Skip to content

Kritika-Dorëshkrim

Përmbajtje e sindakuar Kritika - Doreshkrim
Material
Rifreskimi: 13 javë 3 ditë më parë

Ali Mehmeti: Zgjedhjet në Shqipëri - Numri magjik 71!?

Pre, 06/23/2017 - 16:17
Zgjedhjet në Shqipëri të datës 25 qershor mund t’i japin fund kaosit, Gërdecit, Lazaratit, firmave piramidale, faljes së mijëra kilometrave katror det fqinjit grek, vjedhjeve marramendëse nga ndërtimi i Rrugës së Kombit, vrasjes së protestuesve me duar në xhepa në bulevard, sjelljes servile ndaj Serbisë dhe Greqisë, ndalimit të ndërtimeve kaotike mbi kanale vaditëse apo ato kulluese, eksploatimit të egër të resurseve natyrore për llogari ekskluzivisht private, .... dhe të gjitha këto për fajin e mosfunksionimit të sistemit gjyqësor.

Nebi Dragoti: Politikë e re pa militantizëm të sëmurë

Mër, 06/21/2017 - 15:12
Ende politika shqiptare nuk është futur në shtratin e vet për të ngritur ndërtesa të konsoliduara alternativash të qëndrueshme me ideollogji e program të studiuar e të avancuar në lartësi dhe shërbim të kërkesave kohore plotësisht çka i intereson vendit. Ende politika shqiptare nuk është zhveshur nga mentalitete çoroditëse, frenuese, rutinore, pengesa të rrymave ideollogjike, që janë vjetëruar dhe u ka ikur koha.

Sali Leka: Kur do institucionalizohet demaskimi i krimit komunist

Mër, 06/21/2017 - 15:03
Më në fund, falë vullnetit të Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama u mundësua krijimi i Autoritetit për Hapjen e Dosjeve të Sigurimit të regjimit komunist, që është një institucion legjitim për një verfikim të plotë të krim ndëshkimit më të egër në Evropë, në mesin dhe gjer afër fundit të shek XX.

Mirënjohja dhe mosmirënjohja - Ese nga Përparim Hysi

Mar, 06/20/2017 - 18:40
Që po e shkruaj këtë ese, ka një shkak: më lëndon mosmirënjohja. Kuptohet që jam me Kantin dhe jo vetëm kaq: lexuesit i them:- Çdo gjë që do lexoni është e faktuar: o përmjet leximeve(unë do t'i theksoj autorët), o përjetime të miat. Sidoqoftë, është me vend që të lakoj një poet antifashist spanjoll, LEON FELIPE (1884-1968) që thotë: "... unë shkruaj vetëm për gjërat që di". Pra, dhe unë do shkruaj vetëm për gjërat që di.

Selman Meziu: Cilët do i shërojnë plagët e tua Shqipëri

Hën, 06/19/2017 - 14:04
I ngujuar në kullat e kalatë e tua shqipëtar veç grindesh, shahesh, aramatosesh, çarmtosesh, vrietsh e merr arratinë. Dikush të mësyni me shpata, shigjeta, flakë baruti e te shujti vatrat e zjarrit. Perseri u ngrite, duke e filluar nga hiçi, nga pluhuri, nga thëngjijtë e fikur, nga rrëpirat e shpellat e akullta e të egra shkëmbore.

Kristo Zharkalliu: Shkrimtarja Flutura (!) shet mënd nga… Hollanda

Hën, 06/19/2017 - 14:00
Eshtë bërë zakon që ne të mërguarit të bëjmë kritikë për jetën dhe rrethanat jetësore të Shqipërisë dhe më e zakonëshmja të bëjmë krahasime me vendet ku jemi degdisur e jetojmë. Sigurisht krahasime ngahera janë në favor të vendeve ku jetojmë-në Europë, Amerikë, Australi akoma dhe në Afrikë ose Amerikën latine. Në të shumtat e rasteve kritikojmë akoma dhe shajmë nga larg megjithëse nuk e njohim realitetin shqiptar

Frank Shkreli: 75-vjetori i VOA-s, shumë vite, tregime e histori

Dje, 06/18/2017 - 08:34
Ky vit shënon 75-vjetorin e themelimit të Zërit të Amerikës. Nja shtatë javë pasi Shtetet e Bashkuara hynë në Luftën e dytë Botërore, për herë të parë, më 1 shkurt, 1942 u transmetua një program prej 15-minutash nga një studio e vogël në Nju Jork, drejtuar Gjermanisë. Programi i parë i VOA-s filloi me fjalët e folësit Uilliam Hejl: Po ju sjellim zërat nga Amerika. Sot dhe çdo ditë prej sodit, ne do t’ju flasim për Amerikën dhe për luftën.

