Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . >>
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Maj 2017 19:14 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Pyrrhos_I.

pirro...

pyrrhos greqisht koke zjarr, flokekuq, latinisht i thone pyrrhus,

kurse ne italishten e vjeter i thone...burrus

ka qene mbret i moloseve dhe hegjemon/udheheqes i epirioteve...

nepermjet tezes se tezes se tij olimpias ai ishte i lidhur me aleksandrin e madh...

kur pirro ishte ftuar per dasem tek "vellezerit" e tij ilire, dhe kishte shkuar ne dasem kete gje e shfrytezuan armiqte e tij...per ti marre pushtetin...

pirro u mor peng prej ptolemeut te egjyptit dhe u cu ne aleksandri ku ptolemeu i dha atij per grua vajzen e tij...kthehet ne epir me ndihmen e ptolemeut...

pasi e mori atje prape fuqine kryeqytet te mbreterise se tij beri ambrakian/arten...

ne luften civile vella me vella ne maqedoni ai i doli ne krah aleksandrit te v kunder antipatrosit te I...

por pas nje viti atij ja mori pushtetin shoku tjeter i pirros polioketes...

lufta e romes

pirro niset per ne itali per te mbrojtur vellezerit e tij greke ne italine e jugut nga sulmet romake...

per fushaten e tij e ndihmuan mbreterit helene : ptolomeu i egjyptit dhe maqedonasit...

megjithese i mundi romaket, romaket nuk pranonin me hy ne bisedime me te dhe u lidhen me kartagjenasit...

plutarku na thote qe pirros i thonte parandjenja qe ta linte me mire kete pune, prandaj pyrroja u kthye ne sicili tek vellezerit e tij greke qe jetonin atje dhe dote me u be mbret i sicilise...

kartagjenasit i derrmoi totalisht dhe dote me hy me ta ne bisedime paqeje, por vellezerit e tij siciliane donin me vazhdu prape luften me i debuar per fare nga vendi kartagjenasit...

dikur u kthye prape ne itali, por u mund prej romakeve se ptolemeu dhe maqedonasit ja kishin mbyllur rubinetin e financave...

kthehet keshtu ne epir...

hanibali e quante pirron ushtarakun me te madh te te gjitha koherave perpara scipio afrikanisit dhe perpara edhe vetes se tij...disa te tjere thone qe e ka cilesuar si te dytin me madh te te gjitha koherave, pas aleksandrit te madh...

sa u kthy ne epir i hyri atyre qe ja kishin nderprere ndihmat kur kishte qene ne itali

https://de.wikipedia.org/wiki/Epirus_(historische_ Region)

tre fiset me te medha epiriote:

kaonet ne veri,
threspotet ne jug
dhe moloset ne brendesi te vendit...

perkatesija etnike e fiseve epiriote nuk eshte e qarte...

nga njera ane ata organizimin material dhe kulturen e kishin pothuajse njelloj me fqinjet e tyre veriore me iliret,

por nga ana tjeter epiri eshte futur dhe integruar ne mitet dhe ne legjendat greke...

thuhet qe mbreterija e epirit eshte themeluar nga princi trojan helenosi qe njelloj sikurse kusheriri i tij enea themeluesi i romes kishte shkuar atje pasi i kishte mbijetuar luftes se trojes...

shpija mbreterore e aikideve e kishte prejardhjen prej heroit akil, respektivisht prej djalit te akilit prej pirros...

nga tabelat qe jane gjetur ne dodone nga germimet del qe ne epir ka filluar me u shkrujt greqisht nga shekulli i gjashte,

por nga ana tjeter greket thonin qe epiriotet nuk jane fara/raca jone...

atyre su lejohej me marre pjese ne lojerat olimpike dhe kur ne vitin 448 para krishtit perikliu i mblodhi te gjithe greket ne nje kongres te fares e fisit te tyre ne athine

ambrakia/arta konsiderohej ne kete kohe si kufiri skajor veri perendimor i grekerve...

kaonet, threspotet moloset dhe spartanet ishin nje/ishin bashke

dhe shkonin gjithmone bashke neper luftera ...

ne keto kohe kaonet ishin udheheqesit ...me vone pastaj u bene moloset te pare pas sherreve qe benin me njeri tjetrin...nderronin here pas here duart...

ne mes te shekullit te kater filluan ne epir luftera pa fund per pushtet, qe e dobesuan shume epirin...

http://www.zeit.de/1979/50/die-alten-griechen-wohn ten-besser-als-wir

nga germimet arkeologjike rezulton qe epiriotet kane pas jetuar mire ...me shtepija guri me ujesjellesa te niveluara mjeshterisht me shtepija me mure rrethues dhe dritare me dyer bronzi...

qytete dhe fshatra te fortifikuar...

ska mundesi ti kene bere keto gjera fshataret, barinjte e epirit, ata do te kene qene arkitekta...planifikues qytetesh...qe i kane planifikuar dhe projektuar keto pune dhe fshataret e epirit kane punuar per ta thjeshte si punetore...

...por romaket donin hakmarrje...donin hakmarrje per pirron...

per ate qe ai me 25 mije ushtare e kishte bere romen te dridhej per vite te tera...

...ajo ane, nga ana lindore e tyre per vite ishte dominuar prej emrit te tij...

dhe sa ju erdhi momenti pas vdekjes se pirros ata u futen ne epir dhe e bene epirin rrafsh me token, dhe epiriotet i skllaveruan,

shkaterruan orakullin e famshem te zeusit te dodones...

shkaterruan...edhe "aiqerron" - orakullin e te vdekurve...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Maj 2017 16:24 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeriamerikes.com/a/3873951.html

Bob Dole - Dekorata e Flamurit Kombėtar shqiptar.

Nė Uashington, Presidenti i Shqipėrisė Bujar Nishani nderoi me dekoratėn mė tė lartė tė vendit ish-senatorin amerikan Bob Dole...

Senatori Dole, i cili ka luajtur rol tė veēantė pėr tė mobilizuar Kongresin dhe administratėn amerikane nė favor tė Kosovės, tha se ushqente dashuri tė veēantė pėr shqiptarėt dhe e priti me emocion nderin qė iu bė...

Presidenti i Shqipėrisė Bujar Nishani, sė bashku me ambasadoret e Shqipėrisė dhe Kosovės nė Uashington, si dhe njė grup dashamirėsish kanė ardhur pėr tė nderuar senatorin me njė ceremoni tė veēantė...

Zoti Nishani tha se zotit Dole po i akordohej medalja mė e lartė dhe mė e shenjtė qė jep Shqipėria...

Bob Dole... ishte ndėr tė parėt dhe ndėr tė paktėt zėra qė paralajmėruan se nė Kosovė po afrohej lufta...

Senatori i bėri thirrje administratės Clinton pėr veprime energjike.

Ai sensibilizoi ligjvėnėsit e tjerė pėr tė kėrkuar qė presidentit serb Sllobodan Millosheviē t'i dėrgohej njė mesazh i qartė pėr Kosovėn...

Bob Dole ėshtė vetė veteran i Luftės sė Dytė Botėrore, nga e cila edhe sot ka plagėt nė trup.

Kjo ėshtė ndoshta arsyeja qė jeta e tij ka qenė gjithmonė nė krah tė atyre tė cilėt vuajtėn nga shtypja dhe kėrkuan lirinė.

Nė kėtė kauzė, shqiptarėt mbeten ndėr miqtė e tij mė tė mirė, nga ata qė nuk tė harrojnė.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Maj 2017 16:43 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Mutter-Teresa-Kathed rale

katedralja nene tereza... 100 mije dollare dha i vetem vec bisnesmeni shqiptar myslyman Jim Xhema...

iniciativa ka qene e ibrahim rugoves...

guri i fillimit te punimeve u vu ne 2003-shin, por punimet vertet filluan me 2007-ten...

ne vitin 20015 duhej te kishte mbaruar komplet, por as ky afat nuk u mbajt/ nuk u arrit te mbahej...

kostot mbi nje milion jane mbajtur nga shqiptaret...

deputeti i kongresit amerikan Joseph J. DioGuardi organizoi nje kongres/mbledhje ku u dhuruan nga shqiptaret e amerikes 1,3 milione dollare..

prej ketyre lekeve, 100 mije dollare ishin te bisnesmenit shqiptar myslyman jim xhema...

qe prej kesaj kohe po shtohen zerat ne kosove per ndertimin edhe te nje xhamije si shenje e harmonise fetare, se kosova te gjitha xhamite e medhaja i ka te kohes se turkut...

https://de.wikipedia.org/wiki/Mail%C3%A4nder_Verei nbarung

marreveshja e milanos...

ky eshte emerimi modern per marreveshjen e vitit 313 midis

konstandinit I perandorit te perendimit

dhe liciniusit perandorit te lindjes...

"pasi ne te dy u takuam, fale fatit, per te miren e te gjitheve,

vendosem qe ti japim karta bianka kristeve sikurse edhe te gjithe njerezve,

qe ta zgjedhin vete fene/besimin e tyre...

pervec kesaj ne kemi qene prej kohesh ne nje mendje,

qe lirija e besimit nuk duhet ti mohohet kurkujt,

akoma me shume/per me teper deshirat dhe mendimet e cdokujt te jene te lira/te garantuara, qe gjithsecili te jete ne gjendje ta shofi boten shpirterore vete ashtu sic do...

prandaj ne urdherojme qe gjithkush eshte i lejuar me pas/mbajt dhe praktiku besimin qe do

ne menyre qe bekimi hyjnor qiellor te mbisundoje njelloj mbi te gjithe ne/mbi te gjithe njerezit/njerezimin... "

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 31 Maj 2017 14:57 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Illyrische_Kaiser

emrat e perandoreve ilire te vertetuar me siguri/te sigurte qe kane qene ilire

ata qe kane qeverisur nga gjysma e dyte e shekullit te trete deri ne gjysmen e pare te shekullit te katert:

Decius - 249–251
Hostilian - 251
Claudius Gothicus - 268–270
Quintillus - 270
Aurelian - 270–275
Probus - 276–282
Diokletian - 284–305
Maximian - 286–305
Galerius - 305–311
Constantius Chlorus - 293–306
Konstantin I. - 306–337
Maximinus Daia - 310–313

perandoret ilire te gjysmes se dyte te shekullit te katert:

Jovian 363–364
Valentinian I. - 364–375
Valens - 364–378

perandoret e lindjes me arigjine/prejardhje ilire ne shekullin e 5-te dhe te 6-shte:

Leo I. - 457–474
Anastasius - 491–518
Justin I. - 518–527
Justinian - 527–565

prejardhja e te gjitheve ishte nga njerezit e thjeshte/nga shtresat e uleta,

qe nuk kishin lidhje fare me eliten e romes...

dhe te gjithe e kane filluar karrieren si ushtare/si ushtare te thjeshte...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 1 Qeshor 2017 14:06 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Achtunddrei%C3%9Fig_ M%C3%A4rtyrer_von_Albanien

38 martirat e shqiperise

jane viktima te regjimit te enver hoxhes ne shqiperi te cilet u perndoqen per shkak te besimit te tyre dhe vdiqen midis vitit 1945 - 1947...

ne vitin 1967 feja pas reprezaljesh te shumta u ndalu perfundimisht...

rreth 1800 shpija te zotit te besimit katolik ortodoks dhe myslyman u shlaterruan ose u kthyen per perdorim per qellime te tjera..

ne 1945-sen enver hoxha dote me kriju nje kishe kombetare katolike shqiptare qe te ishte e pavarur nga vatikani/papa/dote me kriju nje kishe katolike autoqefale shqiptare...qe te mund ta mbante ai nen kontroll...

lista e martirave :

1945

Lazėr Shantoja
(2. September 1892 – 5. März 1945), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

rridhte prej nje familjeje intelektuale shkodrane te brymosur me dashurine per atdheun...

kur pater anton harapi nxorri gazeten kritike ndaj regjimit "ora e maleve" u ndihmua kryesisht prej dom lazer shantos...

ne vitin 1924 ai mbajti nje fjalim ne varrimin e nje politikani opozitar te vrare... nje fjalim te famshem...

u arrestua nga qeverija e zogut ne janar te vitit 1925...

mbas burgut u largua nga shqiperija per tu kthyer ne vitin 1939,

ku sherbeu si shef i shtypit dhe i propagandes shteterore ku eshte deklaruar pro orientimit te shqiperise nga italija fashiste dhe nazistet gjermane...

sapo komunistet moren pushtetin nga te paret qe arrestuan si kolaborator ishte shantoja...

ne burg atij ja thyen te gjitha gjymtyret me tortura...

kur nena e vet e pa ne ate gjendje, ajo ju pergjeruara gardianeve:

amon ju lutem ma vrisni cunin...

eshte pushkatuar... varri si dihet...

shantoja fliste pervec gjuheve te vjetra latinisht dhe greqishten e vjeter edhe sigurisht shqip, italisht, gjermanisht frengjisht dhe esperado...

dijen e tij te pamase ai e fuste me shume karar neper predikimet qe mbante...ka qene nje orator i shkelqyer...

shkruante lirike ku cdo gje ja perkushtonte dashurise se tij te pafundme per atdheun,

musikaliteti i tij i mrekullonte njerezit....prandaj populli i vuri nofken "prifti i pianofortes..."

meritat e tij letrare dhe politike satirike e vene ate ne nje rrjesht me gjergj fishten, luigj gurakuqin, anton harapin,...

ka bere perkthime nga gjermanishtja si psh. "hermani dhe dorotea" te getes sikurse edhe pjese nga "fausti" ...ka qene bashkepunetor te hylli i drites, leka, cirka, kumbona e se dieles, zani i shnad ndout dhe iliria...

nuk ka shkruar vetem me emrin e tij por edhe me pseudonime...

ka qene nder te tjera drejtor i shoqerise dante aligeri ne tirane...

