Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . >>
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Mars 2017 15:40 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spinnet.eu/images/2015-08/frasheri1913. pdf

arnauti perpara se te jete krist ose muhamedan eshte shqiptar...

populli i anauteve mund te nxjerri ne rast rreziku 300 mije luftetare,

ose edhe me shume...keta 300 mije luftetare jane te barabarte me 1 miion ushtare te cfaredo ushtrije kundershtare...

...kete gje nuk e themi ne, por kete gje nuk e mohon askush...bile as armiqte tane...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Mars 2017 15:21 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.goal.com/de/news/1665/wm-qualifikation- europa/2017/03/25/33990902/wm-quali-albaniens-coac h-entschuldigt-sich-f%C3%BCr-pyro-inferno

traineri i shqiperise kerkon ndjese zyrtarisht

per sjelljen e tifozave/mamlukeve te ekipit kombetar te shqiperise,

ne ndeshjen kunder 4 here kampioneve te botes, kunder ekipit kombetar te italise...


se kam perjetuar asnjehere gjate ketyre 5 vjeteve nje sjellje te tille...jam i trishtuar, jam i zhgenjyer, kerkoj ndjese...

uefa minimalja ka per ti dhene nje gjobe te majme federates shqiptare te futbollit...

shen.im:

shtypi perendimor gjate kampionatit europian nuk e fshihte befasine per sjelljen model te tifozave shqiptare ne france,

megjithese nuk e thonin por kuptohej midis rreshtave qe kishin pritur te shikonin kafshe me fytyre njeriu dhe kishin pare njerez te civilizuar dhe te kulturuar,

dhe nje gazete ne kerkim te fajtorit/shkakut per kete sjellje model te tifozave shqiptare duke dashur me gjet dicka pasi dukej qe kishte rremuar, dukej qe i kishte fut ne site keto 25 vitet e demokracise alla shqiptare dhe skishte gjetur gje,

doli ne konkluzionin qe tifozat shqiptare jane te edukuar se i ka eduku sigurimi i shtetit te enver hoxhes,

por jo e thene me ngjyra negative absolutisht jo, krejt natyrshem...thate, tulle...

http://www.blick.ch/sport/fussball/wm/kam-fuer-mic h-nicht-ganz-ueberraschend-das-sagt-albanien-train er-de-biasi-zum-xhaka-eklat-id6431284.html

te gjithe e kane per detyre te ndjekin urdherat e trainierit

pyetje: si eshte puna me xhaken

pergjigje: pas ndeshjes me shkruajti nje sms qe po iken per ne bazel me u stervit atje

pyetje: si e gjykoni ju kete veprim te tij

pergjigje: une i thashe atij qe tek une/ne ekipin tim nuk ka shenjtore maradonera apo pele

pyetje: cdo me thene kjo

pergjigje: tek une te gjithe jane te barabarte.

te gjithe e kane per detyre te ndjekin urdherat e trainierit

shen.im: po ta kishte bere kete sjellje xhaka ne gjermani apo ne angli apo...minimumi sikur te kerkonte njehere falje, pastaj me pak fat do ti kishin rras vecse nje gjobe te majme qe ti vinte mendja verdalle...

http://sport.oranews.tv/duka-uron-xhaken-per-ditel indjen-ja-si-i-pergjigjet-lojtari/

duka uron xhaken per ditelindje/duka i thote xhakes qe mire ja bere trainerit...

xhaka i pergjigjet: faleminderit president...

https://www.shqiperia.com/Duka-per-para-mund-te-be het-grek.18151/

...babai i xhakes e quan kreun e federates duka mafioz qe per para ben gjithshka...dhe njerezit e federates rrugace...

http://www.syri.net/sport/51916/ilir-shulku-taulan t-xhaka-e-ka-deren-e-hapur-te-kombetarja/

federata shqiptare e futbollit: xhaka e ka te hapur deren tek kombetarja...

shen.im: e padegjuar qe nje federate percakton se kush merret ne ekip dhe kush luan dhe kush jo...te pakten ne be jo se ne afrike apo ku ta di une ndoshta...

ne fushe luajne lojtaret dhe jo traineri...neqoftese lojtaret nuk luajne ose bejne "gabime" "gabime te trasha" e pa hesap si canaj me shoke,

atehere ska trainer ne bote qe te ben derman...me duket ne ndeshjen me spanjen ka qene qe xhaka si mesfushor per 90 minuta nuk e kaloi as edhe nje here mesin e fushes...i tha njeri gjo...apo te tjereve...

po per federaten shqiptare qe vecse per korrupsion i ndihet emri, thote njeri gjo...jo...

apo qe per te bere ate kombetare i kane rene kembet xhanit me shoke per ta bere dhe per ti bere te vetedijshem keta luftetare dhe per ti bere kaq te vetedijshem sa te mendojne qe mundja e italise apo e spanjes eshte nje gje mese normale...

per mendimin tim federata shqiptare ska pse perzihet fare me keto punet e futbollit te kombetares,

sepse lojtaret qe luajne aty shumica jane te pergatitur jashte jo ne shqiperi dhe federata as qe e dinte qe ata eksistonin dhe ishin te gatshem te jepnin edhe shpirtin per kombetaren shqiptare,

derisa giani beri ate qe beri, na futi ne europe...

prandaj e rref sot gianin tufani e stuhija se nuk eshte kollaj te jesh kapiten i nje anije ilire/pellazge...aq me teper kur e ke cuar nje here ne brigjet e be-se...

telenovela vazhdon...dorezimi eshte njelloj me dezertim... kapitullimi eshte i ndaluar me kushtetute/me kanun...kapiteni largohet i fundit nga anija...

ta kishe menduar me perpara giani perpara se te beheshe shqiptar...

desha te shtoja dhe dicka per gianin...si shqiptar i ri/ushtar i ri...

per shume gjera shqiptaret nuk flasin por i kane te qarta dhe sja vlen me fol si psh:

puna e atyre tifozave me simbole dhe me tematika patriotike mos ja merr per keq,

se ata sigurisht qe vec me patriotizmin qe skane lidhje, po ca te bejne te shkretet nga halli e bejne per leke...po ti japesh lekun se vret njeri me mendjen per me shume...eshte si ta them une heeee si puna e "aleances kuq e zi" fiks fare... e gjeta...ose ndoshta i hyjme ne hak po ti paragjykojme keshtu, le ti jystifikojme, le ti marrin ne mbrojtje dhe te themi qe e bejne thjeshte nga traplliku...

...e kemi inatin me duken thone a thua se i paguan duka nga xhepi i vet gjobat...oooo njerez as gjobat qe i ven uefa futbollit shqiptar per manipulime ndeshjesh dhe gjithshkamos nuk i paguajne funksionaret e federates nga xhepi i tyre, por i hiqet capa nga goja shqiptareve qe dune me lujte ose me pa futboll...

por sidoqofte le te mendojme pozitivisht,

nga nje prizem na nxooren sidoqofte ne vend te pare...

tani vendin e pare per idiota ne itali nuk e ka me ivani i serbise, por idiotat pa lidhje te shqiprise...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 2 Prill 2017 16:49 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://derstandard.at/2000054583174/Kampf-um-Justi zreform-in-Albanien

lufta per reformen ne drejtesi ne shqiperi

pd-ja ka ngritur nje cader perpara selise se qeverise...

...mund te ngjaje sikur opozita po ben fushate zgjedhore per zgjedhjet e 18 qershorit,

por jo, ata po protestojne kunder qeverise,

por jo vetem kunder qeverise, por po bojkotojne edhe parlamentin,

dhe pikerisht ne momentin kur po vinte koha me e zbatu dhe vene ne jete reformen ne drejtesi te kerkuar nga be-ja dhe amerika...

konkretisht behet fjale per ngritjen e komisionit te kontrollit, qe duhet te bekohet nga parlamenti...

por per shkak te bojkotit te opozites gjithshka eshte bllokuar...

reforma ne drejtesi eshte miratuar vitin e kaluar,

por sic duket lufta kunder saj ka qene menduar qe te filllonte gjate procesit te zbatimit te saj - i thote nje diplomat i be-se gazetes sone...

rezistence reformes nuk po i ben vetem pd-ja, por gjithashtu edhe partneri minoren i maxhorances lsi-ja...

puna eshte qe shume bisnesmeneve dhe gjyqtareve dhe prokuroreve te korruptuar nuk ju pelqen fare/nuk ju shkon per shtat,

qe tek ky komision do ti merret mendimi/do ti merret dora edhe perfaqesuesve te be-se dhe amerikes,

se kjo do te thote me pak influence pushteti per ta...

momentalisht po mendohet/po rrifen mendimet me e kalu miratimin e komisionit te kontrollit edhe pa pd-ne fare...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 5 Prill 2017 04:21 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.biolex.ios-regensburg.de/BioLexViewview .php?ID=1464

https://de.wikipedia.org/wiki/Fan_Noli

me iniciativen/nismen e konices dhe nolit u themelua me 28 prill te vitit 1912 ne boston shoqerija shqiptare vatra, qe perfshinte ne vetvete organizata te ndryshme shqiptare ne ameriken e veriut...

noli ishte ne amerike kryetari i shoqerise vatra, dhe keshtu praktikisht shefi/koka e diaspores shqiptare ne ameriken e veriut...

pas luftes se pare boterore ai arriti me bind presidentin wilson qe te fliste/ti dilte ne krah shqiperise dhe te deklarohej per pavaresine e shqiperise ne konferencen e parisit, gje e cila me te vertete ndodhi....

ka qene kryetari i delegaciont shqiptar ne 1920 kur shqiperija u pranua ne bashkesine e kombeve...fale kryesisht ketij aktiviteti te tij...

shpenzimet e levizjeve te nolit me shoke neper bote mbaheshin nga shqiptaret e amerikes, pa dallim myslymane apo kristiane...

noli i pranoi/i njohu komunistet e enver hoxhes si perfaqesues te ligjshem te shqiperise, aleate me koalicionin anti-hitler te udhehequr nga amerika...

vdiq me 13 mars 1965 ne moshen 83 vjecare

qysh ne moshe te re ai ishte idhtar i levizjes kombetare rilindja...

ka lindur me 06.01.1882 ne ibrik tepe, qe ne shqip i thone qyteze...

fan noli ishte nga trakia/thrakien...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Prill 2017 15:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetakritika.net//Forumi/Doreshkrim.php/in dex.php?itemid=8943

zyrtarėt e sotėm shqiptarė nuk i japin rėndėsi diasporės shqiptare dhe rolit tė saj historik nė Shtetet e Bashkuara

shqiperija me tre lobingje ne washington

Nė tė vėrtetė nuk ėshtė Shqipėria qė ka tre lobingje nė Washington,

por sipas tė dhėnave nė median shqiptare, janė tre partitė politike kryesore tė Shqipėrisė, PS-ja PD-ja dhe LSI-ja...

Kėto marrveshje u shėrbejnė kryekėput vetėm interesave politike afat shkurta tė partive nė fjalė, ose udhėheqėsve tė tyre,

tė cilėt gjatė vizitave nė Washington "blejnė" nė rend tė parė marrjen e fotografive me anėtarė tė Kongresit ose me zyrtarė tė lartė tė administratės...

Duket se fotot janė diplomacia e preferuar e politikanėve shqiptarė gjatė vizitave tė tyre nė Shtetet e Bashkuara.

Pėrsonalisht... nė mendimin tim, ato marrveshje nuk i shėrbejnė interesave dhe kauzave shqiptare qė duhen mbrojtur nė Washington...

Por u takon votuesve dhe medias shqiptare qė tė vlerėsojnė pėrfitimet ose jo qė mund tė vijnė nga pėrfaqsi tė tilla me pagesė nė Washington, tė sponsorizuara nga partitė e tyre politike.

Janė taksa-paguesit shqiptarė ata qė duhet tė vendosin nėse praktika tė tilla janė nė interes tė shqiptarėve apo vetėm tė partive politike, ose pėrfaqsuesve tė tyre...

kėto aktivitete lobiste tė partive shqiptare nė Washington, sidomos vitet e fundit, duket se po afektojnė komunitetin shqiptaro-amerikan dhe rolin e tij prej pothuaj njė shekulli nė mbrojtje tė interesave shqiptare nė Washington,

gjatė njė periudhe kur as Shqipėria dhe as Kosova nuk kishin ambasada e as lidhje diplomatike me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės...

Nė fakt ishte komuniteti shqiptaro-amerikan, si individė dhe si grupe tė organizuara, qė ushtronte rolin e ambasadave dhe tė lobit shqiptaro-amerikan...