Represaliet, shpërngulja, analfabetizmi faktorë të ''lodhjes'' së peshterasve

Sht, 06/17/2017 - 07:59
Duke shfletuar literaturën që posedoj për Sanxhakun më ra në sy një e vërtetë e hidhur: ”Njerëzit me ndikim, posaçërisht në Peshter edhe pas vitit 1935, kanë lutur deputetin e vet që në trevat e tyre mos të hapen shkolla”. Si është e mundur një gjë e tillë, do të mundohem ta shtjelloj më tutje.

Frank Shkreli: Po zbrazen trojet shqiptare dhe askush nuk e çan kokën

Mar, 06/13/2017 - 20:23
Ky nuk është një lajm që nuk dihej më parë, por është disi ndryshe kur vërtetohen përmasat e këtij problemi nga një agjenci e madhe botërore, cila është e njohur për anketat e saja të famshme e që matin opinionet botërore mbi çështje të ndryshme, kombëtare dhe ndërkombëtare. Javën që kaloi, Gallup botoi një raport mbi emigracionin ndërkombëtar, ku ndër të tjera përfshihet edhe dëshira e lartë e shqiptarëve për tu larguar nga trojet e veta.

Përparim Hysi: Sa e ''lehtë'' është të ''flasësh'' me të vdekurit?!!!

Dje, 06/11/2017 - 16:41
Jam një nga ata që e kam "njohur" Sejfulla Maleshovën. Jo vetëm e kam njohur, por dhe e kam dashur. E kam dashur;e kam patur dhe dy çapa afër apo ballë për ballë, por nuk kam guxuar as ta përshëndes dhe jo më për t'i folur.
Ka ndodhur pikërisht si ajo kënga që shpotit një "gjasme trim" si puna ime. Kënga seç ka nja dy rreshta vulgare që i vënë notën atij "trimit". Ia vënë atij trimit, por ke parë që më rrinë dhe mua pas trupit. Kënga thotë, mes tjerash:

Kristo Zharkalliu: Nga shiu në breshër, ankoheshim për Nishanin tani...

Sht, 06/10/2017 - 14:24
Kaq vite shqiptarët-një pjesë e tyre tekefundit- ankoheshin se presidenti Nishani ishte partiak dhe se drejtohej nga ish padroni i tij Sali Berisha. Nuk ka dyshim se jo vetëm njëherë Presidenti në ikje kishte dhënë dëshmi të besnikërisë së tij ndaj atij që e kishte zgjedhur në krye të shtetit,por gjithsesi mbante njëfarë takti. P.sh. ai nuk u ngatërrua në fushatën e zgjedhjeve,nuk doli haptazi në shesh të rekllamojë partinë nga ku ai kishte ardhur.

Frank Shkreli: Angazhimi i SHBA ndaj NATO-s është absolut

Pre, 06/09/2017 - 12:22
Një atmosferë pasigurie në Evropë, si rrjedhim i agresionit rus në Ukrainë dhe kërcënimeve të Moskës ndaj sigurisë së vendeve në periferinë e saj -- që tani janë anëtare të Aleancës së NATO-s -- si dhe deklarata e Presidentit Trump, sidomos gjatë fushatës elektorale për president në lidhje me marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe NATOs, janë shprehur shqetësime dhe janë ngritur pyetje legjitime mbi të ardhmen e këtyre marrëdhënieve.

Ilinden Spasse: Rreth romanit të Kristaq Turtullit ''Në trenin e linjës nr. 16''

Mër, 06/07/2017 - 12:39
Posa mbarova së lexuari romanin “Në trenin e linjës nr. 16” (kliko për ta lexuar) të shkrimtarit të talentuar korçar Kristaq Turtulli, tani banues në Toronto të Kanadasë.
Këtë libër dinjitoz dhe mbresëlënës, ma dhuroi vetë autori në një takim të rastësishëm, para tre javësh për herë të parë, kur erdhi për vizitë në Tiranë. Në takim kishin ardhur dhe disa miq të tjerë krijues.