Ndre Zadeja
(3. November 1891 – 25. März 1945), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

1946

Giovanni Fausti (19. Oktober 1899 – 4. März 1946), Jesuit

Gjon Shllaku (27. Juli 1907 – 4. März 1946), Franziskaner

Daniel Dajani (2. Dezember 1906 – 4. März 1946), Jesuit

Qerim Sadiku (18. November 1919 – 4. März 1946), Laie

Mark Ēuni (30. September 1919 – 4. März 1946), Seminarist

Gjelosh Lulashi (2. September 1925 – 4. März 1946), Laie

ka qene djali i bajraktarit te shoshit...nga nje familje trimash dhe me zemer te madhe, dhe ishte i mirenjohur per dashurine e tij te madhe per atdheun...

ka bere kariere ushtarake/oficeri dhe ka punuar ne spitalin e shkodres ku ka rene ne kontakt me seminaristet...

u akuzua si anetar i organizates "bashkimi shqiptar" dhe u pushkatua...

nje nga profesorat e seminarit te prifterinjve kishte bere nje vjershe satirike per sekretarin e partise komuniste te shkodres tuk jakoven...

...dikush propozoi me e shperndare si trakt me rastin e zgjedhjeve fasade qe ishin para deres...kjo shkelje e ligjeve tokesore/te shtetit dhe te ligjeve te kishes, keto aktivitete jane mbajtur fshehur nga udheheqesija e seminarit, sic ka deklaruar edhe giovani fausti ne heteusi...

se sa te drejte kishte grupi ne lidhje me ate punen e zgjedhjeve fasade u mor vesh me vone, kur kutijat me vota qe ishin hedhur kunder frontit demokratik thjeshte u moren dhe u derdhen/rrekellyen ne kutine e votava pro frontit demokratik...

tuk jakova ka qene bashke me qemal stafen, zef malajn dhe vasil shanton nga themeluesit e grupit te shkodres qe me vone u bene edhe bashkethemelues te pksh-se...

ka qene se bashku me pandi kriston dhe koci xoxen nga te vetmit punetore...me vone gjate luftes u be komisar i brigades se pare, te divizionit te pare dhe te korpusit te trete...

ka qene anetar i keshillit prej 118 vetesh te zgjedhur nga kongresi i permetit...me vone u be deputet...ne 48-ten u be anetar i byrose politike deri ne 51-shin...ka qene numri 2 pas enver hoxhes...

ka qene i vetmi katolik midis myslamaneve dhe ortodokseve qe dominonin partine...

e tatepjeta i filloi kur kritikoji enver hoxhen duke i kujtuar atij qe nuni/kumbari i partise lomuniste te shqiperise ka qene partija komuniste jugosllave...u akuzua per titizem...

ne 55-sen u internua ne berat...pastaj u denua me 20 vjet burg dhe zyrtarisht u tha qe vdiq ne burg nga apendesiti, por gjithashtu thuhet qe ka vdekur ne burg nga torturat...

leterkembimi i tij me bashkeshorten mita eshte botuar ne vitin 1999 nen titullin "leterkembim i dhimbshem 1957-1959 mita jakova-tuk jakova"...

Alfons Tracki (2. Dezember 1896 – 18. Juli 1946), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Fran Miraka (13. August 1916 – Septembre 1946), Laie

Josef Marxen (5. August 1906 – 16. November 1946), Priester des Erzbistums Tirana-Durrės

Anton Zogaj (26. Juli 1908 – 31. Dezember 1946), Priester des Erzbistums Tirana-Durrės

1947

Luigj Prendushi (24. Januar 1896 – 24. Januar 1947), Priester des Bistums Sapa

Dedė Maēaj (5. Februar 1920 – 28. März 1947), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Xhani Gjani (10. Juli 1914 – 1947), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Serafin Koda (25. April 1893 – 11. Mai 1947), Franziskaner

Gjon Pantalia (2. Juni 1887 – 31. Oktober 1947), Jesuit

Bernardin Palaj (2. Oktober 1894 – 2. Dezember 1947), Franziskaner

1948

Frano Gjini (20. Februar 1886 – 11. März 1948), Bischof von Rrėshen

Mati Prennushi (2. Oktober 1881 – 11. März 1948), Franziskaner

Ciprian Nikaj (19. Juli 1900 – 11. März 1946), Franziskaner

Dedė Plani (21. Januar 1891 – 30. April 1948), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Ejėll Deda (22. Februar 1917 – 12. Mai 1948), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Anton Muzaj (12. Mai 1921 – 1948), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Pjetėr Ēuni (9. Juli 1914 – 29. Juli 1948), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Lek Sirdani (1. März 1891 – 29. Juli 1948), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Josif Mihali (23. September 1912 – 26. Oktober 1948), Priester der Apostolischen Administratur Südalbanien

1949

Jak Bushati (8. August 1890 – 12. Februar 1949), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Vinēenc Kolė Prenushi (4. September 1885 – 20. März 1949), Erzbischof von Durrės

1950er Jahre

Gaspėr Suma (23. März 1897 – 16. April 1950), Franziskaner

Maria Tuci (12. April 1928 – 24. Oktober 1950), Laie

Jul Bonati (24. Mai 1874 – 5. November 1951), Priester des Erzbistums Tirana-Durrės

Karl Serreqi (26. Februar 1911 – 4. April 1954), Franziskaner

Ndoc Suma (31. Juli 1887 – 22. April 1958), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Dedė Malaj (16. November 1917 – 12. Mai 1959), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

1960er Jahre

Marin Shkurti (1. Oktober 1933 – 1. April 1969), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

1970er Jahre

Shtjefėn Kurti (24. Dezember 1898 – 20. Oktober 1971), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Mikel Beltoja (9. Mai 1935 – 10. Februar 1974), Priester des Erzbistums Shkodra-Pult

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Qeshor 2017 17:38 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/ilir-meta-ju-rrefej-edi-r amen-dhe-lulzim-bashen/

ilir meta per ramen dhe bashen

per ramen:

Rama... nuk di se ēfarė kėrkon...

E ka nė natyrėn e vet diversionin, paqėndrueshmėrinė dhe pabesinė...

tė jesh Kryeministėr apo tė kesh njė pozicion tė caktuar, nuk do tė thotė tė sillesh si pronar i vendit dhe tė bėsh ēfarė tė duash me institucionet, me demokracinė, me votėn e qytetarėve...

Ai kishte frikė nga Ben Blushi pėr tė konkurruar nė parti...

Pėrgjegjėsinė pėr drogėn duhet ta mbajė Rama,

sepse zgjedhja e Saimir Tahirit nė krye tė Ministrisė sė Brendshme ka qenė njė zgjedhje e tij personale...

Rilindja e tij nuk ka asnjė lidhje me Partinė Socialiste...

Mbasi u ktheu kurrizin socialistėve pėr katėr vjet, tani po pėrpiqet t'i rikthejė te kutitė e votimit, duke i manipuluar sikur ua ka fajin LSI-ja atyre qė kanė qenė tė injoruar...

Tė njėjtėt njerėz qė drejtonin nė kohėn e Berishės konēensionet...tė njėjtet njerėz pėr fat tė keq kanė tė njėjtin ndikim edhe sot...

fajin do ta gjejė diku, asnjėherė nuk do ta gjejė te vetja e tij...

ne duhet tė kemi pėrgjegjėsinė nė njė moment tė tillė tė rėndėsishėm pėr vendin tė mos lejojmė asnjė aventurier tė rrezikojė tė ardhmen e Shqipėrisė...

i vetmi qė nuk ėshtė pėr atė punė ėshtė z. Rama...

Nuk e di a ka apo jo patentė, por unė nuk do tė hipja kurrė nė njė makinė me tė...

Ėshtė LSI-ja qė i dha z. Rama mundėsinė pėr t'u bėrė Kryeministėr se mund tė mos ishte bėrė kurrė nė jetėn e tij...

per bashen:

Basha, trembet edhe nga hija e vet...

kujton se ia ka fajin LSI-ja qė zgjohet nė orėn 11:00 apo nė 12:00...

kujton se ia ka fajin LSI-ja se ka 4 vjet nė opozitė

dhe tre vjet ka jashtė shtetit, kontrolloni dhe sistemin TIMS dhe njė vit qė ka nė Shqipėri e ka vetėm nė Tiranė.

ėshtė njė aksident i madh i PD-sė...

bėn si i fortė, sepse ka ndenjur 3 orė vetėm pėr vetėm me Edin...

Nuk e di qė aty ai ka mbaruar politikisht edhe moralisht...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 7 Qeshor 2017 16:03 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.deutschlandfunk.de/albanien-vor-der-par lamentswahl-nagelprobe-in-tirana.724.de.html?dram: article_id=386633

qe do te futet shqiperija ne be nje dite do te futet, por pyetja eshte se kur...

nje refugjate ekonomike shqiptare ne gjermani na thote:

si me diktature si pa diktature ne po te varfer ngelem...

ne raportin e fundit te be-se thuhet qe prodhimi i kanabisit eshte shumefishuar...

shqiperija po behet gjithmone e me shume vend tranzit i heroines nga afganistani per ne europe dhe ky lek droge sigurisht qe rrjedh edhe ne fushaten zgjedhore....

eshte fjala per struktura kriminale qe shkojne deri ne postet me te larta shteterore...

kemi kryetare bashkije, qe kane nje regjister te gjate precedentesh penale dhe rama i mbron keta njerez...

keto jane akuza te renda qe ben jorida tabaku...

por nuk eshte ndonje gje e vecante kjo gje ne shqiperi...

te gjitha fushatat zgjedhore keshtu behen ne shqiperi...

po keto llafe... korupsioni, droga kriminaliteti...

por vetem llafe boshe, pa permbajtje, pa emra, pa fakte...

socialistet shajne/akuzojne demokratet dhe demokratet socialistet...

ke cadra shifen ca pleq qe rrine duke luajtur karta dhe nen ze fshehurazi na thone qe e bejme kete pune per leke...

papunesija thuhet qe eshte 18 perqind, por ne te vertete eshte 30-40 perqind,

kurse resti eshte ne pune, pune i thencin se rrogat jane shume te uleta...pothuajse gjysma e njerezve punon akoma ne bujqesi...

nje reforme ne drejtesi kunder korrupsionit

qe u miratua kjo reforme eshte patjeter nje arritje shume e madhe, qe sja kishte marre mendja njeriu qe do te realizohej...

usa-ja dhe be-ja folen perpara miratimit shume qarte: bejeni! pike...

