Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . >>
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Janar 2017 11:38 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Arnaut_Daniel

daniel arnauti

Dante e quante "farketari me i madh i gjuhes/i fjales"...

petrarka e quante "mjeshteri me i madh i dashurise"

ne shekullin e 20 ai eshte shpallur si "poeti me i madh i te gjitha koherave"

vargjet me te famshme te arnautit :

...une jam arnauti qe i ven gjoksin rrebeshit dhe stuhise...

ne shenje nderimi dante aligeri i ka dedikuar dhe i ka vene ne goje atij keto vargje tek komedija hyjnore :

....une jam arnauti qe me lot/me vaj dhe me kenge eci/shkoj rruges time...

shen.im : fjale e urte popullore arnaute : "kenga eshte vaji i burrit..."

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Janar 2017 12:50 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Taiwan-Konflikt

kinen se njifte njeri nderkombetarisht...

...deri ne fillim te viteve 70 kinen e sotme nuk e njihte njeri nderkombetarisht por vecse taivani njihej vetem asokohe...

me 25 tetor te vitit 1971 aleati i kines shqiperija futi per votim ne okb kerkesen per futjen e kines ne okb...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Janar 2017 14:12 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://en.wikipedia.org/wiki/Arnaut_Mami

arnaut mami ose muhamed shqiptari...

komandant i vlotes otomane te afrikes se veriut...

e quanin arnaut prej origjines se tij shqiptare...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 25 Janar 2017 15:25 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spinnet.eu/images/2015-08/frasheri1913. pdf

shqiperija cka qene, ceshte dhe cdo te behet...

parathenia e perkthyesit:

ky liberth eshte i sami bej frasherit, nje patrioti te zjarrte shqiptar, prej familjeve me fisnike te ketij vendi,

eshte shkruar ne gjuhen shqipe ne origjinal dhe eshte shtypur/botuar ne kohen e kongresit te prizerenit te vitit 1899,

eshte perkthyer pastaj nga shqipja ne turqisht nga shahin bej kolonja,

kurse une e kam perkthyer nga turqishtja ne gjermanisht.

perkthyesi gjerman e eshte i vetedijshem per mangesite e mundeshme qe mund te rrjedhin nga perkthimi dore me dore, gjuhe pas gjuhe, por nuk beson qe keto humbje ngrene ndonje peshe.

deshira e tij eshte per tja dhene puplikut te gjere kete studim ne fjale,

te bere prej nje arnauti te jashtezakonshem.

ky studim tregon qe bijte me te mire te shqiperise prej kohesh kane pas bere plane se si me i siguru atdheut te tyre te dashur nje te ardhme te bukur dhe te lumtur.

tani qe e ardhmja e ketij populli te sterlashte duket/ngjan sikur eshte e siguruar perkthyesi ka menduar qe tani eshte me interes ne kete moment me ja tregu edhe publikut te gjere se si ky arnaut i jashtezakonshem e ka imagjinuar veteadministrimin e atdheut te tij.

sami frasheri - 1850-1904.
ka qene i lidhur ngushte ne nacionalizmin turk.
megjithate ka marre nje qendrim te rrepte antiotoman dhe anti turk me kete liber duke kerkuar pavaresine e shqiperise.
ne turqi njihet me emrin: Shenshedin Sami.

vien mars i vitit 1913
perkthyesi
A.traxler.

kapitulli i pare
kush ka qene shqiperija?/shqiperija cka qene


vendi i banuar nga shqiptaret quhet shqiperi.
shqiptaret jane populli me i vjeter/me i lashte lashte i europes.

keto kane qene te paret perpara te gjithe kombeve te europes qe kane filluar me ndertime muresh, shtepishe, me punu token me mbjell e me korr.

kur shqiptaret benin keto gjera ajo popullsi/ata popuj europiane qe kane pas jetuar ne europe ne keto kohera nuk kane lene asnje gjurme te tille/te ketij lloji te eksistences se tyre,

sepse kane qene te pazhvilluar, kane pas jetuar neper peme si njerez te egjer neper shpella...

prandaj te paret tane quhen "arben" njerez qe punojne token. "ara" ne shqip do me thene are dhe "ben" ai qe e ben, e mbjell token.

arnautet e quajne vendin e tyre shqiperi dhe veten shqiptar. Emri "shqiptar" rrjedh prej fjales "shqipe/shqiponje" kurse shtesa "tar" tregon nje veprim ose prone, perkatesi/pronesi.

meqe shqipja ka qene kafsha/zogu i preferuar e te adhuruarit te arnauteve, e "sot-tit" ose "hoi-it", e zotit kryesor(jupiterit) ata, arnautet e kane mbajtur te shenjte figuren e ketij zogu dhe e kane marre dhe futur neper fushebetejat e tyre.

emri "shqiptar" eshte i njohur prej kohesh qe s`mbahen mend. Ne kohen e pirros ky emer ka qene shume perhapur.

arnautet e italise dhe greqise nuk e perdorin kete emer por e quajne veten arben.

prej popujve te tjere parardhesit tane u thirrshin pelasger. kjo fjale gjendet akoma edhe sot tek fjala "plak" dhe "plek" qe do te thote i vjetri, te vjetrit ne nje forme pak te ndryshuar.

ky popull kaq i vjeter i rendesishem dhe kaq interesant historikishkt ka qene shume i shumte ne numer dhe shume i fuqishem.

ne juglindje te europes krejt gadishulli ballkanik me gjithe fushat e danupit, pra rumanija e sotme dhe hungarija, ishujt e azise se vogel dhe mesdheut ka qene i banuar nga arnautet.

nje pjese e pellazgeve kaluan adriatikun dhe shkuan ne itali.

prej tyre kane dale/rrjedhur etrusket, latinet e te gjithe te tjeret me rradhe.

me vone na shfaqet nje popull i vogel, helenet ose greket ne greqine e sotme dhe neper ca ishuj te cilet u perzien me fiset pellazge qe erdhen dhe u ngulen ne pellazgji ne fillim neper ato toka qe kishin lene atje bosh pellazget qe kishin ikur ne itali.

prandaj ka lidhje gjuhesore dhe analogji ndermjet greqishtes dhe pellazgjishtes, por me romanet arnautet jane shume me te afert dhe prandaj gjuha jone ne shume pika ka ngjashmeri me latinishten.

feja dhe zakonet fetare te arnauteve te vjeter ishin shume te bukura dhe dhe plot poezi. Ata i kishin veshur fenomeneve te natyres dhe objekteve qiellore qualitete hyjnore/perendishe

dhe besonin tek dielli, hena, yjet e medha, tek qielli, rete, era dhe deti dhe i nderonin ata si zota, edhe lindjen e diellit, edhe rrufete dhe te gjitha shfaqjet natyrore jane shenjteruar tek ta. Sidomos zjarri nderohej vecanerisht dhe ne vende te caktuara nuk lihej qe te shuhej kurre.

tani bie qe llogjikisht qe te gjithe keta zota te kene pasur edhe nje zot permbi zotat/nje shef zot, nje dicka qe te personifikonte bashkimin e tyre, por jo pellazget nuk donin me qene nen sundimin e nje sunduesi te vetem.

ata donin qe zotat e tyre te panumert tek te cilet ata kerkonim keshillim, te mbanin njeri tjetrin/te mbanin njeri-tjetrin ne ekuiliber/balance.

romaket dhe greket e vjeter kete botekuptim fetar qe sot quhet mitologji e kane zgjeruar akoma me shume dhe e kane zbukuruar me lloj lloj xhigla minglash dhe pavaresisht se sa besime fetare ka sot ne bote, judizmi, kristianizmi, islami prapeseprape mitologjija se ka humbur aspak vleresimin/vleren, perkundrazi edhe sot vleresohet dhe nderohet nder kombet e civilizuara si nje religion plot poezi.

sepse keto religione dhe rrymat e ndryshme te dala prej tyre kane ardhur duke u bere gjithmone e me te thata dhe pa terheqje, njelloj si vendet prej nga kane dale dhe poetet e vertete nuk gjejne aty as nje lloj shije dhe bukurije.

territoret e banuara prej tyre te pellazgeve u ndane ne kater fise nga me kryesoret:

fisi me i madh dhe me i famshem jane iliret, qe do te thote "te liret", pastaj epiriotet pra ata qe ndodhesin siper "te epermit" eper, epir, pastaj makedonet qe ne shqip do te thote "e madhja" pastaj traket qe ne shqip do te thote "i trash, i rende, i vrazhde i eger" dhe phrygierat qe do me thene frik, frikacaket qe ne shqip do te thote frik dhe te tjere pastaj me rradhe...

iliret banonin shqiperine veriore: malin e zi, bosnjen, herzegovinen, kroacine, dalmatine deri gjate te gjithe bregdetit adriatik dhe deri tek lumi i saves.

maqedonesit dhe trakasit jetonin ne territoret qe edhe sot mbajne emrin e tyre, kurse sa per phrygierat ata jetonin ne azine e vogel dhe pikerisht ne kizil irmakun e sotem qe kap/qe shkon nga bregu i detit deri tek lumi elis pra deri ne vilajetin e smyrnas konia, angora, dhe siwas.

