per kete...

korrupsion ka ngakadomos, por sidomos ne drejtesi dhe shendetesi...

tek korrupsioni i vogel i vegjelise duket nje fare permiresimi...

korrupsioni dhe kriminaliteti i organizuar jane vertet nje sfide shume e madhe per vendin...

reforma ne drejtesi qe eshte menduar me i sherby frenimit te korrupsionit eshte prioritet per vendin...

1/3 e kushtetutes u plugua per kete pune...

kjo ishte nje pune vertet e madhe, por qe nuk eshte azgje ne krahasim me zbatimin dhe venien ne jete te reformes...

tap-i eshte projekti me i rendesishem i ekonomise shqiptare...

qe tap-i te kalonte neper shqiperi per kete kane merita edhe ekonomija private zvicerane dhe diplomacija zvicerane po ashtu...

investimet perendimore nuk vine ne shqiperi se ska shtet ligjor dhe puna e prones nuk eshte e sqaruar...

nga shqiptaret ne mund te mesojme artin e improvizimit, mikpritjen, mbajtjen e njeri tjetrit dhe tolerancen fetare...

nuk njoh vend tjeter ne bote me shumice besimtaresh myslymane/ska vend tjeter ne bote me shumice besimtaresh myslymane qe ta jetoje me shume tolerancen fetare se shqiptaret...

martesat midis myslymaneve, katolikeve dhe ortodokseve jane normalitet...

20 milione frankat qe investojme ne si shtet cdo vit ne shqiperi,

taksapaguesit tane duhet ti shofin si solidaritet tonin ndaj be-se...

...ndaj be-se qe po eshte duke qene gjithmone e me shume prezente ne ballkanin perendimor...

...ndaj be-se ku shqiptaret aspirojne me u fut...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 17 Shtator 2017 06:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


shen.im:

edi dote timonin por timoni i shqiperise po i duket i rende...

...mos e ka hidraulikun e prish...

edhe sec ben ca si zhurma...

...mos e ka rripi i transmisionit...

apo e ka motorri...

motorrin shqiperija e ka tulle me det e me uje e me pasuri mbi e nentokesore e me njerez punetore...e te sakrifices...

shqierija shkon tek mercedezi dhe ata i thone qe e ka dinamo, dinamo...

hajde ta bej une per gjysem dite se edhe pjeset i kam ketu dhe vazhdo punen tate...eshte pak shtrenjte por ske cben tek makinat e sotme moderne cdo gje e drejton/i jep drejtim/jane te varura/te lidhura me nje fije apo me nje tjeter me dinamon/prodhuesin e korentit/elektricitetin/sistemin e drejtesise, me ligjin, me ligjin te barabarte/njelloj per te gjithe, si per te pasurirt si per te varferit...

specialistet shqiiptare thote qe jo se eshte shtrenjte, mercedezi smerr vesh..

do ti nderrojme rripin e transmisionit...

u tha u be zhurmat vazhdojne...varja rendesi ka qe makina ecen...

tani po fillon me u veshtiresu timoni...varja rendesi ka qe ecen...

po ra baterija, spo ndizet mo...

ska problem ti vejme nje bateri tjerer te re...baterine e antikomunisteve...

edhe kjo mas ca kohesh bie prape...si tja bojme te veme bateri tjeter po skena tjeter...atehere ti veme nje te vjeter prape...komunistat ballistat..

por edhe me kete bateri prape se kane te gjate...dhe makina dikur do te bllokohet fare...

pastaj punetoret qe duan te shkojne ne pune me makine nuk jane leshko ato thone ketu i futem nje here duret sna solli gje...

po shefi se ka problem se vete e ka ne terezi punetoret le te rrine ne shtepi dhe ti thone edhe familiareve qe ai qe e nderrroi asokohe rripin e transmisionit dhe baterine, qeverite e kaluara, si kane bere mire punet dhe ne do i bejme edhe nje here...

me vone kur e shofin qe njerezit po e humbasin durimin me keto genjeshtra atehere shqiperija shkon prapet te mercedezi dhe i thote ok beja sherbimet qe mendon ti...

por mercedezi i thote qe skam termina te lira duhet te presesh rradhen tani...

po i sati jam... i fundit...

kthehet timonieri ne shqiperi dhe i thote njerezve qe mercedezi na ka inot na ka qit te fundit ne rradhe...

po pse sma the ti asokohe kete pune...o mercedez...

po ca te them une, une skap njeri prej fyti...

makina eshte e jotja ne dac rregulloje ne dac jo...