90 perqind e popullit eshte pro reformes...

por megjithe suksesin e miratimit, sfida vertete e vertete eshte zbatimi i saj, zbatimi i saj ne teresi...

domethene me fillu njehere me bere hapin e pare...

me fut ne site 800 gjykatesit dhe prokuroret per ti kontrolluar nga ana profesionale dhe personale nese jane te pershtatshem apo jo...

pune disi delikate kjo, se shume nga keta sherbyes te shtetit ne aparatin ligjor llogariten si te korruptuar dhe e kane blere postin me leke - ne kete konkluzion bile doli edhe nje komision kontrolli parlamentar ne vitin 2015...

pra kjo gje eshte e konfirmuar edhe zyrtarisht...

sipas raportit te tyre gjykatesa te panumert kane dhene deri ne 300 mije euro tek keshilli i larte i drejtesise per ta blere postin...ky eshte po ashtu nje detaj delikat, sepse kryetari i ketij keshilli eshte vete presidenti i republikes se shqiperise...

eshte dicka qe nuk eshte fare sekret na thote ambasadorja e be-se me prejardhje kroate romana vlahutin, qe shume gjykatesa llogariten si njerezit me te pasur te vendit megjithese rroga mesatare e gjykatesve eshte tek 800 eurot...

dhe ne kete rrjete/lemsh prej korrupsioni dhe rryshfti te drejtesise eshte brenda edhe politika e zhytur, e zhytur thelle fare bile...

na thote afrim krasniqi drejtor i nje instituti te pavarur per studime politike ne tirane...

ky qendrim kunder qe po i ben opozita reformes ne drejtesi i shkon mjaft mire per shtat edhe shume personave te partise se edi rames qe eshte tani aktualisht ne qeveri...

per mendimin tim te gjithe politikanet jane kunder kesaj reforme,

edhe rama edhe basha,

sepse skane si te kene interes ne nje reforme te tille sepse shumica e politikaneve, e gjithe elita jone eshte e korruptuar dhe plot me skandale...

kjo eshte edhe ne te vertete pak a shume ajo se si shifet shqiperija nga pjesa tjeter e europes dhe jo dhe aq pa te drejte :

sidomos ne lidhje me drogen, korrupsionin, kriminalitetitn e organizuar...

ky eshte imazhi... duam sduam ta pranojme... kesaj i shtohen edhe problematika: refugjatet ekonomike...

qe do te futet shqiperija ne be do te futet por pyetja eshte se kur...

bllokada e demokrateve nuk e ben me te lehte pergjigjen e kesaj pyetje...

edhe gabrieli i beri thirrje duke shkuar vete personalisht ne tirane, qe ti jepet fund kesaj bllokade...

me ne fund/si perfundim u moren vesh me kriju nje qeveri te perbashket rama me bashen...

rolin vendimtar ne kete marreveshje e paten ndermjetesit e usa-s dhe be-s...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 10 Qeshor 2017 17:07 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.kas.de/wf/de/33.49106/

...te gjitha afatet e ndryshme kohore skaduan per regjistrimin e partive dhe dergimin e listave te zgjedhesve ne komisionin zgjedhor qe ishte nga fillimi i prillit deri ne fund te majit pa sukses...

per tu vene ne dukje/theksuar ketu eshte qe te gjitha partite i lane afatet qe te skadojne...

pasi skadoi dhe afati i fundit 29 prilli per dergimin e listave zgjedhore nga ana e partive ne komisionin zgjedhor dhe asnje parti nuk i kishte derguar listat komisioni zgjedhor e shtyu afatin per kete pune deri me 3 maj...

kjo gje u be pa as edhe nje baze ligjore, cka e beri partine e vogel opozitare agrare qe ka qene ne koalicion me pd-ne, qe ta conte kete problematike shkeljeje ligjore ne gjyq...

pas marreveshjes se 18 majit partija agrare e terhoqi akuzen...

pati perpjekje te panumerta te be-se dhe usa-se per ti afruar aktoret politike me njeri tjetrin...pasi te gjitha keto perpjekje nuk u kurorezuan me sukses u nis per ne shqiperi dyshja ndermjetese gjermano-europiane mcallister dhe fleckenstein per ne tirane...

ata kishin pergatitur te tufe me propozime per ti dhene fund krizes...

por edhe ky mision deshtoi sepse kryetari i ps-se lulzim basha nuk hiqte dore prej kerkeses maximale doreheqjes se rames...

ne kuadrin e ketyre bisedimeve rama kishte pergatitur edhe ai nja dy oferta, por nja dy oferta sa per sy e faqe, azgje serioze, qe basha nuk i pranoi...

sapo u larguan ndermjetesit rama la me kuptu qe qe nga ky moment ai nuk ndjehet me i detyruar me i vene veshin me opcioneve per zgjidhje te propozuara nga gjermanet, dhe filloi me ja heq nje nga nje paketes elementet...me nje fjale e shkeli me kembe/i ra me shkelm fare zgjidhjes me kompromis...

nderkohe per gjithe naten/papritur na zgjidhet kryetari i lsi-se president...

u permend disi pak perpara edhe per zgjedhjen e nje presidenti te pavarur jopolitik, qe te ishte i akceptueshem edhe per opoziten, por edhe ky shanc u la qe te ikte...

pd-ja vazhdon bllokaden e parlamenti edhe me tej...

me 8-10 mj niset nje gjerman tjeter, dr. jung per ne tirane...ai ja beri te qarte pd-se edhe nje here me shume prape qe me kete sjellje po rezikojne statusin e tyre tek konventa e partive simotra europiane...prandaj uli/reduktoi kerkesat...

nderkohe konfliktet e brendeshme ne pd po acaroheshin...anetare te vjeter te pd-se po dilnin publikisht kunder bashes...

topalli, bregu selami u deklaruan hapur qe jane kunder bojkotimit te zgjedhjeve dhe te parlamentit...

futet edhe nishani ne loje...por prape azgje/e kote...

rama i deklaroi bisedimet te deshtuara dhe tha qe do te futem me 18 qershor ne zgjedhje me ose pa pd-ne...

me tej futet edhe hani ne loje qe i dergon nje leter te hapur popullit shqiptar...

prape hic azgje...

futen edhe perfaqesuesit e besimeve fetara ne loje dhe i luten edhe ato bashes me ramen amon gjeni nje zgjidhje...prape hic azgje...

me 15 vjen amerikani brian yee ne tirane...

me 19 maj cadra ngrihet dhe te dy partite festojne kompromisin e madh secili me vete si nje sukses te vetin secili...

pd-ja mori zevendeskryeministrin dhe 6 ministra,

por me e rendesishmja ishte komisioni i vetingut ne kuadrin e reformes ne drejtesi...

me 22 opozita futet ne parlament dhe votohen keto pune...

u ndryshuan prape teminat per dorezim dokumentash te zgjedhjeve dhe per regjistrim ne zgjedhje, ashtu me te shtyme dhe te sajume u mbyllen keto pune shpejt e shpejt...

por ne afshin e kesaj rrumpalle pd-ja e coi listen te paplote...keshtu qe u shty edhe nje here prape afatet derisa me ne fund me 29 u plotesuan edhe listat...

lista e pd-ngjalli shume reagime sepse disidentet e partise figura te njohura te partise nuk ishin ne liste...ata kerkuan doreheqjen e bashes...

po ashtu befasuese ishte qe kryetari i rinise se pd-se edhe ai nuk ishte ne liste...

befasues ishte emerimi i shume "outsider", disa flasin per nje liste "family and friends"...

por te tjera zera thone qe lista eshte e mire dhe e dhe mbrojne listen si nje rifillim te ri...

si perfundim motorat e fushates e ndezen dhe te shohim se cdo te ndodhi me 25.06.2017

nje ankete qe llogaritet si nje ankete seriose : ps 43%, pd 36% lsi 12%

sic e ka zakoni ne te tilla raste ne shqiperi partite menjehere pas publikimit te kesaj ankete e vune menjere ne dyshim kete ankete...

ka zera qe thone qe ka marreveshje midis pd-se dhe ps-se per ta ndare pushtetin pas zgjedhjeve...

por ne fund te fundit,

ngelemi me shprese qe ta mbajne llafin per mbajtje zgjedhjesh te ndershme dhe te lira...

dhe te kemi zgjedhje te qeta me 25 qershor 2017...ne shqiperi.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 11 Qeshor 2017 13:23 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.evangelisch.de/inhalte/95224/13-06-201 4/papst-verteidigt-pius-xii

papa merr ne mbrojtje piun e XII.

papa franzisku merr ne mbrojtje paraardhesin e tij kontrovers/te debatueshem...

"roli i tij duhet me u lexu ne kontekst me epoken/me epoken te ciles i perkiste"

piusit XII qe mbajti te veshur funksionin e prijesit te kishes katolike midis vitit 1939 - 1958 ka kohe qe po i behen verejtje/akuza qe nuk ka protestuar mjaftueshem aq fort sa duhet per vrasjet milioneshe/milionefisheshe te hebrejve europiane prej nazisteve...

keto diskutime lidhen edhe me shpalljen e shenjte/shenjterimin e tij...hapja e procedures ka filluar qe ne vitin 1965...

francisku kritikoi ne kete interviste rolin e kundershtareve te gjermanise naziste ne luften e dyte boterore...

"rrjeti hekurrudhor i nazisteve qe perdornin per transportin e hebrejve drej shfarosjes ishte per ta i njohur/i mese mire i njohur, por ata nuk hodhen as edhe nje bombe mbi keto shina...edhe per keto gjera duhet me fol/do te ishte mire me fol..."

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 11 Qeshor 2017 13:51 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/einestages/historiker-david- kertzer-vatikan-und-mussolini-das-versagen-der-pae pste-a-1122583.html

vatikani dhe fashizmi

kisha katolike dhe fashizmi - kjo marredhenie delikate...

per pushtet papa piu i XI beri kurban vlerat e krishterimit, ndersa nen piusin e XII u be puna edhe me keq...

sidomos ne fazen fillestare prej 1922 deri 1924...po tja kishte hequr mbeshtetjen musolini do ta kishte patur shume te veshtire me ngrit diktaturen ne kembe...

ketu piusi XI ja ndaloi katolikeve cdo lloj mbeshtetjeje per socialistet - alternativa e vetme ndaj musolinit...

musolini ka thene : "papa me tha, ne kompleksin e mesimeve te fashizmit, ku theksohen principet e rregullit, autoritetit dhe disiplines une nuk shikoj azgje qe te jete kunder mesimeve te kishes katolike"

bile ai ishte edhe kunder takimeve te katolikeve me protestantet...

ai shikonte tek protestantet nje rrezik te madh sikurse edhe tek hebrejte...

gazeta jezuite "la civilta cattolica" i kendonte hymne qeverise fashiste dhe ishte e mbushur plot me mbjellje urrejtjeje ndaj hebrejve...

tek musolini kisha shikonte nje keshtjelle/bastion kunder bolshevizmit...

politika reale/politika me kembe ne toke me e rendesishme se permbajtja fetare dhe vlerat kristiane?...

lejen per te rremuar shkencetaret neper arkivat e vatikanit per keto pune e ka dhene/e ka mundesuar/e ka paralajmeruar papa johanes paul II ne vitin 2002...

ne 2006-ten pastaj u lejuan vertet shkencetaret me u fut me germu neper arkivat e vatikanit per kete pjese te historise...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Qeshor 2017 12:58 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.abcnews.al/lajme/aktualitet/2/81912

09 mars 2017

padi kunder reformes ne drejtesi...

Gjykata Kushtetuese rrėzon kėrkesėn e gjyqtarėve
Pėr pezullimin e "ligjit per statusin e gjyqtarėve"

Gjykata Kushtetuese rrėzoi kėrkesėn pėr pezullimin e zbatimit tė ligjit pėr statusin e gjyqtarėve, tė ankimuar nga Shoqtatat e gjyqtarėver nė vend.

anėtarėt e gjykatės kushtetuese rrėzuan pretendimet e kolegėve tė tyre, duke i dhėnė tė drejt pėrfaqėsuesve tė kuvendit qė mbrojtėn ndryshimet e reja tė ligjit.

Gjatė parashtrimit tė fakteve nga tė dy palėt, nuk munguan edhe debatet mes gjyqtarėve dhe pėrfaqėsuesve tė Kuvendit,

ku pjesė e diskutimit u bė edhe bllokimi i procesit tė vetingut nga politika dhe mbarimi i mandatit tė KLD-sė.

Vasilika Hysi, i kujtoi gjyqtarėve, para se tė shprehen me vendim, se pezullimi i ligjit bllokon tė githė reformėn nė drejtėsi...

http://balkanweb.com/site/lajm-i-fundit-tjeter-pad i-ne-kushtetuese-kunder-reformes-ne-drejtesi-ankim ohen-3-ligje/

7 qershor 2017

tjeter padi kunder reformes ne drejtesi nga gjyqtaret...

kjo nuk eshte hera e pare...

ne 2016-ten gjyqtaret ju bashkuan asokohe partise demokratike per shfuqizimin e ligjit te vetingut...kycit te reformes ne drejtesi...

kjo kerkese e tyre u hodh poshte nga gjykata kushtetuese asokohe,

por kjo nuk i dekurajoi shoqatat/korparatat e gjyqtareve per te hedhur ne kushtetuese prape nje ankese tjeter per shfuqizimin e nje sere nenesh te tjera te vetingut...

vendimi qe mori asokohe kushtetuesja ne favor te tyre duket se ju ka dhene atyre zemer per te vazhduar me tej...

me kete kerkese aktuale gjykatesat dhe prokuroret kerkojne shfyqizim nenesh te tjera te vetingut...

https://www.reporter.al/ambasada-amerikane-ben-thi rrje-per-vetingun-ne-gjyqesor/

12 qershor 2017

Ambasada Amerikane : perpjekje per te dobesuar reformen ne drejtesi...

...ka shprehur shqetėsimin pėr kėrkesėn e re tė gjykatėsve nė Gjykatėn Kushtetuese kundėr disa elementėve kyēė tė vetingut...

Duke i konsideruar kėrkesat e Shoqatave tė Gjyqtarėve nė Gjykatėn Kushtetuese

"pėrpjekje pėr tė dobėsuar reformėn",

Ambasada e Shteteve tė Bashkuara nė Tiranė kėrkoi sot pėrmes njė deklarate qė ankesat tė trajtohen nga Gjykata Kushtetuese

"nė mėnyrė tė hapur dhe transparente"

si dhe rikujtoi se Komisioni i Venecias sakaq ka trajtuar problemet e ngritura dhe se kjo trajtesė duhet tė shėrbejė si bazė edhe pėr ankesėn aktuale.

Shoqata Kombėtare e Gjyqtarėve dhe Unioni i Gjyqtarėve tė Shqipėrisė, depozituan mė 1 qershor njė padi nė Gjykatėn Kushtetuese kundėr

ligjit "Pėr organet e qeverisjes sė sistemit tė drejtėsisė",

ligjit "Pėr statusin e gjyqtarėve dhe prokurorėve",

si dhe ndaj ligjit "Pėr rivlerėsimin kalimtar tė gjyqtarėve dhe prokurorėve nė Republikėn e Shqipėrisė"

Shoqata Kombėtare e Gjyqtarėve kėrkojnė shfuqizimin e njė numėr nenesh tė ligjit tė vetingut, tė cilat rregullojnė kontrollin e pastėrtisė sė figurės sė gjyqtarėve dhe prokurorėve pėr sa i pėrket lidhjeve dhe pėrfshirjes sė tyre me krimin e organizuar...

Ata kundėrshtojnė shtrirjen e kontrolleve nė kohė,

pėr lidhje tė mundshme midis gjyqtarėve, prokurorėve dhe pjesėtarėve tė krimit tė organizuar...

Ambasada e SHBA-sė thotė se kėto elementė tė kontrollit janė me rėndėsi kyēe pėr tė zbatuar reformėn nė drejtėsi nė tėrėsi.

Ambasada shprehet e shqetėsuar pėr shkak se nė rast se procesi i vetingut nuk arrin tė pastrojė elementėt problematikė mes prokurorėve dhe gjykatėsve,

atėherė nuk mund tė shpresohet nė funksionimin e elementėve anti-korrupsion tė reformės,

pėrfshirė SPAK, ("Struktura e Posaēme kundėr Korrupsionit dhe Krimit tė Organizuar"),

njė prokurori qė do tė trajtojė ēėshtjet e korrupsionit si dhe BKH, (Byroja Kombėtare e Hetimit), e cila do tė pėrbėhet nga njė grup oficerėsh tė policisė gjyqėsore,

tė cilėt pritet tė filtrohen dhe stėrviten nga ndėrkombėtarėt.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Qeshor 2017 11:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.wienerzeitung.at/nachrichten/europa/eur opastaaten/897623_Kosovo-steht-am-Scheideweg.html

kosove

koalicioni 40%
vetvendosja 30%
ldk 27%

ne zgjedhje kane mare pjese 41,45% e zgjedhesve dicka me pak se ne zgjedhjet e kaluara ka qene pjesemarrja ne zgjedhje, sidoqofte relativisht e ulet...

shen.im :

kurti thote qe zgjedhesit paskan folur dhe paskan thene qe megjithese vetvendosja ka dale ne vendin e dyte, kjo domethene qe populi do ate, kurtin per kryeminister sepse...tani kujdes...: sepse ai/partija e tij paska rritjen me te madhe te votava ne krahasim me zgjedhjet e meparshme...!!!!

dhe me kete llogjike do pastaj edhe me qeveris!!!!

pra me kete llogjike i bie qe partija afd e krijuar ne gjermani sapo filloi kriza e refugjateve menjehere nga zero fitoi mesatarisht diku tek 15% ne te gjithe gjermanine...po ne gjermani nuk i shkoi mendja njeriu qe te thonte qe tani atyre i takon posti i kryeministrit!!!!

ose ka qene nje parti partija e pirateve edhe ata nga zero arriten me u fut ne parlament...por edhe asokohe as qe i shkoi mendja njeriu me thone qe kryeministri i takon pirateve se paten rritje te jasshtezakonshme...

perkundrazi perpara se te behej merkeli kacelare koalicioni i saj me partine cdu doli fituese por shume ngushte ndaj spd-se kurse po te kishte hyre ne zgjedhje e vetme partija e merkelit, merkeli nuk do te ishte bere kurre kancelare...

me kujtohet asokohe kur e rrembyen kurtin dhe dukej sikur ja kishin prere bileten per ne boten tjeter...

nje gazetar gjermanishtfoles nga kjo histori i kishte bere pershtypje vetem kjo gje : qe kur hajradinaj e mori vesh qe kurti eshte rrembyer, doli naten neper prishtine duke e kerkuar...ai e theksonte naten... dhe menjehere...

nder te tjera gazetari shtronte pyetjen: cfare eshte ky njeri, a e njef friken ky njeri...

kurti e kishte ndare mendjen per idealet e tij, por rammushi e kishte ndare mendjen per kurtin, dhe ishte futur pa as edhe nje hezitim ne koalicionin e asokoheshem te vdekjes te albin kurtit...

kurse kurtit i hiku llapa/i hyni llapa mrena kur e ndaluan rramushin ne france...

po nejse karakteri dhe politika neqoftese ne perendim hecin nganjehere paralel me njeri tjetrin, ne hapesiren shqiptare hecin ne drejtime te kunderta...dhe gjithmone...

ne gjermani ne te tilla raste behet koalicion i pari me te dytin dhe secili mundohet me imponu gjysmen e programit te vet me argumentimin qe nuk bej dot me shume se sme le partneri i koalicionit...dhe per votuesit kjo gje eshte mese e pranueshme...

per mendimin tim ne kete koalicion ka rramushi me shume per te humbur po su punua mire, se ai ka nje emer qe eshte i njohur boterisht,

pervecse mban ne krah edhe stemen e uck-se po ashtu te njohur ne te gjithe planetin...

plus qe ky rrifillim i ri do te ishte nje shanc i papare qe do ti jepte zoti ish luftetareve te uck-se per te korrigjuar gabimet qe mund te jene bere nga qeverisjet e meparshme...

jo thote albini nuk merremi dot vesh se folim te dy shqip...

dhe keshtu do ai qe njerezit/shqiptaret te mendojne per mire dhe te shpresojne vertet tek ai...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Qeshor 2017 14:36


http://gazetakritika.net//Forumi/Doreshkrim.php/in dex.php?itemid=9048

13.06.2017

Frank Shkreli: Po zbrazen trojet shqiptare dhe askush nuk e ēan kokėn


Javėn qė kaloi, Gallup botoi njė raport mbi emigracionin ndėrkombėtar, ku ndėr tė tjera pėrfshihet edhe dėshira e lartė e shqiptarėve pėr tu larguar nga trojet e veta.

Ky lajm ėshtė edhe mė tronditės kur tė merren parasyshė tė dhėnat e organizatės Gallup tė anketave, e cila nė raportin botėror mbi emigracionin, botoi tė dhėna edhe mbi numrin e shqiptarėve nga Shqipėria dhe nga Kosova, tė cilėt janė shprehur se po tė kishin mundėsi tė largoheshin nga vendi, do tė bnin njė gjė tė tillė.

Arsyet papunėsinė kronike nė Shqipėri si njė prej arsyeve qė njerzit dėshirojnė tė largohen nė njė numėr aq tė madh,

Shqipėria zė vendin e tretė botėrisht pėr numrin mė tė madh tė qytetarėve tė saj qė dėshirojnė tė emigrojnė.

Ky numėr ka arritur njė shifėr marramendse prej 56% e popullsisė shqiptare qė dėshiron tė largohet nga vendi.

tepėr e pa besueshme, por edhe njė gjė tepėr e trishtueshme.

raporti i fundit Gallup shėnon njė rritje tė numrit tė shqiptarėve qė duan tė emigrojnė po tė kenė mundėsi, nga 36% qė ishte nė periudhėn 2010-2012, nė atė prej 56% sot, natyrisht, po tu jepej rasti pėr tu larguar nga vendi i tyre.

Njė e dhėnė kjo absolutisht e tmershme, qė duhej tė shkundte nga gjumi ēdo udhėheqės tė ndershėm qė ia do tė mirėn vendit dhe kombit tė vet.

Edhe Kosova, sipas Gallup ka shėnuar rritje nė numrin e atyre qė dėshirojnė tė emigrojnė: nga 29% pėr periudhėn 2010-2012, nė 34% sot e atyre qė duan tė ikin po tu jepej rasti.

Po tė marrim parasyshė kėtu edhe tė dhėnat pėr Maqedoninė qė gjithashtu sipas Gallup, sot 34% e popullsisė sė atij vendi qė dėshirojnė tė largohen dhe qė shumica mund tė jenė shqiptarė, por edhe shifrat nga trojet e tjera shqiptare si nė Mal tė Zi e Preshevė -- atėherė mund tė thuhet se kemi tė bėjmė me njė tragjedi kombėtare tė pėrmasave tė pa para ndonjėherė:

zbrazjen e trojeve shqiptare nė kohė paqeje, ndėrkohė qė askush nuk e ēanė kokėn pėr kėtė punė.

Mund tė thuhet se mė shumė se gjysma e shqiptarėve do tė largoheshin nga trojet e veta, po tė kishin mundėsi. Raporti Gallup mbi emigracionin ėshtė njė pasqyrim i pakėnaqsive masive tė shqiptarėve dhe njė paralajmėrim serioz pėr klasėn politike shqiptare nė tė gjtiha trojet shqiptare pėr tė adresuar kėtė problem, para se tė bėhet tepėr vonė.

Shqipėria ėshtė nė kulmin e njė fushate politike pėr zgjedhjet e 25 qershorit dhe Kosova sa po pėrfundoi fushatėn, ndėrkohė qė mbajti zgjedhjet pėr parlamentin e ardhėshėm tė djelėn qė kaloi.

Nė asnjėrin rast nuk ėshtė diskutuar seriozisht ky fenomen i tmershėm pėr tė ardhmen e shoqėrisė shqiptare dhe tė kombit.

Jo vetėm politikanėt, tė cilėt janė shkaku kryesor i kėtij fenomeni dhe i gjėndjes sė krijuar, por as media vizive as ajo e shkruar nuk e gjejnė tė arsyeshme qė tė zhvillohet njė debat publik nė lidhje me kėtė ēeshtje.

Ėshtė pėr tu habitur se si media dhe politikanėt shqiptarė, gjashtė muajt e fundit, kanė shpenzuar mė shumė kohė nė televizion dhe nė gazeta,

duke debatuar mbi dėmet qė i ka sjellur botės dhe Shteteve tė Bashkuara – madje edhe marrėdhėnieve shqiptaro-amerikane -- zgjedhja e Donald Trump-it president,

se sa tragjedia kombėtare qė pėrbėn zbrazja, dalėngadalė, e trojeve shqiptare.

Fatkeqsisht, duket sikur planet serbe tė Ēubrilloviqit pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nga trojet e veta, po i zbatojnė vetė shqiptarėt sot.

Por, pėr kėtė fenomen tepėr shqetsues pėr kombin sot, shqiptarėt nuk mund tė fajėsojnė komunizmin, as serbin, as grekun, e as turkun.

Po t'i detyronte dikush tjetėr shqiptarėt qė tė largoheshin nga vendi tyre,

tė gjithė ne do ishim rrugėve tė qyteteve tė Amerikės dhe tė Evropės dhe koridoreve tė kancelarive perėndimore pėr tė kėrkuar drejtėsi pėr shqiptarėt dhe pėr t'i thėnė stop shpėrnguljes sė shqiptarėve.

Sot, shqiptarėt jetojnė nė paqė, nė dy shtete qė e quajnė veten demokratike dhe kontrollojnė fatin e tyre si kurrė mė parė.

Njėra anėtare e NATO-s me shpresė pėr tu bėrė anėtare e Bashkimit Evropian dhe tjetra gjithashtu me ambicje pėr t'iu bashkuar integrimeve euro-atlantike.

Atėherė ku tjetėr tė kėrkojmė drejtėsi, pėrveē aty – nė Tiranė dhe nė Prishtinė – aty ku pikėrisht sot duhet tė kėrkohet drejtėsia dhe pėrgjegjėsia pėr kėtė pakėnaqsi tė njė numri kaq tė madh tė shqiptarėve me jetėn e tyre nė vendlindje,

ashtuqė tė gjėnden zgjidhje pėr ta bėrė jetesėn mė tė mirė e mė tė drejtė pėr tė gjithė shqiptarėt pa dallim dhe si rrjedhim tė zhduket dėshira aq tė madhe tė tyre pėr tu larguar nga vendi.

Pėr kėtė fenomen tė trishtueshėm, votuesi shqiptar duhet ta kėrkojė pėrgjigjen dhe pėrgjegjėsinė aty, tek klasa e sotėme politike shqiptare.

Ka ardhur koha, para se tė jetė tepėr vonė, qė dikush tė bėjė pyetjen se pse shqiptarėt duan tė largohen aq masivisht nga atdheu i tyre nė ēperekun e shekullit 21, qė patėm menduar, siē duket gabimisht, se duhej tė ishte shekulli i shqiptarėve.

Pse shqiptarėt janė nė krye tė listės nė Evropė dhe tė tretėt nė botė – pas Bregut tė Fildisht dhe Haitit – qė po tė kenė mundėsi do tė largoheshin nga vendlindja pa asnjė hesitim?

Ēka i shtynė shqiptarėt qė tė arrijnė nė njė pėrfundim tė tillė dhe kush ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė?

Dhe ēfarė ndodhė me kombin shqiptar, nėqoftse eventualisht bėhet realitet dėshira e kėsaj pėrqindjeje dėrmuese tė shqiptarėve dhe gjenė rastin e mundėsinė pėr tė braktisur trojet e veta nėn rrethanat e sotėme?