Sali Leka: Bisedë me socialistët e përkushtuar e demokratët e betuar

Mar, 06/06/2017 - 10:49
Me paktin Rama-Basha, partia socialiste është forcuar, dhe lartësuar, ndërsa pedeizmi dhe berishizmi janë dobësuar dhe poshtëruar.
Partia socialiste me kryetar dhe kryeministër Edi Ramën është modernizuar, e dituruar e kulturuar e demokratizuar, ndërsa pedeizmi dhe berishizmi, kanë skaduar, janë skrupzuar, kanë gëlltitur dhe përtypur gelbockat e tyre të qelbura që zbrazën nëntëdhjetë ditë në çadrën e llumzhumit. Pedeizmi dhe berishizmi tre muaj ulëriti, sokolliu, llomotiti, gumzhiti, pështyu, por të tëra i lëpiu.

Selman Meziu: Një grusht humues pylli

Hën, 06/05/2017 - 12:02
Dimri sa kishte puthur tokën e bimësinë shkurrore e drunore. Peisazhi i thyer malor dukesh i përgjumur. Shpurpurisi me dorën e djatht gjethet, copëzat e degëzave, bisqe, pjesëza lëvoresh dhe posht tyre mori humuesin me plehun e pyllit. Çuditërisht dora i ndjeu sadopak ngrohtësi. Kush vallë prodhon këtë energji? Dukuritë biokimike. Përkujdesjet e nanës natyrë për bimët kafshët mikro gjallesat.

Politika, lojë kuçkash

Pre, 06/02/2017 - 16:47
Qytetari i Kosovës është skeptik, i habitur, i pa shpresë kur është fjala për votimin e tij të sinqertë ndaj një figure politike. Prostitutat politike deri dje qenë në armiqësi, ndërsa brenda natës u miqësuan dhe dolën në skenë pa fije turpi në kërkim të votës së qytetarit, i cili tashmë, më parë preferon ferrin sesa nga gota e kuçkave politike të pijë verë.

Pëllumb Gorica: Me ëndërrën e kahershme, sërish në Prizren

Mër, 05/31/2017 - 14:58
Nuk jemi shtegtarë si zogjtë për t’iu përshtatur stinëve të vitit në trojet andej e këtej që kanë ndjeshmërinë e gjakut tonë etnik shqiptar. Ndaj, me gëzimin e kapluar, unë dhe miq të mi udhëtojmë drejt Kosovës, një ëndërr e kahershme e çdo shqiptari. Një diell i ngrohtë me rreze të arta që shpërndan një ndriçim mbi natyrën përreth na përshëndet me mesazhe frymëzuese.

Sali Leka: Në ingranazhet monstruoze të kulturës nihiliste e fataliste

Mar, 05/30/2017 - 18:32
Unë me shokët e mi, të burgosur dhe të persekutuar egërsisht nga mizorizmi i shekullit XX, për asnjë çast nuk kemi reshtur së luftuari për liri e demokraci. Edhe kur mizorizmi dikatatorial, në vend të fjalës së lirë të ofronte pranga dhe kërcënim deri me jetë, edhe sot kur demokracia fasadë na ofron fjalë, imzot e vetëm fjalë!

Frank Shkreli: Lahuta e Malcis gjithnjë gurrë e pashterrshme vlerash

Mar, 05/30/2017 - 18:29
Pa ditur se kopja ime e vjetër e Lahutës së Malcis ishte grisur nga përdorimi prej pothuaj gjysëm shekulli – por duke njohur mirë dashurinë time ndaj kësaj vepre të At Gjergj Fishtës -- para do kohe, kolegu dhe miku im Idriz Lamaj më solli nga Shqipëria një dhuratë, një kopje të re të Lahutës së Malcis, botimi i XVII nga Botimet Françeskane në Shkodër.

Disa fjalë për vendndodhjen dhe të kaluarën e Pazarit të Ri (Novi Pazarit)

Mar, 05/30/2017 - 08:33
Evlija Çelebiu: “Novi Pazari (apo Yeni Pazar) është i vendosur në vendin ku takohen kufijtë e tre vilajeteve. Nëpër territorin e tij rrjedhin shtatë lumenjtë, zona e tij është shumë pjellore. Para së gjithash vlen të veçohet burimi i lumit Rashka, i cili rrjedh nëpër këtë qytet nën urë prej druri, e cila gjendet në anën jugore. Ai buron nga një liqe në Fushën e Peshterit të nahisë së Bihorit në Shqipëri.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar