Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 15 . 16 . >>
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Shkurt 2015 15:57 - Modifikuar nga: Skender Maci


...tema tjeter e nxehte midis te dy fqinjeve eshte ligji per nje reforma organizative lokale ne shqiperi e gushtit te 2014-tes..., sipas te cilit numri komunave/bashkive reduktohet ne 61...

...greqija reagoi per kete ligj sepse mendon qe me kete riorganizim komunat eksistuese qe kishin ne perberje edhe pakica greke jane perzier me komuna te tjera qe skane fare pakica greke dhe me kete u plagoskan "te drejtat e minoritetit grek"

...problemi i i trete midis ketyre fqinjeve mund te pershkruhet si nje problem qe rezulton nga qendrimi/botekuptimi grek ndaj shqiptareve...

...pas poshterimit qe i behet emigranteve shqiptare ne greqi kane shprehur qenrimet/pikepamjet e tyre antishqiptare edhe ushtaret greke...

...mediat shqiptare i kane tematizuar keto ofendime raciste qe ndodhin ne kazermat dhe ne ushtrine greke duke share/poshterurar shqiptaret...

...ndjenjat antigreke ne shqiperi u ndezen... u protestua perpara amabsades greke ne tirane dhe u dogj flamuri grek...

...shqiptaret jane shume te shqetesuar vecanerisht per fatin e kishes se tyre ortodokse... prej perzierjes se shefit te kesaj kishe ne politike - peshkopit anastas janullatos...

...janullatosi eshte nje qytetar/shtetas grek i cili e mori kete post shume te rendesishem fetar pas nje renie dakort midis ministrise se jashtme greke dhe asaj shqiptare ne vitin 1991...

...si "nje zgjidhje/si nje drejtues i perkohshem i kishes ortodokse shqiptare"...

...kjo gje ka ndodhur 6 muaj pas fundit te diktatures komuniste ne shqiperi, ku feja kishte qene e ndaluar prej kushtetutes komuniste...

...por nga kjo "perkohesisht" u bene tashme me shume se dy dekada dhe shqiptaret kane ngritur shume akuza ndaj peshkopit per shkak te praktikave/sjelljes te tij antishqiptare...

...kupa e mbushur u derdh ne gjusht te vitit 2014 kur peshkopi janullatos mbajti nje ceremoni per nder te pervjetorit te 300-de te lindjes se shenjtorit grek shen kosmait...

...komiteti i kordinimit per mbrojtjen e ceshtjeve kombetare shqiptare ku bejne pjese 26 organizata shqiptare jo qeveritare,

protestoi kunder perzierjes ne politike te peshkopit dhe solli ne kujtese qe shen kosmai ka nje sfond/ka nje biografi/jeteshkrim antishqiptar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Shkurt 2015 13:24 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.merkur-online.de/politik/armen-kosovo-l aufen-buerger-zr-4709739.html

kosoves se shkrete po i marrin qytetaret e saj arratine...

...nje nga aresyet per kete gjendje te mjere te kosoves eshte konflikti pa ndalim/pa pushim me serbine qe akoma nuk e njeh pavaresine e kosoves...

...te henen tjeter be-ja do ti uli prape ne nje tavoline shefat e te dy vendeve fqinje...

...aty do te duhet qe te dy vendet te perpiqen me gjet zgjidhje per lehtesimin e jetes se njerezve te tyre...

...por me kete eksod te shqiptareve duket qe spo ngelet me se per cfare problemesh me fol dhe me zgjidh...

...pas zgjedhjeve parlamentare se fundmi ne kosove krijimi i qeverise zgjati gjashte muaj per tu bere...

...dhe ne fund fare kosova ngeli/ra ne duart e dy partive me te medha qe ne te vertete ideologjikisht nuk kane absolutisht azgje te perbashket me njera tjetren...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Shkurt 2015 14:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.n-tv.de/ticker/Tausende-Kosovo-Albaner- stuermen-Serbien-article14466866.html

...60 mije kosovare kane bere kerkese per te marre pasaporten serbe per te ikur per ne europen perendimore...

http://blog.br.de/studio-wien/2014/09/01/hochkonju nktur-fuer-bulgarische-paesse-mazedonier-werden-zu -eu-buergern/

kursi i pasaportave bullgare ne zenit...

...gjithnje e me shume qytetare maqedone po marrin pasaporten bullgare...

...mjafton te thone qe kane paraardhes bullgare dhe sa hap e mbyll syte behen/jane qytetare te be-se...

...per shqiptaret etnike kjo pune eshte paksa me e veshtire,...

por ama jo e pamundur...

http://kosova-aktuell.de/index.php?option=com_cont ent&view=article&id=2159:verteidigt-die-rechte-der -albaner-im-presevo-talverteidigt-die-rechte-der-a lbaner-im-presevo-tal&catid=34&Itemid=110

...shqiptaret ne luginen e presheves nen diskriminim racor dhe social...

...pasojat : gjithmone e me shume shqiptare dhe shqiptare po e braktisin luginen...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 13 Shkurt 2015 07:31 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/politik/ausland/kosovo-masse nflucht-aus-europas-armenhaus-a-1018150.html


...eksod prej kosove : arrati prej vendit te paralizuar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Shkurt 2015 16:49 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.welt.de/wirtschaft/article126202338/Unt er-dem-Kosovo-liegt-ein-gefaehrlicher-Schatz.html

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Shkurt 2015 17:09


http://aea-al.org/mineral-resources-and-mining-act ivity-in-albania/

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Shkurt 2015 17:16


http://www.arsiminen.de/arsi-minengesellschaft-mbh /vorgeschichte/index.php

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Shkurt 2015 17:25


http://www.miningscout.de/blog/2011/05/19/chrom-is t-ein-unverzichtbarer-rohstoff/

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Shkurt 2015 17:27


http://www.lajmeonline.net/de/cnn-albanischen-Mill iard%C3%A4r-gr%C3%B6%C3%9Ften-Reserven-von-Magnesi t/

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Shkurt 2015 17:29


http://www.mineral-exploration.de/neues.htm

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 16 Shkurt 2015 17:50


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-16215423.htm l

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 17 Shkurt 2015 17:06 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.mapo.al/2015/02/huffingon-post-nje-shkr im-per-kosoven/

Nė njė shkrim editorial nė Huffingonpost, portali mė tė lexuar amerikan, kongresmeni Eliot Engel ka pėrshėndetur kosovarėt pėr 7 vjetorin e pavarėsisė.

Ai ka lėvdėruar autoritetet kosovare pėr sukseset e arritura gjatė gjithė kėtyre viteve.

Engel shkruan se do tė angazhohet edhe nė tė ardhmen qė Amerika ta mbėshtesė popullin e Kosovės pėr njė tė ardhme tė sigurt nė Ballkanin Perėndimor dhe nė Europė.

Kongresmeni amerikan ka kritikuar vendet perėndimore pėr faktin qė Kosova, ndonėse vendi mė pro perėndimor, nė atė rajon i mohohet e drejta e anėtarėsisė pėr partneritet nė NATO.

Engel ka shkruar edhe pėr kushtet qė BE-ja i ka vėnė Kosovės nė lidhje me vizat. Ai e kėshillon BE-nė qė Kosovės t'i hapen dyert pėr tė pėrfituar ekonomikisht dhe strategjikisht me lirinė e lėvizjes.

