Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . >>
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 1 Dhjetor 2016 16:55 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Mitschri ft/Pressekonferenzen/2016/11/2016-11-28-merkel-ram a.html

Angela Merkel : mireseerdhe i dashur edi...

zonja dhe zoterinj,

jam shume e gezuar te pershendes sot kryeministrin e shqiperise edi rama, dhe me lejohet vertet te them, ta pershendes ate perseri edhe nje here me shume...

...ne duan te shkembejme sot mendime per zhvillimet e fundit politike ne shqiperi, kete gje ne e bejme shume rregullisht...

gjermanija eshte perpjekur gjithmone me e ndihmu shqiperine ne keto zhvillime dhe do ta ndihmoje edhe me tej...

psh., duke cuar perfaqesuesit tane ne misionin e drejtesise euralius/euralius jemi ne...

...komisioni europian i ndjek zhvillimet ne shqiperi ne vazhdimesi dhe i ka vleresuar keto zhvillime denjesisht edhe ne raportin e tij te fundit/me te ri ...

puna eshte tani me e vazhdu kete rruge pas venies se piketave me miratimin e reformes ne drejtesi...

...ketu ben pjese edhe venia ne jete dhe zbatimi i kesaj reforme...

natyrisht qe shqiperija do te punoje ngushte dhe do ti koordinoje veprimet e saj gjithashtu edhe me osbe-ne, duke patur parasysh zhgjedhjet e ardhshme...

por une besoj qe summa summarum, mund te themi qe eshte bere pune e mire...

kush i ka parasysh gjithashtu edhe perplasjet e brendeshme politike ne vend e kupton mire se sa force dhe guxim duan keto pune per tu futur ne brazden e kesaj rruge...

...per kete une deshiroj ta pergezoj nga zemra kryeministrin edi rama...

per mua eshte sot nje nder i vecante qe ta bej kete gje ne diten e festes kombetare te shqiperise...

une deshiroj me kete rast ti uroj dhe shpreh kryeministrit dhe te gjithe qytetareve dhe qytetareve te shqiperise pergezimet e mia me te perzemerta per diten e sotme dhe ti uroj shqiperise zhvillim te mbare...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Dhjetor 2016 04:33 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetakritika.net//Forumi/Doreshkrim.php/in dex.php?itemid=8574

Tė braktisur dhe tė zhgėnjyer nėn petkun e ''sovranit''

Nuk themi ndonjė gjė tė re, kur thjeshtė konstatojmė faktin se midis pushtetit ekzekutiv dhe popullit ėshtė vendosur njė muranė e trishtė dhe e padepėrtueshme, qė shkon deri nė shurdhėri...

Qeveria noton nė luks, drita dhe neonė tė kushtueshėm, palma, ornamente tė tejkushtueshme, "rilindja urbane" rilind luksin e shfrenuar pėr qendrat e metropoleve dhe bizneset qeveritare,

ndėrkohė qė periferitė, nė gjysėmerrėsirė, pėr shkak tė ndėprerjes sė enegjisė nga pamundėsia e pagesės, shfaqin njė peizazh migjenian dhimbje e braktisje qė tė ther nė zemėr e nė shpirt.

E shkatėrruan kohezionin social tė natyrshėm (punėn, organizimin e prodhimit, shkollėn, moralin dhe ushtrinė), qė mbante nė harmoni shoqėrinė shqiptare dhe ndėrtuan mekanizmat e djallit,

teorinė e pėrbindėshave dhe frikėn si lėndė pėr t'a mbajtur popullin tė ndarė nė dy grupe tė mėdha.

Nė kėtė dėshtim tė dukshėm socio - politik dhe ekonomik, pasi politika shqiptare akuzoi dhe dėshtoi me kartėn e antikomunizmit, u bė elita sunduese...

http://shqiptarja.com/dossier/2711/si-u-krijua-gru pi-komunist-i-shkodres-roli-i-qemal-stafes-dhe-zef -males--361102.html

Vija e re e Kominternit dhe qėndrimi i grupit tė Shkodrės...

...grupi i shkodres... perpiqej te provonte qe vija qė predikonte grupi i Korēės si nga ana e Kominternit/si vije e udhezuar/rekomanduar nga kominterni ishte njė vijė e gabuar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Dhjetor 2016 16:05 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.huffingtonpost.de/christian-zimmermann/ deutschland-und-albanien_b_13286362.html

...presidenti i parlamentit Ilir meta foli pa doreza dhe na la me shpresu qe ata e kane vertet shume seriozisht me Reformen ne drejtesi dhe me zbatimin e saj ne praktike...

natyrisht na thote ai, fajin per zgjatjen e ketij procesi transformimi e ka izolimi/izolimi i perpara 30 vjetesh qe ka perjetuar shqiperija, prandaj duhet me pas edhe pak durim dhe me shume besim tek ne...

...me myslymane, kristiane dhe ateiste qe jetojne paqesisht me njeri tjetrin shqiperija deshmon/eshte nje shembull i shkelqyer per europen dhe edhe per ballkanin vete...

mikpritja dhe gadishmerija per ndihme e ketij vendi ndaj miqve, investoreve por po ashtu edhe ndaj njerezve ne hall eshte legjendare...

me mijera hebrenj kane gjetur mbrojtje gjate luftes se dyte boterore ne shqiperi,

por gjithashtu edhe pas vitit 1945, gjithmone shume te perndjekur politik nga azija dhe lindja e mesme kane gjetur mbrojtje ne shqiperi,

megjithese shqiperija edhe vete ishte ne hall/e varfer...

sikurse edhe se fundmi me disidentet iranian qe kishin ngelur per vite/prej vitesh te gozhduar ne Bagdad...

kjo ndihme/gadishmeri humanitare e mrekullueshme, qe nuk eshte dicka normale,

deshmi e shpirtit te theksuar mikprites te shqiptareve...

kjo brumosje e tyre, eshte nje vlere civilizuese me vlere te pacmuar,

ne nje kohe kur shumica e vendeve europiane sot praktikon gardhin/izolimin...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Dhjetor 2016 13:32 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.huffingtonpost.de/christian-zimmermann/ deutschland-und-albanien_b_13286362.html

vendi ka nevoje nder te tjera per:

ndertimin/zhvillimin e nje ekonomije ujore funksionale,

per rrjet transporti rrugor,

per zhvillim agrikulturor, psh., profesionalitet ne fushen e prodhimit te veres,

turizem ne harmoni me ambientin,

dhe sigurisht nje sistem te sherbimit shendetesor...

per kete eshte e rendsishme nder te tjera me e frenu emigrimin,

per ti dhene gjenerates tjeter shprese per te qendruar ne vend per te zhvilluar vendin e tyre...

perballe ketyre gjerave qendrojne/rrugen ketyre gjerave ja kane zene :

prodhimi i ulet social/shoqeror bruto,

te ardhurat shume te uleta...

sigurisht te domozdoshme per kalimin e ketyre pengesave/per ti sjelle keto gjera ne ekuiliber do te ishin programe partneriteti europian...

per kete anetaresimi ne bashkimin europian do te ishte nje hap vendimtar per shqiperine...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Dhjetor 2016 15:44 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.blick.ch/sport/fussball/wm/wir-sind-kei ne-terroristen-fan-boykott-gegen-albanische-nati-i d5818805.html

ndeshja tjeter e rradhes per kualifikueset e futbollit eshte diku nga marsi, por kombetares shqiptare te futbollit sic duket do ti duhet te luaje pa lojtarin e 12-te...tifozat e saj entuziaste...

jo per shkak se ndoshta ekipi i taulant xhaka nuk duket se ka shanse reale per te shkuar ne rusi,

por per shkak te kontrolleve drastike ne rritje te policise vendase...

"ne ndeshjet e kaluara ne vend ka pasur kontrolle drastike kunder nesh...

ne nuk e meritojme kete...

ne nuk jemi terrorista,

ne duam vecse te mbeshtesim ekipin tone" citohet nje tifoz i revoltuar ne televizor...

per kete aresye grupi me i madh i tifozerise "tifozat kuq e zi" kane vendosur tani qe ti bojktojne ndeshjet brenda te kombetares se tyre...

edhe nje leter hapur e federates nuk ja doli me ja kthy atyre mendjen...

per kujtese:

...ne tre ndeshjet e para per kete kualifikim shqiperija eshte gjobitur tre here per shkak te sjelljes se tifozeve te saj...

...plus kesaj ne ndeshjen e fundit me izraelin u parandalua nje akt i presupozuar terrorrist ...

pra dhe aq te paarsyeshme nuk duket te jene/te kene qene keto masat "drastike"...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Dhjetor 2016 12:23 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.tageswoche.ch/de/2016_50/international/ 736731/Der-Bev%C3%B6lkerung-stinkt-das-Gesch%C3%A4 ft-mit-dem-M%C3%BCll-aus-Italien.htm

me plehrat/me perpunimin e plehrave ne shqiperi merren komunat...

...ato i japin koncesione firmave private te cilat duhet te merren me kete pune, te merren teorikisht, sepse pjesa me e madhe e plehrave zhduket neper deponi ilegale,

ku ose digjet ose hidhet me ndonje vend neper periferira...ose thjeshte hidhet ne lum...

cdo parti eshte kunder importit te plerave sa kohe qe eshte ne opozite...thone aktivistet...

nga ana ligjore ska njeriu ca me thone...tregetine me plehra e kap ligji i tregetise se lire te mallrave dhe ky ligj i plerave ne shqiperi eshte ne perputhje me legjislacionin e be-se ku shqiperija do me u fut...

kundershtaret thone qe me importimin e plehrave te riciklueshme/perpunueshme mund te futen edhe plehra te rrezikshme....