Dihet se lobi shqiptaro-amerikan, sidomos gjatė luftės nė Kosovė, konsiderohej si ndėr mė tė fuqishmit nė Washington,

gjė qė u provua me mbėshtetjen e pakursyeshme tė kėtij vendi pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės...

Gjatė periudhės komuniste, ky komunitet ka promovuar lirinė dhe demokracinė nė Shqipėri dhe rivendosjen e marrėdhėnieve shqiptaro-amerikane...

Gjatė viteve tė fundit...ėshtė venė re njė mos interesim i gjithanshėm zyrtar pėr njė pjesė tė madhe tė komunitetit shqiptaro-amerikan,

madje disa vėrejtės thonė se shihen pėrpjekje pėr ta pėrēarė komunitetin, bazuar nė mbėshtetje ose jo tė partive politike nė trojet shqiptare...

Fatkeqsisht, duket se fryma e ndasive dhe e pėrēarjeve politike nė trojet shqiptare ka pėrfshirė edhe komunitetin kėtu...

Jo vetėm pėr t'a pėrēarė, por edhe pėr t'a injoruar dhe pėr ta anashkaluar si tė pa rėndėsishėm..

zyrtarėt e sotėm shqiptarė nuk i japin rėndėsi diasporės shqiptare dhe rolit tė saj historik nė Shtetet e Bashkuara,

por Washingtoni zyrtar i ka njohur gjithmonė meritat e tij nė promovimin e marrėdhėnieve tė Amerikės me Shqipėrinė dhe me Kosovėn...

Ėshtė kjo njė traditė dhe njė doemosdoshmėri qė nuk duhet tė harrohet as tė zhduket...

jo vetėm pėr arrrijtjet nė tė kaluarėn,

por me qėllim edhe pėr tė mbajtur tė interesuar dhe tė angazhuar edhe brezat e ardhėshėm tė komunitetit shqiptaro-amerikan nė mbrojtjen e interesave shqiptare nė Washington...


Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Prill 2017 16:52 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.oranews.tv/vendi/fatos-hoxha-me-shtyrje -ose-jo-pd-i-humbet-zgjedhjet/

figura te rendesishme te ps-se jane ideatore dhe drejtues te cadres...

Ēfarėdo tė ndodhė, tė shtyhen ose jo zgjedhjet, tė krijohet ose jo qeveri teknike, Partia Demokratike do ti humbasė zgjedhjet" , tha ai gjatė emisionit nė tė cilin ishin ftuar edhe figura tė tjera tė jetės publike nė vend.

"Unė si anėtar i PD nuk kam shkuar asnjė ditė nė ēadėr sepse nuk mund ta kuptoj se si mund tė protestoj nė krah tė figurave mė tė rėndėsishme tė PS qė dikur ishin bashkėpunėtorė tė Fatos Nanos

dhe tani na udhėheqin protestėn e PD-se...

Mua nuk mė motivojnė figura tė dikurshme tė PS qė sot janė ideatorė dhe drejtues tė ēadrės, ish-deputetė, ish-ministra e ish-kėshilltarė tė Fatos Nanos.

Ata i kam patur kundėrshtarė politikė dhe nuk mund ti kem bashkėprotestues"

deklaroi Hoxha...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Prill 2017 17:04 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Nationales_Puppenthe ater

teatri shqiptar kombetar i kukullave

ky teater kukullash ka qene dikur parlamenti shqiptar...

ne fillimet e veta ai ishte ndertuar per te sherbyer si kazino...

me vone u perdor nga fashistet/per fashon fashiste...

aktualisht aty zhvillohen sot rreth 500 shfaqje ne vit...

kukullat drejtohen/komandohen me tela qe ja kane futur kukullave ne bythe dhe neper duar dhe kembe,

por here pas here shfaqen edhe njerez, njerez-aktore dhe te maskuar edhe me maska,

ose ka edhe njerez te vertete qe shfaqen pa maska, por qe nuk flasin fare, por bejne vetem pantomima...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Prill 2017 14:53 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.youtube.com/watch?v=yfAeMtcURg0

https://de.wikipedia.org/wiki/Muhammad_as-Sahhaf

...jepte intervista ne televizor gjate luftes se irakut duke thene qe luften e kemi te fituar... fliste per pathyeshmerine e ushtrise se sadamit, sajonte/shpikte lloj lloj gjoja suksesesh, e fitoresh...

bile edhe kur gjate nje interviste te tij ne sfond/prapaskene dukeshin tanket amerikane ai vazhdonte dhe thonte :

"ne do ta fitojme luften... kjo gje eshte mese e sigurte...

ushtaret amerikane pa vrasin veten ne mase nga deshperimi perpara portave te bagdatit..."

kete e thonte bile edhe deri ne momentin kur fundi ishte vec pune oresh...

vetem pas pak castesh amerikanet e kapen por e liruan prape se nuk ishte tek lista e tyre...

ne amerike atij i vune emrin "bob bagdati" ose "ali rrenacaku", ose "ali komiku"

sot jeton ne emiratet e bashkuara dhe rri duke shkruar memuaret/kujtimet e veta.../rri duke shkruar kujtimet e jetes se tij...

http://www.zeriamerikes.com/a/3828310.html

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 30 Prill 2017 05:12 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.albeu.com/shqiperi/spartak-braho-ne-lis ten-e-ps-rama-ska-qene-asnjehere-i-lsi-se/303165/

Spartak Braho nė listėn e PS, Rama: S'ka qenė asnjėherė i LSI-sė

Kreu i qeverisė Edi Rama ka komentuar rikandidimin e Spartak Brahos pėr PS-nė edhe pse punoi pėr katėr vite nėn siglėn e LSI-sė.

Rama theksoi se Braho, aktualisht deputet i LSI-sė, ka qenė gjithmonė i PS juridikisht.

"Spartak Braho s'ka qenė asnjėherė deputet i LSI nė kuptim juridik. Ka qenė me PS.

Nuk ka qenė pengesė, zjarrvėnės, ka qenė njė urė lidhėse bashkėpunimi", -tha Rama...

http://gazetakritika.net//Forumi/dejavu.php/index. php?itemid=8964

skeme e perbashket per te sabotuar vetingun/per ti shpetuar vetingut...

basha do te hyje ne zgjedhje sapo te shperndahet ky parlament...

rames i intereson cadra njelloj si bashes...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 30 Prill 2017 06:07 - Modifikuar nga: Skender Maci


shen.im:

keto jane zhvillime normale ne historine tone, them une...

e vecanta dhe pozitivja eshte qe keto zhvillime te/po ndodhin pa dhune...per here te pare ne historine tone...fale amerikes...

dikur do te shkruhet kjo histori, dhe duhet patjeter qe te shkruhet...

per mendimin tim ballistet dhe komunistet kane pas qene idealista...

qe sic thote mark dodani kishin veshur qefinin per nje ideal...

imagjinoni per nje moment anton harapin krah per krah me enver hoxhen, imagjinoni hoxhen ne krah te harapit...bomba atomike do te dukej si loder para tyre...ca me bo sqe kismet do te thoshte gjyshja ime...

ose shif shqiptaret e maqedonise...700 mije parti...kane marre 20 vende ne parlament nga 120...pra del qe perfaqesojne 15-16% te njerezve ne maqedoni...duhet te kishin normalisht 40 deputete e kusur...hajt mo do thoshte gjyshja ime, bereqaves edhe kaq te pakten u bashkun njifaresoj...me vone ndoshta e bon zoti me mire...

si ishte ajo historija e zogut me muhamet aliun e egjyptit: une kam ketu me miliona njerez kurse ti 1 milion njerez ke dhe spo i fut dot ne brazde...eeeee i thote zogu po une jam mbret i 1 milion mbreterve ketu...

keta te periudhes 25 vjecare do te thoja qe nuk kane lidhje as me enverin dhe as me frasherin, por keta jane pinjollet/te perkeledhurit, dikush do te thonte mbeturinat e sistemit te enver hoxhes, qe e shkaterruan ate shtet me sukses me themel, apo pardesyte e bardha, dishepujt e ramiz alise...te kjo histori vecse ballista qe nuk ka... pavaresisht qe here pas here na del flamuri i ballisteve ne skene...

idealisti i fundit, idealisti i fundit ekstremist per mendimin tim vdiq ne vitin 85...

keta te sotmit idealin e tyre kane lekun...

ky eshte problemi me diktaturat,

qe vertet neqoftese ke fat dhe zoti te ve ne krye te vendit nje njeri me mend dhe te zotin vendi ecen behen gjera te mira...dhe me shpejtesi, me me shpejtesi se ne demokraci, por dihet qe njerezit jane kalimtare, dhe kur ata ikin behet katrahura....ka shembuj pa fund per kete ne histori...por po te qelloi nje si hitleri te themi te ben gjemen...

prandaj dhe njerezit neper bote jane perpjek me nxjerre sisteme te tjera...

le te marrim rastin e turqise me erdoganin...erdogani thote qe dua te bej nje sistem si amerika, por amerika kete sistem ka patur prej kohesh qe s`mbahen mend, qe ne fillimet e saj, nuk e ka bere sot per neser, dhe punon akoma edhe sot e kesaj dite bile per ta permiresuar akoma...

u deshmua me vepra dhe jo me llafe qe presidenti atje sidomos ne lidhje me politiken e brendeshme te vendit nuk i ka duart aq te lira, ka sistemin e gjykatave dhe mediiat qe te shkundin...

nejse... meqe jemi tek erdogani si kam pare ndonjehere gjermanet, gjermanet e thjeshte te flasin me emocione per ndonje teme, me emocione te tilla...

dhe kur ti i thua qe cpune ke me mua i thua une sjam me rrenje turke, ja ku e ke gjermanin me rrenje turke dy metra me andej, ai bile po na degjon, fol me te jo jo thone ska rendesi muhabet po bejme...po flas me ty meqe po me hahet muhabeti...ska rendesi...kurse gjermani me rrenje turke me drejtohet mua sikur po jam une duke i fryre ndonje zjarri dhe me thote qe ta lejme politiken me mire se ne jemi njerez te thjeshte, kemi hallet tona...te tjera, halle perditshmerije, te rrisim kalamojte e te punojme...dhe aty bien te dy ne nje mendje dhe i keqi me nxjerrin mua, ma lejne mua kopilin ne dere se une medemek po dashkam me i fut ata ne sherr debat...ore po vete ma keni hap kete muhabet vec e vec secili vec e vec...hej bela thashe me vete...cme duhet mua pa pasur pula me bo ish...

ato qe ka thene erdogani per gjermanet kete here ka shkuar shume thellle deri tek populli me i thjeshte...

dhe kur i thua qe dhe ju e keni share ata thone qe ka bere nje kabaretist dhe njeriu qesh spontanisht kur e degjon por nuk zgjat shume dhe e kupton qe eshte gabim...

kur ndihmojme nga ka mos jemi te mire, kur kritikojme jemi nazista...

ne turqi njerezit e thjeshte i pashe te tronditur...
sherr kane bere politikanet gjithmone, por qe mos te vije kembe turisti gjerman ne turqi kete se kemi pare ndonjehere...

e pamundur/e pabesueshme...

nga 200 e ca krociera qe vinin ne anet tona ska ardhur as edhe nje e vetme per be...

kur ti i thua qe keni futur gazetare ne burg edhe gjerman bile ata te thone qe ata jane spiuna...dhe kur ti i thua qe normal puna e gazetarit ne vetvete eshte pune spionazhi ose edhe pune agjitacioni dhe propagande sic i thonim ne ne shqiperi, por kjo gje ne gjermani tolerohet/lejohet, per te mos thene qe nxitet dhe mbrohet si puna e atij zogut qe hipopotami e mban ne kurriz ngado qe shkon apo e atyre mizave ne bythen e hipopotamit, se ato e mbrojne dhe e pastrojne nga parazitet...atehere hapin gojen dhe te shofin si ufo...

kohe te vecanta...

kur shulci i ra tavolines me grusht kur mori vesh rezultatin e anglise per te dale nga be-ja nuk ishte teater ishte vertet emocion...nuk e ben dot kollaj gjermanin me i ra tavolines me grusht...

edhe sjellja dhe fjalet e ministrit gjerman te jashtem andej kendej nga po shkon gabrielit une ashtu u interpretoj me emocione...

gjyshja ime ne te tilla raste nuk gjykonte por thonte vetem: kushedi si e ka hallin...

gjermanet nuk duan qe te lihen vetem...dhe nuk duhet qe te lihen vetem si per mire si per keq...

anglija ishte goditje e rende per idhtaret e be-se...reagimi i gjermaneve emocional... per fat qe gjermanija nuk funksionon ashtu sic do erdogani me e bo turqine qe te funksionoje, por ka shume porta dhe kyce...