Duke thyer barrierat kufitare, shkruan Engel, do tė zgjerohen mundėsitė e lidhjeve ndėrmjet njerėzve dhe biznesmenėt pėr tė cilat aq shumė kanė nevojė kosovarėt.

Engel po ashtu thekson se nėse ėshtė e nevojshme, SHBA, duhet t'i qėndrojė pranė Prishtinės duke i ofruar asistencė teknike tė nevojshme pėr tė pėrmirėsuar sigurinė kufitare dhe integritetin e dokumenteve tė udhėtimit.

Nė anėn tjetėr, Engel shkruan se Kosova duhet ta gjejė rrugėn e saj pėr tė parandaluar migrimin e madh tė qytetarėve drejt vendeve tė BE-sė.

Ka shumė gjėra pėr tė cilat duhet tė jemi optimist nė 8 vjetorin e pavarėsisė, atje ekziston njė Qeveri, shumė shtete dhe organizata ndėrkombėtare e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, e qė gjithashtu sipas Engel,

ėshtė tepėr me rėndėsi qė Komiteti Olimpik u hapi rrugė atletėve tė Kosovės qė tė marrin pjesė nė Lojėrat Olimpike nė Rio mė 2016.

Sipas Engel, tani ėshtė koha qė miqtė e Kosovės kudo nė botė, ti dyfishojnė pėrpjekjet dhe tė shohin se do tė ketė shumė mė shumė arsye pėr tė festuar kur Kosova do ta shėnojė festėn e njė dekadės sė shpalljes sė pavarėsisė mė 2018.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Shkurt 2015 03:14


http://gazetatelegraf.com/prof-as-afrim-krasniqi-k jo-retorike-inkriminimi-e-politikes-tone-synon-te- kthehet-ne-fature-pozitive-elektorale/


...Sipas jush, kėtė maxhorancė kaq tė madhe nė kartonė nė Parlament, ēfarė e pengon qė tė kryejė reformat e mėdha qė ka premtuar?

- Nuk ka agjendė se ēfarė do duhet tė ndodhė sot, pas njė jave, pas njė muaji, pas 6 muajsh, pas njė viti dhe gjatė gjithė mandatit qeverisės.

Politika ecėn me shume sipas sondazheve dhe prirjeve tė rrjeteve sociale, sesa sipas modeleve institucionale dhe programore.

Dhe nė kėto raste, sa mė shumė qė tė vonohet procesi i reformave tė mėdha, aq mė tė kufizuara bėhen shanset dhe hapėsira pėr t'i realizuar ato.

Sepse pleksen interesa politikė, aleatė politikė, vendimmarrje klienteliste dhe konflikte interesi, tė cilat mbajnė peng ndryshimet e mėdha.

E majta ka ende shans pėr reforma dhe mbajtjen e premtimeve, tė paktėn edhe njė vit, mė pas ajo do jetė e destinuar tė hyjė nė krizė politike dhe identiteti, siē ndodh me ēdo maxhorancė, zakonisht nė mandatet e dyta.

A mund tė realizohen dhe tė kenė pritshmėrinė e duhur reformat e thella, pa ndryshime kushtetuese?


...Maxhoranca aktuale i ka tė gjithė numrat dhe mundėsitė tė bėjė ndryshime thelbėsore, sidomos nė drejtėsi, nė jetėsimin e ndarjes dhe balancės sė pushteteve, nė masat antimonopol dhe nė njė sistem mė transparent tė shpėrndarjes sė aseteve dhe tė ardhurave shtetėrore e publike.

Rezultatet mungojnė,


ndonėse ka shenja minorė ndryshimi, sidomos nė drejtim tė politikave dhe vendimmarrjeve simbolike...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Shkurt 2015 10:16 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.geo.de/GEO/natur/oekologie/albanien-art envielfalt-europas-letzter-wilder-fluss-78783.html ?p=1

lumi i vetem/i fundit i eger/i virgjer i europes

vjosa ne jug te shqiperise eshte lumi i fundit i eger/i pazbutur/i virgjer i europes

...ai/ajo i ofron atdhe nje larmije llojesh te rralla kafshesh dhe bimesh...

...kete larmi te shumellojshme e vizituan/i bene nje vizite biologet e revistes geo ne veren e vitit 2014...

...ylli i mengjesit qe s`eshte as nje cm i madh dhe vezullon ne ngjyre te verdhe kur i bien rrezet e diellit ulet papritur ne krahun e nje studenteje...

...emocione te zjarrta midis eksperteve nga gjermanija dhe austrija...:

"aman mos e tremb, mos e bej qe te iki..."

...kjo eshte xanthoperla apicalis - nje specie e rralle nga kryqezimi me mizat e gurit...

...prej vitesh/kam shume kohe thote i prekur/i emocionuar/pa i fshehur dot emocionet kolegu,

qe nuk e kam pare me xanthaperlen...

...sigurisht s`eshte aspak per tu habitur sepse xanthaperla eshte shume sqimetare dhe shume e ndjeshme dhe nuk shkon kudo per te jetuar/nuk banon dokudo...

...mire fare ajo e ndjen veten vetem ne ekosisteme perfekte lumenjsh...

...dhe te tille europa s`eshte tu pas me...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Shkurt 2015 15:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.euronatur.org/Pressemitteilungen.256+M5 74b665cb3b.0.html?&cHash=94f844b9160618f41cb86edad 8b4ad52

Vjosa duhet te behet park kombetar...

vjosa eshte nje nga lumenjte e fundit pothuajse te pa hulumtuar fare te europes...

...deri me sot nuk ka pothuajse fare studime per kete lume...

...por ato pak studime qe eksistojne nenvizojne rendesine e vjoses si qender e larmise ujore te shqiperise...

"vecanerisht per shumellojshmerine e llojeve te rralla te peshqve vjosa eshte si venbanim me vlere dhe rendesi te pallogaritshme" na e pohon edhe spase shumka nje prej shkencetareve pararoje te shqiperise...

"per shume njerez/njerezve ne shqiperi vjosa mund tu duket si nje lum midis shume te tjereve/si nje lume i zakonshem,

por nga perspektiva/kendveshtrimi nderkombetar vjosa eshte dicka krejt e jashtezakonshme...

...edhe vete ekspertet e ujerave te embla se kane ditur deri me sot qe eksiston ne europe akoma nje lum i tille me nje pasuri ekologjike kaq te madhe/te ketyre permasave...

...Nga berja park kombetar do te perfitonte shume jo vetem shqiperija,

por gjithashtu edhe europa dhe e gjithe bota/bota mbare

- thote ulrich eichelmann-menaxher i riverwatch"

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Shkurt 2015 15:31


http://www.euronatur.org/Pressemitteilungen.256+M5 d827d430d4.0.html?&cHash=2c4db2edff500348a2f2329b0 355343a

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Shkurt 2015 16:29


http://www.balkanrivers.net/de/aktuell/video-die-v josa-%E2%80%93-europas-wildes-juwel

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Shkurt 2015 17:50 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://shqiptarja.com/home/1/bollino-doktor-m--vje n-keq-por-m--ngat-rroni-me-sandrin-274535.html

Unė dua tė punoj nė kėtė vend nė respekt tė ligjit, duke u pėrpjekur t'i kthej Shqipėrisė atė qė mė jep

Bollino: Doktor mė vjen keq,
Pasi dėgjova Sali Berishėn tė kritikonte nė Kuvend Edi Ramėn se flet tepėr gjatė, shpresoja, se mė nė fund, Doktori ishte konvertuar te sinteza. Por duke hapur dje faqen e tij nė Facebook gjej njė "mendimth" prej 3650 fjalėsh: njė orė fjalim. Nė Web!

