Na ndiqni ne facebook
  Diskutim-Hyrja - Repliko - Kërko - Kontakto  
bord.gazetakritika.net / Politika dhe Ekonomia! / Shqiperija ne rrugen e saj drejt europes II
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 15 . 16 . >>
Autor Mesazhi juaj
Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Dhjetor 2014 13:35 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/46 21875/Geopolitik_Der-lukrative-Lockruf-der-Seidens trasse

Gjeopolitike: thirrja joshese fitimprurese e rruges se mendafshit

akoma trenat qe nisen nga beogradi per ne hungari ecin si karroca e dylit dhe i duhen 8 ore per ti pershkruar ato 400km-tra, por me ndihmen e kinezeve do te futen ne epoken e trenave te shpejte edhe keta vende ekonomikisht te dobeta...

...ne qershor te 2017-tes kjo linje do te jete e perfunduar tha vucici te merkuren pas nenshkrimit te marreveshjes se rende prej 1,5 miliarde eurosh midis kines serbise dhe hungarise...

kina po terheq nga vetja/po i josh vendet e lindjes dhe jug-lindjes se europes me kredi te lira dhe me projekte te medha dhe ballkani po brohoret/ka shperthyer ne brohorima...

...per here te trete i mblodhi kina vendet e dobeta financiarisht te lindjes se kontinentit ne takimin e nivelit te larte 16+1...

...kina kerkon/po perpiqet ta forcoje gjithmone e me shume influencen e saj ne kete region...

...kina po i josh partneret e saj me kredi te lira per projekte ku eshte vete regjizore...sidomos ne kete pjese te oborrit te europes, qe eshte e thame/e djegme/e etur/e zhuritur per leke/investime njerezit po ferkojne duart...

projekte infrastrukturore te shtrenjta keto vende te mbaruara/te kputme nuk ja dalin dot qe ti bejne me forcat e veta...

...kredite dhe ndihmat nga be-ja usa-ja dhe banka boterore nuk i mbyllin dot vrimat e ketyre vendeve plus pastaj qe keto kredi jane te lidhura me kushte/kritere shume te rrepta...

...sidomos serbija dhe hungarija qe i kishin varur shpresat tek rusija te cilen e ka pllakosur kriza pas sanksioneve dhe pas prishjes edhe te projektit te gazit per linjen e jugut, kane marre goditje te forta, prandaj per ta kina eshte e mirepritur...

por dhurata falas kina nuk shperndan... kostot e ketyre projekteve do ti mbajne keto vende vete, kina vecse po ja jep leket si paradhenie...

...keto pune do te realizohen kryesisht nga kompani kineze,

prandaj ndoshta keto projekte kaq te medhaja realizohen kaq lire/me kosto relativisht te lire bile edhe per vete kete region, dhe pa korrupsion pothujse fare dhe me nje perpikmeri te pazakonte/te jashtezakonshme dhe ne kohen e duhur/planifikuar...

akoma per momentin marredheniet tregetare te kines me kete region ndodhen ne nje nivel modest.

volumi tregetar i kines me te gjithe keto 16 vende se bashku eshte sa tregetija qe bejne ata vetem me italine, por megjithate dipllomatet perendimore kjo ofensive sharmante kredishe e kines po i ben ata qe te ngrysin pak vetullat/qe te picerrojne syte...

por gezimit te ketyre vendeve per bekimin kinez te kredive i iken shkelqimi/sikur i venitet shkelqimi po te kemi parasysh qe keto vende po pelcasin nga te kater anet nga borxhet...

psh. autostrada qe do financojne kinezet per ne mal te zi normalisht duhet te jete/i bie qe te jete stacioni i fundit i marrjes se borxheve thote gazeta serbe "nin"...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 20 Dhjetor 2014 04:15 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.bundesheer.at/pdf_pool/publikationen/14 _sr5_06.pdf

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 21 Dhjetor 2014 10:56 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.nzz.ch/international/europa/wettbewerb- der-werte-auf-dem-balkan-1.18445196

Konkurrence vlerash ne ballkan

vertet ballkani ekonomikisht dhe ushtarakisht eshte i orientuar nga perendimi, por si komunitet vlerash komunitetit europian po i behet konkurrence/po i vjen konkurrence prej lindjes...

...pas krizes se 2008-tes rritja ekonomike ne kete region po perjeton stanjacon/ecje ne vend/ne vend numero...

...vendet e ballkanit po kerkojne me deshperim partnere te rinj per investime dhe per tregeti...

kina, shtetet arabe, turqija dhe rusija po ju shtrijne atyre doren/po ju dalin atyre perpara syve...

..ne lidhje me "hard power" pra ushtrine dhe ekonomine ballkani eshte ne dore te perendimit,

...por rusija dhe klubi i myslymaneve se bashku me turqine po jane duke pasur/fituar shume influence ne kete region...

...ne formen e "soft power" influenca/ndikimi ideologjik dhe kulturor i ketyre vendeve po ndjehet qe eshte gjithmone e me shume ne rritje...

...qytetaret e ballkanit perendimor e ndjejne veten te lene mbas dore prej perendimit...

...ata spo i zene me bese te folmes pedagoge/te tipit mesimdhenes gjithe perdredhje/sperdredhje dhe delikatese/elegance te europes - "eu speak" qe kane dy dekada qe po e degjojne/qe ka dy dekada qe po ju shurdhon/can veshet/kaptinen/kryt/koken...

...ata po jane duke dashur qe te dalin me mire ne pah vlerat tradicionale...

...neper kisha neper xhamija dhe neper rrethet nacionaliste po nxitet/shfryhet dufi kunder "lobit perendimor te pederastave/homoseksuelleve te cilet jane/na qenkan per prishjen e familjes"...

...shume njerez po fillojne te adhurojne putinin dhe erdoganin si burra te vertete me taban...

...mesazhi i ketyre dy burrave : ska nevoje me kopju/imitu perendimin per tu bere/per te qene i fuqishem dhe me emer/i respektuar...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Dhjetor 2014 12:47 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.derbund.ch/ausland/europa/Balkanische-S eidenstrasse/story/25155738

Rruga ballkanike e mendafshit

...investuesit kineze kane plane te medha ne europen jug-lindore...

..."kinezet nga njera ane na e bejne me sy dhe duan te bejne tregeti me ne, dhe nga ana tjeter na shajne sa mundin, por ska pse me e prish shume gjakun per kete"-keshtu i spjegonte udheheqesi jugosllav tito me 1969-ten marredheniet midis beogradit dhe kines...

...asokohe kinezet i bezdiste ideologjija kontradiktore ne lidhje me komunizmn jugosllav, kurse sot ideologjija nuk luan pothujse fare me ndonje rol.... kina sot e investon lekun e saj strategjikisht dhe globalisht...

...prandaj dhe u vune ne rrjesht 16 udheheqes qeverishe te europes juglindore per ti tundur doren kryeministrit kinez...

...dhurata qe ai solli ishte nje projekt gjigand: deri ne vitin 2017 kinezet do te ndertojne nje hekurrudhe midis budapestit dhe beogradit per 10 miliarde franka....

...liu tha: ne kete hekurrudhe te kalbur/rrenuar ku sot trenat ecin me 20km/ore ore ne te ardhmen do te ecin trena me 200km/ore...

...ndertimin do ta bejne firmat kineze,
...per te ecur mbi ato shina do te ecin aty trena kineze
...per te arritur sa me shpejt ne portin kinez te pireut te greqise...

...qellimi eshte i qarte: nepermjet udheve moderne detare dhe rrugore,

nepermjet rruges ballkanike te mendafshit, sic kane filluar te flasin/te thone ca media,

ndermarrjet kineze te depertojne/futen/marshojne/cajne perpara ne drejtim te tregjeve europine...

...me projekte kredishe miliardeshe kina po financon ne ballkan ndertimin e rrugeve dhe urave...

...ne kostolac ne lindje te serbise prane kufirit rumun do te ndertohet nje central...

...ne beograd ne prani/per nder te liut u inagurua nje ure mbi danub...

...kryeministri kinez premtoi qe te gjitha keto projekte do te realizohen me standarte/sipas standarteve te be-se, por provat per kete kina na i ka njehere borxh/ne bindemi kur te na sjelli provat per kete....

...be-ja duhet te shkoje dhe ti kontrolloje keto punime...

...rusija sapo e ndrepreu ndertimin e linjes se gazit rryma/rrjedha-jugore neper bullgari dhe serbi, per shkak se be-ja kerkonte respektimin e be-kritereve/e kritereve te be-se...

...brukseli ne kete region nuk eshte se eshte ndonje lojtar dosido, por perkundrazi eshte nje lojtar me emer/me shume emer,

por ne shume prej ketyre vendeve (ne serbi, maqedoni dhe mal te zi) sundojne autokrate te cilet vertet enderrojne/duan per tu futur/me u fut ne be, por simpatite ama i kane dhe po i tregojne hapur per kinen dhe rusine...

(shen.im: shqip i thone: bythen kane tek be-ja, por koken e kane tek rusija dhe kina...)

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Dhjetor 2014 10:58 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-40606610.htm l

Pabesija/prerja ne bese

fundi i miqesise me kinen...

kina i ve perpara shqiptareve nje fature...

sipas kinezeve:

1,8 milione tone drither, nderkohe qe populli kinez vuan urije

mbi 1 milione ton celik, nderkohe kur kina ska mjaft per vete

10 mije traktore nderkohe qe fshataret kinez e punojne token kryesisht me dore/krahe

6 hidrocentrale,ne nje kohe qe shqiperija nuk di se ku ta coje korentin e saj

1 fabrike plehrash kimike, te cilen kines ju desh qe tja blinte njehere kapitalisteve se vete s`ishte ne gjendje per nje fabrike te tille, per te plotesuar deshirat e shqiperise gjithmone e ne rritje...

plus tanke kineze dhe aviona, armatime moderne me te cilat kina akoma s`kishte pajisur as ushtrine e vet akoma

...burimet perendimore thone qe ketu duhet te futen edhe dy nendetese, raketa kunderajrore si dhe nje dusine avionesh mig 21 dhe 36 dhe mig 19...

kina thote qe i eshte bere nje dem prej 12 miliarde markash, por burimet perendimore te financave thone qe maximumi kane qene 900 milione marka ndihma qe i ka dhene kina shqiperise...

...jugosllavine e ka zene paniku se mos tani shqiperija fillon del prape ne kerkim te aleateve te tjere me kriter qe te jene vende kunder jugosllavise/antijugosllave, sipas radio zagrepit,

sepse nuk ishte dashurija ajo qe e kishte bere shqiperine qe te lidhej me vellain/kushon me pare/te fuqishem, por frika nga fqinji i saj verior jugosllavija

...kunder kesaj jugosllavije do me u rujt shqiperija,

shqiperija e cila me prejardhjen e saj ilire, nuk eshte fare as fare e as fis me asnje prej popujve europinane,

per me rujt/mbrojtur pavaresine e saj qe prej fundit te sundimit turk me 1912-ten...

...ne 1912-te territori i saj u nda ne katersh midis serbeve grekeve, malazezeve dhe pjesa qe ngeli eshte shqiperija qe kemi sot...

gjate luftes se dyte boterore komanden e luftes se partizaneve ne shqiperi e kishin partizanet nga serbija dhe mali i zi dhe me vone erdhen edhe dy divizione te plota jugosllave si perforcim...

...se sipas milovan gjilasit zevendesi i titos kur ishte i ftuar ne moske stalini i tha qe kollufite shqiperine, sa me shpejt aq me mire paska thene stalini duke lepire buzet...

...pas prishjes se titos me stalinin komunistet shqiptare i futen nje te pushkatume atij qe ishte parashikuar si mekembesi i titos ne shqiperi koci xoxes...

akoma edhe sot ka ne shqiperi statuja te stalinit dhe enveri vazhdon te mbrohet sic thote vete kunder forcave/fuqive te erreta qe duan ta kthejne shqiperine vendin e shqipetareve ne nje han pa porta per te hyre dhe dale te gjithe llojet e derrave/derri e dosa per kurva me breke dhe pa breke, per drogaxhinj, qe duan te na i zhdukin vallet/dhe traditat tona te bukura dhe te na i zevendesojne ato me lloj lloj orgjirash...

por ama po kaq tregohej elastik/i zhdervjellet vendi i vogel ne fushen e politikes se jashtme...

kur udheheqsi sovjetik krushovi u pajtua me titon me 57-ten dhe pikerisht ky pajtim u be ne nje pritje te amabsades shqiptare ne moske ku/kur krushovi perqafoi ambasadorin e jugogosllavise, shqiperija i ofrohet kines si baze europiane...

ne vjeshten e kalur aber kur udheheqja e re e kines pret titon me pompozitet gazeta rruga e partise shkruan: rrethanat po zhvillohen te tilla qe ne tani skemi c`presim me ndihme prej askujt...

...po prape nuk eshte e thene qe kjo gje te merret fjale per fjale...

...momentalisht tirana po normalizon marredhenit me vendet e natos me greqine, italine dhe francen...

mbas vdekjes se titos te shofim si do te zhvillohen ngjarjet...se neqoftse serbet qe jane te lidhur ngushte me ruset do ta shtyjne vendin me shume ne drejtim te moskes, atehere nacionalitetet e tjera ne jugosllavi do tja fusin vrapit dhe jugosllavoja do te shperbehej dhe atehere shqiperija mund ta marri dhe ta ktheje ne shtepi kosoven, ku jetojne 1/3-ta e shqiptareve...

qe tani hoxha 69 vjecar ne detyre qe prej 34 vjetesh organizoji marrjen nga greqija te eshtrave te nacionalistit shqiptar hasan prishtina te vrare ne selanik...

dhe ku shkoi me i varros keto eshtra, pikerisht direkt ne nje vend ne kufi me jugosllavine...