Dhe kush duhet tė mbahet pėrgjegjės politikisht, pėr kėtė?

Pėr kėtė problem – pėrveē klasės politike tė kėtij ēerek shekulli post-komunizėm -- ėshtė pėrgjegjėse media edhe votuesi shqiptar qė nuk kėrkojnė llogari dhe pėrgjegjėsi pėr fatin e kombit nga pėrfaqsuesit e tij politikė.

Dikush duhet tė ēajė kokėn me kėtė dukuri tepėr shqetsuese, para se tė jetė tepėr vonė.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Qeshor 2017 14:38


http://gazetakritika.net//Forumi/dejavu.php/index. php?itemid=9049

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Qeshor 2017 15:12 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://sport.ch.sportalsports.com/sportch/generate d/tnt/tnt_fussball/2017/06/14/amt-bei-albanien-nie dergelegen-de-biasi-hat-seinen-ruecktritt-vorgezog en-id54435000000.html

http://www.watson.ch/Sport/EM%202016/952456929-Sch arfsch%C3%BCtzen-auf-den-D%C3%A4chern--gesperrte-S trassen--M%C3%BCnzverbot-im-Stadion-%E2%80%93-so-a ngespannt-ist-die-Lage-vor-dem-%C2%ABHass-Duell%C2 %BB-zwischen-Albanien-und-Serbien

http://derstandard.at/2000023604167/Albanien-Ein-F ussballzwerg-im-Freudentaumel

https://www.theguardian.com/football/blog/2015/oct /12/albania-euro-2016

http://us.blastingnews.com/sports/2016/06/euro-201 6-where-albania-made-dreams-come-true-00973131.htm l

https://www.nytimes.com/2015/10/08/sports/soccer/a s-albania-faces-serbia-meeting-the-drone-pilot-who -ended-their-last-match.html?_r=0

https://www.tz.de/sport/fussball/em-qualifikatione n-albaniens-fussballverband-beschwert-sich-ueber-t aetlichkeiten-belgrad-zr-4142412.html

http://www.spiegel.de/sport/fussball/serbien-gegen -albanien-bruder-des-premiers-provozierte-spielabb ruch-a-997260.html

http://www.faz.net/aktuell/sport/fussball/em-quali -serbien-albanien-gegenseitige-schuldzuweisung-132 11634.html

http://www.n-tv.de/sport/fussball/Albanien-bruellt -Bonjour-France-article16121321.html

http://www.sportal.de/albanien-schreibt-geschichte -3-0-sieg-gegen-armenien-1-2015101155098700000

http://www.zeit.de/sport/2016-07/finale-frankreich -portugal-fussball-em-live

http://www.sueddeutsche.de/sport/em-qualifikation- albanien-aergert-portugal-lewandowski-gibraltar-1. 2120157

shqiperija ne europe/europian...

snajpera, shtetrrethim, pilot/aviatore droni, arrestim, sensacion, gjykata, gjygje,

nje bilete 500 euro ne vendin ku rrogat jane tek 300 eurot ne muaj,

nje makine per nje bilete,

emocione, shqiptare te dehur tape nga gezimi, triumf historik,

de biazi me lojtaret e tij krenarija e kombit,

shqiperija i uron mireseardhjen heronjve te saj,

de biasi: kur i thoja njerezve qe do tja dalim te gjithe qeshnin, talleshin me mua...

tension, lufte, gezim,madheshti, grushta, shkelma, kercenime, perleshje, vdekje shqiptareve, ballist morina, autochthonous, isa boletini, ismail qemali, djegje flamuri, djegje dyqanesh, shkaterrim, lot, kenge, heronj, ismail morina,

portugalija kampion europe... shqiperija mund portugaline...

kombetarja e futbollit shqiptar kualifikohet per ne kampionatin europian te futbollit...

dhe shkruan keshtu histori...

shqiperija uleret me ze luani: bonjour france...

si luane luftuan dhe si luane fituan...

duhet me ja shkaterru euforine/me ja ul koken shqiptareve...

giani de biasi i del te keqes perpara dhe jep doreheqjen...

ballist morina arrestohet ne kroaci per llogari te serbise...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Qeshor 2017 16:51 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.albanianhistory.net/1914_Tucovic/de/ind ex.html

serbi dimitrije tukovic per shqiptaret:

shume historira tregohen per shqiptaret...

njhere veziri kapi nje shqiptar e lidhi dhe ja uli koken per tja prere...

ju afrua ne fytyre dhe ju zgerdhi :

he mor trim a e ke ndjere ndonjehere veten me keq, me ngushte se sot...

shqiptari ju pergjigj:

para ca kohesh nje udhetar e kishte zone nota rruges dhe trokiti te shpija ime...

une skisha buke me i dhene atij me ngrene...

e vuna mikun ne gjume pa buke...

kjo e sotmja eshte dicka koti qe do te mbaroje dhe do te harrohet, kurse ajo qe me ka ndodhur mua asokohe ska per tu harruar kurre...

ca stregohet per shqiptaret/ska liber qe i shkruan historite/bemat e shqiptareve...

mbreterit tane i kane dekoruar shqiptaret e kosoves se kane mbrojtur kishat e manastiret e krishtera...

edhe karagjorgjevici themeluesi i mbreterise serbe ka qene shqiptar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 18 Qeshor 2017 06:50 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://derstandard.at/2000059167979/Kosovo-Linksna tionalisten-siegen


sikur te mos ishin bere bashke pdk, aak dhe nisma perpara zgjedhjeve ne kosove, atehere do te ishte e qarte se kush do te kishte qene fitimtari i zgjedhjeve ne kosove, vv - vetvendosja...

asnje parti nuk ka marre me shume vota e vetme se ata... e dyfishuan rezultatin ne krahasim me zgjedhjet e meparshme...

...qe vetvendosja te mos behet akoma edhe me e forte atehere duhet me i dhone asaj pushtet/duhet me e integru ne qeverisje...thote...hajrullahu...

e filluan para 10-12 vjetesh si parti/levizje qe refuzonte cdo lloj bisedimesh me serbine....edhe me mjete te dhunshme...u fut per here te pare ne zgjedhje ne vitin 2011...

udheheqes kane teoricienin e majte kurti, i cili perzien teorite e majta me nacionalizmin e shqiperise se madhe...

loja qe ai luajti ishte loje klasike e nje kritiku te sistemit...nje populist non stop...

ai nuk eshte me kryetari i partise, por ylli i saj...

karakteristike e tij eshte kokefortesija...

vazhdimi i koalicionit me pdk-ne dhe ldk-ne s`eshte i deshiruar ne popull...

populli i shef ata si parti qe kujdesen vetem per klientelen e vet dhe s`bejne azgje per te miren e perbashket...

hajradinaj nuk eshte aq radikal sa kurti, por ndaj serbise edhe ai eshte nje kundershtar i rrepte...

haradinaj dhe thaci - heronjte e luftes se vitit 1999 jane te fuqishem...

aktualisht vetvendosja i ka zbutur tonet...flet edhe per ligj te se drejtes, kunder korrupsionit, pranon me e njoft edhe shtetin e kosoves dhe do qe vendi te futet ne be...

por partija ka edhe nje krah radikal po ashtu, ata qe hidhnin gaz lotsjelles ne parlament per bllokim votimi - me sukses...

edhe vv eshte kunder mareveshjes se kufirit me malin e zi, dhe bllokoi edhe ajo me kete liberalizimin e vizave...

kurti me njerezit e tij i vuri para te gjithe kasten politike te kosoves...

edhe ky per serbine do te ishte nje kocke e forte...

normalizimi i marredhenieve eshte per te dy vendet me rendesi, se as serbija, as kosova nuk bejne dot perpara drejt be-se pa normalizimin e ketyre marredhenieve...

dialogu ka ngec...

serbet kerkojne bashkim komunash, per kete duhen 2/3 e votave te parlamentit...me vetvendosjen antiserbe kjo eshte nje gje e pamundur...

toni/toni i zerit ne kosove se fundmi eshte bere ne pergjithsi nacionalist dhe i rende/i vrazhde...

presidenti thaci po perplaset me perfaqesuesit e be...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 18 Qeshor 2017 07:04 - Modifikuar nga: Skender Maci


shen.im:

dimer tjeter i madh...

per mendimin tim izolimi kosoves embargo dhe shtetrrethimi po i behen per dy ceshtje: (me qe ra fjala, nder te tjera, po i heqin vizat ukraines me 50 milione banore...)

bashkimi i komunave serbe - nje absurditet,

qe normalisht ne cdo vend perendimor pervec te tjerash do te konsiderohej qe ka marre edhe rruge, zgjidhe se eshte shprehur gjykata kushtetuesee kosoves...

dhe e dyta kufiri me malin e zi...

ne kanun lujtja e kufinit me te shtremet eshte njelloj si me te lujte rreshtnat e vorrit...

ne gjemani ne nje perplasje te popullit me qeverine zgjidhja ju dha duke bere nje gjyq te hapur live ne televizor dhe internet...minute pas minute..

nuk eshte korrupsioni qe bertet me te madhe be-ja...

korrupsion me cfare...me leket e be-se...pra leket i ka be-ja dhe me keto leke bekan korrupsion shqiptaret...dhe be-ja spaska fare lidhje me kete korrupsion...gjynof te shkretet se ja paskan vjedh leket shqiptaret ...i bika qe be-ja qenka nje derdimene, nje derdimene/tutkune qe ja haka pula mutin ne bythe...

pra paskemi ne be-ne ku duam te shkojme edhe armiq... sigurisht, kemi pasur edhe me shume bile, por sot ka shkuar peshorja disi ne ekuiliber, jo nga ana jone, por disi ne ekuiliber, se na ka dale amerika ne krah...

amerika eshte luan, por dihet qe po u bene bashke shume hiena e lodhin luanin aq shume sa ai merzitet dhe largohet fare,

jo se e hane dot por e debojne...

per mendimin tim ti heqesh kosoves uck-ne eshte si ajo historija e kaut me ujkun:

hiqi briret i tha ujku kaut se dukesh me i bukur...

dhe vertet ujku kishte drejte... britet ishin vertet te shemtuar, dhe kur kau i hoqi briret u be vertet shume me i bukur, por pastaj ujku e kullufiti...

per mua uck-ja edhe pa dure dhe pa kome me qene edhe ne gjendje komo bile me qene,

ka me shume peshe ne kosove dhe ne territoret shqiptare se te gjithe filozofet dhe profesoret e te gjithe shqiptareve ngado qe jane...

kam degjuar te flitet qe uck-ja nuk ka shume njerez me tituj doktor dhe nuk ka shume njerez me tituj profesorash e me mastera ne rradhet e saj,

dhe ne brezi i sotem i shqiptareve keshtu i duam sot njerezit me tituj profesor dhe doktor,

njelloj sic e kemi pas edhe isa boletinin...

edhe enver hoxhes, ose me mire me thene hoxhes se keshtu i thone ne perendim,

i thonin pse armatosesh, armatosu sa te duash po te hyme ne nga te kater anet me armet tona moderne/me profesoret tane ti ske shanc...

po dhe kete gje oso kuka e kishte menduar...

le te shpresojme qe kurti te mos na dali kreshnik spahi...

https://de.wikipedia.org/wiki/Oso_Kuka

se kur ka lind oso kuka nuk dihet por dihet se kur ka vdek...

gjenerali malazez coi 500 ushtare me kap oson...

ai luftoi sa luftoi dhe kur e pa qe skishte ca me bo mo e hodhi veten e tij ne ere me gjithe kulle...

profesor-doktorit oso kuka,

gjergj fishta te lahuta e malsis i ka kushtuar nje cikel te tere...