...eshte e drejta jote...e drejta... e drejta... e drejta...

sa te na vije rradha tani jemi qe jemi veglat i kemi as svazhdojme me rripin e transmisionit...koministat e ballistat...

me tapicerine e makines...me belshin e me lelshin...

dhe nezim edhe na i cinare dohon...jo dohon se tani jemi modernizu kemi hec perpara...hashash...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 17 Shtator 2017 11:04 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/shenim-sherrtaret-e-shqup -it-prek-cali-dhe-heronjte-e-vigut/

Prek Cali - njė gur kufiri i patundur, pjesė e kėsaj Shqipėrie qė kemi.

Nga Bedri Islami

Nuk kam shkruar asnjėherė pėr Prek Calin, as nė kohė tė shkuara dhe as tashmė, kur gjėrat mund t'i rrotullosh sipas dėshirės dhe kur asgjė nuk tė ndalon tė besh te zezen tė bardhėn dhe tė bardhen tė zezė.

Prek Cali, pėrmendorja e tė cilit ndodhet nė njėrin nga udhėkryqet e qytetit tė Shkodrės, ėshtė njė figurė e njohur qė ka kaluar pėrmes dritėhijeve tė kohės, por qė njėkohėsisht koha i ka bėrė vendin e saj.

Herė pėr tė mirė, e herė pėr tė keq, deri sa mė nė fund ai ėshtė njohur me njėrin nga atributet mė domethėnėse si mbrojtėsi i kufijve veriorė.

Kundėrshtar i Zogut dhe i pėrkėdhelur prej tij pėrmes njė posti ushtarak, pasues i Nolit dhe harrues i ideve tė Qershorit 1924, i heshtur ndaj italianėve qė nuk e bėnė dot pėr vete, por jo i heshtur ndaj falangės gjermane, i denjė pėr vendin e tij, Kelmendin dhe mbrojtės i duhur nė kohėn e duhur.

Mė sė fundi, e gjithė ajo qė u vėrvit rreth tij ishte si njė dalldi politike, deri sa zuri vend aty ku duhej.

Pėrderisa njė qytet i menēur si Shkodra, edhe pėrmes dalldisė politike, i bėri vendin qė mendoi se ishte mė i duhuri, kjo do tė thotė se mė nė fund kemi njė staturė qė meriton tė nderohet pėr atė qė ka bėrė, por edhe tė dėshmohet e vėrteta pėr atė qė nuk ka bėrė mirė ose e ka bėrė gabim.

Pėr pesėdhjetė vite kulla e Prek Calit, si mė e mira nė Vermosh, ka qenė edhe banesa e rojeve tė kufirit dhe kjo i shkonte nė natyrėn e saj dhe tani. Prishja e saj, pas njė rikonstruksioni tė bukur, nė mos tjetėr, ėshtė njė turp qė nuk duhet tė ndodhte.

Sidoqoftė ai mbetet mbi tė gjitha njė gur kufiri i patundur, pjesė e kėsaj Shqipėrie qė kemi.

Nė kėto ditė, ai krejt papritmas, u bė edhe njė herė qendra e vėmendjes sė politikės, por jo vetėm tė saj. Njė ndodhi meskine, si prishja e kullės sė dikurshme tė tij, qė po ringrihej nga tė afėrmit e dashamirėsit, solli nė vėmendje figurėn e tij, megjithėse jo si njė staturė rreth vlerave tė sė cilit mund tė shkruhej,

por si fillesė sherri mes qeverisė dhe opozitės, mes njerėzve qė ndėrmorėn kėtė fillesė, qė pėr mua ėshtė fisnike, dhe njė institucioni qė gjeti " tė shpalosė" vlerat e tij nė ruajtjen e ligjeve pikėrisht tek kjo kullė, qė aty ku po ngrihej, mbi njė themel tė vjetėr, mė tė lashtė se tė gjithė ata qė e prishėn.