...ky hero i ri/i porsa nxjerrur qe kishte lindur ne jugosllavine e sotme,

para luftes se dyte boterore kishte bere nje pakt/marreveshje me te gjithe armiqte e bredeshem te beogradit me nacionalistet prej shqiperije dhe maqedonije dhe kroacije...

...ne kete marreveshje kroatet perfaqesoheshin prej ante pavlicit udheheqsit te shtetit kroat te ushtashes ne kohen e hitlerit dhe musolinit...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Dhjetor 2014 15:34 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.investor-verlag.de/global-anlegen/emerg ing-markets/china-investiert-in-serbien-so-koennen -sie-das-auch/112212671/

...per ballkanin krishtlindjet kete vit po vine nje jave me perpara se zakonisht...

...ballkani po duhet tu boka/me u be tregu kryesor/magazina kryesore per mallin kinez ne europe...

...8 miliarde euro - kjo eshte 40% e prodhimit bruto vjetor te serbise... ...kjo eshte njelloj sikur te behej ne gjermani nje investim prej 1 bilione eurosh...

...per kete vend qe hyn futet tek te ashtuquajturit frontier markets, keshtu quhen vendet e dores se dyte per investime, ky eshte nje investim gjigand...

...ne keto vende premtohet/premtojne nje rritje ekonomike vjetore prej 4,7% ne vit, nderkohe qe vende si amerika do te ishin te lumtur me nje rritje ekomnomike vjetore prej 2,4% ne vit...

...kina i ka nuhatur keto pune, nderkohe qe be-ja dhe amerika dhe banka boterore po tregohen akoma shume doreshtrenguar me keto lloj vendesh...

...tregetija e kines me ballkanin pritet te arrije/kapi ne vitet ne vijim 60 miliarde dollaret e kacafiu...prandaj kjo na ben te mendojme qe keto pojekte ne fjale te kinezeve ne ballkan do te realizohen vertet...

...kina po i afrohet/ofrohet ballkanit njekohesisht si lekedhenes dhe si punedhenes dhe njekohesish nderton edhe rrjetin e saj te vet ne/per ne europe...

...europa jug-lindore eshte interesant per kinen edhe sepse atje kostot e punes jane te uleta dhe njekohesisht per shkak te pozicionit te tyre ne afersi te tregjeve europiane...

...pra keto investime ne infrakstrukture ne rruge, hekurrudha porte etj. i sherbejne njekohesisht ndertimit dhe zgjerimit te ketij tregu gjigand per mallrat kineze ne zemer te europes...

...kjo strategji i pergjigjet/i shkon per shtat/i pershtatet peisazhit kinez te enderres per nje rruge te re mendafshi qe lidh kinen me europen per transportimin sa me te shpejte dhe shperndarjen sa me eficiente te mallit kinez neper europe...

...ne kete kontekst kina deshmon qe di me i shfrytezu mire koniukturat politike per te nxjerre sa me shume perfitim per vete...

...po te kemi parasysh edhe marreveshjet qe sapo beri kina se fundi me rusine per gazin, marreveshje qe pas shume e shume vitesh tratativash/pazari/debatesh u nenshkrua pikerish ne kete moment/ne momentin kur rusia ishte/eshte ne siklet/i filluan sikletet...

...keshtu nder te tjera kina e ben veten edhe mik me ballkanin/lidh miqesi me ballkanin ne kete moment kur premtimet e be-se per ta futur ballkanin/vendet e ballkanit ne be po behen gjithmone e me te vaketa/po i/ju iken epshi/afshi/nxehtesija...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Dhjetor 2014 17:27 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.solidbau.at/home/artikel/China_wirbt_um _Grossauftraege/Die_neuen_Freunde_am_Balkan/aid/25 598?analytics_from=widget_todays_most_read

...lista e deshirave te serbise kap rreth 70 projekte dhe ketu perfshihet edhe nje autostrade per te lidhur qytetin jugor te serbise nishin me kryeqytetin e kosoves prishtinen...

...me keto investime kineze thote vucici do te thote qe anijes serbe po i fryn era edhe nga lindja gjithashtu...

http://www.schwaebische.de/politik_artikel,-Die-ne ue-Seidenstrasse-fuehrt-ueber-den-Balkan-_arid,101 43191.html

...kina po shfrytezon krizen ruse dhe po pushton tani europen lindore dhe ballkanin...

...keto vende po fluturojne nga gezimi, nderkohe qe me europen mosmarreveshjet e tyre me be-ne vazhdojne...

...serbija akoma se ka pertyp refuzimin e putinit per linjen e gazit "south stream"...

...serbise i iken nga kjo pune investime miliardeshe sikurse/plus leket e qerase qe do te merrte si vend tranzit i gazit, dhe sic duken bathet rusija akoma per ca kohe ska per te investuar dot ne serbi edhe akoma me shume edhe pas renies cmimit te naftes dhe renies se vleres se rubles po ashtu...

...tani na del ne skene kina me nje lajm te gezuar - nje rruge te re mendafshi per ne europe me serbine ne krye/me serbine qe po i prin kesaj pune...

...per vendet e ballkanit kinezet jane te mirepritur si investitore...

...stanjacioni ekonomik dhe lodhja e be-se/lodhja e be-se per investime po paralizon/po paralizojne jo vetem zhvillimin ekonomik te vendeve te vecanta ne vetvete ne fjale, por po paralizon edhe reformat politike ne keto vende...

...be-ja per kete aksion/sulm/marshim te kines nga lindja/nga krahu i lindjes nuk po din se c`te mendoje, se dihet qe kina nuk ja var shume transparences ne punet e veta qe ben, po ashtu sic nuk do me ja dite fare as per rregullat e konkurrences...

...kina po investon ne oborrin e mbrapem te shpepise se be-se...

...portin gjigand te pireut e ka fut ne dore, po ashtu edhe punimet per hekurrudhen athine- beograd-budapest...

...boshlleqet/vrimat/vrimat rrugore qe ka lene be-ja pa mbyllur ne hapesiren e saj si psh. ne bullgari e rumani - vende te cilat jane tashme pjese e be-se, sikurse edhe ne shqiperi, bosnje, maqedoni e mal te zi, po i mbyll kina...

http://www.welt.de/print/welt_kompakt/print_wirtsc haft/article135501431/China-baut-Schnellstrecke-au f-dem-Balkan.html

...keto investime po financohen nga banka kineze per zhvillim dhe do te vihen ne jete/do te zbatohen ne terren prej firmave shteterore kineze...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Dhjetor 2014 06:49 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-43367144.htm l

...milona teleshikues sovjetike perjetuan nje skene te sikletshme: kryeministri cu en lai i derguari i kines ne kongresin e XXII te partise komuniste te bashkimit sovjetitk zbret nga pulti/podiumi i tund doren suslovit dhe koslovit kurse krushovit i kalon/parakalon perpara pa ja hedhur as syte fare...

...me sulmet verbale te kryeministrit sovjetik kunder renegatit shqiperi nikita krushovi i hapi pune vetes me kinen...

...perpara rreth 5 mije delegateve te kongresit krushofi hapi siparin javen e kaluar me shfryrje dhe turfullim ndersa cu en lai mbante shenime me zell...

...shefi i sovjeteve i akuzoi shoket shqiptare qe i jane futut rruges se prishjes me bs-ne/nuk duan te kene me marredheni te mira me bs-ne...dhe nuk duan qe te ndahen nga kulti i individit te stalinit dhe pastaj erdhi kercenimi:

"por partija jone do te beje gjthshka qe shqiperija te futet prape ne brazden tone dhe per kete ne s`pyesim as per udheheqesit shqiptare dhe as per ndonje tjeter kushdo qofte ky..."

ky "kushdo tjetri" ishte i ftuari i moskes, por qe nuk kishte ardhur duke qene se i dinte se si ishin punet, filozofi i partise se kines mao ce dungu...

...te fandaksurit shqiptare s`kishin marre ftese, po ashtu as sherraxhinjte jugosllave...

...nga kryeqyteti i shqiperise tirana sunduesi i pakufishem/i plotfuqishem i shqiperise nxjerr llaf : genjeshtrat antimarksiste te krushovit i sherbejne armiqve te komunizmit... ne do te fitojeme dhe/se sjemi vetem...

..ky sherr komenton gazeta angleze sunday times me gezim mund te coje ne percarjen e bllokut komunist, ne nje pjese te udhehequr prej moskes dhe tjetres prej pekinit...

...kina pretendon udheheqjen e komunisteve ne boten me ngjyre kurse krushovi boten komuniste te bardhe...

por mutit i doli era dhe futja e kines ne shqiperi, pra ne zonen e influences se bashkimit sovjetik e beri kete perplasje te paevitueshme...

...diktatori i shqiperise enver hoxha e kishte share kryeministrin sovjetik me 1960-ten duke i thene qe ske burrni/je burracak dhe je revizionist dhe legen...

...me shtetin me te vogel komunist me shqiperine qe s`eshte me e madhe se republika jone e hesenit me 1,6 milione banore sherri u acarua shume...

...shqiperija qendroi staliniste megjithe reprezaliet e moskes...moska u shtrengua te largohej nga baza e vlores pas nje puci te simpatizanteve shqiptare te krushivit, i nderpreu kredite 300 milione marka per planin e trete pesevjecar gjithashtu urdheroi te gjithe vendet e tjera te lindjes qe ti terhiqnin ekspertet dhe ndihmen per shqiperine, turistet po ashtu...

...por kina i ofroi shqiperise akoma me shume kredi gati 492 milione, shkoi dhe bleu grure/drither ne perendim dhe ja coi shqiperise se bashku me inxhinjeret e saj dhe tekniket e saj...

...te gjithe u kthyen kunder shqiperise pervec kines qe i doli ne mbrojtje vellait te saj te vogel se bashku me vietnamin korene e veriut komunistet japoneze, indiane dhe indoneziane...

...po duket qe shqiperija e vogel po i fut fitilat e shkaterrimit/percarjes komunizmit boteror...

"kongresi i krizes se komunizmit boteror" e etiketonte new york times kete kongres te madh te moskes, kur u fol aty per daljen e shqiperise prej traktatit te varshaves...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 26 Dhjetor 2014 06:51 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-45861402.htm l

zjarr i madh/po i del flaka/po behet qameti

...mongolet e humben para 400 vjetesh bazen e tyre te fundit ne europe ne lufte me kozaket ruse, kurse sot aziatiket duan te mbrojne xhubmaxhuxhin/liliputin shqipri kunder ruseve...

...ne emer te 700 milione kinezeve premtojne kinezet ne tirane ne do te luftojme dhe do te fitojme se bashku...

...shefi i shtabit te kines: revizionistet sovjetike jane cari i ri i nen peshen e te cilit po vuajne popujt e bashkimit sovjetik dhe te europes lindore...

gjigandi kinez dhe xhuxhi shqiptar: citat i maos:fanari ndricues i socializmit ne europe...

...tre jave pas marshimit te moskes ne ceki stalinisti i vjeter/i thekur enver hoxha e nxorri vendin e tij prej traktatit te varshaves...

...kinezet i premtuan shqiperise 100 milione dollar kredi per projekte si:

kombinati i hekur nukelit me nje kapacitet prej 800 mije ton celik ne vit, nje rafineri nafte me nje kapacitet vjetor prej 1 milion tonesh
dhe nje hidrocentral gjigand mbi lumin drin...

...shqiperija do te japi per kete/do te lejoi per kete ne nje marreveshje sekrete sipas gazetes londineze observer ndertimin e bazave raketore kineze ne bregdetin shqiptar plus do te stacionohen perkohesisht edhe trupa kineze ne shqiperi...

...sipas kesaj gazete qe citon burimet jugosllave prej sherbimit te fshehte shqiptar sherbimi sekret shqiptar jep te dhena te detajuara...

...sipas dokumentave shqiptare moska brenda 64 oresh do te pershkroi/do me pershkru austrine dhe jugosllavine per te shakterruar pastaj per 24 ore bazat kineze te raketave ne shqiperi...

...por ama raketat e kines ne shqiperi, qe nga komentatoret perendimore po quhet tashme "kuba europiane" jane per momentin vecse tigra prej letre/kartoni sepse kina nuk posedon akoma raketa te tilla...sipas eksperteve ushtarake fuqija atomare kina do te jete gati nga viti 72 per te ndertuar raketa me nje rreze veprimi prej 2400km...

...prej nga shqiperija/shqiptaret me predhat kineze mund te mbajnen nen kontroll me zjarr vetem pjesen europiane te bashkimit sovjetik: mosken, wolgogradin gorkin dhe bile edhe leningradin...

...meqe pekini dhe tirana po armatosen rendeshem kunder te kuqve te moskes udheheqesit sovjetike po perpiqen te gjejne mbeshtetje nga vendet e tjera, bile edhe prej cekeve...

ne bisedimet e kievit bashkimi sovjetik i kerkoji cekise nepermjet brezhnjevit qe ti veje ne dispozicion bashkimit sovjetik 500 mije trupa ne rast se bashkimi sovjetik sulmohet...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Dhjetor 2014 13:56 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/1977/33/albaniens-abkehr-von-ch ina

...shkeputja/ndarja e shiperise nga kina/me kinen

...tani ndryshe nga 1961-shi shqiperija ska se ku te mbeshtetet me tek nje partner i forte...

...bashkimi sovjetik ne kete moment menjehere u perpoq shume here qe te vendoste prape marredhenie me shqiperine/marredhenie miqesore me shqiperine sepse ishte shume e interesuar per bazen ushtarake te vlores, por shqiperija as qe ja vari fare/por shqiperija nuk ju pergjigj/nuk pranoi...

...sic duket vendi e ndjen veten me te forte per ta mbrojtur vete pavaresine e tij...

http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-46169582.htm l

...marina britanike ne gjibraltar u ngrit ne gjendje alarmi ne ate fillim pranvere te viti 1961...