E megjithatė, nuk dua tė flas pėr kėtė, por pėr interesin e tij tė rizbuluar pėr emrin tim dhe pėr mua si individ. Po bėj njė parantezė.

Doktori mė njeh prej shumė vitesh, qė nga viti 1993, kur duke mos e pranuar idenė se pėrballė kishte njė gazetar tė lirė (e mbi tė gjitha Italian), filloi t'u jepte urdhėr gazetarėve tė tij-killera tė gėrrmonin nė jetėn time pėr tė gjetur ndonjė gjė tė pisėt, dhe kur ata u kthyen me duar bosh, ai doli nė pėrfundimin se nuk ishte shumė e rėndėsishme tė thuhej e vėrteta. Kėshtu, ata nisėn njė fushatė shpifjesh ndaj meje dhe familjes sime duke shkruar ēdo gjė.

Doktori nuk u tha kurrė tė reshtnin, e nė kėtė mėnyrė, disa prej tyre, si mushka besnike qė pėrsėrisin nė infinit atė qė kanė mėsuar nė rini, vazhdojnė ta bėjnė edhe sot: tė njėjtat akuza qesharake edhe pas 20 vjetėsh. Mafioz, i korruptuar, kriminel etj. etj.

Doktori mė njeh prej shumė vitesh, qė kur nė 1995 u dha urdhėr dy gjeneralėve tė tij mė tė mirė, Bashkim Gazidede dhe Agim Shehu, tė hetonin cdo gjė timen pėr tė gjetur ndonjė gjė tė pisėt.

Dhe, meqė edhe ata u kthyen me duar bosh sepse asgjė tė pisėt nuk kam bėrė nė jetėn time nė ēdo vend tė Botės ku kam jetuar, ai doli sėrish nė pėrfundim se nuk ishte e rėndėsishme tė thuhej e vėrteta.

Kėshtu, edhe ata, pėr tė kėnaqur Doktorin, propozuan dėbimin tim nga Shqipėria si "persona non grata".

Doktor ju mė njihni shumė mirė deri nė vendimin origjinal tė 2004 ku futėt nė black list tė Partisė Demokratike tė gjithė mediat e mia (ndalim absolut pėr tė marrė pjesė nė tė gjitha konferencat e tij pėr shtyp) vetėm se kishim zbuluar tė parėt (dhe denoncuar me kurajo) mbjelljet e kanabisit nė qendėr tė Lazaratit.

Mė njihni mirė ju dhe mė njohin mirė gazetarėt-zėdhėnės tuaj, tė cilėt pasi janė pasuruar prej vitesh si shėrbėtorė tė verbėr tė pushtetit tuaj, pas 23 qershorit kanė ndryshuar papritur rol dhe kanė veshur rrobat e pishtarėve tė varfėr tė lirisė.

Janė tė njėjtėt qė pėr dy dekada nuk kanė shpenzuar asnjė fjalė ndaj krimeve tuaja kundėr lirisė sė shtypit dhe qė janė gati tė heshtin prapė nėse njė ditė sėrish ju, apo dikush i ngjashėm me ju, rikthehet tė qeverisė.

Nėse kėrkoj nė ditarin e memories sime, datėn e takimit tonė e gjej nė vitin 1990 dhe kėshtu zbuloj se ju mė njihni prej 25 vjetėsh. E megjithatė sot kuptoj, pasi lexoj ato qė shkruani, se mė ngatėrroni me Sandrin.

Nuk jam unė ai qė kam pėrfituar miliona euro nga reklamat shtetėrore, tender, rrugė, licenca, falė mbėshtetjes (ose mė mirė bashkėpunimit) tė kryeministrit.

Nuk jam unė ai qė kam marrė dy licenca televizive ilegale (plus njė frekuencė tjeter nė Tirane, qė vėtėm ajo mund tė vlejė qindra mijėra euro), duke gjunjėzuar totalisht nė interesat e mia financiare njė institucion shtetėror (KKRT duke filluar nga 2006) dhe duke i mbyllur gojėn prokurorisė sė asaj kohe.

Nuk jam unė ai qė kam pushtuar ilegalisht me mbėshtetjen e qeverisė dy tė tretat e sipėrfaqes sė Kinostudios , duke shkelur tė drejtat e ish-pronarėve dhe duke mos i paguar asnjė qindarkė shtetit.

Nuk jam unė ai qė shitem si "kryeministėr hije" apo super kėshilltar personal i kryeministrit.

Askush nuk dridhet kur unė marr nė telefon, dhe nuk bėj shantazhe nė emėr tė askujt e aq mė tepėr nė emer tė qeverisė.

Nuk jam unė ai qė ka zbrazur nga dokumentat dhe videot arkivat historikė tė vendit me mbėshtetjen e kryeministrit,

nuk kam ndėrtuar pallate apo fshatra turistikė nė tokė publike (dhe as private), nuk kam vila prej miliona euro, dhe as nuk kam shpikur dhe fituar koncensione publike pėr tė taksuar biznesin privat.

Nuk jam unė ai qė kam pėrulur institucionet shtetėrore (pėrfshi ministri e tatime) nė interes tė grupit tim editorial, dhe askush tė mos guxojė tė mos sjellė reklamė se pastaj Shteti merr hak pėr mua!

Ju sjell dy shembuj tė vegjėl pėr tė ndihmuar opinionin publik pėr tė krijuar njė ide:

sipas revistės Monitor nė vitin 2011 "Qeveria ka qenė e pranishme nė media me fushatat ndėrgjegjėsuese, nė pritje tė liberalizimit tė vizave, apo pėr tė reklamuar arritje tė ndryshme tė qeverisė. Sipas tė dhėnave nga monitorimet e televizioneve, rreth 70% e buxhetit shtetėror ka shkuar nė "TV Klan".

Dhe nuk ėshtė vetėm Sandri. Sipas sitit investigative Birn "nė nėntė muajt e parė tė vitit 2014, bashkia e Tiranės ka shpenzuar mė shumė se 20.4 milionė lekė (145.600 euro) pėr reklama nė 3 tė pėrditshme, ndėrkohė qė tė gjithė bashkitė e tjera tė vendit- tė marra bashkė- kanė shpenzuar nė total 3 milionė lekė ose 21.400 euro gjatė kėsaj periudhe". E kotė tė shtoj se tė tre gazetat ishin afėr Partisė Demokratike dhe Lulėzim Bashės.

Ju ofroj njė tė dhėnė pėr tė bėrė njė krahasim. Nė fushatėn e vetme tė bėrė nga qeveria Rama nė vitin 2014 (ajo e ministrisė sė Shėndetėsisė) e qė kushtoi 500 mijė euro, i gjithė grupi im editorial mori mė pak se 5000 euro reklamė. Kjo ju mjafton pėr tė kuptuar qė unė nuk jam Sandri?

Jua them me dy fjalė tė thjeshta: nuk kam abuzuar kurrė dhe kurrė nuk do tė abuzoj me ligjet. Dhe nuk jam bėrė i pasur. Ju doktor, bashkė me botuesit dhe gazetarėt tuaj, jeni gati tė pohoni tė njėjtėn gjė?