nuk behet fjala per leke dhe ekonomi sic eshte ne ditet e sotme e zakonshme per ti matur gjerat...

autoritetin e anglise ne be, nuk e ka asnje vend...

vendin e anglise nuk e zen dot asnje vend...dhe gjermanija e din kete...idhtaret e be-se e dine kete...

anglezet duhet te hapin librat e historise dhe te shohin se po jane duke dash me mbyt foshnjen e vet/foshnjen e vet ne djep/ po i bejne dem femijes se vet...

tipi gjerman i duhet europes se sben, pavaresisht qe ta heq trunin shpesh me rregullat dhe normat dhe kanunin, me ligjin...

po ashtu edhe tipi italian, francez, polak dhe pse jo edhe tipi shqiptar...

po fundja edhe tipi rus pse jo, por te besh sherr per nje bythe/pic krimeje kur je nje vend qe ke toka pa fund kjo eshte... nuk di c te them...

ose te sulmosh shqiptaret me kaq egersi kunder te gjitha fakteve historike me vetedije, jo nga padija,

se arkivat e moskes e dine me mire se cdokush te verteten/se kush jane shqiptaret kjo pastaj kalon ne ligesi...

njerezit ne turqi ishin te tronditur...kerkonin me fol...por jo me gjermnaet,

druheshin me fol me ato 5 kokrrra gjerman qe ishin ne hotel por me gjermanin jo origjinal sic thonin ata donin me u shfry aq me teper kur moren vesh qe ky ishte dhe arnavut...

nuk e hidhnin poshte erdoganin, nuk i shanin gjermanet, kerkonin me fol me gjet zgjidhje...

une i thashe qe erdogani ne sherr e siper i ka quajtur te gjithe gjermanet naziste kjo i ka shkuar gjermnaeve ne kocke bile edhe atij gjermnait me te thjeshte...

une mendoj me sa ma pret mua i thashe qe ata shqetesohen per miqte e tyre eshte shqetesim miku nuk eshte nderhyrje ne punet e brendeshme...

po si me ja bo...nuk e di, por per mendimin tim topi eshte ne fushen tuaj...

me keta udheheqes qe ka sot gjermanija mund te folet dhe shume mire bile, fatkeqesija eshte qe zoti keta europiane te flakte i ka hedhur te gjithe ne gjermani...

shulcin ta kishte hedhur ne itali, merkelin ne gjermani ose angli, gabrielin ne france, steinmajen ne austri...

gjermanija nuk do qe te lihet vetem, por edhe te gjunjezohet pa lidhje nuk eshte ne karakterin e gjermanise sado europiane te jene...

anglija na kputi fare...por edhe franca e te tjeret nuk duket se e kane kaperdire vertet mire te kaluaren historike...

gjyshja ime thoshte: kiji inotin tjetrit, por jepi hakun.../jepi drejtesi.../njihja meritat.../njihja edhe meritat...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 1 Maj 2017 15:52 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.dritare.net/2017/05/01/deputeti-shqipta r-i-lsdm-ju-tregoj-si-u-dhunuam-nga-horrat-e-gruev skit-ne-parlament/1

SHBA mbeten partnerė strategjikė dhe miqtė tanė, jo vetėm te rajonit por nė pėrgjithėsi...

Pyetje: Sot pati takime tė rėndėsishme tė politikanėve maqedonas dhe zyrtarit tė lartė amerikan.

U duk sikur pati njė dritė jeshile. A do tė ketė njė qeveri tė re Zaev?


Pergjigje: Kjo ėshtė njė dritė nė fund tė tunelit pėr Maqedoninė.

Pėrfaqėsuesi amerikan takoi fillimisht kryetarin e Parlamentit, madje edhe mė herėt e pranuan zgjedhjen e tij nė krye tė Parlamentit dhe ky ėshtė sinjal pozitiv.

Takimi me Ivanov dhe komunikata qė doli pas atij takimi nga Presidenca, ėshtė sinjali i parė se presidenti fillon tė zbusė tonet dhe se do ta japė mandatimin.

Mbetet nė ditėt nė vazhdim qė kryetari i ri i Parlamentit ta njoftojė zyrtarisht Presidentin Ivanov se ekziston shumica parlamentare dhe se kėrkon t'i jepet mandati pėr formimin e qeverisė sė Zoran Zaev.

Mė pas i mbetet parlamentit tė votojė pėrbėrjen e re qeveritare.

SHBA mbeten partnerė strategjikė dhe miqtė tanė, jo vetėm te rajonit por nė pėrgjithėsi...

http://www.zeriamerikes.com/a/3832956.html

Zėri i ambasadorit Lu qė ėshtė zėri i drejtpėrdejtė i Presidentit Trump...

Kurrkush nuk ėshtė nė kundėrshtim me nevojėn pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme, me shqetėsimin qė ka PD dhe qė ka ngritur zoti Basha pėr zgjedhje tė lira e tė ndershme...

Po kėshtu dhe me influencėn e drogės nė politikėn shqiptare...

Por nga ana tjetėr ne duhet ta zgjidhim kėtė problem...

Nuk mundet papritur ne tė marrim pozicionet sikur ky problem ėshtė shfaqur sot...

Siē ka meritat, PD ka dhe pėrgjegjėsinė e saj qė zgjedhjet nuk kanė qenė siē duhet nė historinė 27 vjeēare...

Dhe ne kėtu jetojmė e banojmė. Dhe ne duhet tė ulemi e ti zgjidhim kėto probleme.

...tė dėrguarit e Kancelares Merkel, nė emėr tė Parlamentit Europian dhe Bashkimit Europian, ...me mbėshtetjen e administratės sė re amerikane,

krijuan njė platformė pėr tė dalė nga ky problem, dhe adresuan tė gjitha shqetėsimet qė ka me tė drejtė opozita, dhe kjo platformė u rrėzua...


Siē ka meritat, PD ka dhe pėrgjegjėsitė e saj ...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 2 Maj 2017 15:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/politik/ausland/mazedonien-e x-premier-nikola-gruevski-opfert-sein-land-a-11456 72.html

nje sundimtar qe po do me bo kurban vendin e tij...

gruevski, sundimtari de facto aktual i maqedonise...

nje here e nje kohe ne fillimet e tij ai u profilua si liberal dhe modernizues...

asokohe mendohej se pas kroacise rradhen per tu futur ne be e kishte maqedonija...

por ai u shnderrua/degradoi ne nje sundimtar qe perdor per qeverisje metoda kriminale:

duke filluar nga manipulimi i zgjedhjeve,

korrupsioni,

pergjim masiv i nje numri te panumert njerezish,

e deri tek vrasje politike me porosi...

kulmi i kulmit u arrit te enjten e kaluar kur trupa huliganesh te armatosur u futen ne parlament dhe bene nje orgji rrafjesh brutale te deputeteve te opozites...

njerezit thone qe gruevski eshte gati ti veje flaken te gjithe maqedonise per bythen e vet...

do me e fut vendin ne kaos dhe pastaj me dale vete dhe me u profilu si shpetimtar...

kjo taktike e tij nuk ka shance/gjasa te triumfoje...

per be-ne dhe ameriken ai eshte nje karte e djegur...

alternativa e vetme per te eshte burgu...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Maj 2017 16:27 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-41496393.htm l

viti 1975

pas 30 vjetesh izolimi te rrepte shqiperija do me ne fund me perfitu nga turizmi...

nga mesi i qershorit ulet ngarkesa e pare gjermane charter ne tirane...

pas 30 vjeteve izolim, enver hoxha,

pasi ja nxorri nga barku shqiptareve islamismin, kristianizmin, anafelbetizmin, dembelizmin, turpin nga puna, tani do me i hap atyre syte me turiztmin per te perfituar prej turizmit, por sigurisht me terezi/me shume kujdes...

turizem individual per momentin eshte akoma utopi ne shqiperi...

lirija maksimale qe gezojne per momentin turistet eshte nje shetitje 7-8 ditore ne grup me autobus neper shqiperine e eger piktoreske per 788 euro...

qofte neper rrugicat e qytetit historik te beratit dhe gjirokastres apo ne rrenojat e butrintit kudo "albturisti" i mban njerezit qe i jane besuar atij ne litar, me litar/me kapistall te gjithe se bashku...

por dihet qe me kalimin e kohes kjo gje do te jete e pamundur...

ne agim kur te gjithe ishin ne gjume u nisem per foto safari..ne nuk donim me fotografu monumente te skenderbeut e fotografi te hoxhes... por gjera qe na ishin ndaluar me i fotografu...rruge te pashtruara, xhamija te rrenuara, nje plake mbi nje gomar...

ketyre tipave i hungeronte shoqeruesi jone maksi, me nje anglishte te perkryer duke ju thene qe jeni njerez maniake te cmendur...

nje plak i moshuar nga moseli qe kishte qene ne shqiperi gjate luftes se dyte boterore dhe kishte luftuar kunder partizaneve psheretin...

ai i kishte perjetuar ato kohe live,

rruget te mbushura me lypsa
dhe me qen pa zot,
gra me ferexhe,
femije lakuriq rrugeve...
apatine dhe letargjine/gjumin e vdekjes...

keto arritje, ky lulezim...

vendi eshte akoma mjerisht i prapambetur,

por kete qe ka bere hoxha me kete peisazh henor/shkretetire henore nuk ta kap dot truri/eshte e papershkrueshme me fjale...propogandoi ai...

edhe drejtuesi yne i udhetimit nuk do ta kishte bere dot me mire detyren e tij se sa ky ish ushtar...

tani ai mezi po pret qe te vije prape si udhetar i vetem ne perandorine magjepsese te bijve te shqipes...

do ti duhet me prit edhe paksa/edhe pak kohe...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Maj 2017 02:44 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetakritika.net//Forumi/dejavu.php/index. php?itemid=8977

shteti shqiptar ka mbaruar...

nese nje shtet nuk garanton zhvillimin e zgjedhjeve, ai shtet ka mbaruar...

fakti qe qeverija nuk mundi te garantoj zgjedhjet ne nje qyteze te vogel/vockel si kavaja...si mund te garantoje zgjedhje kombetare/ne te gjithe vendin...

...fakti qe rama e la cadren ne bulevard per kater muaj ku ne cdo vend ne bote do ta kishin hequr qe javen e pare flet per ate qe gjerat kane qene te inskenuara e kalkuluara...

sikletin e kane me vetingun, prandaj kjo loje...

shen.im. edhe per mendimin tim rama do me e bere vete kundershtarin faktor dhe me e demonizuar perpara aleateve nderkombetar qe te shkohet atje ku thote vezhguesi...bashke jane...njera dore lan tjetren te dyja fytyren...

kush ta haje ta haje, por shqiperija ne kohen e enverit shteti me i kontrolluar/sigurte i europes, sot nuk garanton siguri as me shku deri ne hale!!!!....nuk hahet...per cdo gje le te themi se e kane bere dhe e bejne nga paaftesija apo mosdija por jo ne kete pike...duan dhe bejne...

cadra nuk eshte e pd-se si patente shpikjeje por eshte ps-ja qe ka fillu e para me punu me cadra...ose qe te flasim me zhargonin e kohes...bisnesi i cadrave...se pa leke sfutet dhe sdel sot njeri ne shqiperi neper cadra dhe neper "protesta"...

asokohe edi e bojkotoi parlamentin per vite te tera dhe i humbi shqiperise vite te tera per statusin kandidat...

lligji ligji thote edi por ligjin e kane nxjerre jashte ligjit...

as pd-ja nuk e procedoje asokohe ps-ne per organizim protestash te dhunshme me pasoje vdekje njerezish, as ps-ja nuk zbaton ligjin kunder pd-se...

po miqte tane...ambasadori amerikan jo me kot ja ven theksin dhunes, qe spo eshte duke pasur dhune, dhe ky eshte sukses i madh, i madh per ju, per shqiperine, se e dine qe per shqiptaret nder veti, zgjidhja me dhune e pikepamjeve/alternativave te ndryshme...per cdo pordhe bile...nuk ka qene dicka e pazakonshme, dhe eshte nje tradite qe eshte vazhduar edhe ne keto 25 vjet "demokraci alla shqiptare"...bile eshte zhvilluar dhe perfeksionuar edhe me tej duke ja pershtatur kohes me mjeshteri...nga mjeshtrat...

tradita te tjera te tyre jane lene ne harrese por jo kjo tradite...

ata te ndihmojne me u zhvillu aq sa eshte niveli i zhvillimit te shoqerise tate, nuk bejne kapercim etapash...per ty... se sjan enver hoxha...si per mire si per keq...

shqiperija ndodhet ne rendin feudal...