thuhet qe ne antikitet iliret epiriotet, maqedonesit, traket dhe prhygiat kane qene shume te lidhur me njeri tjetrin dhe u shifshin prej te tjereve si nje komb i vetem qe komunikonin me gjuhet e tyre/me te folurit e tyre me njeri tjetrin.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Janar 2017 16:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Sami_Frash%C3%ABrisami frasheri

krijuesi i enciklopedise se pare turke/ne gjuhen turke...

ka shkruar romanin e pare ne historine e literatures turke...

eshte i pari qe ka nxjerre fjalorin e pare frengjisht-turqisht dhe turqisht frengjisht...

i pari qe ka nxjerre abetaren e pare shqiptare...

me shume rendesi per levizjem kombetare shqiptare ishte libri i frasherit:

shqiperija cka qene ceshte dhe cdo te behet...

autori del ne konkluzionin ne liber qe perandorise osmane po i vjen fundi dhe shqiperija duhet te dali e pamvarur nje ore e me pare/sa nuk eshte vone...

ai skicon ne liber ndertimin e qeverise, administrates sikurse edhe te sistemit arsimor...

ai kerkon/eshte per nje kishe autoqefale shqiptare...

sikurse jep edhe idera per zhvillimin e ekonomise...

ideja e pavaresise qe ai hidhte ne liber ishte per shiptaret nje dicka shume e guximshme...

shumica e personaliteteve shqiptare te kohes e shikonin preandorine osmane si nje mburoje te domozdoshme per tu mbrojtur prej ekspansionit te kombeve te tjere te juglindjes se europes,

sepse ata e shikonin qe si lindja ashtu edhe perendimi ishin te dy krahet strikt kunder krijimit te nje shteti shqiptar,

bile bile nuk pranonin as edhe ta pranonin as eksistencen e kombit shqiptar...

...ai ja beri te qarte shqiptareve qe reformimi i perandorise osmane eshte nje iluzion,

kurse krijimi i shtetit shqiptar eshte vertete nje alternative shume e veshtire por nje alternative e realizueshme...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Janar 2017 08:05 - Modifikuar nga: Skender Maci


Korbat e zi i turren prapė Amerikės

Donald Trump ėshtė zgjedhur dhe javėn qė kaloi u betua si president i Shteteve tė Bashkuara.

Dua tė them nga fillimi, ashtu siē jam shprehur edhe nė disa shkrime gjatė fushatės pėr president tė Amerikės se me Donald Trump nuk mė lidhin shumė gjėra dhe vazhdoj tė kemė rezervimet e mia mbi disa prej politikave tė tija tė prononcuara deri mė tani.

Madje, edhe nė disa media shqiptare ... shoh shkrime por edhe programe selektive nė televizion, nė tė cilat komentuesit paraqesin Amerikėn nė dritėn mė negative qė ėshtė e mundur, si rrjedhim i zgjedhjes sė presidentit Trump.

Sikur Shqipėria nuk i ka hallet e veta tė cilat duhej tė trajtoheshin nga media vendase, pėr gjetje zgjidhjesh.

Por, duket sikur njė segment i medias shqiptare ka marrė pėrsipėr tė qajė hallin e Amerikės nėn administratėn Trump nė vend qė tė pėrballet me sfdiat e vendit.


Nuk jam i sigurt nėse kjo dukuri nė median shqiptare ėshtė nė tė vėrtetė njė pėrpjekje pėr tė kamufluar problemet e mbrendshme tė Shqipėrisė, apo ėshtė njė politikė editoriale e qėllimshme, nga disa qarqe, pėr tė kritikuar dhe sulmuar Amerikėn si dikur nė kohėn e komunizmit.

Pėr hir tė sė vėrtetės, duhet thėnė se, nė pėrgjithsi, njė nivel i tillė kritikash nuk vihet re, pėr tė njėjtėn periudhė, nė mediat e Republikės sė Kosovės, ē'prej zgjedhjes sė Donald Trump-it president tė SHBA-ave.

Kėsaj radhe, Amerika zgjodhi njė president ndryshe dhe njė gjeneratė tjetėr korbash tė zi matanė oqeanit prap, ashtu si nė kohėn e Presidentit Reagan, parashikojnė fundin e Amerikės, mbarimin e botės dhe luftėn e tretė botėrore tė shkaktuar nga Amerika.

Fjalori shqip e shpjegon se korbi ėshtė njė zog me pendė tė zeza qė e bėn folenė nė drurė, zakonisht nė vende tė vetmuara.

Tė vetmuar nė pikpamjet e tyre, kėta korba tė cilėt si rrjedhim i vetmisė sė izolimit shpirtėror dhe intelektual tė tyre, sidomos tė izolimit nga vlerat morale dhe politike tė popullit amerikan, nuk kanė shumė njohuri nga bota e sidomos nga bota e Shteteve tė Bashkuara dhe as njohuri se si nė tė vėrtetė funksionon sistemi politik amerikan.

Amerika nuk ėshtė Donald Trump, as Barak Obama, as George Bush dhe as Bill Clinton. Tė gjithė kėta -- disa mė tė mirė e disa mė tė kėqij – megjithse kjo i lihet historisė t'i gjykojė -- janė ushtrues tė detyrės bazuar nė njė sistem politik tė pėrcaktuar shekuj mė parė nga themeluesit e kėtij kombi,

njė sistem ky i cili pėrcakton kufizime tė qarta ndaj pushtetit qė mund tė ushtrojė presidenti nė politikat e mbrendshme, tė jashtme dhe ushtarake, pa pasur mundėsi tė shkelė vijat e kuqe qė ia pėrcakton kushtetuta.

Analisti gjerman u bėn thirrje diplomatėve dhe politikanėve qė drejtojnė institucionet e Bashkimit Evropian qė tė jenė mė pak tė shqetėsuar pėr presidentin e ri amerikan se ē'shprehen tani, duke thėnė se parashikimet pėr presidentin Trump dhe administratėn e tij mund tė dalin tė vėrteta ose jo, por nė cilindo rast qoftė, Evropa nuk do tė mund tė influencojė Shtetet e Bashkuara.

Sipas tij, ajo qė duhet tė bėjnė tani shtetet evropiane ėshtė, "qė tė pilotojnė vet anijen e tyre."

Ai pėrfundon duke thėnė se Evropa, "Duhet tė ndėrtojė njė bazė mė solide pėr tė ardhmen e vet" dhe nėnvijon duke shtuar se "Nėqoftse shqetėsimet evropiane ndaj Trump-it, bėjnė qė si pėrfundim Evropa tė jetė mė e bashkuar dhe mė e vendosur, atėherė,thekson analisti gjerman, Presidenti i ri i Shteteve tė Bashkuara, Donald Trump mund tė ketė bėrė diēka tė mirė pėr vet shtetet e Evropės, duke u hapur sytė qė tė jenė mė tė bashkuara dhe mė tė vendosura pėr fatin e tyre tė pėrbashkėt.

Kjo ėshtė njė kėshillė e mirė, jo vetėm pėr Evropėn por edhe pėr segmente tė posaēme tė botės shqiptare qė kanė shprehur gjoja shqetsimin e tyre nė lidhje me zgjedhjen e presidentit Trump, qė tė kenė kujdes punėt e veta pėr tė cilat janė pėrgjegjės para votuesve dhe kombit tė vet dhe tė shqetėsohen mė shumė pėr hallet e vendit se sa pėr problemet e Amerikės nėn udhėheqjen e presidentit tė saj tė ri.

Sepse, me Trumpin ose pa Trumpin, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe populli amerikan – megjith problemet e tanishme ose nė tė ardhmen -- do tė sigurojnė qė ky vend, megjithė tė metat e tija, tė mbetet gjithnjė lakmia e botės dhe tė vazhdojė tė jetė vendi i lirisė, i demokracisė dhe i tė drejtave tė njeriut pėr tė gjithė.

Frank Shkreli

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Janar 2017 10:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


shen im. :

e kane me trumpin se kane me hajradinajn/se kane me ne...

po tja leshojme frete fantazise dhe te bejme pas science fiktion...,

sapo trumpi ftoi hajradinajn tone ne amerike franca/europa e arrestoi ate ne pabesi...(ne pabesi se ai kishte qene edhe me perpara ne france)

pa lejen dhe dijenine e gjermanise!!!???

a po, harrova franca nuk eshte gjermanija...

cdomethene kjo...?! qe tani i bie qe trumpi te merrte ne telefon francen/europen/gjermanine dhe ti thonte qe ej cpo ben ti me te ftuarin/mikun tim...

ne mediat europiane sapo trumpi u zgjodh filloi nje lloj gare si pune skedinash bastesh se ke do te ftoje trumpi te parin prej liderave europine ne amerike...ose ke do te marri te parin ne telefon..

eshte cmenduri ta mendosh, por mos ndoshta u bene xheloze qe liderat/prijesat shqiptare hyjne e dalin/priten e percillen ne amerike si ne shtepine e vet...

e kane me trumpin nuk e kane me ne...

se me kete qe na bene e bene heroin tone me te pavdekshen dhe legjendar sec c`ishte...

pirro i madh as nuk vritet dhe as nuk burgoset dot...
as aleksandri i madh
as akili
as enea
as..as
...
...

as konstandini i madh
as skenderbeu
as qyprillinjte me shoke qe e ndalen revanin e ushtrise/ekipit me te fuqishme te kohes perpara mureve te vjenes...

thuhet qe turqit nuk ja dolen me e fitu ate ndeshje, por me cpo na degjojne veshet duket qe ajo ndeshje ka qene e trukuar...deri ketu dhe jo me tej...per te miren e te gjitheve/per te miren e te gjitha paleve...

shqiptaret per mendimin tim kane leverdi qe hajradinaj te mbahet ne burg se kjo i ben ata akoma me te famshem, por shqiptaret nuk duan/nuk duhet me mendu si shqiptare por si europian dhe nuk duan qe me kete rast te perforcohen edhe nje here me shume paragjykimet per europen si e padrejte dhe mizore me pellazget...

europianet flasin per vlera ndaj trumpit dhe amerikes...po keto cvlera jane...