Doktor, ju mė njihni, e megjithatė mė ngatėrroni me veten tuaj dhe me shėrbėtorėt tuaj.

Ju mė akuzoni se "kam ndarė miliona euro" nė kushedi se ne c'afera shtetėrore, por e thoni vetėm se ju dhe vasalet tuaj e keni bėrė vetė prej vitesh dhe askush, as edhe sot, nuk ka kurajon t'ju kėrkojė llogari pėr atė qė keni bėrė. Ju nuk keni paguar pėr pėrgjetėsisė tuaja.

Mė qortoni pėr Bunk'Art si tė ishte njė aferė milionare "alla Sandri", por ajo ide i ka kushtuar arkave tė shtetit vetėm 70 mijė euro (tė dhėna jo pėr mua, por njė OJF) e pėr tė cilėn folėn mirė pėr disa muaj media e gjithė botės, pėrfshi CNN e Euronews.

Ju pėr tė folur mirė pėr qeverinė tuaj nė CNN dhe Euronews pėr disa sekonda spot, nė 2007 paguat 450 mijė euro pėrmes procedurave tenderuese qė KLSH pėrcaktoi edhe si tė paligjshme.

Ja, ky ėshtė ndryshimi i madh: Unė dua tė punoj nė kėtė vend nė respekt tė ligjit, duke u pėrpjekur t'i kthej Shqipėrisė atė qė mė jep. Juve as ju shkon nėpėr mend se njė gjė e tillė mund tė ndodhė.

Po ju zbuloj dy gjėra qė ndoshta pėr ju do tė jenė shokuese: Mund tė punosh dhe tė bėsh gjėra tė bukura edhe pa vjedhur. Dhe mund tė jetosh i lumtur dhe i qetė edhe pa u bėrė miliarder.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Shkurt 2015 08:36


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-124381335.ht ml

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Shkurt 2015 08:37


http://www.bernerzeitung.ch/ausland/europa/Die-unb aendige-Liebe-zum-Beton/story/28301998?track

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Shkurt 2015 08:38


http://www.gtai.de/GTAI/Navigation/DE/Trade/maerkt e,did=796072.html

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Shkurt 2015 05:37 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.mapo.al/2015/02/qe-bukuroshja-e-fjetur- te-mos-vdese/


Qė "Bukuroshja e Fjetur" tė mos vdesė!

Shqipėria ngjan ende si nė pėrshkrimet romantike tė Rilindjes Shqiptare, me njė Bukuroshe tė Fjetur, qė falė njė magjie tė zezė apo njė mallkimi, ka rėnė nė njė gjumė tė thellė, qė fare pak gjė e ndan nga vdekja e pakthyeshme...

...Duket si njė shaka... qė "Princi" apo "princat" qė i kanė dalė pėr zot kėsaj "Bukurosheje",

nuk lodhin ende zė e buzė pėr tė folur me tė madhe pėr rrezikun qė komshinjtė tanė... duan tė zhbėjnė hiē mė pak, se sa dy lumenj tė Shqipėrisė:

Radikėn dhe Vjosėn.

...Harxhohet kohė, letėr dhe hapėsirė mediatike pėr shumėēka, ...dhe mendjet e ndritura...

nuk harxhojnė as disa gramė energji e firomė pėr tė sendėrtuar njė Qėndresė Kombėtare, ndaj kėsaj grabitjeje ndėrkombėtare qė na kanoset...

Ne dhe ...brezave qė do tė vijnė mė pas.

...kėto 25 vite postkomuniste kanė krijuar njė reliev tė ri social nė Shqipėri, pra kanė krijuar tė pasur dhe pronarė tė mėdhenj,

kanė krijuar Banka apo grupe financiare gjith' e mė tė fuqishme,
kanė krijuar njė klasė politike tė pasur dhe njė Kastė trasversale,

qė ka tentakulat kudo, nė ēdo "cicė" qė prodhon qumėsht, nė ēdo pus qė rrjedh naftė, nė ēdo pėllėmbė plazh dhe nė ēdo anėdet, nė ēdo livadh pjellor qė na ushqen dhe nė ēdo basen qė na shuan etjen...

Ende askush nuk thotė, nė njė formė ose nė njė tjetėr:

Mjaft!

Vura aq pasuri sa ushqeva dhe ngopa dėshirat dhe pasionet e mia tė krisura, tė pamoralshme apo rebele qofshin.

Tani, dua tė pasuroj Vendin tim. Sepse dua tė pasurohem edhe mė.

Por ndryshe. Tė pasuroj identitetin tim. Origjinėn time.

ADN-nė time shqiptare.


Nuk ėshtė aspak turp dhe as pavlerė tė duam kur e shajnė dhe pėrdhosin dhe grabisin Bukuroshen tonė tė Fjetur...

...Nėnėn e Fjetur, nė gjumė tė thellė tė paravdekjes.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Mars 2015 12:10 - Modifikuar nga: Skender Maci


vazhdimi i rrefimit te dikut...

anastasi dhe xhepi te cilet e donin partine me shume se sa veten e tyre duke shpresuar qe gjerat do te ndryshonin per mire, jo vetem qe u treguan te paafte per tju kundervene kesaj lloj partije,

por perkundrazi e vune vetem me deshire dhe pakursim ne dispocion te partise...

qe prej ketij momenti kur ata pranuan te bashkepunonin dhe te akceptonin gjithshka qe propozonte miladini atyre filluan ti lindnin gjithmone e me shume dyshimet qe sulmet sistematike te miladinit ndaj tyre nuk po dukej qe te ishin shenje e mire...

...sjellja e milainit po i tregonte atyre qe ata me miladinin nuk po kishin te benin me nje komunist te sinqerte...

...ata filluan te shihnin dora dores tek ai nje shovinist serb te lare me vaj e me uthull/nje 99-c i cili nen masken e komunizmit po donte me kriju nje klike,

per ti sherbyer ne kete menyre sa me mire interesave te vendit te tij...

...megjithate udheheqesit e grupit te te rinjve menduan qe me e mira ishte sidoqofte qe pergjegjesija dhe pasojat e kesaj pune/situate te ngeleshin ne duart e komitetit qendror...

...perpara alternatives se percarjes se partise ata zhgjodhen alternativen e nenshtrimit...

....megjithese te perjashtuar ata te gjitha detyrat qe ju ngarkoheshin i permbushnin me ndergjegje te larte duke u munduar me dhene me te miren e tyre/maksimumin brenda aftesive te tyre...

...por per fat te keq me kete ndershmeri dhe ndergjegje revolucionare ata po ja acaronin nervat akoma me shume klikes burokratike...

...shoket e ndershem dhe revolucionare te cilet baza e partise i respektonte shume do te duhej, me cdo kusht/me cdo cmim qe te eliminoheshin...

...prandaj udheheqja urdheroi agjentet e saj qe levizjet dhe veprimtarija e ketyre lloj shokeve pra e te gjithe komunisteve te vertete ne pergjithesi te kontrollohej, dhe vecanerisht e dy shokeve te lartpermendur....

...anastasi dhe xhepi megjithese e nuhaten/kuptuan kete pune nuk protestuan sepse ata ishin te ndergjegjshem per domosdoshmerine e kontrollit te aktivitetit te anetareve te nje partije komuniste...