...shume i ulet eshte besimi i njerezve tek institucionet e shtetit, te cilat nga ana e tyre thone qe do ti hapim syte/do ti hapim syte mire/ do ti bejne syte kater.....

...shume shpesh permenden fjalet: korrupsion...politikane qe blihen dhe shiten...

nje shtet i dobet qe s`eshte ne gjendje me i bere balle as plehrave te veta sic duhet, thjeshte ska pse me u more me plehra ekstra...thone aktivistet...

aktivistet permendin nje liste te gjate komunash, qe nuk pranojne me tregu se c`bejne me plehrat/ku i cojne plehrat e tyre ...por po ashtu ne kete liste bejne pjese jo vetem komuna por dhe qytete...

ne vitin 2013 qeverija e rames i ofroi USA-se qe ti azgjesonte armet kimike nga depot e asadit ne shqiperi...

...kjo ngjalli protesta...disa shkuan bile me demonstru edhe perpara ambasades amerikane - e padegjuar kjo ne nje vend si shqiperija - tradicionalisht pro amerikan...

qeverija asokohe u terhoq...

njerezve po eshte tu ju ardhe neveri nga ky lloj oportunizmi i politikaneve...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 8 Dhjetor 2016 10:50 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/europa/ angela-merkel-bei-balkan-reise-im-westbalkan-zu-be such-13694222.html

http://www.deutschlandfunk.de/westbalkankonferenz- die-eu-will-sich-erweitern.1783.de.html?dram:artic le_id=295941

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 8 Dhjetor 2016 14:42


http://www.nzz.ch/international/aufgefallen/aufgef allen-angela-und-ihre-balkan-lovers-ld.123253

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Dhjetor 2016 18:36 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://shqiptarja.com/Analiza/2709/humbja-e-madhe- e-shqiptar-ve-t--maqedonis--390818.html

Humbja e madhe e shqiptarėve
tė Maqedonisė


 Pėr 'dashamirėt' e Tiranės dhe Prishtinės qė janė tronditur nga 'humbja' e madhe qė ne shqiptarėt e Maqedonisė kemi pėsuar pas zgjedhjeve tė fundit parlamentare:

ne humbėm mundėsinė qė edhe mė tej tė kemi njė parti tė fortė si BDI'ja,

qė tė mirėn e kryesuesve tė saj e barazonte me tė mirėn e popullit,

...humbėn... BDI'nė, ...injorancėn,... banditizmin,... krimin dhe rrugaēėrinė partiake...

...pjesė e regjimit qė njėherė nė vit na organizonte nga njė:

'Sopot',
'Brodec',
`Monstėr',
`burgosjen e likuidimin e komandantėve tė UĒKĒ-sė`,
`Lagjen e Trimave nė Kumanovė`,
projekte si ' Shkupi 2014'
apo 'Enciklopedi maqedonase'....
 
Shkurt e shqip, nė zgjedhjet e fundit parlamentare, ne shqiptarėt e Maqedonisė e humbėm mundėsinė qė edhe mė tej tė mbetemi nė duart e BDI'sė, qė e ndihmuan VMRO-DPMNE'nė ta deshqiptarizojė Maqedoninė,

...BDI'ja, e cila nėse do mbetej edhe mė tej e fortė sa qė ishte, mbase do na detyronte tė gjithė neve shqiptarėve tė Maqedonisė tė aderonim nė partitė maqedonase!

Pra ne pėrjetuam njė 'humbje', qė mua si shqiptar tė Maqedonisė, mė bėnė tė ndjehem krenar!"

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Dhjetor 2016 15:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.cducsu.de/presse/pressemitteilungen/vo r-eu-beitrittsverhandlungen-muss-albanien-die-vora ussetzungen-erfuellen

prioriteti i prioriteteve...

per shqiperine ne rrugen e saj per ne bashkimin europian... eshte:

zbatimi total komplet/komplet total pike per pike/fije per fije i reformes ne drejtesi

tashme te miratuar prej kohesh...


ne jemi per ate qe shqiperija duhet me u bo anetare e bashkimit europian...

per te marre voten e gjermanise fraksioni CDU/CSU

(shen.im : CDU=partija e merkelit dhe e helmut kolit, CSU=partija e strausit)

ka perpiluar nje liste prioritetesh dhe pritshmerishe...

prioriteti i prioriteteve eshte zbatimi total komplet/komplet total i reformes ne drejtesi, tashme te miratuar prej kohesh...

qe gjykatat te punojne profesionalisht,

punonjesit e gjykatave te jene njerez me integritet,

te 800 gjykatesit dhe prokuroret te kalohen ne site,

po doli/rezultoi qe jane te korruptuar ose me cene tju hiqet e drejta e ushtrimit te profesionit/tju hiqet licensa...

ne rast shkeljesh penale nuk duhet te vleje/vlejne per ta amnistija/amnistirerat...

tu kontrollohet atyre pasurija/pasurirerat...

te futet mbrojtja e deshmimtareve per ata qe duan me bashkepunu me drejtesine...

nuk duhet me ngel/te mbetet ne asnje menyre shija qe politika ne shqiperi eshte e perzier me krimin e organizuar, ose qe eshte pjese e tij dhe e mbron ate...

funksionim normal i parlamentit...
funksionim normal i qeverise,
funksionim normal i administrates publike
drejtesija duhet te behet e pavarur nga ndikimi i politikes,
drejtesija nuk duhet te jete nen kontrollin e politikes
ne Parlament ska pune kush kerkohet me urdher arresti...ose eshte i gjykuar
ne qeveri ska pune kush kerkohet me urdher arresti...ose eshte i gjykuar
sduhet te veshin funksione shteterore njerez qe kerkohen me urdher arresti ose jane gjykuar...
reforme te ligjit te zgjedhjeve/te behet reforme zgjedhore
reforme te administrates publike
zbatimi vertete ne jete i te drejtes se prones
respektimi i te drejtave te njeriut...

ta harrojme se mund te kete rrabat/skonto per shqiperine ne kete rruge per ne europe...

mbeshtetjen dhe ndihmen tone shqperija do ta kete gjithmone dhe ne cdo kohe...

shqiperija duhet te behet patjeter anetare e bashkimit europian,

...per kete ne jemi shume te vendosur...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Dhjetor 2016 16:45 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.kas.de/wf/de/33.47467/

prove per testimin e pjekurise te politikes shqiptare...

viti 2017 eshte nje vit ndryshimesh potenciale, sepse jo vetem posti i presidentit gjendet perpara zgjedhjes/eshte ne loje, por gjithashtu kemi edhe zgjedhjet parlamentare...

kjo gje per shkak te kornizes kushtetuese dhe afersise ne kohe te ketyre dy zgjedhjeve mbart ne vetvete nje goxha tension politik te konsiderueshem...

sipas nenit 88 presidenti ka nje mandat 5 vjecar dhe zgjedhja e tij behet me 3/5....

...te drejte per rizgjedhje presidenti ka vetem nje here...

...mandati i mbaron ne te njejten dite te te njejtit muaj kur eshte zgjedhur para asokohesh 5 vjetesh...

kushtetuta parashokon 3 raunde per zgjedhjen e tij, te cilat po deshtuan bejne qe parlamenti te shperndahet automatikisht dhe te zhvillohen zgjedhje te reja...

data per zgjedhjen e presidentit do te jete me gjasa ndermjet fundit te prillit dhe fillimit te majit...

...mandati i nishanit mbaron me 24.07 2017 pra pese vjet (24.072012 - 24.07.2017)

legjislatura e parlamentit mbaron me 09.09.2017...

ligji shqiptar thote qe zgjedhja e presidentit te mos behet me vone se 60 dite perpara mbarimit/skadimit te periodes legislative te parlamentit...

pra zgjedhja e presidentit i bie qe te behet jo me vone se data 09.07.2017

sipas ligjit shqiptar procesi per zgjedhjen e presidentit duhet te filloje jo me vone se data 24.05.2017...

dita e zgjedjeve parlamentare vendoset nje dite e diele midis 15.03 dhe 30.06 ose midis 15.09 dhe 30.11...

per te marre posti i presidentit fuqi/perte hyre ne fuqi presidenti i ri duhet te beje betimin, por kete betim mund ta beje pasi te jete larguar nga detyra presidenti paraardhes...

dita e zgjedhjeve per parlamentin e ri u vendos me Dekret presidencial data 18.06.2017...

...legjislatura e parlamentit aktual i bie me mbaru me 09.09.2017 por tashme pas vendosjes se kesaj date per zgjedhjet e reja ligji thote qe/sipas ligjit i bie qe shperndarja e parlamentit aktual duhet te behet jo me vone se data 18.05.2017, kurse betimi i presidentit te ri nga parlamenti duhet me u bo me 24.07.2017...