700 here bathe bathe po i kokerr...

qe europa seshte ne gjendje te jete e drejte...

per trumpin/ameriken shqiptaret jane milingona...
trumpit/amerikes si imponohet dot asnje njeri dot ne rruzullin tokesor sot per sot dhe jo me shqiptaret...

per ne per mendimin tim duhet te mundohemi ti fitojme zemren trumpit/amerikes me te verteta, me drejtesi, me bese me burrni, me pune...

kete po qe mund ta kemi disi ne dore...se per te tjerat...qesharake...

trumpi ftoi enean e dardanise/enea dardanin dhe jo ahmedinexhatin...

shqiptaret jane te europes nuk jane te njerkes...

kendej thone qe ti leme sherret menjeane ti zgjidhim gjerat me bisedime dhe nga ana tjeter i hedhin benzine zjarrit...nje zjarri te para 20 vjetesh...keto jane vlerat...

po mire po qe me hap muhabete le te hapen mire dhe edhe me thelle ne kohe...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Janar 2017 10:41


http://www.albanianhistory.net/1912_Trotsky/de/ind ex.html

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 31 Janar 2017 16:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spinnet.eu/images/2015-08/frasheri1913. pdf

...jeniceri qe nxorri sulltanin e mbajtur rob ne midis te ushtrise te tamelanit nga mesi i ushtrise te tamerlanit ka qene arnauti trim kokekrisur dhe i zhgjuar...bajazit pasha...

25 vezire kane qene arnaute, dhe keta qene personalitetet me te fuqishme dhe me me emer prej te gjithe vezireve qe ka patur perandorija osmane...

ne karakerin e shqiptareve/shqiptaret e kane ne gjak qe merziten shpejt me fete dhe keshtu qe se paten problem me marre fene islame,

por kur e pane qe turqit i venin shume rendesi kesaj pune dhe i percmonin ato qe s`ishin myslymane, atehere shume prej tyre ja kthyne prape shpinen islamit,

keta shqiptare qe ngelen kristiane as qe behej fjale qe te skllaveroheshin si kristianet e kombeve te tjera,

ata ngelen njelloj te barabarte me vellezerit e tyre myslymane te kombit te tyre, te lire dhe te armatosur...dhe luftonin se bashku krah per krah me vellezerit e tyre muhamedane ne ushtrine turke kunder armiqve te turqise...

shqiptaret e ndjenin veten mire me turqit:

turqit donin trimeri, besnikeri, percmim per vdekjen...

dhe keto gjera ata i gjeten tek arnautet,

kurse shqiptaret dashuronin armet, pasurine, emrin/famen,.. dhe lirine...

ne shqiperi te gjitha postet e larta ose te uleta i mbanin shqiptaret vete...

taksa ne shqiperi nuk paguante as shqiptari krist dhe as ai myslyman...

shqiperija qeverisej totalisht prej shqiptareve dhe me rregullat/ligjet e tyre lokale dhe kombetare... ligjet e perandorise nuk vlenin per ta...

dhe keto gjera turku ja dha/ja lejoi atyre...

ne kohen e turqise shqiperija u be e pasur dhe e lulezuar...

kjo gje ka vazhduar deri ne kohen e tanzimatit...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 1 Shkurt 2017 16:56 - Modifikuar nga: Skender Maci


shqiperija ne kohen e skenderbegut

skenderbegu,

me guximin dhe heroizmin ushtarak ne artin luftarak,

me fuqine e mbinaturshme te forces se tij fizike dhe mendore,

me fisnikerine dhe respektin per ligjet,

me drejtesine e tij,

sikurse edhe me te gjitha virtytet dhe talentet e tij njerezore,

ishte nje mrekulli e persosur e natyres/zotit,

qe historija njerezore ska pare/nxjerre akoma me gjer me sot...

skenderbeu, qe i beri arnautet dhe emrin e tyre te madh, me nam e te famshem,

qe e beri kete komb per gjithmone objekt shkelqimi dhe madheshtije,

skenderbegu ky hero i pashoq,

kur ra ne dore te turqve ishte nje femije engjellor.

ai u rrit ne pallatin e sulltan muratit dhe qe ne moshe te njome i befasoi turqit me guximin e tij te jashtezakonshem dhe me aftesite e tija.

ngado ku shkonte ai vecse fitonte, asnjhere nuk eshte mundur...

se shpejti sdo kishte me kundershtare qe ti dilnin perpara.

kur nje dite kthehet nga nje fushate fitimtare nga sirija mesoi nga goja e sulltanit dora vete, qe babai i tij ne kruje dhe po ashtu edhe tre vellezerit e tij ne pallatin mbreteror kishin vdekur.

tronditja e tij ishte e pamase.

ngjarje e cuditshme me te vdek brenda nje kohe kaq te shkurter qe te tre vellezerit dhe baba nga nje vdekje natyrore.

por meqenese nuk donte te rrezikonte eksistencen e tij dhe te shqiperise, te cilen ai e kishte me shume ne zemer se veten e vet,

nuk kerkoi me sqarime te metejshme se si paskan vdek te tre vellezerit e tij ne pallatin mbreteror.

ata i vrau kama/thika e jezidit...

(jezidi i biri i moawijas, i themeluesit te dinastise se omajjades shfarosi te gjithe familjen e kalifit ali, dhe prandaj konsiderohet si juda myslyman)

ai e ndjente qe keto lloj interesimesh mund ta rrezikonin edhe ate vete.

dhe vertet vrasja e skenderbeut ishte qellimi tjeter i sigurte i sulltanit, i shefit te tij.

skenderbegu u mjaftua vetem me permendjen e rregullave te kontrates per kesi rastesh, ku thuhej qe pas vdekjes se babait pengjeve/pengut i lejohej qe te kthehej ne vendlindje/ne kruje.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Shkurt 2017 04:19 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://albanian.tirana.usembassy.gov/al/news/fjal imet-e-ambasadorit/fjala-e-ambasadorit-donald-lu-n e-konferencen-ne-populli-pjesemarrja-qytetare-dhe- demokracia-e-drejtperdrejte-2-shkurt-2017.html

Shtetet e Bashkuara i kanė sytė kėtu

Nėse ne,
shoqėria civile,
partnerėt ndėrkombėtarė
dhe media

nuk jemi sy shqiponja,

politikanė, gjykatės, prokurorė tė korruptuar dhe krerė tė krimit do tė pėrpiqen t'i vjedhin kėto zgjedhje, reformėn nė drejtėsi dhe gjithēka tjetėr nė ekonominė e vendit...

I njėjti sy-shqiponje ėshtė i nevojshėm pėr reformėn nė drejtėsi. Po shohim tashmė njerėz tė fuqishėm qė pėrpiqen tė ruajnė kontrollin e tyre mbi gjykatat dhe prokurorėt.

Mesazhi im sot ėshtė i qartė. Shtetet e Bashkuara i kanė sytė kėtu...

https://albanian.tirana.usembassy.gov/al/news/fjal imet-e-ambasadorit/fjala-e-ambasadorit-t-shba-dona ld-lu-24-vite-marrdhnie-shba--shqipri-16-mars-2015 .html

Shtetet e Bashkuara besojnė tek Shqipėria.

Jo tek njė parti e caktuar politike apo njė udhėheqės i vetėm politik,

por nė aftėsinė e shqiptarėve guximtarė pėr tė mbėshtetur ndryshimin dhe pėr tė bėrė sakrifica pėr veten dhe pėr fėmijėt e tyre.

Mbetem besimplotė se..., pjesa mė
e madhe e shqiptarėve qė pėrkrahin ndershmėrinė dhe integritetin do tė triumfojnė mbi ata qė pėrkrahin krimin, dhunėn dhe korrupsionin.

Unė zotohem qė shqiptarėt do tė vazhdojnė ta kenė mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara nė kėtė betejė tė rėndėsishme....

https://albanian.tirana.usembassy.gov/al/news/fjal imet-e-ambasadorit/fjalimi-pr-reformn-n-drejtsi-ng a-ambasadori-donald-lu-8-qershor-2015.html

Nė njė vend tė NATO-s, qė aspiron anėtarėsimin nė BE, elitat politike dhe kriminale nuk mund tė veprojnė pa u ndėshkuar.

Nė sistemin tuaj tė drejtėsisė, disa persona duhet tė pushohen nga puna pėr korrupsion dhe disa tė tjerė tė ēohen nė burg.

Nė njė sondazh tė zhvilluar me gjykatėsit, tė financuar prej USAID-it, 25 [njėzetė e pesė] pėr qind e gjykatėsve thanė se sistemi ishte i korruptuar dhe 58 [pesėdhjetė e tetė] pėr qind tė tjerė thanė se ekziston perceptimi publik se sistemi ėshtė i korruptuar.