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/europa/ jeremy-corbyn-hat-hundert-tage-als-labour-fuehrer- ueberlebt-13986277.html

Jeremy Corbyn :

ky dimer do te jete me i eger se dimri i kaluar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 20 Qeshor 2017 17:53 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.wienerzeitung.at/meinungen/gastkommenta re/899450_Mehr-vom-Gleichen.html

edhe nje here tjeter me shume/prape e prape perseri azgje te re nga shqiperija...

megjithese te gjitha partite thone qe e kane si qellim suprem te tyrin futjen e vendit ne be,

shqiperija prapeseprape eshte akoma/ka ngelur akoma tek titulli formal i statusit kandidat per ne be...

nje here u bashkuan per reformen ne drejtesi, kerkesa jetike/vendimtare e be-se,

pastaj kur erdhi puna me punu per me e vene reformen ne jete filluan prape ritualet e sherreve...

statistikat, qe sjane edhe aq te besueshme, per keto zgjedhjet aktuale, nxjerrin ps-ne fitimtare me pak diference nga pd-ja, dhe se kush do te behet kryeminister, e vendos lsi-ja...

zgjedhesit e lsi-se jane shume besnike te partise se partija i ka punesuar ata...

lsi-ja i ndryshon gjithmone partneret, shkon sa me ps-ne sa me pd-ne...

nga udheheqes qe kompromisin e shofin si dobesi,

njerezit skane se ca presin tjeter,

vecse edhe 4 vjet te tjera lufte partishe/midis partive,

ne kurriz te reformave te verteta qe ka nevoje vendi...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Qeshor 2017 10:15 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.youtube.com/watch?v=i8oEsiVZJeg

ilir meta :

eshte nje fushate larg pritshmerive te qytetareve...

nuk ka debat midis pretendenteve qe duan te drejtojne vendin,

per problemet e taksave, punesimit, ekonomise, problemet sociale ku te ofrojme/prezantojne dallimet, alternativat...

nuk ka asnje vullnet per tu marre me ceshtjet qe shqetesojne shqiptaret,

ska asnje bilanc, se ceshte bere dhe cfare seshte bere, por ka vetem premtime te reja dhe muhabete tepsijash/kusijash dhe timonesh...

rama dhe basha jane te influencuar nga nje grup oligarkesh te njejtet qe ndikonin edhe dje tek partija demokratike...

edi rama ka frike nga demokracija, ka frike nga debati, ka frike nga zgjedhjet...

beri referendum absurd ne parti vetem qe te mos hynte ne gare me blushin...

ne kater vjet borxhi i shqiperise eshte rritur...

ende eksiston vizioni i fasadave... mbjelljes se palmave... mbjellim beton, kulla, investime me bojera dhe me ngjyra...

politika e taksave ka deshtuar... nder te tjera ka rritur informalitetin tek te punesuarit...

i ka falur, ja ka fshire borxhet e taksave oligarkeve dhe nga ana tjeter ka falimentuar me rritje taksash mijera bisnese te vogla...

qeverija rama e ka diskriminuar bujqesine...

5 here me pak subvencione se ne kosove dhe 12 here me pak se ne maqedoni...

nuk jemi vecse per rritje te ekonomise ne vetvete,

por per ate qe rritja ekonomike te arrije/preki sa me shume njerez

dhe tek bujqesija kemi pjesen me te madhe te popullsise...

rilindja investon per fasada dhe vitrina...

qe shqiperija ska rene keto 4 vjet ne gremine kete merite sduhet tja heqim lsi-se...

kemi marre pergjegjesi edhe kur sishte e jona, si me manjanin, ose duhet te ikte manjani o edi, per stabilitetin e vendit e terhoqem...megjithese e drejta ishte ne anen tone...

flet per administraten edi...

kush eshte drejtoresha/ministrja e administrates...

eshte nje e zgjedhur e tij... kush i ben konkurset e administrates... drejtoresha e tij vete i ka bere dhe tani thote qe kemi deshtuar....

ja dha te gjithe pushtetin ish bashkise se tiranes/punonjesve te bashkise se tiranes, i ktheu kurrizin njerezve, socialisteve te thjeshte...dhe ju thote tani qe hajde me votoni prape se nuk e kisha une fajin por ilir meta...

e kemi mbeshtetur per interesat e stabilitetit te vendit...

por nuk e kemi mbeshtetur per plehrat dhe as per koncesionet...

para zgjedhjeve ju kishte premtuar shqiptareve se sdo te bej si berisha, por e beri edhe me keq edhe ne kete drejtim...

koncesione pa kaluar fare ne parlament...pa pike transparence per pasurite e shqiptareve per shendetesine, minierat...

anjehere nuk ka qene lsi-ja qe ka shkuar mbas pushtetit, por pushteti ka shkuar pas lsi-se...

lsi-ja ka qene vertet ne qeveri por nuk e ka pasur ajo drejtimin e qeverise...

as ne 2009-ten as ne 2013-ten...

por ka qene garanci per stabilitetin dhe integrimin europian te vendit...

te funksionimit te maxhorancave dhe institucioneve te shtetit...

lsi kurre ska bere probleme, por ka zgjidhur probleme...

ka qene pd-ja dhe ps-ja qe kane bere per interesa te ngushta politike bllokime te integrimeve europiane...

ne ishim gati me vene te gjitha ne dispozicion...

sepse per ne stabiliteti i vendit eshte shume me rendesishem se sa pushteti ne vetvete...

do te kerkojme ne legjislaturen e ardhshme transparence ekstreme te qeverise ne raport me qytetarin...

e doni se doni politiken, se ju ka zhgenjyer dhe lodhur...

kini parasysh qe politika sidoqofte do te merret me ju,

prandaj beni detyren dhe shkoni votoni per cilendo force politike, sipas bindjeve tuaja, per ate qe mendoni e deshironi,

sepse votoni edhe per te ardhmen e femijeve tuaj...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Qeshor 2017 13:59


http://gazetakritika.net/node/1769

LSI dėshtoi qė mė 21 janar tė jetė njė faktor qė garanton stabilitetin qeverisės, megjithėse ajo s'resht sė dedikuari vetes kėtė rol tė pavėrtetė.

Dy evenimente, qė patėn impakt tė gjėrė negativ ndėrkombėtarė pėr Shqipėrinė, 21 janari e ēadra, tregojnė se LSI s'ėshtė e aftė tė prodhoj apo garantoj stabilitet qeverisės nė vend, pėrkundrazi, ajo i krijoi ato ngajrje de facto.

LSI s'mundet tė garantoj stabilitet qeverisės nė Shqipėri, gjė qė nėnkupton se ajo s'mundet tė krijoj as destabilitet gjithashtu,

megjithėse lidershipi i saj po pėrpiqet nė mėnyrė qesharake tė nėnkuptoj se gjoja LSI do destabilizoj vendin, do rrėmbej armėt, e tė tjera idiotizma tė kėsaj natyre. LSI nuk mundet.

Kėto vite tė LSI-sė nė qeverisje s'bėn gjė tjetėr veēse konsoliduan (institucionalizuan) korrupsionin shtetėrorė nė nivele tė papara botėrore.

LSI tėrhoqi zvarrė, deri nė poshtėrim, dy partitė kryesore nė vend, PD e PS, duke i kėrcėnuar ato se do u kolapste pushtetin nėse nuk bėnin siē ajo dėshironte.

Kjo pengmarrje e paprecedent e demokracisė shqiptare e bėri qeverisjen nė Shqipėri pothuajse impotente kėto 10 vjet, duke e shtrydhur e varfėruar vendin rėndė.

Mė 25 qershor ėshtė dita qė kėsaj pengmarrje t'i thuhet STOP njėherė e pėrgjithmonė, dhe vendi tė menaxhohet nga dy partitė e mėdha,

deri sa demokracia e mirėqenia e shqiptarėve tė ngrihen nė nivele europiane.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Qeshor 2017 16:17 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.zeriamerikes.com/a/3911672.html

Zėri i Amerikės:

Zoti kryeministėr. Ju nė kėtė garė elektorale po kėrkoni tė merrni 71 mandate, pra tė keni si Parti socialiste, e vetme kontrollin e shumicės sė parlamentit/e tepsise...

Por deri para njė muaji megjithatė, apo para marrėveshjes me zotin Basha, ju flisnit po pėr njė partneritet strategjik me LSI-nė, po pėr tė bėrė reforma, po pėr tė bėrė Shtet.

Kė variant duhet tė besojmė?

...para marrėveshjes me zotin Basha, askujt nuk i shkonte nė mendje t'ju pyeste pėr njė koalicion tė mundshėm me PD.

Madje rrezik dhe ju vetė do tė pėrgjigjeshit se kjo ėshtė njė marrėzi apo fantazi e gatuar nga vetė mediat.

Kryeministri Edi Rama:

E kam thėnė shpesh...

kur gjėrat thuhen nė njė proces dinamik, jo gjithshka mund tė kuptohet apo nėnkuptohet:

Ky ėshtė shah.

http://konica.al/2017/06/basha-rrefen-sekretet-e-m arreveshjes-ramen/

basha :

"Marrėveshja me Ramėn,

nuk ėshtė asgjė tjetėr,

veēse pranimi i Republikės sė Re,

nga ana e Republikės sė Vjetėr", tha Basha.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Qeshor 2017 11:10 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.deutschlandfunk.de/albanien-vor-der-wah l-etablierte-parteien-und-echte.795.de.html?dram:a rticle_id=389383

alind qorri :

te majte te vertete nuk ka ne shqiperi...askujt nuk i plas per te drejtat e punetoreve ne shqiperi...askush nuk e kritikon privatizimin dhe komercializimin e te gjithe jetes sone...

partite tek ne jane konstrukcione oligarkike me financime te mjergullta/erreta...

ky kryeministri jone gjoja socialist,

i tha para ca kohesh investoreve italiane : amon hajdeni te gjithe ne shqiperi se ketu eshte parajsa, se ne ketu skemi fare sindikata...

partite tek ne rrine nate e dite duke lare njera tjetren me mut, cfare nuk eshte se eshte se e kane dhe aq gabim...thote arlindi duke vene buzen ne gaz...

ky muhabeti i be-se ne te vertete eshte vecse kalkulim/llogari politike...

ata se kane fare idene se cdo me thene kjo per shqiperine, sikurse as be-ja se din se cbehet ketu...

ketu funksionon kjo teme si utopi si nje premtim/enderr...

i thone njerezve qe ja edhe pak dhe do te futemi ne be... dhe aty pastaj mbaron puna dhe u zgjidhen te gjitha problemet...

ne te vertete per klasen politike shqiptare be-ja eshte sinonim i reformave neoliberale...i nje kapitalizmi te eger...

be-ja ka mbeshtetur qeveri te korruptuara vetem per hir te stabilitetit, ne emer te nje stabiliteti gjoja/te rreme, jo te vertete...

edhe ai/arlindi deshiron qe atdheu i tij te futet ne be...

por ne nje be me demokratike, me transparente dhe sociale...

http://www.fr.de/politik/balkan-die-neue-ruhe-in-a lbanien-a-1300754

rama si shofer garip...

vuvcici serbise e inskenoi veten si pilot...

edi nuk e ekgzaxhiroi, ndejti me kembe ne toke... shofer/vozites...

nje gje e pabesueshmja e re po ndodh ne shqiperi...

partite e medha u bashkuan...

hasmit e perjetshem u bashkuan...s`ngeli njeri pa shku ne shqiperi me i mbush mendjen qe te benin kompromis me njeri tjetrin...

por ne fund ishte brian yee ai qe i ka shkundur mire politikanet e ballkanit...

pas vizites se tij basha nuk u njifte me...e mori kthesen si me mos pas qene ai bashe, por ndonje tjeter...

zgjedhjet po organizohen me se miri...si me magji po punohet normalisht...

kryesorja eshte reforma ne drejtesi...

thashethemet thone qe basha dhe rama kane bere marreveshje me ja shkul nje nga nje dhembet reformes...

zbatimi i saj eshte puna..ajo e vendos a do te hapen bisedimet apo jo...

donald lu e ka quajtur reformen ne drejtesi si me te rendesishmen ne shqiperi pas renies se komunizmit...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Qeshor 2017 14:59


http://www.gazetadita.al/masakra-e-otrantos-si-po- bashkepunojne-zyrtaret-italiane-me-qeverine-shqipt are-per-falsifikimin-e-provave-ne-procesin-gjyqeso r/

ne "Masakrėn e Otrantos" tė 28 marsit 1997, u mbytėn 120 shqiptare...

Nė kėtė tmerr janė masakruar 120 shqiptarė,

ku 50 deri 60 ishin fėmijė tė vegjėl dhe shumė gra.

Mua mė vranė gruan dhe tre fėmijėt e vegjėl,

dy binjakė 4 vjeē dhe vajzėn 10 vjeēe.

Nisemi nga porti i Vlorės rreth orės tre mbasdite dhe mbas afėrsisht njė ore mbas ishullit tė Sazanit shfaqet njė fregate italiane e quajtur, Zefiro.

Duke parė kėtė fregatė qė menjėherė erdhi mbas nesh, u ndjemė fillimisht tė gėzuar, pasi menduam se kjo anije po na shoqėron dhe jemi tė sigurte pėr ēdo tė pa pritur nė udhėtim.

Por menjėherė shikojmė si startojnė tentativat pėr ta fundosur anijen me njerėzit qe ndodheshin mbi tė,me ane te dallgėve tė mėdha qė fregata i krijonte duke u afruar shumė afėr dhe disa tentativa tė tjera, pa prekjen e anijes.

Manovrat e fregatės "Zefiro" si dhe manovra tė tjera pėr mbytjen e shqiptareve pa prekjen e anijes shqiptare janė tė filmuara nga kamerat e Zefiros.

Kjo situatė vazhdoi pėr rreth dy orė.

Ka patur njė synim qė anija shqiptare me rreth 120 personat qė ndodhen mbi tė, tė fundoset, pasi nė qofte se nuk do tė ishte ky plan kėto anije tė fuqishme kanė rrjeta metalike qė tė bllokojnė elikėn qė tė mos tė lėvizė asnjė centimetėr.

Mbas fregatės "Zefiro" vjen nga Brindizi i Italisė njė fregatė tjetėr po aq e madhe sa e para qė quhej Sibila.