...flota ajrore mbreterore raportonte qe 8 nendetese ruse po kalojne ne afersi te fortifikimit anglez sic duket me kurs per ne drejtim te atlantikut...

...ne erresiren e nje nate maji/e asaj nate maji flotilja sovjetike po rreshkiste si gjarpri ne uje/po zvarritej si gjarper duke kalur ne ikje prane bazes angleze...

...kur oficeret e sherbimit anglez bene analizen pane qe kishte dicka qe nuk shkonte: sipas informacioneve te tyre bashkimi sovjetik pas prishjes me shqiperine kishte vendosur qe ti terhiqte te 12-te nendeteset e stacionuara atje, por resti spo merrej vesh se ku ishte...

...kater vjet spo merrte kjo gje/pune pergjigje te sakte neper aktet e sherbimeve sekrete derisa sot kryetari partise komuniste shqiptare enver hoxha deklaroi zyrtarisht se ku jane nendeteset: ne duart e shqiptareve/ne portin shqiptar...

...marreveshja kishte qene qe te 12-te nendeteset sovjetike te klasit/modelit "w" te stacionuara ne bazen e vlores ne kanalin e otrantos do ti jepeshin ne dorezim/do te kalonin ne prone te shqiptareve sapo ato tja kishin marre doren perdorimit te tyre...

......sovjetiket pa i thene fare shqiptareve urdheruan admiralitetin e tyre qe ti vinte ne levizje per tu larguar te 12 nendeteset...

...por ministri i lufttes se shqiperise beqir balluku e mori vesh permbajtjen e ketij fermani dhe urdheroji mbrojtjen me cdo kusht me te gjitha forcat dhe me te gjitha menyrat...

...pastaj se cu tha e se cu be su mor vesh por radio moska bente kete pershkrim: "udheheqesit shqiptare gjate terheqjes se flotes ndermoren veprime te hapura armiqsore ndaj nesh per te na i marre nendeteset, por fale vendosmesrise/trimerise dhe gjakftohtesise se marinareve sovjetike u arrit qe te ndalohej/qe ti behej balle ketij provokacioni "

...por radio moska nuk permend/harron te permendi qe shqiptaret kane qene/duhet te kene qene te pakten/minimumi po aq te vendosur/trima dhe gjakftohte derisa kane arritur me ja marre kater nendetese...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 28 Dhjetor 2014 16:57 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.bundesheer.at/pdf_pool/publikationen/14 _sr5_06.pdf

ceshtja shqiptare prej kongresit te berlinit deri ne shkermoqjen e jugosllavise

opcionet e komunitetit nderkombetar per zgjidhjen e ceshtjes shqiptare


...ne luften e dyte boterore u krijua nje fare/nje lloj shqiperije e madhe...

..shqiptaret rane ne nje eufori eksitim si ne jerm/po cmendeshin nga gezimi...saqe as qe bezdizeshin fare qe me permbushjen e enderres se tyre kombetare ata po beheshin njekohesisht edhe te gjithe shtetas italiane dhe qe realizimin e kesaj enderre po e sillte pushtimi italian me vete...

...ne kohen/epoken e komunizmit regjimi stalinist i hoxhes nuk e ndjente veten te forte mjaft per ta vene/nxjerre ceshtjen kombetare ne rend te dites, sepse e shikonte vendin e tij te rrezikuar me themel/mendonte qe vendi i tij ka probleme eksistence...

...enver hoxha ne fillim kerkoi mbrojtje ne moske kunder superfuqise se jugosllavise dhe me vone lidhi aleance bile edhe me pekinin e larget sepse komunistet kineze ishin kundershtare te papajtueshem me kundershtarin e tyre ideologjik revizionistin tito...

...posi ai u zhgenjye edhe nga kjo aleance hoxha proklamoje politiken e izolimit kombetar...

...shteti shqiptar u mblodh ne vetvete si iriqi dhe nxorri gjembat mbrojtes...

...politika e tij difensive dukej sikur i kishte lene menjeane/ne harrese bashkeatdhetaret e tij jashte kufijve te shqiperise...

...stabilizimi i pavaresise shteterore te shqiperise dhe stabilizimi i pavaresise se saj ishin vendimtare/te domozdoshme, ne qellime pikesynime te tjera vendit te vogel te izoluar te ballkanit as qe mund ti shkonte mendja...

...kur shperthyen demonstratat ne vendin fqinj pas vdekjes se titos ne kosove, ku u kerkua statusi i republikes per provincen e kosoves...ushtrija dhe policja jugosllave e mbyten me dhune e me gjak kunderrevolucionin...

...tirana protestoi per nderhyrjen/sjelljen e policise dhe ushtrise dhe u akuzua nga beogradi si organizatorja e rremujave ne prapaskene...

...kur ne fillim te viteve te 90-ta filloi te dukeshin shenjat e para te shkermoqjes se jugosllavise shqiptaret e kosoves po e shikonin veten me shume se kurre te lene ne dore te serbise...

...kroacoja dhe sllovenija nuk u llogaritshin me si aleate sepse po shihej qe keto dy repubblika nuk e kishin me te vertete/nuk po ishin te interesuar vertet per ceshtjen shqiptare...ato po e perdornin ate/ceshtjen shqiptare me teper si nje instrument te propagandes se tyre antiserbe...

...me 91-shin ne memdheun e shqiptareve/ne dheun meme ne shqiperi erdhi fundi i komunizmit... shume shqiptare ja kishin marre shume per keq regjimit te hoxhes dhe qeverise se ramiz alise qe s`kishin bere asnje gje/azgje per bashkimin kombetar...

...pas renies se murit te berlinit xhelil gjoni njeri prej pasardhesve te ramizit ne udheheqjen e partise deklaroi sa vijon:

ne shqiptaret jemi nje komb i ndare me te padrejte, por kesaj padrejtesije do ti shtohej edhe nje padrejtesi e re neqoftese nuk do te shembet muri qe i ndan shqiptaret me njeri-tjetrin... ne do te kerkojme me vendosmeri qe ky mur te zhduket dhe shqiptaret te komunikojne me njeri tjetrin si te gjithe kombet e tjere te europes...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Dhjetor 2014 12:10 - Modifikuar nga: Skender Maci


fillimi i luftes civile ne vere te vitit 91 ne jugosllavi zgjoi ndjenja te perziera ne shqiperi.

nga njera ane friken qe flaket e luftes civile ne jugoslavi mund te perfshinin/kapnin/mund te perhapeshin edhe ne kosove dhe nga kosova pataj edhe ne shqiperi kurse nga ana tjeter shpresohej qe neqoftese serbija mundej ne lufte atehere ceshtjes kombetare mund ti afroheshin nje hap me shume.

nje gje ishte gjithmone mire e qarte/qe nuk vihej ne diskutim/qe nuk duhej te vihej ne diskutim per politikanet ne drejtim te vendit ne tirane:

qe vendi i tyre eshte i vogel dhe i dobet ekonomikisht dhe nuk kishte kellqe me u fut ne lufte per kosoven kunder fqinjit te saj te fuqishem serbise, keshtu qe opcionet/mundesiste /alternativat e politikes shqiptare ishin ekstremisht te kufizuara.

ne qershor te vitit 93 presidenti shqiptar sali berisha mbajti nje fjalim perpara ushtarakeve ne korce. ai tha:

ne shqiptaret jemi 7 mione njerez te ndare ne 5 shtete.
ne duhet te shtrengojme dhembet dhe ta mbajme veten qe sdo te thote qe ne kemi frike opo po hezitojme por e bejme kete/duhet ta bejme kete pikerisht sepse jemi te forte/kjo nuk deshmon per frike por perkundrazi eshte deshmi per force.

pese shtetet qe kishte parasysh berisha ishin shqiperija, serbija, mali i zi, maqedonija dhe greqija.

eshte per tu vene re ketu permendja e greqise ne kete kontekst sepse asimilimi i shqiptareve qe kane jetuar ne keto troje shqiptare (camet e besimit ortodoks) eshte pothuajse nje qark i mbyllur, kurse camet myslymane te besimit myslymane... jane debuar nga tokat e tyre per ne shqiperi...

tek e drejta per vetvendosje qe permendte berisha e kishte fjalen per ta zgjidhur kete pune me mjete paqesore por ne asnjemenyre me dhune.

perpara se te merrte pushtetin berisha kishte dhene aty ketu deklarata qe dukej sikur shkonin paksa/pak a shume shkonin ne drejtimin irredentist, por sapo morri pushtetin te pakten publikisht ai nuk u ndie me per cershtjen shqiptare,

kurse ne fillim te vitit 93 deklaronte: shqiperija asnjehere nuk e ka pasur ndonjehere ne mend qe te ndryshoje ne ndonje lloj menyre kufijte eksistues dhe se ka ndermend kete as ne te ardhmen.

ajo qe e shtynte qe ti bente refuzim dhunes dhe premtimet/betimet e sterbetimet e vazhdueshme,

duke thene qe shqiperija nuk ka pretendime territoriale ndaj askujt fqinji te saj,

ishte aresyeja/urtesija/maturija politike qe kerkonte koha asokohe.

sigurisht qe ne tirane e dinin mire qe nje lloj politike tjeter nuk kishte mbeshtetje as ne washington, as ne bruksel dhe as ne ankara,

por kjo sdo te thonte qe ata kishin hequr dore prej enderres kombetare, por vecse po e shtynin punen per kohe me te mira/kur te vinte momenti i duhur.

shqiperija asokohe i shikinte zhvillimet politike irredentiste ne kosove qe dukej qe po e conin punen te lufta si nje rrezik vdekjeprures.

ne kete kohe politika shqiptare po donte me e menjanu me cdo kusht luften/konfliktin e armatosur ne kosove me te gjitha menyrat.

rugova me politiken e tij paqesore ishte nje aleat i natyrshem i tiranes.

...ai dukej arma qe i duhej atyre per te mos i lene kosovaret qe te ngriheshin ne kryengritje te armatosur, kryengritje qe mund ta merrte me vete dhe ta fuste ne dhe edhe shqiperine vete.

njekohesoht ishte ne interesin e tiranes qe timbante/kishte nen kontroll udheheqjen politike te shqiptareve te kosoves dhe atyre te maqedonise po ashtu, se vetem keshtu mund te pengonte/frenonte shperthimin e nje revolte te armatosur ose destabilizimin e maqedonise

eksistenca e nje maqedonije te pavarur per tiranen ishte shume e rendesihme se nga pikepamja/kendveshtrimi i tyre nje ndarje e mundeshme e maqedonise midis serbise dhe greqise do te kishte pasoja fatale per shqiptaret e maqedonise...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 30 Dhjetor 2014 14:50


http://www.gazetadita.al/brace-e-turpshme-renzi-vj en-ne-tirane-basha-braktis-qytetin/

Braēe: E turpshme, Renzi vjen nė Tiranė, Basha braktis qytetin

Deputeti socialist Erion Brace ka ngritur shqetėsimin mbi mungesėn e Kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės Lulzim Basha nė krye tė detyrės, ndėrsa ngre pyetjen se kush po e drejton tani kryeqytetin.

"Ku ėshtė Lulzim Basha? Kush po e drejton Tiranėn ­kryeqytetin e vendit?

Ėshtė e pashembullt qė njė Kryeministėr i njė vendi fqinjė si Italia vjen ditėn e parafundit tė vitit tė vizitojė kryeqytetin tonė dhe Kryetari i Bashkisė e ka braktisur qytetin e tij!

Vėrtet ku ka shkuar Lulzim Basha?
A paguhet pėr kėto ditė ky?"...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 30 Dhjetor 2014 15:34 - Modifikuar nga: Skender Maci


...kur flasim per ceshtjen shqiptare nuk duhet me lene ketu jashte vemendjes emigracionin/emigrantet shqiptare...

...ashtu si ne shekullin e 19-te edhe ne kete fund shekulli te 20-te emigrantet shqiptare ne europe dhe pertej detit/oqeanit me leket dhe me patriotizmin e tyre luajne nje rol shume te rendesishem...

...duhet theksuar qe ne pergjithesi emigrantet shqiptare jane shume me teper te angazhuar, te angazhuar pa rezerva dhe pa tabu dhe pa dogma ne zgjidhjen e ceshtjes kombetare shqiptare,

se sa te themi udheheqesit ne tirane, prishtine ose shkup.

...400 mije shqiptaret e amerikes kane mbledhur dhe hedhur mjete financiare te konsiderueshme/shume te medhaja per ti bere per vete deputetet e kongresit dhe senatoret amerikane qe ata te interesohen dhe ta vinin doren ne zemer per ceshtjen e tyre kombetare shqiptare...

...emigrantet shqiptare ne gjermani dhe zvicer jo vetem qe bene, qe ceshtja e tyre te fitonte graden/shkallen e duhur te publicitetit ne europen perendimore,

por ishin ata qe e bene edhe te mundur edhe nepermjet donacioneve te tyre finaciare edhe krijimin e uck-se,

edhe pse mund te na duhet ketu te themi qe financimi i uck-se eshte bere edhe ne menyra te tjera neper kanale te erreta...

summa summarum/ne pergjithesi/e pergjithshmja/shumatorja sidoqofte eshte qe:

eshte fakt/arrihet ne konkluzionin qe emigracioni shqiptar ishte motorri i te gjitha perpjekjeve per zgjidhjen e ceshtjes shqiptare...

...duke i shtyre gjerat perpara me te shtyme nga mbrapa, duke i pershpejtuar punet edhe me radikalitetin e tyre qe ishte shume me i madh sesa i forcave politike ne atdhe,

forca te cilat rrinin duke menduar jo si, jo qysh, jo tek, po sikur, jo po ndoshta, jo po duhet te mendojme edhe per kete edhe per ate...etj, plot e perplot me rezerva, rezerva te cilat nga ndonje kendveshtrim mund ndoshta te duken/duket sikur vertet s`kishin c`te benin/s`kane c`te bejne se/sepse i kishin/i kane duart te lidhura...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 1 Janar 2015 06:46 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.treffpunkteuropa.de/matteo-renzi-frisch er-wind-fur-italiens-politik

Matteo Renci: Ere e re/freski/fllad i ri per politiken italiane?