Sherrnaja e krijuar nga njė akt qė mund tė priste zgjidhjen ėshtė shumė mė e madhe se sa mund tė pritej, por qė ngado qė ta shohėsh, nuk mund tė hynte nė hullitė e politikės, aq mė shumė nė hullitė e njė politike tė mbrapshtė, qė vetėm pret njė sebep pėr tė nisur "luftėn".

Prek Cali nuk i takon thjeshtė opozitės e as shumicės.

Duke qenė vlerė, pėr ato vlera qė ka bartur, u takon tė gjithėve, dhe njerėzit e kanė pranuar, megjithė dritėhijet qė e kanė pėrshkuar.

Askush nuk tė bėn hero me zor e askush nuk tė deheroizon me dhunė.

Prishja e njė kulle nė ndėrtim nuk e prek dot figurėn e Prek Calit, ashtu si edhe ngritja e saj nuk i shton asgjė mė shumė nga ajo qė vetė ai ka bėrė.

Opozita qė bėn sot nacionalisten, mbrojtėsen e vlerave dhe kėrkon tė marrė mbi vete primarin mbi tė vėrtetėn, nuk ka qenė gjithnjė kėshtu.

Pėrkundrazi, qė nė fillimet e saj ka qenė nė bjerrjen e vlerave dhe ngritjen e antivlerave. Ka ngritur antivlerat qė i ka interesuar pėr njė grusht votash dhe ka hedhur vlerat qė nuk i kanė ardhur pėr shtat, thjesht pėr hir tė njė politike mohuese dhe jo pak herė, antikombėtare.

Siē e cilėsova nė kėtė shėnim, Prek Cali ka vendin e tij, por edhe tė tjerė, qoftė nė ato pėrmasa ose diēka mė pak apo mė shumė, kanė vendin e tyre.

As njėri e as tjetri nuk i bėjnė hije shoshoqit dhe,

edhe nėse nuk kanė qenė nė tė njėjtėn anė, ata kanė pasur shpesh herė vizione dhe ideale tė pėrbashkėta, me tė cilat opozita e tashme, duhet thėnė shkoqur, nuk ka asgjė tė pėrbashkėt.

Edhe opozita e tanishme nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me Prek Calin, njeriun qė mbrojti kufijtė, kur pikėrisht kjo opozitė ishte e gatshme tė falte pjesė nga kufiri jugor i Shqipėrisė pėr njė qeshje bakojaniste.

Nuk ka asgjė tė pėrbashkėt, pasi kur Prek Cali nderonte tė rėnėt pėr kufirin, opozita e tashme zhdukte pėrmendoret e tė rėnėve nė Luftėn Nacional-Ēlirimtare.

Pak vite mė parė, pėrmes njė vendimi tė Bashkisė sė Shkodrės, pikėrisht nė qytetin ku ndodhet sot pėrmendorja e Prek Calit, u hoq Pėrmendorja e 5 Heronjve tė Vigut dhe nė pak kohė u hodh mbi ta aq shumė baltė, sikur ata tė ishin vrarė nė diskot e Mirditės dhe jo nė njė rrethim qė zgjati 6 orė.

Nė Shkodėr janė hedhur nė erė bustet e Jordan Misjes dhe tė Perlat Rexhepit, tė Qemal Stafės dhe tė Migjenit, vėshtirė tė gjesh mė bustet e Pashko Vasės dhe tė Filip Shirokės, pėr tė mos kėrkuar pėr bustin e Vasil Shantos, qė dikur quhej biri i madh i Shkodrės.

Pikėrisht pasuesit e atyre qė sot ēirren pėr mungesėn e tolerancės nga nacional-ēlirimtarėt, jo vetėm i vranė, por nuk lejuan as tė varrosen, duke i lėnė trupat e tyre nė pėrroin e tharė tė Vigut, qė trupat e tyre ose t'i marrin ujėrat e vjeshtės ose tė qelben mbi zallin e thatė.