Edhe kjo vendoset mbrapa anijes tonė, ( pėr tė qene e sigurtė qė ne nuk ktheheshim dot mbrapa), fillon me manovra si e para pėr fundosje pa e prekur anijen shqiptare.

Kjo tentativė vazhdoi pėr pak kohė pasi filloi tė errėsohej, pra nė momentin qe errėsohet , kėtu fillon plani B: tė fundosej me goditje sapo tė errėsohej.

Pėr ata qė nuk e besojnė ėshtė dėshmia e njė prej dėshmitareve kryesorė tė kėsaj masakre, Angelo Luka Fusko, botuar edhe nė shtypin italian. Fusko ka folur pėr tė gjithė urdhrat qė kishte marrė dhe kishte transmetuar nė drejtim tė fregatave.

Aty rreth orės 19.00 mbasdite, ku ishte pothuajse errėsuar, fregata Sibila vjen me shpejtėsi tė shtuar pas anijes shqiptare dhe e godet dy herė nga mbrapa dhe anash. Duke e marrė zvarrė pėrpara e rrotullon njėherė atė bashke me njerėzit qe ndodheshin nė tė.

Ata qė ndodheshin nė kuverte ranė nė det, ndėrsa gra dhe fėmijė qė ndodheshin brenda neper dhoma, u fundosėn bashkė me anijen nė thellėsinė 800 metra (merreni me mend ēfarė ka ndodhur nga rrotullimi i anijes brenda neper dhoma ku ndodheshin fėmijėt para se anija tė fundosej.

Avokati qė asistoi nė filmimin qė u bė nė anije na rrėfeu dhe njė moment tė tmerrshėm:

njė grua shtatzėnė ka lindur fėmijėn nėn atė presion,

nė filmime dukej qarte kordoni i nėnės me fėmijėn, tė dy tė mbytur....

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Qeshor 2017 15:13 - Modifikuar nga: Skender Maci


sami frasheri: shqiperija cka qene ceshte dhe cdo te behet :

...edhe italija besoj se do te na ndihmije, pse te mos na ndihmoje...

aq sa ka bere galibaldi me shqiptaret per italine skane bere as italianet vete...


http://www.zeit.de/1997/16/Die_zweifelhafte_Schutz macht

mburoja mbrojtese hileqare/mburoja mbrojtese qe s`merret vesht se ca eshte/eshte apo s`eshte...mburoje mbrojtese...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Qeshor 2017 15:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.welt.de/print-welt/article635672/Itali en-bebt-nach-der-Tragoedie-in-der-Adria.html

vrasesit - tragjedija e adriatikut

naten e pashkeve ne te gdhire ne portin e brindizit vine shqiptaret e mbijetuar te anijes shqiptare kader i rades...

te verdhe dylle ne fytyre, qulle, te mbaruar, te vdekur por te pakallur...

megjithate ata mbledhin forcat e fundit qe ju kishin ngelur,

drejtojne trupin me shikim te mbushur plot urrejtje dhe i drejtohen te gjithe njerezve qe ishin aty,

te gjitheve qe ata i mendonin per italiane :

vraaaaasesssss.....vraaaaasesssss.... vraaaaasssssesss.... na vrate me qellim/me dashje/me paramendim....vraaaaaassseeessss .....

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Qeshor 2017 17:10 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://konica.al/2017/06/25-qershor-2017-votime-pe r-shqiperine-jo-per-partine/

Me kalimin e viteve krijohen realitete tė reja...Ashtė nji paevitueshmėni historike. Me shprehjen shqipe: koha ban punėn e vet. Dhe nė fakt, ka ba punėn e vet nė kėto 26 vitet e fundit, pėr fat tė keq jo me shumė sukses!

Gjatė kėtyne viteve, klasėt politike nė pushtet nuk kanė adoptue normat dhe praktikėn e pranueme pėrgjithėsisht pėr nji qeverisje tė mirė (good government).

Para nji gjendjeje tė kėtill, Shqipėria duhet tė votojė pėr "institucionalizimin e qeverisjes", pėr nji klasė politike qė beson sinqerisht se na, Shqipėria, jemi nji komb i organizuem simbas ligjeve, i bindun ndaj ligjeve, nji kondite sine qua non...!

Pėr shekuj, struktura e shoqėnisė shqiptare e detyrueme nga rrethanat politike jashtė kontrollit tė saj- dhe ma tė fuqishme se ajo– ashtė krijue, zhvillue dhe veprue si nji koleksion klanesh krahinore, partiake, e pėr fat tė keq, edhe fetare.

Nji zhvillim i kėtill, i shkėputun nga bota dhe eksperienca e vendeve tė Europės Perėndimore, nuk dha mundėsi qė zhvillimi i shoqėnisė sonė tė mbėshtetet nė bindjen se nė botėn moderne ashtė imperative me qenė nji shtet i mbėshtetun nė ligje, e jo nė klane.

Me qenė "klanish" (fisnor e krahinor?) don tė thotė tė mos kuptosh se si vepron bota moderne dhe tė qendrosh larg saj.

Nė raste tė kėtilla, nji rregjim ose sistem qeveritar pėrmbyset nga shpėrthimet e mbrendshme (implosion) edhe pa ndė- rhymjen e jashtėme. Sepse nji sistem "fisnor e krahinor" do tė ishte i dėnuem me u zhdukė nga rrymėt e mbrendshme, nga zemrimet, hatėrmbetjet, shgėnjimet dhe tradhėtitė qė arrijnė nji pikė kritike, dhe nivele centrofugale shpėrthyese nė mėnyrė violente dhe tė pa evitueshme.

I vetmi shpėtim nga implozione tė kėtilla janė institucionet civile e demokratike qė pėrballojnė stuhitė:

Parlamenti, Qeveria dhe Presidenti, e sidomos sistemi gjyqsor me Gjykatėn Kushtetuese nė krye.

Vetėm kėta institucione kanė mundėsi me ruejtė integritetin e "Shtetit". (Kėte mėsim na japin sot SHBA!)


Nė kėte betejė pėr mbijetesė, institucionet demokratike aleatin e tyne ma tė mirė e kanė nė nji shtyp tė lirė, tė ndershėm e hetues qė nuk pėrpiqet "me formue", por "me informue" opinion publik.

Nji opinion i informuem drejtėsisht arrin nė konkluzionet e tia lirisht dhe demokratikisht, dhe nuk thyhet lehtė. Beteja pėr nji fitore tė kėtill ashtė e ngadalėshme, kambėngulėse, dhe eventualisht luftarake.

Zgjedhjet e 25 qershorit janė pjesė e kėsaj beteje.


Zgjedhjet nuk janė pjesore pėr "partitė politike" tė vendit; ata janė tė pėrgjithshme, pėr tė gjithė vendin.

Ata janė pėr tė ardhmen e "Nanės Shqipėri", tė ardhmen e tė gjithė qytetarėve, pa pėrjashtim! Ky mentalitet duhet tė mbi-zotnojė mendjet e votuesve para arkės sė votimit, ditėn e zgjedhjeve.

Nuk jemi nė vitin 1945, viti kur zgjedhjet baheshin vetėm pėr "Frontin Demokratik", maska e "Partisė Komuniste Shqiptare" akoma nė ilegalitet. Pa asnji alternativė, zgjedhėsit ishin para nji dileme: me votue pėr "Frontin" ose nė "arkėn boshe", qė haptazi quhej "arka e reaksionit". Fletėvotimi ishte nji kokėrr gome.

Kjo komedi me rrjedhime tragjike pėr "kokė-fortėt" qė guxuen (unė u dėnova me 15 vjet burgim!) ishte aq e qartė sa qė pranė "arkės boshe" qendrojshin dy "tė besueshėm tė Frontit" me ndigjue zhurmėn qė bante "goma" (vota) e hjedhun, ma vonė e trajtueme si provė e anmiqsisė kundėr pushtetit, dhe justifikim pėr arrestim politik.

Sot realiteti ashtė i ndryshėm. Votimi ashtė relativisht i lirė dhe i rregullt; nuk ekziston frika e arrestimit. Por ekzistojnė raste tė shumta tė "shitė-blerjes sė votės" zakonisht nė zonat e vorfna tė vendit, dhe mashtrimi politik me premtime tė pa mbajtuna.

Kjo ashtė fatkeqsi, plagė e randė pėr shoqėninė tonė qė duhet eliminue sa ma shpejt. Pėr fat tė mirė ekziston mbikėqyrja ndėrkombėtare.

Mbas votimeve tė vitit 1945, perdja e hekurt ra mbi vendin tonė, dhe zgjedhjet e ardhme deri nė vitin 1992, ishin nji tallje me tė drejtėn e popullit pėr votime, dhe nji manifestim i padėshirueshėm i nėnshtrimit tė pėrgjithshėm para frikės sė persekutimit.

Nji metodė e kėtill arriti shkallėn e absurdit me zgjedhjet e vitit 1982, kur nga afėr 1.7 miljonė votues, 1.627.959 qytetarė votuen "pėr Frontin", dhe vetėm nji (1)votė "kundėr". Kėto statistika zyrtare morėn ngjyra fyese me talljet e botės sė jashtėme qė pėrshkruejshin aparatin shtypės tė Qeverisė komuniste tė Shqipėrisė nė ndjekje pėr zbulimin e "nji" vote kundėrshtare.

Ndamja e popullsisė vendėse nė klasa thellėsisht kundėrshtare, pabarazia ekonomike qė lėkundė besimin nė aftėsitė tona me i eliminue nuk janė as aksidentale as tė paevitueshme;

ata janė tė planifikueme dhe tė orkestrueme nga princėt e krimit tė organizuem e baronė miljonerė tė drogės, nji grup i pasunuem me paratė pista e i vendosun me transformue vendin nė nji "cash machine", maqinė qė pret para vetėm pėr tė pasunit.

Kjo klasė shkatėrrimtare ushqen qeveritarėt e korruptuem, frikėson rivalėt, mashtron, dhe pranon ndytjen e ambientit, ajėr e ujė tė pijshėm, e njikohėsisht pakė- son fondet pėr arsim, shėndetsi e asistencė sociale – nji fenomen pothuejse i pėrgjithshėm i ditėve tona.

Nė vendet ma tė pasuna se Shqipėria ata krijojnė fondacione, qendra studimi, programe universitare, e sidomos financojnė fushatat elektorale... ("me mbrojtė nji ndėrgjegje tė flliqun nga nji Zot i zemruem". (shprehje e A.Lincoln)

Kjo e ban tė domosdoshme daljen nė skenė dhe angazhimin serioz tė nji grupi qytetarėsh tė edukuem, tė ndershėm, tė pavarun, me aftėsi pėr zgjidhje tė problemeve qė komplikojnė jetesėn e qytetarėve nė shoqėninė tonė.

Vetėm ata do tė kenė guximin me pėrballue degjenerimin e ditėve tona. Dhe ky grup qytetarėsh zgjidhet me vota tė lira dhe tė pastra.

Kjo kėrkesė e natyrėshme megjithate, paraqet vėshtirėsi tė mėdha pėr nji shoqė- ni shqiptare qė vetėm pak kohė ma parė pėrmbysi nji sistem diktatorial monist qė vrau rezistencėn e masave tė gjunjėzueme, e mohoi edhe pėrmbushjen e nevojave ma fillestare – bukėn e gojės! -qė gėnjeshtrėn e ngriti nė piedestal dhe e quejti "morali komunist".

Ai rregjim "ndigjoi" ēdo fjalė, "gjurmoi" ēdo gjest nėn kėrcėnimin e burgut pėr dekada tė gjata, e theksoi mosbesimin te njeni-tjetri, solidaritet i domosdoshėm me ruejtė dinjitetin personal tė qytetarit....U realizue dekonstruksioni i shoqėnisė sonė shqiptare!

Gazetari e analistii shquem, Thomas L.Friedmann, shkruente kėto kohėt e fundit:

"Mė trego nji bashkėsi qė kupton botėn e sotme dhe qė punon sė bashku e lulėzon nga mbrenda, e unė tė tregoj nji bashkėsi nė rritje e sipėr- bregdetare ose kontinentale, qytetare ose fshatare". Anti-teza e shoqėnisė komuniste! Kėto janė shoqėnitė ku "tjetėrsimi" (alienation) luftohet me pjesė- marrje nė jetėn publike, shoqėni ku edhe i vorfni merr pjesė nė "self-government" (vetėqeverisje).

Kėta janė shoqėnitė qė kanė ringjallė e forcue elitėn e patriotizmit: shėrbim pėr vendin tand nė nji botė tė hapun pėr tė gjithė!

Tue justifikue marrėveshjen nukleare me SHBA-n ministri i PJ tė Iranit, M.J.Zafir, shkruen: "Nėse nuk thyejmė ciklin e mosmarrėveshjeve, na vetėm kalojmė pėrgjegjsinė e kėtij momenti historik nė kurrizin e fėmijve dhe nipave tonė.

Na kemi pėr detyrė me mėsue prej historisė e jo me u dėnue me pėrbuzėjen e saj".