...ne fillim te javes kryeministri italian matteo renzi kreu/kryu viziten premiere ne berlin...

...pasuesi i te dorehequrit perpara rreth nje muaji, i kryeministrit leta, quhet/thirret ndryshe edhe "shkaterruesi"- ambizioz, i vetedijshem per pushtetin dhe jokonvencionel/popullor.

...keshtu ish kryetari i bashkise se florences do me e fut vendin te tij ne nje diete/kure radikale... te pakten merkelit po i pelqen kjo gje...

...dita vendimtare ka qene mesi i shkurtit: kryeministri leta u detyrua te perballej me nje votim mosbesimi brenda perbrenda partise demokratike. kete pune e inicioi renzi nen preteksin/argumentin qe qeverija leta po behej barre per italine...

...renzi ja doli tja hiqte pushtetin shokut te tij te partise me 136 vota pro dhe 2 vota kunder dhe menjehere pas kesaj u autorizua/u ngarkua nga presidenti napoletano per krijimin e nje qeverije te re...

per tete dite ja mori pushtetin letes, edhe me dasht s`mund te behej/ndodhte me shpejt...

...ne dhjetor te 2013-tes ai u zghodh kryeter i partise me 68 perqind te votave bile edhe leta vete ja dha atij voten...

keshtu me 39 vjec renzi eshte kryeministri me i ri i te gjitha koherave ne historine e italise...

..problematik/kontrovers eshte fakti qe ne itali pas mario montit dhe enriko letas ky eshte kryeministri i trete ne vijim ne itali qe ska kandiduar per parlament...

...por cka mund te duket si nje ballafaqim/perplasje/sfidim kunder demokracise shikohet nga ana tjeter me duartrokitje si nje shanc per nje rilindje radikale te politikes italiane...

silvio dhe mateo: duket sikur nuk jane edhe aq shume te ndryshem nga njeri tjetri?

...kundershtaret e tij politike shikojne tek ai birin socialdemokrat te berluskonit...

keshtu kryeministri i ri ka deshmuar/ka dhene prova per nje komunikim shume mjeshteror me mediat gje qe s`eshte pare me pare tek koalicionet e mesit-majtas...

...shfaqjet/prezantimet e tij televizive jane shume suveren/kompetente, ne tuiter larmerohet pothuajse cdo dite dhe pjese e mjeteve/veglave te tij te punes eshte edhe nje komputer...

...retorika e tij dukshem me nje theks te forte toskan perbehet nga nje larmi ngjyrash, por pa ekzagjirim...

...atij i pelqen arti i komunikimit direkt i bazuar me shembuj dhe numra/shifra konkrete edhe me deklarata jo rralle here shume te guximshme...

...berluskoni nga fundi premtoi rimbursimin/kthimin e takses baze dhe po qe nevoja tha do tjua paguaj une vete nga xhepi im...

...kurse renzi para ca ditesh i premtoi te gjithe qytetareve qe ata qe fitojne me pak se 1500 euro ne muaj do te kene nje ulje taksash prej 1 mije eurosh ne vit...

"neqeftese kjo gje nuk behet/ nuk funksionon atehere ja paskam fut kot"-thote/deklaron renzi...

...oferte me te mire se kjo vec berluskoni mundet me ju hedh ne tavoline italianeve....

...qe te dy polarizojne, qe te dy perpiqen qe te prekin zemrat e njerezve...

...shume reforma pak kohe

...nje prej ketyre reformave eshte rikonstruktimi i parlamentit italian.

parlamenti italian momentalisht perbehet prej dhomes se deputeteve dhe prej senatit.

pervec numrit te ketyre dy dhomave qe eshte i ndryshem dhe menyres se si zhgjidhen anetaret e ketyre dhomave, te dy keto organe jane njelloj ne barazpeshe pushteti/te barazfuqishme gje qe ben qe shpesh te kemi paralizim te procedurave per ligje te reja/per marrje vendimesh....

deshira e rencit eshte per ta hequr senatin ne formen aktuale dhe per ta rikonstruktuar zevendesuar me keshillin e regioneve, sipas modelit gjerman.

programi i politikes se bredeshme te shefit te ri te qeverise eshte shume ambicioz per te mos thene bile edhe riskant...

...ne rrafshin europian prape edhe ketu eksistojne gjithashtu gjera qe te fusin ne mendime duke patur parasysh borxhet e vendit, se mundet te kalohet/kapercehet pragu i kufirit prej tre perqindesh...

pavaresisht ketyre gjerave renzi eshte pro-be-se/idhtar i flakte i be-se me mish e me shpirt dhe me zemer dhe nuk le rast pa e shprehur kete...

keshtu direkt pas zgjedhjes ne senat ai deklaron:

brezi im beson ne nje europe te bashkuar...

renci premton nje rifillim te ri per italine...

...stili i tij i komunikimit mund ti japi dore atij/mund ta ndihmoje per te pasur sukses...te pakten merkelin mundi/arriti ta bindi me kete stil...

kanzelarja gjermane pas takimit me renzin dukej shume e impresionuar prej rencit: "shume e impresionuar prej planeve te tij per reforma"

dhe: "ajo nuk ka as aresyen me te vogel qe te kete edhe me te voglin dyshim qe roma do ti respektoje direktivat e be-se ne lidhje me borxhet..."

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 1 Janar 2015 13:30 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://wirtschaftsblatt.at/home/nachrichten/europa /1424505/Oettinger_TAPPipeline-ist-Sieg-fur-die-EU

tapi-i-nje fitore per be-ne

prej 2019-tes do te rrjedhi gaz prej linjes/tubacioneve te tap-it prej azerbaxhanit neper greqi dhe shqiperi per ne jug te italise.

"ne do te fillojme me ndertimin e rrugeve ne shqiperi ne vitin 2014,

por punimet e verteta per ndertimin e linjes/tubacioneve te gazit do te vijojne ne 2015-ten."-thote menaxheri i tap-it michael hoffman.

turqija do te jete vend tranzit per kete pune: "gazi natyror do ta sjelli turqine me afer europes"-thote komisari/ministri per energine i europes günter oettinger

http://www.diha.al/news/wirtschafts-news/einzel-an sicht-wirtschaft/artikel/die-bedeutung-von-tap-fue r-albanien-bp-socar-fluxys-und-total-erwerben-bete iligungen/?cHash=d10afc504685bd2c7f2c4fa00706d250

rendesija e tapit per shqiperine

...sipas oxford economics ndikimi i tapit ne shqiperi/mbi shqiperine do te ndjehet/pritet te ndjehet nga viti 2017...

kjo pune/ky projekt do ti sjelli shqiperise ne vitin 2017 rreth 57 milione euro ne xhep plus nja 4200 vende pune...

vetem per pjesen/kohen gjate ndertimit pritet qe ndertimi i tapit ti sjelli shqiperise nja 157 milione euro dhe punesimin e nja 2900 punetoreve qe duhen per punet e ndertimit, pervec kesaj ky projekt mendohet qe do te kete edhe ndikime indirekte mbi ekonomine shqiptare gje qe i ben shifrat e lartpermendura qe te jene me te larta nga ato qe kemi thene me siper, plus qe nepermjet tapit firmat lokale mund te shpresojne edhe ne fitimin e dijes qe ka lidhje me keto pune...

ne momentin qe tapi do te vihet ne pune ndikimi ne ekonomi llogaritet te jete me i vogel se ndikimi i tij gjate fazes se ndertimit. llogariten nja 7,6 milone euro ne vit per shtetin shqiptar te ardhura me 190 vende pune dhe 2,1 milione euro te lidhura me 260 vende punen ne menyre direkte ose indirekte...

vertet qe ndikimet ne fazen kur te kete mbaruar dhe te jete vene ne pune do te jene me te vogla sesa ndikimi ne fazen e ndertimit por ama pasi te vihet ne pune ky projekt do ti siguroje shqiperise te ardhura konstante per 50 vjet rrjesht dhe nje konstante vendesh pune po ashtu...

pervec kesaj tapi parashikon qe te ndertoje/te investojne edhe 60 milione ne ndertim rrugesh...

ne detaj/me hollesi kjo do te thote qe do te ndertohen 29km rruge te reja dhe 79km rruge fshati dhe 59km rruge te tjera do te rregullohen...

investimet e medha dihet qe terheqin investime te tjera te medha me vete

tapi eshte investimi me i madh ne shqiperi dhe ka/mban/fsheh ne vetvete potencialin per terheqje investimesh te tjera te medha prej firmave te tjera multietnike/shumekombeshe

plus qeverija shqiptare fiton me kete rast edhe eksperiencen per menaxhimin edhe te projekteve te tjera te ketyre permasave dhe mund ta shfrytezoje rastin edhe per te bere emer si vend mik i besueshem/korrekt edhe per investime te tjera te huaja...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Janar 2015 12:31 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.deutschlandfunk.de/matteo-renzi-sein-wa hres-naturell-ist-das-des-verfuehrers.1310.de.html ?dram:article_id=284542

misherim i njeriut qe ta sjell mendjen verdalle/qe te ben per vete/qe te magjeps

shkaterruasi/ai qe te ven perpara/qe te merr para keshtu e quan veten e vet kryeministri i italise mateo renzi dhe me kete jep/prezanton edhe drejtimin /kursin e politikes se tij:

ai do me i dhene nje te shkundme klases politike ne itali...

qe prej shkurtit eshte ne pushtet dhe gezon nderim dhe respekt nder italianet... biografija e tij eshte qe tani nje bestseller.

ndonjehere mjafton nje fjale e vetme per ti sjelle ne nje linje/ne harmoni deshirat dhe shpresat e miliona njerezve....

...me fjalen shkaterruesi/ai qe te merr para renzi e ka gjetur nje fjale te tille.

tani njehere pernjehere do ti nderrojme lojtaret....

te gjithe ata qe mendojne vetem per bythen e vet duhet te zhduken/te pirdhen/te na hiqen sysh...

kjo eshte shkundja... ne duhet njehere ti kthejme njerezve besimin tek politika, ti japim/kthejme vendit tone te mrekullueshem perseri besen/besimin tek besa/besueshmerine/qe njerezit/njerezija te kene besim tek ne...

me kete parrulle brutale por shume efikase ai ve gurin e themelit ne 2010-ten jo vetem per nje levizje politike, e cila do me hedh ne koshin e plehrave elitat e vjetra, por kjo parrulle shenon edhe oren e lindjes se udheheqesit renzi...

ai ja perplas surratit njekohesisht si kundershtareve te tij politik ashtu edhe atyre nga rradhet e partise se vet qe rrine gjithe diten me duret te koqet e veta dhe duke u zi/grindur me njeri tjetrin dhe keshtu duke i prere rrugen/duke u bere pengese per cdo lloj ecje perpara...

gazetaret e simona poli dhe massimo vanni te dy redaktore te gazetes se perditshme me emer la republika zitojne fjalet e renzit fjale me te cilat ai prej muajsh i perserit papushim per te bere te qarte pozicionin e tij ne qender/ne krye te partise demokratike:

"udheheqje/me udheheq nuk eshte sharje/nuk do te thote sharje...

shefi/kapiteni eshte ai qe jep drejtimin/drejtimin e rruges/kursin e anijes, se tek e fundit tabela/loja e shahut eshte me e rendesishme se sa figurat qe luajne mbi te... dhe kush nuk do/nuk i pelqen fluturon jashte lojes"

..kete loje renci e zoteron perfekt se ishte 30 vjec kur u be sa hap e mbyll syte kryetar bashkije i florenzes dhe qe aty i deklaroi/shpalli zyrtarisht lufte establishmentit/klases politike italiane...

...eshte nje rruge/rrugetim i gjate por shume i disiplinuar ai qe shofin autoret ne biografine e rencit nga kryetar bashkije deri ne krye te shtetit... rruge qe i dedikohet edhe gjuhes se tij te mprehte dhe aftesise se tij gjithmone per te thene gjene e duhur ne momentin e duhur, pa fjali te komplikuara/ngatarruara pa sterhollime dhe perdredhje llafesh/fjalesh si tel, pas te cilave e kane pasur gjithmone qejf/tradite politikanet italiane qe te fshihen/fshiheshin...

...renzi eshte i shpejte, i paskrupullt, i socializuar ne vitet beluskoniane...

...ai perdor gjuhen e masave, perdor konstruksione te thjeshta logjike, qe te cojne tek binomet dashuri-urrejtje, e drejte-e gabuar, bardh-e zi. nje lloj polariteti qe vertet cdo lloj publiku eshte ne gjendje qe ta deshifroje, nje gjuhe qe me thene te drejten ne politike nuk mund te themi qe ndjehet si ne shtepine e vet...

...silvio berluskoni eshte i mahnitur pas tij/prej tij

...me e shit veten ne menyre perfekte, kete gje ai e ka mesuar qe i vogel ne agjenturen e marketingut te familjes se vet...si me i fitu zgjedhjet e ka pare edhe nga obama... komunikimi i tij eshte direkt i drejteperdrejte ne drejtim te zgjedhesve/votuesve... me smartphonin qe se heq nga dora, mediet sociale i shfrytezon si asnje politikan me pare ne vendin e tij...

renzi e ka kap/kuptuar qe ka ikur koha kur politikanet i injoronin/s`ja varnin zgjedhesit/votuesit- thote dyshja e analisteve autore...

cfare korr si kritik nga rradhet e partise se vet, i dhurohet/i kompensohet nga ana tjeter me respekt nga fronti kundeshtar... nga silvio berluskoni, ish kryeminister, mogul mediatik dhe se fundi edhe mekatar i denuar per fshehje taksash, i cili eshte i mrekulluar nga ky yll ne ngjitje i politikes italiane, tek i cili ai gjen shume gjera nga vetvetja...

simona poli dhe massimo vanni pershkruajne me fjale te qarta dhe prapeseprape te larmishme se si kryeministri i dikurshem mundohet me e josh rencin qe ta bindi qe te nderroi krahet...

renzi nuk pranon por ama nga ana tjeter mundohet here pas here pa nderprerje/gjithmone qe te fitoje mbeshtetjen e kavalierit...

dhe keshtu thone gazetaret nuk ja kane vene/nuk i eshte vene me kot nofka "berluskoni i ri"

...i jep te gjitheve te drejte i kupton i mirekupton te gjithe, ose te pakten mundohet... natyra e tij e vertete eshte e atij qe te ben per vete, nen kete aspekt ai i ngjan shume berluskonit megjithese nga mosha eshte si me qene djali i tij...