meta flet per popull, atdhe, shoqeri, shqiperi, por postin e presidentit po ta kishte me verte nuk duhej ta pranonte/merrte...

meta mund te jete njeri i mire dhe i afte sa te duash, njeri... normalisht njerezit bejne edhe gabime, por me ate ngjarje qe ka ai mbi kurriz nuk i ben mire vendit duke qene president,

bile edhe me tej tani ai eshte koleg me presidentin e gjermanise dhe te vendeve te tjera te europes, ata do ti japin doren atij...perlyhet edhe emri i europes dhe i be-se...

edi thote qe e bera per te miren e pd.se...por ka parasysh te miren e vet...po populli..deshira e popullit...askush se pyet si gjithmone...ne shqiperi..

pse jo nje personalitet publik...
pse sju vu nje kunderkandidat per garen...
dhe te behej debat publik per kandidaturat...por jo zgjedhje ne ilegalitet...

po miqte tane...ata e bejne politiken dhe diplomacine sipas thenies "ky stan kete bylmet ka"...se i bie pastaj me ndryshu gjithe stanin...po ata sjane enver hoxha...si per mire si per keq...dhe ta vene festen simbas kokes, sipas formes dhe madhesise se kaptines...

pra me gjakderdhje te huajt/miqte tane kercenohen prej te gjithe shefave te fiseve...

sistemin zgjedhor e kane bere proporcional lokal, pra kandidatet i zgjedh kryetari i fisit...popullit as ja var njeri fare le te doje populli me dash nje kandidat ose kandidate te mire qe ka punuar per popullin e zones, eshte i mirenjohur atje etj...ska shance...do te hash ate qe te vene perpara bajraktaret e shqiperise ose ha ose vdis...

por pervec kesaj ky sistem zgjedhor eshte edhe ne nje drejtim tjeter i padrejte...

votuesit e nje partije x jane te shperndare ne te gjithe shqiperine dhe kapin ne rang vendi te themi 10% te votave ne te gjithe shqiperine,

por meqe jane te ndare/shperndare neper zona zgjedhore ne te gjithe shqiperine,

neper zonat lokale zgjedhore ku jane sjane ne gjendje me dale fitimtar me asnje kandidat se te tjeret kane me shume,

pra ata 10% te popullsise ngelen te paperfaqesuar fare ne kuvendin e shqiperise sikur nuk kane eksistuar fare...

pra proporcional i paster dhe vetem lokal eshte sistemi zgjedhor me i padrejte qe mund te eksistoje dhe qe reflekton me pak nga te gjithe sistemet vullnetin e deshiren e vertete te popullit ne kuvend...

ta zeme se edi do, por smundet me be dot me shume, po prape mut eshte muhabeti, i pafte apo i pafuqishem...

por jo edi nuk pranon as njeren as tjetren se do me i mbajte njerezit me te ngrohta...shtyje ta shtyjme...pirdh pirdh e grij sallate sa te shtyhet dhe kjo nate/edhe ky 4 vjecar...

sic thote vezhguesi ata po dune me legjitimizu caderat qe ti perdorin sa here qe zihen ngushte...

por legjitimu jo me kushtetute, por me ligjet e tyre te brendeshme farefisnore...

prralla ne llesh e shnetja prej nesh...

he... po kur thote edi qe te vine turistat tek ne...po si te vine kur ti nuk garanton dot zgjedhje ne nje qyteze, te vine me vdek, a me u rraf... kur...kur... .....ah...sja vlen fare me u zgjat...

mos tkujtojme historine e plerave...amerika dhe europa thote shqiperija destinacion potencial per turistat,

edi prodhonte/provokonte prodhim lajmesh te tipit shqiperija parajse plehrash...veja emrin pastaj si te duash..bisnes plehrash, lende e pare plehrash...industri plehrash...etj...plena jane mo ktheje ka te dush...

shqiperija ka jo me dhjetera por me qindra minera,... i ka pasur qe ne kohen e enver hoxhes, kur shqiperija ishte e varfer e izoluar e pazhvilluar, pa miq etj...

kurse sot kur edhe te pakten gjysmen e buxhetit te shtetit ta mbajne emigrantet me leket qe sjellin nga jashte shqiperise, e me miq e me jo izolim, me hapje komesh dhe bythesh...per shqiptaret ngelin rropsat.../laprat rropsat/laprat ne cdo drejtim...sot pas 30-40 vjetesh jane bere te pasur...po hane mutin e vet...se spo merret vesh mo edhe se cpo hane e cpo pine...

rropsa ne udheheqje, rropsa dhe lapra edhe ne tavoline, ne jeten shoqerore dhe kulturore artistike... ngado rropsa...

kurse edi thote plehrat do na sjellin zhvillim me plehra/me rropsa do ta bejne shqiperine qe duam...

pra per popullin mishi tretet/e marrin princat e shqiperise, dhe per popullin kocka ngelet/plehrat/rropsat/laprat ngelen...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Maj 2017 09:22 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/1985/17/haeuptlingswechsel-im-l and-der-skipetaren

viti 1985...

nderrrim prijesash ne vendin e shqipetareve...

per te pavaresija e shqiperise ishin me te rendesishme se kamja/luksi...

41 vjet sundoi ai mbi rronzen me te prapambetur dhe te izoluar te europes:

intelektuali me i madh midis te gjithe udheheqesve te botes komuniste pas leninit...

enver hoxha e qeverisi me dore te hekurt shqiperine...

tani me vdekjen e tij do te thote qe vendin ne buze te adriatikut e pret nje epoke e rrezikshme pasigurije dhe mungese orientimi/turbullirash...

shqiperija ka qene per ballkanin gjithmone nje fuci baruti dhe per boten komuniste gjithmone nje element i parehatshem qe i prishte atyre gjakun...

gjithmone ka qene lojtare me emer, lojtare me emer shume te madh ne krahasim me vogelsine e territorit me afro 3 milion banore...

ne 61 sovjetiket kane pasur atje nje baze ushtarake...vetem me gjuhen e forces ata u detyruan me u terheq prej sazanit dhe vlores...

pervec ketij merakut/hallit te pozicionit strategjik shqiperise i shtohet kercu permbi samor edhe problemi etnik...

2 milione shqiptare me vetedije te forte kombetare jetojne sot ne jugosllavi...

se cforce eksplosive ka nacionalizmi shqiptar u pa gjate rremujave ne kosove por edhe ne maqedoni edhe ne mal te zi nuk eshte me i paket...

tani pas vdekles se prijesit te saj nga do te shkoje shqiperija...do te hapet ne drejtim te perendimit apo do ti ribashkohet lindjes...

shqiperija ka qene gjithmone nje vend kufi midis gjuheve, feve, dhe fuqive te medha..

nen udheheqjen e enver hoxhes erdhen komunistet e enver hoxhes ne fuqi ne emer te nje proletariati qe seksistonte fare ne vendin e shqiptareve..

mamite e lindjes se ketij regjimi ishin partizanet e titos dhe oficeret abritanike...

i vetmi vend i i bllokut te lindjes ku ushtaret sovjetike nuk e kane shkelur/pushtuar as gjate luftes dhe as me pas...

kultin e stalinit dhe ideologjine leniniste ai i perdorte/shfrytezonte vecse si instrumenta per sundimin e tij...

pavaresisht te gjitha piruetave dhe kthesave befasuese, tipari me i rendesishem i politikes shqiptare gjate kohes se tij

ka qene mbrojtja e identitetit shqiptar dhe deshira e madhe per ta nxjerre shqiperine ne pah/ne drite si nje komb me vetedije si komb, si nje komb te vetedijshem...

kjo eshte cka do te mbetet prej tij...

hoxha pavaresisht veshjeve ideologjike qe i vishte shqiperise ai i la shqiperise si trashegim per here te pare gjate historise se saj,

sovranitetin e plote dhe te pakufizuar dhe marrjen vete ne dore te vendimeve per fatin e saj...

por se cdo te behet me kete fanar ndricues te socializmit tani me kete ishull graniti ne mes te detit rrethuar nga armiqte...

rektori i universitetit fiton ne tirane pothuasjse sa dyfishi i nje bariu po ashtu edhe nje inxhinjier i nje uzine gjigande sikurse edhe nje zevendes minister...

a do ta ndryshoje alija kete stil jete spartan... a do ta hapi ai shqiperine...

me ndihmen e gruas se shefit te tij ai tashme ka qe prej me shume se dy vjetesh qe po e drejton shqiperine...

kur une e pyes shkrimtarin me te njohur te vendit ismail kadarene se cdo te ndodhi tani ai pergjigjet:

ne kete vend gjera qe per njerezit neper pjese te tjera te botes duken si te pamundura per te ndodhur edhe ne boten e fantazise, ketu eshte e mundur qe te ndodhin ne realitet...

shqiperija jo rralle gjate historise se saj ka lene me goje hapur armiqte po aq sa dhe miqte e saj...

hapjen e vendit nga perendimi enver hoxha e ka filluar vete qe kur ishte gjalle gjithashtu edhe pergatitjen e vendosjes se marredhenieve dipllomatike me gjermanine perendimore po ashtu...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 10 Maj 2017 11:33 - Modifikuar nga: Skender Maci


...presenca e shqiptareve ne europen jug-lindore eshte e provuar me deshmi/prova mijera vjecare te vjetra...

populli i cili me shume vonese dhe me pak fat ja doli me zene vendin e vet midis kombeve te europes...

megjithese jeta e ketij populli ngjan akoma edhe sot si jete e nje populli qe po lufton akoma per eksistence...

nga ana materiale shqiptaret rralle kane pasur dicka me shume se minimumi i eksistences qe i duhet nje populli per te mbijetuar...

duke patur parasysh historine e tyre dhe zhvillimet ekonomiko-politike teper teper te veshtire, njeriut si ngelet gje tjeter vecse me ngel me goje haput nga habija, se si ka arritur me mbijetu ky popull...

vetem ne nje gje kane qene dhe jane shqiptaret te pasur/kane pasur shqiptaret me bollik:

kulturen/kulturen e tyre shume te pasur dhe tejet larmishme...

por kjo kulture ne perendim ka ngelur e panjohur, e panjohur bile akoma edhe midis shkencetareve te popujve dhe antropologeve specialista te ballkanit,

relativisht e panjohur ka ngelur kjo kulture kaq e pasur popullore, pa te cilen nuk mund ti kuptosh jo vetem shqiptaret jo e jo, por as edhe gjithe ballkanin...

ky punim merret ne rradhe te pare me,

besimin ne kuptimin me te gjere,
bestytnite,
me figurat e mitologjise shqiptare,
me botekuptimin fetar,
me shenjtoret e tyre,
me qendrat/tempujt e tyre kulturore,
me festat kalenderike te tyre,
me ritualet,
me zakonet e doket, si psh. gjate lindjes se nje femije, tek martesat, vdekja,
me seksin,
me gjakmarrjen,
me muziken,
me kercimet,
me artin
dhe kulturen meteriale te tyre...

per shkak te izolimit total te shqiperise prej botes mund te thuhet qe shqiperija mund te quhet pa hezitim nje muzeum i gjalle i se kaluares...ku mund te gjenden akoma mbetje te formes se tyre heroike te jeteses/mbijeteses...

shume mbetje jane demtuar gjate kohes se diktatures, mitologjija dhe bestytnite, por ato qe kane humbur ne shqiperi kane mbetur ne kosove dhe ne maqedoni, sikurse edhe ne greqi dhe ne jug te italise...

sidoqofte sot ka ardhur koha per ta nxjerre mire ne drite kete pasuri, perpara se te na iki perfundimisht nga duart perjete...

pavaresisht gjithshkaje, shume pune eshte bere deri tani nga institutet shkencore albanologjike ne tirane dhe prishtine...

fale punes mbinjerezore te ketyre instituteve konturet kryesore te kesaj kulture jane tashme te fiksuara, te organizuara dhe te botuara...

por megjithate ngelet akoma shume per te bere...

sikur ky liber vetem tju fusi disi sadopak xixat per tu interesu per kete pune,

atehere do te thoja qe ja kam arritur qellimit tim kryesor...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 10 Maj 2017 16:38 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetakritika.net//Forumi/dejavu.php/index. php?itemid=8984

nje klase politike e marrosur(fiksuar) pas bulevardit...

aty festojne deshtimet,
aty sulmojne njeri-tjetrin...
aty vrasin,
aty ngrene cadra e guva,
aty bejne edhe ato pak investime publike...

nje shtet i reduktuar sa madhesija e nje bulevardi...

tirana nuk eshte bulevardi...

sado make-up...smund te ndryshoj gjendjen super te mjeruar te tiranes...

te tiranes se amortizuar e kalbezuar keqas,

ngjeshur e paketuar/rras e plas si mos me keq...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 11 Maj 2017 07:32 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/ismail-kadare-leter-roman a-vlahutinit-jam-i-tronditur-gati-tju-ulem-ne-gjun je/

Jam i tronditur, gati t'ju ulem nė gjunjė.../cmimi shqiptar nobel per romana vlahutin

Letėr pėr Romana Vlahutin, ambasadore e BE nė Shqipėri

E nderuara Zonjė,

Mė lejoni t'ju drejtohem me kėtė letėr krejtėsisht personale, pėr tronditjen qė mė shkaktoi sot fyerja e paskrupullt qė u bė publikisht kundėr jush nė shtypin shqiptar.