Nė njė sistem ku edhe gjykatėsit bien dakord se ka korrupsion, kjo nėnkupton detyrimisht se gjykatėsit, prokurorėt dhe avokatėt duhet tė bashkėndajnė qė tė gjithė pėrgjegjėsinė pėr dhėnien dhe marrjen e rryshfeteve.

Por, besoj gjithashtu se ka disa profesionistė tė ndershėm, me pėrvojė dhe tė kualifikuar qė duhet tw lejohen tw punojnw nė njė sistem gjyqėsor tė lirė prej korrupsionit.

Pėrveē se duhet tė japė llogari pėr korrupsionin, sistemi juaj gjyqėsor duhet tė jetė gjithashtu i pavarur pėr t'i rezistuar trysnisė politike.

Nė tė njėjtin sondazh, 7 [shtatė] pėr qind e gjykatėsve patėn thėnė se sistemi i drejtėsisė nė Shqipėri nuk ėshtė i lirė prej ndėrhyrjeve politike dhe 50 [pesėdhjetė] pėr qind patėn thėnė se ishte vetėm pjesėrisht i lirė.

Gjykatėsit dhe prokurorėt duhet t'i marrin vendimet tė bazuar nė ligjin dhe provat, e jo nėn ndikimin e interesave politike ose vetjake.

Sė fundi, sistemi i drejtėsisė duhet ndjekė penalisht mė shumė krime tė rėnda.

Sot, shumė personazhe tė njohur tė krimit tė organizuar dhe zyrtarė tė lartė tė korruptuar tė institucioneve tė ndryshme publike ecin nėpėr rrugėt e Tiranės pa pasur frikė se do tė procedohen.

Komisioni Europian pėr Efikasitetin nė Drejtėsi e renditi Shqipėrinė nė vendin e fundit mes 25 vendeve tė anketuara, pėrsa i pėrket ndjekjes penale tė krimeve tė rėnda. Nė njė vend tė NATO-s, qė aspiron anėtarėsimin nė BE, elitat politike dhe kriminale nuk mund tė veprojnė pa u ndėshkuar.

E gjithė kjo ėshtė njė listė shumė ambicioze reformash. Nėse realizohen, kjo mund tė jetė njė prej reformave mė tė rėndėsishme qė prej rėnies sė komunizmit.

Pėr ta realizuar kėtė duhet tė marrin pjesė ekspertėt mė tė mirė shqiptarė dhe ndėrkombėtarė. Opozita ka interes politik pėr t'u siguruar qė sistemi i drejtėsisė tė mbetet i pavarur prej ndikimeve politike. Ajo ka ekspertėt ligjorė mė tė mirė.

Mund tė ketė reformė nė gjyqėsor qė ruan standardet ndėrkombėtare pa opozitėn, por reforma do tė ishte mė e mirė dhe mė e qėndrueshme nė Shqipėri, me pjesėmarrjen aktive tė saj.

Ne besojmė nė vlerėn e kėsaj reforme. Ne shprehim zotimin tonė pėr mbėshtetjen e kėtij procesi. Dhe gjyqtarėt e prokurorėt e korruptuar duhet ta dinė se ndryshimi po vjen.

Faleminderit.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Shkurt 2017 04:31 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://albanian.tirana.usembassy.gov/al/news/fjal imet-e-ambasadorit/-fjala-e-ambasadorit-donald-lu- tek-ceremonia-e-varrimit-t-oficerit-t-renea-s--ibr ahim-basha-25-qershor-2015.html

Vrasja e Oficerit tė RENEA-s Ibrahim Basha nė Lazarat ėshtė njė tragjedi kombėtare.

I gjithė vendi juaj duhet tė jetė krenar pėr shėrbimin e tyre.

Ne nė aleancėn e NATO-s jemi krenarė qė shėrbejmė pėrkrah heronjve si Ibrahim Basha.

Nė emėr tė NATO-s dhe nė emėr tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės i shpreh ngushėllimet e mia familjes sė tij dhe tė gjithė shqiptarėve...

shen.im: per mendimin tim eshte e vertete qe ambasadori Donald Lu ka kohe qe nuk perceptohet si ambasador prej popullit ne shqiperi...

kur i pyet se cbehet nga shqiperija fillojne menjehere si kallashnikov te flasin se cka bere, cpo ben, the cdo te beje Luja, Donald Luja...

po mos ta kesh pare ndonjehere ne televizor nga e folmja e njerezve do mendosh menjehere qe sigurisht qe behet fjala per nje shqiptar,

per nje shqiptar te tyre,

qe eshte nja dy metra i gjate me muskuj...

edhe kur i thua njerezve qe ai ben ca i thote amerika, nuk jane dakort njelloj ashtu sic thone edhe kundershtaret e tij ne tirane, jo thone ai eshte Donald Luja...

nuk kam degjuar ndonjehere te thone zoti ambasador, apo zoti donald lu... apo zoti gjergj elez ali...ata thone thjeshte luja/donald luja..

dhe kur i thua njerezve qe meqe qenka keshtu atehere shqiptaret e paskan davane te fitume se gjergj elez alia e mund balozin...aty meken...

po atehere sqeka gjergj elez ali...

jo gjergj elez ali eshte eshte...por ...

edhe po se mundi balozin?...

aty e kthejne goten me fund dhe nderrojne temen...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Shkurt 2017 15:02 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://books.google.de/books?id=IJ2s9sQ9bGkC&pg=P A326&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

viti 1912 : flamuri i pavaresise se shqiperise vjen nga... amerika...

nena e lirise shqiptare konsiderohet marigo jovan pozio...

ajo ka lindur ne 1878 ne fshatin hochisht prane korces ne djepin me idealist te ndjenjave kombetare shqiptare, e martuar ne vlore me nje tregetar vlonjat...

thuhet qe marigoja e ka qendisur vete flamurin qe ja dha ismail qemalit ne diten e shenuar..

por thuhet gjithashtu qe flamuri i pare i pavaresise se shqiperise ka ardhur nga amerika, nga bostoni...

botuesi i "diellit" qerim panariti thote qe flamuri ka qene qendisur ne amerike dhe prej amerike u mor dhe u cua ne korfuz ne 1911-ten nga shqiptare te shoqerise "besa-besen" luftetareve vullnetare te luftes per pavaresi...

dhe u cua dhe ju besua per ta mbrojtur qe te mos konfiksohej nuci nacit ish mesues ne shqiperi ne shkollat shqip ne rrethinat e korces...

panariti thote qe marigo pozio shkoi ne korfuz me burrin e saj tregetar dhe mori flamurin prej bashkeatdhetarit te saj dhe ja coi ismail qemalit...per ngjarjen historike...

por historite e ketij flamuri jane pa fund...

nje prej tyre...ky flamur u valevit edhe me 1 mars te vitit 1914,

prej kole rodhes te shoqerise "aresimi" qe kishte ardhur nga amerika...

pas dorezimit dhe terheqjes se grekeve nga korca...

cka ka heq e cka ka pa ky flamur...

...derisa me ne fund gjeti prehjen e merituar ne muzeun historik te tiranes...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Shkurt 2017 15:52 - Modifikuar nga: Skender Maci


kopshti/bacja nga dilnin/prodhoheshin veziret e turqise

autori turk osman zade naibi kur flet per shqiperine ne librin e tij thote:

kopshti/bacja nga dilnin/prodhoheshin veziret e turqise...

te botuar ne vitin 1853...

autori turk shprehet i ekzaltuar ne liber me disproporcionin ne perfaqesim/ne kontribut te shqiptareve me nje numer te panumert ministrash prej ketij vendi ne krahasim me numrin e popullsise...

ai numeron 26 vezire te medhenj qe kane drejtuar perandorine qe prej 1500-tes...

nga ohri, nga arta, nga manastiri, pojani i korces, vlora, berati...etj...

dhe midis tyre jane tre qe e ngriten turqine ne majen me kulmore ushtarake te saj te njohur ndonjehere...

sinan pasha, ferhad pasha, dhe kuprili pasha...

autori thote qe me i permend te gjithe,

lista do te behej shume e gjate,

me permend edhe pashallaret e rangut te dyte e te trete, komandatat e ushtrive, governatoret e te tjeret me radhe,

si ismail kemal pasha e vellezerit frasheri qe kane shkelqyer po ashtu ne punet e shtetit...

si ekonomista me te medhenj turqija ka dy emra,

dhe ata qe te dy jane shqiptare, njeri prej tyre koci bej korca

astronomi i jashtezakonshem hasan tasimi, i bere i famshem me librat e tij per matematiken fiziken dhe psikologjine, por sidomos si ostronomine dhe per shpikjet e instrumentave astromike

tasini ka qene rektori i pare i universitetit te konstandinopojes

ai ka bashkepunuar me patriote te tjere shqiptare per te zhvilluar alfabetin e stambollit, megjithese u persekutua per patriotizmin e tij...

anglezi john cam hobhouse duke udhetuar ne shoqerine e lord byronit te njohur me vone si lord broughton perpiloje nje liste vetem te shqiptareve me te shkelqyer ne sherbim te perandorise osmane...

midis tyre eshte namik kemal beu poet dhe themeluesi i literatures moderne turke...

petro korcari arkitekti i ali pashes,

vellezerit katro,

mehmet isa, ndertuesi i taxh mahallit per shahub jahan agra te indise,

safeqar mehmeti i elbasanit krijuesi dhe ndertuesi i xhamise blu...

Ai shkruan per ta:

ata jane te jashtezakonshem per te ndertuar...

askush si vente ne diskutim aftesite e tyre, askush prej eksperteve te konstandinopojes/perandorise...

dhe keto pune ata i benin pa pas mesuar ndonjehere matematike,

pa teknologji e instrumenta,

duke matur lartesine e maleve dhe distancat me me shume precizion se cmund ta beje nje gjeometer

dhe pervec kesaj ishin te jashtezakonshem edhe per te vleresuar edhe cilesine dhe sasine e ujit...

kur ti i pyet me spjegu se ku e bazojne/ne cfare teknollogjije e bazojne ata kete artin e tyre,

ata as se marrin vesh se per cfare e kemi ne fjalen dhe as nuk jane ne gjendje me na spjegu...

shqiptaret jane te famshem per qendisjet me ar, argjend...

zbukurimet e armeve...

etj.. etj...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Shkurt 2017 14:21 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.javanews.al/ptuu-fare-e-keqe-po-ju-trok et-tek-porta-ajo-qe-sua-pret-mendja/

Ptuu... farė e keqe...

Ēfarė ligji keni zbatuar ju, kė politikan kusar dhe qeveritar hajdut dėnuat
ju?

...popullin, e ropėt pėrsėgjalli, ia morėt gjithcka kishte.

Edhe qindarkėn e fundit, edhe jetėn ia morėt...

I futet nė vėllavrasje, u shkatėrruat familjet dhe jetėn...

I vodhėt pronat, tokat e kullotat, shtėpite prej qerpiēi e kullat ne Alpe, u vodhėt lopen nė haur dhe pulat nė kotec...

I treguat derėn e burgut edhe pėr njė faturė dritash tė papaguar, qe kushtonte sa mėngjesi juaj.

Nuk late fakir e hallexhi, nga jugu nė veri pa i plasur nė burg si kriminelė...

Nuk latė kriminel e hajdut, nga Konispoli nė Vermosh pa i liruar nga burgu si gjynafqarė.

Ēfarė ligji keni zbatuar ju...

Pėr cfarė dinjiteti flisni ju mor tė pafytyrė?!

Po ku keni dinjitet ju qė e keni masakruar kėtė popull pėr 25 vite...

Katilė e xhahilė, tė pafytyrė dhe tė pacipė, matrapazė edhe kusarė si jeni, edhe pikėn e fundit ia thithėt si shushunja kėtij vendi...

Ptuu... farė e keqe...

edhe nė varr doni ta merrni me vete kėtė popull....

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 5 Shkurt 2017 12:28 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.tt.com/home/12576596-91/usa-entzogen-14 -albanischen-richtern-und-staatsanw%C3%A4lten-einr eisevisum.csp

...bujar nishani i mbyll deren us-ambasadorit donald lu...

usa-ja i heq vizen gjykatesave dhe prokuroreve te shqiperise...

qellimi eshte largimi i tyre nga sistemi i dominuar nga korrupsioni i drejtesise shqiptare...

behet fjale nder te tjere, per tre gjykates te gjykates kushtetuese dhe kater gjykates te gjykates se larte...

edhe prokurori i pergjithshem llala me te shoqen po ashtu bejne pjese ne kete grup...

...nderkohe presidenti bujar nishani te enjten mbasdite nuk pranoi qe te takohej me us-ambasadorin lu pas kerkeses se ketij te fundit per tu takuar me te...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 7 Shkurt 2017 15:58 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-46196240.htm l

ky myleri ju zhduk historise se gjermanise sikur e perpiu dheu, pa lene asnje shenje/gjurme, megjithese gjermanine e beri me shenje/me damke dhe me shenja/damka shume te thella bile ne historine e saj...

...sepse ai ishte shefi i gestapos...shefi i gestapos te gjermanise naziste...

müller ka qene shefi i eichmanit...eichmani thote: myler eshte gjalle...

myler ka qene nga te paktit police profesioniste ne radhet e udheheqjes naziste...

...ne karakteristiken e tij partija kishte shkruar:

vec nacionalsocialist qe seshte...

...tjetri thote qe as i rruhej fare per partine...

endrra e mylerit ishte: cdo gjermani ti bente nje dosje...

ky shefi i gestapos eshte ai qe likuidoi rrjetin e spionazhit sovjetik "kapela e kuqe"

njerezit e tij me aparatet transmetuese te agjenteve sovjetike te arrestuar vazhdonin te komunikonin me sherbimin sekret te moskes...

nje ish agjent thote qe e ka takuar ne vitin 1953 ne moske...

shefi i krimeve wehner thote qe thashethemet thone qe ai gjendet ne shtetin e fundit stalinist te europes, ne shqiperi dhe punon atje per sigurimin e shtetit shqiptar nen emrin abedin beqir nakoshiri...

ne vitin 1963 eshte pare ne portin e durresit...thote nje agjent tjeter...

nje tjeter agjent i fshehte thote qe ai ka jetuar ne tirane nen emrin jergi kovac dhe banonte tek shtepija e drejtorit te bibliothekes kombetare shqiptare profesor hanxhari...

pastaj agjente te tjere thone qe ate e kane pare ngakadomos globit...

por prape asnje gje konkrete...

ne panama me ne fund e kapen...

ai e kishte emrin keth dhe fliste vetem gjermanisht, i ngjante fiks fare...me vone doli qe dinte edhe anglisht...

heinrich myleri qe e kishte enderr ti bente te gjithe gjermanet me dosje, dosjen e vet e ka lene te pakompletuar...

nuk eksistojne as shenja gishtash te tij...

as shenja te tjera, tatuazhe, shenja fytyre, shenja plagosjesh, thyerje kockash po ashtu mungojne tek dosja e tij...

as prova zeri nuk eksistojne fare, se gjate kohes se luftes nuk ka bere shenja gishtash te zerit...

prokurorija kishte vetem foton e tij...

i bene kerkese panamase qe te dergonin tre gjermane per ta verifikur nder ta edhe nje deshmimtar, specialista dhe inspektore nga izraeli...

por ne mbremje mylleri i panmase u la prape i lire...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 7 Shkurt 2017 16:59 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://de.wikipedia.org/wiki/Heinrich_M%C3%BCller _(Gestapo)

ne vitet 60-te gazetat filluan te shkruanin shume qe myler gjendet ne rumani, ne shqiperi, ne afriken e jugut ne ameriken e jugut...

...ne dhjetor te vitit 1971 cia deklaroi qe te gjitha keto llafe jane nje fushate desinformimi nga lindoret, pjese e luftes se ftohte...

nuk ka prova te qarta qe myleri te kete punuar per sovjetiket, po ashtu edhe qe ai te kete vdekur ne berlin ne 45-sen - thote raporti i cia-s...

sipas johanes tuchel kryetarit te varrezave te te vrareve te luftes myleri ka vdekur perpara perfundimit te luftes...

...sipas deshmive/dokumentave te bashkekoheseve eshte e vertetuar qe kufoma e tij eshte varrosur ne gusht te vitit 1945 ne nje varr provizor, dhe eshte identifikuar 4 ciperisht...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 10 Shkurt 2017 16:19 - Modifikuar nga: Skender Maci


nuk zgjati shume derisa skenderbegu e gjeti mundesine qe po e priste prej kohesh per tu kthyer tek vendi i te pareve...

sapo degjuan lajmin per ardhjen e tij te gjithe fisniket e kombit te arnauteve fuguan/u turren per ne kruje...

u mblodhen dhe i dhane besen njeri tjetrit qe do te luftonin per mbrojtjen e atdheut te tyre te dashur deri ne piken e fundit te gjakut...

skenderbegun e zgjodhen komandantin e tyre...

me skenderbeun ne krye arnautet per me shume se 30 vjet e mbajten shqiperine te pavarur dhe ja ngriten shqiperise famen dhe nderin ...

asokohe e gjithe europa duke u dridhur...i mbante syte te kthyer nga skenderbegu dhe arnautet... nga shpetimtaret e tyre...

me shume se nje here europa dhe papa e futen skenderbeun neper zjarre, por ata vete ama rrinin ne shtepite e tyre dhe shikonin per se largu...

por skenderbeu ngeli gjithmone fitimtar sa kohe jetoi duke ja mbajtur lart shqiperise emrin, nderin, famen, shkelqimin e pavaresine...

pas vdekjes se ketij heroi legjendar shqiperija sic e dime u be pjese e peradorise otomane...

shqiptaret te famshem per guximin dhe trimerine e tyre, te talentuar sic jane per lufte/per te luftuar i shikonin keto prirje/dhunti/talente te tyre si zanat per eksistence...

qe ne kohet e hershme ata kane pas shkuar neper luftera kudo neper europe...per te luftuar per te tjeret, ku e kane treguar veten me se miri....dhe kane qene shume te sukseshem...

ne france psh., kaloresija e lehte e ushtrise franceze ishin... arnautet...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Shkurt 2017 17:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.jawina.de/albanien-eu-parlament-fordert -nationalpark-fuer-vjosa-und-stopp-von-wasserkraft projekten/

parlamenti europian kerkon qe vjosa te behet park kombetar...

parlamenti europian kerkon nderprerjen e menjehershme te te gjitha projekteve ujore ne vjose...

ata kritikojne rrepte qeverine shqiptare per politiken e saj ujore aktuale...

sidomos projektet per ndertim hidrocentralesh ne vjose, ne lumin e fundit te eger/virgjer te europes...

ata kerkojne nderprerjen e menjehershme te te gjitha ketyre projekteve ...

ata kerkojne qe vjosa te shpallet park kombetar ne te gjithe gjatesine e saj...

nje park i tille do te thote qe europa te kete parkun e pare dhe te vetem ujor te nje lumi te eger ne europe...qe do ti hapte edhe banoreve te zones nje perspektive ekonomike...

te gjithe kryetaret e bashkive ne rrjedhen e vjoses jane pro kesaj ideje te gjithe ne nje mendje... dhe jane te gjithe se bashku kunder digave dhe pro parkut...

te gjitha analizat ambientale ne shqiperi jane me nje cilesi shume te dobet, totalisht te gabuara, ose-edhe komplet jashte standarteve te be-se...

hidrocentrali i pocemit psh qe eshte planifikuar me u ndertuar ne vjose nga nje investor turk eshte psh. jashte cdo lloj standarti ambiental...