...po ashtu si berluskoni e shikojne ate me magjepsje edhe poli dhe vanni vete gjithashtu edhe ata vete/edhe analistet vete, renzi die si ta shfryezoje gjendjen shpirterore/ndjenjat e popullit... deshiren per ndryshim psh. qe ndjehet permes/tej per tej gjithe shoqerise italiane... nje transformim qe po do me e fut edhe brenda/perbrenda partise se vet... dhe pike mbaroi/basta.

...boll mo me superfuqine e te kuqeve, therret ai kunder rrenjeve komuniste te partise se vet, kunder modeleve te mykura te te menduarit dhe kunder kokave udheheqese te tyre/qe perfaqesojne ata...me kete gje ai ben sigurisht shume armiq qe mund ta pengojne rritjen/ngritje e cunit, por ama pa sukses, sepse ne fund fare ky eshte konkluzioni/perfundimi i autoreve ai ja del qe te dali me nje mesatare/me nje note mesatare qe eshte vertet historike...

renzi eshte nje nivel/stad/prag/maje pa kthim mbrapa per te majtet... per stilin e tij te te berit politike nuk ka/nuk eksiston kunderhelm dhe kushdo qe mundohet me u kthy ne gjendjen e meparshme eshte i destinuar me deshtu me domozdo... e majta italiane nuk eshte me e kuqe po qe tani eshte bere ngjyre roze.

vleresim por edhe kritike

...shume pyetjeve renzi i ka ngelur borxh me pergjigje... me ul taksat thote ai po nga do te vijne leket?
...do te ndertoj me shume kopshte kalamajsh thote, por me cfare lekesh?

...tek e fundit edhe renzi kryeminister te kjo steke do ta leje veten qe te matet/do te matet/do te duhet qe te matet...

...pak pas daljes se kesaj biografije te tij renzi u katapultua ne postin e kryeministrit, po skemi pse me u habit se renzit sdo me ja dite/nuk stepet me u perplas/me i marre para edhe vete shoket/koleget e vet te partise...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Janar 2015 07:08 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://lajmi.net/---serbia-po-i-dominon-tregjet-e- kosoves-dhe-shqiperise_100089938.html

Pas Kosovės, Serbia tani po e dominon edhe tregun e Shqipėrisė

Kreu i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė nė Shqipėri, Nikolin Jaka, flet pėr problemet e tregtimit tė produkteve shqiptare...

Sipas tij, [b]Serbia po dominon me produktet e saj nė tregjet shqiptare, dhe kjo nuk duhet lejuar ... pavarėsisht nismave rajonale pėr bashkėpunim tregtar, apo marrėveshjes CEFTA.

Sipas Jakės nė kėtė aspekt veprojnė klane tė caktuara qė janė afėr qeverive.

"Unė shoh qė nė qarkullimin tregtar apo nė promovimin apo futjen e produkteve me origjinė shqiptare dhe kosovare ka gjithmonė njė ngėrē

ku pa dyshim del qė ka klane tė ndryshme apo interesa tė ndryshme,
...mund tė pėrmendim qumėshtin; mund tė pėrmendim miellin; ēimenton; materialet e ndėrtimit; mund tė pėrmendim patatet, pra janė tė gjitha kėto produkte qė kanė prekur interesa tė ngushta tė klaneve tė qeverive qė kanė qeverisur nė kohė dhe nė momente tė caktuara", thekson Jaka, nė njė bisedė pėr Kosovapress.

... Kosovėn dhe Shqipėrinė, Serbia e sheh si njė treg tė pėrbashkėt.

"Shprehja e kryeministrit serb Vuēiq pas kthimit nga konferenca e Berlinit ishte jashtėzakonisht e qartė;

duke e parė Shqipėrinė dhe Kosovėn si njė treg pėr produktet serbe.

Kjo ėshtė shprehja mė e zgjuar qė do tė thotė njė kryeministėr i cili do tė dominojė, tregun dhe konsumatorin e njė vendi kufi me produktet e veta qė normalisht sot e bėn mė sė miri", shton Jaka.

Jaka me tutje ka shtuar se dy vendet duhet tė kenė proteksion mbi produktet qė futen nga rajoni,

...por qė qeveritė e Shqipėrisė e Kosovės, duhet tė mendojnė pėr tė mbėshtetur dhe pėr tė mbrojtur me ligj brenda tė gjitha konventave, pa i cenuar ato dhe marrėveshjeve tė tregtisė sė lirė, nė mėnyrė qė tė jetė njė vlerė tė shtuar pėr konsumatorin dhe sipėrmarrjen shqiptare dhe kosovare.

Ndėrsa, duke komentuar nxjerrjen nė privatizim nga Serbia tė 2 mijė ndėrmarrjeve serbe nė Bujanoc, Jaka ka thėnė se duhet tė aplikojnė edhe bizneset shqiptare.

"Unė mendoj qė ėshtė normale qė sipėrmarrja shqiptare, sipėrmarrja kosovare, apo edhe tė trevave shqiptare brenda kufijve tė Serbisė, duhet tė marrin pjesėn qė u takon nė kėtė ekonomi qė privatizohet pasi unė mendoj se edhe ata kanė kontributin e tyre nė zhvillimin dhe ndėrtimin e kėsaj ekonomie. Kėshtu qė nė rastin konkret unė iu bėjė njė ftesė tė gjithėve qė nė momentin qė interesat e tyre janė tė kompletuara pse jo tė jenė prezent pėr tė qenė pjesė e suksesshme e realizimit tė privatizimit tė kėtyre ndėrmarrjeve dhe e njė suksesi tė njėpastajshėm".

E, duke folur pėr klimėn e biznesit nė Shqipėri pėr investitorėt e jashtėm, Jaka thotė se Shqipėria nė dy vitet e fundit ka bėrė ndryshime fiskale nė tarifa, ka ndryshuar tatim-fitimin dhe sapo ka ndryshuar dividentin.

Ai thotė se ėshtė pėr t'u pėrshėndetur lidhur me klimėn e krijuar tė sistemit fiskal Shqipėria, por qė nuk ka asgjė mė shumė se sa rajoni.

"Mund tė themi qė nė kėndvėshtrimin e qasjes dhe atraksionit ka njė ndryshim qė vihet re te kėrkesat e investitorėve qoftė vendas, qoftė tė huaj, tė cilėt realisht e shohin Shqipėrinė tashmė si njė vend nė rajon me taksat mė tė larta sepse ne nė mbledhjen aritmetike arrin nė 30 % tė tatim-fitimit divident,
ndėrkohė qė Kosova e ka 10 %, pasi ėshtė i vetmi vend nė rajon qė nuk ka dividend,
Maqedonia e ka diku te 18 %,
Serbia e ka te 25 %, dhe
Mal i Zi e ka rreth 16 – 17 %, pra po t'i mbledhim tė dy taksat bashkė.

Kėshtu qė nė rastin konkret unė mendoj se Shqipėria ėshtė nė disfavor me ofertėn rajonale sidomos nė sistemin e tatim-taksave".

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 4 Janar 2015 18:19 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.kleinezeitung.at/k/politik/aussenpoliti k/eu/4629343/EUROPAeISCHE-UNION_Italien-will-Alban ien-bald-in-der-EU

italija e do shqiperine ta shofi/me e pa sa me shpejt ne be...

kryeministri renzi e mbylli presidencen italiane te be-se ne menyre demonstrative ne shqiperi...ne tirane dhe jo ne rome...sepse sic thote vete :

"shqiperija eshte pjese e te ardhmes se europes...

...shqiperija vertet nuk eshte e perfaqesuar ne institucionet e brukselit thote renzi, por ajo eshte aty/megjithate ajo eshte aty...

...portat e familjes se madhe europiane duhet te rrine te hapura/duhet ti mbajme te hapura per shqiperine...

...italija do te vazhdoje papushim te vazhdoje te beje tifozllik dhe te veje doren ne zjarr per futjen e shqiperise ne be..."

...ne fund te qershorit vendi mori statusin kandidat per ne be dhe hapjen e bisedimeve 2015-2016 e shikon si nje gje te mundur/te arritshme...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 6 Janar 2015 13:11 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.telegrafi.com/lajme/thaci-duan-te-na-pr ishin-me-ameriken-2-56352.html


...Politiko: Nė njė renditje numerike, sipas rėndėsisė, cilat janė sfidat mė tė mėdha pėr Kosovėn, nė aspektin e politikave tė jashtme, Z. Thaēi?

Hashim Thaēi: Nuk besoj se mund tė ndahen prioritetet nė numra tė thjeshtė. Shumė gjėra janė prioritare nė politikėn e jashtme tė Kosovės.

Natyrisht, drejtimi ėshtė njė dhe i vetmi – Kosova si anėtare e BE'sė dhe NATO's, e integruar nė shoqėrinė, ekonominė dhe sistemin e sigurisė euro-atlantike. Qė kjo tė ndodhė, ne duhet tė angazhohemi paralelisht nė shumė drejtime.

Politiko: A i besoni tezės pėr racizmin albano-fobik? A besoni, pra, qė nė Evropė nuk i duan shqiptarėt?

Hashim Thaēi: Jo, nuk besoj se ka racizėm tek vendim-marrėsit evropianė...

Ne kurrė nuk duhet harruar se lirinė dhe pavarėsinė e realizuam vetėm pasi qė arritėm tė tubojmė aleancėn e vlerave perėndimore tė mbėshtetė popullin e Kosovės.

Miliarda dollarė janė shpenzuar pėr ta bombarduar Serbinė dhe miliarda tjera janė pėrdorur pėr ta bėrė Kosovėn shtet.

Politiko: Pse nuk i pėrdorni kontratat strategjike ekonomike pėr vendet qė nuk na kanė njohur, nėse ėshtė e vėrtetė ajo qė thuhet se biznesi i paraprin edhe politikės? Investimi ekonomik ėshtė edhe njohje? Pėr shembull, tė mos kemi vetėm investime nga Turiqa, por edhe nga Spanja?

Hashim Thaēi: Fillimisht tė them se investitorėt mė tė mėdhenj nė Kosovė nuk janė nga Turqia, por nga vendet e BE-sė. Kėto statistika janė tė qarta.

Politiko: Vlerėsohet se ka rritje tė ekstremizmit nė Kosovė. Qeveritė kanė investuar pak nė kėrkime shkencore dhe shoqėri civile. Po ashtu, vendi pėrballet me papunėsi tė madhe. Kush po na ēon drejt ekstremizmit: Varfėria, bindjet fetare, ndėrhyrjet nga jashtė?

Hashim Thaēi: Ekstremizmi fetar ėshtė fenomen shumė kompleks. Shumė njerėz me shkollim tė ultė dhe gjendje tė keqe materiale ndikohen mė lehtė nga ekstremistėt dhe propaganda e fėlliqur e tyre.

Propaguesit e ekstremizmit fetar, pėrfshi disa imamė, marrin shuma marramendėse nga kanale tė ndryshme nė njė anė dhe jetojnė njė jetė luksi amoral, por nė anėn tjetėr po gėnjejnė tė varfrit me ekstremizėm fetar.

Por, ne kemi pasur edhe raste tė terroristėve kosovarė tė dyshuar qė po luftojnė nė Siri qė kanė prejardhjen nga familje tė pasura, qė kanė fakultete tė pėrfunduara dhe qė kanė pasur vende stabile tė punės. Shumė prej tyre janė indoktrinuar nga rrjetet sociale dhe nga predikimet nė internet.

Kosova si shtet me popullsi shumicė myslimane, por me rend kushtetues laik dhe me prirje tė qarta pro-europiane, ėshtė halė nė sy e atyre qė nuk durojnė stilin tonė tė jetesės – dhe aty kemi bashkėpunim midis klero-nacionalistėve serbė dhe ekstremistėve myslimanė.

Qė tė dy palėt ėndėrrojnė tė na prishin me aleatin historik dhe partnerin strategjik Amerikėn.

Ju e dini qė ne kemi refuzuar me vendosmėri mė 1998-99 ēfarėdo roli tė vullnetarėve ekstremistė nga Lindja e Mesme nė UĒK. Kemi kundėrshtuar tendencat e njollosjes sė luftės tonė pėrpara dhe do tė kundėrshtojmė njollosjen e Kosovės sot nga ekstremistėt fetarė.

Edhe grupet ekstremiste djathtiste serbe edhe fanatikėt islamikė tė inspiruar nga ngjarjet nė Lindje tė Mesme, dėshirojnė dėmtimin e Kosovės dhe aleancės tonė me Amerikė, se ne jemi dėshmi e gjallė qė diversiteti dhe toleranca fetare mund t'u mbijetojnė tendencave pėr gjenocid dhe shkatėrrim tė njė populli.

Politiko: A ėshtė krijimi i Gjykatės Speciale nė dėm tė Kosovės apo nė interes tė Kosovės?

Hashim Thaēi: Ju e dini qė unė kam pasur rezerva pėr tė krijuar edhe njė mekanizėm ndėrkombėtar tė drejtėsisė kur tashmė kemi pasur UNMIK, Tribunalin e Hagės, EULEX'in.

Por, ne kemi pasur biseda tė gjata dhe tė sinqerta me partnerėt tanė nė Washington dhe Bruksel. E dini qė edhe vetė zėvendėspresidenti Biden ka qenė i pėrfshirė nė komunikim.

Miqtė e Kosovės, nė sinqeritetin e tė cilėve nuk duhet tė kemi dyshim, kanė argumentuar se tendenca qė disa akuza tė paprovuara tė futen nė ombrellė tė OKB-sė me insistimin rus, do tė ishte shumė e rrezikshme pėr Kosovėn.

Prandaj, ne bashkėrisht i kemi caktuar disa vija tė kuqe – pikė sė pari se kjo duhet tė jetė njė gjykatė e specializuar nė korniza kushtetuese kosovare, por me staf ndėrkombėtar dhe objekt fizik jashtė vendit.

Shumica absolute e Kuvendit tė Republikės, pėrfshi ata qė sot e kundėrshtojnė Gjykatėn e specializuar, kanė votuar pėr themelim dhe kjo tani ėshtė ēėshtje qė duhet tė mbyllet sa mė shpejtė. Nė interes absolut tė Kosovės ėshtė tė ndahet gėnjeshtra prej tė vėrtetės.

Politiko: A ka rrezik prej saj, apo vetėm tė mira?

Hashim Thaēi: Rreziqet duhet tė menaxhohen dhe ato i pėrkasin interesave nacionale e jo partiake.

Rreziqet i takojnė edhe pjesės sė imazhit tė Kosovės, prandaj ėshtė e rėndėsishme tė sigurohet bashkėpunimi me gjykatėn e specializuar, me prokurorin special qė do tė jetė amerikan dhe qė ky instrument qė po krijojmė tė hyjė nė funksion tė shtet-ndėrtimit dhe anėtarėsimit tė Kosovės nė Kėshill tė Europės dhe OKB. Prandaj, nuk kuptoj deklaratat e sotshme tė opozitės qė kundėrshtojnė gjykatėn.

Gjykata e specializuar po themelohet si njė ēmim qė duhet paguar pėr sfidat qė kemi pasur nė rastet e mbrojtjes sė dėshmitarėve nė disa procese tė mėhershme.

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 14 Janar 2015 11:38 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://gazetakritika.net//Forumi/Doreshkrim.php/in dex.php?itemid=7612

Frank Shkreli: Vidhet historia e qytetit ilir tė Shasit

Portalet elektronike tė lajmeve nga Ulqini, "ulqonline" dhe "lajmengaulqini", njoftojnė lajmin tronditės se dėshmitarė, tė cilėt kohėt e fundit kanė vizituar gėrmadhat e qytetit tė lashtė ilir tė Shasit afėr Ulqinit, kanė venė re se persona tė pa identifikuar po vjedhin gurėt e prerė dhe tė ēmuar nga muret qė kanė mbetur ende tė ndėrtesave, kryesisht kishave tė atij qyteti antic shqiptar... Mediat ulqinake e cilėsojnė kjėtė ngjarje si tė "tmershme"

... Shasi, si qytet i lashtė, ėshtė njė monument i gjallė i autotoktonisė shqiptare dhe i trashgimisė historike tė shqiptarėve, qė fatkeqsisht po shkatėrrohet dal ngadalė.

Fatkeqsisht, si kudo tjetėr anė e mbanė trojeve shqiptare nė Ballkan, trashėgimia kulturore dhe fisnore e shqiptarėve gjėndet nėn dhe e pa zbuluar dhe e pa studiuar,

ndėrsa numri i madh i monumenteve qė ende mbijetojnė dhe dallohen mbi dhe e qė flasin qartė pėr kulturėn dhe autoktoninė shqiptare nė ato troje siē ėshtė Shasi, po shkatėrrohen dhe po zhduken nga mos kujdesi zyrtar, nga rrethanat politike ose nga hajdutė qė vjedhin ditėn pėr diell, pasurinė kulturore dhe shpirtėrore tė kombit shqiptar...

Shasi i vjetėr, shtrihet nė njė zonė tashti nėn Mal tė Zi, midis Shkodrės dhe Ulqinit. Aty gjėnden rrėnojat qė ende bėrtasin -- pėr ata qė duan tė dėgjojnė -- pėr trashėgiminė e lashtė tė kulturės sė iliro-shqiptare nė ato troje.

... Thuhet se nė Shasin antik ilir, si njė qytet qėndėr ipeshkvnore, dikurė qėndronin 365 kisha katolike, aq sa ditė ka viti, diēka qė pėrputhet me gojėdhanėn popullore qė banorėt e fshatit Shas thonė "se tė gjitha kishat nė fillim ishin katolike" shqiptare.

...Shasi... rast unik nė botė me njė numėr aq tė madh kishash dhe me njė lashtėsi prej mė shumė se 1300-vjetėsh nė trevat autoktone shqiptare.

...nga koha nė kohė, sidomos Kisha ortodokse serbe ėshtė pėrpjekur t'i pėrvetėsojė kėto kisha duke vendosur simbole fetare ortodokse sllave nė disa prej gėrmadhave tė Shasit, siē kishte ndodhur mė 2004, gjė qė me tė drejtė shkaktoi indinjatė dhe protesta nga banorėt dhe autoritetet vendore shqiptare.

...Shasi ėshtė njė kujtesė e lavdisė sė historisė sė vjetėr iliro-shqiptare, ai ėshtė gjithashtu edhe njė simbol i tragjedisė historike nepėr tė cilėn ėshtė pėrshkuar kombi shqiptar gjatė shekujve.

Historia e Shasit antik ėshtė njė histori sulmesh e okupimesh nga hordhitė sllave, mongole e otomane, tė cilat, me barbarizmat e tyre kundėr njė popullėsie tė vjetėr autoktone, hodhėn nė humerė atė kulturė e traditė tė vjetėr tė kombit shqiptar, tė asaj toke arbėrore ku Lindja i hapet Perėndimit dhe Perėndimi Lindjes.

Ėshtė fatkeq fakti se Shasi i vjetėr po kalon nepėr njė periudhė tjetėr tragjedie, ku hajdutėt... po tėrheqin me kamionė gurėt e themelit tė kėtij monumenti tė lashtė tė historisė mija vjeēare tė kombit shqiptar, duke zhdukur kėshtu mėtej nga ato troje, gjurmėt e qytetėrimit tė lashtė e autokton tė kėtij kombi fisnik.

...Nevoja pėr ruajtjen e trashėgimisė sė kulturės dhe historisė shqiptare nė Shasin antik duhet tė jetė njė obligim, jo vetėm i autoriteteve vendase, por mbarėkombėtar.

U takon ekspertėve shqiptarė dhe qeverive pėrkatėse nga tė gjitha trojet, qė tė ndėrmarrin projekte arkeologjike pėr tė shpėtuar dhe pėr tė dokumentuar sadopak nga ato gjurmė tė tė qytetėrimit tė lashtė iliro-shqiptar qė kanė mbetur aty, para se hajdutėt e gurėve tė shlyejnė ēdo rrėnjė tė asaj kulture e historie tė mbrekullueshme, vlera e sė cilės nuk mund tė matet me para.

Shasi antik simbolizon njė dimension vlere kulturore jo vetėm shqiptare, por edhe europiane dhe mund tė themi e qytetėrimit botėror.

Prandaj, vlerat historike tė Shasit i pėrkasin jo vetėm mbarė shqiptarėve por edhe gjithė njerėzimit dhe si tė tilla duhet tė ruhen dhe tė mbrohen si vlera tė pėrbashkėta e tė jashtzakonshme edhe pėr brezat e ardhėshėm...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 18 Janar 2015 16:37 - Modifikuar nga: Skender Maci


-
http://www.tagesanzeiger.ch/ausland/europa/Albanis che-Politiker-schueren-weiterhin-Hass-/story/13089 393

politikanet shqiptare vazhdojne akoma te mbjellin urrejtje/vazhdojne akoma duke mbjelle urrejte

...fajin per gjakderdhjen e ka qeverija thote rama dhe paralajmeron po me te njejten fryme protesta te tjera kunder "bandes se korruptuar" qe ka fallsifikuar zgjedhjet...

...berisha flet per perpjekje per grusht shteti...

...te merkuren politikani gjaknxehte do me mbledh mbeshtetesit e tij per te protestuar kunder klikes komuniste te rames...

...pas protestave te asaj te premteje kryeministri pretendoi qe viktimat jane qelluar nga apozita...

...por ne fund te javes ju desh qe te zvarritej/terhiqej mbrapsh si gaforrja pasi filmimet televizive treguan pamje nga ku dukej qarte qe te shtimet e armeve kishin ardhur nga selija e qeverise...

...klithmat e cjerra kakofonike si gramafon i prish te politikaneve e bejne te pamundur debatin/perplasjen argumentative serioze...dhe kjo pune ka vite qe vazhdon keshtu ne shqiperi...

...perplasja me e re filloi para 10 ditesh ku zevendeskryeministrit dhe ministrit te ekonomise ilir meta ju desh qe te jepte doreheqjen per korrupsion...

...ne rastin e ilir metes cdo gje ishte e qarte si kristali/e qeruar:

ne nje regjistrim te xhiruar fshhurazi qe u transmetua nga top chanali ky politikan duket qarte se si ai perpara pothujase nje viti urdheron paraardhesin e tij ministrin e asokoheshem te ekonomise dritan prifti per te manipuluar tenderat publike...

...eshte fjala per ndertimin e nje hidrocentrali dhe per rreth 1 milion euro qe meta kishte marre si minister i jashtem nga nje bisnesmen si shperblim per tja dhene atij kete tender...

...po ashtu behej fjale edhe per punesim personeli te pakualifikuar ushtare te partije ne poste shteterore...

...urdherat qe po jepte meta duket ne video qe ai po i lexon nga nje bllok...

...kur prifti e paralajmeron qe: se mos na i zbulon drejtesija keto pislliqe meta duket qe nuk e prish gjakun fare: ai thote qe presidencen e gjykates e njeh se i ka fut gocen ne nje post ne sherbimin dipllomatik...

...as edhe nje njeri nuk e vinte ne dyshim ne shqiperi qe berisha nuk do ta linte kete pune ne dore te drejtesise...

...me nje ton agresiv si me qene zoti vete ai e akuzoi udheheqesin e opozites rama qe ai e ka bere kete video si video-montazh...

...ne mes te parlamentit kryeministri sla gje pa i share deputetet e opozites dhe per ramen tha qe eshte nje "nje plehre e degjeneruar", i cili eshte nga cdo kendveshtrim eshte nje njeri imoral....

...ketu e kishte llafin per fotot e rames te cilat e tregojne qefliun eksentrik lakuriq ne plazh...

...me kete cfryrje urrejtjeje berisha shtroi rrugen per pershkallezimin/eskalimin e asaj te premteje,

eskalacion/pershkallezim qe i kushtoi jeten tre njerezve...

...per gjakderdhjen vrojtues te paanshem fajesojne jo vetem policine...

...socialistet ishin ata qe i thirren njerezit per te dale ne demonstrate, por ate te premte edi rama dhe udheheqesit e te tjere te partise se tij nuk u duken fare kurrkund,

...ata i lane dore te lire ushtareve te tyre te dhunshem te partise....

...keta i gjuajten policise ore te tera me gura drunj dhe me sende te tjera...

...nga darka mbrojtesve te rendit ju humbi durimi/ju plasi xhani dhe ju kthyen edhe ata atyre po ashtu me dhune/me te njejten gjuhe...

...pak perpara disa perfaqesues te se majtes i kishin bere thirrje njerezve qe ta rrezonin qeverine e korruptuar te berishes sipas skenarit tunezian...

...ky sherr ka nisur qe prej zgjedhjeve te 2009-tes...rama eshte i bindur qe berisha ja ka vjedhur atij fitoren...vrojtuesit e be-se e kane certifikuar zvillimin e zgjedhjeve/e atyre zgjedhjeve si te rregullt...

...kritiket e akuzojne ramen qe eshte nje marionete e mafies se ndertimit...keto akuza i erresojne disi meritat e rames per kryeqytetin...

...artisti prishi me qindra ndertime pa leje...dhe e shnderroi tiranen ne nje metropol te zhurmshem plot gjalleri...

...edhe qeverija e sali berishes ka se c`trofe/arritje te tregoje...

...para afro dy vjetesh shqiperija u fut ne gjirin e natos dhe ne dhjetor brukseli hoqi vizat per shqiptaret...veren e kaluar shqiperine/bregdetin shqiptar e vizituan 3 milione turista ate bregdet ku edhe atje po ashtu rremojne me terbim/si te cmendura firma gjoja ndertimi ne bashkepunim me institucionet e korruptuara lokale...

...publicisti dhe ish disidenti fatos lubonja i akuzon partite si sherbetore te klaneve qe kontrollojne ekonomine shqiptare...

...shefi i qeverise berisha ben sikur nuk han buke si gjithe dynjaja/bota/njerezimi por ushqehet duke ngrene/honger komunista, por para pak kohesh doli nje foto e tij ku ai duket duke bere shetitje me barke me djalin e enver hoxhes...

...asnje popull i europes lindore nuk eshte terrorizuar me shume prej komunizmit se sa shqiptaret...

...polarizimi ekstrem midis ish komunisteve dhe te vete emeruarve/te veteshpallurve demokrate po vazhdon akoma qysh prej permbysjes se regjimit...

...dhe qe prej asaj kohe vendi po mbahet i zene/kapur prej/per fyti prej politikaneve qe skane as interesin me te vogel qe shqiperija te behet nje shtet i se drejtes/nje shtet ligjor...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 18 Janar 2015 17:19


midis prishtines dhe tiranes domethene midis rugoves dhe berishes nuk dominonte/mbizoteronte "dashuri idilike vellazerore"... me shume ka psur diferenca te renda/mosmarreveshje te thella qe lidheshi me kendveshtrimin e problemit te kosovesdhe mundesite e zgjidhjes se ketij problemi qe rridhnin/rezultonin nga ky problem...

natyrisht qe keto kontradita nuk u bene publike/nuk jane bere te dukshme per publikun por eksistojne gjurme qe te cojne ne kete perfundim...

...meiniiativen dhe nen udheheqjen e rugoves keshilli i kordinimit te punes se partive politike ne ihsh jugosllai ne shtator te 93shit ra ne nje mendje me shume mndim ne lidhje me politiken e jashtme te shqiptarise/te shqiptareve ne teresi...

partite me te rendesishme shqiptare nga kosova maqedonija dhe mali i zi rane dakort/rane ne konsens per pikat ne vijim:

-perpjekja per nje kosove te pavarur
-qe shqiptaret e maqedonise te njihen si popull shtetformues
-dhe autonomi e garntuar per shqiptaret e malit te zi dhe shqiptaret e serbise jugore...

keto parime te nje politike te moderuar qe ja merrte eren nga velat meshtetesve te ndarjes dhe te atyre qe kerkonin kryengritje te armatosur ishin te ndikuara qartesisht nga tirana...

por shpejt ju desh atyre qe te benin eksperiencen e dhimbshme qe shqiperija ishte shteti i vetem qe po e njifte veteshpalljen republike te kosoves nen presidentin rugova dhe kjo bile nepermjet nje rezolute ne parlament dhe jo nepermjet ministrise se jashme...

po shpejt rugova do te terhiqej edhe nga kerkesa per republiken e pavarur te kosoves sepse komunitti nderkombetar edhe ne rastine ish jugosllavise i mbahet pandryshueshmerise se kufijve prandaj tirana e modifikoji qendrimin e saj...

berisha deklaroi qe do ti mbahemi kerkeses per autonomi qe ka pasur kosova ne 764-tren...kjo pune te zgjerohej dhe te merreshin per kete garanci nderkombetare...

berrisha mbeshteti idene qe te kerkohej nga kombet e bashkuara te nderhynin ne kosove per te bere kosoven nje protektorat nderkombetar...

...por mqenese nje hap i tille duhet te behej me miratimin e serbise nuk kishte shanc qe te behej realitet...

...kur rugova ne shtator te 94-tres kerkoi krijimin e nje konfederate midis shqiperise dhe kosoves reagimi i tirnes ishte shuime i terhequr...

u duk qarte qe qellimi kryesor i qeverise shqiptare ishte pengimi i shperthimit i konfliktit te armatosur ne kosove...

qysh ne filli te vitit 93 berrisha i kishte vene drynin te gjitha enderrave per bashkimin kombetar te shqiptareve...ne nje leter te hapur drejtuar rexhep qoses ai theksonte qe shqiperija duhet ti permbahet pa rezerva akteve te helsinkit qe nuk pranon asnjelloj ndryshimi kufijsh me dhune...refuzimi i do lloj forme dhune ose terrorizmi per arritjen e qellimeve politike eshte shume i rendesishem sepse vetem keshtu mund te shmanget nje tragjedi shqiptare sikurse edhe tragjedi ballkanike...

ceshtja shqiptare e shqiptareve ne ish jugosllavi mund ti afrohet zgjidhjes vetem nepermjet nje qendrimi realist dhe nje politike stabiliteti...

per kete duhen kordinuar te gjitha forcat shqiptare ne skenen nderkombetare...gjithmone duke respektuar principet e helsinkit dhe karten e okb-se...

ne menyre te vazhdueshme qeverija shqiptare nen berishen theksonte paprekshmerine e kufijve eksistues he i bente thirrje bashkekombesve te tij ne kosove qe te mos kerkonin me shume se sa kthimin ne gjendjen e autonomise se 74-tres...

udhehqja ne tirane e dinte mire qe qendrimi i saj i terhequr dhe shume i moderuar ne lidhje me ceshtjen kombetare do te nderohej si prej brukselit po ashtu edhe prej washingtonit. dhe kjo ne kuptimin e verete te fjales sepse shqiperija pa ndihmen financiare dhe ekonomike te perendimit nuk mund te mbijetonte dhe nuk mund te mbijetoje/dhe nukmund te mbijetoje as sot...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 19 Janar 2015 17:14 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.berliner-zeitung.de/archiv/einst-war-di e-trepca-mine-im-kosovo-der-groesste-devisenbringe r-jugoslawiens---heute-streiten-albaner-und-serben -erbittert-um-die-bodenschaetze-und-schmelzwerke-e in-geteilter-schatz,10810590,9753278.html

trepcja-nje thesar/thesari i ndare midis

administratori i okb-se thote qe problemi i mitrovices duket si nje gje koti/si nje loje kalamajsh perpara problemit te "labirintit trepce"...

..asnje lloj teme politike nuk prek/nuk turbulon me shume gjakun dhe mendjen e njerezve ne kosove se sa e ardhmja e minieres se famshme te trepces - xhevahirit me te madh ne kuroren e provinces...

...thelle nen kodrat dhe lugina flejne sasira plumbi zinku kadiumi argjendi ari dhe edhe te shume metaleve te tjera ne nje sasi te parare ndonjehere midis budapestit dhe athines...

...trepcja dikur ka qene sjellesi me i madh i devizes per jugosllavine..

...me vone ka qene simboli i rezistences kosovare... kur 23 mije punetoret shqiptare te saj u futen asokohe ne greve urije per mbrojtjen e autonomise...

( http://de.wikipedia.org/wiki/Trep%C4%8Da :...ne fund te viteve te 80-ta trepcja kishte me shume se 20 mije punetore dhe nenpunes...)

...ne pjesen shqiptare te mitrovices gjenden minierat e trepces, kurse ne anen serbe te trepces gjenden fabrikat e perpunimit...

...por prendime per trepcen nuk kane vetem serbet dhe shqiptaret por edhe koncernet perendimore...

...pra e kujt eshte trepcja?...

...trecja eshte e republikes se kosoves deklarojne udheheqesit e kosoves dhe sjellin ne kujtese deklaraten e presisdentit te tyre te zgjedhur me vota ibrahim rugoves qe ne 97-te i paralajmeronte investitoret e huaj:

cdo blerje aksionesh te trepces pa lejen time nuk do te njihet prej asnje qeverije shqiptare-kosovare...

..pa trepcen nuk ka kosove/nuk mund te eksistoje kosova e pavarur thote shqiptari ymer hakaj qe ka qene menaxher i njeres prej minierave...

...trepcja eshte baza jone ekonomike...

...kurse serbet pretendojne dhe thone qe trepcja eshte prone e investoreve te huaj...

...dhe vertet pas luftes dolen ca kompani franceze dhe greke dhe thonin qe kane ne pronesi aksione te trepces dhe kerkonin demshperblim...

...sfondi i kesaj historije: ne 97-ten qeverija serbe me ane te nje operacioni jo transparent qe se merr vesh as dreqi ka privatizuar pjeserisht kombinatin...

..eshte folur edhe per varre masive shqiptaresh ne trepce...por gjer me sot s`eshte gjetur gje...

...administratori i okb-se mistura do me e nda kompleksin sipas pozicionit gjeografik midis serbeve dhe shqiptareve...

...kurren e kurres nuk do te akceptohen planet i mistures per ndarje thote shqiptari safet merovci...

...kurre sdo te pranojme qe trepcja te drejtohet prej shqiptareve thote politikani serb oliver ivanovic...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 22 Janar 2015 12:48 - Modifikuar nga: Skender Maci


...te gjitha perpjekjet e inicuara dhe vena ne jete kryesisht nga rugova per internacinalizimin e ceshtjes shqiptare u pa qe me 95-sen kur u be marreveshja e dejtonit, kishin perfunduar ne nje rruge qorre...

...kosova kishte pas qene "kopili/femija kopil i dejtonit" ...,

sepse vepra voluminoze e dejtonit nuk e permendte problemin e kosoves as edhe me nje fjale te vetme... prandaj dejtoni ishte ai qe i dha shtysen e radikalizimit gjithmone e me shume shqiptareve nga kosova, saqe ata s`donin me tja dinin dhe te degjonin me fare per asnje lloj bisedimi me...

...keshilli i koordinimit te punes te te gjitha partive shqiptare qe kemi permendur me lart u mblodh prape dhe aty i plasi shpirti edhe femi aganit qe kishte qene gjithmone per paqe per qetesi, permbajtje:

perendimi me duket tha ai do me i percjelle/me i ngop me luge bosh me nje autonomi kosovaret, por harrojne qe per ta ne plan te pare eshte ndryshimi i kufijve...

...Mark Krasniqi kryetar i demokristineve shqiptare theksonte: "pavaresija e kosoves eshte kerkesa jone minimale. Kerkesa e vertete e shqiptareve eshte bashkimi i te gjitha territoreve shqiptare.

...kurse kerkese masimale shqiptaret kane kthimin e te gjithe shqiptareve ne territoret e tyre etnike duke perfshire ketu edhe nishin dhe sanxhakun..."

ne janar te 1996 politikani i ekstremit te djathte petrit kalakulla deklaronte: "ne nuk jemi per lufte por po qe se jemi vertet te forte nuk jemi kunder per te kap pushket...

...ky ndryshim mendimi qe nuk e perjashtonte me perdorimin e dhunes per zgjidhjen e ceshtjes shqiptare mori me shume hov kur u pa papritur qe armet shqiptaret i kishin pasur me bollik dhe bile edhe me cmim te lire fare/me cmim fale fare...

...aresyeja ishte ngjarjet qe tronditen shqiperine ne 97-ten...

...pas shembjes se firmave piramidale ku shume njerez humben leket e tyre ne shqiperi plasi kaosi, qe coi ne rrenimin e rendit publik...

...depot e armeve te ushtrise dhe te policese u grabiten...me shume se 560 mije pushke dhe 1,5 miliarde fisheke dhe 3,5 milione granata u zhduken sa hap e mbyll syte...cmimet per kete mall te ofruar me shumice rane fare fare...

...ne shqiperi vete, vrasjet ishin ne rend te dites...

...midis marsit dhe shtatorit te 97-tes kane ndodhur 1185 vrasje dhe 126 vrasje pa dashje...vendi u zhyt ne anarki... ne shume regione/krahina pushtetin e kishte mafia/banditet ne dore...

...ne veri te shqiperise gjendeshin bazat e prapavijes furnizimit dhe te stervitjes se uck-se, e cila atje e kishte ndare pushtetin me berishen...

...toka meme e shqiptareve ne ceshtjen kombetare shqiptare, te ciles po i dilte flaka nuk ishte me fare lojtare/ishte azgjesuar dhe nxjerre jashte loje...por edhe udheheqesit e shqiptareve te kosoves ishin nder vete te percare...

...thaci ish shefi i drejtorise politike te uck-se dhe shef i delegacionit shqiptar ne rambuje mbartte ne vetveve edhe titullin e nje kryeministri jo zyrtar te kosoves...

...dhe me kete ai behej do sdo/me dashje ose pa dashje rival direkt i bukoshit i cile kete post e kishte pas ne azil dhe se kishte nder mend qe ti hapte rruge thacit, tja linte nje fare thaci qe i mungonte cdo lloj legjimitimiteti demokratik...

...pas terheqjes se trupave serbe nga kosova dhe stacionimit te trupave paqesore nderkombetare te kfori-t u duk sikur uck-ja do te ishte aktori kryesor ne kosove...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 24 Janar 2015 18:51 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.zeit.de/1981/42/unsere-kanonen-muss-eur opa-hoeren

europa duhet ti veje veshin mire gjemimit te topave tone

...kryeqyteti i vjeter i shqiperise kruja,

qe ne shekullin e 15-te i shpetoi jeten krishterimit/botes se krishtere,

sepse ushtrise turke qe konsiderohej si ushtrija e pamposhtur e kohes/qe konsierohej ushtrija me e forte e kohes shqiptaret ja vune kufirin tek muret e kesaj kalaje...

po feston...

...po kendohen kenge te qeta/lehta folklorike per dashurine dhe kristalet e bores...per nder te partise dhe te enver hoxhes...

...por papritur... ne kembet e malit te skenderbeut... vargjet idilike marrin tjeter drejtim, gjemon kenga:

"s`eksiston vend ne bote qe te jete ndare copa copa... europa duhet te degjoje gjemimin e topave tane"

...ky tekst kenge vjen/buron prej fillimit te shekullit por ta ndez gjakun/ti ngre qimet e flokeve perpjete akoma edhe sot,

sepse kjo kenge i kendohet kosoves, asaj pjese te madhe pjellore dhe te pasur te tokes shqiptare qe konferenca e ambasaoreve te londres ja dha serbise me 1913-ten per te ruajtur ekuilibrat ne europe/ballancen midis fuqive te medha ne europe...

...por paqja europiane zgjati vec nje vit megjithe kurbanin e ofruar ne kurriz te shqiperise...

...plaget nuk jane mbyllur as sot pas 70 vjetesh...keto plage u hapen perseri prillin e vitit te kaluar...

...shqiptaret e provinces autonome te kosoves u cuan ne kembe...beogradi i kishte shkelur ata me kembe per dhjetera vjet...tani kombi i trete me i madh ne jugosllavi kerkon republiken sic e kane te tjeret qe jane me te vegjel si mali i zi dhe maqeomija...

...beogradi e mbyti kryengritjen me gjak..per te nenshtruar kete kryengritje jugosllavoja coi ne kosove cerekun e ushtrise se vet...

...me kete reaksion beogradi i dha fund fazes se qetesise dhjetevjecare te politikes pragmatike te fqinjesise se mire midis jugosllavise dhe shqiperise nacionaliste-komuniste te enver hoxhes...

...akuzat e jugosllavise ndaj nesh jane absurde thote ymer minxhozi kryetari i komitetit per maredhenie kulturore me jashte...

...deshira e te gjithe kosoves per republike nuk mund te zgjohet nga ca kenge e valle popullore e nga ca libra e ca profesore ...

...neqoftese themelet e nje shteti tunden nga ca kenge e valle dhe ca simbole/stema atehere kjo do te thote qe me shendetin e ketij shteti ka dicka qe nuk shkon...

...duke patur parasysh kursin e ashper te ndjekur prej serbeve kurs qe konsiderohej i diskutueshem po ashtu edhe ne jugosllavi vete,

minxhozi shtoi:

"neqoftese serbet do te perpiqen akoma me shume me dhune ta terheqin nga vetja kosoven ne vend qe tja japin asaj statusin e republikes atehere kjo do ta coje te gjithe jugosllavine drejt shkaterrimit..."

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 27 Janar 2015 17:20 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.nzz.ch/international/aufgefallen/griech enlands-andere-namensfrage-1.18380472

Presion mbi shqiperine

prape me ceshtje emrash greqija/probleme te tjera emrash te greqise

greqija s`eshte mire...

...e raskapitur prej nje recesioni te rende vendi...mban mbi kurriz edhe nje mal me borxhe per tu lare...

...prandaj s`eshte per tu habitur qe qeverija greke kete gjendje mizerje/te mjeruar perpiqet ta kompesoje me krenari kombetare... kete pune po e ndjejne nder te tjere/nder vende te tjera edhe fqinjet e greqise...

...ne dallim nga maqeonija dhe shqiperija greqija eshte vend anetar i be-se...

...dhe veton e lidhur me kete pune greqija po e shfrytezon me paftyresi/pacipshmeri kunder fqinjeve te saj per tju imponuar atyre...

...eshte histori e njohur tashme sherri shume vjecar me maqeonine per punen e emrit...

...greqija thote qe ky eshte nje sulm kunder historise sime...dhe pa e vrare mendjen fare/pa ja vare asnjeriu fare vazhdon akoma me tej dhe bllokon integrimin e maqedonise ne nato dhe ne be dhe as pranon fare as me u ul dhe me bisedu me njeri per keto pune...

...edhe me shqiperine po ashtu...ne pasaportat e reja tirana vendlindjen e qytetareve te saj ne greqi/qe kane lindur ne greqi e ka shkruar per qytetaret e saj ne gjuhen shqipe...

...athina proteston si e dalme mendsh dhe kerkon me ultimatum qe te perdoren emrat greke...

...tirana futi bishtin nder shale, pasaportat u ndryshuan...

...pervec krizes qe e ka pllakos greqija ka edhe frikera te tjera...

...athina ka frike nga pretendimet e shqiperise se madhe ne epir...

...keto territore shqiptare ju dhane/ju jane bashkengjitur greqise per here te pare/per here te pare ne jeten e vet ne 1913-ten...

...dihet qe ne njefare mase analogjite historike sigurisht qe jane gjithmone te diskutueshme...,

por a do ti shkonte nder mend romes te themi me bo skandal per shkruarjen gjermanisht te emrit te milanos te themi ne dokumentat e tyre,

sepse dikur ne mesjete keta shoke na paskan/paskerkan lakmuar asokohe kete principate?

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Janar 2015 04:08 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.spiegel.de/politik/ausland/griechenland -die-deutschen-sind-an-allem-schuld-fleischhauer-k olumne-a-1015230.html

dhe fajin e kane gjermanet

...thuhet qe greqija eshte djepi i demokracise, por te pakten qe prej zgjedhjeve te dielen duhet me thene: me teper greqija paska qene nje kopesht kalamojsh...

...pjekurija politike e nje populli votues tregohet/deshmohet nder te tjera edhe me/prej perfaqesuesve qe ai zgjedh...

...cfare duhet te mendoje njeriu per nje kryeminister qe jo vetem qe i premtoi zgjedhesve te tij parajsen, por i thote edhe qe per te gjithe deshirat e tyre ata qe do te paguajne jane te tjeret, te tjeret qe jane me te pasur dhe me te fuqishem dhe sidomos gjermanet?

...rezultati i zgjedhjeve po na shitet si nje akt emancipimi ose rilindje e vendit te poshteruar...

...por ne te vertete s`eshte gje tjeter vecse nje deshmi per ate qe pjese te tera te shoqerise greke kane regreduar/degraduar ne nje faze/nivel zhvillimi feminor...

...per psikoanalizen kjo eshte nje gje e njohur mire:

...neqoftese njerezit nuk e ndjejne veten te afte per tu perballur me realitetin ata reagojne ndaj sfidave te se tashmes me kokederresi dhe kundershti...

...ata terhiqen ne boten e tyre imagjinare, ne te cilen mjafton te besh pak si nevrik per ti terhequr vemendjen autoritetit/autoriteteve qe te kthehen nga ti dhe te merren me ty...

...le te bejeme nje llogari te thjeshte se cfare i ka premtuar alexis cipras bashkekombasve te tij per te krijuar nje ide se deri ne c`shkalle ka lulezuar foshnjerimi i shoqerise greke:

2 miliarde per nje program social te menjehershem
4 miliarde investime te reja
5 miliarde per nje plan punesimi qe do te sillka
300 mije vene pune te reja
plus kesaj pensionet do te rriten
rrogat e zyrtareve te shtetit po ashtu
dhe rroga minimale dhe te rritet

...dhe per kete/per ti bere keto gjera realitet mjafton vetem qe ti japesh gojes/te llapesh...

...financimi thote ciprasi eshte e keqja me e vogel se taksapaguesit europiane do tja falin 190 miliarde grekerve....

...restin e borxhit do tju themi qe do tjua lajme kur te beje gjeli ve derisa te kene vdekur te gjithe borxhdhenesit tane...

...nje rilindje kombetare qe do te paguhet nga te huajt...

...eshte qejf i modh me ndejt dhe me pa greket se si qeverija e tyre do ta beje vendin bace me lule, qeverija qe perbehet me shumice prej trockisteve, stalinisteve ortodokse dhe anarkisteve te shkare...

...ne gjermanet kemi bere/perjetuar eksperiencen tone me komunizmin si forme shteterore dhe pasojat po i vuajme akoma edhe sot...

...atehere s`na ngelet gje tjeter vecse ti urojme good luck grekeve...

...por per fat te keq tek ky eksperiment ne athine kemi edhe ne pjese per te mos thene dhe shume bile...

...nje zgjim kombetar i paguar komplet nga te huajt: edhe kjo eshte vertet nje dicka e re ne historine e shteteve europiane...

...te majtet e europes gjithmone e kane pasur nje damar/dell foshnjeror...

...neqoftese nuk ecen mire punet me realitetin ashtu sic e kane imagjinuar ata,

atehere faji nuk qenron kurre tek vetja ose tek papjekshmerija e programit te vet,

por gjithmone e kane te tjeret fajin, te tjeret qe kane bere kompllot:

te fuqishmit ne washington, ne jeruzalem ose si se fundmi ne berlin...

...pararoja e socializmit tek cipras i cili duket qe beson me shpirt tek kjo pune eshte ne nje stad/shkalle provincialiteti te papame...

...por nje pjese e fatures prej 65 milieresh per kete lloj te beri ekonomi te grekeve eshte tek taksapaguesit gjermane,

...apo varja c`mund te presesh prej nje qeverije klienteve te se ciles nuk i ka thone prej kohesh mo njeri pune e mare, njerez te papune qe i kane thene lamtumire punes dhe se vrasin me mendjen per leke dhe per pagim borxhesh e faturash...

..."gjermanet e kane fajin per te gjitha" thote filozofi nikos dimou kur flet per karakterin kombetar te grekerve...

...po, fajin e kane vertet gjermanet...

se ata i dhane grekeve jo vetem mbretin e tyre te pare,
arkitekturen neokklasike
dhe i bene atyre edhe shume e shume germime arkeologjike,

por akoma me shume/me keq ata e kane fajin edhe per vuajtjen e tyre me identitetin e tyre kombetar...

... sepse ishte pikerisht studiduesi winckeölman ai qe shpiku helenet e vjeter dhe sajoji mitin e botes antike greke...

...te dielen thuhej neper pllakata para zgjedhjeve do ta heqim qafe merkelin...

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 29 Janar 2015 16:30


http://www.berliner-kurier.de/politik---wirtschaft /drohung-gegen-putin-blockiert-alexis-tsipras-tanz t-der-eu-auf-der-nase-herum,7169228,29690190.html

alexis cipras po e terheq be-ne per hunde/po e sjell be-ne verdalle

...greket bllokojne kercenimin e be-se per sanksione te tjera ndaj rusise ne lidhje me konfliktin ne ukrainen lindore...

...kercenojne bile me veto...

...ne bruksel arriti nje proteste prej shefi nga athina:

"deklarata e be-se per kercenim sanksionesh te reja ndaj rusiise eshte bere pa miratimin e greqise..."

Skender Maci
Anëtar
# Postuar më: 3 Shkurt 2015 05:34 - Modifikuar nga: Skender Maci


http://www.worldreview.info/de/content/albanien-un d-griechenland-streiten-ums-ionische-meer

shqiptaret dhe greket sherr per detin jon/per detin e jon

greket dhe shqiptaret jane kombet me te vjeter te europes, por qe kane me shume probleme me njeri tjetrin se sa miqesi...

...problemi i pare i natyres historike:

greket dhe shqiptaret luftuan se bashku ne fillim te shekullit te 19-te per pavaresine e greqise prej perandorise osmane,

por problemi i pazgjidhur ne lidhje me regionin/krahinen e camerise vazhdon akoma ti rendoje/helmoi/influencoje/ndikoje marredheniet ndershteterore midis tyre...

...7 dekada me vone kjo ceshtje e pazgjidhur shkaktoi ate qe policija kufitare greke nuk lejon udhetimin e shqiptareve per ne greqi neqoftese ata jane shqiptare te lindur ne krahinen e camerise...

...kjo krahine pas luftes se dyte boterore perjetoi nje spastrim etnik nga autoritet greke...

...shumicen e popullsise came greket i debuan nga tokat e tyre dhe si argument perdoren/thane qe kemi ligjin e luftes qe thote qe ne greket jemi ne lufte me shqiperine/shqiptaret...

...shpirti i ketij ligji formal qe eshte akoma ne fuqi po i influencon/ndikon akoma edhe sot bile marredheniet dypaleshe...

...ne tetor te vitit 2014 greqija e tematizoi problemin e librave te shkollave shqiptare ne bashkimin europian,

duke thene qe problemi eshte permbajtja historike ne lidhje me camerine.

ata thane:

"nje vend me keshtu lloj librash shkolle smund te behet kurre anetar i bashkimit europian"...

shqiperija e ka bere kerkesen per tu bere anetare e be-se...

edhe tre probleme te tjera nga me kryesoret jane :

kufiri detar ne detin jon

reforma territoriale/komunale e shqiperise

dhe perzierja/futja e hundeve ne politike e udheheqesise se kishes ortodokse autoqefale shqiptare/te shqiperise

problemi me i rendesishem ne ceshtjet dy paleshe eshte rrjedhja e vijes kufitare/vija kufitare ne detin jon.

...ne 2009-ten u nenshkrua nje marreveshje per kete pune midis ministrive te jashtme perkatese dhe keshtu filloi sherri per keto 225km2 ujera territorile shqiptare,

qe gjenden ne jug te nje prej qendrave me te rendesishme turistike shqiptare ne sarande dhe ne veri te ishullit grek te korfuzit...

greqija i kartografoi/i perfshiu keto ujera territoriale shqiptare ne dy nga 20 zonat energjitike te greqise...

...ujerat shqiptare mbajne ne gjirin e vet 4 miliarde fuci nafte dhe 1,5 miliarde kubik meter rezerva gazi...

keto rezerva mund ti sjellin shqiperise ne nje te ardhme te afert/ne 20 vjetet e ardhshme te ardhura tek rreth 20 miliarde eurot...

gjykata kushtetuese e shqiperise e stopoi/ndaloi ratifikimin e kesaj marreveshjeje ne janar te 201-tes...

gjykata e hodhi poshte kete marreveshje me argumentin:

"me kete marreveshje cenohet integriteti territorial i shqiperise"

ne korrik shteti shqiptar i kerkoi prokurorit te pergjithshem qe te nisi hetimet kunder/ndaj nenshkruesve te kesaj marreveshjeje...

kurse ne 2014-ten ne gusht, ministri i jashtem i shqiperise ditmit bushati ju lut prokurorit te pergjithshem qe te hetoje/qe te hapi hetimet ndaj zyrtareve te larte te ministrise se jashtme shqiptare dhe te ministrise se drejtesise dhe te ministrise se mbrojtjes shqiptare qe kane pasur dore ne nenshkrimin e kesaj marreveshjeje...

reaksioni/reagimi/argumentimi/kunderargumentimi grek ishte qe ne se lejme shqiperine me u fut ne be pa nenshkruar/ratifikuar kete marreveshje...

por keshilli i europes ja dha shqiperise statusin kandidat...

...por/dhe ministri i jashtem grek evangelos venizelosi deklaroi pas kesaj:

"statusi i kandidatit dhe anetaresimi i plote nuk jane e njejta gje.
Pa ratifikimin e kesaj marreveshjeje shqiperija ta harroje be-ne"

...

. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 15 . 16 . >>
Mesazhi juaj
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Script AutoTab  Zgjidh Ngjyren  Image Link  URL Link  Insert YouTube video  *BbCode    :) ;) :-p :-( (Më shumë) 

 » Emri  » Fjalëkalimi (Harova) 
 Vetëm përdoruesit e rregjistruar mund të postojnë këtu. Shkruaj korrektësisht fjalëkalimin para se të postosh, ose regjistrohu.