Puna/klecka e ketyre lojrave numrash te mesiperme eshte se perpara kujt parlamenti do te beje betimin presidenti i ri...

po sikur pas zgjedhjeve te krijohen raporte te tjera ne parlament te ndryshme nga ato raporte te parlamentit te vjeter qe ka bere zgjedhjen e presidentit te ri, e presidentit te ri, por qe i duhet te beje betimin pasi te kete ikur presidenti i vjeter dhe qe i bie ne periudhen pra kur eshte kostituuar parlamenti i ri...

por betimin ai duhet ta beje perpara parlamentit te vjeter qe e ka zgjedhur ate...

parlamentit te vjeter do ti duhej te mblidhej me 24.07.2007 ne nje seance te jashte zakonshme per te bere betimin presidenti i ri perpara tyre...

nje seance e tille e jashtezakonshme mund te behet me kerkesen e presidentit te vjeter te republikes, me kerkese te kryeministrit ose me kerkese te 1/5-tes te deputeteve...

nje nga skenaret e mundeshem eshte qe :

parlamenti mblidhet me 24.07.2017 presidenti i ri ben betimin dhe vazhdon jeta institucionale normalisht...

kurse 5-se skenaret e tjere marrin ne konsiderate nje rreshkitje te mundeshme ne nje krize politike...

keto dy zgjedhje jane problematike nga kendveshtrimi kushtetues ligjor per shkak te dritares se ngushte kohore midis tyre ...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 17 Dhjetor 2016 16:48 - Modifikuar nga: Skender Maci


nje pasqyre mbi ligjin zgjedhor dhe sistemin zgjedhor...

perpara zgjedhjeve te asokoheshme me date 28.06.2009 sistemi zgjedhor ne shqiperi ndryshoi...

per kete rane dakort vertet te dyja partite, PS-ja dhe pd-ja!!!

sistemi i vjeter ishte nje kombinim i proporcionalit dhe maxhorativit...

ky sistem u zevendesua me nje sistem te paster/totalisht proporcional...

pra ne nje sistem ku zgjedhesit votojne per partine/partite dhe jo per kandidatet...

ata votojne per kandidatet e nje liste te pergatitura nga partija/partite...

...komponentja e personalizuar nuk eksiston...

ne kete sistem votat qe gjenerohen por qe nuk arrijne me ja dale me u be aq te shumta sa me nxjerre/prodhuar nje vend kandidati per deputet shkojne kot te humbura...

parlamenti shqiptar ka vetem nje dhome me 140 vende...

keto vende mbushen me deputete me vota te llogaritura me pershkallezim ne varesi te numrit te banoreve prej gjithesej 12 qarqeve zgjedhore...

ne dhjetor te vitit 2015 parlamenti shqiptar ngriti nje komitet me mandat 6 mujor per te bere nje reforme zgjedhore...

qe prej asaj kohe mandati i ketij komiteti eshte rizgjatur prape e prape ne vazhdimesi, por deri me sot ska pare njeri ndonje rezultat ndonje gje konkrete a ndonje vendim...

zerat kritike ne vend u bene gjithmone e me te larte ne vend ne lidhje me qendrimin e politikes ne lidhje me kete sistem zgjedhor duke patur parasysh gjithashtu edhe rekomandimet e osbe/odirit...

keta zera thone qe ps-ja, pd-ja dhe lsi-ja qe te treja nuk jane te interesuara per kete proces...

pyetja/marrja e dores/mendimit te popullit me ane te nje referendumi psh. do te ishte nje mjet i mire, per ta pershpejtuar kete reforme, sikurse eshte provuar kjo gje edhe ne bullgari...

pd-ja para pak kohesh ngriti nje platforme per kete reforme zgjedhore...

bylykbashi akuzoi qeverine e edi rames qe po e bllokon kete proces, d.m.th qe po e saboton kete proces...

ketu dalin ne pah mekanizmat tipike/karakteristike te politikes shqiptare...

peisazh partiak tejet i polarizuar...

gadishmerija per bashkepunim pertej kufijve partiake nuk gjendet as ne fazen embrionale...

ai qe/kush i vuan pasojat eshte vendi dhe zhvillimi i tij...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Dhjetor 2016 16:14 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.kas.de/wf/de/33.47491/

pritje dhe pritje pa fund per europen...

shprese dhe shprese e zhgenjyer e shqiptareve/shprese dhe shprese e zgjenjyer e shqiperise...


pese kriteret kyce :

1 - reformim i administrates publike
2 - reforma ne drejtesi
3 - lufta ndaj korrupsionit
4 - lufta ndaj kriminaltetit te organizuar dhe kriminalitetit te droges
5 - te drejtat e njeriut, antidiskriminimi dhe e drejta e prones
6 - reforma zgjedhore
7 - ligji i dekriminalizimit

raporti i be-se per shqiperine i dates 09.11.2016 tregon qe zbatimi dhe venia ne jete e ketyre prioriteteve po ecen zvarre e zvarre/cale cale...

pika 2 e papermbushur sepse u pezullua nga gjyata kushtetuese dhe s`dihet se cdo te behet me te...

ne lidhje me pikat 3 dhe 4 qe prej vitit 2015 ska pothuajse fare rezultate, per te mos thene qe po ecet mbrapsht...

ne lidhje me luften ndaj kriminalitetit te organizuar dhe kriminalitetit te droges deri diku mund te themi qe eshte bere dicka, por sadoqofte rezultate te qendrueshme dhe vertet te dukshme jane te kerkuara/kerkohen.../jane te nevojshme...

edhe per pikat 6 dhe 7 ka vend shume per ti dhene me shume gaz...

ne lidhje me te drejtat e njeriut duken ca si suksese...eshte miratuar nje ligj per kompensimin e pronave te sekuestruara ne kohen e komunizmit, nje lloj/nje fare demshperblimi...

ne lidhje me ekonomine e tregut vendi eshte mesatarisht i pergatitur...ekonomija ka rritje, por papunesija eshte akoma e larte...

tregetija gjendet nen kapacitetin/mundesite e veta...

permiresime ka ne sektorin shkollor, por kualiteti duhet me u rrit akoma ne te gjitha fushat e edukimit...

tek bashkepunimi regional shqiperija ka nderrmarre nje rol konstruktiv dhe proaktiv, qe eshte ne harmoni me detyrimet qe rrjedhin nga marreveshja e stabilizim asociimit...

angazhimi gjerman

qeverija gjermane i mbeshtet perpjekjet e shqiperise per tu futur ne be...

qe prej vitit 2010 fraksioni i CDU/CSU-se i parlamentit gjerman ka implementuar procesin fact finding mission(pra qe e analizon vete situaten ne vendngjarje)

behet fjale gjithmone per 7 pritshmerite e famshme qe duhet te perbushe shqiperija per te marre voten e gjermaneve per tju hapur drita jeshile hapjes se bisedimeve:

kryesorja eshte reforma ne drejtesi qe duhet te hyje ne fuqi germe per germe, dhe sidomos ligji i vetingut permbi te gjitha...

rekomandimi i permendur nga osbe/odiri per reformen zgjedhore duhet te vihet ne jete per zgjedhjet e 2017-tes, qe te kemi permbushje te standarteve europiane...

ligji i dekriminalizimit te parlamentit dhe te institucioneve shteterore dhe komunale duhet e implementuar me rrenje e me dege dhe me konsekuence e ne vazhdimesi...

me 28.11 2016 diten e pavaresise se shqiperise kanzelarja Merkel u takua me kryeministrin edi rama ne Berlin

kancelarja i siguroi edhe nje here kryeministrit rama mbeshtetje dhe e vuri theksim mbi marredheniet e ngushta gjermano shqiptare,

po ashtu vleresoi dhe lavderoi perparimet e bera,

por e drejtoi gishtin gjithashtu edhe nga 5 kriteret kyce te be-se dhe tek rendesija e zbatimit te reformes ne drejtesi dhe sidomos tek vetingu...dhe po ashtu sidomos tek reforma zgjedhore...

keshilli i ministrave te jashtem ka perseritur gjithmone pa pushim e ne vazhdim qe te vihen ne jete rekomandimet e osbe/odirit per reformen zgjedhore ne menyre qe reforma zgjedhore te behet perpara zgjedhjeve te vitit 2017 per te mundesuar zgjedhje te ndershme dhe te lira...

kurse ne lidhje me reformen ne drejtesi ata ngriten ne piedestal ligjin dhe procesin e vetingut...

Politika shqiptare eshte e polarizuar dhe e dominuar nga dallaveret...

megjithese per tu deklaruar me llafe deklarohen te gjithe qe jane pro integrimit europian...

rama shprehu mirenjohje per mbeshtetjen qe gjermanija po i ben shqiperise...

kur deputeti i parlamentit gjerman kirchbaum dhe kryetari i komisionit per ceshtjet e bashkimit europian i partise se merkelit formuloi pritshmerite e be-se ndaj shqiperise,

mediat shqiptare thane qe keto deklarata te kirchbaum jane/qenkan deklarata private te tij dhe skane lidhje me qeverine gjermane...

kjo deklarate e tij u kryqezua edhe me deklaraten e zedhenesit per punet e jashtme te fraksionit te CDU/CSU-se... thorsten frei...

ata theksuan edhe nje here qendrimin e fraksionit ne perputhje me perfundimet e ministrave te jashtem te be-se:

rendesine e futjes se shqiperise ne be...

mbeshtetjen e ketij procesi nga qeverija gjermane, por sigurisht gjithashtu edhe kerkesat per venien ne jete te kritereve te parashtruara, dhe qe sbehet fjale per rabat ne kete proces...

qeverija shqiptare ti hapi mire veshet dhe edhe mediat shqiptare po ashtu ti hapin veshet mire...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Dhjetor 2016 16:01 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.dw.com/de/kosovo-brutst%C3%A4tte-des-is lamismus/a-36893448

kosova fole/vendpjellje/strofkepjellje e islamizmit? - lamtumire shqiptari...

varferi ane e kend...