60% e tekstit te dokumentacionit per kete pune qe ka paraqitur kjo firme jane pjese tekstesh pa lidhje qe jane thjeshte te kopjuara nga tekste te tjera projektesh te tjera kuturu...

dhe megjithate qeverija shqiptare ja ka dhene atyre licensen dhe te drejten per ndertim/lejen e ndertimit...

ne e kemi hedhur kete projekt ne gjyq ne tirane, na thote koordinatori i fushates "shpetoni zemren e kalter te europes"...

per kete lufte/beteje, pervec kesaj ndihme qe po na jep edhe ky raport i be-se,

ne kemi nevoje patjeter edhe per mbeshtetjen e popullit ne vendngjarje...shton ai...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Shkurt 2017 13:37 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Subversion

greqija po lepinte buzet per te gelltitur territore shqiptare kurse jugosllavija donte me e bere shqiperine pjese te saj...

aleatet nuk e njifnin as qeverine e zogut ne azil dhe as folen neper konferencat e pas luftes ndonjehere per kufijte e shqiperise...

statistika te besueshme nuk eksistojne,

por okb-ja thote qe shqiperija ka humbur ne lufte rreth 30 mije vete, 200 fshatra te shkaterruar, 18 mije shtepija te prishura dhe 100 mije vete te mbetur pa shtepi,

por kuptimi i ketyre numrave behet me i qarte po te kihet parasysh popullsija e shqiperise asokohe:

afro 1 milion njerez...

...zyrtaret shqiptare pretendojne per deme/humbje shume me te medhaja...

plani ishte i anglezeve... me parashutu njerez ne shqiperi, besnike te zogut qe te organizonin nje revolte popullore,

deri sa kjo revolte te shnderrohej ne lufte civile/derisa shqiptaret te futeshin ne lufte civile/derisa shqiptaret te fillonin luften vellavrasese...

grupi perbehej nga 40% balli kombetar dhe 40% nga monarkistet e zogut te tjeret nga fraksione te ndryshme...

u bene ca sabotime tek fushat e naftes se kucoves dhe tek miniera e bakrit e rubikut por jo ndonje sukses kush e di se cfare...

atehere u afruan amerikanet per ti dhene nje dore anglezeve...

anglezeve dhe amerikes ju bashkuan edhe greqija dhe italija per ta permbys regjimin e enver hoxhes dhe per te sjelle zogun ne pushtet...

marina angleze dhe amerikane ishin te shqetesuar se mos sovjetiket ndertonin nje baze nendetesesh ne gadishullin e karaburunit prane portit te vlores...

anglezet i kerkuan amerikaneve qe ta financonin kete operacion...

pasi e analizuan punen amerikanet dolen ne konkluzionin qe ky operacion ska pothuajse fare shance per sukses...

sipas cia-s regjimi i hoxhes ka 65 mije ushtare te rregullt, dhe 15 mije forca sigurije po ashtu thuhej qe kishte edhe 1500 keshilltare sovjetike dhe 4 mije „teknike/specialista" sovjetike...

agjentet filluan te futeshin ne shqiperi nga toka deti dhe ajri...

infiltrimi i fundit ndodhi ne vitin 1952 me kapiten shehun branicen dhe radiofonistin tahir prenci...

forcat e sigurise shqiptare po i pritnin ne vendin e rondevuse te shtepija e nje kusheririt te shehut...

sigurimi i shtetit e detyroi shehun qe te vazhdonte transmetimin me qendren ne qipro...

radisti ishte shkolluar qe ne rast kapje/zbullimi ai te dergonte me radio nje parrulle per ti treguar qendres qe jane kapur...por edhe sigurimi e dinte kete trik/manover...

ata kerkuan me shume agjente dhe keshtu pas nje viti vjen edhe hamit matjani vete ne shen gjergj afer elbasanit... zona ishte e rrethuar...

shehu sula dhe te tjeret u pushkatuan, kurse matjani u var...

guerrilasit qe mbijetuan thone: "policija ishte gjithandej kudo duke na pritur...si mund te ishte kjo gje e mundur pa spiune...pra miqte tane te dikurshem dukej qe po na tradhetonin..."

rreth 300 agjenta dhe civila qe ndihmuan guerrilasit u vrane ne kete operacion

abaz ermenji bashkethemeluesi i ballit kombetar:

"aleatet donin me e perdor shqiperine si nje mi/kavia laboratorike pa marre parasysh humbjet njerezore per nje mision qe ishte i destinuar me deshtu..."

halil nerguti:

"ne u sakrifikuam si kavie eksperimentale, ne u perdorem si mish per top per kete eksperiment..."

sigurisht qe cia dhe m16 i perdori keta njerez per kete operacion/stervitje per permbysje rregjimesh...

investimi ishte i vogel dhe edhe deshtimin s`kishte per ta marre vesh njeri po te ndodhte...

shqiperija ishte nje vend analfabetesh dhe principet e demokracise per te cilat le te supozojme se kane dashur me luftu/kane luftu keto guerrilas ishin ide aliene/te huaja fare per popullin...

e dyta keta njerez presantonin garden e vjeter te kohes...kur pronaret e tokave qe perbenin 1% te popullsise posedonin 95% te pasurise se vendit...

dhe e treta forcat komuniste ishin te organizuara me se miri edhe ideologjikisht, ishin me kompetence dhe me eksperience nga betejat kunder forcave naziste dhe fashiste...

plus pastaj komunistet kishin ndermarre masa ekonomike per shtrirjen e pushtetit te tyre...

ne gusht te 45-ses ata bene reformen e pare agrare ne historine e shqiperise...

reforme kjo qe sja kishin dale me e bere asnje nga qeverite e meparshme shqiptare...

nuk dihet se c`rol ka luajtur kim filbi ne kete operacion/histori,

por sidoqofte me filbin apo pa flbin komunistet shqiptare sidoqofte me shume probabilitet/mundesi prapeseprape kishin per ti shkaterruar keto grupe subversive...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 25 Shkurt 2017 10:40 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://engjellshehu.blogspot.de/2006/03/operacioni -hamit-matjani-prball-kadri.html

hamid matjani nuk e humbi burrėrinė... : "Ju lumtė!"

... Hamit Matjani, njeri trim dhe i zgjuar, ishte nacionalist i njohur dhe njė nga krerėt e organizatės "Balli Kombėtar",

organizatė e cila qė gjatė luftės e pas ēlirimit, nuk ishte dakord dhe kundėrshtoi kursin lindor tė qeverisė shqiptare...

Mė 29 nėntor 1944, duke qenė i bindur nė idealet e tij, por dhe pėr tė evituar pėrballjen me gjyqet e pushtetit tė ri, ashtu si shumė nacionalistė, Hamit Matjani iku nė perėndim...

Qė nga vitet e para tė pasēlirimit e deri mė 1 mars tė vitit 1953, Matjani, nė pėrbėrje e nė drejtim tė grupeve tė ardhura nga jashtė, pati disa pėrballje tė armatosura me shėrbimin sekret shqiptar, por arriti tė mos bjerė nė dorė tė tyre...

Ėshtė njė duel i gjatė nervash, skenarėsh, pėrballjesh tė armatosura, me viktima nga tė dy palėt...

Hamit Matjani, ... falė inteligjencės, pėrgatitjes dhe njohjes sė terrenit, kishte mundur tė evitonte rėnien nė grackė...

Matjani kėrkon parullėn. "Burreli!"... I kėrkojmė kundėrparullėn... "Berati!"- pėrgjigjet Hamit Matjani.

Hamit Matjani u kap... Nuk i treguam se kush po e ēarmatoste.

Nė ecje e sipėr, siē do tė mėsonim mė pas, Hamiti meditonte :

"Tė pata thėnė mister Xhon!
Shqiptarėt nuk i ke njohur, nuk janė ashtu si kujton!"

Ashtu, i shoqėruar, Matjani hyri nė ēadrėn ku e priste Kadri Hazbiu.

"Mirė se na urdhėrove Hamit Matjani", -uroi Kadri Hazbiu.