...cfare i indinjonte ata ishte fakti qe me kontrollin e anetareve te partise u ngarkuan njerez te cileve i mungonte edhe minimumi me i vogel i edukimit marksist dhe si rrjedhim nuk kishte se si keta njerez te ishin te pershtatshem per nje detyre te tille...

...kjo detyre eshte vertet nje detyre shume delikate sepse nje shok i paformuar politikisht vete prej natyres/natyrisht eshte i paafte per te bere nje gjykim te sakte/korrekt te fakteve dhe eshte i prirur per te bere raportime te pasakta dhe keshtu me pushtetin e tij i ben shoket kot me kot koke turku si ti thote atij mendja...

...por me e keqja fare eshte se agjentet kishin marre urdher nga komiteti qendror per ti sterrosur shoket ne raportet qe ata benin...

...nje numer i madh raportesh u sajuan per permbajtjen e te cilave shoket nuk kane dijeni as sot e kesaj dite...

shoket e dinin qe principet/parimet komuniste te kontrollit te anetareve te saj bazoheshin ne qellimin fisnik/shume te mire te gjetjes dhe te korrigjimit te gabimeve...

...por ne asnje menyre nuk eshte e lejueshme per ta shfrytezuar kete kontroll per ti futur shoket ne kurth/per ti ngritur krth shokeve...

...per fat te keq ne pksh triumfoi shpirti i ngritjes se kurtheve kundrejt shpirtit te korrigjimit te gabimeve...

...nje kontrolli efektiv prej majes deri ne baze ne te gjitha rrafshet sic thonte lenini as nuk ja varte absolotusht fare as ehe nje qime floku pksh-ja...

kishte paperjashtimisht nje kontroll te rrepte nga siper,

nderkohe qe lenini na mesonte qe kontrolli nga poshte duhet te jete patjeter shume me i rrepte,

sepse gabimet qe mund te beje udheheqja mund te shkaktojne pasoja katastrofale/shkaterrimtare, ndersa gabimet e anetareve te vecante nuk kishin se si ta demtonin shume/nuk kishin se si ta demtonin vertete partine...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Mars 2015 13:44 - Modifikuar nga: Skender Maci


...neqoftese ndonje shok do te guxonte qe te kritikonte ndonje gabim te bere nga rradhet e udhehqjes se partise atij jo vetem qe do ju mohonte e drejta per kete, por do te ndodhej/gjendej edhe perballe sulmeve te udheheqjes duke u quajtur xhepis, trockist sabotator dhe vula te tilla te tjera...

...duke pasur frike qe te etiketoheshin/damkoseshin si te tille dhe te akuzoheshin me pa te drejte shoket nuk guxonin/shokeve sja mbante me me kritiku gabimet qe ata vinin re/qe mund te vinin re...

...nje shembull : anetari i nje seksioni te komitetit te vlores kritikoji nje udheheqes te partise...

...shoku ne fjale ishte perplasur nje nate se bashku me nje grup partizanesh te tjere te armatosur ne nje fshat me nje grup fashistes...

...dhe ne vend qe ti bente nder postit qe ai mbante te veshur ne parti ja mbathi vrapit si nje burracak duke i lene shoket e vet ne balte duke lene bile ne fushebeteje edhe mantelin/gunen e tij...

...ne nje rast tjeter gjate nje beteje te ashper(beteje qe eshte futur ne kujtesen e popullit shqiptar si epos) kunder ushtrise fashiste qe ishte derguar per te djegur nje fshat,

gjormi pra i njejti person e leshoi frontin duke thene qe po iken se ka dhimbje stomaku dhe shkoi ne nje fshat tjeter duke henger nje pule te pjekur, ne nje fshat aq larg nga fushebeteja prej nga ku ai as te shtenat e armeve nuk i degjonte me...

...shembuj te tille ka pa fund...

...perndjekja e opozites

e shqetesuar jashte mase nga kritikat ne vazhdim/pa fund klika burokratike qe po i rreshkiste gjithmone e me shume toka nen kembe vendosi qe te gjente me patjeter nje rrugedalje nga kjo rruge qorre...

rruga e vetme se si me mbrojt pozicionin e saj qendronte ne ate qe me e heq qafe nje sahat e me pare opoziten revolucionare sakohe qe eshte akoma ne nje faze embrionale...keshtu klika vendosi per te perdorur per kete mjetet e vrasjeve tinzare te pabesa...

...sa u merrte vendimi u zbatonte pa nje pa dy/menjehere...

...sapo shoku difi komisari politik i batalionit te mallakastres (ne kete kohe ishte njesija partizane ushtarake me e madhe dhe e vetmja) mori vesh per keto gjera u nis per te takuar shokun xhepi per te folur/ diskutuar me te...te dy ishin ne nje mendje qe llafet skane vlere me, duhet me vepru.

difi tha:

sapo mesova dicka qe do te duhej te te interesonte jo vetem ty por
cdo komunisti te vertete.

...komiteti qendror eshte mbledhur para ca ditesh dhe ka vendosur te te gjykoje ty se bashku me anastas lulon me vdekje.

... anastasin e futi ne arrest batalioni i vet dhe e cuan ne nje fshat ku ate se njifte asnje njeri dhe thane qe ky eshte nje trockist tradhetar, spiun etj...

...kur ai u perpoq qe te fliste per tu mbrojtur, per te treguar qe keto sjane te verteta ata e vrane ate brutalisht,

kurse ne rastin tend kane menduar nje forme tjeter per te te vrare:

duke qene te vetedijshem per popullaritetin e madh qe ti gezon tek baza e partise dhe ne popullin e vlores ata kane vendosur me te vrare ty naten mbas shpine/ne gjume dhe te nesermen do te te inskenojne nje varrim madheshtor me lule dhe me kurora dhe me fjalime ku do te nxjerrin ne pah heroizmin dhe karakteristikat/cilesite e tua me te mira/te shkelqyera...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 8 Mars 2015 15:06 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.welt.de/wirtschaft/article126202338/Unt er-dem-Kosovo-liegt-ein-gefaehrlicher-Schatz.html


poshte kosoves gjendet nje thesar i rrezikshem

rezerva gjigante/shume te medhaja qymyri gjenden te magazinuara nen peisazhin e kosoves...

...por asnje spo e nxjerr kete thesar...

..ky thesar mund ta shpetoje fukareshen e europes prej ligeshtise/semundjes/dobesise/varferise..., ose edhe mund te behet edhe shkak per ta cuar kosoven drejt rrenimit fare...

...perpara portave te obilicit gjendet nje thesar...nen peisazhin e qete pyjor - kodrinor shtrihet nje prej fushave te qymyrit me te medhaja te botes...

...nje miliarde ton te kesaj lende djegese gjenden te paluara/palosura nen kosove...shume me teper se sa ci duhet vendit per veten e tij...

...sipas eksperteve vendi me ri dhe me i varfer i europes mund te furnizoje me qymyr te gjithe regionin... puna eshte qe duhet me e nxjerre njehere prej toke...

...brenda nje gjeneracioni/gjenerate kosova mund te behet furnizuesi me energi i te gjithe europes jug-lindore thote profesori i oksforit james petifer nje prej specialisteve me te mire te ballkanit ne rang boteror...