40% papunesi...

zero perspektive...

gjithnje e me shume vajza dhe gra me shamija, perpara 15 vjetesh vecse tek tuk te zinte syri shamija...kurse sot bile edhe femra me ferexhe nuk jane me dicka e rralle...

ketu shikojme se si islami liberal...po hiqet qafe...

prej ndikimit te formave saudite te Islamit...

Puna ka arrit deri aty sa 57% e shqiptareve myslymane e cilesojne veten e tyre ne rradhe te pare si shqiptare,

kurse 32% e cilesojne veten e tyre ne rradhe te pare si myslymane...

pra shikojme nje devijim indentiteti nga indentitet te bazuar tek gjuha, etnija ne nje shoqeri fetaro-etnike...

po vazhdoi keshtu kjo pune atehere lamtumire shqiptari...lamtumire kosova pro europiane...

ky ismalizim i shqiptareve hyri ne kosove tinzerisht dhe pa u ndjere/pa zhurme...

arabija saudite, kuvajti, dhe vende te tjera islame kane investuar intensivisht per ndertimin e xhamijave...po ashtu edhe duke derguar dhe duke financuar edhe predikues...dhe edhe duke ndihmuar njerezit ne nevoje...

sot ne kosove ka 742 xhamija pervec ndertesave te tjera myslymane dhe pervec shkollave te kuranit...

por pervec lekeve keto sollen edhe nje tjeter lloj islami ne kosove...

aresyet gjendja ekonomike katastrofale strukturat shteterore shume te dobeta...qe smerret vesh se kush eshte kompetent per cfare, korrupsion, dhe paaftesi...

rinija e ndjen veten te paperspektive dhe te izoluar, dhe prandaj si pasoje kerkon rruge te reja...

perfaqesues te komunitetit Islam nuk e pranojne ne asnjemenyre bashkefajesine ne kete radikalizim...

perkundrazi thone ata nga komuniteti jone nuk ka asnje kosovar qe ti jete bashkengjitur rrjeteve terroriste...

lufta ne emer te fese eshte gabim i madh...

dhe kjo ideoligji ska qene asnjehere e perhapur nder shqiptaret...

terrori ska lidhje me fene...

tek besimtari i vertete ne zot nuk eksiston ekstremizmi...ne fe ska dhune por vetem dashuri...

rruget per kundervenie:

shkollimi i rinise,
ndihme ndaj tyre per zgjedhjen e imamit te duhur,
mediet duhet te ingranohen me shume,
sikurse edhe arkitektura e sigurise,

plus kesaj rritje bashkepunimi me maqedonine dhe shqiperine

sikurse edhe ndihme dhe mbeshtetje prej USA-se dhe be-se qe kane nje emer/nam te mire ne kosove...

atentatori i 2011-tes qe vrau dy ushtare amerikane ne Frankfurt ishte femije emigrantesh shqiptare nga kosova...

dhe po ashtu arrestimi i dy kosovareve me dyshimin per akt terrori ne duisburg tregon se sa brizant eshte radikalizimi ne kosove per gjermanine...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Dhjetor 2016 16:09 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.forumishqiptar.com/threads/133495-Kosov ari-q%C3%AB-vrau-dy-ushtar%C3%AB-amerikan%C3%AB-n% C3%AB-Frankfurt-Arid-Uka-burgim-t%C3%AB-p%C3%ABrje tsh%C3%ABm/page27

Familja e Arid Ukės prej...vitesh jeton nė Frankfurt tė Gjermanisė dhe ka vite qė s'e ka vizituar Kosovėn.

familja Uka e shokuar

Pranė xhamisė sė fshatit Zhabar nė Mitrovicė jetojnė dajallarėt e Arid Ukės.

Atentati i Frankfurtit ka shokuar familjarėt e tij.

Imami i xhamisė sė Zhabarit ėshtė gjyshi nga e ėma e Aridit, Abdullah Bejta, i cili ndihet i fyer nga veprimi i nipit tė tij.

"As kurrė s'e kisha besuar se do tė bėhej nga djali kjo punė, por e morėm vesh nga televizori", thotė ai.

Duke dėnuar ngjarjen imami thotė se nuk do ta besonte kurrė qė nipi do tė bėnte njė gjė tė tillė, aq mė tepėr ndaj ushtarėve amerikanė qė ndihmuan aq shumė nė clirimin e Kosovės.

"Mendja s'ma kishte marrė kurė. Jemi zemėrthyer. Na vjen zorr",

shprehet Bejta.

Familja e Arid Ukės prej mė shumė se 13 vitesh jeton nė Frankfurt tė Gjermanisė dhe ka vite qė s'e ka vizituar Kosovėn.

Ndėrkohė, banorė tė qyteteve tė ndryshme nė Kosovė kanė ndezur qirinj pėr viktimat, ndėrsa ambasada amerikane nė Prishtinė ėshtė vizituar nga krerėt e shtetit, mes tė cilėve presidenti Pacolli, qė ka shprehur ngushėllimet e tij pėr ngjarjen.

Reagime kanė ardhur edhe nga bashkėsia islame e Kosovės.

Myftiu Naim Tėrnava, pėrmes njė njoftimi pėr shtyp ėshtė shprehur:

"Tė sulmosh ushtarėt e njė vendi mik, aq mė tepėr ata amerikanė, ėshtė njė akt makabėr dhe terrorist, por edhe njė sulm ndaj Kosovės".

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Dhjetor 2016 16:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.peqini.com/kosovari-arid-uka-qe-vrau-ne -gjermani-dy-ushtare-amerikane/

Vrasėsi... i ushtarėve amerikanė ėshtė i riu kosovar, 21-vjeēar i lindur dhe rritur nė Gjermani/vrasesi i ushtareve amerikane eshte shqiptari i lindur dhe i rritur ne gjermani...

nga prindėrit qė u larguan prej Kosovės para 40 vitesh...


Bashkėsia Islame dėnon sulmin nė Frankfurt

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės ka dėnuar sulmin ndaj ushtarėve amerikanė nė Frankfurt tė Gjermanisė.

"Dėnojmė ēdo akt terrorist, pavarėsisht se kush e kryen atė,

pa marrė parasysh qėllimin dhe motivin, ndonėse pėr ne, ky rast ėshtė edhe mė i rėndė kur nė tė ėshtė i implikuar njė individ me origjinė nga Kosova", thuhet nė komunikatėn e BIK-ut.

"Tė sulmosh ushtarėt e njė vendi mik qė ndihmuan nė ēlirimin e Kosovės, pėrpos qė ėshtė njė akt makabėr e terrorist, s`ka dyshim se ėshtė edhe njė sulm kundėr Kosovės dhe popullit tė saj si dhe kundėr interesave tė popullit shqiptar", thuhet mes te tjerash nė deklaratė.

Vrasėsi i dyshuar i ushtarėve amerikanė ėshtė i riu kosovar, 21-vjeēar i lindur dhe rritur nė Gjermani, i pėrkatėsisė myslimane qė punonte nė Aeroportin e Frankfurtit.

Lajmi ėshtė konfirmuar pėr Associated Press nga xhaxhai i tij, Rexhep Uka i cili jeton nė Mitrovicė.

...Aridi ka lindur nė Gjermani nga prindėrit qė u larguan prej Kosovės para 40 vitesh.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Dhjetor 2016 16:41 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://koha.net/?id=27&l=133428

Nė Shqipėri, kosove, dhe bosnje femrat paguhen qė tė mbajne shami/qe te mbulohen...

Ministri austriak deklaroi se nuk guxon tė humbet perspektiva evropiane pėr vendet nga Ballkani Perėndimor,

nė momentin kur vėmendja ėshtė e kthyer drejt Brexitit dhe marrėdhėnieve ndėrmjet Bashkimit Evropian dhe Turqisė...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 25 Dhjetor 2016 15:54 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.morgenpost.de/politik/article209083367/ Kein-Anschlagsplan-in-Oberhausen-Brueder-wieder-fr ei.html

Duisburg - dy vellezerit nga kosova te arrestuar per dyshime se mund te kishin planifikuar nje sulm terrorist u lane te lire...

as urdher arresti nuk u dha per ta, megjithe hetimet intensive te polizise...

nuk eksiston/nuk flet as edhe nje Indiz per rrezikshmerine e tyre ndaj shoqerise...

http://www.suedkurier.de/region/schwarzwald-baar-h euberg/villingen-schwenningen/Zivilcourage-Wie-Dri ton-Berisha-einen-Ladendieb-in-Villingen-ueberwael tigte;art372541,9056163

kurajo qytetare...heroi i vilingenit


... shitesit e nje dyqani po ndiqnin nje hajdut...

shoqeruesja e tij Stefanija i thote dritonit qe te shofim punen tone dhe te mos perzihemi ...te vazhdojme rrugen...

kishte edhe plot njerez te tjere perreth...

hajdutu kishte thike...

dritoni u perlesh me te...

shefi i polizise thote: qe njerezit here pas here tregojne kurajo civile kete e perjetojme here pas here,

por ama jo kur krimineli eshte i armatosur me thike...

ne kete rast duhet vertet guxim i madh...

une sdo tja keshilloja njeriu te beje kete gje qe ka bere dritoni...

nje poliz e pyeti dritonin direkt pasi ai e kapi kriminelin qe pse e bere kete, pse ndihmove :

dritoni me gjermanishte te Cale thote :

gjermanet na kane ndihmuar neve asokohe ne lufte ne kosove, pse te mos i ndihmoj une gjermanet...

na kane ndihmuar edhe si refugjate/na kane mbajtur me buke...

po qe nevoja prape do ta bej...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 25 Dhjetor 2016 16:17 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.tu-darmstadt.de/vorbeischauen/aktuell/a rchiv_2/2012/einzelansicht_60992.de.jsp

informaticienia e pare elitare gjermane...

me kete cmim mira mezini behet informaticienia e pare gjermane qe ben pjese ne eliten e fushes se vet...

mira mezini ka studiuar imformatike ne universitetin e tiranes...

http://www.academia-net.de/profil/prof-dr-mira-mez ini/1210796

database i shkencetareve te famshme :

gjuhet qe flet mira mezini :

gjermanisht, anglisht frengjisht...

shkollimi :

ne gjermani dhe amerike...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Dhjetor 2016 08:00 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/europa/ angela-merkel-bei-balkan-reise-im-westbalkan-zu-be such-13694222.html

vere e vitit 1984...