Nuk ėshtė fjala pėr tė sqaruar kėtu se ē'ėshtė fyerja e njė njeriu jo normal dhe se sa pak lidhje ka ajo me njė popull e njė shoqėri tė tėrė.

Megjithatė ajo fyerje u botua nga shtypi i vendit tim, kėshtu qė nė njė mėnyrė ose njė tjetėr na vuri para pėrgjegjėsisė tė gjithėve.

...Do tė doja thjesht tė ndaja me ju pikėllimin qė mund tė ndiejė njeriu, i cili, nė vendin ku vjen tė ndihmojė pėr kapėrcimin e brengave, ndeshet me njė mosmirėnjohje tė tillė.

E dashur Romana Vlahutin, do tė isha gati t'ju kėrkoja ndjesė nė gjunjė, pėr t'ju siguruar se mirėnjohja pėr ju ėshtė e do tė jetė e pacėnueshme.

Ismail Kadare

shen.im:

vlahutin nderohet me cmimin shqiptar nobel...

cmimi i dyte nobel ne bote per be-ne...

propozimin e beri i madhi kastriot myftaraj...dhe kadareja nuk hezitoje per as edhe nje moment me ja dhene asaj cmimin e merituar...

shqiptaret po tregohen mosmirenjohes ndaj kastriotit,

qe po i ven atyre pasqyren perpara syve dhe po ju thote qe ky jam une/keta jeni ju...

kastrioti vuri gurin e themelit te permendores per vlahutinin,

qe shqiptaret kishin vendosur qe si shume e shume miq te shqiperise me e lene ne harrese...

myftaraj e vuri me shpatulla per murit edhe kadarene dhe e beri/detyroi edhe kadarene qe tja beje te qarte shqiptareve,

me vepra kete radhe dhe jo me fjale dhe me shkrime,

qe sherbimi ndaj shqiperise nuk eshte me 14-70 vjec, por deri 80 vjec e kusur...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 11 Maj 2017 11:17 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-44438219.htm l

25 gusht i vitit 1949

...gazetat greke kerkojne/bejne thirrje hapur per ti qeruar hesapet njehere e mire me lufte me shqiptaret....

gazeta akropolis shkruan: ushtrija jone e lavdishme eshte ne pritje te urdherit per te marshuar drejt tiranes...

amerika i pergjigjet atyre prere:

po guxove ti afrohesh me shqiperise ne do ta konsiderojme kete gje si nje ceshtje teper teper serioze/reagimi jone do te jete ekstrem/gjej vrime e futu...

po thuhet, sikur gjoja edhe anglija dhe franca paskan patur edhe ato te njejtin mendim me ameriken...per kete pune...

https://sq.wikipedia.org/wiki/Provokacionet_greke_ 1949

Sipas evidentimit tė betejės nė arkivin e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe nė atė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, nė faqen 273 tė Inventarit/I,

mėsohet se trupat greke lanė tė vrarė nė tokėn shqiptare 300 ushtarė, 500 tė plagosur dhe 270 robėr...

...prej datės 2 gusht, deri nė orėn 12.00 tė datės 15 gusht 1949, mbetėn tė vrarė 29 ushtarė dhe oficerė tė ushtrisė tonė dhe u plagosėn 127 tė tjerė...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 13 Maj 2017 16:24 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://orf.at/stories/2391288/

socialistet...kane... mbeshtetjen e be-se dhe te usa-se...

mijera tifoza/mbeshtetes te partise opozitare pd kane dale sot ne rruge ne kryeqytetin e shqiperise tirane, per te protestuar kunder qeverise socialiste te edi rames...

kryetari i pd-se lulzim basha kerkoi perseri doreheqjen e rames dhe krijimin e nje qeverije me pjesemarrjen e te gjitha partive shqiptare,

sepse vetem keshtu thote ai vetem kjo lloj qeverije me pjesemarrjen e te gjitha partive eshte ne gjendje per te bere pergatitjet per "zgjedhje te lira dhe te ndershme" dhe per kete duhet qe edhe data e zgjedhjeve 18 qershori te shtyhet...

socialistet duan qe zgjedhjet e radhes te mbahen ne daten e caktuar qofte edhe pa pjesemarrjen e pd-se...

per kete ata kane edhe mbeshtetjen e be-se dhe te usa-se...

ne muajt e fundit ka pasur propozime te panumerta nga ana e perendimit, por qe kane deshtuar te gjitha, kryesisht prej qendrimit tejet te ashper/pakompromis te opozites...

ndersa basha e akuzon qeverine qe ha ne nje canak me kriminalitetin e organizuar, lojtari i tij kundershtar ben akuza te renda, duke thene qe ata duan me shkaktu nje krize shteterore per te penguar realizimin me sukses te reformes ne drejtesi.

gjyqtaret e prokuroret e korruptuar jane akoma te lidhur ngushte me pd-ne e cila ka pasur qeverine nga 2005-2013-ta...

komisari per zgjerim i be-se i beri thirrje opozites... qe te futet ne zgjedhje,

por mbi te gjitha u shpreh kunder dhunes/veprimeve te dhunshme...

organizata per siguri dhe bashkepunim osbe do te coje ne shqiperi 30 vrojtues zgjedhjesh me eksperience/profesionista

pervec 300 vrojtuesve te tjere...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 15 Maj 2017 16:31 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.faz.net/aktuell/feuilleton/aus-dem-masc hinenraum/online-wahlsystem-wie-man-ein-land-ueber nimmt-12941546.html

zgjedhjet eletronike - si mund ti vjedhesh/tja marresh pushtetin nje vendi...

pa i marre parasysh rreziqet e shumta estonija futi votimin elektronik...

kur dihet qe manipulimet ne kete pune nuk jane te pamundura...

manipulim i padukshem...

sot per sot eshte e pamundur per ti siguruar 100% serverat e zgjedhjeve nga sulmet as me leke e as me teknike...

por jo vetem servat e zgjedhjeve por edhe kompjuterat dhe telefonat e zgjedhesve prej nga ku behet edhe votimi duhet te jene secili i siguruar nga sulmet...

ne kohet tona qe s`ngelet kompjuter pa u infiltruar kjo gje eshte faktikisht nje utopi...

ekspertet thone qe kjo ca po ben estonija eshte nje eksperiment shume i rrezikshem...

...rrezik potencial per stabilitetin e vendit qe e ben kete pune...behet fjala per nje vend te natos...

nje skuader shkencetaresh nga universiteti i miciganit beri nje analize te detajuar per zgjedhjet elektronike...konkluzioni i tyre ishte azgjesues...

sistemi mund te manipulohet pa lene gjurme fare qe eshte manipuluar...

kjo eshte thembra e akilit e votimit elektronik...qe nje sulm profesionist nuk le fare gjurme manipulimi...

sbehet fjale me fare per reflektim real te deshires se zgjedhesve, me tu manipulu qofte le te themi vetem 20% te votave...

rrezikohet ne kete menyre marrja e pushtetit prej nje fuqije te huaj nepermjet nje sulmi digital...sulme te tilla jane teknikisht te mundura dhe praktikisht te realizueshme pa lene asnje gjurme...

shkencetaret thone qe votimi elektronik eshte nje katastrofe totale...

ne gjermani kjo gje eshte e paimagjinueshme te behet/lejohet...

edhe ne gjermani para jo shume kohesh u fol per zgjedhjet elektronike si nje gje moderne... qe i perket e ardhmja...etj...

por pas vendimit dhe agumentimit te gjykates kushtetuese qe i konsideroi zgjedhjet elektronike ne kundershtim me kushtetuten/shkelje te kushtetutes, njerezve filloi me i punu truni/i erdhen mente...

qe prej kesaj kohe si shkon me mendja njeriu me e hap me kete muhabet...

sulmi per me i fut fitilat e shkaterrimit demokracise me elektronike/me votim elektronik u perballua ne gjermani me sukses...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Maj 2017 15:44 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/einestages/relikte-des-kalte n-krieges-deutschlands-geheimer-superbunker-a-9467 63.html

super bunkerat sekret te gjermanise...

katedralet e luftes se ftohte...

permendoret e luftes se ftohte

sistemcmendurija e gares se armatosjes...


17 km sistem tynelesh, 12 vjet kohe ndertimi, 5 miliarde marka kosto...

nje superbunker gjigand ishte menduar me mbrojt eliten politike te gjermanise gjate luftes se ftohte nga nje sulm atomik...

83 mije kuadrat kilometer, 936 dhoma gjumi, 897 zyra, 25 mije dyer, 5 kantina ngrenjeje, 5 qendra komande, komplekse sanitare...

nje qytet i tere poshte tokes, me zjarrefikesa, trupa pastruesash, ndihme te shpejte, nje kishe, nje studio televizive, nje gjuzhine gjigande, dyqane...shtreterit e fjetjes ishin me kate,

pervec presidentit dhe kancelarit qe kishin dhome gjumi me vete....

10 mije qirinj per cdo rast po te ikte korenti, me psikologe, prifterinj dhe tableta valiumi pa fund...po ashtu edhe alkohol...me tabela te tipit "kujdesu vete per rregull e pasterti qe te ndjehet secili i kenaqur"...

kur jashte te binin bombat ketu brenda ... vazhdonte jeta...

...bile edhe nje salle plenare per mbledhje...harta neper mure tabela me mbishkrime "rezerva strategjike" ose "perforcimet"...

ky realitet ja kalonte ku e ku klisheve qe mund te kene menduar njerezit...

por megjithate ne rast te nje sulmi atomik bunkeri nuk ofronte vertet mbrojtjen e shpresuar...

maksimumi nje bombe 20 kilotoneshe sa forca e bombes se hiroshimes mund ti bente balle...

e megjithate ndertimet e bunkerave vazhdonin pa pushim

ushtaraket thonin qe mundesia qe te qellohemi direkt eshte shume e vogel prandaj jepini vazhdoni ndertoni...

nato i kerkonte partnereve te saj qe ti ndertonin bunkeret minimumi 200 metra poshte tokes...

vazhdonin te groposeshin me kokefortesi miliona e miliarda...

nje monster e luftes se ftohte, qe si monster gerryente buxhetin e shtetit...

askush sduhej te fliste per keto pune...te gjithe ishin betuar per heshtje absolute...emri i koduar quhej "lugina e maries", ose "oborri i trendafilave"...

hyrja ishte maskuar si nje kend lojrash femijesh...

per njerezit e thjeshte lufta atomike do te thonte vdekje e sigurte...

vec per 1 perqind te banoreve te saj kishte gjermanija vendstrehime mbrojtese te sigurta ose dhe jo aq te pasigurta

sot nga 17 mije e 336 kilometra bunkere atomike ne total,

vecse 200 metra mund te vizitohen prej njerezve...

interesant edhe ketu na del prape numri 1perqind... se 200 metra sjane vecse rreth 1 perqind e te gjithe sistemit...sa me i mare pak disi ere asoj kohe...

me te shtrenjtit investim te gabuar ne histori...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 17 Maj 2017 11:38 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/reise/europa/albanien-im-lan d-der-173-371-bunker-a-1146477.html

shqiperija - ne vendin e 173 mije e 371 bunkerave...

bunkerat e shqiperise...paranoja e diktatoreve, ndertuar me u mbrojt kunder armiqve qe serdhen kurre...

dera e betonit e bunkerit te udheheqesit te republikes socialiste te shqiperise eshte me shume se 15cm e trashe, kaq e rende sa nje njeri i vetem nuk e hap dhe mbyll dot...por ne rast rreziku bodigardet e enver hoxhes do te bashkoheshin se bashku si nje trup i vetem dhe do tja hapnin deren enver hoxhes...(ha...ha...ha...shume humor i forte...no comment...)

bunkeri mund te mbaje nje bombe atomike derine 20 kiloton sa bomba e hiroshimes na thote menaxhrja e bunkerit duke vene buzen ne gaz/me tallje...vajza e re...

(shen.im:

keta te "mencurit dhe te zotet e sotem qe e ndriten"

po tallen me "budallejte dhe te paaftit e djeshem"...)