...be-ja per shkak te krizes e ka kufizuar mbeshtetjen per regionin plus emigrantet kosovare po sjellin me pak leke ne shtepi - nje zhvillim fatal ky per ekonomine e kosoves e cila nuk ka takat me ec akoma me kembet e veta...

...por si nje ilac qe vepron shpejt kunder krizes qymyri sigurisht qe nuk mund te konsiderohet si patenta e duhur... thote stidiuesi petifer sot per neser qymyri qe ka kosova nuk i ben pune kosoves njehere per nje here/sot per sot...

...investimet qe do te duhej te bente shteti ne kete sektor per tja dale kesaj pune duhet te jene investime gjigande...eshte nje rruge e gjate dhe e veshtire sigurisht..."

...obilici eshte ndoshta rezervuari me i rendesishem i vendit por ama jo i vetmi...si damaret e trupit shtrihen damaret e qymyrit neper kosove...14,7 miliarde ton qymyr gjenden ne token e kosoves...

....d.m.th. shteti qe eshte sa gjysma e republikes sone te hesenit eshte ne vend te peste ne rang planeti per rezervat e qymyrit...

...me shume qymyr se kosova ka vetem rusija (91,6 miliare ton) gjermanija (40,8), australija (37,3) dhe amerika (31,1)...as kina nuk ka kaq shume qymyr sa kosova...

...per te furnizuar nje jete te tere vetem veten e vet me korent kosoves do ti mjaftonte vetem gjysma e rezervave qe ka obilici...

...por investoret tuten me ardhe ne kosove...

...ata kane frike nga mungesa e ligjit nga ec e jaket burokratike dhe nga korrupsioni...

...ne listen e korrupsionit te transparency international kosova kap vendin e 111-te dhe gjendet midis etiopise dhe tanzanise...

...plus qe shume qytetare te kosoves besojne qe elitat e vendit jane te perfshira ne keto pune/ne korrupsion...

...kosova sot s`ka korent as per veten e vet...

...shteti s`po ja del dot as me mbajte njerezit e vet me korent... disa provinca furnizohen me ritmin 2 me kater- 2 ore korent 4 ore jo...

...si te vine investitoret e huaj ne keto kushte...qeverija ska fare asnje strategji per nje lloj zhvillimi ekonomik...kushtet e jeteses se njerezve jane per tu habit/per tu cudit/cuditshmerisht shume te keqija...keshtu qe kosova leviz ne nivelin e nje vendi ne zhvillim...

...dhe vertet prodhimi bruto per koke eshte 2600 euro njelloj si ne mongoli...ne asnje vend ne europe s`ka me shume njerez te papune...45 perqind, ne veri jane 80 perqind... jashte shtetit shteti nuk shet pothuajse azgje...

...eksportuesi numer 1 jane metalet e vjetra/rraqet/rrangullinat/hekurishtet qe merren nga makinat kur prishen...kurse nga ana tjeter lulezon tregetija e zeze midis 30-45 perqind...edhe puna e femijeve eshte e perhapur...vajza ose djem shpesh jo me te medhenj se 12 vjec shesin cigare ose punojne /plugojne token...

...ketyre i shtohet edhe gjendja politike e paqete...si psh punet ne mitrovice...

...toke e pasur popull i varfer...

...por edhe sikur kosova tja arrije nje dite qe ti nxjerri ne siperfaqe dhuratat qe i ka bere asaj natyra/zoti kjo s`domethene se me kete do te zhgjidhen vetvetiu problemet...perkundrazi vendi mund te perjetoje nje mankth/enderr te keqe, sic e kemi pare shpesh neper bote...

...sidomos ne vendet e pasura gelon dhuna dhe mjerimi...

...toke e pasur popull i varfer...ekonomistet amerikane sachs dhe warner e kane zbuluar te paret kete relacion/marredhenie...pasurija thone ata mund ta coje nje shtet/vend drejt mjerimit...

...pasurija nuk eshte vetem bekim ajo mund te sjelli edhe mallkim: mallkimin e pasurise...

...keshtu e quajne ekonomistet kete fenomen... shpaloset me nje fuqi paralizuese qeveritare sepse atyre ju bie co gje ne preher...

...qeverite behen apatike/pertace/te plogeshta...nuk investojne pothuajse fare tek shkollat, rruget, spitalet...nuk ju intereson fare ajri i ndotur, ndotja e lumenjve po ashtu...demet e ambientit injorohen fare ...nuk kujdesen fare per rregull ligj e qetesi per qytetaret e tyre ...dhe aq me pak ju intereson transparenca...

...kur bejne pazare per pasurite e nentokes/tokes se vendit te tyre e kane mendjen vetem tek perfitimi per vete dhe per klanin e vet..perditshmerija eshte e percaktuar/damkosur/e karakterizuar nga korrupsioni dhe dhuna...keto lloj vendesh jane te rezikuara gjithmone nga lufterat civile/perleshjet civile/rremujat qytetare...

...ky mallkim paralizon gjithe ekonomine neqoftese nje vend korr pa qene nevoja me mbjell...

...atehere pse duhet me e vra mendjen me u bo produktiv dhe kreativ/krijues?...pse te krijojne ata kushte te mira per investoret ose te hapin fusha te tjera ekonomike jashte sektoreve te fitimit te klaneve te tyre...

...keto lloj vendesh kane nevoje per nje planifikim te mencur por qeverite e ketyre vendeve i ka zene qymyri/droga e lekut te shpejte dhe ata jetojne vetem sot per sot...

...dhe jetojne vertet mire, shume mire... te ardhurat e tyre jane gjigande/marramendese kaq gjigande saqe mund tja ndryshojne edhe vleren monedhes se tyre te vendit sa here te duan...nje rrezik tjeter ky sepse po tja rrisin vleren lekut vendas atehere shtrenjtohen eksportet e vendit dhe ndermarrje te tera vendase shkojne per lesh...

...per here te pare e vrojtuan ekonomistet hollandez kete lloj zhvillimi ne vitin 1959...kur u gjet gas papritur ne bregetin hollanez...eksporti shitja e gazit sillte miliarda por shteti po vuante nen peshen e kesaj pasurije si nen nje infeksison qe po i futej ngadale ngadale thelle e me thelle ne trup...studiuesit e pagezuan kete fenomen me emrin "semundja hollaneze"

...ske pse me e lone/lene veten ne dore te formes/formes sportive/gjendjes shpirterore te tregjeve...

..shume shtete i ka zene kjo semunje... por kosava i ka te gjitha mundesite qe te ndjeki nje rruge tjeter ndyshe nga keto shtete qe kane dale te humbura nga kjo gjurrulldi/marramendje resorsash/pasurishe...

...psh. qeverija e prishtines duhet te investoje leket e fituara nga shitja e lendeve te para/pasurise me mencuri dhe aresye ne infrastruktur dhe ne arsim e kulture sic thote profesori i oksfordit petifer...plus duhet te forcoje institucionet e shtetit dhe tja marri shpirtin korrupsionit/tja zeje/marri frymen korrupsionit...plus duhet te krijoje fonde ku ti fusi leket qe do te fitoje nga shitja e lendes se pare per te qene e pergatitur per tu perballur me luhatjet/qefet e tregjeve boterore qe te mos ngelet pastaj ne rrethana te caktuara si peshku pa uje/mos ta leje veten te vihet me shpatulla pas murit...