Antikomunisti me i madh i te gjitha koherave midis te gjithe antikomunisteve te botes pritet per vizite ne shqiperine komuniste te enver hoxhes...

vetem njohesit e marredhenieve shqiptaro-gjermane e dine qe emri franz josef straus ka ne shqiperi namin e nje gjemimi/oshetime bubullime....

rrethet e politkes gjermane u terbuan kur moren vesh per cfare kishte nder mend te bente strausi...politikani qe shikonte pertej hundes se tij/politikani me kendveshtirm te gjere boteror...

megjithese zedhenesi i partise se tij u ngjir/u kput duke u munduar me i spjegu atyre qe behet fjale vecse per nje vizite private...

...e pamundur mos te ishte helmut koli i informuar per kete levizje/vizite...

spekullime pa fund...

mos ndoshta ai ka ne valixhe nje marreveshje sekrete te helmut kolit me shqiperine...

por mbi te gjitha pyetja : a do ti dilte viza/a do ti jepshin shqiptaret atij vize per tu futur ne shqiperi...

shqiptaret u gezuan shume/jashte mase per viziten...

nje shesh ne tirane mban emrin franz josef straus

https://books.google.de/books/about/Widerstand_und _Kollaboration_in_Albanien.html?id=Qa97yONE4IwC&hl =de

rezistenca dhe kolaboracioni/bashkepunimi ne shqiperi...

mehdi frasheri : te nderpritet cdo lloj aktiviteti kunder gjermaneve...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Dhjetor 2016 17:32 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.deutschlandradiokultur.de/salafismus-in -bruessel-guenstiges-oel-gegen-radikale.2165.de.ht ml?dram:article_id=338014

nafte e lire ne kembim te lejimit te misionimit radikal...

a e ka fajin vete belgjika per lulezimin e skenes salafiste?

belgjika merr qe prej viteve te 70-ta nafte te lire/me cmim te lire nga arabija saudite...

ne kembim arabise saudite i lejohet qe te ndertoje ne kryeqytetin e belgjikes nje meke perendimore per predikues islamike radikale...

keta imame paguhen me leke saudit...

rreth 1/3 e armeve qe prodhon belgjika eksportohet per ne arabine saudite...

shen.im: per mendimin tim, hajt te themi qe shqiptaret po e bokan nga fukaralliku/varferija, po belgjika pse po e ben kete pune?! nga tafmoja/babezija/grykesija?!

shqiptaret harmonine fetare, kete dhurate te pacmuar qe ju ka dhene zoti e ruajne per veten e vet dhe jo per te tjeret,

duhet me e rujt si syte e ballit per veten e vet ne rradhe te pare...neqoftese nder te tjera nuk duan qe te zhduken fare si komb, si fare...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Janar 2017 14:08 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.gazetaexpress.com/intervista/interviste -ilir-meta-arrestimi-i-haradinajt-eshte-absurd-shq iperia-ne-krah-te-kosoves-dhe-shqiptareve-ne-maqed oni-304746/

Ilir Meta : Ramush Hajradinaj eshtė simbol i sakrificave sublime qė shqiptarėt e Kosovės kanė bėrė pėr liri, pavarėsi e dinjitet.

EXPRESS:

Cilat janė informacionet e Shtetit Shqiptar pėr ndalimin e Ramush Haradinajt nė Francė pasi keni pasur edhe njė takim me udhėheqėsit e AAK'sė?

ILIR Meta:

Ėshtė e qartė se ky ėshtė njė ndalim absurd tė mbėshtetura nė kėrkesat e vjetra tė Serbisė ndaj z. Haradinaj por edhe me sa duket edhe figurave tjera tė UĒK'sė.

Ne shpresojmė dhe besojmė se autoritetet franceze do tė japin zgjidhje tė shpejt kėsaj situate dhe z. Haradinaj do tė kthehet nė Kosovė.

EXPRESS: Kishte kritika nė drejtim tė dy Shteteve se nuk u reagua si duhet dhe nuk po bėhet presion i mjaftueshėm mbi shtetin francez pėr tė liruar ish-Kryeministrin?

Ilir Meta:

Mund tė them se reagimet ishin tė menjėhershme.

Nga ana e Shqipėrisė kanė reaguar tė gjitha autoritetet shtetėrore.

Veē kėsaj, janė marrė iniciativa konkrete si nė rrugė diplomatike, si nga ana e Ministrit tė Drejtėsisė menjėherė i ka drejtuar njė letėr homologut tė tij francez.

Tė dy ambasadorėt: tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės nė Francė kanė bėrė pėrpjekje tė koordiunaura pėr tė kėrkuar njė zgjidhje tė shpejtė dhe tė drejtė tė kėsaj ēėshtje dhe pėr tė qenė sa mė afėr z. Haradinaj nė kėto momente.

EXPRESS:

Ēka duhet tė bėje Kosova nė raport me Serbinė qė tė mos ketė raste tė tilla tė fletarresteve ndaj qytetarėve tė Kosovės. Opozita nė Kosovė ka propozuar edhe ndaljen e bisedimeve me palėn serbe?

ILIR Meta:

Nuk do tė doja tė epja njė kėshillė sepse autoritetet e Kosovės kanė gjithė pėrgjegjshmėrinė dhe pėrvojėn pėr tė vepruar nė mėnyrė mė tė mirė, nė mbrojtje tė interesave tė Kosovės, tė qytetarėve tė saj dhe tė drejtave tė tyre.

Por, natyrisht, duhen bėrė pėrpjekje tė mėdha sidomos nė raport me BE'nė, por edhe me SHBA'nė, e theksoj BE'nė pėr shkak edhe tė dialogut, qė edhe aq shumė mbėshtetet pėr normalizimin e marrėdhėnieve midis Serbisė dhe Kosovės.

T'i tregohet qartė Serbisė se veprimet tė tilla, insistime tė tilla nuk i shėrbejnė as dialogut, as rritjes sė mirėkuptimit dhe tė ardhshmes sė rajonit.

EXPRESS:

Cilat janė raportet tuaja personale me z. Haradinaj? Si e njihni ju liderin e AAK'sė?

ILIR Meta:

z. Haradinaj ėshtė i njohur pėr gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė.

Ėshtė simbol i sakrificave sublime qė shqiptarėt e Kosovės kanė bėrė pėr liri dhe pavarėsi e dinjitet.

Ėshtė njė politikan mjaft i pėrgjegjshėm, i cili ėshtė pėrballur me shumė dinjitet jo vetėm para drejtėsisė ndėrkombėtare por edhe para padrejtėsisė, duke fituar ndaj proceseve tė montuara ndaj tij, nė tė kaluarėn dhe duke mbrojtur dinjitetin e popullit te tij pėr liri.

Mė pas cilat janė sakrificat e z. Haradinaj dhe tė familjes sė tij pėr lirinė e Kosovės, cili ėshtė ēmimi qė ata kanė paguar pėr kėtė gjė, mendoj se ėshtė e tepėrt tė komentohet nga unė pasi ėshtė e njohur botėrisht nga gjithė shqiptarėt.

EXPRESS:

Dje partitė shqiptare nė Maqedoni publikuan njė platformė tė pėrbashkėt pėr zgjidhjen e problemeve. Sa besoni se do tė zbatohet kjo Platformė nė Maqedoni?

ILIR Meta:

Problemi kryesor nė Maqedoni, viteve tė fundit, ka qenė lufta pėr pushtet midis dy partive kryesore maqedonase qė ka sjell edhe ngėrēin institucional nė vend.

Aktualisht, kemi njė pėrpjekje mjaft pozitive shqiptare pėr t'u bėrė garant i stabilitetit tė Maqedonisė pėrmes miratimit tė njė rruge qė e demokratizon plotėsisht Maqedoninė dhe e ndihmon tė futet nė shinat e integrimit nė BE, duke qenė pjesė e kėsaj Platforme, kėsaj traseje, garantimi i tė drejtave tė margjinalizuara tė shqiptarėve, tė bazuara edhe nė Marrėveshjen e Ohrit dhe nė Kushtetutėn e Maqedonisė.

EXPRESS:

Sa besoni se do tė jetėsohet kjo marrėveshje kur dihet se ajo e Ohrit vazhdon tė mos zbatohet pothuajse nė asnjė pikė?

ILIR Meta:

Besoj se Maqedonia ka hyrė tashmė nė njė rrugė tė pakthyeshme tė demokratizimit tė saj.

Faktori shqiptar, edhe pse paradoksalisht, ka mandate mė pak nė Parlament pas kėtyre zgjedhjeve, ėshtė njė faktor edhe mė pėrcaktues politikisht se mė parė, dhe, ėshtė e rėndėsishme se tash duhet shqiptarėt tė faktorizojnė edhe mė shumė veten dhe duke faktorizuar vetveten tė jenė garant i zgjidhjeve pėr njė Maqedoni anėtare nė BE, NATO e faktor stabiliteti nė rajon.