PD-ja e tashme, qė ėshtė e njėjtė me tė djeshmen, asnjėherė nuk protestoi, nuk e ngriti zėrin, nuk tha se kjo ishte vepėr e turpshme, pasi, si "5 Heronjtė", nė pak kohė u shkulėn tė gjithė bustet e pėrmendoret e dėshmorėve. E jo vetėm tė tyre.

Ndoshta, pas disa kohėsh ata do tė kėrkojnė tė ngrihen edhe pėrmendoret e Esat Toptanit, tė Hamzait e tė tjerėve qė pėrdhosėn emrin e kombit.

Tė kėrkosh sot tė shfaqesh kombėtare pėrmes njė figure qė nuk ka asnjė lidhje me ty, qoftė si opozitė, qoftė si lider politik, do tė thotė tė kėrkosh tė nxjerrėsh nga zjarri gėshtenjat pėrmes njė personaliteti qė nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me ty.

Kjo opozitė qė sot pėrbetohet kaq shumė pėr komb e atdhe, prej kohe e ka harruar edhe kombin, edhe atdheun, pasi qė ditėn e parė tė pushtetit tė saj u bė vegėl e atyre qė rrėmonin kufijtė e kėtij vendi.

Kur hiqeshin heronjtė e luftės, tė gjithė tė rinj dhe idealistė deri nė themelin e jetės sė tyre, PD-ja nxiste qė me hu e me zjarr tė shuhej ajo periudhė, qė ishte mė e ndritur nga tė gjitha luftėrat, pasi, pėr herė tė parė ishim nė anėn e duhur, qė mjerisht nuk zgjati shumė.

Tė kėrkosh sherrin pėrmes njė figure paqtuese ėshtė normale pėr sherrxhinjtė. Por nuk ėshtė normale pėr njė vend tė civilizuar.

Tė vjen ndot qė pėrdhosėsit e vlerave, duke u nisur nga njė fajėsi e ngutshme e strukturave tė shtetit, kėrkojnė tė marrin nė duar njė flamur, tė cilin e kanė harruar prej kohe.

shen.im: per mendimin tim figura te tilla personalitete te historise dhe kultures sone duhet te shpallen monumente kulture/pasuri kombetare...

shteti duhet ta rindertoje kullen te futen historianet ti vihet fond nga shteti ne dispozicion dhe te gjejne me dokumenta dhe gojedhona, se si ka qene ose mund te kete qene kulla dhe ta rindertojne...

jo cdo lloj rraqesh te historise ti marrim e ti hedhim ne kurriz, por te spikaturat/spikaturit...me te mirat e te keqijat e tyre...ata jane tanet ata jane ne/jemi ne...

po ashtu kjo gje them une duhet te vleje edhe per spacin, edhe shtepine e enver hoxhes...etj...edhe te mehdi frasherit shefit te ballisteve...harapit e mehmet shehut e hamit matjanit...etj...kadri hazbiut...etj...

kjo duhet me qene/eshte pjese e trashegimise sone historike dhe kulturore pa komplekse fare...

tu thohet njerezve, rinise nga historianet, nga historianet me fakte se si kane qene punet dhe tu thuhet brezave te rinj qe nga vine, qe nder te tjera, shqiptaret i kane pas zgjidh sherret/mosmarreveshjet me njeri tjetrin me te vrame...etj...

po te flasin historianet, historianet e vertete dhe te flasin me fakte dhe analiza te thella dhe jo te percipta dhe jo gjithturfar idiotesh qe i veme ne kry te venit/i japim podium neper studio televizive e neper gazeta,

qe na thone sot qe e dine ata se ku e ka pas pi kafen skenderbeu, dhe se si e pite te mesme a me shume sheqer etj...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 17 Shtator 2017 16:06 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://illyriapress.com/vritet-edhe-njehere-preke- cali/

PRIJĖSI I MALEVE DHE PIRAMIDA E KUFIRIT SHQIPTAR

Pėr disa vite tashti, ishte shtėpia e At Gjergj Fishtės qė ka tėrhequr vėmendjen, e shpallur si monument kulture, por i lėnė krejtsisht pas dore nga autoritetet vendore dhe qėndrore shqiptare, ndėrkohė qė po shembet vetvetiu nga moskujdesja, megjithė disa pėrpjekjeve private pėr ta restauruar atė.

Kėto ndėrtesa, as Enver Hoxha nuk i kishte shembur..

Duket se sipas tė gjitha gjasave, pėr arsye qė vetėm ata i dinė, autoritetet shqiptare kishin hesituar deri tani tė autorizonin legalizimin e restaurimit tė kullės sė Prek Calit nė Vermosh tė Kelmendit tė Malėsisė sė Madhe, ashtu siē ka ndodhur mė pėrpara edhe me shtėpinė e At Gjergj Fishtės.

Duket gjithashtu se sipas burokratėve tė revolucionit kulturor nė Tiranė, At Gjergj Fishta dhe Prekė Cali nuk pėrfaqėsojnė asgjė, asnjė vlerė, jo vetėm pėr Malėsinė e Madhe, por as pėr historinė e Shqipėrisė dhe as tė kombit shqiptar dhe si tė tillė duhet tu fshihen gjurmėt, pėrfshirė shembjen e shtėpive ku kanė jetuar.

...askush nuk jep ndonjė shpjegim zyrtar se pse ndodhi kjo shembje e kullės sė Prek Calit, qė nė fakt ishte shpallur monument kulture qė nė vitin 1993,

por qė as qeveria e atėhershme as qeveritė e mėvonshme nuk kanė bėrė asgjė pėr ta mirėmbajtur ose pėr tė rinovuar kullėn e regjistruar, si njė monument kulture.


Kėshtu kishte ndodhur fatkeqsisht mė heret edhe me shtėpinė e At Gjergj Fishtės, lėnė nė mėshirė tė fatit, pa i dhėnė asnjė zgjidhje projektit, nga ana e autoriteteve zyrtare.

Duket se autoritetet e Ministrisė sė Kulturės dinė tė shembin e tė shkatėrrojnė, por jo tė ndėrtojnė, tė pakėn nė kėto dy raste!

Thuhet se falė fondeve tė mbledhura nga diaspora shqiptare nė Shtetet e Bashkuara kishin filluar punimet pėr restaurimin e kullės sė Prek Calit, por dita e ėnjtė ishte dita qė shėnoi shembjen e saj, pėrball protestave tė banorėve vendas, tė cilėt sipas disa mediave e cilėsuan kėtė si njė ditė tė zezė ndėr ato troje , nė prani tė policisė sė shtetit.

Pėrdorimi i fadromave pėr shembjen e kullės sė Prekė Calit, duket se mund tė kishte lidhje edhe me njoftimet e kohėve tė fundit nga komuniteti shqiptaro-amerikan nė Nju Jork dhe Detroit, pėr tė mbledhur fonde muajin qė vjen, pėr restaurimin e kullės ku ka jetuar Prekė Cali,

i cili u pushkatua nga regjimi komunist pas kryengritjes sė Kėlmendit kundėr regjimit tė Enver Hoxhės.

Burime tė komunitetit njoftojnė se janė planifikuar dy takime pėr mbledhje fondesh nga "Fondacioni Prekė Cali": njėri nė Nju Jork me 1 tetor dhe tjetri nė Detroit, me 7 tetor, 2017.

Nuk ėshtė e qartė tani nėse pėrballė ngjarjeve tė fundit nė Vermosh, rrafshimit pra tė kullės sė Calit, do tė shkohet pėrpara me planet pėr mbledhjen e fondeve pėr restaurimin e kullės sė Prekė Calit, nga ana e komunitetit shqiptaro-amerikan, nė Nju Jork dhe nė Detroit.

...Ēka e bėn kėtė situatė edhe mė tė ndėrlikuar, por edhe absurd, ashtu siē mė njofton njė mik i imi nga Shkodra, janė edhe akuzat pėr falsifikime dokumentash si dhe procedurat burokratike ose mė mirė tė themi grindjet pėr tė drejtat jurisdiksionale mbi territorin ku gjėndej shtėpia e Prek Calit, midis dy enteve qeveritare me rėndėsi, Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Ministrisė sė Kulturės.

Po kush i kontrollon kėto ministri? Hajde dreq e merre vesh!