...dhe po keshtu vendi e parapergatit/armatos veten edhe per nje te ardhme pa qymyr/kur te mos kete me qymyr, sepse nje dite prej dite, kjo eshte nje e vertete e qarte si drita e diellit, pasurite nentokesore sado qofshin/sado shume qofshin dihet qe e kane nje fund...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 9 Mars 2015 07:23 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetatelegraf.com/del-ne-shitje-posta-kufi tare-katund-ne-gjirokaster-23-bleres-jane-greke/

Del nė shitje posta kufitare "Katund"

Gati vendimi pėr shitjen e gjithė postave kufitare tokėsore e bregdetare


Prej 25 vitesh, nė Shqipėri ka ndodhur gjithēka qė ka cenuar interesat e vendit, integrimin e tij dhe qė ka shkatėrruar jetėn e popullit. Por nuk ishte menduar kurrė se shteti do tė shiste edhe kufirin shtetėror.

Pas 25 vjetėsh hapje kufiri me vendet fqinje, ka nisur edhe shkulja fizike e kufirit shqiptar jugor, bėrė me urdhėr tė shtetit shqiptar!

Ndėrsa piramidat e vijės kufitare nė jug, nė lindje e nė veri tė kufirit shqiptar janė rrėzuar pėrtokė, janė katandisur nė "masa betoni" pa simbolet kombėtare e shenjat kufizuese tė shtetit shqiptar, janė zhdukur pėrrenjve e shkurreve, ose janė thyer pėr skrap, tani ka nisur dhe zhdukja e krejt objekteve fizike tė shėrbimit kufitar.

Njė lajm nga zyrat e shtetit, publikuar nga Ministria e Financave nė faqen e ankandeve tė Buletinit Nr. 8, datė 2 mars 2015, njofton se nė datėn 10 mars 2015, shteti shqiptar ka nxjerrė nė shitje Postėn Kufitare nė zonėn kufitare "Katund" nė Gjirokastėr, me sipėrfaqe trualli ndėrtese 800 metėr katrorė.

Postėn kufitare shtetėrore shqiptare, sipas ligjit dhe njoftimit tė Ministrisė sė Financave, mund ta blejė ēdo person i interesuar pėr blerje me ankand, mjafton tė paraqitet nė vendin dhe orėn e njoftuar tė shitjes.

U interesuam dhe mėsuam, se pėr blerjen e kėsaj Poste Kufiri, 300 metėr objekt dhe 500 metėr truall me vlerė fillestare shitjeje 3500 euro, deri tani janė interesuar 23 shtetas grek dhe... asnjė shqiptar.

E nėse blerėsi do tė jetė grek, natyrisht qė mbi godinėn e blerė tė postės sė kufirit shqiptar, do tė gėzojė tė drejtėn tė valėvisė flamurin grek,

mbasi sipas ligjit mbi tė drejtėn e pronės, ai ka truallin dhe objektin pasuri tė tij.
Sipas burimeve tona, ka njė plan qė tė shiten gjithė postat kufitare nė kufirin tokėsor Sarandė, Gjirokastėr, Leskovik, Pėrmet, Ersekė, Korēė, Pogradec, Peshkopi, Kukės, Tropojė, Shkodėr, si dhe tė gjithė postat kufitare policore e ushtarake tokėsore nė kufirin Sarandė-Vlorė-Seman-Divjakė.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 13 Mars 2015 17:32 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.tt.com/home/9756135-91/albanischer-parl amentspr%C3%A4sident-im-zentrum-von-mordkomplott-a ff%C3%A4re.csp

presidenti i parlamentit shqiptar ne qender te nje afere komplloti per vrasje

ne shqiperi rrezikon te eskaloje edhe nje here me shume konfrontacioni/perplasja politike...

...opozita mbajti nje proteste masive te enjten ne kryeqytet... kete here eshte fjala per te carat/krisjet brenda frontit/llogores/kampit qeveritar...

...ne qender te perplasjes:

presidenti i parlamentit ilir meta,
oligarku dhe deputeti tom doshi
dhe akuza per plan vrasjeje...

...lsi-ja e metes qeveris qe prej 2013-tes si partner i vogel me ps-ne e kryeministrit edi rama...

...bisnesmeni doshi qe eshte nder te tjera aktiv/ka investuar ne media dhe ne biznesin e ndertimit ka qene deri se fundmi,

perpara perjashtimit ne vazhden e aferes-per vrasje,
ne parlament per ps-ne...

...ai llogaritej si nje nga shtyllat me te rendesishme te rames...

...ne fillim te marsit doshi hodhi bomben:

nje atentat ishte pergatitur kunder tij, doshit dhe deputetit te opozites mehill fufi te pd-se...

...urdherin per kete vrasje nuk e ka dhene askush me pak se... meta; rama dhe ministri i brendeshem tahiri kane qene po ashtu ne thes...

...per te vertetuar/betonuar/cimentuar presupozimet e tij doshi nxorri nje video...

ne kete video nje prej vrasesve me pagese duket duke i rrefyer doshit qendisjen e kurdisjes se planit per vrasjen e tij...

...qe prej kesaj kohe shqiperija po zien...

...prokurorija speciale per krimet e renda nisi hetimet ...

...funksionare te larte te shtetit u moren ne pyetje...

...meta e qualifikoje/cilesoje videon si nje "anti-prove/antideshmi"...

...rama foli per shpifje dhe telenovele...

...me pune videosh meta ka eksperience:

...perpara 4 vjetesh u shfaqen pamje qe e tregonin ministrin e jashtem meta dhe ministrin e ekonomise dritan prifti duke bere sic dukej pazare-dallavere korrupsioni per tenderat shteterore...

...por video prej drejtesise shqiptare,

e cila sipas komisionit te be-se ka paksa akoma edhe nje cikez nevoje per tu reformuar,

nuk u pranua si prove materiale dhe si rrjedhim meta u deklarua/u shpall i pafajshem per mungese faktesh/provash...

...ish kryeministri meta me lsi-ne e krijuar nga shkeputja prej ps-se,

ishte asokohe per qeverine e udhehequr prej pd-se i domozdoshem si shumiceberes, keshtu sikurse eshte edhe sot per qeverine rama...

...akuzave per vrasje i paraprine verejtjet/deklaratat e doshit per "mosmirenjohje" ndaj kryeministrit rama dhe kritikat kunder menyres se tij te te qeverisurit...

doshi u ankua/ngriti zerin qe investimet shteterore po shkonin te gjitha ne keshtjellat tradiconale te ps-se ne jug te shqiperise,

nderkohe qe zona e tij zgjedhore ne veri te shkodres po dilte rru e qeth/po dilte me duar thate/bosh/zbrazur...

...kur mendon qe shtesat e votava/votat shtese qe fituan socialistet ne veri te shqiperise kane dhene kontributin vendimtar per fitoren e zgjedhjeve dhe per marrjen e qeverise/pushtetit nga rama ne 2013-ten...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Mars 2015 18:37 - Modifikuar nga: Skender Maci


doshi foli per nje "lufte" midis tij dhe rames :

"ekonomija e shqiperise eshte me keq sa ska qene ndonjehere dhe nje klike e vogel rreth kryeministrit po behet gjithmone e me e pasur..."

...opozita e cila edhe me perpara kishte organizuar protesta anti qeveritare dhe qe e ka bojkotuar edhe parlamentin pjeserisht/me hope e kapi kete afere ne lidhje me planet e presupozuara per vrasje ne rangjet me te larta te shtetit...