Nuk do tė jetė njė proces i lehtė, por ky proces ka filluar.

Express:

Si e shihni pėrfshirjen e Edi Ramės e Hashim Thaēit nė bashkimin e shqiptarėve tė Maqedonisė?

ILIR Meta:

Kėto janė pėrpjekje pozitive edhe nga Tirana, edhe nga Prishtina.

Por, njėkohėsisht, mos tė harrojmė, se ishte vet z. Ali Ahmeti si parti e parė fituese shqiptare e zgjedhjeve qė inicioi njė platformė bashkimi i forcave tjera shqiptare nė Maqedoni.

Kjo nevojė bashkėpunimi vjen nga vet faktori shqiptar dhe ne tė gjithė do tė jemi mbėshtetės tė kėtij bashkėpunimi.

EXPRESS:

Tė flasim pak pėr raportet me Shqipėri-Serbi. Nė fakt, si e shihni ju zgjidhjen e problemit mes Kosovės dhe Serbisė. Duhet Shqipėria tė ndėrmjetėsojė nė kėtė drejtim?

ILIR Meta:

Besoj se keni njė dialog tashmė prej kohėsh midis autoriteteve tė Serbisė dhe tė Kosovės me mbėshtetjen e vazhdueshme tė BE'sė, dhe, natyrisht, qė Kosova ka pėrfaqėsuesit e vetė.

Dhe, Shqipėria ka qenė dhe do tė jetė gjithnjė nė mbėshtetje tė kėtij procesi, duke mos zėvendėsuar asnjėherė autoritetet e Kosovės, por, duke dhėnė gjithė mbėshtetjen qė do t'i kėrkohet nė funksion tė njė ecurie pozitive dhe tė suksesshme tė kėtij dialogu.

EXPRESS:

Pėr dallim prej Kryeministrit tė Shqipėrisė ju po hezitoni tė flisni nė emėr tė Kosovės. Edi Rama, nė vizitėn e fundit nė Beograd, foli nė emėr tė Kosovės dhe pati shumė debat nėse bėri mirė apo keq. Ju si e shihni njė veprim tė tillė tė Ramės?

ILIR Meta:

Nuk dua tė bėhem pjesė e debateve dhe e kritikave tė ndryshme. Unė besoj qė Shqipėria dhe institucionet e Shqipėrisė kanė qenė dhe do tė jenė gjithnjė nė mbėshtetje tė institucioneve tė Kosovės.

Ashtu sikurse institucionet e Kosovės do tė jenė nė mbėshtetje tė institucioneve tė Shqipėrisė pėr ēdo ēėshtje qė neve do tė na duhet dhėnė.

EXPRSS:

Tė flasim pak pėr Shqipėrinė. Do tė jeni ju kandidat pėr pozitėn e Presidentit?

ILIR Meta:

E kam dhėnė njė pėrgjigje tė qartė pėr kėtė ēėshtje. Shqipėria ka mė 18 qershor zgjedhje dhe e kam bėrė tė qartė qė edhe mė 19 qershor do tė jem Kryetar i LSI'sė, qė do tė thotė se rezultati i saj do tė jetė mjaftė pozitiv dhe unė do tė kem arsye tė vazhdoj udhėheqjen e kėsaj force politike.

Express:

Pas zgjedhjeve tė ardhshme do tė vazhdoni koalicionin me PS apo do tė riktheheni tė PD'ja e Bashės?

ILIR Meta:

Lėvizja Socialiste pėr Integrim pa asnjė diskutim qė do tė pėrmbush gjithė detyrimet e saj, sipas marrėveshjes sė koalicionit me PS'nė, sepse kemi mjaft sfida, tė cilat nuk na lejojnė tė humbasim asnjė minutė me ēėshtje mė pak tė rėndėsishme,

siē ėshtė pėrfundimi i reformės zgjedhore,

thellimi i zbatimit tė dekriminalizimit
dhe zbatimi i plotė i tij,
vazhdimi i reformės nė drejtėsi
dhe garantimi i zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme,
njė sfidė mjaft e rėndėsishme.


Nė kėtė drejtim, kėto ēėshtja kanė vėmendjen mė tė madhe tonėn.

EXPRESS:

Cili ėshtė pozicioni juaj lidhur me zgjedhjen e Trump pėr President tė SHBA'sė?

ILIR Meta:

Jam i bindur qė marrėdhėniet midis Shqipėrisė dhe SHBA'sė do tė vijojnė tė forcohen mė tej edhe pas kėtyre zgjedhjeve.

Dhe, besoj se cilado forcė politike firon nė Amerikė, raportet me Shqipėrinė me SHBA janė strategjike, dhe si njė politikan me eksperiencė qė jam, besoj se marrėdhėniet tona janė shumė tė rėndėsishme si me administratėn e re, por po kėshtu edhe me pėrfaqėsuesit e dy palėve nė Senat, si ne Kongres dhe nė institucionet tjera.

EXPRESS:

A do tė ndikojė kjo nė raportet mes shqiptarėve me Amerikėn kur dihet se edhe Thaēi edhe Rama kanė mbėshtetur hapur Hillaryn pėr Presidente?

ILIR Meta:

Jam i bindur qė se z. Trump ėshtė njė President jo i rastėsishėm dhe qė shikon pėrpara.

Nė kėtė drejtim ēmoj shumė deklaratat e tij pėr Kosovėn dhe kur nuk ka qenė i angazhuar politikisht me njė saktėsi dhe elokuencė tė mrekullueshme.

Aq mė tepėr kur eksperienca e tij ėshtė e jashtėzakonshme pas njė fushate tė paimagjinuar nga askush.

EXPRESS:

Pra, deklarata e udhėheqėsve shtetėrorė tė Kosovė dhe tė Shqipėrisė nuk do tė kenė ndikim nė raportet me Amerikėn?

ILIR Meta:

Natyrisht, sepse fushata ka mbaruar dhe tani marrėdhėniet janė insitucionale dhe strategjike.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Janar 2017 14:19 - Modifikuar nga: Skender Maci


EXPRESS:

Kosova po vazhdon tė ballafaqohet me problemin e shėnimit tė vijės kufitare me Malin e Zi. Pasojė e kėsaj s'ka as viza pėr kosovarėt. Si duhet tejkaluar ky problem me tė cilin Qeveria merret prej fillimit tė vitit 2016?

ILIR Meta:

Vlerėsoj se shumė pėrpjekje duhet bėrė pėr tė gjetur njė mirėkuptim dhe njė konsensus pėr tė tejkaluar kėtė situatė.

Nuk jam ekspert i duhur pėr tė bėrė vlerėsim konkret. Raportet e Kosovės me Malin e Zi janė shumė tė mira.

Malit te Zi i jemi mirėnjohės pėr njohjen mjaft tė shpejt tė pavarėsisė sė Kosovės.

Duket se ky problem midis Kosovės dhe Malit tė Zi ėshtė me teper njė problem i mirėkuptimit politik dhe i njė dakordėsimi midis tyre.

https://www.youtube.com/watch?v=hoZogeRmbjo

Senatori Biden :

une kam respekt per kete burre...

shume pak njerez behen luftetare te medhenj, por akoma me te pakte jane ata njerez nder keta lufterare te medhenj, qe behen edhe udheheqes te medhenj politik...

...eshte nje tranzicion shume i veshtire,

por ky burre po e ben edhe kete/i eshte futur edhe kesaj rruge...

dhe une i them atij : mireseerdhe ne demokraci...

https://www.youtube.com/watch?v=pKl-_t5Uu9A

...ne nuk kemi te bejme ketu me nje lufte barbare, por me nje akt vulgar per te shkulur floket te ekspansionit dhe agresionit serb...

...serbet, keta degjenerata te pagdhendura/te pa kulture, vrases foshnjash dhe kasape kriminele monstruoze dhe perdhunues...

...ne do te shkojme ne beograd dhe do tja bejme atyre sic ja beme dikur gjermaneve dhe japonezeve...

ne nuk duam te hakmerremi ndaj tyre sic nuk kemi dashur dhe nuk jemi hakmarre as ndaj gjermaneve dhe japonezeve asokohe,

por ne duan ti veme serbeve perpara surratit pasqyren ku ata te shohin ne sy djallin qe ju ka hyre ne trup/shpirt...

po e perseris, jo per tu hakmarre, por per ti ndihmuar ata qe te clirohen nga e keqja, nga dreqi qe kane ne bark...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Janar 2017 11:36 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.tagesanzeiger.ch/ausland/europa/rambo-i n-handschellen/story/30428693

rambo ne pranga/vargonj...

arrestohet hajradinaj ne france...

ai eshte i vetmi nga te akuzuarit e lufterave ne ballkan qe eshte nxjerre 2 here para gjyqit te okb-se ne hage...dhe te dy heret 2008 dhe 2012 eshte shpallur i pafajshem...

serbija kerkon ekstradimin e tij ne serbi...

shqiptareve po ju iken truni...ata po protestojne prej ditesh ne shume kryeqytete perendimore...

rinija kosovare e therret ate rambo...

prokurorja carla del ponte eshte qare ne shume intervista qe ka dhene qe deshmitaret jane kercenuar, te tjere i kane ndryshuar deklaratat, ose i kane terhequr fare deshmite...

kjo gje sigurisht eshte lehtesisht e imagjinueshme per tu besuar, se tek e fundit eshte fjala per nje luftetar qe gjate luftes shoket e vet e thirrshin "grushti i zotit"...