Si dhe pse ndodhė qė nė kėtė rast, ashtu si edhe nė rastin e pėrpjekjeve, tani tė dėshtuara falė Ministrisė sė Kulturės pėr rinovimin e shtėpisė sė poetit kombėtar At Gjergj Fishtės, pengesat kryesore paraqiten nga ata qė pikėrisht duhet tė jenė ruajtsit e kėtyre vlerave kombėtare, i.e burokratėt e Tiranės!

Turp e faqe e zezė!

Nėqoftse nuk dėshironi tė harxhoni fondet tuaja, atėherė lejoni njerzit qė janė gati tė mbledhin fondet pėr rinovimin e kėtyre objekteve, nė kėtė rast diaspora shqiptare nė Amerikė.

Ironia e kėsaj ngjarjeje tragjike qėndron nė faktin se kushedi pėr tė satėn here, kjo situatė pasqyron hipokrizinė e kėsaj klase politike shqiptare tė shėmtuar tė 27 viteve tė fundit – tjetėr flasin e tjetėr bėjnė.

Ndėrkohė, qė nė Vermosh jepet urdhėri pėr shembjen e kullės sė Prek Calit, i cili udhėhoqi atė qė besohet tė ketė qenė kryengritja e parė anti-komuniste nė Evropė, pėrfaqsuesit mė tė lartė tė Organizatės NATO-s — aleancės mė tė fortė ushtarake qė ka njohur ndonjėherė historia e njerėzimit dhe mburoja anti-komuniste pėr gjysėm shekulli – janė duke u mbledhur nė kryeqytetin e shqiptarėve nė Tiranė pėr tė biseduar sigurinė dhe paqėn nė Evropė dhe nė botė.

Ndėrsa autoritetet shqiptare, si talebanėt hedhin nė erė kullėn e Prek Calit. Kam drojė se as pėrfaqsuesit e NATO-s tė mbledhur nė Tiranė nuk e kuptojnė ende se me kė kanė tė bėjnė.

A ka gjė mė turp!

Veni more gishtin nė ballė e mendoni pak. Cilat do qė tė jenė arsyet, legjitime ose jo legjitime, pėr shembjen e kullės sė Prek Calit, ky akt ėshtė i pafalshėm. Ky akt duhet tė shqetėsoj ndėrgjegjen e ēdo shqiptari, kudo.

Kulla e Prek Calit nuk ėshtė mė, por pėr ata qė duan tė dinė se ku ishte dhe ēka pėrfaqėsonte ajo kullė, lahutari i Malėsisė – ndonėse sot mund tė jetė duke vajtuar shembjen e kullės sė Prek Calit — pėr derisa tė jetė lahuta ai do tė kėndojė dhe do tu tregoj brezave se ku ishte dhe ēka pėrfaqsėonte ajo kullė:.

Bash ku rrinė shqipet e malit
Ka pas kenė kulla e Prekė Calit
Ka pas kenė nji kullė e bardhė
S'thonė kot malet derė e parė
Derė kreshnikėsh ku knohet lahuta
Hije i ka pas sofra dhe pushka...

...Atėherė krajlat po bajnė kuvend
Po, Hot e Grudė, Shkrel e Kėlmend
O me ia falė o Malit tė Zi

Kur Kongresi o i Berlinit
Ne na i dau o foshnjet prej gjinit
Trupin tonė o e ndau me mur
Qysh se na ndau o shqipen flamur
Njaj Prekė Cali u del pėrballė
Nuk t'i lshoj kėto bjeshkė pėr tė gjallė.

Prekė Cali ėshtė pushkatuar me 25 Mars 1945 nga forcat komuniste tė Enver Hoxhės nė vendin e quajtur Zall i Kirit.

Dėshmitarėt kanė shėnuar se para se tė rrėxohej trupi vigan i kėtij malėsori — i cili nuk njohu as Londrėn as Berlinin — por mbrojti kufirin, burri i Kelmendit sy pa trembur, para se tė jepte shpirt, jo nga plumbat e sllavit tė cilin e luftoi gjithė jetėn, por nga plumbat e shqiptarit — ka bėrtitur me njė zė tė fuqishėm:

"Rrnoftė Shqipėnia, Rrnoftė populli shqiptar. Heret ose vonė, Shqipėnia do tė fitojė"...