6 vjet pune ka investuar ushtrija shqiptare per objektin me emrin e koduar objekti 0774...

pese kate me shume se 100 dhoma...kane gdhendur ushtaret ne sekret te plote...

keto relikte te luftes se ftohte jane prone e shtetit shqiptar...

bunkeret kane potencial te madh turistik... sepse eshte vertet dicka e vecante...

pellembe e bunkere, per nje deri ne 4 shqiptare te vegjlit/bunkeret e vegjel me frengji dhe te medhenjte per udheheqjennn...

kudo ne bregdet, ne lugina ne maja malesh, ne thellesi te vendit po ashtu, pergjate kufijve po e po...

100 shqiptare kane lene jeten gjate ketyre punimeve nga shperthimet per gdhendjen e tyre ne shkemb dhe nga aksidentet...

punime keto qe e paralizuan per vite ekonomine shqiptare qe edhe keshtu ishte qe ishte e prapambetur..

(shen.im:

kurse sot po shkelqen ekonomija shqiptare, sot 40 vjet pas vdekjes se diktatorit, dhe pas 30 vjet demokraci...

joooo diktarori ka qene me paranoja se ne ne te vertete jemi te rrethuar me miq ngado qe te hedhesh syte,

me miq/me fqinje qe na nxorren ne drite...na rropen per 30 vjet... te gjithe fqinjet pa perjashtim...

dhe tani qe amerika e pakenaqur me punen e kujdestareve qe kishte vene per ne erdhi vete ne vendngjarje,

tani thone qe edhe ne gjithmone per te miren e shqiperise kemi punuar,

por ja ca me bo, sna ka pas edhe aq duk puna, se per te punuar/shkaterruar kemi 30 vjet qe po mundohemi...)

por shqiperija ka edhe vende te tjera atraktive per turistat...300 km bregdet male deri 2700 metra, humnera lugina por edhe kulture qytete antike, kisha manastire vende te lashta...

hoxha e ka sunduar shqiperine me dore te hekurt...ai u ka pas bere sherr me te gjithe, me jugosllavet me bashkimin sovjetik, me kinezet me amerikanet...

ai e kishte pergatit popullin per lufte me shprehje te tilla "sa me shume djerse tani per mbrojtje aq me pak gjak ne lufte"...

ne mur varet nje tabele me lloje te ndryshme torturash qe perdorte sigurimi i shtetit te enver hoxhes:

si varje per kembesh, futje dinamiti ne trup/pjese te trupit venie flake gjenitalive etj...

(shen.im:

kurse sot ska mo tortura, por ka vrasje pa fund...droge, korrupsion, tregeti njerezish, perdhunime, vjedhje, cnderime...etj... te gjitha pa autor...po nga aksidentet sa vdesin ne vit, gjera qe as nuk merren fare ne konsiderate, quhet qe e ka pas fajin i vdekuri, ose pa dashje, ose falen se kane qene te pire...etj...shkurt sodoma dhe gomorra...)

dy vajza te reja shqiptare shtangin dhe fillojne te qajne dhe ikin me vrap...drejt drites...


shen.im:

mos ma merr per keq claus, por me lejo te te them nja dy gjera qofte edhe sepse jam me i madh se ti ne moshe:

per mendimin tim problemi jot dhe i shume te tjereve sidomos sot, qe duan me shkrujt per shqiperine ose diktaturen eshte qe nuk e kane haberin fare se si ka qen ajo kohe vertet, dhe me e keqja eshte qe as edhe nuk doni as edhe qe ta dini vertet...

flisni kot ne tym me klishe qe permenden per te gjitha llojet e diktaturave kudo neper bote dhe neper shekuj...

...dhe mendoni qe hajt mo futja kot se do dali plot, diktature hesapi...te gjitha njelloj jane...duhet te kene...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 18 Maj 2017 07:09 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://shqiptarja.com/Politike/2732/pakti-lu-bravo -shqiptar-ve-pres-me-padurim-zgjedhjet-419615.html

Pakti Lu: Bravo shqiptarėve

"Bravo popullit shqiptar pėr durimin dhe besimin e tij tek forca e demokracisė sė Shqipėrisė.

Bravo Edi Ramėn dhe Lulzim Bashės pėr udhėheqėsin dhe kurajon personale nė farkėtimin e kėsaj marrėveshje.

Bravo kolegėve nga Bashkimi Europian, OSBE dhe Uashingtoni pėr mbėshtetjen e tyre tė palėkundur pėr Shqipėrinė.

Presim me kėnaqėsi e padurim zgjedhjet me pjesėmarrejn e tė gjitha partive politike nė Shqipėri".

shen.im: per mendimin tim kurre s`eshte pare ky angazhim kaq i madh, ky durim, kjo force, ky takt, ky profesionalitet, kjo dashamiresi, ky angazhim kaq i madh dhe dashamires, kjo force kaq e madhe dashamirese, ky takt kaq dashamires, ky profesionalitet kaq i madh dhe kaq dashamires ne historine e shtetit shqiptar jo e jo, por as ne historine tone mijera vjecare...

Ju faleminderit/i falemi nderit tuaj Ekselence...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Maj 2017 10:43 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://shqiptarja.com/Politike/2732/zgjedhjet-dite n-e-bajramit-sytari-as-ne-komunizem-s--39-ka-ndodh ur-419862.html

As nė komunizėm s'ka ndodhur...

Myftiu i Shkodrės, imam Muhamed Sytari ka fajėsuar liderėt Rama dhe Basha mbi datėn e zgjedhjeve, qė ėshtė pėrcaktuar me datė 25 qershor.

Reagimi i myftiut vjen pasi data e zgjedhjeve pėrkon me datėn e parė tė festės sė Bajramit tė Madh, festė kjo pėr besimtarėt mysliman.

Sipas myftiut ky fenomen nuk ka ndodhur as nė kohėn e komunizmit, edhe pse feja ishte e ndaluar.

"Jemi befasuar nga 2 drejtuesit kryesor kur dėgjuam se caktuan zgjedhjet ditėn e Bajramit.

Njė fenomen qė as nė kohen e komunizmit nuk ka ndodhur edhe pse feja ishte e ndaluar. Natyrshėm ne presim reagimin e KMSH por kjo ėshtė e pafalshme ndaj shenjtėrisė sė kėsaj dite.

Festat tona janė tė shenjta e solide qė prekja e tyre duhet tė jetė kufi i ndaluar pėr tė gjithė", ka thėnė Sytari.

http://gazetakritika.net//Forumi/Doreshkrim.php/in dex.php?itemid=8994

Para se tė filloj, dua tė rrėfej se kjo ėshtė njė temė pėr tė cilėn nuk deshta tė shkruaj, por ėshtė aq e rėndėsishme sa qė ndėrgjegjia nuk mė lejon tė heshtė.

Po i shkruaj kėto fjalė me zemėr tė thyer.

Siē mund ta dijė lexuesi i rregullt, shkrimet e mia modeste kanė qenė gjithmonė dhe janė, nė themel, tė njė fryme pajtimi, jo vetėm midis feve por edhe nė favor tė pajtimit shoqėror nė pėrgjithsi, madje edhe faktorit politik shqiptar.

Edhe ky shkrim modest ėshtė nė tė njėjtėn frymė, nė njė frymė pajtimi e vėllazrimi midis shqiptarėve, sepse tjetėr rrugė nuk ka.

Fjala ėshtė pėr njė intervistė qė Kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Z. Lulzim Basha i ka dhėnė gazetės austriake, Der Standard, tė ribotuar nė gazetėn Bota Sot. Njėrės prej pyetjeve se, "Ēfarė ju shqetėson juve mė sė tepėrmi?", Z. Basha i pėrgjigjet, ndėr tė tjera, duke thėnė se, "95 pėr qind e personave me origjinė kriminale qė qėndrojnė nė parlament dhe 70 pėr qind nė komuna, janė katolikė nga veriu i Shqipėrisė."

Sipas intervistės tė ribotuar sot nė tė pėrditshėm BOTA SOT, Kryetari i Partisė Demokratike – me dashje ose pa dashje -- duket se me kėtė deklaratė tė papėrgjegjshme, si njėri prej dy udhėheqėsve kryesorė tė vendit – Edi Rama dhe Lulzim Basha -- qė po kacafyten me njėri tjetrin pėr jetė a pėr vdekje politike, do qė tė fajin t'ia hedhė dikujt tjetėr pėr problemet e tyre dhe tė vendit.

Sipas tė gjitha vlerėsimeve tė mbrendshme dhe tė jashtme, dy partitė kryesore socialistėt dhe demokratėt, e kanė futur vendin nė njė rrugė tė pa-parashikueshme politike, madje sipas disave, nė prak tė humnerės.

Nė kundėrshtim me deklaratėn e Z. Basha, nuk besoj se mund tė bindet kush – as mbrenda dhe as jashtė vendit -- se janė katolikėt e veriut ata qė janė fajtorė pėr krizėn aktuale politike dhe ekonomike dhe tė krimit nė vend dhe as pėr kanabisin.

Nė kėtė vėshtrim, deklarata e Z. Basha nuk ndihmon por shpresojmė qė tė mos pėrshkallėzojė krizėn -- pa nevojė -- nė njė nivel tė rrezikshėm pėr vendin, duke i shtuar atmosferės acaruese politike edhe elementin fetar e krahinor.

Absolutisht e papėrgjegjėshme pėr cilindo udhėheqės qė pretendon tė jetė ose tė bėhet udhėheqės dhe tė qeverisi tė gjithė shqiptarėt!

Fatkeqsisht, kjo deklaratė e Z. Basha, qoftė bėrė me qėllim ose pa u menduar mirė nė nervozitetin e momentit, na sjellė nė mend ditė mė tė zeza tė pas Luftės sė Dytė Botėrore dhe tė regjimit komunist, kur katolikėt dhe Kisha Katolike akuzoheshin si forca "obskurantiste", antishqiptare, qė duheshin eliminuar pėr dėmet qė i kishin sjellur Shqipėrisė.

Dihet se si e pėsuan ata. Ama njė gjė ėshtė e sigurt pėr Z. Basha dhe pėr tė gjithė shqiptarėt, se klerikėt dhe katolikėt e asaj gjenerate nuk ishin "llumi i veriut", siē i quan Z. Basha nė intervistėn e tij "katolikėt e veriut" sot, qė sipas tij janė burim i krimeve nė vend – por

klerikėt e vrarė dhe tė persekutuarit nga regjimi komunist ishin pėrfaqėsuesit mė tė denjė dhe nderi i kombit, jo vetėm nė fushėn fetare por edhe nė fushėn e gjuhės, tė letėrsisė dhe tė kulturės shqiptare.

Unė nuk e di nėse shifrat qė citon Z. Basha janė tė vėrteta ose jo, por edhe po tė ishin tė vėrteta statistikat e tija, nuk ėshtė e kėshillueshme pėr njė politikan tė pėrgjegjshėm qė tė fajėsojė njė grup tė veēantė fetar, ose krahinor nė kėtė mėnyrė – duke i akuzuar ata pėr krime dhe pėr tė gjitha tė zezat qė kanė pllakosur sot Shqipėrinė.

Krimi nuk njeh as politikė, as fe, as krahinė, tė nderuar politikanė shqiptarė. Kjo deklaratė, nqėoftse ėshtė bėrė me qėllim tė keq, fatkeqėsisht, tė kujton njė periudhė tjetėr tė hidhėt, tė historisė sė Shqipėrisė.

Kjo deklaratė nėnkupton se sipas Z. Basha, "problemi kanabis" dhe tė gjitha pasojat qė rrjedhin nga ky problem dhe qė prekin zhvillimet politike tė brendshme e tė jashtme me tė cilat pėrballet sot Shqipėria, na qenka njė problem i shkaktuar prej "katolikėve veriut" tė vendit dhe jo i kėsaj klase politike qė ka (keq) qeverisur vendin pėr mė shumė se njė ēerek shekulli.

Duhet theksuar se, mbi tė gjithė, fajtorė pėr kėtė situatė tė krijuar, nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr, janė tė gjitha gjitha palėt politike pa pėrjashtim tė cilat kanė qeverisur Shqipėrinė pėr gjysmė shekulli tani.

Janė qeveritė e dy partive kryesore ato qė kanė kontrolluar policinė, ushtrinė dhe ēdo gjė tjetėr nė vend, pėrfshirė edhe krimin, dhe jo katolikėt e veriut si entitet.

Absolutisht se nė radhė me tė tjerė shqiptarė, ka katolikė nė radhėt e kriminilėve nė Shqipėri dhe jashtė, por nuk besoj se vetėm katolikėt e veriut, mund dhe duhet tė veēohen si kryekriminelėt e vendit, dhe tė pretendohet se 10% e popullėsisė kontrollojnė kanabisin dhe gjitha krimet e Shqipėrisė.