por edhe per karla del ponten ka akuza mjaft: nga ish hetues te okb-se thuhet qe ajo punonte keq dhe ja fuste kot...

kurse per rastin hajradinaj thone qe megjithese del ponte e dinte qe nuk kishte asnje prove kunder hajredinajt prapeseprape e nxorri ate perpara gjyqit..

gjykatesi i ceshtjes ne hage nuk e shtroi fare per diskutim qe uck-ja mund te kete kryer edhe krime lufte ne luften e kosoves,

por gjeti fjale lavderimi per uck-ne... dhe pikerisht per komandantin e uck-se...raste te vertetuara ku komandanti hajradinaj ushtareve te tije ju ka dhene urdher te prere qe ti trajtojne mire roberit...

avokati i hajradinajt asokohe ben emersoni/i biri i omerit deklaroje triumfator :

ky burre ka bere nje lufte fisnike/ka luftuar si fisnik...

ne 2015-ten hajradinaj arrestohet prape ne slloveni... prape lirohet me motivacionin qe akuzat ndaj ish uck-istit jane trajtuar ne gjykaten e okb-se se hages...

qe prej mbarimit te luftes hajradinaj ka marredhenie te shkelqyera me diplomatet dhe politikanet e perendimit...ata bile nuk e fshehin edhe nje fare/nje lloj admirimi qe ata ndjejne per kete poliglot trim te cartun...

ata e cilisojne ate si mik dhe si nje luftetar te tolerances, sikurse edhe nje njeri te beses...

sa e sa marreveshje kane bere gjeneralet e natos me te...

kariera e hajradinajt eshte nje kariere impresionuese..

ka lindur ne gllogjan ne vitin 1968 nje fshat ne perendim te kosoves...

pas shkolles shkon ne sherbimin ushtarak ne ushtrine jugosllave...

ne 1989-ten emigron ne zvicer...

...bie ne sy si njeri i te gjitha puneve :

punon si marangoz, catiberes, ne sherbimet private te sigurise, si "profesor de body-bilding", si roje diskoteke, dhe si trainer pa leke/pa shperblim i ekipeve te te moshuarve/pleqve te eishockey...

ne fillim te vitit 1997 kthehet ne kosove nepermjet maleve te shqiperise per te luftuar kunder regjimit mizor te miloshevicit...

dy prej vellezerve te tij kane rene ne lufte kunder forcave serbe...

ne vitin 2000 themelon partine aleanca per te ardhmen e kosoves...

momentalisht marredheniet e tij me ambasadat perendimore ne prishtine jane te tensionuara...

...qe prej momentit kur hajradinaj nuk eshte dakord me nje marreveshje per vijen kufitare me malin e zi dhe me ndikimin gjithnje e me shume ne rritje te rolit te serbise ne kosove...

beogradi refuzon/nuk pranon njohjen e pavaresise se kosoves dhe kerkon bile hapur fare bile copetimin e kosoves...

pas arrestimit ne france hajradinaj pa ju dridhur qerpiku tha:

une si jam trembur tankeve te milloshevicit dhe jo me ti trembem fletearresteve te serbise...

ne mediat sociale del menjehere nje selfie qe nje i burgosur shqiptar kishte bere me te ne burg...

poshte fotos shkruhej:

...pershendetje nga franca...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 12 Janar 2017 15:24


http://derstandard.at/2000050632062/Franzoesisches -Gericht-setzt-kosovarischen-Ex-Premier-auf-freien -Fuss

2008 hajradinaj shpallet i pafajshen nga tribunali i hages...

2012 hajradinaj shpallet prape i pafajshem nga gjykata e hages dhe lirohet perseri...

2015 hajredinaj arestohet ne slloveni dhe prape lirohet i pafajshem...

2017 hajredinaj arrestohet ne france...

...institucionet serbe thone qe deri tani akuzat ndaj hajredinajt perfshinin kohen deri ne vitin 1998,

kurse tani eshte fjala per akuza te vitit 1999...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 13 Janar 2017 17:28 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetakritika.net//Forumi/dejavu.php/index. php?itemid=8659

TV-tė/televizonet/te gjitha kanalet televizive shqiptare

zhytur nė mediokritet, inkompetencė, banalitet, vulgaritet e rrugaēėri


Nėse Shqipėria ėshtė njė vend i prapambetur nė Europė, duhet thėnė se shkak pėr kėtė nuk ėshtė ndoshta politika, por media, e mbi tė gjitha TV-tė, qė, prej vitesh e orientojnė shoqėrinė shqiptare nė shtegun e gabuar.

Nuk dua tė pėrmend etiketimin qė i behet si njė "media oborri", as konkluzionin e "Freedom House" se TV-tė shqiptare janė "njė strukturė pronėsie e koncentruar e grupeve tė biznesit dhe shėrbyese e interesave tė caktuara tė biznesit tė pronarėve tė tyre."

Nuk dua tė flas sa mė sipėr, as pėr aspekte substanciale tė jetės publike, politike e historike shqiptare qė tashmė media i ka manipuluar e deformuar prej kohėsh, por dua tė sjell nė fokus banalitetin hata nė komunikim, vulgaritetin e vagabondazhin e pashembullt qė sot sundon nė studiot e TV-ve tė Tiranės.

Nuk shikohen mė, pikė muhabeti nuk mund t'i shikoja kur isha nė Shqipėri, mė lodhte deri dhe ritmi e toni i "kriminalizuar" i komunikimit. Por mė e dhimbshmja ėshtė shkatėrrimi total qė i kanė bėrė gjuhės, reduktimi i saj nė dhjetė fjalė, e ato banale.

Tė gjithė pa pėrjashtim flasin (vjellin) njėlloj tani, nga Fevziu te Gjebrea.

Gjuha shqipe qė pėrdorin s'ka mė as intelegjencė, as mendim, as sofisticitet, as kulturė, as traditė... asgjė, thjesht vulgaritet.

TV-tė e kanė thjeshtėsuar gjuhėn nė nivelin mė tė ulėt tė mundshėm, dhe kėtė standart tė shėmtuar e pėrcjellin ēdo ditė tek milionat e shikuesve, tė cilėt tashmė, fale zhurmės non-stop tė TV-ve, janė gjymtuar keqas nė komunikim, s'kanė as dhe nivel nėn-mesatar...

Ēfarė ka ndodhur ėshtė se TV-tė e kanė "zbritur" gjuhėn nė nivelin mediokėr e inkompetent tė drejtuesve tė programeve tė tyre, dhe kjo ka sjellė zinxhir banalizimin e gjithė shoqėrisė.

Shqiptarėt sot nuk janė tė varfėr vetėm materialisht, por mbi tė gjitha shpirtėrisht e intelektualisht... janė fukarenjtė e Europės qė "qelben" dhe nga goja.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 15 Janar 2017 15:41 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://de.euronews.com/2017/01/10/israel-250-meter -hoher-turm-soll-sonnenenergie-ernten

Israel : energji diellore...central diellor...

energjija e rrezeve te diellit perplaset ne nje siperfaqe prej 50 mije pasqyrave...

keto pasqyra e reflektojne kete enegji ne nje kulle ku kjo energji...ngroh/zien nje serbator te mbushur me uje...avulli i krijuar nga zierja e ujit ve ne levizje turbinen... prej ketu pra njelloj si tek nje central klasik eletriciteti...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 15 Janar 2017 16:27 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.juedische-allgemeine.de/article/view/id /2682

kosova dhe israeli - dy shpirtera binjake...

vendi i vogel i ballkanit ka ne te vertete me shume te perbashketa me izraelin se sa me rripin e gazes...

izraelitet kane marredhenie te shkelqyera me kosovaret...

izraeli duhet me pas interes per te ndihmuar ne ngritjen ne kembe te nje shteti me shumice myslymanesh te moderuar ne zemer te europes jug-lindore, qe eshte shume miqesor ndaj izraelit dhe washingtonit...

kosova nuk eshte as nje shtet xhihadist dhe as armik i izraelit...

...varianti mbisundues i islamit atje eshte sufizmi, i cili gjendet ne krahun e kundert/diametralisht te kundert te spektrit islam ne drejtim krejt te kundert me vahabizmin, ose salafizmin ku i kane rrenjet al kaida dhe grupe te tjera terroriste...

nuk eshte as i aksit iran-siri-hizbollah-hamas...

kosova ja ka dhene zemren ne dore perendimit, sidomos shteteve te bashkuara...

eshte fjala per vendin me proamerikan te te gjithe europes...

bill klintoni nderohet ketu si hero...

nje zyrtar i larte i qeverise se izraelit i tha gazetes jeruzalem post qe : qe izraeli do ta njohi kosoven me shume gjasa pasi ta kete njohur pavaresine e kosoves usa-ja, britanija e madhe dhe franca...

bishtat qe njofja e pavaresise se kosoves mund te ngjalle reaksione te ngjashme ne territoret palestineze, e deri tek basket dhe cecenija jane te kuptueshme, por ama shume te egzaxhiruara...

edhe kroacija, sllovenija, maqedonija dhe mali i zi jane deklaruar te pavarur brenda jugosllavise, por ca beri vaki..azgje... sidoqofte as edhe nje lloj ndikimi ne konfliktin arabo-izrealit...

aq me teper po te mendosh/mbahet parasysh qe as edhe nje prej vendeve arabe se ka njohur kosoven...

te vetmet vende myslymane qe e kane njohur kosoven jane turqija, malaizija, senegali, shqiperija dhe afganistani...

qeverite e ketyre vendeve jane ne masa te ndryshme/kush me shume e kush me pak ne kampin properendimor...

te gjitha keto vende pervec shqiperise kane te gjithe probleme relevante pakicash etnike...sidomos turqija me kurdet...dhe megjithate pa hezituar per as edhe nje momet turqija e njohu menjehere kosoven...

ka qene gabim na thote nje shqiptar qe dikur e identifikonim veten me palestinezet sepse i mendonim israelitet njelloj pushtues si serbet...

por me vone i pame gjerat me mire u thelluam dhe u kthjelluam...

palestinezet simpatizohen me diktatorin sllobodan milloshevic - shkruante stephen schwartz qysh ne vitin 2002...

nje nga ngjarjet me surealiste gjate te gjithe dekades se lufterave ballkanike ka ndodhur pikerish 6 muaj pas bombardimit te serbise prej natos...: me 1 dhjetor 1999 qeverija palestineze ftoi miloshevicin ne betlehem per te festuar atje nje feste ortodokse...

ky lajm qe ne mediat perendimore pak a shume u injorua fare ka qene asokohe nje top-lajm ne mediat jugosllave...