"Ju lumtė!"- u pėrgjigj Hamiti nė vend tė fjalės "Mirė se ju gjeta!"

Nė kėto ēaste Hamiti nuk e humbi burrėrinė e toruan dhe iu kthye:

"Kuptoj qartė.

Rėndėsi ka qė ju po luani me CIA-n amerikane.

Koloneli i tyre, Xhoni, mė ēoi nė dorėn tuaj!"

"Si do t'ia bėjmė qė kjo luftė shqiptar me shqiptar tė marrė fund njė herė e mirė!"...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Shkurt 2017 14:33 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spinnet.eu/images/2015-08/frasheri1913. pdf

arnautet muhamedane luftonin per turqit/pd-ps-ne,

kurse shqiptaret kriste per greket/ps-pd-ne...

greqine e sotme ishin arnautet qe e krijuan: bocari, xhavella, majoli dhe te gjithe te tjeret me rradhe ishin te gjithe shqiptare...

bota spektatore thonte qe po luftojne turqit me greket, kur ne te vertete ishin shqiptaret nder veti qe po luftonin me njeri tjetrin...

kur fitonin arnautet kriste thonin qe fituan greket/komunisto-ballistet, dhe kur fitonin shqiptaret myslymane thonin qe fituan turqit/ballisto-komunistet...

...nga te dyja anet derdhej gjak shqiptari...

shqiptaret kositnin njeri tjetrin pa u kursyer dhe te tjeret perfitonin...

gjithmone perfitonin te huajt dhe c`eshte me e keqja te huajt armiq te shqiptareve...

fama ju shkonte grekeve dhe turqve, te cilet ne vend qe ti shperblenin shqiptaret per keto sherbime te pacmuara,

punonin nate e dite per zhdukjen e kombit shqiptar te gjuhes shqipe per qitjen fare te shqiptarise...

veziret me te medhenj e te famshem te turqise ishin albaneze...

pushtuesi i jemenit sinan pasha qe e coi dhe e ngriti flamurin turk deri ne oqeanin indian ishte shqiptar...

qyprilliu qe e shpetoi nga rreninmi dhe vdekja e sigurte perandorine ishte po ashtu arnaut... e sa e sa te tjere... ishin te gjithe bij te shqipes...

shqiptaret gjithmone e kane treguar veten qe jane edhe te shpates edhe te pendes...

fillozofi me i madhi greqise aristoteli s`ishte grek por shqiptar...

stagora eshte vendlindja e aristotelit ne vilajetin e selanikut...

greket eshte vertetuar qe kane ardhur shume me vone atje si te huaj...

pamja e tij nga statujat ka tipare shqiptare, ne librat e tij ai flet per marredheniet shume te dashura/te perzemerta qe ai kishte me filipin e maqedonise, i cili ishte armiku me i madh i greqise...

ai i perkiste fiseve te vjetra te banoreve te vjeter te stagores se maqedonise, pra ishte shqiptar...

sa e sa kryevepra ne gjuhen turke e arabe etj... kane ata per autor...

dhe ca thote bota per shqiptaret... qe shqiptaret jane gjakatare dhe i kane gelltitur librat/qe ai eshte shqiptari qe i ka humb libri...

por tek e fundit fare cfare na duhen ne keto gjera...

...me bijte e shqipes krehohet bota, te tjeret...shqiperija vete sja ka pare dhe spo ja shef hajrin...bijve te vet...

kush e ringjalli egjyptin e vjeter...arnauti mehmemet aliu qe s`dite as shkrim as kendim...po per shqiperine c`beri ...nje mut beri... si te gjithe...

vec njeri dhe i vetmi ishte ai qe punoi per shqiperine...

misherimi, shenjterimi i shqiptarise, heroi legjendar, zeniti i fames se shqiptareve,

i pakrahasueshmi/i pashoqi
skenderbe...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Shkurt 2017 16:42 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetadita.al/haradinaj-dacic-do-ti-pri ten-duart-nese-tenton-ti-fuse-ne-kosove/

dadici me i lig se milloshevici/shefi i tij...

Ministri i jashtėm serb, daēiē, ėshtė mė i lig se ati shpirtėror i tij, millosheviēi...

Kur dikush te akuzon pėr diēka qė nuk e ke bėrė, atėher akuzuesi ose ka bėrė diēka tė tillė vet, ose e ka ndėrmend ta bėjė.

I tillė ėshtė ivica daēiē, vetėm se e ka kot se mė kurrė mė nuk do tė mund tė ketė fuqi t'i fus duart nė Kosovė si shefi i tij, sepse ato do t'i priten.

Unė kam qenė burrė dhe nga pozita e Kryeministrit jam pėrballur me drejtėsinė ndėrkombėtare dhe nuk jam fshehur si ai e shokėt e tij pas xhenazės sė millosheviēit...

Zanati i tyre ėshtė tė prodhojnė dėshmitarė tė rrejshėm dhe hic s'ėshtė largė mendsh qė tė njejtėt edhe t'i vrasin vet!

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Shkurt 2017 16:52


https://en.wikipedia.org/wiki/Panda_Bar_massacre

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Shkurt 2017 17:25 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://derstandard.at/2000052969113/Albanische-Jus tizreform-unter-Druck

reforma shqiptare ne drejtesi nen presion/trysni...

ambasadorja e be-se romana vlahutin dhe familja e saj 24 ore nen mbrojtje policore...

sidomos kohet e fundit kercnimet jane shtuar gjithmone e me shume ne rritje...

dihej qe kjo pune do te ishte e veshtire ne shqiperine e krimbur/kalbur nga korrupsioni, por ne keto permasa sja kishte marre mendja njeriu...

konkretisht e kane me komisionin e kontrollit ku bejne pjese ambasadori amerikan donald lu, genoveva calavera dhe valutini te be-se...

ky komision i propozon parlamentit shqiptar anetaret e komisionit te kontrollit per reformen ne drejtesi...

per here te pare ne historine e shqiperise eshte menduar ne kete menyre qe te behet largimi i gjyateseve dhe i prokuroreve te korruptuar nga aparati i drejtesise...

dhe kjo gje po i ben disa njerez te lidhur me krimin te cilet kane instaluar njerezit e tyre ne politike nevoz, shume nervoz..

sepse valutini dhe luja do te gjykojne jo vetem teknikisht-juridikisht per kete pune por do te veprojne/operojne duke patur parasysh edhe se kush nga njerezit e drejtesise eshte edhe i lidhur/perzier/ngatarruar me politiken...

ambasada amerikane ja ka hequr tashme vizen disa njerezve nga sistemi i drejtesise...

gjykatesa dhe prokurore te korruptur, kriminele qe kane perfituar nga korrupsioni i ka zene frika per postet dhe pasurine e tyre...

politikanet e korruptuar po ashtu i ka zene frika se mos edhe ata pesojne te njejtin fat...

kritikat po vine sidomos nga ministri i drejtesise petrit vasili i cili i perket partnerit te vogel te koalicionit lsi-se...

ne nje leter qe ai i ka derguar amerikes dhe be-se ai qahet qe kryesija e komisionit te kontrollit e perbere nga nderkombetaret eshte ne kundershtim me kushtetuten dhe e paligjshme... partite skane pas rene keshtu dakord per kete pune...thote ai

sic duket lsi-ne e drejtuar nga presidenti i parlamentit ilir meta, kurorezuesin e politikes shqiptare e bezdis paksa qe amerika dhe be-ja flasin/bashkepunojne kryesisht me kryeministrin edi rama...

hap pas hapi...

meta i cili ishte se fundi ne vjene nuk do qe te flasi per detaje por thote vetem:

gjithshka do te sqarohet hap pas hapi...

procesi i kontrollit do te behet prej nstitucioneve shqiptare ne prezence te nderkombetareve...

ne presim qe puna te filloje javen tjeter...

se sa nervoze jane bere oligarket ne shqiperi tregon momentallisht gjithashtu edhe fushata kunder ambasadores se be-se valutinit...

ate e akuzojne se ka lidhje me miliarderin soros...

te njejtat metoda diskretitimi jane perdorur edhe ne maqedoni...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 13 Mars 2017 07:48 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-42650938.htm l

viti 1973...

shqiptaret, populli me i lashte i ballkanit ne krah te grekerve, jane te vetmit ne europe qe nuk kane nje gjuhe te njesuar te shkruar...

ata e mbajne veten per pasardhes direkt te ilireve, dhe thone qe gjuha e tyre, e cila vertet nuk ka lidhje as me sllavishten dhe as me greqishten, eshte gjuha ilire...

por dokumente shkrimore ne gjuhen ilire nuk ka...

shkencetare gjermane ishin ata, qe kane themeluar albanologjine, por kancelari bismark nuk donte as edhe te degjonte per eksistencen e kombit shqiptar...

ai thote/thonte qe shqiptaret te konvertuar ne 2/3 ne myslymane jane turq...

ne vitin1908 kongresi i manastirit(bitola) vendosi qe shqipja te shkruhej me germa latine...

deri ne kete moment shqiptaret kishin perdorur per shkrimin e shqipes germat greke, arabe dhe bile edhe germat kirilike...

duhet me e imagjinu keshtu, sikur nje bavarez te shkruaj te foluren e tij gojore me germa latine dhe saksonet te foluren e tyre popullore me germa gotike,

derisa gjermanet vendosen po ashtu per alfabetin latin...