Kur tė merret parayshė debati i kohėve tė fundit mbi Gjergj Kastriotin Skenderbe, shėmbja e kullės sė Prek Calit dhe mos ndėrhyrja pėr vite me radhė pėr rihabilitimin e shtėpisė sė poetit kombėtar, At Gjergj Fishtės – do e s'do – tė bėn tė pyesim veten se ēfarė forcash veprojnė nė vendin e tė parėve tanė dhe ku ėshtė shteti.

Ēuditėrisht, njė mik imi mė dėrgoi njė mesazh duke mė thėnė se kėshtu pat filluar edhe nė vitin 1945.

Frank Shkreli

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 17 Shtator 2017 16:16 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.luzernerzeitung.ch/nachrichten/internat ional/albanien-lebt-die-religioese-toleranz;art964 0,1103233

1/3 e shqiptareve jeton ne emigracion...

komunicioni midis shqiperise dhe emigranteve qe vine me idera dhe projekte ne shqiperi nuk funksionon dhe aq mire...

tani shqiperija po mundohet me e permiresu kete komunikim me diasporen...

http://diepresse.com/home/ausland/eu/5285751/EUErw eiterung_Albanien-setzt-auf-raschen-Start-der

smerret vesh se cbehet...

...ketej thuhet qe prioritet eshte afrimi sa me i shpejte me be-ne dhe nga ana tjeter shkrihet ministrija e integrimit...

...dhe ngrihet ministrija e diaspores...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Shtator 2017 17:05 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://derstandard.at/2000064287586/Zwei-neue-Tier arten-an-der-Vjosa-in-Albanien-entdeckt

zbulohen dy lloje kafshesh te panjohura ndonjehere...

ne lumin e fundit te eger te europes...

ne vjosen qe i kanoset rreziku i digave...

ne vjosen e shqiperise...

http://derstandard.at/2000039019653/Vjosa-Europas- letzter-Wildfluss-unter-Druck

vjosa e shqiperise - lumi i fundit i eger i europes me shpatulla per muri...

http://derstandard.at/2000013246420/Vjosa-am-Schei deweg-Staudamm-oder-Nationalpark

vjosa ne mes te kater rrugeve :

do fitojne digat apo do te fitoje parku kombetar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Shtator 2017 12:08 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.welt.de/reise/Fern/article143318060/We lterbe-in-Gefahr-doch-die-Unesco-ist-machtlos.html

gjirokastra,

qender kulturore e shqiperise...

pasuri kulturore e botes...

ne rrezik...


unesko ben dallim midis trashegimise kulturore natyrore dhe formave te perziera...

unesko sic ta jep kete titull po ashtu edhe ta merr

cdomethene trashegimi?...

trashegimi quhet pasurija qe te lene te paret e tu/ata qe kane qene para teje pas vdekjes...

https://de.wikipedia.org/wiki/Gjirokastra

regjimi komunist e shpalli qytetin qytet muze ne vitin 1961

muzeu etnografik i gjirokastres eshte themeluar ne vitin 1966

muzeu kombetar i armeve ne vitin 1971

kerkesa per ta fut qytetin ne unesko u be ne vitin 1988...

ne vitin 2005 unesco e shpalli qendren e gjirokastres trashegimi kulturore te botes...

sot cdo gje po rrenohet...

nga paperkujdesja...

nga ndertimet..

gjirokastra dhe berati jane sot ne rrezik...

po vazhdoi keshtu do te futen te dy qytetet

ne listen e kuqe te atyre qe ju hiqet statusi...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Shtator 2017 12:38 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.alaturka.info/de/albanien/tirana/3818- durres-an-der-via-egnatia-stadtrundgang-und-roemer tum

amfiteatri i durresit eshte zbuluar ne vitin 1966...

https://en.wikipedia.org/wiki/Durr%C3%ABs_Amphithe atre

sot siper arenes jane ndertuar pallate...

sot arena gjendet ne listen e pasurive me te medha te europes...

e rrezikuar nga shkaterrimi...

<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 .
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.