...nje zedhenes i ministrise se jashtme izraelite tha asokohe qe neqoftese milloshevici do ta beje kete hap dhe do ta pranoje ftesen ne do ta arrestojme ne vend...

por jo vetem qeverija autonome palestineze ja nguli thiken mbas shpine kosoves por edhe hamasi asokohe botoje nje deklarate ku e denonte nderhyrjen e natos ne kosove...

keshtu edhe hamasi po i mbante ison propagandes zyrtare serbe njelloj si ruset dhe te gjithe te majtet e tjere anembane botes...

por palestinezet nuk ishin te vetmit arabe qe i dolen ne krah milloshevicit dhe dolen kunder vellezerve te tyre te fese...

milloshevici kishte kontakte lidhje shume te nguashta me sadam huseinin, sikurse edhe meqe ra fjala, po ashtu edhe qeverija pasuese serbe e zgjedhur ne menyre demokratike e vojislav kushtenices...

jo vetem gjeopolitikisht jane israelitet dhe kosovaret ne te njejten ane te llogores por midis tyre eksiston nje si lloj shpirterimi binjak...

ata jane te dy jane popuj te vegjel qe jetojne ne mes te ujqerve qe duan me i honger te gjalle ose me i debuar dhe zhdukur...

mbi 90% e popullsise se kosoves jane shqiptare etnike...ata nuk ngrene asnje pretendim per territoret serbe, as nuk dune me pushtu beogradin apo me shfaros serbet, as nuk dune me nenshtru a me sundu te tjeret...

ata nuk kerkojne as me pak e as me shume se ajo qe kane arritur edhe republikat e tjera ne jugosllavi...

kur sot nga nje ane po kerkohet qe palestinezet te kene shtetin e tyre, ne shume rrethe te tjera ama vihet ne diskutim e drejta per eksisence e shtetit izraelit/eksistenca e israelit...

njelloj edhe kosoves prej shumeve po i mohohet e drejta e eksistences, dhe jo vetem kaq por keta te shumtit mezi po presin qe te ndodhi ndonje hata qe ta zhdukin fare kosoven...

asnje nuk e ve ne pyetje/diskutim te drejten per eksistence te serbise apo te ndonje shteti tjeter sllav...

kosova e shkrete... u be edhe ajo pjesetare ne kete klubin exkluziv ku bejme pjese edhe ne...

aaa... sikur shqiperija te kishte nder mend me e perdor kosoven si koke dashi per te pushtuar beogradin atehere po... mund te thonim qe serbija ka te drejte qe te marshoje ne kosove sic e beri izraeli asokohe ne 67-ten si kunderreaksion te agresionit arab ne jordanin perendimor dhe ne gaza...

por as shqiptaret ne pergjithsi dhe as kosovaret ne vecanti as e kane pas dhe as e kane nder mend kete gje...nuk i ka shkuar ndonjehere kjo gje ne mend...

plus pastaj qe pretendimi i beogradit per kosoven eshte shume pa baza edhe sepse kosova ka qene krahine autonome me statusin e saj autonom...

serbise ja bashkengjiti me dhune milloshevici ne vitin 1989 kur ja hoqi asaj statusin e autonomise qe ajo e gezonte asokohe brenda jugosllavise...

serbet e shofin kosoven si pronen e tyre sepse ne mitet nacionale serbe te ngjyera/ngjyrosura fort emocionalisht, atje princi lazar ne vitin 1389 ka humbur nje beteje kunder turqve, pra jo fituar, por humbur...

...ne krahasim me kete histori argumentimet arabe per pretendimet e arabeve per jeruzalemin te duken lule..

ndryshe nga hebrejte e europes gjate luftes se dyte boterore per shqiptaret e kosoves kishte nje shtet ku mund te strehoheshin me i shpetu gjenocidit: dhe kjo ishte shqiperija...

kete fat hebrejte e paten duke filluar mbas vitit 1948, qe prej themelimit te shtetit te izraelit...

por sidoqofte... kurre mos ardhte mo ajo dite qe hebrejte dhe kosovaret te jene te detyruar te marrin prape arratine/rrugen e arratise...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Janar 2017 05:12 - Modifikuar nga: Skender Maci


https://www.unzensuriert.at/content/0022963-Spezia leinheiten-der-Polizei-nahmen-Wien-Terrorverdaecht igen-fest

...austriaku/i riu 18 vjecar me pasaporte austriake/i riu 18 vjecar austriak i arrestuar si i dyshuar per akt terrori eshte shqiptar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Janar 2017 06:51 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.focus.de/politik/ausland/neue-populisti sche-bewegung-papst-zieht-beaengstigenden-vergleic h-zur-lage-europas-beim-aufstieg-hitlers_id_653073 8.html

papa ne lidhje me populistet ne europe:

hitleri se mori pushtetin me dhune, populli i vet e zgjodhi...ne kohe krizash truni nuk punon mire...

edhe asokohe gjermanija ishte ne kerkim te indentitetit te saj/te nje shpetimtari...erdhi ky udheheqes karizmatik dhe i premtoje atyre qe tja jepte kete identitet, por ai ju dha atyre nje identitet te shperfytyruar/te percudnuar/te dhjere dhe ne e dime pastaj se cndodhi...

ne lidhje ne trumpin

...francisku i ben thirrje botes per qetesi/durim/saber per ta mbajtur veten...

askush ska pse me u tmerru ose me ju bo qefi per ate se cfare mund te ndodhi neqoftese...

le ta gjykojme ate nga veprat/te shohim njehere se cdo beje perpara se te shprehemi per te...

ne lidhje me temen e refugjateve


...francisku e paralajmeron boten nga izolimi dhe nderkohe shton :

cdo vend ka te drejte ti kontrolloje kufijte e saj, per te marre vesh se kush hy e del...dhe vendet qe ndjehen te rrezikuara nga terrorizmi rreziku apo gjera te tilla sigurisht qe kane te drejten e tyre qe ti bejne kontrollet edhe me te rrepta, por asnje vend ska te drejte qe tja mohoje te drejten banoreve te tij per te dialoguar me fqinjet...

ne i morem keta njerez ne mbrojtje, por tani problemi eshte qe te filloje procesi i integrimit, perndryshe europa rrezikon te perfundoje e ndare neper geto si psh belgjika...

http://www.zeit.de/politik/ausland/2017-01/franzis kus-papst-rechtspopulismus-europa-hitler

ne lidhje me trumpin:

durim/saber...edhe zoti eshte treguar gjithmone shume i duruar me mua dhe me mekatet e mija...

http://de.radiovaticana.va/news/2017/01/21/papst_a n_trump_weitsicht_und_die_f%C3%A4higkeit_zur_einhe it/1287245

papa ne drejtim te trumpit:

duhet me tregu largpamesi dhe aftesi per bashkim dhe jo per ndarje...

https://www.merkur.de/politik/papst-sieht-bei-popu listen-parallelen-zu-hitler-faire-chance-fuer-trum p-zr-7313307.html

papa ne lidhje me padrejtesite/pabarazite sociale:

seshte pune kjo...nje grup i vogel njerezish ka/posedon me shume se 80% te pasurise se botes...

ne qender te sistemit ekonomik eshte vene "zoti i lekut/pares"...

https://www.domradio.de/themen/weltkirche/2017-01- 20/so-wahr-mir-gott-helfe-trump-ist-45-us-praeside nt-papst-gratuliert-und-mahnt

papa e uroi presidentin trump...

lutem/i lutem zotit qe vendimet e tua te udhehiqen nga trashegimija e pasur shpirterore dhe nga ato vlera etike dhe perkushtimi qe e kane karakterizuar gjithmone popullin amerikan ne drejtim te zhvillimit te dinjitetit njerezor dhe te lirise per te gjithe boten/ne te mire te te gjithe botes...

amerika me trumpin dhe udheheqjen e tij duhet te matet/vleresohet me kutin e perkujdesjes per te varferit, te percmuarit dhe te njerezve ne hall...

zoti te/i dhente mencuri dhe force...

i pyetur ne lidhje me doreheqjen, papa na thote:...

shembulli/idhulli im i madh, parardhesi im papa benedikt me ka treguar rrugen se cfare me bo po qe se e ndjej qe smundem mo/qe smaj/smbaj me...

nje nga intervistuesit tha qe megjithate papa dukej shume ne forme dhe i qeshur...

papa francesku:

"zoti eshte i mire dhe asnjehere sma ka hequr gezimin nga zemra"...

<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . >>
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.