vertet komisioni letrar i shkodres me 1917-ten vendosi qe shkrimi ortografik i shqipes dhe fonetika te bazohen kur te shkruhet gjuha ne te folurin e popullit ashtu sic e flet populli, por populli fliste me dialekte...

shumica fliste gegerisht sikurse edhe shqiptaret e shqiperise veriore qe ndodhen ne jugosllavi...pakica fliste toskerisht...

ne 44-tren kur e moren pushtetin komunistet, shqiptaret shkruanin,

sigurisht ata qe dinin me shkrujt se mbi 80% e shqiptareve ishin analfabete,

shkruanin me germa latine ne te gjithe shqiperine si tosket edhe geget,

por ne te dyja keto dialekte vazhdonin te jetonin paralel edhe nendialektet e tjera te ketyre dialekteve dhe te gjitha shkruheshin me germa latine...

hapi i pare per unifikimin e gjuhes shqipe ishte nje veper/arritje/kryeveper kolosale...

qe prej 48-tes dialekti i udheheqesve komuniste qe ishin farefis pronaresh tokash dhe i vete enver hoxhes, shefit komunist me te vjeter te europes, dhe bir po ashtu i nje familjeje te pasur ishte toskerishtja...

gegenishtja megjithese ishte e folmja gojore e pjeses me te madhe te popullit dhe ishte po ashtu me nje tradite letrare te pasur,

konsiderohej si politikisht e kompromentuar, sepse udheheqesit gege bashkepunuan me musolinin dhe hitlerin...

geget bene nje fare rezistenze kunder kesaj gjuhe zyrtare por meqe nga ana kulturore ata/geget dhe tosket jane pothuajse njelloj, shqiperise ju kursye kjo lufte vella me vella per kete pune...

sot toskenishtja eshte gjuhe zyrtare e akceptuar pa problem kjo edhe sepse fale faktit qe 70% e shqiptareve jane nen 30 vjec dhe kane fillu me shkrujt e me lexu asokohe kur toskenishtja ishte bere tashme gjuhe zyrtare...

ne vitin 67 u be modeli per rregullat ortografike te gjuhes shqipe dhe u botua,

thote plot krenari dhe ngazellim/emocion profesor kostallari drejtori i institutit liguistik dhe te literatures ne universitetin shteteror te tiranes - kjo pune eshte pak a shume e kompletuar - kodifikimi sistematik dhe ortografik i rregullave te gjuhes letrare shqiptare...megjithese ka akoma mangesi...

kjo puna e gjuhes ishte kaq e rendesishme per komunistet shqiptare saqe per here te pare ne shtator te vitit te kaluar shqiptaret i hapin dyert e shqiperise per te huajt:

per 70 shkencetare prej 11 vendeve...

per kongresin e studimeve ilire...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 15 Mars 2017 04:24 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetakritika.net//Forumi/Doreshkrim.php/in dex.php?itemid=8841

Albanologu Martin Camaj - Avitu njeri! Afrohuni shqiptarė!...

Pjestar i njė djelmėnije tė vrugosun nė shpirt nga nji stuhi ngjarjesh tepėr shqetsuese, tė nji djelmėnije qė u randue me vuajtje tė pameritueshme ē'se filloi me marrė mend...

Njofti mėrgimin, burgimet, fushat pėrqendruese, punėn e pėrdhunėshme...

Nuk i lejoi vetes asnjėherė qė, duke pėrfituar prej lirisė qė i jepte mėrgimi tė shkruante kundėr sivėllezėrve tė tij nė Shqipėri...

Ishte e vėrtetė se nė kohėn qė ai kujtohej e bėhej merak pėr ta, ata nuk u kujtuan kurrė pėr tė, por kjo nuk e shtyu asnjėherė t'u mbante mėri pėr shpėrfilljen apo harresėn e tyre tė gjatė...

Nė asnjė vepėr tjetėr tė letėrsisė shqipe, nuk gjejmė kaq shumė atdhe, kaq shumė fėmijėri, kaq shumė vendlindje...

Tė dashun miq e vllazėn shqiptarė, intelektualė, artistė dhe mbarė popull shqiptar,

pėrshėndetjet e mija ju janė drejtue tė gjithėve.

Gėzohem pa masė se keni vendosė tė vlerėsoni veprėn time:
ky vlerėsim na afron...

Bātė burrninė tė mė shtini nė rreshtin tuej.
Ndonse tė ndamė pėr njė gjysmė shekulli,
unė jam i jueji e ju jeni tė mijt.

...avituni/afrohuni shqiptarė!...

Nga palci i urrejtjes dėshiroj me dalė
Si bima prej fare nė pranverė...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Mars 2017 16:39 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.nzz.ch/international/boomender-cannabi s-handel-der-koenig-von-albanien-ld.152288

sipas okb-s shqiperija eshte nje nga burimet kryesore te tregut boteror te kanabisit...

bazat e kesaj ekonomije jane hedhur ne kohen e diktatorit stalinist enver hoxha...

ne kohen e tij tregetija industriale e kanabisit ishte ne dore te shtetit...eksportohej per ilace, si bime medicinale dhe per prodhim litaresh...etj...

pas renies se komunizmit prona shteterore u nda midis bandave kriminale...

me 16 qershor 2014 edi dha urdher me u fut ne lazarat, nje fshat ne kufi me greqine qe kishte rreth 15 vjet qe punonte me kete pune...

banoret e lazaratit kane qene gjithmone votues te partise demokratike, edhe gjate viteve 2005-2013 kur ne pushtet ishte pd-ja...

policija u fut ne fshat vecse pak dite perpara se be-ja te vendoste per statusin e lakmuar te kandidatit per ne be te shqiperise...

ne nje raport per zhvilimet ne shqiperi ne kuadrin e kerkeses per tu futur ne be, be-ja lavderoje arritjet ne luften kunder kanabisit ne shqiperi, por pati edhe kritika...

pjeset e zhvillimeve pozitive kane lidhje edhe me politiken e kulacit dhe kerbacit/arres dhe gurit qe perdor be-ja per vendet kandidate...

luftes kunder kanabisit duhet ti vene gjoksin rreth 10 mije police te pa paisur sic duhet per kete pune dhe me nje rroge 350 euro ne muaj...

gjergji nga malesija e shkodres e permbledh problemin me dy fjale :

bleresit kane leket, ne kemi mallin...

ne duam te jetojme, per kete na duhet leku...

kaq e tjeshte eshte kjo pune, na thote ai...

eshte e veshtire me i thone njertezve qe te mos merren me kete pune kriminale/te jashteligjshme kur ata nuk kane se cfare pune tjeter te bejne per te fitur leke/per te jetuar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 23 Mars 2017 15:34 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/politik/ausland/mazedonien-k onflikt-mehr-rechte-fuer-albaner-a-125351.html

me shume te drejta per shqiptaret...

1/3 e maqedonise jane me prejardhje shqiptare...

http://derstandard.at/2000036754343/Eine-neue-Part ei-gibt-Mazedoniens-Albaniern-ihr-Ehrenwort

...shqiptareve ne maqedoni qe nuk dine gjuhen maqedonase nuk ju jepet shtetesija maqedonase.../nuk kondiderohen shtetas te maqedonise...

http://www.deutschlandfunk.de/mazedonien-demonstra tion-gegen-mehr-rechte-fuer-albanische.1939.de.htm l?drn:news_id=724307

50 mije njerez demonstrojne kunder te drejtave per shqiptaret...

http://www.spiegel.de/politik/ausland/mazedonien-m achtkampf-droht-die-gesamte-region-zu-erfassen-a-1 138223.html

kriza e luftes per pushtet ne maqedoni rrezikon te gjithe rajonin...

http://derstandard.at/2000054037834/Grossalbanien- hat-von-niemandem-Unterstuetzung

ahmeti: as qe behet fjale per pune shqiperije te madhe...,

sikur ta kishim pasur kete gje ne mend e kishim bere qe ne 2001-shin,

kur na u ofrua ndarja e maqedonise dhe kur kishim 10 ushtare ne kembe...,

por ne nuk e shohim te ardhmen e ballkanit perendimor tek ndarja por tek garantimi i te drejtave te barabarta per te gjithe qytetaret e saj,

prandaj edhe e nenshkruam marreveshjen e ohrit nen pranine dhe garancine e amerikes dhe be-se...

http://derstandard.at/2000036754343/Eine-neue-Part ei-gibt-Mazedoniens-Albaniern-ihr-Ehrenwort

...besa - edhe nje parti e re qe i jep besen shqiptareve ne maqedoni...

https://www.youtube.com/watch?v=XTCLpuFKkbA

...shqiperija eshte nje vend paqedashes qe nuk kerkon te kercenoje ose frikesoje asnje njeri...qe kerkon qe me fqinjet e saj te rroje ne fqinjesi te mire...

por neqoftese ndonjerit prej tyre jo per fajin tone, nuk i pelqeka kjo fqinjesi normale dhe korrekte...

atehere ne e kemi per detyre ti paralajmerojme... dhe tu themi... uleni bishtin...

se zjarri qe doni te ndizni do te perveloje vatrat tuaja...

dhe atehere do te qerohen mire hesapet dhe do te vihen ne vend padrejtesite e medha qe i jane bere shqiperise gjate historise nga klikat shoviniste te ballkanit...

<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . >>
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.