Nė vend tė kėtyre statistikave qė citon Z. Basha, politikanėt shqiptarė, nė vend tė statistikave tė cituara, duhet tu referohen statistikave tė shpėrnguljes sė shqiptarėve qė po zbrazin vendin, pikėrisht si rrjedhim i politikave tė dy partive kryesore, pėrfshirė sidomos mėrgimin e katolikėve tė veriut.

Me njė vizitė nė ato troje, ēdo kush mund ta vlerėsoj shpejtė gjėndjen e mjerueshme tė atyre zonave. Pėr kėtė duhet tė marrin pėrgjegjėsinė politikanėt shqiptarė.

Po pėr kėtė nuk qenka pėrgjegjėse politika shqiptare dhe udhėheqsit e saj?! Jo, pėr problemet e vendit sot na qenkan fajtorė "katolikėt nga veriu i Shqipėrisė", qė sipas tė gjitha tė dhėnave zyrtare e jo zyrtare, janė shtresa dhe zona mė e varfėr dhe mė me pak influencė politike dhe ekonomike nė vend.

Krimi i ēfardo lloji a forme qoftė, i nderuar Z. Basha nuk njeh parti, fe as krahinė.

Problemi ka qenė dhe ėshtė politika e kėtye pothuaj tre dekadave tė fundit. Pajtohuni dhe bashkpunoni me njėri tjetrin pėr tė mirėn e gjithė shqiptarėve pa dallime fetare e krahinore. Luftoni krimin e vėrtetė, e jo "katolikėt e veriut".

shen.im: sodoma dhe gomorra...ske ca me thone mo...no comment...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Maj 2017 11:40


https://dailynews.al/2017/05/mogherini-dhe-hahn-im plementoni-ne-menyre-solide-vettingun-kyc-per-inte grimin

Pėrgėzojmė partitė politike nė Shqipėri pėr marrėveshjen e arritur...

Ky ishte njė hap i parė thelbėsor...

...Duke qenė se vota nė Parlament pėr ngritjen e organeve tė vetting-ut ėshtė pjesė e marrėveshjes,

ne pėrsėrisim rėndėsinė e njė implementimi solid dhe tė besueshėm tė procesit tė vetting-ut,

qė ėshtė kyē pėr progresin drejt anėtarėsimit nė BE...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Maj 2017 17:14 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Kuvendi_i_Shqip%C3%A Bris%C3%AB

Liste e deputeteve 2013–2017 :

1-Astrit Veliaj (PD)
2-Genc Pollo (PD)
3-Bedri Hoxha (PD)
4-Sherefedin Shehu (PD)
5-Roland Keta (PD)
6-Albana Vokshi (PD)
7-Eduard Halimi (PD)
8-Gent Strazimiri (PD)
9-Igli Cara (PD)
10-Oerd Bylykbashi (PD)
11-Arben Imami (PD)
12-Ardian Turku (PD)
13-Eduard Selami (PD)
14-Luēiano Boēi (PD)
15-Kosma Dashi (PD)
16-Mesila Doda (PD)
17-Shpėtim Idrizi (PD)
18-Edmond Spaho (PD)
19-Eleina Qirici (PD)
20-Fatmir Mehdiu (PD)
21-Gjergji Papa (PD)
22-Genc Ruli (PD)
23-Bedri Mihaj (PD) (mori vendin e Sokol Olldashit)
24-Ridvan Bode (PD)
25-Alban Zeneli (PD)
26-Besnik Dusha (PD)
27-Flamur Noka (PD)
28-Albina Deda (PD)
29-Aldo Bumēi (PD)
30-Gjovalin Kadeli (PD)
31-Mhill Fufi (PD) (zevendesoi Vasil Bicajt pas doreheqjes te ketij te fundit nga deputetlliku/posti i deputetit)
32-Gjovalin Bzhetaj (PD)
33-Helidon Bushati (PD)
34-Jozefina Topalli (PD)
35-Nard Ndoka (PD)
36-Voltana Ademi (PD)
37-Dashamir Shehi (PD)
38-Arben Ristani (PD)
39-Astrit Patozi (PD)
40-Edi Paloka (PD)
41-Florion Mima (PD)
42-Gerti Bogdani (PD)
43-Halim Kosova (PD)
44-Jorida Tabaku (PD)
45-Kastriot Islami (PD)
46-Keltis Kruja (PD)
47-Sali Berisha (PD)
48-Majlinda Bregu (PD)
49-Myqerem Tafaj (PD)
50-Liljana Elmazi (PD)

1-Eduard Shalsi (PS)
2-Eduart Bejko (PS)
3-Ermonela Valikaj (PS)
4-Fidel Ylli (PS)
5-Shkėlqim Cani (PS)
6-Ulsi Manja (PS)
7-Artur Bushi (PS)
8-Blendi Klosi (PS)
9-Gentian Bejko (PS)
10-Esmeralda Shkjau (PS) (zuri vendin e Ilir Beqaj pasi ky i fundit u be minister shendetesije)
11-Klodiana Spahiu (PS)
12-Namik Dokle (PS)
13-Alfred Peza (PS)
14-Ben Blushi (PS)
15-Damian Gjiknuri (PS)
16-Evis Kushi (PS)
17-Musa Ulqini (PS)
18-Taulant Balla (PS)
19-Arben Ēuko (PS)
20-Armando Subashi (PS)
21-Adelina Rista (PS) (zuri vendin e Eglantina Gjermenit pasi kjo e fundit u be ministre per zhvillimin e qyteteve dhe turizmit)
22-Erion Braēe (PS)
23-Ervin Koēi (PS)
24-Gramoz Ruēi (PS)
25-Anduel Xhindi (PS) (zuri vendin e Ilirjan Celibashit pasi ky mori postin e ministrit per marredhenie me parlamentin)
26-Majlinda Bufi (PS)
27-Piro Lutaj (PS)
28-Anastas Angjeli (PS)
29-Dashamir Kamberi (PS) (zuri vendin e Arben Ahmetajt pasi ky i fundit mori postin e ministrit per zhvillimin e ekonomise te tregetise dhe bisnesit)
30-Vladimir Kosta (PS) (zuri vendin e Erjon Veliajt pasi ky i fundit u be minister per per zhvillime socile rinise dhe ndihmes sociale)
31-Arta Dade (PS)
32-Bashkim Fino (PS)
33-Ilir Xhakolli (PS)
34-Ilirian Pendavinji (PS)
35-Olta Xhaēka (PS)
36-Ylli Petraj (PS)
37Vexhi Muēmataj (PS)
38-Armando Prenga (PS)
39-Arben Ndoka (PS) (zuri vendin e Mimi Kodhelit pasi kjo e fundit mori postin ministres se mbrojtjes)
40-Mimoza Hafizi (PS)
41-Namik Kopliku (PS)
42-Paulin Sterkaj (PS)
43-Tom Doshi (PS) (i eshte hequr imuniteti per shkak te hetimeve ne vijim)
44-Artan Gaēi (PS)
45-Besnik Baraj (PS)
46-Dashamir Peza (PS)
47-Ditmir Bushati (PS)
48-Fatmir Xhafaj (PS)
49-Enkelejda Shkreli (PS) (zuri vendin e Milena Haritos pasi kjo e fundit u be ministre per inovacionin dhe administraten publike)
50-Pandeli Majko (PS)
51-Parid Cara (PS)
52-Pjerin Ndreu (PS)
53-Rakip Suli (PS)
54-Sadri Abazi (PS)
55-Saimir Tahiri (PS)
56-Spartak Braho (PS)
57-Blerina Gjylameti (PS) (zuri vendin e Lindita Nikolles pasi kjo e fundit u be ministre per kulturen dhe sportin)
58-Vasilika Hysi (PS)
59-Xhemal Qefalia (PS)
60-Andrea Marto (PS)
61-Edi Rama (PS)
62-Fatmir Toēi (PS)
63-Koēo Kokėdhima (PS)
64-Luiza Xhuvani (PS)
65-Valentina Leskaj (PS)

1-Gledjon Rehovica (LSI)
2-Silva Caka (LSI) (zuri vendin e Nasip Naēos pasi ky i fundit u be minister drejtesije)
3-Pėrparim Spahiu (LSI)
4-Bujar Derveni (LSI) (zuri vendin e Lefter Kokes pasi ky i fundit u be minister ambienti)
5-Bujar Kllogjri (LSI)
6-Miranda Rira (LSI) (zuri vendin e Edmond Haxhinastos pasi ky i fundit u beministeri transportit dhe infrastruktures)
7-Petrit Vasili (LSI)
8-Robert Bitri (LSI)
9-Vangjel Tavo (LSI)
10-Piro Kapurani (LSI)
11-Monika Kryemadhi (LSI)
12-Agron Ēela (LSI)
13-Ilir Meta (LSI)
14-Kejdi Mehmetaj (LSI) (zuri vendin e Klajda Gjoshes pasi kjo e fundit u be ministre per integrimin europian)
15-Luan Rama (LSI)
16-Shkėlqim Selami (LSI)

1-Agron Duka (PR)
2-Luan Duzha (PR)
3-Ylli Shehu (PR)

1-Aqif Rakipi (PDIU)
2-Omer Mamo (PDIU)
3-Tahir Muhedini (PDIU)
4-Dashamir Tahiri (PDIU)

1-Mark Frroku (PKD) (i eshte hequr imuniteti per shkak te hetimeve ne vijim)

1-Vangjel Dule (PBDNJ)

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Maj 2017 15:41 - Modifikuar nga: Skender Maci


Liste e deputeteve 2013–2017

sipas qarqeve:

Qarku i Beratit: 142 mije banore (17mije banore per nje deputet)

1-Astrit Veliaj (PD)
2-Eduard Shalsi (PS)
3-Eduart Bejko (PS)
4-Ermonela Valikaj (PS)
5-Fidel Ylli (PS)
6-Genc Pollo (PD)
7-Gledjon Rehovica (LSI)
8-Silva Caka (LSI) (zevendesoi Nasip Naēon pasi ky i fundit u vendos minister)

Qarku i Dibres:137 mije banore (23 mije banore per nje deputet)

1-Bedri Hoxha (PD)
2-Pėrparim Spahiu (LSI)
3-Roland Keta (PD)
4-Sherefedin Shehu (PD)
5-Shkėlqim Cani (PS)
6-Ulsi Manja (PS)

Qarku i Durrėsit: 263 mije banore (20 mije banore per nje deputet)

1-Agron Duka (PR)
2-Albana Vokshi (PD)
3-Artur Bushi (PS)
4-Blendi Klosi (PS)
5-Eduard Halimi (PD)
6-Gent Strazimiri (PD)
7-Gentian Bejko (PS)
8-Igli Cara (PD)
9-Esmeralda Shkjau (PS) (zuri vendin e Ilir Beqajt pasi ky mori postin e ministrit te shendetesise)
10-Klodiana Spahiu (PS)
11-Bujar Derveni (LSI) (zuri vendin e Lefter Kokes pasi ky i fundit u vu minister i ambientit)
12-Namik Dokle (PS)
13-Oerd Bylykbashi (PD)

Qarku i Elbasanit: 296 mije banore (21 mije banore per nje deputet)

1-Alfred Peza (PS)
2-Aqif Rakipi (PDIU)
3-Arben Imami (PD)
4-Ardian Turku (PD)
5-Ben Blushi (PS)
6-Bujar Kllogjri (LSI)
7-Damian Gjiknuri (PS)
8-Miranda Rira (LSI) (zuri vendin e Edmond Haxhinastos pasi ky i fundit u be minister i transportit dhe infrastruktures)
9-Eduard Selami (PD)
10-Evis Kushi (PS)
11-Luan Duzha (PR)
12-Luēiano Boēi (PD)
13-Musa Ulqini (PS)
14-Taulant Balla (PS)

Qarku i Fierit: 310 mije banore (19,3 mije banore per nje deputet)

1-Arben Ēuko (PS)
2-Armando Subashi (PS)
3-Adelina Rista (PS) (mori vendin e Eglantina Gjermenit pasi kjo e fundit u be ministre e zhvillimit dhe turizmit)
4-Erion Braēe (PS)
5-Ervin Koēi (PS)
6-Gramoz Ruēi (PS)
7-Anduel Xhindi (PS) (zuri karriken e Ilirjan Celibashit pasi ky e be minister per marredheniet me parlamentin)
8-Kosma Dashi (PD)
9-Majlinda Bufi (PS)
10-Mesila Doda (PD)
11-Omer Mamo (PDIU)
12-Petrit Vasili (LSI)
13-Piro Lutaj (PS)
14-Robert Bitri (LSI)
15-Shpėtim Idrizi (PD)
16-Bedri Mihaj (PD) (zuri vendin e Sokol Olldashit pas ndarjes se tij te parakoheshme nga jeta)