Nji qendrimi tė kėtill, zonja Susan Rice, kėshilltare e Presidentit Obama, e komentoi:

"Na jetojmė nė nji botė ku siguria dhe prosperiteti zhvillohen nė maksimum kur edhe tė tjerėt e gėzojnė njilloj si na. Sot, kercėnimi–terrorizmi, pėrhapja e armėve nukleare, smundjet, ndryshimet atmosferike, kartelet e rrezikshme- nuk zgjidhen vetėm me ndėrhymje ushtarake, as nuk zgjidhen vetėm nga njeni nga ne.

Zgjidhja e yne kėrkon aksion kolektiv efektiv, dhe njikohėsisht, partnerė me vullnet".

Kjo ashtė bota qė na ofrohet e qė na duhet tė pėrqafojmė!

Duhet tė ruhemi nga diktatura, sepse efektet shkatėrrimtare tė diktaturės tė ēfarėdo ngjyre qoftė nuk janė vetėm pėr viktimėn dhe familjen e tij; ata janė pėr mbar njerėzimin; ata duhen denoncue sepse kanė aftėsinė me u persėritė. Diktatura ashtė pėsim dhe mėsim pėr tė gjithė. Beteja kundėr diktaturės ashtė nji detyrė morale permanente pėr tė gjithė, jo vetėm beteja politike e nji dite.

Nji botė me qenie njerėzore plot dinjitet ashtė nji ideal qė duhet tė realizohet.

Shpeshherė vėshtirėsitė janė ma tė mėdha se aftėsitė tona.

Por historia na mėson se randėsia e moskomprometimit me "murtajėn" diktatoriale ashtė vlera ma e naltė, e mbrojtja ma e mirė kundėr pėrhapjes sė diktaturės.

Dinjiteti pėr tė gjithė ashtė nji ideal i arrijtshėm.

Nė Shqipėri, rezistenca kundėr pushtimit italian e gjerman e ka konfirmue kėte cilėsi superiore.

Na mund tė pengojmė edhe rindėrtimin e burgjeve e kampeve tė pėrqendrimit e tė punės sė detyrueshme nėn kamxhikun e policit brutal pėr familjet tona tė pafajshme –pleq, gra e fėmij, pėr 45 vjet pa ndėrpremje- nji turp i mbar shoqėnisė shqiptare. (Dekreti Nr. 648, datė 10 janar 1949 vendosi sistemin e internimit tė familjeve pėr arsye politike).

Kujtojeni! Mos e harroni! Vetėm atėherė do tė jemi nė gjendje me korrė fitoren e kurajos civile dhe shpirtmadhėsisė sonė njerėzore! Sepse edhe sot, kushdo qė ashtė persekutue ose shpronė- sue nuk e ndien veten tė sigurt pėrsėri.

Ethet e frikės mbulojnė akoma vendin tonė.

Kur amerikanėt mendojnė pėr lirinė, zakonisht imagjinojnė nji dyluftim nė mes tė "nji qytetari tė thjeshtė" dhe "nji qeverie tė plotėfuqishme".

Nė pėrfundim, ata janė tė prirun me fuqizue qytetarin dhe me kufizue forcėn qeveritare. Kjo quhet demokraci! Nji zhvillim i kėtill forcon bindjen tonė se duhet tė kemi besim te njeni-tjetri. Kėshtu lind solidariteti nė shoqėni.

Tue pasė parasysh tė metat e zgjedhjeve, na njohim ligjėshmėninė e tyne; pranojmė pėrqindjen e votave si pėrfaqsuese e tė gjitha votave.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Qeshor 2017 17:21 - Modifikuar nga: Skender Maci


E vėrteta e panjohun zevendsohet me nji "tė vėrtetė nominale", tanėsia me pjesėn ma tė madhe tė saj.

Dhe kėshtu, na vendosim pushtetin nė duert e nji tė vėrtete "nominale".

Shpeshherė kjo "shumicė" ashtė kundėr "vullnetit tė pėrgjithshėm tė popullsisė", nji shkelje e parimit themelor se "autoriteti" qė qeverisė duhet tė respektojė "vullnetin e pėrgjithshėm" qė simbas filozofit iluminist francez, Diderot, "gjithmonė mbėshtet anėn ma tė favorshme tė interesit publik".

Ky parim themelor u kontestue me rrjedhime katastrofale nga filozofi Karl Marx dhe u zbatue nga rregjimet komuniste ma vonė.

Per Marksin, "ndėrgjegjsimi" ashtė diēka qė duhet tė formohet- universal dhe autoritar. Fillon me nji "vullnet tė pėrgjithshėm", i definuem apriori, tė cilit individi duhet t'i nėnshtrohet, pėr shpejtimin e procesit historik tė shoqėnisė njerė- zore, i.e. marrja e pushtetit nga klasa punė- tore "Tė tjerėt", ata qė nuk e pranojnė, janė "armiq tė popullit".

Ky qėndrim sjell koncentrimin e pushtetit nė nji parti tė vetme (monizėm) dhe eventualisht nė nji njeri tė vetėm. Pėr marksistėt, "nji" njeri i vetėm njeh, nė mėnyrė tė pa gabueshme, cili ashtė "vullneti i popullit", ... diēka e ngjashme me rregjimin e bletėve.

Ky lloj pushteti total korrupton nė mėnyrė tė paevitueshme "udhėheqsin" nė karakterin e tij pėrfaqsues. Historiani anglez, Lord Acton, pėrfundon:" Njerėzit e pushtetshėm janė pothuejse gjithėherė njerėz tė kėqij".

Me 25 qershor, afėr dy miljonė qytetarė tė lirė do tė drejtohen drejt qendrave tė votimit me ushtrue tė drejtėn e tyne themelore:

zgjedhjen e lirė tė pėrfaqsuesve tė tyne.

Ky ashtė akti themelor nė demokraci, dhe ma i randėsishmi pėr mbarėvajtjen e shoqėnisė shqiptare.


Ata qė vijnė nė fuqi, betohen se do tė sherbejnė elektoratin e tyne me nder e besnikėri. Ēdo votues ka tė drejtė me kerkue nji sherbim tė kėtill.

Vetėm ata qė nuk votojnė heqin dorė vullnetarisht nga kjo e drejtė.

Zgjedhjet e 25 qershorit e gjejnė vendin tonė nė nji situatė tė padėshirueshme qė kėrkon rektifikim tė plotė. Nga shtypi i pėrditėshėm kuptohet se kemi tė paktėn tre probleme kryesore:

1.mungesa e shtetit ligjor qė lejon shpėrdorimin e autoritetit nga ata qė e mbajnė;

2.dhunim i sė drejtės sė votės, me shitė- blerje dhe manipulime jashtė-ligjore;

pabarazi ekonomike, papunėsi dhe pakėnaqsi e skajshme pėr gjendjen ekonomike dhe paqėn shoqėnore.

Votuesi shqiptar gjindet para nji dileme.

Ai duhet tė mendohet mirė para se tė votojė!

Ka pakė heroj nė jetė; shumica dermuese jemi qenie njerėzore me aftėsi tė kufizueme dhe me tė meta.

Me synue pėrsosmėninė e plotė ashtė nji utopi.

Me pranue tė metat e natyrės sonė ashtė "njerė- zore".


Politika duhet tė adoptohet me situatėn dhe jo tė alarmojė atė.

Forcat e pėrmirė- simit (meliorism) preferojnė nji qasje ma tė kalibrueme. Kjo nuk ashtė nji rrugė pėr ata qė nuk kanė durim, por kjo rrugė ka verdiktin e historisė.

Utopia ka fjalė ma tė bukura pėr ne, por "melioristėt" na dhurojnė nji botė ma tė mirė se ajo qė e gjetėn.

Nė fakt, nė barkun e ēdo utopie lindė dhe rritet tirania, shkruen Bernard de Journel.

Dhe duhet tė jemi tė hapun me pranue faktet qė sfidojnė bazat e pikėnisjes sonė, nė se dėshirojmė me evitue fanatizimin tonė politik.

Nji pėrgjigje pozitive e dilemės sonė ashtė kombinimi fatlum i ndershmėnisė dhe i guximit civil.

Le tė jemi tė hapun me veten dhe me tė tjerėt nė nji pėrpjekje serioze dhe tė qytetnueme me zbulue shkaqet e tragjedisė sonė shqiptare,

ma shumė se pėr dėnimin e autorėve tė saj, me qėllim qė tė hedhim bazat e nji shoqėnie tė re qė nuk do tė lejoj pėrsėritjen e katastrofės sė kaluemes jo tė largėt dhe konfuzionin politik tė tranzicionit postdiktatorial.


Le tė formohemi si "patriotė" dhe tė jemi shembull pėr breznitė e ardhme si duhet tė jetė nji "shqiptar" e ēfarė don tė thotė tė jesh "shqiptar", pėr nji "identitet" shqiptar qė na ban tė gjithėve krenarė.

Tė rinjtė kanė nevojė pėr shembuj tė kėtill.

Le tė tregohemi guximtarė; sepse nė qoftė se sot nuk jemi tė pėrgatitun me sakrifikue pėr tė mirėn e pėrgjithshme, nesėr tė gjithė do tė vdesim nė diktaturė...!

SAMI REPISHTI

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Qeshor 2017 10:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://derstandard.at/2000059832729/Premier-Rama-f aehrt-Absolute-in-Albanien-ein

rame/ed absoluti...

rama kap absoluten/ecen/vozit me marshin absolut ne shqiperi...

mezi i mblodhen 44% votues me i cu ne zgjedhje/me marre rrugen per ne zgjedhje...

nje ore para se te mbyllej orari i zgjedhjeve komisioni i zgjedhjeve e shtyu orarin e hapjes/orarin e hapjes se dyqonit/biznesit edhe me nje ore...

dihej se sidoqofte, puna e fitores se edit ishte nje pune e qeruar...

humbja e pd-se dhe e bashes eshte akoma edhe nje here me shume nje turp/poshterim sepse edhe ne veri qe mbahet si krah i demokrateve humben...pervecse ne kukes dhe shkoder...perndryshe e gjithe shqiperija roze...

normalisht ne raste te tilla te ngjashme, paszgjedhore ne shqiperi vazhdon muhabeti me mos njohje te zgjedhjeve nga kundershtari/humbesi dhe me bojkot parlamenti...por kete here eshte ndryshe puna...

sepse pd nje muaj para zgjedhjeve ra dakort me ndermjetesimin e usa-se dhe be-se per te marre pjese ne zgjedhje dhe per kete ju hap rruga dhe ju be autostrade me kerku dhe me more ca ti dote bytha...

nuk dihet se ca do te beje tashme basha...ai ka mbeshtetjen e eminences gri te pd-se, te ish kryetarit te partise sali berisha...

berisha i beri asokohe presion bashes qe te bojkotonte zgjedhjet...levizje kjo qe dha nje kontribut te konsiderueshem ne kete rezultat... me te keqin ndonjehere qe ka pasur pd-ja...

rama mund ta shikoje pa problen ne sy bashen dhe ti japi atij doren...edhe sepse tek e fundit projektet e medhaja si ndryshimet kushtetuese dhe reforma zgjedhore e reforma ne drejtesi kerkojne 2/3-tat e parlamentit...

lsi u rrit me 4%...

kapi mbi 14%, por nuk eshte me fronezuese...

shefi i lsi-se ilir meta e quajti indirekt ramen jo kryeministri, por kryesadisti...

http://www.spiegel.de/politik/ausland/albanien-reg ierende-sozialisten-stehen-offenbar-vor-wahlsieg-a -1154354.html

keto zgjedhje parlamentare mendohet qe te jene rilindje/rinovuese per te ardhmen e vendit krize/e krizevendit, per shqiperine...

por shumica e shqiptareve nuk kane shkuar fare per te zgjedhur/votuar...

deri tani nga numerimi duket qe socialistet jane para...

http://derstandard.at/2000059783296/Nachwahlbefrag ung-zur-Albanien-Wahl-Sieg-regierender-Sozialisten

ne vitin 2013 pjesemarrja ishte 54%...

sic duket zgjedhesit shqiptare po i besojne gjithmone e me pak premtimeve
te partive per reforma politike, ekonomike dhe shoqerore...

partite e kane treguar veten me teper si perfaqesues interesash dhe sherbyes te shefave te tyre,

se sa si perfaqesues te popullit, si parti popullore...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Qeshor 2017 15:22 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazeta-shqip.com/lajme/2017/03/11/saimir-ta hiri-jep-doreheqjen-si-minister-i-brendshem/
http://telegraf.al/politike/rama-ps-eshte-ndryshe- nga-partite-e-tjera

edi rama thote qe ps nuk eshte si partite e tjera...

http://gazeta-shqip.com/lajme/2017/03/11/saimir-ta hiri-jep-doreheqjen-si-minister-i-brendshem/

11 mars 2017

saimir tahiri jep doreheqjen nga posti i ministrit te brendeshem...

https://www.srf.ch/news/international/albanischer- ex-drogenfahnder-bleibt-in-der-schweiz

31 mars 2017

polici shqiptar i kriminalistikes fiton azilin ne zwicer...se bashku me familjen...

<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . >>
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.