...shefi i pd-se lulzim basha kerkoi ne manifestimin e te enjtes ne tirane ne te cilin erdhen me mijera vete nga i gjithe vendi qe meta dhe rama te japin doreheqjen... "bandat e ilirit (metes), edit (rames) dhe saimirit (tahirit) i kane vene kemben vendit dhe po bejne cti doje qejfi" - turfullonte basha sipas televizionit privat top chanal...

...ambasada amerikane e pershendeti, sipas agensise tir-fax, perjashtimin e doshit, i cili prezantohet/paraqitet i lidhur me korrupsionin dhe krimin,
nga fraksioni/grupimi socialist i parlamentit,

...amerika dhe be-ja mbeshtesin qeverine dhe opoziten ne hapat e bera/ne renien dakort midis tyre per dekriminalizimin e posteve publike/per dekriminalizimin e shtetit, thuhet po aty me tej...

...me keto akuza qe po degjojme per politikanet e vendit kandidat per ne be, per shqiperine, duket qe ka akoma shume pune per te bere dhe ndoshta edhe siper fare/ndoshta deri siper fare...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Mars 2015 14:09


http://www.gazetadita.al/22-shqiptare-ne-kamionin- frigoriferik-mes-portokalleve-3-ore-pa-ajer-shofer i-rumun-ua-hap-deren-vete/

22 shqiptarė nė kamionin frigorifer mes portokalleve. 3 orė pa ajėr, shoferi rumun ua hap derėn vetė

Shmanget nė minutat e fundit njė tragjedi emigrantesh klandestinė.

Policia franceze zbuloi nė njė kamion frigoriferik 22 klandestinė, tė gjithė nga Shqipėria dhe Kosova.

Drejtuesi i kamionit qė ligjėrisht transportonte portokall dhe mandarina ėshtė njė shtetas rumun qė udhėtonte sė bashku me gruan e tij.

Ata u vunė nė pranga.

Nė fakt klandestinėve ua hapi derėn e kamionit vetė drejtuesi i tij, nė momentin qė mbėrriti nė terminalin e Ouistreham nė Francė dhe vetėm pak minuta e ndanin nga nisja drejt Portshmouth nė Angli.

Por drejtuesi i kamionit ėshtė detyruar tė hapė dyert nga frika se ata mund tė vdisnin brenda kamionit frigorifer, ku kishin tre orė pa ajėr dhe nė tė ftohtė.

"Ishte shumė ftohtė dhe ne u frikėsuam pėr vdekje", tha njė prej klandestinėve pėr policinė franceze.

Policia franceze tha se ishte e tmerrshme tė mėsoje se 22 personat mbijetuan tre orė pa ajėr.

Mes tyre ishte edhe njė fėmijė.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Mars 2015 17:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.caritas-international.de/hilfeweltweit/ europa/albanien/armutsbekaempfung-kinder-frieden

shqiperija eshte nje nga vendet me te varfra te europes...

...akoma shqiperija vazhdon akoma qe te jete ne nje gjendje shume te brishte...

...jeta e shume shqiptareve dhe shqiptareve karakterizohet nga nje pasiguri e madhe sociale/shoqerore...

...perkujdesja baze jetesore/per te jetuar e popullit nuk eshte aspak e garantuar/nuk eksiston fare...

...ne shume krahina rurale ka furnizim me uje te rrjedhshem vetem per disa ore ne dite...

nderprerja e energjise sidomos ne muajt e dimrit eshte pjese e perditshmerise...

...sigurimi shendetesor shteteror eshte i pamjaftueshem per te paguar/mbuluar faturat e ilaceve...

...kushtet e veshtira te jeteses per shume familje
- mbi 14 perqind e njerezve ne shqiperi jetojne ne varferi te thelle -
kane sjelle/cuar/po cojne ne apati/vegjetim gjithmone e me shume njerez...

...shume burra si pasoje e papunesise dhe e mungeses se interesimit vuajne prej ketij pozicionimi te tyre ne shoqeri dhe arratisen drejt pijes.......

...nje nga semundjet me te perhapura nder burrat ne familjet e varfera eshte alkolizmi, i kryqezuar/i shartuar ky me dhunen ne familje ndaj gruas dhe femijeve...

...te gjitha keto se bashku kane cuar ne ate qe prinderit nuk jane ne gjendje te merren me edukimin e femijeve:

ata nuk i kushtojne me rendesi arsimimit te femijeve te tyre dhe perkujdesi i tyre per ta kufizohet vecse ne aspektin ekonomik...

...shpesh femijet dhe te rinjte jane te detyruar per te dhene nje dore ne ekonomine e shtepise dhe si rrjedhim numri i atyre qe nderpresin shkollen eshte shume i madh...

...ata qe vuajne me shume prej kesaj pasigurije sociale kaq te perhapur jane femijet dhe te rinjte,

qe ju duhet te perballen me lenien mbas dore ose me braktisjen ne meshire te fatit...

...nga ana e shtetit ka shume pak shkolla/shteti ofron shume pak shkolla,

ose oferta per te kaluar kohen e lire...

...numri i analfabeteve dhe i te semureve eshte shume i larte...megjithese me ligj e shkuara ne shkolle/frekuentimi i shkolles eshte e/i detyruar vetem 40 perqind e e 15 vjecareve frekuentojne shkollen dhe numri i atyre qe nuk dine me shkruajtur dhe me lexu/qe nuk dine shkrim e kendim rritet per dite e me shume...pisa e nxorri shqiperine ne fund fare...

...femijet nuk kane fare vende per me ushtru sport/per aktivitete sportive ose per te luajtur/kende lojrash ose se ku me e kalu kohen e lire pas shkolles ose respektivisht pas punes...

...shume shpesh femijet jane viktima te dhunes fizike ose psiqike te prinderve ose te te huajve...

...pasoja direkte te ketyre gjerave jane gjendja e keqe shendetsore e femijeve ...shume vuajne prej mungeses se ushqimit te mjaftueshem dhe prej semundjeve...

...gjendja e shume te rinjve qe kane emigruar neper qytete eshte e karakterizuar nga lufta e perditshme per permbushjen e nevojave baze per jetese dhe njekohesisht dhe nga humbja e vendlindjes/vendit nga vine dhe te problemit te te ndjerit te huaj ...

...te rinjte e dine qe familjet e tyre pothujase pa perjashtim jane vendosur aty ilegalisht...

...90 perqind e prinderve te tyre jane te papune...zhgenijimi nga pritshmerite e qytetit..., te te ndjerit te huaj, depresioni dhe dhuna ne familje, rreziku prej varferise dhe bile frika per eksistence e karakterizojne perditshmerine e rrethit/ambientit te tyre/perrreth tyre/qark tyre/rreth e qarkt...

...te gjitha keto shkaqe jane ato qe i detyrojne shume te rinj qe te emigrojne ose te jepen pas konsumit te drogerave...

...sjelljet kriminale dhe prostitucioni jane gjithmone e ne rritje...

...shume vajza e shohin shpetimin e tyre te presupozuar tek ndonje martese ne moshe shume te re...

...shume per tu shqetesuar eshte edhe rritja dramatike e vetvrasjeve ne rradhet e te rinjve/ne rradhet e rinise/nder te rinjte...

shkurt 2015

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 15 . 16 . >>
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.