Qarku i Gjirokastres: 73 mije banore (14,5 mije banore per nje deputet)

1-Anastas Angjeli (PS)
2-Dashamir Kamberi (PS) (zuri vendin e Arben Ahmetajt pasi ky i fundit u be minister ekonomine tregetine dhe bisnesin)
3-Vladimir Kosta (PS) (zuri vendin e Erjon Veliajt pasi ky i fundit u be minister per rinine dhe ndihmes sociale)
4-Genc Ruli (PD)
5-Vangjel Tavo (LSI)

Qarku i Korēes: 221 mije banore (18,4 mije banore per nje deputet)

1-Arta Dade (PS)
2-Bashkim Fino (PS)
3-Edmond Spaho (PD)
4-Eleina Qirici (PD)
5-Fatmir Mehdiu (PD)
6-Gjergji Papa (PD)
7-Ilir Xhakolli (PS)
8-Ilirian Pendavinji (PS)
9-Olta Xhaēka (PS)
10-Piro Kapurani (LSI)
11-Ridvan Bode (PD)
12-Ylli Petraj (PS)

Qarku i Kukėsit: 85 mije banore (21,2 mije banore per nje deputet)

1-Alban Zeneli (PD)
2-Besnik Dusha (PD)
3-Flamur Noka (PD)
4-Vexhi Muēmataj (PS)

Qarku i Lezhes: 135 mije banore (19,2 mije per nje deputet)

1-Albina Deda (PD)
2-Aldo Bumēi (PD)
3-Armando Prenga (PS)
4-Gjovalin Kadeli (PD)
5-Arben Ndoka (PS) (zuri vendin e mimi kodhelit Mimi Kodhelit pasi kjo e fundit mori postin e ministres se mbrojtjes)
6-Monika Kryemadhi (LSI)
7-Mhill Fufi (PD) (zuri vendin e Vasil Bicajt pasi ky i fundit u terhoq nga deputetlliku)

Qarku i Shkodres: 216 mije banore (19,6 mije banore per nje deputet)

1-Agron Ēela (LSI)
2-Gjovalin Bzhetaj (PD)
3-Helidon Bushati (PD)
4-Jozefina Topalli (PD)
5-Mark Frroku (PKD) (i eshte hequr imuniteti parlamentar per shkak te vijueshmerise se hetimeve)
6-Mimoza Hafizi (PS)
7-Namik Kopliku (PS)
8-Nard Ndoka (PD)
9-Paulin Sterkaj (PS)
10-Tom Doshi (PS) (i eshte hequr imuniteti per shkak te hetimeve ne vijim)
11-Voltana Ademi (PD)

Qarku i Tiranes: 750 mije banore (23,4 mije banore per nje deputet)

1-Artan Gaēi (PS)
2-Besnik Baraj (PS)
3-Dashamir Peza (PS)
4-Dashamir Shehi (PD)
5-Ditmir Bushati (PS)
6-Edi Paloka (PD)
7-Fatmir Xhafaj (PS)
8-Florion Mima (PD)
9-Gerti Bogdani (PD)
10-Halim Kosova (PD)
11-Ilir Meta (LSI)
12-Jorida Tabaku (PD)
13-Kastriot Islami (PD)
14-Keltis Kruja (PD)
15-Kejdi Mehmetaj (LSI) (zuri vendin e Klajda Gjoshesh pasi kjo e fundit mori postin e ministres per integrim europian)
16-Blerina Gjylameti (PS) (mori vendin e Lindita Nikolles pasi kjo e fundit u be ministre per arsim dhe sport)
17-Luan Rama (LSI)
18-Majlinda Bregu (PD)
19-Enkelejda Shkreli (PS) (zuri vendin e Milena Haritos pasi kjo e fundit mori postin e ministres per inovacion dhe administrates publike)
20-Myqerem Tafaj (PD)
21-Pandeli Majko (PS)
22-Parid Cara (PS)
23-Pjerin Ndreu (PS)
24-Rakip Suli (PS)
25-Sadri Abazi (PS)
26-Saimir Tahiri (PS)
27-Sali Berisha (PD)
28-Spartak Braho (PS)
29-Tahir Muhedini (PDIU)
30-Vasilika Hysi (PS)
31-Xhemal Qefalia (PS)
32-Ylli Shehu (PR)

Qarku i Vlores: 175 mije (14,5 mije banore per nje deputet)

1-Andrea Marto (PS)
2-Arben Ristani (PD)
3-Astrit Patozi (PD)
4-Dashamir Tahiri (PDIU)
5-Edi Rama (PS)
6-Fatmir Toēi (PS)
7-Koēo Kokėdhima (PS)
8-Liljana Elmazi (PD)
9-Luiza Xhuvani (PS)
10-Shkėlqim Selami (LSI)
11-Valentina Leskaj (PS)
12-Vangjel Dule (PBDNJ)

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Maj 2017 16:54 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.wienerzeitung.at/nachrichten/kultur/med ien/889485_Medien-als-nuetzliche-Helfer-der-Konzer ne.html

mediat si ndihmes te dobishem te koncerneve...

zhgenjimi i shume gazetareve ne shqiperi me kryeministrin socialist edi rama eshte shume i madh...

qe kur mori postin ne 2013-ten u duk se po u merrte kthesa e forte...perpara kishte qeverisur konservativi sali berisha per 8 vjet rrjesht...

por me thene te drejten thone gazetaret bogdani dhe salaj nuk ka ndryshuar azgje...

salaj :

pritshmerite ishin shume te medhaja...gjate kohes qe ishte berisha ne pushtet ai/edi fliste per gjera qe na shqetesonin te gjitheve...sot ramen mund ta shofim 3 here ne dite ne tv...qeverija e tij eshte ne tv gjithkund gjithe kohes ne tv...bile ka arritur puna deri aty saqe ne shqiperi thuhet qe edhe kur hap frigoruferin te duket sikur po te del edi rama edhe aty...kjo per mendimin tim eshte qeverija shqiptare me e dokumentuara e te gjitha koherave...

edi rama mediat i ka quajtur plehra/llum

bogdani:

ai i quan te gjitha mediat plehra - pra ku eshte ndryshimi i rames nga te tjeret...

shumica e mediave ne kete vend i perkasin njerezve qe jane pronare koncernesh - si psh te sektorit te ndertimit....ata lidhen me qeverine per bisnesin e tyre per licenca e leje ndertimi...keshtu qe mediet ecin krah per krah me qeverine...njerezit qe dikur punonin me berishen tani punojne me ramen...

salaj:

mediat jane pjese e bisnesit...ata mund tja nxijne jeten nje ministri te themi ne menyre qe firma bije e te njejtit bisnes qe ka ne dore edhe nje bisnes tjeter pervec medias te marri te themi nje license ose tender...

qellimi i ketyre mediave eshte nje dhe i vetem qe te ndihmojne firmat e tyre qe te perfitojne nga shteti...po smoren ate qe duan ata fillojne menjehere dhe e kthejne pllaken dhe i dalin ne krah opozites...

shkruani ju edhe per keto mekanizma

bogdani:

keto jane sekrete te hapura...por ne shkruajme sigurisht, kemi shkruar shume per historira te tilla...

salaj :

eshte vertet per te ardhur shume keq qe pikerisht ato media qe shkruanin lloj lloj gjerash dikur kunder rames kur ai ishte ne opozite, po me keto media, sot qe ai eshte ne qeveri, eshte bere bythe e breke me ta...

kurse gazetaret qe kritikonin asokohe qeverine e berishes, rama qe eshte sot ne qeveri, nuk do me i pa me sy/nuk i qas...

gazetaret kritike nuk eshte se i ben patjeter njeri gje fizikisht, jo, por ata humbin si kripa ne uje se si jep mo njeri pune/i vrasin sot me pambuk...

bogdani :

pervec kesaj, ketyre gjerave i shtohen edhe qe qeverija dhe opozita kane mediat e tyre, qe i ndersejne kunder artikujve kritike dhe publikojne versionet e tyre te historirerave...pra e percajne shoqerine dhe ja shmangin asaj vemendjen nga temat e verteta...nuk te rref dhe te vret mo njeri, por te prishin/ndyjne emrin/namin, te degjenerojne...

ca me bo?

e vetmja gje qe ka funksionuar jane projektet mediatike qe skane lidhje me bisnesin, sic eshte gazeta jone birn...

por per kete pune duhet lek i madh...cfare roli luan be-ja ne peisazhin mediatik shqiptar

salaj:

be-ja ska ca me bo na i gjo te modhe pevecse me i bo pak presion qeverise dhe me e financu disi gazetarine e pavarur me projekte...cfare dhe eshte duke ndodhur vertet

me kujtohet nje takim me ambasadoren e be-se ne lidhje me kete teme...rame ne nje mendje qe keto lloj projektesh duhet te mbeshteten...dhe keshtu birni funksionon, por mund edhe te zgjerohen edhe me projekte te tjera keto ide...

rama duket qe si jep fare intervista medieve te pavarura apo e keni provuar ndonjehere me fol me te

bogdani :

ne fillim ne ja benim pyetjet rames neper konferencat e shtypit qe ai bente, por tani ai nuk ben me konfrerenca shtypi, prandaj ne ja cojme pyetjet ne zyre me shkrim ne baze te ligjit te informacionit...por me thene te drejten ne s`eshte se na duhen dhe aq shume intervistat e rames se ne shkruajme me shume per korrupsionin dhe per kete s`na duhet shume se ca thote rama...

sala:

po e deshem ramen e kemi ne tv nga mengjesi deri ne darke/shume shpesh, po ashtu ai ka edhe nje webseite me emrin "transparence" ku ata diskutojne per artikujt e mediave dhe japin versionin e tyre, ja kane vene emrin e "verteta"

keta jane fakte alternative - qe ke ne kane eksistuar shume kohe perpara trumpit...

berisha e quajti new york times leter banjo/higjenike pasi ajo njehere kishte botuar nje artikull kritik ndaj tij

edi, ish artist, edhe ky po te njejtin avaz...e ben kjo gje zhgenjimin edhe me te madh

salaj :

sigurisht...sa marrin pushtetin te gjithe duan vecse lavde dhe duartrokitje...

dhe dikur fillojne vertete te besojne edhe vete tek propaganda e tyre...te rrethuar nga te kater anet nga njerez peqe-lepe...

ne 2015-ten gazeta jone botoi nje histori per 3 kandidat per kryetar bashkije me te kaluar kriminale...

nje jave pa pushim rama beri be e rrufe ne tv, qe keta njerez jane te paster por birni rren...cmenduri se ne qe po flisnim kishim dokumenta dhe deshmi dhe megjithate ai vazhdonte...mbas nja 5 muajsh i larguan pastaj nga politika dhe kush e mori pergjegjesine per futjen e tyre ne politike, per kete gabim, ashkush...

pra qe rama e ka ngritur me te madhe punen e reformes ne drejtesi eshte patjeter dicka shume e mire...por jo edhe e lehte...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Maj 2017 13:19 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/po-kujt-ti-besosh/

...deri sa tė dali Krishti me Kamxhik!...

Fati ynė i grisur,
shkruhet prapa skutash,
ėshtė bėrė politika,
si lojė prostitutash!

Askush nuk e pyet,
Sovranin e shkretė,
thjeshtė si lopė e duan,
pėr ēdo katėr vjetė!

Pėr ēdo katėr vjetė,
sa t'i mjelin votėn,
pastaj vazhdon puna,
pėr t'i bėrė gropėn!

Dhe mė keq ēdo vit,
vendin kanė zgėrlaqur,
po pėr vete janė,
Derra tė Kėnaqur!

Pale kur betohen,
veē pėr fukaranė,
mė vjen qė t'i vras,
kėta zabrahanė!

Kot tė vrasėsh mėndjen,
kot qė tė mendosh,
mė e mira fare,
ėshtė tė mos votosh!

S'i heq dot nga trupi,
kėto tartabiqe,
qė e ndanė vendin,
ēifliqe-ēifliqe!

Tani do tė ishte,
njė budallallėk,
qė neve t'i bėjmė,
plehut tifozllėk!

Tani nuk ka mė,
tė tyret dhe tanėt,
se plehu na mbyti,
nga tė katėr anėt!

Do tė kakarisin,
gjelat nė ēiflik,
deri sa tė dali,
Krishti me Kamxhik!

Arben Duka

<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . >>
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.